supmeiasaKtie duurt n week Werkgevers eens met regering over de lonen KLM verlaagt tarief op Suriiiame-lijii 1 1 Den Toom wil spoed achter Navo-plan zoekt nieuwe x-sterren Eis van vier maanden voor doodslag Utrecht wacht met oordeel over museumdirectrice Demonstratieve vergadering politiemannen „Moordpartij en in Zuicl-Yietnain opzettelijk" Senaat achter wetsontwerp Veringa Gezondheidswet op stapel Uit de Haagse hof geplukt QJ^- alleen Kunstmaan Vakbeweging staat Quarles van Uffoir chef de mission Olympische leiders presenteerden zich Studenten in Leuven staken NIEUWE LEIDSE COURANT 5 WOENSDAG 2 DECEMBER 1970 De postmensen werken stipt. Dat leidt tot grote vertragingen ft Sinterklaas- en Kerstpost. In de postkantoren hoopt de post zich op. De bestellers doen geen over werk en nemen na afloop van hun „loop" post terug die ze niet meer „konden" bestellen. WASHINGTON Een groep Ita liaanse ruimtevaartspecialisten zal over tien dagen van hun lanceerba sis San Marco, ter hoogte van de kust van Kenia een Amerikaanse kunst maan voor onderzoek van Röntgenstraling met hoge energie lanceren. De kunstmaan (X-ray ex plorer), die door een Amerikaanse Scout-raket omhoog wordt gebracht, zal volgens de Nasa de Röntgen-astronomie een grote stap vooruit kunnen brengen Op de eerste dag verwacht men al meer gegevens te hebben dan tot nu toe in acht jaar met sonderaketten zijn vergaard. Op het ogenblik zijn 40 bronnen van Röntgenstraling in het heelal be kend, die met de gammastraling en komische deeltjes de sterkste vormen van sterrenstraling vertegenwoordi gen. De Nasa verwacht, dat de kunst maan een „hemel vol nieuwe X-ster ren" zal onthullen. ARNHEM De officier van justi tie bij de Arnhemse rechtbank heeft gisteren vier maanden geëist tegen de 20-jarige Joegoslaaf M. M. Hij had op 4 oktober in Arnhem zijn landgenoot Tomic met een mes in de onderbuik gestoken. De man overleed korte tijd later. Tomic had de verdachte uitgedaagd, nadat deze uit het glas van een in de kring van Tomic verkerend meisje had gedron ken. De twee mannen raakten aan het vechten; getuigen zagen dat To mic eerst verdachte had geslagen. De raadsman van M. was van me ning dat zijn cliënt uit noodweer had gehandeld. Tomic had hem al vaker bedreigd. De officier, mr. De Kempenaer, achtte noodweer niet aannemelijk. Verdachte had de bar kunnen verla ten, toen er moeilijkheden dreigden. Uitspraak over veertien dagen. UTRECHT Het college van B. en W. van Utrecht heeft haar oordeel over de Utrechtse museumdirectrice mej. dr. M. E. H., die in Londen tot een boete van 650 gulden Werd ver oordeeld wegens diefstal vaneen jurk uit een winkel, opgeschort. Het wil eerst een eventueel hoger beroep te gen de veroordeling afwachten. De directrice wil nog geen commentaar geven. DEN HAAG Bij besprekin gen tussen vertegenwoordigers van de Surinaamse overheid en Nederland in juni vorig jaar over het luchtverkeer tussen Amsterdam en Paramaribo, was een van de conclusies, dat char termaatschappijen behoorden te worden uitgesloten van het ver voer tussen de rijksdelen na het van kracht worden van het tripartite luchtvaartprotocol van 11 juni 1969. >1 ierin werd, zoals bekend, de sa menwerking tussen de nationale luchtvaartmaatschappijen geregeld. Het verhuren van een toestel door een chartermaatschappij verandert aan deze afspraak niets. Aldus hebben minister Bakker en staatssecretaris Keyzer (verkeer en waterstaat) geantwoord op schrifte lijke vragen van de Kamerleden Van Thijn en Van Lier (beiden PvdA). Zij wilden meer weten van het verbod van de Rijksluchtvaartdienst aan de Surinaamse luchtvaartmaatschappij om met een van Transavia-Holland gecharterd toestel tussen 5 december 1970 en eind december volgend jaar negentien ongeregelde goedkope vluchten tussen Amsterdam en Para maribo uit te voeren. De bewindslieden delen mee, dat indien vaststaat, dat het overeen gekomen beleid niet langer strookt met de behoeften van een van de (Van onze politieverslaggever) DEN HAAG Achttienhonderd politiemannen zullen naar verwach ting op maandag 7 december deelne men aan een demonstratieve verga dering die in liet Nederlands Con- i gresgebouw in Den Haag wordt ge- 1 houden. Deze massale bijeenkomst wordt ge organiseerd door de Nederlandse Po litiebond. Voornaamste punten van gesprek zijn de toegekende vijfhon derd gulden, die men een te geringe waardering van het geleverde werk vindt. Voorts de onzekerheid over de aanpak van de salarisvoórziening in de naaste toekomst en de gebrekkige Wijze, waarop door de overheid het recente overleg is gevoerd. Het tijdstip waarop de protestver gadering begint, staat nog niet vast. WASHINGTON Zes veteranen uit de Vietnamese oorlog hebben gis teren verklaard dat het doden van Zuidvietnamese burgergs een onder deel vormt van een weloverwogen po litiek om de verliescijfers van de Noordvietnamezén en de Vietcong op te voeren. Volgens hen zijn luitenant William Calley en zijn ondergeschikten die thans voor hun aandeel bij de moord in My Lai terecht staan, tot zondebok ken gemaakt voor iets dat bij de oor logvoering in Zuid-Vietnam een ge wone zaak is geworden. De zes veteranen vertelden dit op de eerste dag van een driedaags ge tuigenverhoor voor een commissie van onderzoek naar Amerikaanse oorlogs misdaden in Vietnam. Soldaten krijgen premies voor het aantal Vietnamezen dat zij hebben ge dood, aldus een van de soldaten. De genen die de meeste Vietnamezen had den gedood, mochten met verlof naar Hongkong, Australië of Honoloeloe. Westduitse consul in Spanje ontvoerd SAN SEBASTIAN De West duitse consul in de Noord-Spaanse stad San Sebastian is gisteravond ontvoerd door een groep onbekenden. De consul, de 59-jarige Eugen Beihl, werd overvallen toen hij bij zijn thuis komst zijn auto in de garage zette. rijksdelen, steeds de mogelijkheid openstaat voor nieuw overleg. Zij ontkennen, dat door het verbod de mogelijkheid van een belangrijke ta riefsverlaging is afgesneden. Inmiddels heeft de KLM meege deeld in verband met de feestdagen haar tarieven in de economy class op haar lijndiensten tussen Nederland en de Nederlandse Antillen/Suriname voor ingezetenen van het Koninkrijk met 25 tot 50 procent te verlagen. Deze verlaging geldt uitsluitend voor december en is vandaag van kracht geworden. Voor volwassenen geldt een retourtarief van 800 gulden; kin deren kunnen nog aanzienlijk goed koper mee. Bij de KLM ontkent men, dat deze verlaging iets te maken heeft met het conflict met de SLM. Loodzwaar of vederlicht. Dat is de ku'.ist...De kunst van het benaderen van een probleem. Een maatschap pelijk probleem, een economisch probleem. Loodzwaar van ernst voor alle partijen is de vraag of en hoe de gehuwde vrouw arbeid buitenshuis kan en wil verrichten. Iets luchtiger gezegd: kan ma een baantje hebben of niet? Zolang dat „tje" achter de baan staat, wel, is nu de algemene opinie, mits natuurlijk man en kinderen er niet aan te kort komen. En dan begint het gehakketak. Vaal? ietwat in de nietes-welles trant. Door de mannen en de vrouwen Maar er is nog een categorie, die de kwestie bekijkt. En dat uit zelf behoud wel keihard zakelijk moet doen. Die categorie wordt gevormd door de ondernemers, die zitten te springen om werkkrachten, maar dan wel met handen en hoofden die het uit te betalen loon dubbel en dwars verdienen. Daar is die vrijdag, waar ik giste ren over vertelde, lang en breed over gepraat. Loodzwaar legde prof dr. P. J. Willems de last op ns aller schouders: er moet een onderzoek komen naar het onbehagen en de (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM De vijfhonderd Rotterdamse postbestellers begonnen woensdag, in navolging van hun Am sterdamse collega's, een stiptheids actie. De loketbedienden van de PTT in Rotterdam zullen de actie steunen door overwerk te weigeren. De acties in Rotterdam, uitgeroepen door de plaatselijke afdelingen van de ambtenarenbonden ABVA, KABO, en NCBO, zullen volgens een woord voerder van de ABVA zeker een week duren. De stiptheidsactie van de Rotter damse postbestellers zullen vrij zeker ernstige vertragingen veroorzaken bij de bezorging van de Sinterklaas- en Kerstpost. Met ingang van woensdag gaan de bestellers geen vrijwillig overwerk meer verrichten en geen bestellingen uitvoeren met eigen auto's Voorts zullen zij niet akkoord gaan met het omzetten van diensten. De chauffeurs van de postauto's gaan zich houden aan de maximumsnel heid. De PTT-ers willen met hun actie DEN HAAG De wet-Veringa, die bestuurshervormingen op uni/ersitei- tenen hogescholen beoogt, ,zal waar schijnlijk ook de Eerste Kamer halen. Het aantal senatoren, dat de wet af wijst is te klein zo bleek gisteren om de minister te doen struikelen. Voor de socialisten, 'van wie de overgrote meerderheid tegen was, lag artikel 55 nogal zwaar. Dit artikel opent voor de universiteitsraad de mogelijkheid om door tussenkomst van de Academische Raad bij de Kroon een verzoek in te dienen voor een bestuursorganisatie, die van de wet afwijkt. Een aantal VVD-ers zag wat moei lijk tegen de experimenteermogelijk heden op. Zij toonden zich bevreesd, dat er straks een gevestigde macht van studenten zal ontstaan. Het grootste deel van de fractie was echter/'voor, evenals de fracties van KVP, CHU en ARP. onvrede van de gehuwde 'vrouw zonder arbeid buitenshuis.... Als het merendeel der onder vraagden gillend van ellende de af was doet, zal „het beleid", magisch instrument, gericht moeten worden op de mogelijkheden de vrouw bui tenshuis haar werk als vertier te doen vinden. Dr. C. N. F. Swarlouw. directeur van het bureau van de Vereniging Werk van tricot- en kousenfabrikanten, was al een stap verder. Wanneer de leerplicht verlengd wordt, zien de fabrieken, de winkels en de kanto ren geen zestien- en zeventienjarige meisjes meer als werkkrachten. Of die getrouwde vrouwen dan alsje blieft maar die goedkope plaatsen willen komen opvul'rn. En dan opeens iemand, die het nuchter en vederlicht behandelt... en alle huiselijke waarheden zegt. Me- vroifA' drs. H. J. 't Hooft-Welvaars. lid van de wetenschappelijke staf van de Vrije Universiteit. protesteren tegen ,de naar hun smaak minimale resultaten van het overleg tussen de bonden en de PTT-directie. Zoals bekend heeft de PTT-directie het personeel een toelage van ƒ100 tot ƒ200 aangeboden voor overwerk. Zij is niet ingegaan op de eisen van de bonden betreffende een verhoging van de jeugdlonen en een aanzien lijke verkorting van de salarisscha len. Woensdag komen in Den Haag de drie landelijke PTT-groepsraden van de bonden bijeen om de situatie te bespreken. Vrijdag, de dag nadat de bijzondere commissie PTT (bonden en PTT-directie) heeft vergaderd, valt de beslissing of de acties in Am sterdam en Rotterdam een landelijk karakter moeten krijgen. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Staatssecretaris Kruisinga (volksgezondheid) wil de wet ziekenhuisvoorzieningen uitbou wen tot een wet gezondheidsvoorzie ningen, waaronder dan ook de zorg buiten de ziekenhuismuren bij voorbeeld wijkverpleging zou moe ten vallen. De bedoeling van de nieuwe wet is een verdere ontwikkeling en samen werking van de gezondheidsvoorzie ningen. De zelfstandigheid van de verschillende instellingen en organi saties zal niet in het geding komen maar er zullen wel regels worden op gesteld voor de bouw, de spreiding en de oprichting van voorzieningen. Samenwerking voor de gezond heidszorg buiten de ziekenhuismu ren, die nu al bestaat, zal worden gestimuleerd. Over de manier waarop dat het beste kan gebeuren gaat de onderminister nog .praten met de ver schillende verenigingen en organisa ties, die zich met dit soort zorg bezig houden. Het voorontwerp van wet moet nog onder dit kabinet gereedkomen, zo schrijft de staatssecretaris aan de Tweede Kamer. WERKENDAM Vanavond om 8 uur speelt de Werkendamse 1ste klasser Kozakken Boys op eigen veld een lichtwedstrijd tegen de ere divisieclub NAC uit Breda. Aange zien Kozakken Boys in dit soort wedstrijden doorgaans altijd tot goe de resultaten komt, kan het een in teressante voetbalavond worden, Misschien de eerste die ooit in het openbaar zegt, dat ze haar baan enig vindt en enig kan vinden omdat ze er genoeg mee verdient om de thuis werk j es door een ander te laten opknappen. Dat ze er niet aan den ken moet hoe het zou zijn als ze naast die baan uog de echte zorg voor een complete huishouding had. Dat het werken Van de gehuwde vrouw een zaak van overleg der echtgenoten is en dat het een wel haast onoplosbaar probleem is zo lang de Nederlandse moeder van bijvoorbeeld drie kinderen, haar spruiten zo ongeveer van twaalf tot half drie afwisselend thuis kan ver wachten voor de koffietafel. Dat het veel logischer zou zijn wanneer inplaats van alle mannen acht tot achteneenhalf uur per dag te laten werken, mannen en vrou wen de kans te geven ieder zes uur te werken. Een winst in het arbeids potentieel van ons land en een kans voor de mannen eindelijk hun gezin 'eens te ontdekken... Niet alleen een onderzoek naar het onbehagen van de thuisblijvende vrouw kan nut hebben, die gediscri mineerde mannen van nu mogen ook wel eens een kans krijgen, hun mis noegen te uiten....! WASSENAAR Het bestuur van net Nederlands Olympisch Comité heeft Jhr. Mr. W. H. D. Quarles van Ufford aangewezen als chef de mis sion voor de Olympische winterspelen van 1972, die in Sapporo (Japan) wor den gehouden. De heer Quarles van Ufford, voorzitter van de Koninklijke Nederlandse schaatsenrijdersbond. I was ook chef de mission tijdens de Olympische winterspelen van 1968 in I Grenoble. leven niet in slaat is zelf voldoende garanties te bieden voor de noodzake lijke loonmatiging, zo zeggen de werk gevers, die derhalve van mening zijn „dat de regering in een dergelijke si tuatie een eigen verantwoordelijkheid heeft en naar eigen inzicht haar standpunt moet bepalen". Het kabinet zal vrijdag opnieuw beraadslagen over de vraag of er al dan niet een algemene loonmaatregel moet worden genomen en daarmee staat de regering voor dezelfde moei lijke situatie als vorige week, voordat een delegatie van vier ministers pro beerde de werkgevers- en werkne merscentrales alsnog bij elkaar te krijgen. Doorberekening In hun antwoord aan de regering zeggen de centrale ondernemersorga nisaties ook, dat volgens hen de loon kostenstijging volgend jaar in de prij zen zal moeten worden doorberekend. Andere punten zijn: De verwerking van de 400 in de cao-lonen moet neutraal geschie den, dat wil zeggen met vermijding van cumulatieve effecten. (Ook de vak beweging is die mening toegedaan); De stijging van hel consumptie prijspeil in 1971 (5 a 6 pet) zal ge leidelijk in de loonstijging tot uit drukking dienen te komen. (De vak centrales denken er evenzo over met dit verschil dat zij in alle cao's in dexeringsclausules wensen, terwijl de werkgevers zich daarover niet uitla ten. De ondernemers willen de metho diek aan de verantwoordelijkheid van de onderhandelende partijen over laten.); Ten aanzien van arbeidstijdver korting en vakantieverlenging moet volgend jaar een zo groot moge lijke terughoudendheid worden be tracht. (De vakcentrales laten zich daarover in hun antwoord aan dc re gering niet uit, maar hierover bestond in de SER reeds volledige eenstem migheid;). Redenen De werkgeversorganisaties geven ook de redenen aan waarom naar hun mening de reële loonstijging volgend jaar beperkt moet worden tot maxi maal twee procent. Namelijk omdat a. op deze wijze de overbesteding en inflatje worden te gengegaan; b. dan rekening is gehou den met een niet te kwantificeren in cidentele loonbeweging; c. het prijs- efect van de extra uitkering van 400 via dit achterblijven wordt verwerkt; d. met extra lasten voor collectieve voorzieningen moet worden gerekend. Hoewel de vakbeweging geen loon stijgingspercentage noemt, is het wel zeker dat alle vakbonden zullen vech ten voor een minimale reële loonstij ging van 2.75 procent, het percentage dat reeds in de metaalindustrie (250.000 werknemers) is overeengekomen. Zoals gemeld hebben de vakcentra les (mede namens alle vakbonden) minister Roolvink laten weten dat z\J zich niet meer aan hun richtlijn ge bonden achten als de regering besluit een algemene loonmaatregel af te kondigen. Feestelijke gekleurde dikke kaars (middel lijn 5 cm) voor wie een nieuwe abonnee op geeft. Met kandelaar van sierlijk smeed werk. Brandt minstens 40 uur. Ook leuk om cadeau te geven. Ik geef op gis nieuwe abonnee: n naam: adres: woonpl I betaling per ft- kwartaal maand Mijn naam is: adres: woonpl: Stuur mij de dikke kaars met kandelaar als tegenprestatie Postzegel is niet nodig als u op de envelop schrijft: Nieuwe Leidse Courant, Antwoordnummer 267, Leiden. BRUSSEL Tien Europese Navo- landen zijn gisteren in Brussel over eengekomen hun bijdrage in geld en wapens voor de defensie van Europa in geringe mate te verhogen en zo de militaire last van de VS te verlichten Deze beslissing was echter eerder van politieke dan van militaire bele- kenis omdat de Amerikanen met hun troepenmacht van 295.000 man en WASSENAAR De Olympische Spelen van 1972 de zomerspelen in München, de winterspelen in Sap poro en de zeilwedstrijden te Kiel werpen hun schaduw vooruit en het Nedcrlandsch Olympisch comité is reeds geruime tüd op weg om tot een zo verantwoord mogelijke afvaardi ging op de drie fronten te komen. Voorzitter Kees Kerdcl, de chef dc mission voor München, Bram Leeu wenhoek, de toekomstige directeur van het NOC en teammanager in j München Jan Cottaar, alsmede de pas benoemde chef de mission voor Sapporo, jhr. mr. W. H. D. Quarles I van Ufford, hebben hiervan dinsdag morgen getuigenis afgelegd. Tijdens een persconferentie konden de aan wezigen kennis nemen van een „nieuwtje" van het NOC, een bij tijd en wijle uit te geven mededelingen blad, waarmee de Nederlandse Olym pische leiders tot meer openheid wil len komen. Nadat de resultaten van Mexico en Grenoble, waar de spelen van 1968 zijn gehouden, waren geanalyseerd is er de afgelopen twee jaar een regel matig samenspel geweest tussen het NOC en de Olympische bonden. Het doel: te komen tot een deskundige leiding in de bonden om hierdoor een zo goed mogelijke afvaardiging naar de Olympische spelen van 1972 te kunnen verwezenlijken. Over de financiële konsekwenties, die de voorbereiding met zich mee brengen, kon de heer Kerdel geen op timistisch geluid doen horen. Er is een vierjarenplan gemaakt, waarbij in het subsidiebeleid ook de jeugd- top is opgenomen, en in het nieuwe systeem is gestreefd naar een con tinuïteit voor de subsides van de top sport. Daarbij is het NOC echter af hankelijk van de toto-inkomsten en wanneer deze teruglopen, kan de sub sidie groot anderhalf miljoen gul den per jaar voor de topsport in gevaar komen, i Dat de subsidieaanvragen van de bonden voor 1971 alle kunnen wor den gehonoreerd, is nu reeds niet I mogelijk gebleken, daar dit bedrag in zijn totaliteit de anderhalf miljoen ver overschrijdt. Buiten de totogel- I den ontvangt het NOC nog een be drag van 55.000 gulden uit de staats kas, een recente verhoging van 5000 gulden daarbij inbegrepen. hun atoomwapens nog steeds de be langrijkste beschermers van de vei ligheid in West-Europa zijn. De Nederlandse defensie-minister Den Toom stelt in Brussel pogingen in het werk om een bèslissing over een gezamenlijk Europees defensie programma te bespoedigen. Dit pro gramma voorziet onder meer in de bouw van schuilkelders voor vliegtui gen en de instelling van een geïnte greerd communicatiesysteem. De mi nister vindt, dat deze plannen in vijf jaar verwerkelijkt moeten worden, in plaats van in tien jaar. De bespoedi ging van deze programma's zou echter 420 miljoen dollar kosten. Bonn heeft zich al bereid verklaard 40 procent van de kosten te dragen. De Britten hebben echter geweigerd oog meer uitgaven te doen. (Van onze soc.-econ. redactie) DEN HAAG De werkge vers zijn unaniem van mening, dat de reële loonstijging volgend jaar moet worden beperkt tot 2 procent, het percentage dat vrijdag in het overleg tussen ka binet en Stichting van de Arbeid ook van regeringszijde is ge noemd. LEUVEN De gisterochtend in de universiteit van Leuven begonnen studentenstaking is in de loop van de dag uitgegroeid tot een massale beto ging. De groep die maandag in hon gerstaking ging, is inmiddels inge trokken in het internationaal centrum voor buitenlandse studenten in Leu ven. Na een protestbijeenkomst kwamen de studenten op straat bij elkaar. De stoet die inmiddels was aangegroeid tot 5000 deelnemers trok door de Leu vense straten. Om één uur werd de stoet ontbon den op het terrein van de universi teit. Studentenleiders kondigden daar aan donderdag opnieuw een betoging te houden. Het verzet tegen de maatregelen van minister Vranckx is inmiddels overgeslagen naar Brussel. De centrale organisaties van in dustriële werkgevers en van onder nemers in de landbouw en het mid den- en kleinbedrijf hebben dit gis teravond aan minister Roolvink (so ciale zaken) verklaard. Het was het antwoord' op het ver zoek van de minister aan beide par tijen in de Stichting hem uiteriijk vandaag te berichten hoe volgens hen moet worden bereikt dat de lonen vol gend jaar beneden de produktiviteits- stijging van 3 a 3,5 pet blijven. Gisteren berichtten wij dat de vak beweging een richtlijn voor de loon- onderhandelaars in de bedrijfstakken heeft opgesteld, waarin dezelfde doel einden worden onderschreven, maar waarin geen maximaal stijgingsper- centage wordt genoemd. Bezorgd De werkgevers schrijven mihister Roolvink evenwel dat met een globa le uitspraak over de noodzakelijke matiging niet kan worden volstaan. „Een nadere concretisering is nood zakelijk, maar gebleken is dat Be vak centrales niet bereid zijn hieraan me dewerking te verlenen en daarom zijn wij bezorgd dat de beoogde matiging niet zal worden verwezenlijkt." Ondanks herhaald overleg is ge bleken dat het georganiseerd bedrijfs-

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 5