Solidaridad: interkerkelijke aktie voor Latijns-Amerika Verenigde Kerk van Pakistan Spaanse protestant maakt balans op Amerikaanse Lutherse Kerk voert bisschop in Een woord voor vandaag Uw probleem Bevordering van een menswaardig bestaan het onze.... Paus Paulus begroet door Soeharto Puzzelboek BEROEPINGSWERK Kinderen terug naar Nigeria Kerken Rhodesië achter Wereldraad Ramsey blijft tegen besluit Wereldraad Woningcoöperaties: 2.75 pet. meer loon De EEG verleent Pakistan voor 18 miljoen hulp DONDERDAG 3 DECEMBER 197» Het geloof kan schipbreuk leiden. Het grote vertrouwen van van daag op de hulp van God is géén garantie voor morgen. Geloof is geen blijvende grootheid en een kapitaal op de bank. Geloof is pas munt, dat iedere dag opnieuw moet worden uitgegeven. Hymenaéüs- en Alexander 'zijn mensen wièr geloof schipbreuk heeft geleden. Paulus heeft hen aan satan moeten overgeven, omdat zij niet alleen hun eigen geloof kwijt raakten, maar andere gelovigen het leven moeilijk gingen maken. Als men naar de oorzaak vraagt, zegt Paulus: "Zij wilden de goede strijd niet strijden met geloof en een goed geweten." Bij dat laatste woord ligt de kern van deze zin: "een goed geweten": Wij kunnen niet tegen die innerlijke stem ingaan en het geloof behouden. Wij kunnen niet doen, wat diep in ons wordt veroordeeld en in God blij ven vertrouwen. We geven het graag toe dat het geweten niet een voor honderd procent betrouwbare gids is. .We kunnen ons geweten dichtschroeien; ons geweten is door de zonde verworden, maar toch blijft de waarheid dat God ons door dat geweten leiden wil, ook al moet het dan telkens weer getoetst worden aan Gods Woord We lezen vandaag Johannes 16 vers 1 tot 15. (Van een onzer verslaggeefsters) AMSTERDAM „Ik vraag u, als ik een beest, een ezel, een dier zie, dat in de modder wegzinkt, dan moet ik toch dat dier helpen. Maar hier gaat het om mensen, menselijke schepselen, kinderen van God! Hoe zal ik dan niet pogen hen te helpen een menswaardig niveau te bereiken. Ik houd van deze uit drukking: bevordering van een menswaardig bestaan". Deze woorden sprak bis schop Helder Camara tijdens zijn bezoek aan Nederland in mei van dit jaar. De laatste zin „Bevordering van een menswaardig bestaan" is het motto van de Adventsaktie voor Latijns-Amerika, die van 14 tot 26 december in ons land zal worden gehouden. In deze interkerkelijk aktie, die oor spronkelijk alleen van de R.K. Kerk uitging, werken nu samen de Rooms- Katholieke Kerk, de Hervormde Kerk, de Doopsgezinde Broederschap, de Evangelische Broedergemeente, de Ne derlandse Protestanten Bond, de Re monstrantse Broederschap en de Unie van Baptisten Gemeenten. Dat de Gereformeerde Kerken niet op het lijstje staan komt doordat het (geref.) Algemeen Diaconaal Bureau meende zich niet zo sterk vast te moeten leggen op één continent. Dat men daarentegen achter deze akties staat blijkt uit het feit, dat de vorige Zuid-Amerikanen vragen om werk. IS Brieven die niet zijn voorzien van naam en adres kunnen niet in behandeling worden genomen. Ge- helmhouding Is verzekerd. Vragen die niet onderling met elkaar In verband staan moeten In afzonder lijke bileven worden gesteld. Per brief dient een gulden aan postze gels te worden Ingesloten. Vraag: Een echtpaar in een be jaardentehuis ontvangt bijstand op grond van de Algemene bijstands wet. Dat is zo uitgekiend, dat een ondersteunde alleen van het zakgeld moet rondkomen. Heeft de onder steunde dan nog bepaalde uitgaven, dan kan 'hij opnieuw een beroep doen op die wet, maar heeft hij nog iets over (het bedrag dat krachtens de wet buiten beschouwing wordt gelaten) dan moet hij dat eerst op maken. Dat laat ik nu tot daaraan toe, maar bepaald -onrechtvaardig vind ik. dat de belastingdienst een aan slag zendt over het volle bedrag van het toch al niet toereikende; en dan als er een bezwaarschrift is Inge diend. het standpunt inneemt, dat de aanslag maar voldaan moet worden van hetgeen nog van de spaarcentjes over is. Het komt daarop neer dat van staatswege datgene wat met de ene hand wordt „gegeven" met de andere hand wordt teruggenomen. Antwoord: Ga met hetzelfde ver haal naar de Sociale Dienst van de gemeente. Laat u niet afschepen maar probeer een van de hogere ambtenaren te spreken. Ga in geval van weigering bij burgemeester en wethouders in beroep. Vraag eerst een voor beroep vatbare beslissing. Van B. en W. kunt u weer in beroep gaan bij Gedeputeerde Staten en van deze weer bij de Kroon. U kunt ook nog eens met een raadslid spre ken. Vraag: Wat is beter voor kamer planten, groen of wit glas? Antwoord: Vroeger werd in de glastuinbouw algemeen groen glas gebruikt, men had dan minder last van verbranden. Later ging men over op wit glas, daar hieronder de planten sterker worden en niet zo opspillen als onder groen glas. Groen glas in de huiskamer houdt de ultra violette stralen tegen, die het ver kleuren van meubels en het verteren van gordijnen veroorzaken. Voor uw kamerplanten is het beter dat u gewoon glas of spiegelglas gebruikt. VRAAG: Een man en vrouw zijn naar een andere gemeente verhuisd en hebben hun intrek genomen in een bejaardentehuis. Aangezien hun inkomen niet toereikend was voor de pensionprijs, hebben zij met succes een beroep gedaan op de Algemene bijstandswet. Het verzoek om het entreegeld voor het tehuis ad ƒ500 en de verhuiskosten ad 400 te beta len. werd afgewezen omdat die be dragen uit het spaargeld zouden kunnen worden bekostigd. Het spaargeld bedroeg slechts ƒ2700 en dient voor begrafenissen en onvoor ziene kosten. Wij waren van mening dat een spaartegoed tot ƒ6000 on aangetast bleef. ANTWOORD: De afwijzing lijkt ons onjuist. U kunt een voor beroep vatbare beslissing aanvragen en dan In beroep gaan bij de burgemeester en wethouders. Van hen staat be roep open op Gedeputeerde Staten en van dezen op de Kroon. Succes. Vraag: Aan de passieplant moet een verhaal verbonden zijn. Kan u me inlichten? Antwoord: In de bloem van de passieplant ziet men verscheidene herinneringen aan het lijden van Christus. De tien blaadjes zijn de tien gebo den, ook wel de tien discipelen, waarbij Judas en Petrus ontbreken. De vijf blaadjes met uitstekende punten zijn de vijf vernederingen van Christus. De driekleurige krans is van buiten blauw en dit is de purperen mantel waarmee Christus ten spot bekleed is. Het midden van de krans is wit. het witte kleed voor de gang van Pilatus naar Herodes. Binnenin is de rand bruin, dit is de linnen rok zonder naad. De knop op de stengel is de spons. De drie na gels op de knop zijn de nagels waar mee Christus werd gekruisigd De drie knoppen van de stengel zijn de drie dobbelstenen waarmee om de kleren van Christus werd gespeeld. De vorm van de bladeren is die van een lans. de lans waarmee Christus werd doorstoken maal, in 1969, 100.000 werd toegezegd. In totaal heeft de eerste adventsac- tie voor Latijns-Amerika die verleden jaar werd gehouden, ruim anderhalf miljoen gulden opgebracht, een menswaardig bestaan". Rechtvaardig Evenals toen wordt nu de naam So lidaridad gevoerd. Daaruit spreekt, dat men solidair wil zijn met de kerken en christelijk-sociaal geïnspireerde or ganisaties, die zich inzetten voor een rechtvaardige samenleving in Latijns- Amerika voor de „bevordering van een menswardig bestaan". Deze keer willen de organisatoren verder om zich heen grijpen dan de vo rige keer. Men wil gemeenten en pa rochies van de deel nemende kerken voor deze zaak warm maken, onder andere door het be schikbaar stellen van materiaal, zoals affiches, folders enz., litteratuur- en sprekerslijsten en een speciale Solida- ridad-film. Gisteren op een persconferentie, die de actie moest aan kondigen, werd kennis gemaakt met een bijzonder han dige „telefoonklap per" overigens op normaal papier waarop de mees te elementaire ge gevens staan ver meld, zoals een pro- jectenlijst, begeleid door foto's. „De Latijns-Ame rikaanse landen ne men een bijzondere plaats in onder de ontwikkelingslan den. De mogelijk heden om zelf, en op betrekkelijk kor te termijn, te ko men tot een wel vaartspeil dat allen een menswaardig bestaan garandeert, zijn aanwezig. Wat ontbreekt is het kader om deze mogelijkheden te verwezenlijken. De veranderingen in de interne structuur van politiek en economie, de activiteiten die gericht zijn op de hervorming van de maatschappelijke structuren", ontlenen we aan de klap per. Kadervorming Een van de mensen, die zijn bijdra ge aan kadervorming levert is de Bra ziliaan dr. Paulo Freire, die een me thode heeft ontworpen om analfabe ten lezen en schrijven te leren, maar zó dat tevens de mentaliteit van hen verandert. Bij de armen van Latijns-Amerika is meestal sprake van berusting in hun Dr. Paulo Freire, ontwerper van de alfabetisatie-methode voor volwassenen in Latijns-Amerika. lot. De alfabetisatie-methode van Frei re probeert hen daarbovenuit te hel pen. Dit leidt tot sociale en politieke bewustwording. Bij de opzet daarvan is dr. Freire onder andere uitgegaan van psychologie, sociologie en filosofie. Op de persconferentie gaf hij een staaltje van deze spoedcursus abc voor volwassenen, die in tal van Latijns- Amerikaanse landen in gebruik is. Dr. Freire, werd na de Braziliaanse coup van 1964 gevangen gezet, maar wist naar Chili te ontvluchten, waar hij van 1964 tot 1969 werkte aan di verse instituten en universiteiten en als consulent voor de UNESCO. Thans is hij onderwijsexpert van de Wereld raad van Kerken in Genève. Ten slotte willen we wat deze aktie betreft nog het adres van het aktie- bureau noemen: Adventsaktie voor Latijns-Amerika, Laan van Meerder- voort 148, Den Haag. Gironummer: 1 80 44 44. (Van onze kerkredactic) LAHORE Meer dan tweehon derdduizend christenen in Pakistan hebben zich verenigd in de „Verenig de Kerk van Pakistan". Omdat de kathedraal in Lahore de meer dan vierduizend belangstel lenden niet kon bevatten, vond de plechtigheid plaats in een enorme tent. Het zijn de anglicaanse kerk (120.000 'leden), de methodistenkerk (60.000), de Sialkot-kerk (Schots-pres byteriaans met de laatste tijd hulp van de Nederlandse gereformeerde kerken; 20.000 leden) en de lutherse kerk (van Noorse komaf; 1.500 leden). Een schaduw over deze vereniging is, dat de grootste protestantse kerk van Pakistan, de Verenigde Presbyte riaanse Kerk (van Amerikaanse zen ding), die eerst ook mee zou doen, zich enkele maanden geleden heeft teruggetrokken. Deze kerk wordt ge teisterd door interne conflicten en afscheidingsbewegingen. DJAKARTA/SYDNEY Paus Paulus is vanmiddag in In donesië aangekomen. Hij werd op het vliegveld Kemajoran be groet door president Soeharto. Vandaar reed hij naar de grote kathedraal van Djakarta, om daar zevenhonderd priesters en nonnen toe te spreken. Vanavond draagt hij een mis op in het Sanjan-stadion, dat honderddui zend mensen kan bevatten. De paus zal er verder kijken en luisteren naar allerlei uitingen van Indonesische cultuur. Er zullen voor hem onder meer danseressen uit Bali optreden en er zal krontjong-muziek worden gemaakt Ook zal de paus zich naar het presidentiële paleis begeven en een uur met Soeharto spreken. Mor genochtend reist hij door naar Hong kong. Het hoogtepunt van het pauselijke bezoek aan Australië was gisteren een oecumenische dienst in het stad huis van Sydney. De anglicaanse aartsbisschop van Sydney, dr. Marcus Loane, had geweigerd deze dienst bij Latijns-Amerika, werelddeel van schrijnende contrasten. Na drie jaar ivet godsdienstvrijheid FRANKFORT In Spanje is het drukken van protestantse bjj- j bels nog steeds verboden. Pro- testantse bladen kunnen niet via de kiosk verkocht worden. De bouw van protestantse kerken blijft moeite opleveren. Toch is het katholieke Spanje van thans in zijn houding tegen- j over de kleine protestantse min- derheid (30.000 op de 30 miljoen) niet meer het Spanje van vroe ger. Vroeger zo noemen de Spaanse protestanten de tijd voor het Tweede Vaticaanse concilie, dat met zijn ver klaring over de godsdienstvrijheid de Spaanse wet inzake de godsdienst- 3 i i i 7 9 Kruiswoord-puzzel zonder zwart Horizontaal: 1. voetstuk, 2. invoer - Holl. gravin, 3. eekhoorn (gew.) - vis- korf met deksel. 4. kneep - bar - genie troepen. 5. plaats in Duitsland - schuin- toelopende strook. 6. telwoord - plaats in N.Br. 7. toespraak - plaats in de N.O.P. - landbouwwerktuig, 8. bijb. fi guur - muzieknoot - vriend (Fr.), 9. krijgskunde. Verticaal: 1. schrander - spil van een wiel. 2. bijenhouder - droogoven. 3. plaats in Gelderland - horizon. 4. drem pel - tijdrekening. 5. hoekbalkon - wa ter in Friesland - afk. van sint. 6. strak - vernuft. 7. raaklijn - scheik. element. 8. rivier in Italië - kledingstuk, 9. vracht - spelleiding. Oplossing vorige puzzel Hor.: 1. nek. 4. eik. 7. Erin. 8. as. 10. Edda, 13. re. 14. ar. 16. era. 17. smaak. 19. Ier. 20. Ld.. 21. ei. 22. rede. 24. ra. 26. Neer. 27. Ada. 28. sta. Vert: 2. eed. 3. kraam. 4. en. 5. ka. 6. vertier. 9. spalier. 11. de. 12. rek, 15. ral. 17. Sri, 18. adres, 21. ed. 23. ert, 25. Aa. 26. vrijheid van 1967 heeft voorbereid. Sindsdien is het religieuze klimaat bepaald beter geworden. Maar de weg naar een echte tolerantie is nog lang. Dit vertelde prof. dr. Manuel Gu tierrez Marin, theologisch docent in Barcelona, in een gesprek met verte genwoordigers van kerken in Duits land. De kerken kunnen zich sinds 1967 wat vrijer bewegen. Tegen hun jaar lijkse vergaderingen (synoden) heb ben de autoriteiten uitzonderingen daargelaten geen bezwaar meer. In de toeristencentra wordt het bestaan van een protestantse kerk zelfs be langrijk gevonden. Toch blijven deregering en de meeste plaatselijke autoriteiten er naar streven, om de protestantse minderheid in het getto te houden. De protestanten hebben tot nu toe alleen al door hun klein getal geen bijdrage kunnen leveren aan de dis cussie aan de universiteiten en bin nen de vakbeweging. Zij staan buiten de machtsstructuren van het econo mische en het politieke leven. Zij blijven volkomen in de schaduw van het rooms-katholicisme, dat met zijn scholen, ziekenhuizen en vele institu ten meer het maatschappelijk leven blijft beheersen. De protestanten krijgen steeds meer contacten met individuele rooms-katholieke geestelijken, maar de bisschoppen blijven het Spaanse protestantisme volledig negeren. Hun houding is volgens Gutierrez nauwe lijks loyaal te noemen. Hij verklaart deze houding van de bisschoppen met de labiele toestand, waarin de Rooms-Katholieke kerk zich in Spanje op het ogenblik be vindt. Het zou heel onaangename ge volgen kunnen hebben voor de hiër archie. wanneer zij in Spanje een pluralisme zou erkennen. Voor de protestanten zelf acht Gu tierrez het een eerste vereiste, dat zij hun onderlinge versplintering en strak confessionalisme leren overwin- NED. HERV. KERK Beroepen te Randwijk: J. v. d. Haar te Achterberg. Bedankt voor Scherpenisse: C. J. v. d. Broek te Weesp; voor Colijsplaat: G. E. Huizing te Haamstede. GEREF. KERKEN Beroepen te Enkhuizen: D. W. Dondorp te Voorthuizen. GEREF. KERKEN (vrügem.) Beroepen te Urk en Nagele: B. de Vos te Ten Boer. GEREF. KERKEN (buiten verb.) Aangenomen naar Heerde (hulp- pred.): H. Veltman. em. pred te Zeist; naar Wormer: A. Koers te Gorinchem. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Bodegraven; J. v. Haa- ren te Amersfoort (van onze kerkredactie) SAN ANTONIO Onder de Amerikaanse lutheranen heeft de eerste bisschop zijn intrede gedaan. Het dr. Kent Knutson (46), die gekozen werd tot pre sident van de 2,6 miljoen zielen tellende Amerikaanse Lutherse Kerk. De synode die hem koos, besloot tegelijk hem de titel „bisschop" te ge ven. De scheidende president dr. Fre- drik A. Schiotz kreeg de titel van erebisschop. De achttien districtspre sidenten zullen ook bisschop worden. Als motivering tot de invoering van de bisschopstitel werd er op gewezen, dat alle Europese lutherse kerken en vele lutherse kerken in Afrika en Azië hun leider „bisschop" noemen. (Dait is niet helemaal juist, want de Nederlandse lutheranen noemen hun drs. P. H. G. C. Kok „president".) Een tweede argument was. dat de titel „president" eerder doet denken aan politiek of economie, dan aan een kerkelijk ambt. Knutson is president van het Wart- burg-seminarie in Dubuque (Iowa). Hij heeft zich vooral in het gesprek Rome-Reformatie doen kennen als een knap theoloog. Hij leverde een van de hoofdreferaten op de lutherse wereldassemblee in Evian. Hij is voorzitter van de nieuwe studiecom missie van de Lutherse Wereldfede ratie. De synode besloot tot ontkoppeling van belijdenis (confirmatie) en avondmaal. Voortaan zullen de kin deren al op hun tiende jaar mogen deelnemen aan betavondmaal. De confirmatie zal niet meer in het veertiende jaar, maar op zijn vroegst in het zestiende jaar plaatshebben. LIBREVILLE De eerste 106 „biafraansc" kinderen zijn terugge bracht naar Nigeria. Daar zullen zij zo snel mogelijk aan hun ouders of familie iworden teruggegeven. Zij behoren tot een groep van in totaal vierduizend kinderen, die tij dens de burgeroorlog via de lucht brug van de kerken naar Gabon wer den 'overgebracht om hen van de hongerdood te redden. Hun terugkeer staat onder toezicht van de vluchtelingencommissaris van de Verenigde Naties. In Oost-Nigeria zijn vier opvangcentra ingericht. SALISBURY In Rhodesië is na het compromis in de zaak -van de landverdelingswet een nieuw conflict tussen kerk en staat niet denkbeeldig. De raad van kerken heeft namelijk een resolutie aanvaard, waarin het anti-racismeprogram van de Wereld raad van Kerken wordt geprezen als een „daad van solidariteit met de on derdrukten van Rhodesië". Een anglicaan en een presbyteriaan in de raad stemden tegen. Ds. A. G. Leask, moderator van de Presbyte riaanse kerk, noemde de resolutie een verloochening van het evangelie. Volgens de Rhodesische vicepre- mier John Wrathall is de Wereldraad een organisatie „met in de ene hand de Bijbel en in de andere een com munistische handgranaat". DACCA Een vliegtuig, dat door het Belgische Rode Kruis gecharterd was voor het transport van hulpgoe deren naar Pakistan is gisteren in de buurt van Dacca neergestort en uit gebrand. De IJslandse piloot en de drie Luxemburgse bemanningsleden zijn daarbij om het leven gekomen. te wonen, omdat hij meende, dat deze gezamenlijke dienst de werke lijke verhouding tussen Rome en de Reformatie verdoezelde. Incident Ook tijdens de dienst deed zich een incident voor. Toen de paus op het punt stond, te bidden voor de een heid der christenen, trok een der aanwezigen zyn jasje uit. Op zijn shirt stond „Alleen de Bijbel heeft gezag. Alleen Jezus Christus is pries ter." De paus negeerde het incident. De man werd verwijderd. Het bleek de 43-jarige Nieuwzee- landse predikant Frederick Channing te zijn, een fel ICCC-er, die zich een soort Ian-Paisley-rol aanmeet in de Pacific. Vorig jaar brak Channing met de Gereformeerde Kerken van Nieuw- Zeeland, toen deze Nederlandse emi- grantenkerk uit de ICCC trad. Hij stichtte toen met behulp van dr. Carl Mclntire de Bijbels-Presbyteriaanse Kerk van Nieuw-Zeeland. Dit jaar lanceerde hij een felle aanval op prof. K. Runia. Enkele tientallen medestanders van Channing stonden voor het stadhuis, verloren in de grote menigte, met borden waarop onder meer te lezen stond „Jezus redt, Rome knecht", „Zijn wij de protestantse martelaars vergeten?", „De paus is de antichrist, duivël, - satan, lucifer". NAIROBI Aartsbisschop Ram sey van Canterbury heeft er geen twjjfel over laten bestaan, dat hü nog steeds tegen het besluit van de We reldraad van Kerken is, om finan ciële steun te geven aan bevrijdings bewegingen in zuidelijk Afrika. Zijn bezoek van drie weken aan Zuid-Afrika heeft hem er nog meer van overtuigd, dat de apartheids politiek „iets onmenselijks" is, ver telde hij bij aankomst in Nairobi. Maar geweld wijst hij ook af. Daar om vindt hij het besluit van de We reldraad verkeerd. UTRECHT Werkgevers en werk nemers zijn het eens geworden over een herziening van de cao voor de woningcoöperaties per 1 januari vol gend jaar. De nieuwe overeenkomst houdt in, dat volgend jaar een reële loonsverhoging van 2.75 procent wordt gerealiseerd. De totale nomi nale verhoging van de schalen zal 9.5 bedragen. BRUSSEL De totale hulp, die de Europese gemeenschap aan Pakistan zal verlenen, beloopt een bedrag van 18 miljoen gulden. Op 27 november is een begin gemaakt met de eerste dringende hulpverlening. Bij wijze van uitzondering heeft de Europese ministerraad besloten, dat er een luchtbrug in het leven geroe pen mocht worden om het voedsel en andere hulpgoederen tijdig ter plaat se te doen zijn. Jonge kerkleider in Oost-Duitsland DESSAU De 38-jarige predikant dent van de Evangelische Kerk van Eberhard Natho is gekozen tot presi- Anhalt (Oost-Duitsland). Daarmee is hij de jongste leider van een Duitse landskerk. Natho's carrière is snel verlopen. Voor april, toen hij in het presidium van de synode werd gekozen, was hij buiten Oost-Duitsland geheel onbe kend. Hij behoort tot die groep van Oostduitse predikanten, die positief staan tegenover het regime. Hij is al acht jaar gemeenteraadslid in Güsten, de plaats waar hij predikant is.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 2