MR. R. IS SLACHTOFFER VAN HEKSENJACHT" GELD BESPAART DAN NAAR SCHAART KERSTBALLEN 25 cent SCHAART WARENHUIS Opstand referendarissen stormpje in vingerhoed Medium Cool - boeiend document van Amerika Nixon dreigt Hanoi met hervatting aanvallen „Dr. Schuring moet in Kamer blijven" ALLE SOORTEN EN MATEN vriendelijk vragen wij u een doos of tasje mee te nemen PHILIPS KERSTVERLICHTING 15 <Vo KORTING Sluisweg 3-5 Katwijk aan Zee R. Steensma gepromoveerd Veertig procent gefluorideerd drinkwater Luns in Kamer: het zijn jongelieden Onderwij svereniging aan CHU: Bij gemeente- en rijkspolitie nog 2100 man tekort Dertig doden in Peru '%fUWE LfIDSE COURANT VRIJDAG 11 DECEMBER 1970 (Van on re correspondent) ARNHEM „Zoals hij reed, was het vragen om ongelukken. Al een tijd lang moet hij heb ben geweten dat er met die spek gladde banden iets mis kon gaan; toen het zo ver was, moet zijn auto als een slee op het ijs zijn geweest". Dat was gistermiddag, na twee dagen ihaarkloverij voor het Arn hems gerechtshof, de mening van procureur-generaal mr. J. van IJsen- doom over de zaak-R., de Haarlemse rechter die op 21 februari 1968 de 18-jarige Henk Lammers dood reed. Een maand hechtenis en een jaar ontzegging eiste de procureur wegens dood door schuld, met als zeer be langrijk bewijsmiddel de verklaring van de getuige die 's morgens plotse ling alle pogingen van de verdediging om het gladde loopvlak van de ban den als een onbelangrijk facet terzij de te schuiven, volkomen op losse schroeven zette: die van de comman dant van de slipbaan van de rijkspo litie. A. Bloemen. „Met die banden zou ik een auto wlfs bij veertig kilometer per uur niet meer uit een slip krijgen. Hij heeft in elk geval onverantwoordelijk gereden, met die ene afgesleten band en die drie andere slechte". GEEN BEHOEFTE De verdediging, mr. C. van Empel en mr. B. Stokvis, vroegen toen on middellijk aanhouding van de ;zaak om vooral daarover andere, theore tisch geschoolde getuigen te horen. Het hof was het er na slechts enkele minuten raadkamer over eens dat daaraan helemaal geen behoefte was. „De zaak", zo vervolgde de procu reur-generaal zijn requisitoor, „heeft zich gekenmerkt door een gebrek aan ruiterlijkheid. Ik bedoel niet dat iemand zich niet mag verdedigen, maar een zekere ruiterlijkheid kan de conflictsituatie die door zo'n ongeluk ontstaat verkleinen. Bij gebreke daarvan is helaas het conflict alleen maar vergroot. Door alle juridische schermutselingen heeft het er boven dien alle schijn van dat het veron gelukken van Henk Lammers hele maal op de achtergrond is geraakt, terwijl juist dat centraal staat in deze zaak". ALCOHOL Met het alcoholprobleem, de vraag of de rechter een of meerdere „Bloody Mary's" dronk, kwam net als de rechtbank en het hof in Den Haag mr. Van IJsendoorn niet verder. „Hij had teveel op om veilig door het ver keer te gaan, maar volgens de huidi ge wettelijke maatstaven was hij niet strafbaar". Met de vraag of de banden van de Vauxhall waarin de rechter reed in derdaad te glad waren, had de procu reur daarentegen niet de minste moeite. „Dat het de banden waren die nu hier liggen, staat voldoende vast; dat hij wist dat de banden toen al te glad waren is ook zeker. Waarom sprak hij anders af ze te laten ver vangen op een eerder tijdstip dan aanvankelijk de bedoeling was. Hij moet ze toen nog eens goed heb ben bekeken". Van een ondergeschoven band wil de de procureur niet weten. „Ik wil niet onaangenaam zijn, maar mr. R. zegt ook niet tegen de brommer te zijn gereden, en hij zegt ook maar één Bloody Mary te hebben gedron ken. Waarom zouden we dan zo'n mededeling ineens moeten geloven?". Wel laakte ook mr. Van IJsendoorn het politieonderzoek: „Er is te weinig rekening gehouden met het verweer dat later mogelijk wao". De beide raadslieden oordeelden dat er niet meer in zat dan vrij spraak, behoudens een veroordeling zoals de Haagse rechtbank die uit sprak: een boete voor het in gevaar brengen van het verkeer. „In een civiele zaak zouden ze me zien aankomen met banden die ik maanden later had opgepikt. Die ban den kunnen gewoon niet als bewijs stuk dienen", aldus mr. Van Empel. Mr. Stokvis was de eerste in de twee dagen behandeling die over het slachtoffer sprak, „een figuur die schuilgaat achter de vele stapels pro cessen-verbaal", aldus de raadsman. Overigens vond hij dat de zaak eenvoudig lag: de Hoge Raad heeft gezegd dat de bewijsmiddelen ten aanzien van de banden onvoldoende waren, er is niets nieuws bij, dus: vrijspraak. De getuigenis van de slipschooldi recteur veegde hij van tafel: „Een andere deskundige kan wel zeggen dat langzamer rijden juist gevaar lijker is". EERLIJK „Er moet", aldus mr. Stokvis, „nu maar een eind aan komen. Mr. Ram- bonnet is een eerlijk man, die de eer ste zou zijn geweest zijn fouten toe te geven als hij vond fout te zijn ge weest. Maar nu is hij het slachtoffer van pers en publiek. Rechters zijn nu eenmaal onbe mind. zoals vroeger heksen of beuls knechten. Als er dan een in het ver dachtenbankje zit, moet hij han gen, schuldig of niet". GRONINGEN Gistermid dag is gepromoveerd tot doctor in de theologie de heer R. Steensma, wetenschappelijk medewerker aan het liturgisch instituut. Promotor was prof. dr. W. F. Dankbaar. De heer Steensma (33) is gepromo veerd op het klooster Thabor, dat van 1406 tot 1580 heeft bestaan in zijn geboorteplaats Tims bij Sneek en waarvan hij aantoont, dat het een be langrijk cultuurcentrum is geweest in het Friesland van de zestiende eeuw. Hij heeft zich diepgaand bezig ge houden met de geschriften die uit dit klooster bewaard zijn, zoals een dag boek. dat allerlei gebeurtenissen be schrijft tussen 1480 en 1527 in de Friese zlidwesthoek, prekenbundels en een curieus geschrift, dat zich be zig houdt met landmeetkunde, wis kunde, maar ook met zwarte kunsten en heksen en de manier om aderla ting te verrichten. Enkele stellingen van de heer Steensma: Het gebruik om bij een begrafenis in Friesland enkele malen rond het kerkhof te trekken, verdient niet alleen uit historische, maar ook uit pastorale overwegingen gehand haafd te worden. Hoewel een avondmaalstafel geen sakraal meubel is, moet het gebruik van deze tafel in de hervormde kerk te Midwolde voor de verkoop van prentbriefkaarten, asbakken, taart- scheppen en augurkvorken worden afgekeurd. In Zuid-Holland: DEN HAAG Vijf waterbedrijven in Zuid-Holland distribueren gefluo rideerd drinkwater. Samen voorzien zij veertig procent van de bevolking, zodat zestig procent van de Zuid-Hol landse bevolking (nog) ongefluori- deerd water drinkt. Dit antwoorden Gedeputeerde Staten op schriftelijke vragen van het Statenlid drs. A. R» van der Burg (D'66). Gedeputeerde staten zijn niet be reid de besturen van de gemeenten waar geen gefluorideerd water wordt gebruikt te wijzen „op de grote schuld die zij op zich laden door de bevolking een noodzakelijk nutriënt te onthouden, waardoor met name kinderen en zuigelingen van nu bin nen niet al te lange tijd in groten getale met slechte gebitten en prothe ses zullen moeten rondlopen", zoals de heer Van der Burg had gevraagd. Dat zou volgens G.S. een vorm van bevoogding van in deze aangelegen heid i autonome gemeentebesturen zijn. Gedeputeerde Staten delen de zienswijze van drs. Van der Burg in zoverre, dat ook naar hun mening een gemeentebestuur zich bij zijn besluit vorming mede moet laten leiden door de uitkomsten van wetenschappelijk onderzoek. DEN HAAG „Een stormpje in een vingerhoed" noemde mi nister Luns (Buitenlandse za ken) gisteren in de Tweede Kamer „de opstand" van een aantal referendarissen van zijn departement. Zij protesteerden in een brief tegen het personeelsbeleid en tegen de h.i. bevoorrechte positie van de buiten landse dienst als „elitegroep" die pro motiekansen zou ontnemen aan de „gclvone" departementsambtenaren. Mr. Luns sprak over „een groep van 21 jongelieden, waar later nog tien bijgekomen zijn, met een gemid delde leftijd van dertig en een ge middelde diensttijd van drie jaar." Het zijn niet in de departementale dienst vergrijsde ambtenaren die eventueel reden zouden hebben zich bitter te voelen. Minister Luns protesteerde tegen de insinuatie, dat namen of titels er iets toe zouden doen bij het benoe men van mensen in de buitenlandse dienst. „Als er één minister is ge weest die de democratisering van de ze dienst heeft bevorderd, dan is het de huidige," zei hij. Het omgekeerde dreigt eerder voor te komen. „Ik heb wel eens moeten horen: dat is eigen lijk de beste man voor die functie, maar laten we hem maar niet benoe men want hij is baron. Ook die dis criminatie moet worden voorkomen". Ook gisteren verliep het debat over de begroting van buitenlandse zaken vrij rustig. Enig vuurwerk kwam van de KVP'er mr. Mommersteeg, die de oppositie verweet, ondanks alle kritiek op het beleid nooit met een werkelijk alternatief te zijn gekomen. Oppositiewoordvoerders Dankert en mr. Van der Stoel (beiden PvdA), ga ven toe dat over de kernpunten wei nig verschil van mening bestaat, maar hielden staande dat het „de mi nister heeft ontbroken aan visie. Op zijn beleid heeft de Kamer nooit een greep kunnen krijgen omdat het ont brak of onsamenhangend was". De oppositie had woensdag enkele moties ingediend, onder andere één van mr. Van der Stoel, waarin hij er bij de regering op aandringt zich in te zetten voor een aanpak van de Duitse kwestie, het snel beginnen van verkennende besprekingen tussen Oost en West over vermindering van de militaire sterkte en de oprichting van een permanent veiligheidsorgaan voor overleg over de Europese veilig heid. Minister Luns raadde de motie af omdat de Sowjetunie nooit een per manent veiligheidsorgaan zal aan vaarden. En als dat eventueel ook maar enigszins het geval zou zijn, is de Navo onmiddellijk bereid daar over te praten, zodat de motie over bodig is. China Meer sympathie had mr. Luns voor een motie-Van der Stoel, waarin hij de regering vraagt te bevorderen dat de vertegenwoordiger van Formosa (Nationalistisch China) in de Veilig heidsraad plaats maakt voor Commu nistisch China. Formosa zou dan wel lid kunnen blijven van de Algemene Vergadering van de VN. De suggestie van de drie confessio nele fracties om van de verdeelde landen Vietnam, Korea, Duitsland en China steeds twee vertegenwoordi gingen toe te laten, is volgens minis ter Luns niet te verwezenlijken. De permanente leden van de Veiligheids raad zullen hun veto gebruiken om dat te voorkomen. Een derde motie-Van der Stoel om er bij de dictatoriale regeringen van Griekenland en Portugal op aan te dringen vrije verkiezingen toe te staan en te bevorderen dat de vol gende Navo-ministerraad niet in Lis sabon wordt gehouden, raadde de mi nister ten sterkste af. Volgens hem is de Navo niet het orgaan om dit soort regimes aan de kaak te stellen. Als dat toch geprobeerd wordt, komt het voortbestaan van de verdragsorgani satie in gevaar. Voor een Nederlands initiatief tegen de hervatting van de wapenle veranties aan Griekenland ziet de minister geen enkele reden. Wat be treft het houden van de Navo-minis terraad in Lissabon zei hij dat het hier ,gaat om een routinezaak en dat het onjuist is „niet naar Lissabon te gaan omdat we het regime daar niet lusten". Navo Voor zover het om Navo-zaken ging voerde ook nog minister Den toom (defensie) het woord. Hij zei dat zijn opvolger over een ruimer budget moet beschikken. Voor de Neder landse bijdrage aan de Navo is meer geld nodig. In een defensienota, die voor de kabinetsformateur wordt achterlaten, zal die wens ook uitdrukkelijk ko men te staan. De minister noemde de huidige sterkte van de strijdkrachten marginaal; ook de kwaliteit laat te wensen. Minister Den Toom vindt het fout om andere defensietaken af te stoten als er meer betaald moet wor den voor de Navo. Minister Luns liet weten dat hij tegen het einde van dit jaar een be zoek zal brengen aan het Nabije Oos ten en dat het niet waar is dat de Engelse toetreding tot de EEG zo goed als zeker is. „De wil om de on derhandelingen te laten slagen be staat, maar de ruimte om te praten is 'betrekkelijk gering." DEN HAAG „Wij zouden het betreurem, indien dr. H. A. Schuring niet in de Tweede Kamer zou terug keren''. Dit schrijft de Vereniging ter bevordering van het moderne onder wijs in sociale wetenschappen (VSW) in een brief aan het hoofdbestuur van de Christelijk Historische Unie. De VSW schrijft dat zij de heer Schuring heeft leren kennen als een der meest deskundigen onder de on- derwijsspecialisten in d Tweede Ka mer. „Het is ons als lerarenvereniging opgevallen hoeveel werk hij heeft verzet en welk succes hij daarmee heeft geboekt. In onderwijskringen staat de heer Schuring dan ook hoog genoteerd De vereniging vindt een dergelijke deskundige onmisbaar voor een poli tieke partij. „Gezien zijn visie, des kundigheid en werkkracht zou hij ook als bewindsman niet misstaan", aldus de VSW. Als zijn laatste en belangrijkste daad wordt genoemd de aangekon digde indiening van een wetsontwerp, waarbij voor het eerst in de geschie denis van het Nederlandse onderwijs een behoorlijke, geprogrammeerde WASHINGTON President Nixon heeft gisteren met kracht gewaar schuwd dat hij de bombardementen op militaire doelen en aanvoerlijnen In Noord-Vietnam zal laten hervat ten, als een versterking van de mili taire positie van de communisten de terugtrekking van de Amerikaanse troepen uit Zuid-Vietnam in gevaar zou brengen. Tijdens zijn eerste persconferentie (ln het Witte Huis) sinds zeven maan den herhaalde Nixon met grote na druk eerder gedane waarschuwingen, dat de Noordvietnamezen krachtige tegenacties uitlokken, als zij blijven doorgaan, ongewapende Amerikaanse verkenningsvliegtuigen ten noorden van de gedemilitariseerde zone tussen Noord- en Zuid-Vietnam aan te val len. De president zei bereid te zijn, een beperkt staakt-het-vuren in acht te nemen tijdens de Kerstdagen, Nieuw jaar en de boeddhistische nieuwjaars viering eind januari. Hij verwierp het idee van een uitgebreid (eenzijdig) bestand door Amerika van de Kerst dagen tot eind januari. Hanoi zou een desbetreffend voorstel hebben afge wezen. Op de vraag of zijn waarschuwen de woorden tot de conclusie moeten leiden, dat hij alle hoop op succes op de Parijse vredesbesprekingen heeft opgegeven zei Nixon: „Zeker niet. Zolang er hoop is op vooruitgang, bij voorbeeld ten aanzien van de krijgs gevangen, zullen de besprekingen worden voortgezet" maatschappelijke en staatsburgerlijke vorming mogelijk zal worden. De VSW noemt nog als belangrijke successen van de heer Schuring het plan miileubeheer Universiteit Twen te, het concept wet-Veringa en de verhindering van de numerus clausus als vorgesteld door prof. Diepen horst. DEN HAAG Het totale tekort bij gemeente- en rijkspolitie bedraagt op het ogenblik ongeveer 2100 man. Bij de gemeentepolitie is dat 800 man, hoofdzakelijk in de grote steden, en bij de rijkspolitie 1300. De achterstand bij de rijkspolitie wordt echter rede lijk snel ingelopen. Deze gegevens verstrekte minister Beemink gisteren in de Tweede Ka mer op vragen van de socialisten Laban en Franssen. De minister kondigde aan binnen kort met het georganiseerd overleg over een structurele herwaardering van het politiesalaris en een verbete ring van de secondaire arbeidsvoor waarden te gaan praten. LIMA Als gevolg van dc sterke aardschokken in het kustgebied van Noord-Peru en in het zuiden van Ecuador zijn in Peru 31 mensen en is in Ecuador een persoon om het leven gekomen. Volgens berichten uit niet-officiële bron zou het aantal slachtoffers in Peru hoger zijn dan van overheids wege bekend was gemaakt, doch ze ker is dat niet van een grote ramp kan worden gesproken. CAMERA Met zijn film Medium Cool heeft Haskell Wexler een schitterende docu mentaire over het hedendaagse Amerika gemaakt. Heel subtiele vondsten en gewoon hard camerawerk, het uitstekende spel van Robert Forster en Verna Bloom en niet te ver geten het jongetje Harold, ma ken van de film een boeiend schouwspel. Camera-man/joumalist John is keihard geworden bij zijn nieuws garing. Hij filmt zijn onderwerpen, ziet direct waardoor zijn publiek ge roerd zal zijn, maar blijft er zelf nuchter bij. De film begint bijvoorbeeld met een ongeluk. John filmt de ver kreukelde auto, de zwaargewonde vrouw die bij de auto ligt. Zijn ge luidsman neemt het gekreun van de vrouw op. Terug in de auto bedenken ze, dat er wel even een ambulance kan wor den gebeld. Het begin hangt van losse scènes aan elkaar. De kijker probeert het verhaal te ontdekken, maar de ge schiedenis van John en Eileen is niet het belangrijkst van Medium Cool. De rellen, de demonstraties, de ver kiezingen, de zwarte militanten, alle onderwerpen waarover John filmt worden hier weergegeven. De vrouw Eileen ,op wie John ver liefd wordt, raakt, als zij haar zoon tje Harold zoekt, verstrikt in een demonstratie, die wordt neergesla gen door de politie. Ze loopt tussen de gewonden, de bloedende gezich ten van de demonstranten voor 'de vrede. Heel ironisch klinkt op de achtergrond het lied „Those Happy Days are here again". Toch wordt Johin op een bepaald moment geroerd door menselijke ge voelens. Het wordt zijn ondergang. Hij krijgt zijn ontslag en bij zijn on gerustheid over Harold rijdt hij zijn auto, met Eileen erin. kapot. Een cameraman filmt zijn dood. De pastoor kan geen bloot meer zien TRIANON De hele grap van de Zweedse sex-klucht is, dat een dorpspastoortje uit 1812 op de och tend dat hij een bezoek moet afleg gen bij de bisschop geprikkeld wordt door de zwarte kunst die een van de hem kwaadgezinde dorpelingen, de nazaat van een als heks verbrande vrouw, uitoefent. Nu is het oorlog de meeste man nen zijn aan het front en heel wat meisjes en vrouwen zijn bereid zich voor de pastoor op te offeren. Een moeizaam bedacht grapje, dat ein deloos herhaald wordt. „De pastoor kan geen bloot meer zien". Ik een vrouw STUDIO Deze week in dit thea ter „Ik een vrouw", een film, die hier al eerder was te zien en vorig jaar een vervolg kreeg in „Ik een vrouw deel 2". Het gaat over de ge- emancipeerde vrouw Siv, die ge durende de film bezig is af te re kenen met haar afkomst. Op het eind wordt ze bijna het slachtoffer van haar eigen manier vam leven, maar gelukkig volgt nog net de bevrij dende lach. Deze Zweedse film is nogal traag en behalve de avon tuurtjes, die Siv meemaakt, valt er weinig te beleven. De gebochelde van Soho LUXOR Wurgmoorden vormen het hoofdthema in „De gebochelde van Soho", een Engelstalige film van de Duitse regisseur Alfred Vohrer. Een aantal ontspoorde meisjes wordt in een opvoedingsgesticht tot hard werken geprest. De mooiste meisjes worden gedwongen om 's avonds als animeermeisje in een besloten club te werken. Als de meisjes een vluchtpoging ondernemen, worden ze door een ge bochelde man vermoord. Uiteindelijk weet inspecteur Hop kins de gebochelde en generaal Per kins, een oom van het ontvoerde meisje, te ontmaskeren. Vohrer heeft er niet meer van weten te maken dan een bizar gruwelverhaal, waar in meer moorden dan goede momen ten voorkomen. Ni# Liefdesvariaties REX Werden man en vrouw in de Duitse film „Techniek der Lief deskunst" nog als houten poppetjes afgebeeld, in de tegenhanger „Lief- desvarities" van de Amerikaanse re gisseur Terry Gould is het hout door 'vlees' vervangen. Het belangrijkste bezwaar tegen eerstgenoemd werkje, blijft gelden voor deze door een seksuoloog toege lichte Amerikaanse produktie. Man en vrouw worden behandeld als kaarten, die men in een computer stopt. Van spontaniteit in het lief desspel is'absoluut geen sprake. Nadat men zich door een verve lende introductie met afbeeldingen van de geslachtsorganen heeft heen- gekeken, onderstreept de inleider, dat' met variaties in het gemeen schap bedrijven bedd epartners volle dig bevredigd kunnen worden. Op zich allemaal prima, maar wat dan volgt, werkt slechts op de lachspie ren en dat kan toch moeilijk de be doeling van de maker van deze „voorlichtingsfilm" zijn geweest. Cameraman John Robert Forster) en de kleine Harold in de film Medium Cool. Django, de bastaard LIDO Met telkens één feilloos schot worden 43 bandieten naar de andere wereld geholpen. Deze ene zin maakt wel duidelijk, dat het schietwonder Django, die al in meer films heeft mogen opdraven, ook in „Django, de bastaard" voor niets en niemand bang is. Of er nu één man voor hem staat of zes, ze gaan er allemaal aan. Hij doet dat, omdat hij de dood van zijn kameraden wil wreken, die in de burgeroorlog werden verraden door drie corrupte officieren. De wraakgedachte van Django is zo alles overheersend, dat er voor een romantisch avontuurtje geen tijd en plaats is. De mooie poes, die zich daarvoor aandient, blijft niet be grijpend achter. Evenals de toe schouwer, die al dit geweld met ver bazing zit aan te kijken. Bronzen vogel in plantsoen NOORDWIJK B. en w. zullen de raad voorstellen 10.000 gulden te voteren voor de aankoop van een plastiek van Tosca van den Haak. Het beeld is een bronzen vogel en men denkt eraan het te plaatsen in het grote plant soen aan de Prins Bernhard- straat. Tosca van den Haak die in Noordwijk is geboren, woont momenteel in Voor burg. Raad Noordwijk NOORDWIJK Dinsdag half drie vergadert de raad. Agenda: garantie verlening premie-woningen in Boe- renburg; wijziging regeling geldelijke steun krotopruiming en doorstro ming; onbewoonbaarverklaring Hei lige Geestweg 46; verlenging machti ging verkoop bouwgrond in Boeren- burg; verhuur woning Rembert Do doenstraat 1; verkoop woningwetwo ning Narcisstraat 13; aankoop grond aan Nieuwe Offemweg; aankoop en afkoop pacht grond aan Lageweg; aankoop grond aan Prins Hendrik- weg-Nieuwe Zeeweg; principe-besluit verpachting parkeerterreinen in Noordwijk aan Zee.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 7