Brood is niet zo lekker meer GROTE FUSIE IN ZUIVELWERELD EEG wil een Europese spoorwegmaa tsc happij KVP-rapport pleit voor erkenning DDR Krachtmeting Engelse regering en vakbonden in beslissend stadium Diplomatiek contact Bonn en Warschau Drie Zuidnederlandse coöperaties Als verdrag in werking is getreden Uitspraak voor herstel eenheid in de ARP DINSDAG 8 DECEMBER 1970 Ministers dringen aan op nauwe samenwerking BRUSSEL De spoorweg maatschappijen in de EEG-lan- den zulen heel nauw moeten gaan samenwerken. Dit hebben de zes ministers van vervoer .gis teren unaniem in een resolutie gevraagd. Ieder jaar zullen de maatschappijen in een rapport de vorderingen om te komen tot een Europese spoorweg maatschappij moeten rapporteren. Zowel op technisch als commercieel gebied wordt bij de maatschappijen op nauwere samenwerking aangedron gen., zo lichtte staatssecretaris Keyzer de resolutie toe. Hij noemde deze initiatief van Nederland en Frankrijk een groot succes. Luchtkussen Enkele punten uit de voorstellen zijn: standaardisering van rollend ma terieel, samenwerking bij nieuwe tech nieken (bv. luchtkussentreinen)geza menlijk bestellen van materieel, op stelling van internationale tarieven, uitbreiding van internationale goede- Hedenavond zal op de televisie (Nederland I 22 uur) een veertig minuten durende reportage van Marcel de Groot over het eiland Ambon worden vertoond. Op de foto De Groot in gesprek met een Ambonese vrouw, die uit Nederland naar het eiland terug keerde. Verontrusting? Zaterdag gaan de verontrusten in de Gereformeerde Kerken zich beraden over hun houding ten aanzien van de synodebesluiten. Daar is op zichzelf niets tegen in te brengen. Toch ben ik niet gerust op wat in Rotterdam gaat gebeuren. Als men in Waarheid en Eenheid uitspraken leest als „een scheuring is onvermijdelijk", vind ik dat een voor barige en ook onverstandige uitdruk king. Laten we ons spiegelen aan de scheuring van 1944. Het waarachtig heil voor de kerk is niet re vinden in een uiteengaan, maar in een gesprek, in het proberen elkaar te vinden, waartoe ook de generale sy node ons heeft opgeroepen. Prof. Ridderbos schreef in het Gere- ïormeerd Weekblad: „Dat we als kerk elkaar zullen ontmoeten, dat hetgeen ons onderling verbindt zo sterk, zo doordringend is. en zozeer onder tucht van de Heilige Schrift staat, dat onze verschillen duidelijke overblijfselen zijn van ons beperkt inzicht, en geen wortels van een groeiende en voort woekerende tweedracht". En ds. Reeskamp: „Veel verontrus ting zou verdwijnen als gestreefd werd naar warme, levende, actuele en praktische prediking en helemaal geen theologie op de preekstoel". Ten slotte prof. Kuitert: „Basis van vertrouwen moet herkregen worden. Ik ben geen wolf in schaapskleren". Uit deze uitspraken proeven we een geest om elkaar niet los te laten, maar elkaar zien te vinden in wederzijds begrip. Het is ontstellend hoe laatdun- "kerd er soms gesproken en geschreven wordt over sommige theologen. Is het dan niet begrijpelijk dat een gewoon gemeentelid ook mee gaat huilen' met de wolven in het bos? Je ziet vaak dat de goegemeente geen idee heeft waarover het eigenlijk gaat. Dan zou het kunnen gebeuren dat die goegemeente zaterdag a.s. toch mee gaat beslissen. We hopen en bid den dat de „verontrusten" zich mogen laten leiden door de Geest van Chris tus. de koning der Kerk. KAMPERLAND (Z) J M. Filius DEN HAAG In deze tijd van super markten en dynamische grootwinkelbe drijven kopen veel vrouwen liever brood van de gezellige kleine warme bakker, dan de automatisch geknede, gebakken en verpakte sneetjes van de grote bakkers. Het brood van de warme bakker vin den ze veel verser en lekkerder. Toch meent 41 procent van de huisvrouwen van 50 jaar en ouder dat het brood vroeger lekkerder was dan tegenwoor dig. Ook van de jongere vrouwen, die wat minder vergelijkingsmateriaal heb ben, vindt 25 procent dat het brood vroeger smakelijker was. Al deze zaken zijn aan het licht geko men bij een -onderzoek dat de Neder landse Stichting voor Statistiek In op dracht van het verontruste Bedrijfschap voor het bakkersbedrijf heeft laten in stellen. Deze verontrusting Is het gevolg van het dalende broodverbruik in ons land. In de drie grootste steden blijken vele broodkopers zoveel waarde aan de tongstrelende functie van deze spijs te hechten, dat zij het liever halen in het knusse winkeltje van de warme bakker, dan het brood te consumeren dat de „groten" bij hen thuis bezorgen. Dat men bij de grote bakker koopt, wordt voornamelijk gedaan om gemaks redenen. Zou echter ook de kleinere bakker meer aan huis gaan bezorgen, dan zullen de grote bakkers, willen zij hun positie handhaven, zich aan de smaak van het publiek moeten aanpas sen. De bezorging is echter van zo'n groot gewicht dat eenderde van de onder vraagden zelfs wel een dubbeltje per brood méér wil betalen als de bakker maar aan de deur blijft komen. Ondanks het algemeen verbreide vooroordeel dat Nederlanders alles wat van ver komt beter vinden, komt het buitenlandse brood er even slecht af als het Nederlandse. Uitgezonderd het Fran se: Frankrijk blijft voor de helft van de ondervraagden het broodland bij uitstek. De achteruitgang van de broodcon sumptie valt hoofdzakelijk te constateren bij gezinnen uit de hoogste welstands klassen. Men serveert hier nogal veel knackebröt aan het ontbijt. In de mid denklasse eet men naast brood veel pap of havermout in de vroege ochtenduren. De laagste welstandsgroep houdt het voornamelijk bij brood en beleg. Niet alleen de smaak, ook de bena ming van het beestje schijnt van invloed te zijn op de verkoop. De woorden „bo terham" en „sneetje brood" wekken bij velen associaties op met het begrip ouderwets. Het woord „sandwich" doet de mensen aan „gezellig" en „lekker" denken. Naar de mening van de ondervraag den kan het broodverbruik positief wor den beïnvloed door het beschikbaar zijn van veel verschillende soorten vers brood. De heren bakkers zullen hun as sortiment dus wel moeten gaan uitbreir den. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De Neder landse politiek ten aanzien van de Duitse kwestie moet volgens een rapport van het wetenschap pelijk instituut van de KVP het volgende inhouden: Volkenrechtelijke erkenning van Oost-Dyitsland. Een regeling van de Berlijnse kwestie. De vier grote mogendhe den moeten weer verantwoordelijk worden voor geheel Berlijn. Erkenning van de Oder-Neisse- grens. Nietigverklaring van het verdrag van München. West-Duitsland en TsjeChoslowakije zullen hiervoor een formule moeten vinden. In het rapport, dat vandaag is uit gebracht, wordt nadrukkelijk gesteld dat deze politiek alleen gevolgd kan worden samen met de bondgenoten. Voortdurend moet rekening worden gehouden met de positie van West- Duitsland. Het doen van eenzijdige concessies levert geen bijdrage aan de oplossing van het Duitse vraag stuk en de opbouw van een Europees veiligheidsstelsel. De Duitse kwestie is essentieel voor het Europees veilig- hedsoverleg. Permanent overleg Over de Europese veiligheid heeft een andere commissie van het weten- schappelijk instituut van de KVP ge rapporteerd. Deae commissie waar schuwt dat de Westeuropese samen werking niet zodanig wordt dat de toenadering tussen de landen van Oost- en West-Europa afkapt of voor lange tijd onmogelijk wordt gemaakt. Eén Europese veiligheidsconferentie wordt onvoldoende geacht om alle vraagstukken op te lossen. Daarom pleit het rapport voor een permanent orgaan van overleg. Aan het overleg over de veiligheid moeten alle geïnte resseerde Europese staten deelnemen, ook Duitsland, de Verenigde Staten en Canada. Het Westen moet volhou den dat alle volkeren, ook de Oosteu- ropese het recht van zelfbeschikking hebben. Het rapport pleit verder voor een akkoord tussen de NAVO en War schaupact, over een geringere mili taire inspanning, hoewel het af- schrikkingsevenwicht tussen Oost en West blijft bestaan. Met name doelt de commissie op een vermindering van de strijdkrachten in centraal Europa. Verder moeten de contacten tussen Oost en West groeien op allerlei ter rein. Hierdoor kan de spanning afne men. Oost en West zouden gezamen lijke projekten kunnen opzetten op het gebied van de waterhuishouding, het vervoerswezen en de energievoor ziening. Oost-Europa zou kunnen profiteren van het economisch poten tieel van West-Europa. Wanneer deze ontwikkeling door zet, aldus het rapport, kunnen NAVO en Warschaupact geleidelijk terugtre den en zich laten overkoepelen door een Europese veiligheidsorganisatie. HEERLEN Een van de grootste concentraties in de Ne derlandse zuivelwereld van de laatste jaren staat voor de deur. Vandaag, morgen en overmor gen zullen de ledenvergaderin gen van Campina te Eindhoven, Sibema te Sittard en De Mijn streek te Heerlen moeten beslis sen over een fusie per 1 januari. In totaal 75.000 veehouders zullen als leden van deze drie Zuidneder landse coöperaties bij deze beslissing betrokken zijn. De nieuwe onderne ming. die Campina gaat heten zal tweeduizend mensen in dienst hebben en een jaaromzet van ƒ300 miljoen, zo vertelde directeur W. Derks van Sibema. Behalve de drie grote coöperaties zullen zich ook nog vijf kleinere streekbedrijven in Noord-Brabant zich bij Campina aansluiten. Ijsfabriek Zowel Sibema als Campina brengen een ijsfabriek in. Daardoor komt één van de grootste consumptie-ijsonder- nemingen tot stand, met een miljoe nenomzet en een grote export. Het nieuwe concern zal sterk ge noeg zijn om investeringen te doen in nieuwe machines, die een assortiment aan zuivelprodukten in plastic of pa pieren wegwerpverpakking kunnen produceren, dat de consument tot nu toe alleen in het buitenland tegen kwam. Na een testperiode zal de concen tratie kunnen dienen als springplank voor verdergaande via fusies te bereiken samenwerking met ande re zuivelbedrijven in Zuid-Nederland, meent de heer Derks. Hij noemde het verheugend dat volgens plan eveneens per 1 januari een fusie zal worden gerealiseerd tus sen acht zuivelbedrijven in midden- en Noord-Limburg en Oost-Brabant. Tientallen Belgische studenten opgepakt BRUSSEL De Belgische minister Vranckx van justitie zei gisteravond voor de radio dat de studenten die in Leuven en Brussel staken in verband met hun bezwaren tegen zijn vreem delingenbeleid, het slachtoffer zijn van uitgebreide agitatie. Hij betreurde het dat „sommige academische en kerkelijke overheden door hun ondoordachte verklaringen een beweging aanmoedigen, waarvan ze niet kunnen overzien waartoe ze zal leiden". Dertig tot veertig studenten werden gisteravond gearresteerd tijdens een „happening" ter ondersteuning van de zaak van de buitenlandse studen ten. Advies ESP-bestuur: Verwerp voorstel vennootschapsrecht (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Het bestuur van de ESP (Evangelische solidariteitspartij) heeft een beroep gedaan op de leden van de Tweede Kamer om het wets ontwerp vennootschapsrecht te ver werpen. Amenderen heeft geen zin. In een brief aan alle Kamerleden wordt gevraagd niet mee te doen aan de schijnvertoning. Voorgesteld wordt immers dat de bedrijfscommissarissen hun colleges zelf aanvullen en bepa len „wie er in hun kring past". Op de vakbeweging doet het be stuur van de ESP een beroep zich los te maken van het SER-compromis, omdat de regering van het advies is afgeweken. De vakbeweging, zo stelt de ESP, is in de SER onder het juk van de werkgevers doorgegaan. Veel symptomen wijzen erop, aldus de ESP. dat de democratisering van de maatschappij niet langer op zich kan laten wachten. De hooggespannen verwachtingen van de sociaal-economische democra tisering zijn in de knop gebroken. Het autonome-denken van de onder nemerswereld moet worden doorbro ken, stelt de ESP. De economische macht van de enkelen moet worden verspreid over alle deelnemers van de produktiegemeenschappen. rentransporten en sneller internatio naal reizigersvervoer én de oprichting van internationale maatschappijen voor het beheer van bepaalde diensten. In het kader van de internationale spoorwegunie zal veelvuldiger over leg moeten worden gepleegd met an dere Europese staten, vooral met Zwit serland en Oostenrijk, twee landen waardoor veel EEG-spoorwegyerkeer passeert. Staatssecretaris Keyzer vindt dat ook op luchtvaartgebied In de toe komst iets soortgelijks tot stand moet komen. De Europese commissie zal een initiatief nemen om experts van de zes landen een nauwere samenwer king op luchtvaartgebied te laten be studeren. Centrale financiering gemeenten verlengd DEN HAAG - De regering heeft aan de colleges van gedeputeerde sta ten meegedeeld dat de centrale financiering van de gemeenten op nieuw met een jaar wordt verlengd. Dit op grond van de voortdurende schaarste op de kapitaalmarkt. In de circulaire staat ook dat mi nister Witte veen ƒ400 miljoen uit de voorinschrijfrekening van het Alge meen Burgerlijk Pensioenfonds voor de centrale financiering heeft vrijge geven. Deze middelen zullen moeten worden gebruikt voor consolidatie van gemeentelijke vlottende schuld. STER VAN BETHLEHEM Deze exclusieve 21,6 karaats gouden kerstpenning Is voorzien van een flonkerende diamant, die de ster van Bethlehem symboli seert. Hierbij behoort een casset te van origineel olijfhout af komstig van de OHifberg bjj Je rusalem dit kostbare olijfhout is 1000-2000 jaar oud. De voorzijde vertoont de diaman ten ster die boven Bethlehem blijft stilstaan: op de voorgrond de drie wijzen van het Oosten die In aanbidding nederknielen. De achterzijde vertoont de we reld, de vredesduif met het olijf takje en het geheel wordt om kranst door het woord VREDE in vele talen. Alle penningen zjjn genummerd, gezet met een echte diamant en voorzien van een garantie- en verzekeringsbewijs (Diamant tn karaats) Aantal e m/m prtJ» •A. 7 gr. •B. 12% gr. as •C 30 gr. 38 •D. 00 gr. 38 E. 130 F. 340 gr. 91 G. 480 gr. 9i Levering voor de kerst A 689,- 0.30K A 1350,- 0.60K A 3700,- 0.90K 5400,- 1.80K Prijzen INCLU SIEF B.T.W. Te bestellen bö banken, juweliers en rechtstreeks btj ORANJE MUNT-DEN HAAG LANGE POTEN SA TEL. 070 - 64.69.24' Een gouden penning, een warde aft. Collegiale gelukwensen voor de charmante 23-jarige Dorthe MaltojtNielsen, een verkoop stertje in een warenhuis in Ko penhagen, die zich verloofd heeft met prins Christian van Denemarken, neef van de Deense koning. De officiële verloving van het paar is zaterdag op het kasteel Sorgenfri gevierd. WARSCHAU/BONN West- Duitsland en Polen zullen na het in werking treden van het normaliseringsverdrag, dat gis teren in Warschau door beide staatshoofden is ondertekend, diplomatiek betrekkingen aan knopen. Overigens kan de ratificatie door het Westduitsc parlement nog even op zich laten wachten, omdat de re geringscoalitie evenals trouwens Bondskanselier Brandt dit afhan kelijk heeft gesteld van een Rus sische toezegging om de problemen rond Berlijn enigermate op te lossen. Het Westduitse volk en de politici denken beslist niet eensgezind over de verdragen en Brandt moet voor zichtig manoeuvreren in de Bonds dag, waar hij over een krappe meer derheid van slechts zes stemmen be schikt. Enquête Hoe verdeeld de bevolking over de Ost-politiek oordeelt, kan worden af geleid lit de uitslag van een enquête, die de laatste vier dagen Is ingesteld: Vier procent noemt het verdrag sobadelijk, dertig procent vindt het overijld genomen, 52 procent noemt i het noodzakelijk en veertien procent overbodig. Wel zei 78 procent van de bijna 1500 ondervraagde mensen dat het verdrag de weg opent voor een ver zoening met Polen. Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft inmiddels haar tevredenheid betuigd met de on dertekening van het verdrag. Gehoopt wordt dat het zal bijdragen tot ver mindering van de spanning in Euro- LONDEN De krachtmeting tussen de regering-Heath en de vakbonden, eigenlijk al begon nen toen de Conservatieven in juni aan de macht kwamen, is gisteren een beslissend stadium ingegaan. De regering moet enerzijds het hoofd bieden aan het unaniem verzet van de vakbonden tegen haar hervor ming van de arbeidswetgeving en an derzijds aan ver-gaande looneisen van enkele bonden. Gistermorgen is het personeel van de elektriciteitsbedrijven een stipt heidsactie begonnen, die niet alleen een „Kerst-bij-kaarslicht" maar ook een geleidelijke verlamming van de industrie tot gevolg zou kunnen heb ben en voor vandaag hadden enkele radicale bonden een nationale 24-uursstaking uitgeroepen uit protest tegen het hervormingsplan. Tegen De voornaamste bonden en het vakverbond TUC hebben zich, hoewel ze ook tegen de hervorming gekant zijn, tegen de 24-uursstaking uitge sproken en haar als „politiek" beti teld. Het afgelopen weekeinde verklaar den premier Heath en minister Bar ber dat zij niet zullen zwichten voor „chantage" en de inflatie zullen be strijden door de loonontwikkeling in toom te houden. Verkiezingen? In politieke kringen vraagt men zich af of Heath misschien rekent op toenemende ontevredenheid van het publiek over de vakbondsagitatie en in de huidige krachtmeting een mooie gelegenheid ziet om binnen afzienba re tijd het parlement te ontbinden en nieuwe verkiezingen uit te schrijven, in de overtuiging dat deze hem in het parlement een veel grotere meerder heid zullen bezorgen dan nu het ge val is. Allesbehalve vreemd is het onder deze omstandigheden, dat de Labour- oppositie en de bonden de regering ervan beschuldigen, dat zij de arbei ders „provoceert". (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De heer C.J. van den Heuvel uit Ouderkerk aan den IJssel heeft de brochure „Werkelijke vernieuwing" geschreven. Deze bro chure vormt een toelichting op een uitvoerige resolutie van de ar-kies- vereniglngen uit Ouderkerk en Ber- kenwoude, welke resolutie Is voorge legd aan het partijconvent van de ARP. dat zaterdag bijeenkomt. Het voorstel komt erop neer dat de ARP af moet van de dwang-keuze PvdAWD. De partij moet het eigen program en het eventueel geza menlijk urgentieprogram helpen uit voeren in een na de verkiezingen te realiseren open samenwerking. De ARP, aldus dit voorstel, streeft niet naar een Nederlandse CDU. Wel moet men blijven streven naar de her eniging van de reformatorische christenen in een grote protestants- christelijke partij. Het is de bedoeling van de kiesver enigingen door een eenvoudige en eerlijke principe-uitspraak de een heid in de ARP te herstellen. De bro chure is verkrijgbaar bij de heer C.J. van den Heuvel, Kerkweg 90, Ouder kerk aan den IJssel. Prijs 2,15. De gemiddelde Nederlander be steedt ongeveer 45 uur van de week aan zijn werk. Als het goed is slaapt hij 56 uur per week en houdt zo 67 uur over om te doen waar hij zin in heeft. Rekenen we. dat die Nederlander een vrije zaterdag heeft en de zon dagsrust betracht, dan blijft hem naast de dagelijkse arbeid nog zeven uur per dag over. Het grapje van Rudi Carrell, dat een Duitse arbeider van de ene fa briek een bijbaan heeft in een ande re fabriek en de man, die daar aan de draaibank staat intussen de plaats van de eerste man gaat inne men, kan zo waar gemaakt worden. Gewoon stuivertje wisselen. Of het mopje ook in Nederland kan gelden is een andere vraag. We zijn, geloof ik, zo'n nijver volkje niet Of misschien zijn we een zo crea tief volk, dat we onze vrije tijd best kunnen gebruiken en zijn we zo wijsgerig, dat we allang zijn afge stapt van het idee, dat geld gelukkig maakt. Hoewel dat laatste nauwe lijks denkbaar is in een tijd, waarin de loonontwikkeling tot een kook punt komt. Dus kunnen we het op het crea tieve houden. Recreatie is eigenlijk altijd creatief. Of we nu knutselen, het huis opknappen, de auto poetsen of luieren. De luierende mens doet immers niets anders dan zich op nieuw opladen. Zelf heb ik nooit moete met mijn vrije tijd of het zou moeten zijn dal het plotseling stilvallen van ge dwongen activiteit me lichtelijk uit het evenwicht brengt. Zo in de stemming van alles willen en niets doen. Merkwaardig hoe snel de tijd dan Recreatie vliegt en de klok der plichten weer slaat. Het ogenblik waarop beseft wordt een kans gemist te hebben, want opeens weet ik dan duizend dingen, die ik had willen doen. Maar dit zijn particuliere besog nes. De vrije tijd is ook een algemene zorg. Hoe het amusement, het bezig houden, gaar te stoven voor de mas sa? Is er ruimte voor nodig of zit men liever op een kluitje? Dr. ir. E. C. M Roderkerk, direc teur van het Nationale Park de Kennemerduinen. heeft eens gezegd: „We krijgen zekei 700.000 bezoekers per jaar. Minstens 85 pet concen treert zich op ongeveer 200 hectares, terwijl het gebied 1200 hectaren groot is." Het kluitje dus. Maar dat is niet helemaal eerlijk om te zeggen, want dagjesmensen hebben maar een beperkte actiera dius. De 1200 hectares zijn voor de zwervers, de ontdekkers en voor de genen die zich in het gebied thuis weten. Wie in een andere omgeving wil recreëren moet weten wat er ver wacht kan worden. Tussen kerst en oudejaar kunnen zij die een snipperdag hebben over alle of ten minste vele recreatiemo gelijkheden hun licht opsteken in het Utrechtse Jaarbeursgebouw. Met de blik vooruit wordt daar een ideeënmarkt gehouden onder het motto Vakantie '71. Want die komt ook weer. En men mag er zijn creatieve en recreatieve beslommeringen om hebben. Onze grootste recratie is ons druk te maken over die recreatie. Van onszelf en van anderen. Waarmee ik maar zeggen wil, dat een mens zich nooit behoeft te ver velen. Ook al werkt hij voor het kleinste deel van de week. Want la ten we dat vooral goed onthouden!

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 5