IVN eisen isolering van Zuidafrikaans bewind DEBAT IN KAMER OVER DE LOONMAATREGEL Commentaren Nog geen levensteken Zwitsers ambassadeur Het Kwartet Hulp voor nationalisten Apartheidspolitiek u itroeien Alle contacten verbreken Portugal voor inval Guinee veroordeeld Vier Ambonese jongens in hongerstaking purr wier Wolkenvelden Textielbedrijf ontslaat 100 personeelsleden Beurswaarde stuk lager Mr. P. Lieftinck weg bij Wereldbank Senaat aanvaardt wet-Veringa Wel brieven van ontvoerders Haarlemse rechter voor het hof Nieuwe leidse Coiiramit WOENSDAG 9 DECEMBER 1970- 51ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen N-isinifd Directeur: F. Diemer Hoofdredacteur: Dr. E. Diemer CHRISmiJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" >fdkantoor Leiden Steenstraat 37 Telefoon 31441 Giro 58936 Abonnementsprijzen p. w. 1,26, p. m. f 5,40, p. kw. 16,15 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur VORSTER OETHANT NEW YORK De Verenigde Naties hebben Zuid-Afrika's apartheidspolitiek een misdaad jegens de mensheid genoemd en aangedrongen op diplomatieke, militaire en economische isolering van het bewind in dat land. Met 91 tegen 6 stemmen en 16 onthoudingen keurde de alge mene vergadering van de VN gisteren de resolutie goed, waar in ook voor de eerste maal de vorming van aparte negerstaatjes in Zuid-Afrika (de Bantoestans) wordt veroordeeld. Met grote meerderheid werden reso luties aangenomen met voorstellen over middelen tot bestrijding van de apartheid en het geven van meer pu bliciteit aan de campagne tegen het fjurtheidsbeleid. Verkiezingen De assemblee erkende in de reso lutie „de wettigheid van de strijd van het Zuidafrikaanse volk om met al hun ter beschikking staande midde len de apartheid en de rassendiscri minatie uit te roeien en een meerder heidsregering in het land te verkrij gen, gebaseerd op universele verkie zingen". Vorming door de racistische min derheidsregering van Zuid-Afrika in Bantoestans, in zogenaamde Afri kaanse reservaten, werden als frau duleus veroordeeld: het is een schen ding van de grondslagen van zelfbe schikking en nadelig voor de territo riale integriteit van de staat en de eenheid van het volk. Bij alle staten drong de algemene vergadering erop aan de diplomatieke en andere officiële betrekkingen met de Zuidafrikaanse regering te verbre ken, alle militaire, economische en andere samenwerking met dat land te beëindigen, voorkeurstarieven en -be handeling van Zuidafrikaanse export en faciliteiten voor investeringen in dat land te stoppen en te verzekeren dat maatschappijen, die in hun lan den zijn gevestigd, en hun onderda nen de VN-resoluties over deze kwes tie naleven. Frankrijk, Engeland en de VS stemden tegen.de resolutie. Bevorderen In een serie andere besluiten inza ke apartheid, die alle met zeer grote meerderheid werden aangenomen, besloot de assemblee o.m. aan Thant te vragen, in samenwerking met de Organisatie voor de eenheid van A- frika alle noodzakelijke ma^regfile^ te .treffen, om hulpverlening te bevor deren aan de nationale beweging van de onderdrukte volken van Zuid-A frika op economisch, sociaal en men selijk vlak, in hun wettige strijd te gen apartheid, door regeringen, orga nisaties en individuen. Ook werd aan Thant gevraagd spe ciale studies te laten wijden en ver slagen te laten opstellen over „het kwaad van de apartheid" en die in verscheidene talen te laten versprei den. De Fransen Jean Pierre Debris (links) en Marcel Mendras ver laten, de polsen aan elkaar ge bonden, het militaire gerechts hof in Saigon. Zij werden tot resp. vier en drie jaar gevange nisstraf veroordeeld wegens het ontvouwen van de Vietcongvlag bovenop een standbeeld in het centrum van de stad en het verspreiden van pamfletten, die tegen de Zuidvietnamese rege ring waren gericht. Tijdens hun actie werden de Fransen destijds bijna gelyncht door Zuidvietna mese burgers. De politie was pas op het laatste nippertje tussen beide gekomen. Verwacht wordt dat Parijs de uitlevering van beide Fransen zal vragen. NEW YORK De Veiligheidsraad heeft gisteravond Portugal krachtig veroordeeld wegens de inval vorige maand in Guinee en compensatie geëist voor de aangerichte schade. De raad noemde het „Portugese ko lonialisme in Afrika een ernstige be dreiging voor de vrede en veiligheid van onafhankelijke Afrikaanse lan den." Op de VS, Frankrijk, Engeland en Spanje na stemden alle vijftien leden van de Veiligheidsraad voor de reso lutie. Eerstgenoemde landen onthiel den zich van stemming. De Veiligheidsraad aanvaardde het rapport dat was opgesteld door de uit vijf landen bestaande commissie van onderzoek in Guinee en noemde het zijn „weloverwogen oordeel" dat de invasie werd uitgevoerd door Portu gese strijdkrachten. Portugal wordt gewaarschuwd dat een herhaling van gewapende aan vallen tegen onafhankelijke Afri kaanse landen tot gevolg zal. hebben dat de raad „onmiddellijk doelmatige stappen zal overwegen." Zoals bekend heeft Portugal eerder gezegd niets met de invasie in Guinee op 22 november te maken te hebben en dat het de conclusie van de com missie van onderzoek verwerpt. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Vier Ambonese jon gens van 17 tot 19 jaar zyn vanmor gen op het Binnenhof een hongersta king begonnen. Zij willen daar blyven zitten „tot de dood erop volgt". Aanleiding is het mislukken van het gesprek tussen de ministers De Jong en Luns en hun „minister-pre sident" Manusama over de vrijheid van Ambon. De vier jongens zijn allen lid van de BPRMS, de grootste Molukse or ganisatie in ons land. Het zijn P. Ti- nisela, J. Tinesela, V. Latumajina en S. Battielohij. Fractieleiders regeringspartijen ingelicht (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Vandaag werd gewacht op nieuws over de loen- Oscar Wilde beweerde dat hij eens in een Frans tijd schrift onder een afbeelding van een muts de woorden zag staan: Bij dit modél wordt de mond lichtelijk open ge dragen." ANONIEM Crita) „Leuk, Ellen. Droeg jc jc groene jurk en met wie heb jc nog meer gedanst?" Zon en maan 10 december: zon op 8.37, onder 16.29; maan op 14.20, onder 6.03; 12 december V.M. Hoog water Hoog water, 10 december: Rot terdam le getij 2.29, 2e getij 14.40; Scheveningen 0.28 - 12.55; Vlissingen 11.51 - Willemstad 2.59 - 15.24. DE BILT Een krachtig hoge drukgebied met een kern boven Ierland beheerst nu het weer in onze omgeving, en zal dit ook don derdag nog doen. Ten noorden hiervan staat een westelijke stro ming, waarmee zachte en vochtige lucht tot diep in Rusland wordt gevoerd. Er komt daar dan ook vrijwel geen vorst voor. Ook in Zuidwest-Europa heerst depressie aktiviteit. In het hoog gelegen Madrid viel in de nacht zelfs wat natte sneeuw. Ons land blijft onder invloed van het eerder genoemde hogedrukgebied. Wol kenvelden zullen de komende nacht de afkoeling tegengaan, zo dat dan geen temperaturen bene den het vriespunt worden ver wacht. De neerslagkans blijft klein, en overdag zullen de temperaturen ongeveer dezelfde waarden als woensdag. Vooruitzichten voor vrijdag: Aantal uren zon: 0 tot 4; min. temp: omstreeks normaal, max. temp: omstreeks normal. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 95 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 80 procent. Barometerstand: heden 10 uur 77.8 cm (10.38 millibar), stijgend. maatregel, die het kabinet al heeft genomen maar waarin in technisch opzicht nog geschaafd moest worden. Het kabinet ver gaderde er vanmorgen over. Als de beslissing vandaag ge nomen wordt, zal de NOS-tele- visie er vanavond om tien uur via Nederland I ruime aandacht aan schenken. Minister Roolvink zal de loon maatregel uiteen zetten in een nota aan de Tweede Kamer. Dinsdag zal de Kamer over de loonpolitiek de batteren. In de nota wordt uitvoerig over de ontwikkeling van de laatste tijd geschreven. Zoals bekend hechtten vooral de fracties van ARP en CHU zeer aan het herstel van het overleg tussen re gering en vakcentrales. Dit pas her stelde overleg zou door een loonmaat regel weer in gevaar komen. Waardering Minister Roolvink echter heeft zich zeer ingespannen om toch nog een overeenstemming mogelijk te maken tussen de werkgevers en werknemers en een eensluidend ad vies van de Stichting van de Arbeid te krijgen. Er is nog een laatste drin gend beroep op het bedrijfsleven ge daan. Van de zijde van de confessionele fracties bestaat dan ook waardering voor de door minister Roolvink ge volgde gedragslijn. Omdat een eventuele loonmaatregel volgens het NKV in belangrijke mate wordt uitgelokt door de onf.vil van de werkgevers, ziet het NKV geen heil in gebruikmaking van de mogelijk heid om in de Stichting van de Ar beid over een loonmaatregel te advi seren, aldus een gisteren uitgegeven verklaring van het Nederlandse Ka tholieke Vakverbond. De centrale werkgeversorganisatie wordt verweten een constructief loonbeleid voor 1971 te saboteren. Een woordvoerder van het Neder lands Verbond van Vakverenigingen achtte het hoogst aannemelijk en ook in de lijn der verwachting liggen da^ het NVV eenzelfde houding zal aan nemen als het NKV en dus niet zal meewerken aan de uitvoering van een eventuele loonmaatregel. Afwachten Het CNV, zo zei een woordvoerder, wil afwachten, hoe de beslissing van het kabinet zal uitvallen alvorens een standpunt zal worden bepaald. TILBURG De ongeveer honderd personeelsleden van de textielweverij Mutsaerts en Van Poppel is gister middag ontslag aangezegd. Het Til- burgse bedrijf gaat op korte termijn sluiten. De dessinering en verkoop blijft het bedrijf in eigen beheer houden. Orders die daaruit voortkomen zullen door A. en N. Mutsaerts wollenstof- fenfabriek worden uitgevoerd. Gisteravond is met d* vakbonden overeenstemming bereikt over de af vloeiingsregeling. Tijdens een eerste overleg weigerde de directie op de eis van de vakbon den. een hulpfonds van ƒ30.000 te stichten, in te gaan. Uiteindelijk ging men er toch mee akkoord. AMSTERDAM De koerswaarde van gewone Nederlandse aandelen, officieel genoteerd op de Amsterdam se effectenbeurs, heeft in november een gevoelige aderlating ondergaan. In één maand tijd daalde de reële waarde met 4600 miljoen tot 40629 miljoen wat een bijzonder zware te rugslag mag worden genoemd. DEN HAAG - Mr. P. Lieftinck, oud-minister van financiën, zal begin volgend jaar zijn functie neerleggen als lid van het college van bewind voerders van de Wereldbank. Hij zal waarschijnlijk worden opgevolgd door mr. A. Rinnooy Kan, die thans plaatsvervangend thesaurier-generaal bij het ministerie van financiën is. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Het wctsOntwerp- Veringa om de universiteiten te de mocratiseren zal binnen niet al te lange tijd van kracht worden. De Eerste Kamer heeft het gistermiddag aangenomen. PSP, CPN, PPR en de WD-ers Van der Vliet en Van der Werf waren tegen. Eigen boezem ER zijn er onder ons niet weinigen die vlotte kritiek hebben op situaties elders. Zuid-Afrika behoort tot de landen die het dan moeten ontgel den. Die kritiek wint niet aan geloofwaar digheid wanneer er bij nader in zien in eigen land nog zo het een en ander te verhapstukken blijkt. Zo zitten we met het probleem van de Ambonnezen, die wc voorlopig in eigen woonkernen hebben onderge bracht. Maar elders dulden wc zo iets niet. Dan is er het probleem van de Suri- namers. Is men in gemoede van oor deel dat in verleden en heden ge noeg voor die mensen is en wordt gedaan? De kindersterfte is ginds heus niet minder groot dan in land den waarop we gul zijn met onze kritiek. Ten slotte de gastarbeiders. Er was helaas een felle brand nodig, met vele slachtoffers, om nog eens on der de aandacht te brengen hoe het hier en daar met hen is gesteld. Het lijkt goed de hand in eigen boe zem te steken. Of beter nog: uit de mouw. Dan desnoods maar even wat minder kritiek. j Postprobleem HET postprobleem waarmee we zit ten is een typisch probleem van de hoog opgevoerde welvaartsstaat, waarin bepaalde taakvervullingen weliswaar volop noodzakelijk blij ven, maar een bescheiden plaatsje krijgen in de ook materiële waardering. Daar zitten we dan mee. Het wordt er dan niet gemakkelijker op, be paalde openbare voorzieningen op passende wijze getroffen te houden. We zullen echter gewoon rekening moeten gaan houden met het feit dat ook het meer bescheiden werk in onze samenleving de weerslag zal ondergaan van het in zijn totaliteit gestegen niveau. Waartegenover uiteraard verlangd mag worden, dat ook dit werk zelf zo efficient wordt opgezet als met een redelijke bediening in harmo nie is te brengen. Welnu, daar is met de invoering van de ene bestel ling wel aan voldaan. Nu was er bij de post duidelijk onbe hagen gegroeid. Wc kunnen aanne men: Zoiets geschiedt niet zomaar. RIO DE JANEIRO Sinds de ontvoering van de Zwitserse ambassadeur Bucher in Rio de Janeiro heeft de politie al vijf brieven ontvangen met eisen van de ontvoerders. De politie is echter van mening dat deze brie ven niet „echt" zijn. In alle brieven zou de eis zijn ge steld dat men de ambassadeur wilde vrijlaten als er gevangenen in vrij heid werden gesteld. Het aantal ge vangenen dat men noemde varieerde van 60 tot 70. Afleidingsmanoeuvre De laatste brief is gisteren gevon den in Curitiba, in een van de zuide lijke staten van Brazilië, Parana, waarin meegedeeld werd dat ambas sadeur Bucher zich in deze staat be vindt. Het is mogelijk dat al deze brieven onderdeel ■vormen van een „aflei- Terwijl de burgeroorlog in zijn land telkens weer dreigt op te laaien maakt koning Hoessein van Jordanië een reis langs westerse landen om begrip te vragen voor de positie van zijn land in het door conflicten verscheurde Nabije Oosten. Ook Washington staat op zijn programma. Hier ziet men hem met president Nixon, die ook onder Israëlische druk staat. dingsmanoeuvre" van dc ontvoerders, een taktiek die al meer toegepast is. In Rio gaat het zoeken naar de am bassadeur nog steeds op grote schaal voort. Er wordt thans aan deelgeno men door 20.000 politiemannen en mi litairen. De Zwitserse regering zal een func tionaris naar Brazilië sturen om daar met de regering over de invrijheid stelling van ambassadeur Bucher overleg te plegen. Waarschijnlijk gaat de huidige Zwitserse ambassadeur in Luxemburg, Hans Feller, die jaren lang in Rio heeft gewoond en wordt beschouwd als een deskundige in Braziliaanse aangelegenheden. UTRECHT Vanmorgen is voor het gerechtshof in Arnhem het proces begonnen tegen de 61-jarige Haar lemse rechter mr. H. G. R. Met deze behandeling gaat de laatste fase in van een rechtszaak die alle trappen van het Nederlandse strafprocesrecht heeft doorlopen. Van de behandeling voor de rechtbank in Den Haag, via het Haagse gerechtshof en de Hoge Raad opnieuw voor het gerechtshof, nu in Arnhem. Zoals bekend reed de rechter op 21 februari 1968, dus bijna drie jaar ge leden, over de Zuiderhoutlaan in Haarlem toen hij op het door natte sneeuw glad geraakte wegdek slipte. In de slip raakte hij de achttienjarige bromfietser Henk Lammers uit Hille- gom, die door de botsing vrijwel di rect overleed. De rechter zou alcohol hebben gebruikt (wodka in tomaten sap) en bovendien zouden de banden van de auto slecht zijn geweest. Op 13 oktober jl. was de rechtszaak zover gevorderd dat de Hoge raad het arrest van het Haagse hof vernietigde omdat een van de zestien cassatie middelen volgens de raad gegrond was. In het arrest van het hof zou niet uit de bewijsmiddelen blijken dat mr. R, „in ernstige mate onvoor zichtig" heeft gereden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 1