Zy Alle Zuid-Molukkers staan achter „33" van Wassenaar W aarschu wingen om loonrem niet te aanvaarden Biesheuvel praat met moderamen helpt bij reumatische pijnen Blad Kapitein gaf bevel 0111 Mv Lai uit te roeien Smokkelprins veroordeeld Calley beschuldigt commandant ür, Pruijt volgt Wemmers op 3 VRIJDAG 11 DECEMBER 1970 In Stockholm en Oslo zijn giste ren voor de zeventigste keer de Nobelprijzen uitgereikt. De No belprijs voor de vrede is dit. jaar toegekend aan de Ameri kaanse geleerde dr. Norman Ernst Borlaug. Op de foto het echtpaar Borlaug na de prijs uitreiking in Oslo. ARP EN CHU NOG NIET AKKOORD (vervolg van pagina 1) De drie industriële bonden (de Algemene bedrijfsgroepencen trale, de Christelijke bedrijfs groepencentrale en St. Willibror- dus, die betrokken zijn bij 325 cao's), hebben gisteren een drin gend beroep op het parlement gedaan om het loonmatigingsbe- sluit te verwerpen. Zij vrezen dat de werknemers door de verwachte prijsstijgingen na 1 januari in inkomen erop achter uit zullen gaan, te meer omdat de reeds gerealiseerde loonstijging van f 400 (de extra uitkering) pas op 1 juli 1971 jn de cao's mag worden ver werkt. De bonden noemen de maat regel onverstandig en onverantwoor delijk. „Zij kan bij aanvaarding ern stige gevolgen hebben voor de ar- beidsrust". De christelijke metaalbedrijfsbond heeft gisteren in een verklaring aan de Tweede Kamer voorspeld dat ..de moeilijkheden in de bedrijven ertoe zullen leiden dat het doel van de loonmaatregel niet wordt bereikt". Ook de CMB heeft er ernstig be zwaar tegen dat de 400 niet per 1 januari mag worden verwerkt, te meer „omdat daarover al voor dui zenden werknemers in de metaalin dustrie per onderneming concrete af spraken zijn gemaakt". (Gedoeld wordt o.m. op het VMF-concern en Verolme, die de salarissen op 1 jan. met resp. 31 en 33 per maand zouden verhogen). De CMB is eveneens van mening dat het besteedbare inkomen door de loonmaatregelen achteruit zal gaan en daarom wordt een dringend be roep op de Tweede Kamer gedaan de voorstellen van de regering te ver werpen. weigering van overwerk of werken in tarief). De door de bouwvakbonden aangekon digde actie wordt ongetwijfeld de be langrijkste test-case voor de loon maatregel van de regering, indien deze door het parlement wordt aan vaard. Het gaat hier om een cao voor ruim 250.000 werknemers, die op 1 januari moet ingaan. Vastgelopen De looneisen, waarover de onder handelingen met de werkgevers zijn vastgelopen, komen neer op een reële inkomensverbetering van 3 procent, gelijktijdige verwerking van de 400 in de loonschalen en een indexerings clausule, die het mogelijk maakt de lonen volgend jaar tweemaal bij de prijsontwikkeling aan te passen. De eisen, die op 1 januari volgens de bonden in praktijk moeten worden gebracht, zullen op korte termijn pre cies aan de leden worden bekendge maakt. Zoals bekend mogen de contract lonen op grond van de regeringsmaat regel op 1 januari met niet meer dan 3 procent worden verhoogd, op 1 april gevolgd door een stijging van 2 pro cent. Dat komt volgens minister Rool- vink (sociale zaken) in het eerste halfjaar neer op een reële loonstij ging van het besteedbare inkomen tussen 0 en 2 procent, afhankelijk van de prijsstijgingen e.d. De bouwvak bonden hebben bekendgemaakt geen nieuwe initiatieven te zullen nemen om het overleg met de werkgevers te hervatten. Voor baby Feestje Twee nieuwe babymaaltijden van Nutricia, namelijk sperziebonen met aardappelen en kalfsvlees en lams vlees met spinazie en aardappelen. Met deze nieuwe aanwinst is er keu ze uit 38 soorten baby- en kleuter voeding. Uit Zweden komt een nieuwe weggooi strikslip, een plartic luier - broekje dat u zelf in model vouwt zodat het niet kan knellen. De klein ste baby kan een strikslip dragen, fijn op reis en bij logeerpartijen Wilt u de slip (nog) niet weggooien? Wel, ze zijn ook goed wasbaar. In de Bijenkorven zijn „stupid lu cifers" met hippe opschriften, in twaalf verschillende gekheden „to light up your party"; ƒ0,95 per stuk. Uitvouwbare papieren dieren zoals vis, poes, bij, kever, of een pot met bloemen zijn er om uw feestje op te luisteren of een surprise te maken. Noot-makronen Voor 12 stuks: 2 eiwitten, 1 pakje vanillesuiker, 150 g suiker. 2 koppen com flakes, 4 eetl. fijngehakte wal noten, 8 eetl. geraspte cocos. Klop eiwitten met vanillesuiker stijf. Voeg lepelsgewijs onder voort durend kloppen de suiker toe. Maak corn flakes fijn en schep ze met de rest der ingrediënten door het eiwit schuim. Bedek een bakplaat met vetvrij papier en leg er twaalf berg jes van het schuim op. Bak de ma- kronen plm. 20 min. middenin een vrij warme oven. Neem de makro- nen meteen van de bakplaat. Diepvriezen Het gebruik van diepvries kasten en dito kisten nam sterk toe. Wie er werkelijk een goed gebruik van wil maken, ^odat kwaliteit en aanzien der ingevroren produkten optimaal zijn, bestelle het aardige boekje „Zelf diepvriezen". Een uitgebreide goed verzorgde uitgave met tekenin gen, foto's en een keur van recepten van het Voorlichtingsbureau voor de Voeding, Ln. Copes van Cattenburch 44, Den Haag; bestellen per brief kaart waarop aan de adreszijde 75 cent extra aan postzegels is bijge plakt. Onderzoek vóór begin proces wijst uit: Geen medewerking (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De fracties van ARP en CHU in de Tweede Ka mer zijn, in tegenstelling tot de KVP, nog niet akkoord gegaan niet de loonmaatregel van de regering. Ze vergaderden gisteren geruime tijd. Maar men kwam niet tot een conclusie. Dinsdagmorgen voor het begin van de vergadering van de Tweede Kamer zal men de kwestie opnieuw bespreken. De heer Mellema, CH-fractieleider zei gisteren dat het een zeer moei lijke zaak was. Globaal was de loonmaatregel be sproken. Dinsdag hoopt men, na de stukken nauwkeurig bestudeerd te hebben, tot een conclusie te komen. RUGGESPRAAK De fractie van de ARP vergaderde gistermiddag van drie uur tot half zes. Ook in dit gezeelschap viel het besluit de besprekingen dinsdag voort te zetten. Niet alleen het feit, dat de be kende 400 niet voor 1 juli in de loon schalen mogen worden opgenomen, maar ook andere onderdelen van de loonmaatregel zaten de fractieleden dwars. Fractieleider Bicsheuvel zei na af loop dat hij vandaag de kwestie zou bespreken met het moderamen van de ARP. De vergadering van het moderamen j was reeds eerder belegd. Mr. Bies heuvel verklaarde, dat hü er be- hoefte aan had ruggespraak te hou- j den met zijn partij en graag de ge- legenheid van deze vergadering aan te grijpen. URGENTIEPROGRAM Pikant is intussen, dat het pro bleem van de loonmaatregel en het verschil van waardering ervan tus- sen de KVP en de protestants chris telijke partijen zich voordoen aan de vooravond van de vergaderingen van de drie partijen, die het gezamenlijk urgentieprogram zullen goedkeuren. Het lag voor de hand, dat aan deze gebeurtenis het nodige accent zou worden gegeven. Maar de agenda van GENT De rechtbank te Gent heeft vijf mannen, twee Nederlanders en drie Belgen, veroordeeld tot forse gevangenisstraffen. Ze hebben zich schuldig gemaakt aan het exploiteren van een geheime distlleerderij en diefstal van suiker en auto's De Nederlander R. H. uit Sluiskil, bijnaam de smokkelprins. werd bij verstek veroordeeld tot vijf jaar en tien maanden gevangenisstraf. Vol gens de Belgische justitie bevindt de j man zich nog ergens in Nederland. Hij heeft de rechters, die zijn zaak behandelden, dreigbrieven geschre ven. De andere Nederlander W. M. uit Sas van Gent kreeg een jaar en acht tien maanden, waarvan acht voor waardelijk. het ARP-convent vermeldt noch een rede van partijvoorzitter Veerman, noch een toespraak van fractievoorzit ter Biesheuvel. In de KVP-vergadering in Breda zal weliswaar fractieleider Schmelzer het woord voeren. Maar zijn rede is niet tevoren opgesteld en de heer Schmelzer wil aan de hand van de situatie zijn afscheidsrede als fractie leider al vast houden voor de partij raad. voor een werkelijk goede handschoen karei doonnanstraat 294 - rotterdam venestraat 3 - den haag. De drie bouwvakbonden, die samen werken in de Centrale Commissie Bouwnijverheid, hebben gistermid dag na drie uur vergaderen besloten niet aan de uitvoering van de alge mene loonmaatregel mee 'te werken, omdat „de vakbeweging duidelijke bereidheid had getoond de lonen te matigen overeenkomstig het advies van de SER". „De loonmaatregel is onrechtvaar dig en zal in de praktijk onuitvoer baar zijn. Het verbod tot verwerking per 1 januari van de 400, die thans reeds tot het inkomen van de bouw vakkers behoort, moet in het bijzon der als een grove onrechtvaardigheid worden beschouwd", zo zeggen de bonden. Produktiematiging In deze verklaring van de CCB wordt voorts gesteld dat de verant woordelijkheid „voor de ernstige si tuatie, die thans is ontstaan, volledig bij de regering en de werkgeversor ganisaties ligt. ook de werkgeversor ganisaties in de bouw. Doorvoering van de te vergaande matiging zal eventueel met een pro- duktiematiging worden beantwoord". (In een toelichting hierop werd na afloop van het beraad gezegd dat de bonden zich nog over eventueel te nemen stappen zullen beraden. Daar bij kan het o.m. ook gaan om een verpakking: 14 en 40 tabletten FLIPPERSTADION BIJ BRUGGE BRUSSEL Het Nederlandse dolfinarium heeft besloten een ves tiging te openen bij Brugge in België. In de komende twee jaar zal de Harderwijkse onderneming op een terrein van acht hectare faciliteiten voor dit project realiseren, waar 50 mensen werk kunnen vinden. Binnen enkele maanden zal een be gin worden gemaakt met de bouw van een bassin voor de dolfijnenshow. De première kan wellicht volgend voorjaar worden gehouden. FORT BENNING Luite nant Calley, beschuldigd van moord op 102 burgers in de Viet namese plaats My Lay, handel de in directe opdracht van zijn compagniescommandant, kapi tein Ernest Medina. Dit zei verdediger Latimer gisteren in Fort Benning voor de militaire rechtbank. Volgens Calley had Medina bevel gegeven om "het dorp plat te bran den, het vee af te maken, de water putten te besmetten en ieder levend wezen in het gebied te doden". „Er waren geen instructies over wat met de burgers moest worden gedaan. Aangenomen werd dat ieder een in het dorp lid van de Vietcong was of ermee sympathiseerde", aldus Latimer. Volgens de advocaat stond Mv Lai bekende als 'n „dodelijke val voor Amerikaanse militairen". Enkele da gen voor de massamoord hadden Vietcccigguerrilla's van beide sexen en alle leeftijden, die zich als burgers voordeden, Amerikaanse soldaten in de rug geschoten. De compagnie voelde daarover „wrok en boosheid", zei Latimer. Rouivdiensten De dag voor de aanval waren rouwdiensten gehouden voor drie le den van Calley's compagnie die rond My Lai op een boobytrap waren gelo pen. De sfeer van die diensten had den de wraakgevoelens van de solda ten aangewakkerd en commandant Medina had zijn mannen verteld dat ze nu de kans zouden krijgen met gelijke munt terug te betalen. Latimer zei zijn verklaring kort te houden, omdat hij erop vertrouwde dat de jury Calley zou vrijspreken na hemzelf te hebben gehoord. Prins Bernhard krijgt een nieuwe adjudant DEN HAAG Bij Koninklijk Besluit is met ingang van 18 decem ber aan de kapitein-ter-zee W. G. Landzaat eervol ontslag verleend als adjudant van prins Bernhard. Tot opvolger is benoemd de luite- nant-ter-zee-eerste-klasse H. C. van der Lee. Deze was onder meer werk zaam bij de mijnendienst, het minis terie van defensie en bij de marine attaché in Londen. AMSTERDAM „Vrijwel de gehele Zuidmolukse gemeen schap in Nederland staat achter de „33" van Wassenaar, die vol gende week in Den Haag wor den berecht. Gesteld kan worden dat door hun actie de band tussen de Zuid-Moluk- kers in de Nederlandse gemeenschap groter is geworden en de kans op in tegratie van Molukkers in de Neder landse gemeenschap kleiner." Tot deze conclusie is de „Onder zoekgroep krisissituaties", verbonden aan het sociologisch instituut van de universiteit van Amsterdam, geko men in een voorlopig verslag van een onderzoek naar de problematiek rond de Zuid-Molukkers in Nederland. Beter inzicht De bedoeling van dit rapport is een beter inzicht te verschaffen in de si tuatie van de Zuid-Molukkers in ons land en daarvoor begrip te wekken. Het leek de onderzoekgroep ge wenst dit nog voor het begin van het proces tegen de „33" van Wassenaar (volgende week) te doen. De groep houdt zich bezig met bliksemonder- zoek van crisis- en conflictsituaties. De bezetting van de woning van de Indonesische ambassadeur op 31 augustus aan de vooravond van het bezoek van president Soeharto waarbij hoofdagent Moolenaar werd neergeschoten was geen op zichzelf staande daad. aldus het rapport. „Deze kan alleen begrepen worden als men hem ziet in het kader van de bijzonder moeilijke positie, die de Zuid-Molukkers in de Nederlandse samenleving innemen." De onder zoekgroep is daarom van mening dat de „33" van Wassenaar er recht op hebben, dat bij de beoordeling van hun daden hun sociale eh politieke achtergronden in aanmerking worden genomen. door de ouderen gebruikte (legale) middelen. Ze zijn voorstanders van „harde acties." Wijziging Tot 1966 treft men bij de Zuid-Mo lukkers een in hoofdzaak gematigde, zich aan de wet houdende mentaliteit aan. De kerk legt de nadruk op een ingetogen, christelijke levenswijze. Ze vergelijkt het Zuid-Molukse volk met de oud-testamentische joden, die zwervend onder Goddelijke leiding op weg zijn naar het beloofde land. Ook de bond'van ex-KNIL-militai- ren keurt actieve politieke strijd af. Men is bang dat de Nederlandse re gering dit als voorwendsel kan ge bruiken zich aan haar verplichtingen jegens de ex-KNIL-ers te onttrekken. Langzamerhand is er evenwel radi calisering van de politieke strijd op getreden. De radicale Zuid-Molukkers gingen hun opvattingen scherper formuleren en verdedigen. Men oriënteert zich op vrijheidsbewegin gen en guerrillastrijd in andere delen van de wereld. Een belangrijke aanleiding tot een meer radicale opstelling was de te rechtstelling in 1966 in Indonesië van dr. Soumokil. In dat jaar werd een Zuid-Molukse regering in bal lingschap gevormd en de Indone sische ambassade door een groep mi litante jongeren in brand gestoken. Maar niet alleen bij de jongeren, ook onder een deel van de ouderen leeft de wens tot een grotere strijd baarheid en andere aanpak. Een van de Zuid-Molukse groeperingen, het „Bevrijdingsfront", voelt zich solidair met de Vietnamezen en de Black Panthers. De onderzoekers zeggen dat tijdens het proces tegen de „33" spanningen tussen de Haagse politie en Zuid-Mo lukkers niet uitgesloten geacht moe ten worden. Zij waarschuwen dat wantrouwen én angst bij twee tegenover elkaar staande groepen tot paniek en ongecontroleerde agressie kan leiden. Succes Stichting huisvesting voor gastarbeiders AMSTERDAM Nog deze week wordt in Amsterdam een werkgroep gevormd die midden januari eer stichting moet hebben opgericht voo: de huisvesting van gastarbeiders. De werkgroep, zo vertelde gistere: wethouder Kuipers van sociale zaken, denkt aan leegstaande scholen en an dere gebouwen als tijdelijke huisves tingsmogelijkheid Verder hoopt men te komen tot een registratie van alle buitenlandse arbeiders. De Noorse kroonprins Harald en Schiphol aangekomen. Zij zullen de prins Claus in kasteel Drakensteyn, prinses Sonja zijn gisteravond op gasten zijn t>an prinses Beatrix en De actie in Wassenaar wordt in zo verre als een succes beschouwd, dat de zaak van de Republiek der Zuid- Molukken (RMS) uitvoerig in de pu blieke belangstelling kwam. „Wasse naar" en de nasleep ervan hebben waarschijnlijk verdere radicalisering in de hand gewerkt, aldus het rap port. Veel Zuid-Molukkers zijn van me ning dat ze in Nederland gediscrimi neerd worden. Op politiek gebied er varen zij het feit dat hun streven naar een onafhankelijke republiek niet voldoende erkend wordt, als grievend. Zij hebben geen kiesrecht en geen vertegenwoordiging in het oarlement. Daarnaast hoort men dikwijls de "lacht dat zij bij sollicitaties eri pro moties niet dezelfde kansen krijgen als de Nederlanders. Tenslotte is er <prake van zgn. „kleine discrimina te" zoals racistische opmerkingen en •lesterijen. De doelstelling van de Zuid-Moluk- 'cers in Nederland is in de eerste olaats de erkenning van en terugkeer laar een vrije en onafhankelijke re- j oubliek der Zuid-Molukken. Ze zijn bereid zich hiervoor grote offers te j getroosten. Er is de laatste tijd een verschui- ving opgetreden in de middelen ter j bereiking van dit doel. De jongeren staan steeds sceptischer tegenover de I Na Colette, die een paar jaar geleden is overleden, heeft het Franse lite rair gezelschap Académie Goncourt weer een vrouw waardig bevonden voor toetreding. In het overigens uitsluitend mannelijk gezelschap is de schrijfster. Frangoise MalletJoris verkozen. OOSTERBEEK Als opvolger van de heer H. H. Wemmers heeft de le denvergadering van het Nederlands christelijk werkgeversverbond tot vi- ce-voorzitter benoemd dr. B Pruijt, voorzitter van de hoofddirectie van SHV. Mr. P. M. H. van Boven is her benoemd als voorzitter Als penning meester werd gekozen drs D. C P van de Pavoordt uit Rotterdam. De benoemingen gaan 1 januari in. Egoisme Het benauwt me hoe sommigen om springen met regels en normen. Men wil loonsverhoging én werktijdverkor ting, wat een verkapte loonsverhoging is. Dan is er de ƒ400 golf. Ik misgun niemand een goed inkomen,maar wat wordt men er financieel „wijzer" van? Ik noem slechts twee verontrustende feiten: er wordt minder gespaard en verder dreigt Nederland het duurste land van Europa te worden. Dit zijn waarschuwingen die niet in de wind geslagen mogen worden. Een positief element is dat velen de ƒ400 hebben bestemd voor ontwikke-' lingprojecten. Ik wil hier ook nog een paar voor beelden noemen inzake toepassing van de Algemene Bijstandswet: dames die op kosten van de Bijstandswet leren J dansen: een man met rugklachten j krijgt een uitkering maar hij kan wel in zijn huis verbouwingen uitvoeren; mensen gaan verhuizen en moeten meer huur voor hun woning betalen, waarvoor zij een vergoeding van de Bijstandswet ontvangen. Ik vraag me af waar de verantwoor- i delijkheid van het individu blijft. In de genoemde voorbeelden ligt een brok egoïsme. We zijn zo met ons zelf bezig, dat wij de Grote Lijn van het leven niet meer zien en God kwijtraken. Ik heb er geen behoefte aan kritiek op iemand te leveren, slechts om feiten j vast te stellen. NOORDWIJKERHOUT J. Wassenaar Prof. Kuitert Ik hoop dat prof. Kuitert de inge- zonder stukken in deze krant niet leest. Hoe is het mogelijk dat iemand zo verguisd kan worden. Hier hebben we eindelijk eens een man die de din gen bii zijn naam noemt, die beseft dat wij vooruit moeten kijken. Een man die de wetenschap probeert aan te passen bij het echte geloof en niet andersom. Beseffen de briefschrijvers dan niet dat wij (gelukkig) in een ander tijd perk leven? Men hoort helaas nog dik wijls dat als Adam niet echt bestaan heeft, men zijn geloof kwijt raakt. Arm geloof. of beter: arme gelovige. Het enige belangrijke is dat we God liefhebben en onze naaste als onszelf. Waarom dan dit niet nagevolgd? Ik kon het niet laten om. na al de onbarmhartige en lasterlijke kritiek op prof. Kuitert. ook eens een ander ge luld te laten horen. Ik ben ervan over tuigd dat velen dit met mij eens zullen zijn. SASSENHEIM Andre M Arentshorst

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 5