Paramaribo wacht op verklaring Rens Commentaar KLM VLIEGT MET Meer inzet nodig van bouwvakkers (SÏa) I J VANAVOND WEER LOONGESPREK Engeland Russische wijst drie spionnen uit HIT WEER Het Kwartet I I I I Vandaag nieuw beraad over postactie Winkels dicht op avond vóór kerst en oudejaarsavond In de pas Koude nacht Nieuwe Leidse Courant Maandag 7 december 1970— 51ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen Directeur: F. Diemer Hoofdredacteur: Dr. E. Diemer CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Abonnementsprijzen p. w. f 1,26, p. m. 5,40, p. kw. 16,15 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Op het eiland Curagao heeft men de laatste dagen te kampen mét een teveel aan regen. De stortbuien veroorzaken veel nat ongerief, zoals hier in de wijk Koraal Specht, waar de bewoners tot aan de knieën moesten waden om de dagelijkse dingen af te handelen. Dat het voor de jeugd niet al te oncomfortabel hoeft te zijn, spreekt wel vanzelf PARAMARIBO In de Staten van Suriname ziet men met spanning uit naar een verklaring van minister Rens over het luchtvaartconflict met Nederland. Sinterklaas is helaas weer uit de Nederlandse samen leving verdwenen. Zijn aan wezigheid is de laatste dagen wel tot een uitbundig ritueel aanlei ding geweest, waarbij men al dan niet heel diep in de beurs tastend, elkaar verwende, tot groot ver maak van winkeliers en andere leveranciers. Maar om niet een al te groot vacuüm achter te laten, heeft de Sint bij zijn vertrek nog deze symbolische handeling verricht: hij schafte zich een kerstboom aan, zonder enige rancune, want hij beseft ieder jaar weer, dat de gebeurtenissen rondom zijn verjaardag slechts een prelude vormen voor de komende hoogtij dagen Nfiet-produklieve uren beperken (Van onze soc.-econ. redactie) UTRECHT ,.Er zal van de werknemers in liet bouwbe drijf een grotere inzet moeten komen". Dit zei voorzitter S. J. van Eijke lenburg van het Algemeen Verbond Ondernemers Bouwnijverheid van middag in zijn jaarrede voor de alge mene vergadering van deze organisa tie der christelijke bouwondernemers. De beschikbare tijd om te produce ren wordt door arbeidstijdverkorting en vakantieverlenging steeds geringer en daarom is het juist voor het bouwbedrijf een zaak van levensbe lang om de improduktieve uren tot het uiterste te beperken," aldus de heer Van Eijkelenburg, die dat ook in het belang van de gehele samenleving vond. Hij doelde daarbij o.m. op het uitkeringsreglement, dat eraan kan bijdragen dat het werk al bij de minste geringste vorst wordt ge staakt. „De ondernemer moet hier zelf zijn gezag kunnen doen gelden zonder daarvoor de steun te behoeven van een collectieve regeling en daartoe kan het dragen van een deel van het risico door de werkgever bevorderlijk zijn". (De afdeling Leiden heeft voorgesteld tot een meer gedifferen tieerde lastenverdeling van het risi- cofonds voor de bouwnijverheid te komen, maar het hoofdbestuur heeft daarover geen unaniem pré-advies kunnen uitbrengen). Beunhazen De AVOB-voorzitter deed nog een ander beroep op de werknemers, nl. om ervan af te zien „hun eigen werk gevers concurrentie aan te doen". De heer Van Eijkelenburg zei het te betreuren dat de fiscale aftrekmo gelijkheid van onderhoudskosten van de eigen woning straks verdwijnt, als gevolg waarvan wellicht minder aan dacht aan onderhoud zal worden be steed en de fiscale rem op de beun hazerij wegvalt. Met waardering sprak hij over het wetsontwerp van minister Schut, dat beoogt de huren te harmoniseren. „Daardoor wordt bevorderd dat de prijs van de woning gaat correspon deren met het woongenot. En dat is noodzakelijk zowel ter verkrijging van een zo goed mogelijk inzicht in de vraag naar nieuwe woningen als met het oog op een zo goed mogelijke bezetting van de beschikbare woon ruimte. Huurniveau Zolang er geen redelijk goed aan eengesloten huurniveau bestaat, wordt de bouw van nieuwe woningen geremd en wordt daardoor ook de totstandkoming var. een goed op de behoefte afgestemd assortiment in de •woningvoorraad belemmerd". De heer Van Eijkelenburg achtte tijd nog niet rijp om de bouwvakbon den toe te staan nu al te starten (zoals zij willen) met het zgn. bedrij- venwerk, dwz. het vakbondswerk binnen de ondernemingen te brengen. Hij zei dat eerst maar eens moest worden begonnen met de vernieuwde opzet der ondernemingsraden en met verdere studie over het geheel der zeggenschapsverhoudingen. Er zijn vermoedens dat de Surinaamse Luchtvaart Maat schappij wordt gebruikt om een nieuwe maatschappij, Surinam Airways International, in het zadel te helpen. Daarin zou de Amerikaanse Transavia-eigenaar Leray Frantz de eerste viool spelen. Den Haag zou daartegen gekant zyn. Vandaar het Nederlandse verzet tegen een nieuwe SLM-lyn Suri name Nederland. Aanvankelijk meenden Surinamers dat hier „neo kolonialisme" om de hoek kwam kij ken, en bevoorrechting van de KLM. Nu begint men er anders over te denken. KLM-vlucht De feestelijke openingsvlucht van de SLM ging zaterdag niet door. De van Transavia gehuurde Boeing 707 bleef aan de grond, omdat de Rijks luchtvaartdienst een vliegverbod had uitgevaardigd. In plaats daarvan ver trok een extra KLM-vlucht met pas- sagiérs die voor de SLM-openings- vlucht hadden geboekt. De vlucht werd op initiatief van en voor verantwoording van de KLM uitgevoerd. Alle passagiers werden tevoren gefouilleerd. Aan boord Waren 131 volwassenen, van wie de meesten Surinamers. Op drie passagiers na, die het gewone tarief moesten betalen, reisde men op het SLM-biljet van 600, de lage prijs van de openingsvlucht. Enkele passagiers noemden het ver bieden van de SLM-vlucht een school voorbeeld van neo-kolonialistische bemoeizucht. „De grootste en sterkste heeft gewonnen," zei een van hen. 9Ondes kundig De heer K. C. de Miranda, ambte naar van economische zaken in Suri- Feestelijke gekleurde dikke kaars (middel lijn 5 cm) voor wie een nieuwe abonnee op geeft. Met kandelaar van sierlijk smeed werk. Brandt minstens 40 uur. Ook leuk om cadeau te geven. Ik geef op als nieuwe abonnee: naam: adres: woonpl I betaling per IL. kwartaal maand Mijn naam is: adres: woonpl: Stuur mij de dikke kaars met kandelaar als tegenprestatie Postzegel is niet nodig als u op de envelop schrijft: Nieuwe Leidse Courant, Antwoordnummer 267, Leiden. name, had vrijdagnacht nog een po ging gedaan het boekingskantoor alle SLM-biljetten te laten intrekken om de KLM-vlucht onmogelijk te maken. Het dagblad De West schreef zater dag kritisch over het sturen van deze ambtenaar. „Terwijl Nederland met juristen die op luchtvaartgebied hun sporen verdient hebben aan de con ferentietafel verschijnt, laat de Suri naamse regering twee jongelieden die op vliegtechnisch gebied misschien deskundig zijn, maar leken op het ju ridische vlak, persconferenties orga niseren." (De ander is SLM-onder- directeur Maes. De Miranda wordt genoemd als directeur van de nieuwe Surinam Airways International Red.) Zaterdag werd in Paramaribo de inhoud bekendgemaakt van een overeenkomst tussen SLM en Trans avia tot oprichting van de Surinam Airways International. De overeen komst werd namens Transavia gete kend door de Amerikaanse zaken man Leroy Frantz. SAI krijgt tot taak de exploitatie van geregelde en ongeregelde vluch ten van en naar Suriname. De nieu we maatschappij zal gebruik maken van alle rechten en faciliteiten van" de SLM. In Paramaribo werd niet meegedeeld of de nieuwe maatschap pij van plan is gebruik te maken van het recht van de SLM om vluch ten naar Nederland te maken. (Van onze soc.-econ. redactie) DEN HAAG De drie samenwer kende bonden van overheidspersoneel zouden zich vandaag beraden over een nadere uitwerking van de richt lijnen, die zij vrijdagavond voor de postbestellers hebben opgesteld om „model" te werken, geen vrijwillig overwerk te verrichten en geen ge noegen te nemen met het omzetten van diensten. Na Amsterdam is men vanmorgen ook op tal van andere postkantoren in het land met de modelactie gestart als gevolg waarvan de komende da gen aanzienlijke vertraging kan ont staan in de bestelling. De mogelijk heid van een totale chaos is niet uit gesloten. De Amsterdamse bestellers zijn vanmorgen begonnen aan de bezor ging van de grote hoeveelheid post (waaronder veel sinterklaaspakket ten), die zaterdag is blijven liggen. Ook in Rotterdam is zaterdag vrij veel post blijven liggen, volgens de ABVA-bestuurder J. van Geffen de helft, waaronder „bergen sinterklaas pakketten". Dit laatste wordt ontkend door de directeur van het postdistrict Rotter dam, de heer J. J. Lugje. „Er is niet één sinterklaaspakket blijven liggen", zei hij, „behalve de normale pakket- post, maar die wordt nooit op zater dag bezorgd." DEN HAAG Üe centrale organi saties van werkgevers en werknemers in de detailhandel hebben een beroep gedaan op alle ondernemingen om de winkels op donderdagavond voor Kerstmis en Oudejaarsavond te slui ten, ook al voorzien gemeenteveror deningen in openstelling op die avon den. I1ET SCHIJNBARE SUCCES, dat het socialistisch-liberale bewind te Bonn heeft behaald in onderhandelingen met Rusland en Polen, heeft kan selier Brandt ervan overtuigd dat Moskou ontspanning wil. Hy be perkt zich daarbij tot Europa en spreekt als directe belanghebbende. Brandt staat op het punt te Warschau het normalisatieverdrag met Polen officieel te ondertekenen. Hy legt het feit dat deze toenadering moge lijk was, uit als bereidheid van Rus sische zijde, tot ontspanning te ko men. Als allen meewerken, zegt hij, is die wel bereikbaar. De houding van Brandt is begrijpelijk. Er staat voor hem, voor zyn land en voor Europa veel op het spel. Men kan van hem moeilijk verwachten, dat hij zyn onderhandelingspartners niet serieus neemt. Bovendien meent hij niet ten onrechte, dat het zijn toenaderingspogingen waren, die tot een gesprek leidden. De wil tot ontspanning, die Brandt by de Russen constateert, is echter een andere dan die waarop de wes telijke landen al zo lang wachten. Zjj is alleen een streven naar con solidatie van de 'socialistische ge meenschap' onder de stevige leiding van Moskou. De gebeurtenissen in Tsjechoslowa- kije hebben volgens Brandt de Sow- jetunie geleerd, dat het in het be lang van de Oosteuropese landen is, handel te dry ven met West-Europa en in het algemeen de betrekkingen met West-Europa uit te breiden. Maar dat heeft met ontspanning niets te maken. Het grote bezwaar is juist, dat Mos kou zich wil beperken tot handel drijven en knutselen aan betere be trekkingen, waarbij het Kremlin uit maakt, hoe ver mag worden gegaan. Het is ook de reden waarom nog steeds geen Europese veiligheids- conferentie kon worden gehouden. Rusland wil meewerken, als Bonn de Poolse westgrens wil erkennen, het pact van München 1938 tegenover Tsjechoslowakjje ongedaan wil ma ken, en genoegen wil nemen met een regeling voor West-Berlyn, die voor de DDR van Ulbricht aanvaardbaar is. Ook handeldrijven wordt aange moedigd. Aan de feitelijke situatie in Europa, dat één groot gewapend kamp is, willen de Russen echter niets ver anderen. En als er één satelliet in Oost-Europa uit de pas gaat lopen, wordt hy hardhandig tot de orde geroepen. Zoals Hongarye in 1956 en Tsjechoslowakjje in 1968. (Van onze sociaal-economische redactie) DEN HAAG Het door premier De Jong aangekondigde geSprek tus sen een delegatie uit het kabinet en de voorzitters van de centrale werk gevers- en werknemersorganisaties zal vanavond worden gehouden in het gebouw van het ministerie van justi tie. De regering wil een laatste poging doen om de partijen in industrie, landbouw en midden- en kleinbedrijf tot een akkoord te brengen over het volgend jaar te voeren beleid, waar door een algemene loonmaatregel nog 2ou kunnen worden voorkomen. Dat zal een uiterst moeilijke zaak zijn, gezien de tot dusver ingenomen stellingen. De werkgevers willen (evenals de meerderheid in het kabi net) een reële loonstijging van maxi maal 2 procent, de vakbeweging wil geen concreet percentage noemen, maar zal geen genoegen nemen met minder dan 2.75 procent. Dat is al in enkele bedrijfstakken, w.o. de me taalindustrie, overeengekomen.. Ver schillen van mening bestaan tevens over de „inhoud" van de reële loon stijging. Het gesprek van vanavond is de vijfde en laatste kans voor het geor ganiseerde bedrijfsleven om tot over eenstemming te komen. SYSTEMEN X'&fyf, i fgjggjl BRflIMDKOSTEN KANTOORINRICHTING I HOOFDSTR. 186 I TEL: 01710-30797* I LEIDERDORP NEW YORK In een door de A- fro-Aziatische leden van de Veilig heidsraad ingediende resolutie wordt Portugal scherp veroordeeld wegens de invasie in Guinea. Van Portugal wordt verlangd dat de aangerichte schade wordt vergoed. Tegen de verwachting in wordt van de Veiligheidsraad niet gevraagd sancties tegen Portugal te nemen. LONDEN Engeland heeft drie hoge Russische handelsfunctionarissen uitgewezen wegens spionage, en twee andere communistische landen gewaar schuwd naar aanleiding van het gedrag van hun zaakgelastigden in deze kwestie. 4 Volgens de Daily Mail werd de zaak ontdekt tijdens voorbereidingen voor het bezoek van minster Gromiko aan Londen. De Engelsen hebben in het NAVO-hoofdkwariter te Brussel gewaarschuwd voor verscherpte Russische spionage-activiteiten door handelsfunctionarissen. De overdrijving is de leugen van eerlijke mensen. DE MAISTRE Na het bezoek aan Sinterklaas Barometerstand: heden 10 uur 76.2 cm. (1015 millibar) stijgend. Zon en maan 8 december: zon op 8.34, onder 16.29; maan op 13.42, onder 3.11; 12 december V.M. Hoog water Hoog water, 8 december: Rot terdam le getij 0.21, 2e getij 12.37; Scheveningen 10.51 - 23.25; Vlissingen 9.41 - 22.24; Willem stad 0.47 - 13.20. DE BILT De kans op neer slag wordt geleidelijk kleiner. Dit wordt veroorzaakt door een krachtig yebied van hoge lucht druk ten westen van Ierland, dat zich uitbreidt in de richting van West-Europa. j Tegelijkertijd trekt een depres sie, die vanmorgen boven Zuid- Zweden lag, naar Rusland weg. Een front van deze depressie pas seerde gisteren met regen ons land. Aan de achterzijde ervan stroomde met noordwestelijke winden onstabiele lucht binnen, waarin plaatselijk buien voor kwamen. Maar geleidelijk neemt de kans op buien af onder invloed van het hogedrukgebied. Ook de wind kracht wordt kleiner. De komende nacht kan bij hel der weer de temperatuur in het binnenland plaatselijk tot enkele graden onder het vriespunt da len. Overdag worden ongeveer dezelfde temperaturen verwacht als vandaag. Vooruitzichten voor woensdag: aantal uren zon: 1 tot 5; min. tem.: omstreeks normaal; max. temp.: van ongeveer normaal tot 3 graden onder normaal; kans op een droge periode van minstens 12 uur: 80 procent; kans op een geheel droog etmaal: 60 procent.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 1