NAAST GEWONE CAO OOK KAPITAAL-CAO CREËREN Euromarkt-kandidaten zijn het eens met de Zes Voorzitter A. IJska van CBAT: Regering is tevreden over metro Rotterdam Ivoorzitter Levenslang geëist tegen Franz Stangl Engeland uit luchtbusproject alles goed/ en wel] O o Piloten voor opleiding naar Canada Volgend kabinet beslist over tweede nationale luchthaven Weer gesprek stembusakkoord bij links Inbrekers raasden uit in warenhuis ari Over buitenlandse politieke problemen KIND INGORKUM DOODGEREDEN Re^is Debrav binnenkort vrij Overwerk bij PTT zaterdag verplicht Radio uit* bij PTT 5 DONDERDAG 3 DECEMBER 1970 Gistermiddag heejt minister Udink in het Koninklijk instituut voor de tropen te Amsterdam de nationale ontwikkelingsstrategie 1970/80 geïnstalleerd. Voorzitter prins Claus bewondert samen met het commissielid Gajentaan de ivoren voorzittershamer, een koninkrijksgeschenk aan de gemeente Amsterdam DüSSELDORF Tegen de voor malige commandant van het Poolse concentratiekamp Treblinka, Franz Stangl, is gisteren tijdens een proces te Düsseldorf levenslange gevange nisstraf geëist. Volgens de aanklager is Stangl ver antwoordelijk voor de dood van minstens een half miljoen Joden. In de jaren 1942 en 1943 heeft Stangl er voor gezorgd, dat dagelijks 15.000 mensen in de gaskamers van het le ven werden beroofd Stangl werd in 1967 door Brazilië aan West-Duitsland uitgeleverd, na dat zijn schoonzoon zijn verblijfplaats voor ccn bedrag van ƒ28.000 aan Si mon Wiesenthal had verraden. LONDEN De Britse regering heeft besloten niet deel te nemen aan het gemeenschappelijke luchtbuspro ject van Nederland, Frankrijk en West-Duitsland. Engeland geeft de voorkeur aan een geheel Britse lucht- bus, de Bac 3-11, waarvan de ontwik kelingskosten naar schatting 144 mil joen pond sterling zullen bedragen. Het besluit betekent overigens niet. dat de Britse regering minder belang stelling voor de andere gemeenschap pelijke vliegtuigbouwprojecten zou hebben gekregen. Open brief Heeft prof. Kuitert niet duidelijk antwoord gegeven op de Open Brief voordat deze was geschreven? Lees zijn boeken er maar op na, waarin men de antwoorden zal vinden op de vragen die zijn gesteld. Prof. Kuitert gelooft niet in de God delijke inspiratie van de Heilige Schrift. In zijn interview met Rik Val kenburg „Haring of kuit" loochent hij direct al de speciale roeping voor het predikantschap. Volgens hem zouden bij God alle beroepen gelijk zijn. ter wijl God in de Bijbel toch duidelijk onderscheid maakt tussen beroep en roeping. Om ebkele voorbeelden te noemen: het gehoorzaam gehoor geven aan een bevel door de Eeuwige aan Abram is geen beroep doch een roeping, het werk van Mozes is beslist niet met een beroep te vergelijken. Roeping heeft'niets met wetenschap te maken omdat de geroepene niets uit zfchzelf kan doen. doch alleen de wil van Hem die roept moet gehoorzamen D° profeten zijn duidelijke voorbeel den van het geroepen zijn Als God roeot dan wordt alle menselijke ver stand uitgeschakeld. Denk aan Bileam die niet anders kon dan Israël zege nen. Hij werd zelfs door zijn spre kende ezel vermaand. Maar ja. prof Kuitert gelooft immers niet in een sp-°kende ezel Men moet echter niet vergeten om Voor de,ze dwaler te bidden Paulus schrijft aan de gemeente te Rome: ..Zo zeker als Christus, toen wij noe zwak wa*-en te zijner tijd voor goddelozen is g*~ 'orven" Daarvoor kwam onze Hei land naar deze verrotte wereld om voor de goddelozen te sterven, voor mij, voor u, voor Kuitert. Bid om zijn bc'-ering en uw loon zal groot zijn. Daarom blijven deze drie, Geloof, Hoop en Liefde, doch de meeste van die in de Liefde. Schiedam J. L. van der Kruyt (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De regering blijft vasthouden aan het beleid om het openbaar vervoer te. steunen. Dit geldt vooral voor de stedelijke gebieden. Zo wer den toezeggingen gedaan voor de doortrekking van de Rotter damse metro tot aan het inmid dels in gebruik genomen station Slinge, zo zei staatssecretaris M. J. Keyzer in de Tweede Kamer bij de behandeling van de be groting van verkeer en water staat. De staatssecretaris herinnerde er aan, dat toezeggingen ook gelden voor de doortrekking van de metro naar. Hoogvliet, de aanleg van de metro verbinding Amsterdam Centraal Sta tion Bijlmermeer en de aanleg van het semimetrostation op het nieuwe sta tion Staatsspoor te Den Haag met drie toeleidende viaducten. Gezien de goede ervaringen met de metrolijn Rotterdam C.S.-Zuidplein sinds 1968 mag men verwachten, dat de investeringen in deze projecten nuttig zijn. De staatssecretaris merkte op: De grote capaciteit van de stads- BRUSSEL Minister Den Toom van Defensie en zijn Canadese ambt genoot MacDonald hebben gisteren op de Navo-conferentie in Brussel in principe overeenstemming bereikt over opleiding van Nederlandse pilo ten in Canada. Voorlopig' geldt de overeenkomst voor twee jaar. In die tijd zullen on geveer 60 piloten in Canada worden opgeleid. Dit zal gebeuren op de Northrop F-5 straaltrainer. De oplei4ing komt in de plaats van de al tien jaar bestaande gezamenlijke Belgisch-Nederlandse opleiding, waar aan op 1 november 1971 een eind komt. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG In de loop van het volgend jaar zal de commissie-Fal- kenhagen rapport uitbrengen over de plaats van de tweede nationale lucht haven. Dat wil zeggen, dat de beslis sing door het volcende kabinet zal worden genomen, zei minister Bakker van verkeer en waterstaat gisteren in de Tweede Kamer. Bij het nemen van deze beslissing zal de factor van de geluidshinder van doorslaggevende betekenis zijn, beloofde minister Bakker. Deze maand wordt in enkele wo ningen in de omgeving van Schiphol een Proef genomen met dubbele schuiframen Dit experiment kan zeer helangrük zon voor de strijd tegen de gelu'dsHinder. Het lesvliegen van Schiphol zal voor een deel naar Shannon worden verplaatst. De 27-jarige Bruce Davis, het lid van Charles Mansons sekte die werd gezocht in verband met de rituele moord op de musicus Gary Hinman, heeft zich bij de politie gemeld. spoorlijnen, de regelmaat van de dienstuitvoering en de relatief hoge gemiddelde snelheid maakt dit ver voer zeer geschikt voor de stedelijke gebieden. Ook uit oogpunt van milieuhygiëne biedt dit vervoer grote voordelen. Voor de metrolijn Rotterdam Cen- trum-Alexanderstad-Ommoord zei de staatssecretaris,' dat geen sprake is, dat de beslissing over deze lijn wordt uitgesteld tot 1974. De behoefte be staat om via een aftakking naar de wijken Oostgaarde en Middelwate ring de nieuwe woonwijken te Capel- le aan den IJssel een goede verbinding te geven met Rotterdam. Een gunstige beslissing is nog niet genomen, omdat het vraagstuk van de gezondmaking van dé gemeentefinanciën van Rotterdam nog een rol speelt. KUSSENTREIN Over de Schiphollijn is nog geen beslissing genomen, zo antwoordde minister Bakker in een meer dan drie uur durende rede de Tweede Kamer, omdat het toekomstig vervoersbeleid nog niet duidelijk is bepaald. Htj doelde op de Franse studie voor een verbinding Den Haag-Schiphol- Amsterdam met een luchtkussentrein. In verschillende landen wordt ge studeerd op moderne vervoerstech nieken, zei de minister, en Nederland mag de aansluiting niet missen. UTRECHT Een aantal vooraan staande leden van de PvdA, D '66 en de PPR heeft elkaar gevonden op een programma dat een basis zou kunnen zijn voor een stembusakkoord bij de komende verkiezingen. De programmapunten zijn deze week voorgelegd aan de partijbesturen en aan de Tweede-Kamerfracties van deze partijen. Initiatiefnemers zijn: André van der Louw, Marcel van Dam, Hans van den Doel en Jan Nagel voor de PvdA, Hans Gruyters, Ad Redeker en mr. Van Lookeren Campagna voor D '66 en Henri Faas en Eric Jurgens namens de PPR. De programmapunten zijn o.a.: op trekking van de sociale uitkeringen tot het. netto-minimumloon, het mini mumloon zal sneller moeten stijgen dan het gemiddelde loon, verplichte investeringen door pensioenfondsen, verzekeringsmaatschappijen en spaar banken in de woningbouw. HOOGEVEEN Inbrekers hebben in de nacht van dinsdag op woensdag in een warenhuis in Hoogeveen voor tienduizenden guldens schade aange richt en voor een aanzienlijk bedrag aan goederen meegenomen. Honderden eieren werden door het warenhuis gegooid, waardoor vele ar tikelen werden besmeurd Blikken vlees werden vertrapt, flessen tafel- zuur over de goederen uitgegoten en een camera van 1500 kapotgeslagen Een aantal andere camera's, verrekij kers. kleurenfilms, twintig sloffen si garetten. een partij schoenen, laarzen, pantoffels, overhemden en een grote hoeveelheid levensmiddelen vormden de buit. waarmee de inbrekers, na te zijn uitgeraasd, vertrokken. Voor het Hoogeveens warenhuis betekent deze inbraak de vierde bin nen een half jaar. Elders in Hooge veen werd uit de woning van een textielhandelaar 5000 ontvreemd. I1 Van onze soc.-econ. redactie) UTRECHT De heer A. IJska, voorzitter van de CBAT, heeft vanmorgen in zijn ope ningsrede voor de tweedaagse algemene vergadering van deze bij het CNV aangesloten organi satie voor werknemers in de agrarische bedrijfstakken en de tabakverwerkende industrie ge pleit voor het creëren van een „kapitaal-cao" naast de collec tieve arbeidsovereenkomst. Over de verhouding tussen kapitaal en arbeid zei de heer IJska, dat het geen zin heeft om nu nog uit te zoe ken of bezit al dan niet op gerecht vaardigde wijze tot stand is gekomen, maar dat het wel tijd wordt om na te gaan in hoeverre nog sprake mag zijn van een soort alleenrecht op de vergroting van bestaand bezit. „Het staat immers vast, dat nie mand bezit op eigen houtje kan ver meerderen. Daarvoor is altijd de volle medewerking van anderen nodig. Met andere woorden: de kapitaal-bezitter neemt (direct of indirect) anderen in dienst om zijn bezit te vergroten en dat gebeurt dan doorgaans in de vorm van een zakelijke onderne ming", aldus de CBAT-voorzitter, die concludeerde dat los gezien van historische ontwikkelingen op zui ver menselijke gronden aan de factor arbeid meer waarde moet worden toe gekend dan aan de factor kapitaal. Bij arbeid is de mens zélf betrokken en kapitaal is op zichzelf dood. Volgens de heer IJska is het daar om nodig tot een rechtvaardiger ver houding in de honorering van beide elementen te komen, waarbij het er vooral om gaat dat aan de factor ka pitaal het alleenrecht of het overwe gend recht op vermeerderd bezit wordt ontnomen. Dat zou kunnen door evenals voor de arbeid ook voor de kapi- taalinbreng een soort „cao" te creëren (waarbij voor het begrip cao dan uiteraard een andere naam moet wor den uitgedacht), waarin de honorering van die inbreng wettelijk geregeld wordt. De heer IJska dacht daarbij •aan ttvee uitgangspunten: a. een nor male honorering op basis van de be staande marktwaarde (de rente) en b. een bijzondere (maximale) honorering daarboven, indien dat kapitaal met risico is belegd, dwz zowel met kans op winst als met kans op geheel of gedeeltelijk verlies. „Naar mijn vaste overtuiging moe ten wij naar een systeem van kapi taal-honorering op basis van deze twee principes. Er zijn dan natuurlijk heel veel variaties mogelijk, maar dat is in de cao voor de arbeid ook zo", aldus de CBAT-voorzitter, die hier een uitgesproken taak zag voor de christelijke vakbeweging, welke „de evangelische waarden van rechtvaar digheid, menswaardigheid en solida riteit zo hoog in haar vaandel heeft geschreven". De heer IJska lanceerde nog een tweede spectaculaire gedachte, nl. naar een gelijkwaardige economische macht van kapitaalbezitters en werk- Scène uit de nieuwe aflevering van de avonturen van Swiebertje, die zaterdag op het scherm ko men. We zien hier juffrouw Cor nelia (de vrouw van Bromsnor) in de winkel van Malle Pietje, met de eigenaar van de zaak en Swiebertje. nemers te streven door een bundeling van werknemersgelden in een be- heersconsortium. dat gevormd >zou moeten worden door de vakbeweging (namens de werknemers) en de ban ken, die salarisrekeningen beheren. De CBAT-voorzitter illustreerde met enkele cijfers wat daarvan de gevolgen kunnen zijn: de totale waarde van de Nederlandse aandelen, genoteerd op de Amsterdamse beurs, bedroeg op 31 december 1968 bijna ƒ48 miljard. De totale loonsom (ex clusief sociale lasten) bedroeg in dat jaar ongeveer 55 miljard. Indien, per jaar slechts 1 procent van dit bedrag voor het beoogde doel zou worden aangewend, dan zou reeds na ruim acht jaar 10 procent van alle Neder landse aandelen het eigendom van de werknemers kunnen zijn! Gezamen lijk zouden zij dan reeds veruit de grootste en machtigste aandeelhouder in het Nederlandse bedrijfsleven zijn geworden. Daarbij mag het, aldus de heer IJs ka, niet gaan om „het recht van de sterkste", maar om „niet meer en niet minder dan het gebruik maken van dezelfde middelen als waarover de ondernemers nu al eeuwenlang be schikken". Ook dit noemde hij bij uitstek een taak voor de christelijke vakbeweging, omdat ook hierin de onderlinge solidariteit van de werk nemers „op prachtige wijze" tot ui ting zou kunnen komen. De CBAT-voorzitter uitte in zijn rede ernstige kritiek op de werkge versleden in de hoofdafdeling sociale zaken van het Landbouwschap (Hasz). De goede en vruchtbare sa menwerking tussen werkgevers en werknemers in het Landbouwschap loopt gevaar, indien in de Hasz niet een moderner sociaal beleid gevoerd zal worden dan tot nu toe het geval is, aldus de heer IJska, die wees op de moeilijkheden, welke altijd wor den ondervonden bij het afsluiten van nieuwe cao's (sommige contrac ten zijn nog niet eens gedrukt of de nieuwe onderhandelingen staan al weer voor de deur) en op de gang van zaken met de extra uitkering van 400. „Hoewel er uiteindelijk unanie me adviezen door de centrale organi- saties in landbouw en tuinbouw uit de bus kwamen, weigeren enkele ge westelijke i ondernemersorganisaties nog steeds medewerking, zodat een beroep op de arbitrage-clausule in de cao's moet worden gedaan", zo zei de heer IJska, die pleitte voor één lan delijke cao, die dan de bestaande ge westelijke cao's zou moeten vervan gen. Sprekend over de EEG deed de CBAT-voorzitter de suggestie om te komen tot een Europese Stichting van de Landbouw, die ook besluitkracht Farah Palevi, echtgenote van de sjah van Perzië, heeft gisteren tijdens haar bezoek aan Moskou ook een rondgang gemaakt door het Russische „bouwcentrum", waar de hoofdarchitect van Moskou M. Poshikin (links) haar tekst eh uitleg gaf over de op bouw van de sttad. wordt verleend. Dan zou er, vooral op sociaal terrein, veel meer tot stand komen dan thans het geval is. BRUSSEL De ministers van buitenlandse zaken van de zes Euromarkt- en van de vier landen die lid willen worden van de Euromarkt hebben giste ren een eerste gesprek over bui tenlandse politieke problemen gevoerd. De overeenstemming tussen de Zes en de Vier bleek zo groot, dat men alle vertrouwen heef in de mogelijk heid, een gezamenlijke politiek uit te werken. In het overleg hebben twee zaken centraal gestaan, de kwestie-Berlijn en de situatie in het Nabije Oosten. Over Oost-West-ontspanning was men van mening dat er zeker voor uitgang is geboekt. Maar aan de westelijke kant zal een bevredigende regeling van het Berlijnse probleem als een duidelijke proeve van de goede wil van het Oosten gezien worden, aldus de West- duitse minister Scheel. De ministers zijn het erover eens dat het viermogendhedenoverleg over Berlijn eerst moet slagen, wil de voorbereiding van een Europese vei ligheidsconferentie succes hebben. De confrontatie in het Nabije Oos ten dient te worden afgbroken en er dient geleidelijk ontspanning te wor den bereikt volgens de formule van de resolutie van de VN. Een ander belangrijk aspect van deze vergadering was de Engelse toe treding tot de Euromarkt. Van Britse zijde werd aangedrongen op een zo danige versnelling van de onderhan delingen, dat voor de volgende zomer een principeakkoord is bereikt. GORKUM Op de kruising Ban- neweg-Vroedschapretraat is dinsdag avond omstreeks kwart voor zeven de ruim 7-jarige Pleuntje van den Heu vel door een autobus overreden en op slag gedood. Vermoedelijk heeft het jongetje de Banneweg willen oversteken en is toen; onder de bus geraakt, nadat die even tevoren in de Vroedschapsstraat voor de kruising was gestopt om voorrang te verlenen aan verkeer op de Banneweg. De bestuurder van de autobus, P. v.d. Z. uit Gorkum, heeft van het on geluk niets gemerkt. Aanvankelijk reed hij niets vermoedend door, 'maar werd later door een automobilist van het gebeurde verwittigd. Aangezien de politie om de juiste toedracht van dit ongeval volkomen in het duister tast, verzoekt zij eventuele getuigen te melden. LA PAZ De Franse auteur Regis Debray. die in Bolivia gevangen zit, zal rond Kerstmis ter gelegenheid van een algemene amnestie voor poli tieke gevangenen worden vrijgelaten. Debray was in april 1967 door Boli viaanse troepen gevangen genomen, toen hij terugkeerde van een bezoek i aan het guerrillakamp van de Cu baanse revolutionair Che Guevara. not ivoor in Eproi).*i weer max. t. min. t. nrsl. gist. gist. Amsterdam regen 8 10 10 4 Brussel 8 9 Frankfort regen 8 6 Genève regen 10 Ö.l Innsbruck 7w. bcw. 6 0.2 Kopenhagen 7 l.ocarno licht bew. 11 -1 0 Londen zw. bew. 10 5 U S 1 Luxemburg 3 Madrid mist 5 0 Majorca onbew. 17 2 0 München regen 0.3 Nice zw. bew. 16 8 0 Parijs 10 8 Rome licht bew. 17 n Wenen 9 4 n ZUrich regen 1 S 0.3 AMSTERDAM De directie va» het postdistrict Amsterdam heeft be sloten het bestellend personeel, dat normaal op zaterdag zes uur vrijwillig overwerk doet, zaterdag dit overwerk verplicht te laten uitvoeren. Dit in verband met de stiptheidsactie van de bestellers, waarin zij vrijwillig overwerk weigeren. De directie kan de ambtenaren op de vrije zaterdag een normale dag dienst verplicht laten uitvoeren, eventueel verlengd met extra uren, wat afhankelijk is van leeftijd, ge zondheid en functie. Directeur J. H. Meijer van het postdistrict Amsterdam zegt de be slissing te hebben genomen omdat de bestelling anders zou stagneren. Hij gaf toe, dat de lonen van de bestel lers te laag liggen. Zelf heeft hij daarom al voorgesteld deze met 60 gulden per maand te verhogen. Zoals bekend, willen de bestellers -150 gulden meer plus ..iets in de hand" over 1970 en optrekking van de jeugdlonen. Vandaag zou daarover met de centrale directie in Den Haag worden gesproken. AMSTERDAM Volgens perso neelsleden van het districtspost kantoor aan de Oosterdokkade in Amsterdam zouden gisteren enige uitzendingen van de radionieuws dienst, waarin, mededelingen werden gedaan over de stiptheidsacties van de postbestellers in Rotterdam en el ders. binnen het gebouw zijn „wegge draaid" of onderbroken. In het postkantoor wordt muziek bij het werk gebracht door middel van de normale radio-uitzendingen, die uit een regelkamer door ambtena ren van de technische dienst naar de afdelingen worden doorgegeven. Districtsdirecteur J. H. W. Meijer verklaarde desgevraagd van niets te weten en juist opdracht te hebben gegeven vooral de nieuwsuitzendin gen te laten aanstaan, opdat iedereen van de stand van zaken op de hoogte zou kunnen blijven. De directie stelt een onderzoek in. TEL AVIV De 20-jarige Zwitser René Breguet is door een Israëlische militaire rechtbank tot een gevange nisstraf van vijftien jaar veroordeeld wegens een poging een torenflat op te blazen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 5