SPOEDIG LOONMAATREGEL Commentaar Mil j oenenz wendel op het spoor Leger op zoek naar ambassadeur MANTEL- SPECIALIST Geleidelijke integratie Kwartet en Trouw Het Kwartet Roolvink treedt niet af Toch nog „enige hoop" Rustig weer Drie doden bij inhaalmanoeuvre Biesheuvel dreigt met kandidatuur Overheid moet veel minder gaan uitgeven de grote specialist KNSM verwacht beter resultaat MANTELS is uiteraard de Geen kerstmis op Cuba Nieuwe leidse Courant Dinsdag 8 decesrrvber 1970 51ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen Hieuwt V Directeur: F. Diemer Hoofdredacteur: Dr. E. Diemer CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Giro 58936 Abonnementsprijzen p. w. 1,26, p. m. 5,40, p. kw. 16,15 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur S) LANSER, MERTENS, KLOOS (Van onze sociaal-economische redactie) DEN HAAG Minister B. Roolvink (sociale zaken) heeft kort na middernacht meegedeeld dat hij spoedig „met de groot ste tegenzin" een algemene loonmaatregel zal afkondigen, die „past in de huidige situatie" en „sociaal zo rechtvaardig moge lijk" is. Het kabinet zal wellicht vandaag of morgen beslissen wat de precieze inhoud zal zijn van deze maatregel, die aldus de duidelijk bewogen minister „concreet zal zijn, een formule, die houvast biedt". Zijn uitlatingen liet de con clusie achter, dat de minister gezwicht is voor de meerderheid in het kabinet, die een algemene loonmaatregel voorstond als het bedrijfsleven zelf niet tot een ak koord zou komen, en dat hij dus geen politieke consequenties zal trekken uit het nemen van zo'n maatregel. In het kabinetsberaad van jl. vrij dag gaf minister Roolvink de wens te kennen een laatste poging te willen aanwenden om de centrale werkge vers- en werknemersorganisaties als nog bij elkaar te brengen op een con- De mode is zo'n onver draaglijke vorm van lelijk heid dat we haar iedere zes maanden moéten veranderen. WILDE rita) „Wilt u een poosje mot hem spelen, pap, dan kunnen wij rustig dammen." HET WEER DE BILT Het weer in ons land wordt ook morgen beheerst door een krachtig gebied van hoge luchtdruk, dat van de oceaan afkomstig is en dinsdag ochtend boven Engeland lag. Nadat in de nacht van maan dag op dinsdag nog hier en daar een bui was gevallen, zorgde dit dinsdag overdag voor stabieler weer, waarbij af en toe wolken velden van de Noordzee binnen dreven. Verwacht wordt dat het hogedrukgebied zich nog iets in de richting van Frankrijk zal uitbreiden. Daarbij is de kans op neerslag maar klein. In de nacht en vroege ochtend kan zich hier en daar mist vormen. In het tempe- ratuurverloop komt maar weinig verandering. Vooruitzichten voor donderdag: aantal uren zon: 0 tot 3. Min.- temp.: omstreeks normaal. Max.- temp.: omstreeks normaal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 80 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 60 procent. Barometerstand: heden 10 uur 77,2 cm (1032 millibar) stijgend. Zon en maan 9 december: zon op 8.35, onder 16.29; maan op 13.58, onder 4.37; 12 december V.M. Hoog water Hoog water, 9 december: Rot terdam le getij 1.28, 2e getij 13.44; Scheveningen -11.57 - Vlissingen 10.52 - 23.26; Willem stad 1.56 - 14.28. crete matigingsformule, een i poging die gisteravond in een twee-en-een- half uur durend gesprek tussen een delegatie uit het kabinet en de zeven voorzitters van de centrale werkge vers- en werknemersorganisaties op nieuw is mislukt. Hoop De minister zei echter nog steeds „enige hoop" te hebben. „Ik heb ge zegd, dat ze mij m'orgen nog kunnen bellen. Als dat telefoontje niet komt dan staat de regering voor haar eigen verantwoordelijkheid. Het zal1 mij de allergrootste moeite kosten een alge mene loonmaatregel te nemen, maar ik ben nog nooit voor mijn verant woordelijkheid opzij gegaan". Gezien de onwrikbare opstelling van de werkgevers- en werknemers- centrales, die ook gisteravond geen duimbreed toegaven, ziet het er naar uit dat de hoop van de heer Roolvink „ijdel" zal blijken te zijn. Teleurgesteld De minister van sociale zaken toon de zich diep teleurgesteld door de he le gang van zaken. „Van mijn kant heb ik alles gedaan om een loonmaat regel te voorkomen door tot drie maal toe een beroep op het georganiseerde bedrijfsleven te doen zélf een uitweg te zoeken >uit de moeilijkheden, waarover we het allemaal eens zijn. Ik hecht grote waarde aan dat overleg. Ik heb het obstakel artikel 8 van de loonwet weggenomen om dat centrale overleg weer op gang te krijgen. Maar de eerste de beste keer, dat er weer centraal loonoverleg wordt gevoerd, blijken de werkgevers en werknemers elkaar niet te kunnen vinden. (voor vervolg zie pag. 9) MEPPEL ra Bij het viaduct in Ane op rijksweg 34 zijn bij een mislukte inhaalmaneuvre drie mensen om het leven gekomen. Drie anderen werden ernstig gewond. De slachtoffers zijn: mevrouw Z. W. A. van der Riet-Compagner uit Emmen, haar vierjarige zoontje en een ongeveer zven maanden oude ba by van het echtpaar Van der Riet. De Westduitse bondskanselier Willi Brandt heeft gisteren in Warschau eer betoond aan de slachtoffers van de nazi's door een krans te leggen bij het mo nument bij het voormalige getto. Na het plaatsen van het bloem stuk knielde de kanselier enkele ogenblikken in stilte voor het monument. Eenzijdige ontwapening 1 -=s| HARDINXVELD-GIESSENDAM Als het partijconvent van de ARP zich zaterdag uitspreekt voor een eenzijdige ontwapening, zal men de naam Biesheuvel van de kandidaten lijst voor de komende kamerverkie zingen kunnen schrappen. De huidige vooritter van de a.r. Tweede-kamerfractie zet er dan on herroepelijk een punt achter. Mr. Biesheuvel zei dit gisteravond in Hardinxveld-Giessendam waar hij sprak voor de plaatselijke kiesveren- giing. Aan eenzijdige ontwapening kleven volgens hem levensgrote gevaren, die bij hem onoverkomelijke bezwaren hebben opgeroepen. „Voor de gevolgen daaruit kunnen voortvloeien kan en durf ik de ver antwoordelijkheid niet te aanvaarden. Voor mij zal men dan een ander moeteii zoeken.," aldus mr. Biesheu vel. BRUSSEL Nederland moet zijn overheidsuitgaven rigoreu- zer beperken en het regerings programma voor stabilisatie van de economie in 1971 strenger uitvoeren. Bovendien moeten de normen voor de kredietverlening in verhouding hoog worden gesteld. Dit schrijft volgens het persbureau Reuter de commissie van de Europese gemeenschappen in een vertrouwelijk situk, dat de minister van deZes vol gende week zullen behandelen. SLUIS De politie speurt naar de verblijfplaats van de 40-jarige Vlis- singer Walter V., die zich directeur noemt van de in Sluis gevestigde en in Panama geregistreerde beleggings firma Intercambio Internacional Ban- cario S.A. V. wordt verdacht van zwendelacti- viteiten, waarbij 25 miljoen gulden betrokken zou zijn Wegens oplich ting, verduistering en valsheid in ge schrifte in Groningen en Zeist was al eerder een opsporingsbevel tegen hem uitgevaardigd. Rijkspolitie in Zeeuws-Vlaanderen en gerechtelijke politie in België heb ben gisteren in het pand van Inter cambio huiszoeking gedaan. Een groot aantal bescheiden, waaronder de boekhouding, werd in beslag geno men. Walter V. opereerde zowel in Ne derland als in België. Hij beloofde zijn cliënten vaak meer dan 10 pro cent rente als ze participeerden in de beleggingsfondsen, waarvan hij een portefeuille in handen zou hebben. Weinig aangiften Onder de gedupeerden bevinden zich veel Belgen. Gezégd wordt dat de laatsten „zwart geld" aan V. zou den hebben toevertrouwd en dat slechts een enkele gedupeerde bereid is aangifte te doen. In de Kortrijkse vestiging van In tercambio heeft de Belgische justitie al eerder huiszoeking laten verrich ten. De Belgische bankcommissie, die o.m. belast is met de controle op de uitgifte van effecten en de verkoop van aandelen en obligaties, had hier om verzocht. Het vermoeden bestaat dat V. de aan hem toevertrouwde miljoenen in hét buitenland in veiligheid heeft ge steld en nu in Engeland zit. Dr. Diemer aanvaardt andere functie DEN HAAG Het algemeen be stuur van de stichting „De Christe lijke Pers in Nederland" heeft zich in zijn vergadering van maandag opnieuw uitgesproken voor integra tie van de van deze stichting uit gaande dagbladen: Ochtendblad Trouw en de bladen van het Rot terdammerkwartet. Van beide kranten zullen de te genwoordige hoofdredacteuren bin nenkort om persoonlijke redenen en op eigen verzoek aftreden. Dr. J. A. H. J. S. Bruins Slot, vanaf de oprichting tijdens de bezettingstijd hoofdredacteur van Trouw, bereikt volgende maand, januari 1971, de pensioengerechtigde leeftijd en dr. E. Diemer, sinds 1 januari 1946 hoofdredacteur van de Rotterdam mer-bladen, heeft kenbaar gemaakt op korte termijn een andere func tie, op wetenschappelijk terrein, te zullen aanvaarden. Het is de bedoeling, aldus is mee gedeeld in een na afloop van de vergadering van het algemeen be stuur uitgegeven communiqué, dat het binnen- en buitenlands nieuws, en de algemene rubrieken voor bei de dagbladen, geleidelijk door eei? centrale redactie worden verzorgd. In deze redactie zal het grootste deel van de nu afzonderlijk wer kende redacties van Trouw ea De Rotterdammer worden samenge voegd. Voor de gewestelijke berichtge ving van de vier onder eigen naam verschijnende Kwartetbladen (De Rotterdammer, Nieuwe Haagse Courant, Nieuwe Leidse Courant en Dordts Dagblad) blijven ter plaatse regionale redacties werkzaam. Hoofdredactie Het algemeen bestuur heeft zich uitvoerig beraden over de door het dagelijks bestuur voorgestelde be noemingen met betrekking tot de toekomstige hoofdredactie. Deze be troffen de benoeming van de heer J. de Berg (32), nu adjunct-hoofdre dacteur van Trouw, tot hoofdredac teur, en die van de heer H. P. Ester (46), nu adjunct-hoofdredacteur van de Kwartetbladen, tot adjunct hoofdredacteur. Over dit voorstel kon tussen bei de redacties nog geen volledige overeenstemming worden bereikt. Wel werd na raadpleging van de redactiecommissies en de voltallige redacties een 'redactionele formule' vastgesteld, welke als basis voor het toekomstig redactioneel beleid zal dienen. Een paritair uit beide redacties samengestelde commissie houdt zich, in contact met wederzijdse, binnen die redacties aangewezen vertrouwensmannen, bezig met het schema voor de geïntegreerde re dactie. Ook werd door de directies contact gelegd met het bestuur van de Nederlandse vereniging van journalisten. Het algemeen bestuur zal na vol tooiing van bovengenoemd overleg met de redactiecommissies op korte termijn een definitieve beslissing ter zake nemen. Ook op commercieel en admini stratief gebied wordt integratie voorbereid. De bladen zullen voors hands, tengevolge van contractuele verplichtingen, technisch nog af zonderlijk worden verzorgd. De Kwartet-bladen worden gezet en gedrukt bij de Nederlandse Dagblad Unie te Rotterdam en te Den Haag. Het contract loopt tot 1 november 1973. Ochtendblad Trouw wordt gezet bij Drukkerij Spin te Amsterdam, een volledige dochter van de NV Uitgeversmaatschappij Trouw, en gedrukt bij het Handels blad te Amsterdam. Voor het druk ken van Trouw is per 1 juli 1971 echter een overeenkomst gesloten met de Perscombinatie (Het Parool en de Volkskrant) te Amsterdam. De Kwartet-bladen blijven all middagkranten verschijnen. Om de toekomst van de christe lijke dagbladpers in Nederland zo veel mogelijk veilig te stellen acht het bestuur van de stichting 'De Christelijke Pers in Nederland' het, met het oog op de stijgende kosten aan de uitgave van een dagblad verbonden, niet langer verantwoord de gescheiden exploitatie van twee dagbladen te handhaven. Evenals de andere bladen hebben zowel Trouw (oplage 106.000 exem plaren) als de Kwartet-bladen (ge zamenlijke oplage 95.000 exempla ren) ernstig te lijden van de geste gen kosten en de verminderde ad vertentie-opbrengsten als gevolg van de invoering van de T.V.-recla- me, aldus het communiqué van het algemeen bestuur van de stichting 'De Christelijke Pers in Nederland'. Ontvoering is een wraakneming tegen Zwitserland Giovanni Enrico Buchcr RIO DE JANEIRO De Bra- zilaanse regering heeft het leger opgedragen op grote schaal huis zoekingen te verrichten in Rio de Janeiro, waar gisteren de Zwitserse ambassadeur Giovanni Enrico Bucher werd ontvoerd. Dat gebeurde dicht bij zijn wo ning en op slechts 500 meter af stand van het paleis van de Bra ziliaanse president. Volgens ooggetuigen was de ambas sadeur met zijn auto op weg naar de ambassade toen hem de weg versperd werd door twee auto's. De met pistolen gewapende ont voerders dwongen de chauffeur op de grond te gaan liggen. De politieman die Bucher begeleidde, wilde tussen beiden komen. Hij liep door een schot ernstige verwondingen op. Wraakneming Bucher is sinds 1966 ambassadeur in Brazilië. Hij is een telg uit een van de btroèmdste Zwitserse dynastieën van hoteleigenaars. In 1943 ging hij in buitenlandse dienst. In Bern wordt er rekening mee ge houden dat de ontvoering een late wraakneming is tegen Zwitserse maatregelen die vorige maand tegen twee vrijgelaten Braziliaanse gevan genen werden genomen. Het duo kreeg opdracht het land te verlaten nadat het ministerie van buitenlandse zaken hen beschuldigd had openlijk te hebben verklaard dat zij gewelddaden als een politiek mid- AMSTERDAM De KNSM verwacht dit jaar. beter af te sluiten dan 1969, aldus het bestuur In een tussentijdse mededeling. Met een bescheiden verhoging van het di vidend mag rekening ghouden worden. Over 1969 werd 7 dividend uitgekeerd per aandeel van ƒ100. De jaarvergadering is gesteld op 29 april 1691. del zagen. In openbare lezingen en vraaggesprekken hadden zij aange drongen op begrip voor de wanhoop, die mensen ertoe drijft gewelddaden te bedrijven. De ontvoering van de Zwitserse ambassadeur vormt de achttiende ontvoeringszaak in de afgelopen vijf tien maanden waarbij diplomaten en hoogwaardigheidsbekleders betrokken waren. Van de achttien zijn er drie om het leven gebracht. Slechts vijf dagen geleden viel de Westduitse consul Eugen Beihl in handen van Baskische nationalisten. In Brazilië werden eerder ontvoerd de Amerikaanse ambassadeur El- brick, de Japanse consul Okuchi en de Westduitse ambassadeur von Hol leben. Allen werden in een goede ge zondheid vrijgelaten, nadat de Brazi liaanse regering een aantal politieke gevangenen in vrijheid had gesteld. De ontvoerders van Bucher (57) be horen tot de nationale bevrijdingsal liantie. De autoriteiten dachten deze beweging opgeruimd te hebben met de arrestatie en de dood van haar leider Ferreira. Moeilijke dagen DE A.R. minister van sociale zaken, de heer B. Roolvink, beleeft moeilij ke dagen. In het kabinet heeft hü zich gedurende de laatste weken steeds sterk verzet tegen het nemen van een algemene, beperkende loon maatregel, omdat hij nog voldoende vertrouwen heeft in de beloften van de vakcentrales en de vakbonden om de Ionen volgend jaar in overeen stemming met het SER-advies te matigen. De meerderheid in het kabinet heeft evenmin als de werkgeverscentrales dat vertrouwen echter niet. En dat geldt niet alleen de vakbonden, maar ook dat deel van de onderne mers, dat er al meermalen blijk van heeft gegeven wat gemakkelijk voor de (altijd hoge) vakbondseisen „door de knieën" te gaan, daartoe door het voortdurende tekort aan arbeids krachten gedrongen. Het siert minister Roolvink, dat hü (hoewel de standpunten van werk gevers en werknemers reeds muur vast stonden) tóch nog een aller laatste poging heeft willen doen, hen alsnog op een unanieme mati gingsformule bqeen te brengen. Het verwyt dat dit mislukt is treft niet hem, maar het georganiseerde bedrüfsleven. Een betreurenswaar dige zaak, temeer omdat het centra le overleg juist na veel strubbelin gen weer op gang was gekomen. Er zal nu spoedig een algemene loon maatregel komen, en minister Rool vink zal, zo ziet het er naar uit, daaraan geen politieke consequen ties verbinden, hoewel dat aanvan- kelijk wel het geval leek. Daarover verheugen we ons, want ten slotte heeft de te nemen maatregel maar één doel: bereiken hetgeen zowel de regering als de werkgeverscentrales én de vakbeweging willen bereiken. HAVANNA Premier Castro van Cuba heeft aangekondigd, dat het kerstfeest tot juli volgend jaar moet worden uitgesteld. In een toespraak van bijna 4 uur zei de Cubaanse leider, dat de reden hiervoor is, elke vertraging bij de suikerrietoogst te vermijden. Volgens Castro is de beste tijd voor deze oogst de periode november tot juli. Wanneer de suikerrietcampagne afgelopen zou zijn, zou ieder Kerstmis kunnen vieren.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 1