„Voor mij was Rinus een vader" CRUYFF WEES DE WEG~»« Nederland dolt met Roemenië Ajax mag niet meer spelen tegen Carl Zeiss Jena r fa Té intelligent fa Nasmaak fa Buitenspel fa Koelbloedig fa Wensen I hlmann nu aan leiding Warschau-top weer uiteen De Roo verhandde stimulerende middelen deze krant behoort tot Het Kwartet I De Westduitsers gingen in hoger beroep, waarbij hun toegestaan werd KOZAKKEN BOYS ])ora Paulsen VERLOOR MET SLECHTS 2-0 VAN overleden BREDASE NAC DONDERDAG 3 DECEMBER 1970 AMSTERDAM Eindelijk, eindelijk heeft het Nederlands elftal weer eens geschitterd. In een met veertigduizend .man redelijk bezet Olympisch Stadion dolde Oranje negentig minuten lang met Roe menië. Via twee treffers van Johan Cruyff eerlijk verdeeld over beide speelhelften gaven dr. Frantisek Fadrhoncs-volgelingen gestalte aan het zowel technisch als tactisch surplus van Oranje. Roemenië kon hier niets, maar dan ook werkelijk niets tegenover «tellen: 20. NederlandRoemenië: een wed strijd die andermaal de tragiek van het Nederlands elftal aantoonde. Juist in dit. in feite volstrekt onbe langrijke duel, verscheen Oranje in de sterkst denkbare formatie binnen de lijnen. Een formatie die aantoon de dat ..Nederland-op-zijn-sterkst" tot een der beste voetbalnaties ter wereld gerekend dient te worden. Nederland heeft gedold met Roe menië. En niet zo'n klein beetje ook. Geen moment, maar dan ook werke lijk geen moment heeft Roemenië kunnen imponeren. Hetgeen de kracht van dit Nederlands elftal wel bijzonder duidelijk aantoont. Want slechts luttele maanden geleden maakte ditzelfde Roemenië het lan den als Brazilië en Engeland bij de wereldkampioenschappen in Mexico lastig. Knap lastig zelfs. De woorden van Fadrhonc na af loop waren dan ook niet overdreven. Zijn „wanneer ik maar de medewer king krijg, dan halen we München 1974 op onze sloffen" was geen té op timistische kijk op de stand van za ken. Want zo spelend als gisteravond vormt Nederland voor welke tegen stander dan ook een moeilijk te over winnen opponent. NederlandRoemenië: een inter land zoals we er in tijden niet een gehad hebben. Met een Nederlands elftal dat goed, constructief voetbal op de grasmat legde. Bij vlagen zelfs zo knap, dat de acties spaak liepen door té intelligente patronen. Vooral omdat in Oranjes frontlinie té veel klasse rondliep. Dat bleek in de tweede helft toen de Nederlanders de Roemenen zo dol gedraaid hadden dat het leek alsof een Cruyff. een Van Hanegem en een Keizer in een onderlinge competitie probeerden uit te maken wie het beste „door-de-be nen-van-een-tegenstander" kon spe len. Deze onderlinge wedijver bezorgde Nederland—Roemenië overigens toch een nare nasmaak. Want Oranje in feite onjuist omdat de Nederlan ders volkomen in het wit speelden had het verschil in klasse veel duide lijker uit moeten drukken dan in die twee doelpunten van Johan Cruyff. Een score van vier, misschien zelfs wel vijf-nul zou de krachtsverhou dingen beter weergegeven hebben. Oranjes-frontlinie faalde echter. Doodeenvoudig omdat het te mooi werd gedaan. Slechts Jan Mulder en Theo Pahlplatz bleven tot aan het laatste fluitsignaal van arbiter Whar ton rechtlijnig voetbal spelen, met als doel tot treffers te komen. Dat kon van Cruyff en Van Hanegem toen niet meer gezegd worden. Met als ge volg dat de ongelofelijk zwak kee pende Roemeense doelman Raducanu slechts tweemaal de ontmoedigende gang naar het net moest maken. Nederland startte aarzelend. Het eerste kwartier liepen de combinaties niet naar wens. Enerzijds omdat Van Hanegem op het middenveld toen nog niet draaide, anderzijds omdat Jan Mulder als rechtervleugelaanval- door ROB HARTOG Ier moeilijk aan te spelen viel. Johan Cruyff wees Nederland echter de weg. Via een schitterende één-twee met Piet Keizer, een gladde combina tie met Theo Pahlplatz en een su bliem driehoekspel met Jan Mulder en Wim van Hanegem bracht hij rust en zelfvertrouwen in de Nederlandse formatie. Met als gevolg dat de Nederlandse frontlinie liep als een trein. Keer op keer wervelende combinaties tussen Cruyff, Keizer en Mulder, afgewis seld met haarscherpe diepte- en breedtepasses van Wim van Hanegem en Theo Pahlplatz en dat allemaal doorspekt met oogstrelende soli van vooral Johan Cruyff, die op vaak weergaloze wijze door de Roemeense afweerlinie brak. De openingstreffer kon dan ook niet uitblijven. Toch duuTde het nog lang. Want schoten van achtereen volgens Mulder, Cruyff en Keizer verdwenen steeds weer net langs de verkeerde kant van de paal, terwijl zowel een treffer van Keizer als van Cruyff wegens buitenspel werd afge keurd. Na ruim een half uur spelen kon het publiek dan eindelijk massaal van zijn plaats komen. Want in en vrijwel onmogelijke situatie stelde Johan Cruyff Raducanu voor een voldon gen feit. Nederland leidde met 10. Het luidde tevens een periode in waar Roemenië met schrik aan zal terugdenken. Alles lukte het laatste kwartier van de eerste helft in de Oranje-formatie. Gesteund door een solide defensie, waar Johan Neeskens Mexico-ganger Dumitrache tot een zielige figurant maakte, een weerga loos voetballend middenveld, waar zowel Jansen, Van Hanegem als Pahlplatz kwistig met listige passes strooiden, werd Nederlands vuurli nie in stelling gebracht. Het geluk was echter niet aan Oranjes zijde. Tot tweemaal toe werd Jan Mulder in kansrijke positie even buiten de beruchte lijnen de grond ingeboord, tot driemaal toe zag Johan Cruyff een inzet net langs de ver keerde kant van de paal vliegen, en zag Keizer sluw voorbereidend werk door Pahlplatz niet beloond. Na de hervatting heeft Nederland Roemenië helemaal geen kans meer gegeven. Al meteen walste het via soepele, vaak uiterst geraffineerd op gezette combinaties naar het Roe meense doel. Na tien minuten met succes. Ongelofelijk koelbloedig ma nipuleerde Cruyff enkele ogenblik ken met de bal in het strafschopge- Uit schier onmogelijke positie scoort Johan Cruyff het eerste doelpunt. Na 32 minuten leidt Nederland met I0. bied om vervolgens de vertwijfeld uitvallende Raducanu voor de tweede maal te kloppen. Fadrhoncs volgelingen zijn hierna even weggevallen. Niet dat het over wicht verdween of de Roemenen be ter gingen voetballen. maar simpel weg omdat het individualisme hoog tij begon te vieren. Jan Mulder later: „Jammer dat we toen niet doorgegaan zijn. We had den toen de kans die Roemenen af ie drogen. We hebben toen echter min der slim gespeeld. Te weinig combi naties, maar vooral te weinig tempo. In feite werd ik daar het slachtoffer van, want het gehele rechtervlak werd overgeslagen. Vandaar dat ik toen maar ben uitgeweken naar links. Ondanks de opdracht van Fadrhonc, die me steeds heeft gezegd dat ik op die rechterwing moest blijven". Mulder op links. Het bracht de vaart in de Nederlandse aanvalspa- tronen weer terug. Hoewel het flit sende uitbleef. Enerzijds door het wegzakken van Wim van Hanegem, anderzijds door te passief optreden van Piet Keizer. Toch kwamen er kansen. Legio zelfs. Ze werden ech ter niet benut. Wat vooral toe te schrijven valt aan het keepersgeluk van Raducanu. Dr. Frantisek Fadrhonc later: „We hebben goed gespeeld. Ten slotte hebben we die Roemenen geen schijn van kans gegëven. Alleen met het benutten van kansen lukte het niet zo erg. Maar ook dat komt nog wel. We zijn op de goede weg. En ver geet niet: er moet altijd iets te wensen overblijven PALMA DE MALLORCA De Oostduitser Wolfgang Uhlmann heeft na zestien ronden alleen de leiding in het interzone schaaktornooi dat in Palma de Mallorca wordt gehouden. Gisteren speelde hij in slechts zestien zetten remise tegen de Rus Mark Tai- manov. Uhlmann bezit nu 10. Vi pun ten en heeft een half punt voorsprong op een drietal achtervolgers; Fischer (die nog twee hangpartijen heeft), Gelier (met een afgebroken partij) en Taimanov. De Deen Bent Larsen boekte een kostbare winstpartij tegen de sterke Argentijn Oscar Panno. Larsen was na 42 zetten een punt rijker en staat nu met de Zuidslavier Gligoric op de gedeelde vijfde plaats. De overige winnaars van de zestiende ronde wa ren Naranja (Philipijnen), Poloega- jevski (Rusland), Hort (Tsjecho Slo wakije) en Jimenez (Cuba). Er moe ten nog zeven ronden worden afge werkt. Voor de zoveelste maal flitst Johan Cruyff langs een Roemeen. Dit keer wordt Lupescu gepasseerd. Wim van Hanegem (op de achtergrond) heeft er plezier in. Door MATTY VERKAMMAN AMSTERDAM In het grauwe grijs van de Olympische cata comben droeg de stemming in het Nederlandse kamp een tegen strijdig karakter. Slechts een gelukkige bondscoach, verder te vreden spelers, die het karwei hadden geklaard, meer niet. Mexico-ganger Roemenië Engeland en Brazilië hadden er daar in Zuid-Amerika tijdens de wereldkampioenschappen de handen meer dan vol aan gehad was met 20 verslagen, was boven dien helemaal weggespeeld. Het werd als vanzelfsprekend aan vaard. Tegenstrijdig. Neem. Johan Neeskens. Negentien jaar oud en staande op één van de meest verantwoordelijke plaatsen in het elftal zei dat het wel lekker ging. „Ja, ik heb wel een fijne wedstrijd gespeeld. Overigens heb ik aan Rinus Israël veel gehad, hij was voor mij een vader, hij gaf me zekerheid." En dan, terwijl hij met een pijnlijk gezicht zijn nek betast: „Die nummer negen, Dumitrache, is overigens een fijne jongen. In de eerste helft liep hij al constant naar me te schoppen en te slaan, maar wat hij vooral in dat laatste kwartier flikte was niet normaal meer. Natuurlijk is het niet leuk, wanneer je in feite negentig minu ten lang niet aan de bal komt. Ik kan dan ook wel begrijpen dat je enigszins geïrriteerd raakt, maar om dan zulk soort streken uit te halen, niet te geloven. Even weg Op een gegeven moment, een mi nuut of tien voor het einde, wilde hij zich kennelijk revancheren voor een overtreding, die ik inderdaad tegen die rechtsbuiten had begaan. Die vrije trap werd genomen en terwijl de bal ergens in de lucht hing, gaf hij me toch een klap in mijn nek, ik was even helemaal weg. Hij is daarna vervelend blij ven doen, maar toen Rinus zich er mee ging bemoeien, trok hij zich wat terug." Aanvoerder Israël over zijn nieu we maat in het centrale deel Van de verdediging: „Een grandioze voetballer, het leek of hij al jaren meedraaide" De Roemeense for matie wilde IJzeren Rinus toch niet zwak noemen. „Wij speelden ml eenmaal erg goed, zonder meer." Geweldig fijn Jan Mulder, de vooral op de lin kervleugel zo uitstekend uit de voe ten komende Groningse Belg, was Roemenië daarentegen wel tegenge vallen. „Misschien was het omdat wij zo goed draaiden, maar ik vond ze zeer matig. Wat heb ik overi gens met Johan Cruyff en Piet Keizer geweldig fijn lopen voet ballen." Grootse Johan Cruyff: „We heb ben weer eens gewonnen. Het is misschien vreemd om te zeggen, maar ik dacht dat we te veel talent in die voorste linie hadden rondlo pen. Daardoor werden de combina ties te ver doorgevoerd en hielden we de bal te lang bij ons. Een jon gen, die dat dan zonder franje kan afmaken, heb je dan nodig." ■i- Trieste Nlieulescu Een deur verder wenste een trieste Roemeende coach Angelo Niculescu geen enkel commentaar te geven. „Voetbal? Ik praat niet over voetbal. Ik wil aan andere, fijnere dingen denken." Je zal maar coach van een verliezend nationaal elftal zijn.... MIDDELBURG De Zeeuwse oud wielrenner Jo de Roo is woensdag door de arrondissementsrechtbank in Middelburg veroordeeld tot een boete van twee maal 500 gulden wegens het in het bezit hebben en verhandelen van stimulerende middelen. De Roo zou de middelen (wekami nen) die hij had overgehouden uit zijn wielertijd onder andere hebben ver kocht aan Belgische soigneurs. De politie is op het spoor gekomen van de handel van De Roo toen on langs, in het - proces tegen Rik van Steenbergen, een van diens kennissen flauw viel. Uit het politieonderzoek bleek dat het slachtoffer wekaminen had betrokken van de Nederlandse oud-wielrenner. Runners-Up Cup LONDEN Er zijn woensdag twee wedstrijden gespeeld voor de achtste finales van het tornooi om de Run- ners-up Cup. De uitslagen zijn: Arse nalBeveren Waas (België) 40, Leeds UnitedSpartak Praag (Tsj.) 6—0. BERLIJN Met het uitgeven van een niets zeggend communiqué is gis teren in >Oost-Berlijn de topconfe rentie van de zeven landen van het Warschaupact beëindigd. In de ver klaring werd slechts een opsomming gegeven van de besproken kwesties: vreedzame samenwerking in Euro pa, de verscherping van de situatie in Indochina, de toestand in het Nabije Oosten en de agressie van de kolonia listen tegen de republiek Guinee. Hoewel voor het begin van de conferentie verwacht werd dat de voornaamste gesprekspunten de Europese veiligheidsconferentie en de houding van Oost-Europa tegenover de Westduitse „Ostpolitik" zouden .zijn, werd hierover nauwelijks ge rept. Wel werd de nadruk gelegd op het belang van vooruitgang van de vreedzame samenwerking in Europa. Hieruit blijkt dat de Warschaupact- landen bereid blijven te streven naar een akkoord met het westen. In het Westen veruit grootste prot. chr. dagbladpers den. Haar glorietijd dateert uit de ja ren dertig toen zij optrad met het toen befaamde Nelson cabaret er. zij triomfen vierde in het Tuschinski-ca- baret La Gaité. Tijdens de oorlog heeft zij veel vrienden en bewonderaars verworven door haar verzetsactiviteiten. Haar blijmoedigheid en haar illegale optre den stimuleerde vele Nederlands» kunstenaars. Na de oorlog volgde er een lange tijd van stilzwijgen totdat we haar terugzagen op de televisie. Zij maakte toen een succesvolle ren tree. Deze periode heeft echter niet zolang geduurd. Tijdens de t.v.-uitzendingen van Wim lbo, waarin de groten uit het vroegere en moderne cabaret de re vue passeerden, verscheen toen ook Dora Paulsen op het scherm. Die haar hebben gekend zullen goede her inneringen bewaren aan deze vakbe kwame cabaretière. Helft van Amerikaan se soldaten in Vietnam gebruikt drugs WASHINGTON Uit een onder zoek van het Amerikaanse leger is gebleken, dat meer dan de helft van de dienstplichtige militairen in Viet nam ooit drugs heeft gebruikt en dat een zesde van de dienstplichtigen re gelmatig verdovende middelen ge bruikt. Uit het onderzoek is verder geble ken dat het gebruik aan het front groter was dan in gebieden waar het betrekkelijk rustig was. Nieuwe protestnota over verkeer Berlijn BERLIJN Amerika, Engeland en Frankrijk hebben gisteren voor de tweede maal in enkele dagen tijds bij Rusland protest aangetekend tegen de hindering door Oost-Duitsland van het autoverkeer tussen West-Berlijn en de Bondsrepubliek. Aan de protestnota werd de waar schuwing gekoppeld dat het overleg over Berlijn wel eens kan worden ge schaad door het Russische optreden. Het verkeer is overigens weer bijna normaal. Jan Mulder vuurt op het doel van Raducanu. Mocanu ziet het van dichtbij ge beuren. AMSTERDAM Wanneer Ajax (tegen Celtic) en Carl Zeiss Jena (tegen Rode Ster Belgrado) in maart de kwart finales van het tornooi om de Europese beker voor landskam pioenen overleven en vervolgens tegen elkaar loten dan komen er moeilijkheden. Want het ge rechtshof in Amsterdam bepaal de dat in dat geval de naam „Carl Zeiss Jena" en het em bleem, dat deze vereniging voert, niet gebruikt mogen wor den. Ajax mag dan op straffe van een dwangsom van ƒ100.000 in ons land niet tegen de Oostduitsers uitkomen wanneer die niet van de naam en het embleem afstappen, het Olympisch Stadion zou dezelfde dwangsom moe ten neertellen wanneer er bij de in gang of op het scorebord of bij de aankondigingen voor de wedstrijd de naam Carl Zeiss Jena gebruikt zou worden. Een en ander is het gevolg van een kort geding, dat door de Westduitse Carl Zeiss - Stiftung vlak voor de thuiswedstrijd op 11 maart in het tor nooi om de jaarbeursbeker werd aan gespannen. Bij vonnis van de presi dent van de rechtbank in Amsterdam werd de eis van de Westduitse firma toen niet ontvankelijk verklaard en en dus kon de wedstrijd ongestoord doorgang vinden. Hoger beroep i de eis zodanig te wijzigen, dat het gebruik van de woorden „Carl Zeiss" en het embleem door de Oostduitsers I verboden werd in enigerlei vorm bij en tijdens voetbalwedstrijden in Ne derland. Het betekent, dat de West duitsers ongetwijfeld actief zullen worden wanneer in het seizoen 1971- 1972 een Nederlandse vereniging in welk tornooi dan ook tegen de Oost duitsers loot. I WERKENDAM De Werkendamse I 1ste klasser Kozakken Boys heeft woensdagavond op eigen veld tijdens een vriendschappelijke lichtwedstrijd met 2-0 verloren van het nagenoeg volledige team van de Bredase ere divisieclub NAC. Voor de thuisclub, die zich na een aarzelend begin heel goed aan de semi-profs optrok waar- i door het een leuke wedstrijd werd, was het jammer dat de gebr. Tinus en Klaas v. d. Heuvel nog niet konden spelen. Daardoor kon de voorhoede van Kozakken Boys geen moment voor gevaar zorgen. NAC leek in het eerste kwartier volledig over de thuisclub heen te lopen, maar enkele honderden kijkers konden constateren dat NAC na het eerste doelpunt al wat stoom afblies, zodat Kozakken Boys de kans kreeg zich wat op het sterke tegenspel in te stellen. Het tweede Bredase doelpunt viel pas na rust. Voor beide partijen was het mede door de redelijke situatie van het veld een bijzonder nuttige oefenwedstrijd ook al verloor Kozak ken Boys weer en kon men ook nu niet scoren. (Van de kunstredactie) AMSTERDAM De cabaretière Dora Paulsen is gisteravond op 72-ja- rige leeftijd na een langdurig ziekbed in haar woning te Amsterdam overle-

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 9