Lot ontvoerde consul hangt van proces tegen Basken Pensionbrand een les voor alle gastarbeiders BRANDBOMMEN IN RAFFINADERIJ? Brandt tekent vandaag verdrag met Polen NIXON ANTWOORDT MEIR IN NOTA ievechten in Jordanië Stroom op voordeur Beihl schrijft menselijk te worden behandeld Enorme explosie en brand in FS Volksduitsers mogen terug Overval op KLM-auto een briljante operatie Elf arrestaties in Ierland Dode bij botsing op middenbaan Opstandelingen in West-Irian geven zich over Man tijdens ruzie om pistool neergeschoten Egyptenciren over Suezkanaal Uit de Haagse hof geplukt NIEUWE LEIDSE COURANT 970 MAANDAG 7 DECEMBER 1970 eelet Wal-;-: tfoori; ld Dijk nber gger; rden Een enorme vuurbal boven het terrein van de olieraffinaderij van de Standard Oil Company .in Linden, Amerika, markeert de plaats waar zich een hevige explosie heeft voorgedaan. De brand, die hiervan het gevolg was, woedt nog steeds over een oppervlakte van bijna vijf vier kante kilometer. Er zijn verscheidene doden en gewonden gevallen. LINDEN Er zijn sterke aanwijzingen dat de ontploffin gen en de enorme brand in de raffinaderij van Standard Oil bij Linden (VS) het werk zijn ge weest van saboteurs. Zowel de politie al9 een Newyorks radiostation^ hadden een telefonische >j tip gehad van „het verenigde socialis- l! tische-revolutioniare front" dat in de raffinaderijen drie brandbommen 1 zouden worden geplaatst. „Het is hier een puinhoop. Het lijkt Vietnam wel", zei een agent die tij- dèrts de enorme brand in dit zeer j dichtbevolkte gebied van Amerika 3 van zijn verlof was teruggeroepen. el- AMMAN Een dag na het plotselinge uittreden van de Pa lestij nen uit de Arabische con trolecommissie die toezicht moet houden op het bestand tussen Jordaniërs en Palestijnen, zijn gisteren gevechten tussen hen uitgebroken. Beide zijden heb ben elkaar beschuldigd met het vuren te zijn begonnen. De schermutselingen waren de tweede sinds het vertrek dinsdag van koning Hoessein op een grote buiten landse reis. Waarnemers vermoeden dat de Palestijnen de vorst in moei lijkheden willen brengen. Het uittreden van het centrale comité van de Palestijnse verzetsor ganisaties was gebaseerd op schen dingen van het bestand door Jordaniërs. Voorts wordt geëist dat de leider van de bestandscommissie, de Tunesische oud-premier Ladgham, onmiddellijk naar Amman terugkomt. Ladgham, die het initiatief had ge nomen voor de conferentie in Kairo waar het bestand werd besloten, heeft twee weken geleden de Jor daanse hoofdstad verlaten omdat de partijen volgens hem verzoend waren en hij daarom zijn missie voltooid achtte. Zaterdag na de gevechten van donderdagavond in Jordanië heeft hij vanuit Tuijis verzocht een nieuwe Arabische topconferentie te beleggen om de "huidige situatie in Jordanië te bestuderen." De explosie deed zich zaterdag avond voor in een basis-raffinage-in- stallatie. Getuigen beweerden dat de vlammen honderden meters de lucht inschoten. In tientallen omliggende steden gingen de ruiten aan scherven. De hitte van de brand was tot op 2,5 kilometer afstand duidelijk voelbaar. De schok van de ontploffing werd duidelijk gevoeld in het veertig kilo meter verder liggende New York, waar de gebouwen op hun grondves ten schudden. Wonder boven wonder kwamen geen mensen om het leven. Wel lie pen zo'n veertig personen verwondin gen op, voornamelijk door glasscher ven. Er is voor vele tientallen miljoe nen guldens schade. Doordat in de omgeving van de raffinaderij praktisch alle ruiten wa ren gesprongen, hadden plunderaars het gemakkelijk iets uit winkels of pakhuizen mee te nemen. De politie stelde dubbele patrouilles in. Alleen al in het. dichtbij gelegen Linden werden twintig plunderaars gearres teerd. MADRID De vonnissen die zullen worden uitgesproken te gen de zestien in Burgos terecht staande Basken, zullen het lot bepalen van de ontvoerde West- duitse consul Eugen Beihl. Tot tweemaal toe heeft de Bas- kische extremistische nationalistische beweging ETA dit in het afgelopen weekeinde laten weten. De eis van de ETA is dat de zestien worden vrijgesproken, zo wordt aan genomen. Ook al zou Bonn diplo matieke druk uitoefenen om dit ge daan te krijgen, als de pogingen schipbreuk lijden zal Beihl worden gedood, zo werd verklaard tegen een verslaggever van het Duitse zondags blad Bild am Sonntag. Verwoest Tegen het Parijse blad Le Journal du Dimanche werd gezegd dat Beihl- als gijzelaar was gekozen omdat Duitsers tijdens de Spaanse bur- geroorlog „de BaskiSche heilige stad" Guernica in 1937 hadden verwoest. Beihl heeft op een briefkaart aan de Westduitse consul in Bilbao en in een brief aan zijn vrouw gezegd in goede gezondheid te verkeren. Op de briefkaart stond: „Uit het onbekende dorp waar ik me bevindt, zend ik u dit teken van leven. Mij is gezegd dat u en de am bassadeur alles moeten doen wat de organisatie, die mij vasthoudt, ver langt. Ik word humaan behandeld. Met vriendelijke groeten. Beihl". De protesten in de vier Baskische provincies tegen het proces in Burgos duren voort. Circa zeventigduizend arbeiders staken. Zowel in Barcelona als in San Sebastian zijn in totaal 24 mensen in hongerstaking gegaan, „zo nodig tot in de dood". In de provincie Guipuzcoa, waar de noodtoestand is afgekondigd, zouden sinds het begin van het proces tientallen mensen zijn gearresteerd. Dat de Spaanse regering haast zet achter de behandeling van de zaak tegen de Basken is duidelijk. Zelfs gisteren werd een zitting gehouden iets wat in Spanje op een zondag nog nooit was gebeurd. De jongste verdachte, de 21-jarige fabrieksarbeider Jcsus Abrisqueta, tegen wie naar wordt verwacht tach tig jaar gevangenisstraf zal worden geëist, zei dat hij tijdens de politie verhoren „systematisch" was gefol terd. Rechter luitenant-kolonel Ordovas greep echter in toen Abrisqueta ver klaarde dat de foltering was begon nen met een afranseling door dertig agenten: „In dit proces onderzoeken wij niet het wangedrag waaraan de politie zich schuldig zou hebben ge maakt". Ook een van de vrouwelijke be klaagden zei zaterdagavond mishan deld te zijn. De 27-jarige muziekon- derwijzeres Itziar Aizpurua Egana BONN „Moskou is geïnte resseerd in de ontwikkeling van handelsbetrekkingen met West- Europa en de technische voorde len die deze relaties Rusland kunnen opleveren. De Russen zijn' tot de conclusie gekomen dat in West-Europa de Bonds republiek van grote betekenis is. Ontspanning met ons lijkt hun een eerste voorwaarde voor sa menwerking met heel West- Europa". Dc Westduitse kanselier Willy Brandt zei dit gisteren in een vraag gesprek voor hij per vliegtuig naar de Poolse hoofdstad Warschau vertrok. Hij tekende daar vandaag het ver drag ter normalisering van de be trekkingen tussen de Bondsrepubliek en Polen. Voor zijn vertrek maakte hij be kend dat het vprdrag duizenden Po len van Duitse afkomst die naar West-Duitsland willen emigreren, daartoe in staat zal stellen. LONDEN „Het is denk ik de grootste roofoverval geweest waardoor ooit een luchtvaart maatschappij werd getroffen", zo karakteriseerde een KLM- Woordvoerder de beroving van een KLM-auto van bijna f 900.000. De lading was bestemd voor Amsterdam. -Het moet een briljant voorbereide operatie zijn geweest. De uitvoering verliep perfect. Onze vrachtauto's ne tten altijd verschillende routes", zei hij. Op dit punt is het politie-onderzoek dan ook toegespitst: hoe wisten de dieven, dat de vrachtauto zo'n kost bare lading vervoerde terwijl het middel en de tijd altijd zorgvuldig geheim worden gehouden? Inmiddels is vast komen te staan dat de drie gemaskerde overvallers hulp moeten hebben gehad van zes tot acht medeplichtigen. De wagen werd in een tunnel klemgereden. Hoewel de overval werd gepleegd tijdens het verschrikkelijk drukke avondspitsuur in Londen, is er maar één getuige van de beroving, een mo torrijder. Wat hij heeft verteld, is niet bekendgemaakt. Dc lucht- en zeehavens van het Britse eiland worden streng bewaakt. Scotland Yard heeft een groot aantal detectives ingeschakeld. De Poolse regering heeft toegezegd hieraan met spoed te gaan werken. Het verdrag dat Brandt en premier Cyrankiewicz hebben ondertekend is het tweede van de regering van Brandt met een communistisch land in Oost-Europa In augustus kwam een verdrag tot stand met Rusland. De Poolse militaire missie in West- Berlijn moest gisteren onder bewa king worden gesteld, nadat in de loop van de dag uitingen van protest wa ren opgemerkt tegen tekening van het verdrag. In Essen hebben linkse jongeren geageerd tegen leden van de rechts- radicale NPD, die een demonstratie hielden tegen het Pools-Westduitse akkoord. Ruiten van auto's van NPD- ers werden stukgegooid toen ze in op tocht door Essen reden. Platen op de auto's van Ulbricht en Brandt, voor zien van het opschrift „verraders" werden door de politie verwijderd. „Senaat maakte een rampzalige misstap" WASHINGTON President Nixon heeft het besluit van de Senaat om geen geld meer beschikbaar te stellen voor de ontwikkeling van een super sonisch vrachtvliegtuig „een rampza lige vergissing" genoemd die de rege ring vele miljoenen guldens gaat kos ten, 150.000 mensen werkloos maakt en de Amerikaanse vliegtuigindustrie een ..dodelijke klap" toebrengt. Hij verzocht het parlement met de meeste nadruk terug te komen op de beslissing. Aan het SST-project hebben de VS reeds 2,5 miljard besteed. Afzegging van de lopende contracten alleen al zou nog eens 900 miljoen kosten. Het weer in Knropa weer max.t. min.t. nrs) gist. gist. Amsterdam onbew. 4 7 Brussel h. bew. 3 2 Genève regen 4 0.5 Innsbruck zw. bew -4 0 Kopenhagen zw. bew. 4 0.8 i.ocarno geh. bew. -10 Londen onbew. 2 2 Luxemburg licht bew. 4 1 Madrid zw. bew 0 0 Majorca half bew 4 0 München geh. bew -3 0 zw. bew. 6 0 zw. bew 3 1 zw. bew. 10 O half bew -0 0 regen 0 0.1 zei bij haar arrestatie zo geslagen te te zijn dat een van haai- ribben was gebroken. De politie had haar tot een bekentenis willen dwingen door te zeggen dat haar man anders zou wor den opgehangen. Een volgende beklaagde, Victor Arana (27) zei door de politie te zijn neergeschoten, vervolgens te zijn ge marteld, tot in het ziekenhuis toe, waar hij moest worden geopereerd. Tegen Arana is zeventig jaar gevan genisstraf geëist. Alle zestien Basken worden be schuldigd van terreur en opstand te gen de regering. Tegen zes van hen zal waarschijnlijk de doodstraf wor den geëist. Marokkaanse consul waarschunl landgenoten AMSTERDAM Consul Has san F. Fahari van Marokko heeft gisteravond op een bijeenkomst van zo'n vijfhonderd Marokkaan se arbeiders in Amsterdam zijn landgenoten de raad gegeven vooral goede woonruimte te zoeken en toe te zien op de vei ligheid van hun huisvesting. De bijeenkomst, een initiatief van de Stichting buitenlandse werkne mers, werd gehouden naar aanleiding van de pensionbrand vrijdagnacht in de hoofdstad, waarbij acht Marok kanen en een man uit Tanzania om het leven kwamen. Overigens is de oorzaak van de brand nog niet vastgesteld. Hoofdin specteur Valkens zei dat de politie er bijzonder op gebrand is deze te achterhalen. „De geruchten dat de brand zou z(jn gesticht, lijken me na melijk niet van elke grond ontbloot", zei hij. Consul Fahari drukte de Marok kanen op het hart geen genoegen meer te nemen met butagasapparaten en soortgelijke verwarmingstoestellen. „Het gebeurde moet een les zijn voor alle gastarbeiders in Nederland". Hij vroeg zich af hoe in een mooie stad als Amsterdam zo'n slechte huisves ting voor gastarbeiders mogelijk kon zijn. Wethouder Rossen wees erop dat dit probleem voor een stad als Amster- Ex-man gearresteerd AMSTERDAM Wegens poging tot moord is de fotograaf G.P. (30) uit de hoofdstad geaniesteerd. De politie verdenkt hem ervan dat hij zijn ex- echtgenote Yvonne de Mooy (24) door middel van elektriciteit heeft willen doden. P. zelf verklaarde dat hij haar alleen maar schrik wilde aanjagen. Toen de vrouw gistermiddag thuis kwam, trof zij op de voordeur van haar woning een briefje aan met de tekst „waarschuwing 220 volt", en daaronder een doodskop. Aan de deurknop waren met ko perdraad twee kettingen bevestigd die via de brievenbus naar een plankje met contacten in de gang lie pen. Van het plankje ging een snoer naar een stopcontact. Aan de binnen kant van de deur was een schakelaar bevestigd waarmee de stroom kon worden ingeschakeld. De installatie werd onklaar ge maakt door enkele politiemannen die zich via de achterzijde toegang tot de woning verschaften. Het echtpaar was op 19 november gescheiden, maar zij woonden nog steeds samen. De woning was aan de vrouw toegewezen. Deelnemers aan kom plot? DUBLIN Verontwaardigde pro testen zijn in de Ierse Republiek geuit tegen de regering die de nood toestand heeft afgekondigd waardoor iedereen zonder vorm van proces kan worden gearresteerd. De regering nam deze maatregel omdat een komplot zou zijn ontdekt om ministers en hoge functionarissen te doden of te ontvoeren. Bijzonder heden over dit plan zijn nog niet ont huld. Tot nu toe zijn elf mensen gearres teerd, van wie er vier lid zijn van het verboden Iers Republikeinse Leger (IRA). BREDA Zondagmiddag ontstond op rijksweg 63 tussen Dordt en Bre da een gecompliceerd auto-ongeluk. Een personenauto, bestuurd door de 27-jarige M. J. F. M. de Wit uit Breda, ging een voor hem rijdend voertuig inhalen en kwam hierbij op de middenbaan. Op hetzelfde ogenblik echter kwam van de andere kant een voortuig dat eveneens ging inhalen en daarbij ook op de middenbaan reed. Een frontale botsing was het gevolg. Bestuurder De Wit was op slag dood. Zijn echtgenote en zijn broer, die ook in de auto zaten, wer den iicht gewond. De bestuurster van de tweede auto, mejuffrouw S. D. (64) uit Heeze en de bij haar inzittende 35-jarige F. B. uit Tilburg werden eveneens licht gewond. dam, waar nog veertienduizend men sen naar woonruimte zoeken, geen gemakkelijke opgave is. Hij meende wel dat er snel maatregelen nodig zijn voor de verbetering van de huis vesting voor gastarbeiders. In een telegram aan de regering en het Amsterdamse gemeentebestuur j heeft de werkgroep DAR maatregelen geëist ter bevordering van voldoende aangepaste huisvesting. Volgens de j werkgroep blijkt uit een recent onder zoek in Tilburg dat 21 van de 23 pen- sions brandgevaarlijk zijn. DJAKARTA Een opstandelin genleider in West-Irian, Joseph In- dem, heeft zich met zijn volgelingen bij Manokwari aan Indonesische troepen overgegeven, meldt het In donesische persbureau Antara. Indem en zijn mannen bevinden zich in Manokwari. Verwacht wordt dat zij in vrijheid zullen worden gesteld op grond van de beleidslijn van de Indonesische regering, voor malige opstandelingen niet gevangen te houden. Vorige maand gaf opstandelingen leider Ferry Awom met 400 volge lingen zich over. De Britse diplomaat James Crossweer verenigd met zijn vrouw Barbara en dochter Susan, bij aankomst op de luchthaven van Londen, zaterdagavond. Cross, die twee maanden door zijn ontvoerders nationalisten in de Candese provincie Quebec was vastgehouden, werd met een vliegtuig van de Canadese luchtmacht naar Engeland ge bracht. Vele Canadese en Britse regeringsfunctionarissen verwel komden Cross, onder wie de Canadese minister van buiten landse zaken. Er waren scherpe veiligheidsmaatregelen op het vliegveld getroffen. Tijdens een persconferentie zei Cross, dat de ontvoerders hem niet hadden gemarteld. LEEUWARDEN Bij een vecht partij is de 27-jarige Amsterdamse ijzervlechter A. Erken zaterdag door pistoolschoten om het leven gebracht. De politie heeft A. G. G. (39) aange houden, die heeft bekend de fatale schoten te hebben gelost. G., die uit Leeuwarden komt, werd zondag in het Amsterdamse Victoriahotel gear resteerd. Hij verklaarde dat E. hem het pi stool te koop had aangeboden, toen G. hem had gezegd een eind aan zijn leven te willen maken, wegens de slechte verhouding met zijn vrouw. Toen G. de koopsom van 750 had betaald weigerde E. hem het pistool te geven. Hierop ontstond een vecht partij. G. wist zich van het wapen meester te maken en loste in paniek de dodelijke schoten. WASHINGTON Volgens het Witte Huis heeft president Nixon een nota gezonden aan premier Golda Meir van Israël. Over de inhoud werd niets be kendgemaakt. Volgens de New- York Times reageerde Nixon po sitief op een vorige week ont vangen boodschap van premier Meir. Nice Parijs Rome Wenen Zurich Een diepe zucht. We hebben het gehad. De spanning en de ontspanning, de zorg en de verrassing We moeten nu weer ontwennen om in rijm te den ken. We behoeven niet langer een kritisch onderzoekend oog te laten gaan langs etalages en door winkel - rekken. W,e hebben een zware tijd achter de rug, dankbaar en voldaan realise ren we het ons. Er ,zijn namelijk üwee categorieën bedachten, die het ons ontzettend moeilijk kunnen maken. De eersten zijn degenen, die „niks weten. Die tevreden in het leven staan en wensloos blijven. Die alles al hebben of alles te duur vinden voor zichzelf. Ze maken de potentiële gever al bij voorbaat onzeker en machteloos. Koop nu maar een geschenk en weet tijdens het offeren van de dui ten, bij het maken van het rijm, bij het wikkelen in papier, dat de ont vanger het hoofdschuddend zal be kijken en dan zeggen, dat je het niet had moeten doen en dat dan nog zal menen ook! Dat is volmaakt frustrerend. Het sluit elke fantasie in een ge grendeld hok. Maar even erg, misschien nog er ger zijn de mensen, die heel precies weten wat ze willen hebben. Die merk en prijs bij de wens zeg gen en liefst nog de kleur van het papiertje waar het ingepakt moet zijn.... Dat kan eens een keer voor een verjaardag, maar voor Sinterklaas is het een hopeloos gedoe. Daar moet De kunst nu eenmaal wat speling in kunnen zijn, wil de buit wat gevarieerd uit de zak komen. Ze zijn er echter die het kleurpot lood zus en de marsepein zo; de zak doekjes in die kleur en de vulpen ❖an dat merk moeten en niet anders. Meestal zijn dat ook nog humorlo zen, die de gein van de tegenstelling niet kennen, maar alles met een ernstige blik opnemen. Het zijn de hartkloppingbrengers in een Sinterklaaskring. Niemand kan ooit voorspellen hoe ze op een surprise reageren. Met een gelaten glimlach, tonend dat zij we ten dat de anderen niet wijzer zijn of afkeurend minachtend om de dwaasheid waaraan zoveel energie verspild is of zelfs nijdig driftig om liet vermeende verlies van hun waardigheid Wat een rust dat het allemaal weer voor een jaar voorbij is! Alleen het ruilen komt nog. Even de tanden op elkaar achter de toon banken.. En dan opeens is Sinterklaas vol komen vergeten. Niemand, 'die hem uitgeleide heeft gedaan. Niemand die zijn naam nog noemt... Zo vergaten de mensen vroeger de koloniaal, het zwarte schaap van de familie, die wegtrok als het hier niet meer zo lukte... Maar die plotseling weer erkend werd als hij volgeladen met koralen en kruidnagelprauws en lappen zijde weerom kwam! Door de eeuwen heen zijn we allemaal toch eigenlijk hetzelfde gebleven. Van de peperno ten en de lappenpop tot de maanra- ket en de afwasmachine! Hebben, hebben, hebben, dat is dc kunst- Berichten dat zij waarborgen over wapenleveranties van Amerika zal verlangen alvorens de vredesonder handelingen te hervatten, hebben Amerikaanse functionarissen tegen gesproken. Het Israëlische kabinet is bijeenge komen om te spreken over de bood schap van Nixon. Verwacht wordt 4 dat de regering hem zal vragen op heldering te geven over zijn houding inzake het Nabije Oosten. Uit goed ingelichte kringen wordt vernomen dat het hier om twee pun ten gaat: de vraag of Washington zich zal blijven houden aan het plan- Rogers en of Amerika het vetorecht zal gebruiken als de Sowjetunie pro beert een nieuwe interpretatie van de resolutie van 1967 te geven. Deze woordvoerders verklaarden ook, dat ondanks de „vriendelijke en sympathieke toon" van de boodschap niet venvacht mag worden dat Israël onmiddellijk de besprekingen met Egypte zal hervatten. Tel Aviv zal de beslissing waar schijnlijk aanhouden tot minister Da- jan van defensie, die vrijdag naar de Verenigde Staten zal vertrekken, is teruggekeerd. Hel Israëlisch parlementslid Yitz hak Raphael heeft op een partijbij eenkomst de voorwaarden onthuld die de Israëlische regering Washing ton zou hebben voorgelegd om weer aan de onderhandelingen deel te ne men. In deze voorwaarden zou onder meer staan, dat de Amerikanen het plan-Rogers moeten opgeven. In dit plan wordt gepleit voor een volledige terugtrekking uit de bezette gebieden, steun in de Veiligheidsraad, ook als de onderhandelingen mochten mis lukken en een Amerikaanse politieke interventie, opdat het bestand met Egypte wordt verlengd. Tel Aviv bericht dat Egyptenarcn het Suezkanaal zijn overgestoken. Er zou één Egyptenaar zijn gesneuveld. Egyptische woordvoerders noemden de Israëlische mededeling van „a tot z gelogen". Zij spreken over moge lijke smokkelaars. Een Israëlische woordvoerder zei dat bij het lijk van de gesneuvelde man een radiozender en militaire uitrustingstukken waren gevonden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 5