Controle op ziekenhuizen is dringend noodzakelijk Meer hulp van Nederland aan arme landen BESCHERM HET VERPLEGEND PERSONEEL Waren twee mannen betrokken bij de Delftse moord? ER HEERST EEN ZEKER WANBELEID Pensioenfonds voor de detailhandel krant van FORMAAT Twee vrouwen week in hongerstaking ROB EN EDITH SAMEN Man specialist in oplichten winkeliers Missie Jarring nog dit jaar hervat? Fly leeft nog Treinen in VS rijden weer Kapingsverdrag ligt gereed Referendum over Britse toetreding Uit de Haagse hof geplukt 9 Tijdens de recente gevechten tegen communistische troepen in de omgeving van Skoun aan hoofdweg 7 in Cambodja ver overden de Cambodjaanse troe pen een machinegeweer, dat ze meteen op een soort, betjak (fietstaxi) plaatsten, waardoor ineens een grotere beweeglijk heid verkregen werd (Door Zettie Leeuwenburgh) ROTTERDAM De rel die is ontstaan rond de dood van een operatiepatiënt in het Sint Franciscus Gasthuis als gevolg van een fout van de 19-jarige leerlingverpleegster Paula F., heeft niet alleen veel veront waardiging al of niet aange wakkerd door ongenuanceerde publicaties opgeroepen bij het publiek, maar heeft ook binnen de kringen van verplegend per soneel nogal wat beroering te weeg gebracht. Waar, zo vraagt men zich af, legt men in een geval zoals dit de verant woordelijkheid? Wie is aansprakelijk voor de handelingen van een leer lingverpleegster? Vragen die terecht worden gesteld, omdat waar mensen handelen, mensen ook fouten kunnen maken. De redaktie van het --Kwartet telt sinds gisteren een vrijgezel minder. Rob Hartog (22), nu bijna twee jaar werkzaam op onze sportredaktie, trad in Schiedam in het huwelijk met Edith van Walsum (21), die tijdens het week-end als telefoniste regelmatig haar bijdrage levert aan een vlotte gang van zaken op de sportredactie. Na de huwelijks-voltrekking op het stadhuis in Schiedam volgde de kerkelijke inzegening in de Vredeskerk in Rotterdam-West. Ds. H. J. Groenewegen hield een korte preek naar aanleiding van Matth. 27 de verzen 55 tot en met 61's Avonds hebben Rob en Edith in het Europoort-res taurant heel wat handen moeten schudden van vrienden en bekenden die het bruidspaar feliciteerden met het feit dat zij voortaan als het echtpaar Hartog- van Walsum een eigen home hebben aan de Lange Haven 87 In Schiedam. (Van een onzer verslaggevers) DELFT De politie ziet zich bij het onderzoek naar de moord op de 21-jarige Ada Lansbergen in een Delftse flat plotseling voor een .nieuw mysterie ge plaatst. Is er niet één, maar zyn er twee daders in deze mysterieuze moord, zo vraagt de politie zich af, nadat ze gisteren een brief ontving, waarin vermeld wordt dat een zekere X èn een zekere „Vignet" in Delft bezig zijn. Details De bij de politie binnengekomen brief is van een vignet voorzien, waarvan het gebruik al in de eerste bnef aangekondigd werd als een bewijsstuk van de echte dader. De brief was gericht aan de Delft se Courant, maar kwam bij de po litie trecht doordat op de envelop ook het woord politie voorkwam. In de brief worden details van de moord in de Delftse flat genoemd, die in derdaad weer kloppen met de situa tie van de moord. In de brief van zeven kantjes staan zeer merkwaardige dingen vermeld. We ontlenen daaraan: „De laatste wens van Ada was alles te doen als wij maar niet de boel kapotmaakten, haar man te zeggen: „Ik sterf voor jou, ik houd veel van je". Zij mocht bidden met de rozenkrans wat ze huilend heeft gedaan. Daarna was ze bereid te sterven. „Compagnon heeft getracht een glas water te halen, maar kwam niet verder dan het lege colaglas uit het kastje te halen. De sufferd heeft het per ongeluk op de marmeren tafel laten staan". Enige tijd tevoren was de brief te lefonisch aan de redactie van de Delftse ^ourant aangekondigd. Vast gesteld werd dat het gesprek, dat nerveus en gejaagd werd gevoerd, uit Schiedam afkomstig was. Tal van feiten die in de brief vermeld wor den. vertonen overeenkomst met de werkelijke situatie bij de moord. Zo wordt gesproken over een blauw kleed dat op tafel lag, wat volgens de Delftse politie klopt. In de brief wordt ook gezegd dat In de afgelopen dinsdagnacht de laat- LONDEN De grootste Britse vakbond, de Transport and General Workers Union, heeft zich gisteren uitgesproken voor een referendum over de vraag of Engeland moet toe treden tot de EEG. Het bestuur van de bond, die meer dan anderhalf miljoen leden telt, zegt ernstig bezorgd te zijn over het ver loop van de onderhandelingen. ste bewijzen bij Lansbergen zijn weg gehaald, Ppze bevonden zich in de stortbak van de wc. „Wij bederven onze reputatie liever niet, begrijpt u". In de brief zou een verklaring van Ada Lansbergen die zij aan haar man geschreven zou hebben, bedoeld worden. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Het centrale over leg van werkgevers en werknemers in de detailhandel heeft overeenstem ming bereikt over de instelling van een bedrijfspensioenfonds voor de werknemers in de detailhandel. Het betreft hier ongeveer 50.000 werknemers van 23 tot 65 jaar voor wie nog geen enkele pensioenverze kering bestond naast de AOW. Het is de bedoeling dat het hoofdbedrijf schap op 23 december over de instel ling van dit fonds zal vergaderen en na goedkeuring de minister van so ciale zaken zal verzoeken het pen sioenfonds verplicht te stellen. De deelneming in het fonsgeeftop De deelneming in het fons geeft op 65-jarige leeftijd recht op een ouder domspensioen ter grootte van 0.54 percent van de som van de jaarlijkse pensioengrondslagen en voorts de ge bruikelijke percentages hiervan voor het weduwen- en wezenpensioen. De premie zal 5.6 procent bedragen van de vastgestelde pensioengrond slag, waarvan 4,6 procent voor reke ning komt van de werkgevers en 1 procent voor de werknemers. De ge hele maatregel zal een loonstijging van nog niet één procent betekenen. Voor de oudere werknemers die binnenkort met pensioen zullen gaan, heeft het bestuur de bevoegdheid toch een pensioen te verstrekken. Van alle 50.000 werknemers bedraagt de jaarlijkse pensioengrondslag sa men 450 miljoen waarover ruim 25 miljoen aan premie zal moeten wor den opgebracht. Fouten, die in feite juist in een zie kenhuis niet mogen worden gemaakt, omdat er mensenlevens op het spel staan. Niemand is echter onfeilbaar, wel kan men al het mogelijke doen om fouten te voorkomen. FEITEN Met de rechtzaak tegen Paula aangespannen door het Sint Francis cus Gasthuis als uitgangspunt heeft de Rotterdams^ Docenten Op leiding voor Verpleegkundigen gedis cussieerd over de vraag of een leer lingverpleegster fouten mag maken. Tijdens deze discussie zijn verschil lende harde feiten aan het daglicht gekomep, 'die schreeuwen om een schprpe controle op de ziekenhuizen. Vooropgesteld dat men niet mag generaliseren en nog minder mensen het vertrouwen in de ongetwijfeld vele goede ziekenhuizen mag ontne- men. kan men toch niet aan de in- druk ontkomen dat er een zeker wanbeleid in ziekenhuizen heerst, al j of niet noodgedwongen, waar nauwe lijks een gerechtvaardigd excuus voor is te vinden. Zoeken we naar de grondoorzaak dan zouden we allereerst de econo mische kant moeten belichten. Ieder logisch denkend mens kan begrijpen dat een gediplomeerde verpleegster „duurder" is dan een leerling. Zodra zij in de avond of nacht moet werken, of in het weekend, moet een extra toeslag worden betaald. DIENSTROOSTER Om een dienstrooster dus zo voor delig mogelijk samen te stellen, kan men dus geredeneerd vanuit het oogpunt van de directie het best zoveel mogelijk leerling verpleegsters inschakelen, die minder „kostbaar" zijn. Of men dit moreel en ethisch gezien ook mag, behoeft nauwelijks enige discussie. Hoe men het echter ook keert of wendt, er moet continu een vérant- woordclijke verpleegster op elke af deling zijn, een gediplomeerde dus want hoe kan men verwachten dat een leerling elke verantwoordelijk heid kan dragen. Zij is per slot van rekening leerling, moet leiding heb ben en duidelijke instructies. En on betwist kan men stellen dat elke handeling gecontroleerd moet wor den. Zou dit niet het geval zijn, dan zou men willekeurig mensen in een ziekenhuis aan het werk kunnen zet ten met het idee: rommel maar raak, als je een fout maakt word je voor het gerecht gesleept. Een griezelige gedachte die echter gesteund wordt door juist deze rechtzaak waarbij een leerlingverpleegster aansprakelijk is gesteld. GOEDKOOP Aansprakelijk voor een betreurens waardige fout verkeerd bloed toe dienen uitgerekend in een zieken huis waar het de gewoonte is dat dit door itwee verpleegsters wordt ge daan. Natuurlijk kan men proberen het goedkope excuus van een perso neelstekort in dit verband te gebrui ken. Maar ogenblikkelijk rijst dan de vraag of een ziekenhuis in feite te veel patiënten mag aannemen. Patiënten weigeren kan men moreel verwerpen, maar mag men patiënten dan wel blootstellen aan levensge vaar? Een oplossing zou in dit geval misschien een overeenkomst tussen de verschillende ziekenhuizen ook in een andere stad kunnen zijn. Gaan we nog even terug naar de ieconomische zijde van de organisatie, dan kan men terecht verontwaardigd zijn als men hoort dat het voor komt dat op de „klasseafdelingen" wel vol doende gediplomeerden zijn. Geld uitsparen blijkt bovendien nog mogelijk te zijn door verpleeg sters na het behalen van de nodige diploma's te ontslaan wat bij het begin van de opleiding bekend is en met een naar verhouding te groot aantal leerlingen te werken. PART-TIME Zet men alle feiten naast elkaar, dan zal men ontdekken dat in vele ziekenhuizen overdag een uitstekende bezetting is. Veelal worden in geval van onderbezetting gehuwde ver pleegsters ingeschakeld, part-time, tijdens de schooluren van de kinde ren. Overdag kunnen de leerlingver pleegsters dus inderdaad leerling zijn. 's Avonds echter krijgen zij ineens de volle verantwoordelijkheid te dra gen. Hoe vaak en dit is meer een treurige conclusie van de cursisten van de Docenten Opleiding dan een vraag gebeurt het niet dat er op volle afdelingen alleen maar leerlin gen aanwezig zijn. Waarom, zo vragen zij, is er geen controle op de ziekenhuizen? Bedrij ven hebben strenge veiligheidsvoor schriften; zodra die niet in acht wor den genomen, krijgen zij met de vei ligheidsinspectie te maken. Zou een dergelijke instantie niet kunnen voorkomen dat een economisch wan beleid in ziekenhuizen wordt ge voerd? Een beleid dat ten eerste een te zware last betekent voor de aanwe zige verpleegsters, gediplomeerden en leerlingen, en ten tweede juist door de overbelasting levens in de waagschaal stelt? VERONTRUSTING Verontrusting binnen de kringen van verplegend personeel, zal 'nie mand verwonderen. „Waar staan wij in een geval als dit? Bestaat er enige bescherming voor het verplegend personeel, zowel voor gediplomeerden als voor leerlingen? Waarom geen „Verpleegkundig Tuchtrect" dat een zelfde bescherming kan bieden als het Medisch Tuchtrecht de artsen biedt?" In feite is dit een leemte in de Ne- derlande wetgeving, waardoor dank zij de openbare rechtspraak niet al leen het vertrouwen in de ziekenhui zen twijfelachtig kan worden, maar bovendien de betrokken verpleegster elk zelfvertrouwen ontnomen wordt. Bovendien is daar altijd het gevaar dat „doofpotkwesties" worden afge wenteld op de schouders van anderen al of niet met „steun" van de zit tende en staainde magistratuur om dat de juiste feiten niet bekend (mo gen) worden. Op het kruispunt waren de ver keerslichten gedoofd, zodat de auto's Bmet handgebaar en fluit her- en derwaarts werden gedirigeerd. Een stoere agent, althans te zien naar schouderbreedte en beenlengte, was die taak toebedeeld. Dichterbij gekomen echter zag men onder de breedgeklepte pet een blozend jon gensgezicht. Heel open en onbedor ven. Zo'n jongen die zijn moeder des avonds nog een nachtzoen geeft en vaders stoel respecteert. Hij floot en wenkte, maakte kwartslagen. Enfin, het leek hele maal model. Maar op de trottoirrand stond kritisch zijn mentor, ook stoer, ook in uniform, maar onder diens pet grijzende slapen en een gelaat met groefjes en gezagdragende, ge strengde blik. Wat er precies aan de blozerd mankeerde weet ik niet, maar opeens stapte de oude rot ook op het kruispunt, stelde zich als slagscha duw achter zijn leerling op en begon een klein marionettentheater op te voeren. Zo van: stapje links, stapje rechts, handje op, handje neer.... Met intense aandacht, strak ge spannen, het hoofd roder dan blo zend, bewoog de adspirant ledema ten in volkomen congruentie met zijn voorbeeld. Ik durfde niet langer blijven staan kijken. Was bang dat de rode kop AMSTERDAM De 45-jarige Am sterdamse uitgever A. de G. wordt ervan verdacht sinds 1968 een groot aantal winkeliers in de hoofdstad voor tenminste ƒ60.000 te hebben op gelicht. De benadeelde middenstan ders betaalden hem via zijn acquisi teurs voor advertenties in een door hem uit te geven „Veiligverkeers- gids", die echter nooit is verschenen. De winkeliers hield hij lange tijd aan het lijntje door hen wijs te ma ken dat hij moeilijkheden met zijn drukker had waardoor de uitgave steeds moest worden uitgesteld. Ver dachte heeft bekend het geld gro tendeels in eigen zak te hebben ge stoken. Hij zou zich in verschillende plaatsen in Noord-Holland en de noordelijke provincies aan dezelfde praktijken hebben schuldig gemaakt. De uitgever werd begin deze week aangehouden in Rotterdam, waar hij eveneens winkeliers zou hebben op gelicht. Hii gaf zich toen uit als ver tegenwoordiger van de Rotterdamse Electrische Tram en bood winkeliers met een tramhalte voor de deur een contract aan, dat conducteurs ver plichtte iedere keer als de tram voor hun zar< stopte de naam van de win kel af te roepen. NEW YORK De vier grote mo gendheden achten de kans groot, dat het overleg in het kader van de mis- sie-Jarring over een oplossing van het conflict in het Nabi.jc-Oosten nog voor het einde van het jaar hervat zal ku-nnen worden. Dit verluidde gisteren in New York na een vergadering van de VN-am- bassadeurs van Rusland, Frankrijk, Engeland'en de Verenigde Staten. De ambassadeurs b^-praken daarbij de mogelijkheden de partijen te bewe gen tot een hervatting van het over leg. De Israëlische premier, mevrouw Meir, heeft gisteren in een toespraak tot de socialistische partij gezegd dat Israël niet aan de vredesbesprekingen zal gaan deelnemen als de dreiging van het heropenen van de strijd door de Arabieren blijft bestaan. DEN HAAG „Er is voor Nederland alle aanleiding om de ontwikkelingshulp te blijven uitbreiden, opdat het zijn rol van voorbeeld voor andere lan den kan blijven vervullen. Ons land staat op de lijst van hulp verlenende landen glansrijk op de eerste plaats, maar om het werkgele genheidsprobleem in de ontwikke lingslanden op te lossen, moet worden gestreefd naar een groei van acht procent van het nationale inkomen in plaats van zes procent," aldus heeft minister Udink gisteravond in de Tweede Kamer verklaard. Het streven van KVP, ARP en CHU, de uitgaven voor ontwikke lingshulp in de komende kabinetspe riode te verdubbelen van 2900 mil joen gulden in de afgelopen vier jaar tot 5800 miljoen of 1750 miljoen in 1975, is „een moedige daad", vooral gezien de economische problemen waarmee ons land te kampen heeft. De minister ontraadde een motie van mr. dr. Imkamp (D'66) volgens welke de financiële en technische hulp aan Cuba moet worden vergroot. zou barsten van ellende en wandelde verder. Opeens draaiden de jaren terug. Naar de waanzinnige tijd dat ik ooit nog eens voor de klas stond, of lie ver, achter in de klas zat. Het was in de jaren dertig. Crisis. Teveel aan werkkrachten van ieder een. Ik weet het niet meer precieJS, maar per geloof ik 45 leerlin gen werd een onderwijskracht be taald. Bij bosjes gingen de overtolli- gen eruit en werden wachtgelders. Bij sollicitaties hadden die voorrang en zo kwamen nieuwe generaties, Duim vers van school, niet meer aan bod. Toen is het systeem van de „kwe keling met akte" ontstaan. Volledig bevoegden kwamen als assistent van de klasseonderwijzer; salaris (als het mooi was) veertig gulden per maand. Nu waren er klasseonderwijzers in soorten. Zij die de assistent het werk lieten doen en zelf studeerden voor een andere akte; zij die het werk eerlijk verdeelden en de soort van de bebazers, die de kwekeling met-akte-collega als duvelstoejager gébruikten. Bij dezulken zat de kwekeling- „Er is geen reden om Cuba op te nemen in de lijst van zgn. concentra- tielanden (landen waarop de Neder landse hulpverlening wordt gecon centreerd) ook al omdat men het vol- MONTEVIDEO De Amerikaanse bodemdeskundige Claude Fly, die in augustus in Montevideo door Tupa- maros werd ontvoerd, heeft een teken van leven gegeven en in een brief laten weten dat hij in een kleine cel wordt vastgehouden en „feitelijk bui ten tijd en ruimte" leeft. Als de regering van Uruguay ak koord gaat met publikatie van een manifest van de Tupamaros in de kranten, aldus Fly in zijn brief, dan zal ik in vrijheid worden gesteld. De brief is woensdagavond ontvan gen door persbureaus in Montevideo. De Uruguayaanse regering heeft tot dusver geweigerd gevangen genomen guerrillastrijders uit te wisselen te gen Fly en de Braziliaanse diplomaat Aloysio Dias Gomide, die op 31 juli werd ontvoerd. met-akte achter in de klas en moch ten er karweitjes doen als het bij plakken van stukgelezen boekjes, of ze werden met de bordenwissers naar het schoolplein gestuurd om die eens goed uit te kloppen. Maar soms. opeens, werden ze voor de klas geroepen om een les over te nemen. Tot vreugde van de klas. Vooral als meneer zelf dan in dat uur naar de tandarts ging of zoiets. Alle opgepotte onlustgevoe lens tegen de autoritaire opvoeding spuiden zich dan in dat ene uur via propjes, die kletsten tegen het bord, het laten vallen van onvoorstelbaar veel potloden en penhouders, en een gemurmureer dat nimmer te lokalise ren was. Een blauwe maandag heb ik me er aan gewaagd. Na het eerste tumult echter was het systeem gauw gevon den. Meneer weg, ik aan het vertel len... de vreselijkste verhalen zoog ik uit mijn duim om dan, als de klas volkomen murw gegriezeld was, het laatste kwartier te wijden aan de verplichte taal- of rekentaak. Als meneer dan terugkwam, vond hij een kudde muizen. Die man schudde ontsteld het hoofd toen ik definitief krantwaarts ging. Hij zag een prima kracht vertrekken, zei hij. Wist hij veel. Dat er nog veel meer in die duim zat gende kabinet niet kan binden", aldus de minister van ontwikkelingshulp. Koloniaën „Wij moeten zien niet in een situa tie te komen die ons in conflict kan brengen met andere regeringen," zo verklaarde de minister in antwoord op het verzoek van de heer Van der Spek (pac.soc.) humanitaire hulp te verlenen aan de inwoners van de "bevrijde" gebieden in de Portugese koloniën. De minister ontkende dat prof. J. Tinbergen zou willen aftreden als voorzitter van de ontwikkelingsplan- ningcommissie van de Verenigde Na ties. Prof. Tinbergen is teleurgesteld dat de ontwikkelingsinspanning van de Verenigde Stalen achterblijft bij de doelstellingen van de ontwikke lingsstrategie. maar acht het Neder landse beleid uitstekend," aldus de bewindsman. WASHINGTON De voorzitter van de spoorwegvakbond BRAC, Dennis, heeft zijn 200.000 leden gis teravond bevel gegeven het werk on middellijk te hervatten, nadat een fe derale rechter de staking had betiteld als minachting van het hof en had gedreigd 200.000 dollar boete per dag te zullen eisen wanneer de staking zou voortduren. President Nixon had intussen nood maatregelen getroffen om het vervoer voor 'Vitale onderdelen op gang te houden. DEN HAAG De diplomatieke conferentie over de vliegtuigkapin gen is zover gevorderd, dat het ver drag maandag ter tekening gereed kan liggen. Deze conferentie, die is uitgegaan van de internationale organisatie voor de burgerluchtvaart, heeft gisteren de bepalingen over uitlevering enigs zins versterkt. Het voorstel van de Sowjetunie om iedere kaper uit te leveren werd verworpen. Dit ging een groot aan tal afgevaardigden te ver. BRUSSEL Twee Neder landse vrouwen zijn gisteren in het centrum van Brussel een hongerstaking van 'een week begonnen uit protest tegen de NAVO. Ze zullen niets eten en alleen maar thee, water of vruchtensap drinken. De dames zijn Lia Boetes-de Rid der (45) uit Utrecht, echtgenote van het vroegere PSP-Kamerlid Boetes, en Linde Lijftogt (53) uit Heiloo. Beide vrouwen, die behoren tot de sterk pacifistische Quaker Action Group, willen met deze actie aan dacht vestigen op "het feit dat de NAVO thans een geheel andere rol is gaan spelen dan bij haar oprichting". Ze verwijten de Noordatlantische verdragsorganisatie fascistische trek jes.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 9