ESERVES BIJ CH EN AR Aardbeving treft opnieuw Peru biefstuk Commentaren \Rem op nieuwe cao-lonen Dertig bussen in vlammen bij felle brand in fabriek Het Kwartet KVP en VVD zien noodzaak loonmaatregel Drie vakcentrales hopen op afwijzing Wegenwacht werkt op feestdagen Rustig weer „Brandpunt" in moeilijkheden bij Spaans proces Marineleiding: Avro moet met feiten komen na al die zoetigheid nu lekker met peper en zout Schade van tientallen miljoenen Varkens besmet Tito stelt reis naar Italië „voorlopig'1 uit Crisis in Antilliaanse regering Eteuwe Leidse Couraiit Donderdag 10 december 1970- 51ste jaargang Directeur: F. Diemer Hoofdredacteur: Dr. E. Diemer CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" vooraanstaande prot. christelijke dagbladen Nieuwe jofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Abonnementsprijzen p. w. f 1,26, p. m. f 5,40, p. kw. 16,15 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur De werkgevers zien de loonmaatregel als onvermijdelijk. „Het gaat erom in 1971 de overbesteding en de daaruit voort- j vloeiende, inflatie ivordt tegengegaan. Ook moet een dreigende terugslag in de conjunctuur ivorden opgevangen. Correcte I toepassing van de loonmaatregel kan een terugkeer naar een I normale situatie bespoedigen DEN HAAG Tijdens de komende feestdagen zullen alle wegerf.vacht- stations dag en nacht in bedrijf zijn. De auto's van deze dienst patrouil leren van 9 tot 24 uur. Buiten die tijd kan men de wegenwacht telefonisch te hulp roepen. De centrale informatie en de alarmcentrale van de ANWB zullen zoals gebruikelijk dag en nacht be reikbaar zijn. (Van onze ptirlementsredactie) DEN HAAG De loonmaatregel van de igering heeft volgens PvdA-fractieleider Den l een latente politieke crisis doen ontstaan. ÏU en ARP stellen zich gereserveerd op ten nzien van het besluit, terwijl de WD en de ^P de noodzaak tot ingrijpen erkennen. De vakbeweging gaf gisteravond blijk van baar grote verontwaardiging. De drie vakcen trales verwachten arbeidsonrust en een nieuwe loonexplosie na afloop van de maatregel. Unaniem spraken zij de wens uit dat de Twee de Kamer de maatregel zal afwijzen. Dinsdag zal bij de behandeling van de regeringsnota blijken hoe de kaarten liggen. Hoe wij ons ook te schande hebben gemaakt, het ligt bijna altijd in onze macht om onze reputatie te herstellen. ROCHEFOUCAULD (RITA) „Hü zegt, dat een goeie daad beloond moet worden. Gisteren heb ik mijn brood met hem gedeeld." Zon en maan 11 december: zon op 8.38, onder 16.29; maan op 14.50, onder 7.28; 12 december V.M. Hoog water Hoog water, 11 december: Rot terdam le getij 3.19, 2e getij 15.35; Scheveningen 1.25 - 13.45; Vlissingen 0.20 - 12.39; Willem stad 3.51 - 16.15. HIT WEER DE BILT Plaatselijk mist maar overigens droog weer met verspreide opklaringen Dezelfde temperaturen als vandaag of iets lagere. Meest zwakke wind draaiend naar richtingen tussen zuid en oost. Er komt nog geen einde aan de periode met rustig weer ver oorzaakt door een zeer krachtig hogedrukgebied in onze omge ving. In het korpende etmaal zal het centrum zich waarschijnlijk lang zaam verplaatsen van de Noord zee naar Noord-Duitsland. De zwakke wind zal daardoor naar oost of zuidoost ruimen, waardoor iets koudere lucht vanuit Duits land en België naar ons land kan stromen. De nabijheid van het hogedruk- centrum houdt de neerslagkans uiterst gering. Mogelijk zullen in het wolkendek gaten vallen, maar dan neemt de kans op mist weer toe. Vooruitzichten voor zaterdag: aantal uren zon: 0 tot 4. min. temp.: van 2 graden onder tot 4 graden boven normaal, max. temp.: omstreeks normaal. Kans op een droge periode van min steens 12 uur: 95 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 90 procent. WASHINGTON Peru is vanmorgen opnieuw door een zware aardbeving getroffen. Volgens het aardbevingsinsti tuut in Washington heeft de aardbeving vrijwel dezelfde sterkte als die welke in mei in Peru tienduizenden mensen het leven kostte. Het centrum van de aardschok lag in een afgelegen bergachtig gebied op 440 km ten zuidwesten van Quito, de hoofdstad van Ecuador. Er waren vanmorgen nog geen be richten over slachtoffers of schade. HILVERSUM p= Een reportage- ploeg van de actualiteitenrubriek «Brandpunt" van de KRO is in Span je in moeilijkheden geraakt. De ploeg, bestaande uit cameraman Ad. Braamhorst en redacteur Charles Schwietert, werd gearresteerd in Burgos toen men opnamen wilde ma ten van het proces tegen de zestien Basken. Zij werden door de politie meege nomen en op brute wijze behandeld. Na verhoor en inbeslagname van een aantal (onbelichte) films werden zij weer op vrije voeten gesteld. De opnamen die al waren gemaakt an in de auto verborgen, werden door de politie niet gevonden. Deze beel den komen zaterdag in „Brandpunt". De ontwerper van de Russische Mig-straaljager, generaal Artyom Mi- noyan (65), is gisteren overleden. .De maatregel houdt onder meer in dat met ingang van 11 december (morgen) een rem van zes maanden gezet wordt op alle contractuele loon- 1 i jl stijgingen, ongeacht de ingang van de 1 nieuwe cao's. In de eerste drie maan den mag de verbetering maximaal 3 procent bedragen en in de tweede pe riode van drie maanden nog eens 2 procent, in totaal dus 5 procent in zes maanden. Bovendien is bepaald dat de extra uitkering van ƒ400 pas in de cao's mag worden verwerkt per 1 juli 1971 en wel met maximaal 7,70 per week of 33,35 per maand. Achter dit laat ste plaatste a.r fractieleider mr. Biesheuvel een vraagteken. Een winstpunt vond hij dat het kabinet per 1 januari een verhoging van het minimumloon wil bevorderen. Deze verhoging zal 4 tot 5 procent bedra gen. Mellema De heer 3. T. Mellema, fractieleider van de CHU, noemde de verwerking van de 400 „een moeilijke zaak". Hij twijfelde aan de effectiviteit van de volgens artikel 10 van de loonwet ge nomen maatregel. Op deze kritiek reageerde opposi tieleider Den Uyl later met deze op merking: „Dat is nogal wat, als een fractieleider van een regeringspartij dit zegt". Volens hem is duidelijk de vergiftigde sfeer tussen werkgevers en werknemers naar buiten gekomen. „Deze sfeer is ook veroorzaakt door de maatregel van de regering". De heer Den Uyl wilde niet zo zeer mi nister Roolvink maar het gehele ka binet hiervoor aansprakelijk stellen. Ik kan me niet voorstellen, zei de ijyMMff- heer Den Uyl nog, dat de christelijke M|Ss|S®. partijen hun verwante vakcentrales in de hoek zullen schoppen. Maar' hij geloofde niet dat bij de loondiscussi van dinsdag de crisis al naar buiten zou komen. Toelichting Eerder op de avond had minister Roolvink verklaard, dat het hele ka binet, maar hij wel in het bijzonder met tegenizn het besluit had genomen In een toelichting zei premier De Jong. dat ieder kabinet van welke sa menstelling ook een dergelijke maat regel had moeten nemen. Reaktie van Den Uyl: Dat kan mis- scheen waar zijn, maar een kabinet van socialisten had zeker de kant van de werknemers gekozen, wanneer zij redelijke argumenten hadden. Die argumenten waren redelijk Uit het standpunt van de werkne mersleden van de Stichting van de Arbeid blijkt immers, dat de vakbe weging zeer vergaande toezeggingen wilde doen. Gevaarlijk DEN HAAG Op de bewering van AVRO's Televizier, dat zich onder de marinemannen, die op 25 augustus de Dam schoonveegden, ook twee offi cieren bevonden (een van de land macht en een van de mariniers) zal de marineleiding pas ingaan wanneer hoofdredacteur Wibo van der Linde met meer gegevens komt. Van der Linde heeft dit inmiddels geweigerd. „De beide officieren moe ten zelf maar beslissen of zij zich be kend willen maken". De verdedigers van de vijf mari niers, die volgende maand voor de Zeekrijgsraad moeten verschijnen, overwegen zelf nadere informaties over de beide officieren te gaan in winnen omdat zij vinden dat dit fa cet rechtstreeks met de zaak te ma ken heeft. Volgens de fiscaal bij de Zeekrijgs raad is uit het vooronderzoek uit niets gebleken, dat kaderleden aan de actie zouden hebben deelgenomen. Volgens drs. Den Uyl is nu een zeer gevaarlijke situatie ontstaan. De vak beweging neemt geen verantwoorde lijkheid voor de loonmaatregel. De maatregel is onrechtvaardig, omdat vooral in de eerste helft van 1971 prijsstijgingen verwacht kunnen worden. Verder is het kwalijk, dat de ƒ400 ineens pas na 1 juli verwerkt kunnen worden. In de praktijk komt het er op neer, zei drs. Den Uyl, dat men minder in het loonzakje krijgt. (zie ook elders deze krant) Zes brandweerlieden gewond (Van een onzer verslaggevers) GOUDA Dertig autobussen zijn gisteravond in vlammen op gegaan in de carosseriefabriek van Verheul tussen Gouda en Waddinxveen. Het gebouwen complex werd vrijwel verwoest. Dc gróte fabriekshal, waarin alle bussen stonden, werd in de as ge legd. Het kantoorgedeelte werd door de brand licht beschadigd, niaar de waterschade is aanzienlijk. Volgens goed idee Doe mee met de kerstprijsvraag van de Slichting Voorlichtingsbureau Vlees Vleeswaren en Vleesconserven In uw Radio-TV blad van 26/27 dec. a.s. heid op, nadat aanvankelijk de vlam men aan kracht hadden ingeboet Na veel moeite kreeg de brand weer hel vuur onder de knie. Nu en dan ontstond nog een brandhaard, maar toen was het omvangrijke fa briekscomplex al afgebrand. Er viel op den duur niets meer te verbran den. Tegen half twaalf was men de brand meester. Een smeulende puin hoop bleef over. De oorzaak van de brand is geheel onbekend. Volgens de directie van het directeur D. Woltcrs loopt dc schade ^e,I^SOnee*S!e(*en *e!f' in de tientallen miljoenen. Zes brandweerlieden werden met verwondingen naar het ziekenhuis gebracht. Vijf raakten door de rook bedwelmd en een ander viel door een dak. Geen werd ernstig gewond. De brand werd omstreeks half negen ontdekt door twee mensen van de schoonmaakdienst. Zij konden zich met twee collega's en enkele perso neelsleden op het kantoor, die nog aan het werk waren, in veiligheid stellen. Hopeloos Door de vele brandbare materialen, in de fabriekshal, zoals hout en lak, brandde het complex onmiddellijk als een fakkel. De brandweer uit Gouda en Waddinxveen, later aangevuld met de korpsen uit Boskoop, Reeuwijk, Bodegraven en Moordrecht, stond voor een hopeloze taak. Tegen kwart over elf laaide het vuur in de fabriek weer in alle hevig- kon de administratie worden gered. Het gehele, dertig jaar oude fa briekscomplex moet als verloren wor den beschouwd. De directie zal al het mogelijke doen om de levering van autobussen weer op gang te krijgen. Met een aanzienlijke vertraging moet rekening worden gehouden. Op de foto: Na de brand staan wat troosteloze busgeraamten als trieste silhouetten op het Verheulcomplex. ROME De export van Neder landse en Belgische varkens naar Italië is stopgezet. Men heeft daar sporen van besmet telijke ziekten ontdekt bij de dieren die uit ons land en België zijn in gevoerd. Het vaststellen van deze sporen is volgens het ministerie van gezond heid gebeurd in het bijzijn van des kundigen uit België en Nederlanad. Spanning DE REGERING acht een matiging van de loonstijging noodzakelijk en past daarom de artikelen 10/11 en 12 van de loonwet toe. In zyn toelichting op de loonmaatregel sprak minister-president De Jong gisteren van een hoogst zorgelijke ontwikkeling, ook met het oog op de werkgelegenheid. Behalve de economische situatie was het onvermogen van de centrale werknemers- en werkgeversorganisa ties om tot een afspraak te komen een oorzaak van het ingrijpen van de regering. Wanneer er een overeenkomst in het bedrijfsleven tot stand was gekomen, had het kabinet wel enig risico wil len nemen en de loonwet niet toege past. De overeenkomst in het bedrijfsleven zat er niet in. Gisteren bleek zelfs een duidelijke tegenstelling te be staan tussen werkgevers en werkne mers. Het gevolg van deze tegenstelling en van dc loonmaatregel is toenemende politieke spanning. Niet alleen hel NVV, maar ook NKV en CNV ver zetten zich fel tgeen dc maatregel van de regering. Dit kan de politieke partijen niet onberoerd laten. NKV-voorzitter Mertens heeft een be roep gedaan op het parlement de „domme maatregel" van de regering weer ongedaan te maken. Dinsdag zal reeds blijken in welke mat» aan deze oproep gehoor wordt gege ven. Verzoening DE VOORGENOMEN Poolse reis van Rainer Barzel, leider van dc chris ten-democratische fractie in de Westduitse Bondsdag, kan van groot belang worden. Mogelijk is zij een eerste aanwijzing, dat de oppositie van de CDU tegen het normalisatievcrdrag met Polen minder fel zal worden. De CDU van ex-kanselier Kiesinger en de CSU van de Beierse ex-mi nister Strauss vormen samen één fractie in de Bondsdag. Zij hebben nog meer dan een maand tijd om bun houding tegenover Polen defi nitief te bepalen. Want Barzel gaat pas op 20 januari naar Warschau. De taak van Barzel is tweeledig. Hij moet zich een mening vormen over de betrekkingen tussen beide lan den. Daarvan zal afbangen of de CDU-CSU-fractic als een geslóten blok tegen het verdrag zal stem men. Dit laatste lijkt overigens niet te zullen gebeuren. Barzel moet de Polen ook duidelijk maken, waarom zoveel leden van zjjn fractie het moeilijk hebben met het verdrag. Hij moet begrip vragen voor de felle discussies, die ongetwijfeld in en buiten de Bonds dag gevoerd zullen worden. Met een duidelijke meerderheid voor het verdrag in Bonn en met Pools begrip voor emotionele uitspraken als begeleidend verschijnsel kan er sprake zijn van verzoening tussen twee volken. Daarom is de reis van Barzel naar Warschau zo belang rijk. ROME Het staatsbezoek van de Joegoslavische president, Tito, aan Italië, dat vandaag had moeten be ginnen, is „voorlopig" uitgesteld. Over de reden van het uitstel is officieel niets bekend gemaakt. Duidelijk ls echter dat op het laat ste moment meningsverschillen tussen beide regeringen over de kwestie- Triëst zijn aangewakkerd. Een deel van dit gebied staat onder bestuur van Joegoslavië. Tito is kennelijke geïrriteerd ge raakt door een verklaring zondag van de Italiaanse minister Moro van bui tenlandse zaken die onder meer had gezegd dat Italië niet zal afzien van zijn „wettige nationale belangen", terwijl Joegoslavië had gehoopt for mele erkenning van zijn soevereini teit over het zuidelijk deel van Triëst te krijgen. WILLEMSTAD In de Antilliaan se regering is gisteren een crisis ont staan met als directe aanleiding de maatregel om aan alle ambtenaren een extra uitkering te geven. De de mocratische ministers Rozendal (financiën), Pijpers (economische za ken) en Beaujon (onderwijs) hebben hun ontslag ingediend. Zij vrezen van deze maatregel ern stige gevolgen. Het eilandgebied Curasao kampt al met grote tekorten en heeft daardoor nog niet kunnen voldoen aan ver plichtingen o.a. jegens de arbeiders in overheidsdienst en de leerkrachten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 1