FBI spioneerde in zendingsstaf ITALIAANSE DOMINEE STRIJDT TEGEN ARMOEDE Raad van Kerken niet puur dienstverlenend bedrijf PARUSE ZENDING INTERNATIONAAL Geesteszieken Een woord voor vandaag zoek naar communisme Uw probleem is het onze.... Predikantsopleiding Ramsey; Kort dag voor Zuid-Afrika in Argentinië samen Bijna 25.000 priesters sinds 1962 uit amht Puzzelboek Gekozen tot burgemeester Weer zending naar Dacca Ontwikkelingsstrategie BEROEPINGSWERK Paus gegriefd over invoeren i echtscheiding 1 WOENSDAG 7 DECEMBER 1970 Waarom heeft God zich mei ons bemoeid? Waarom wil Hij ons ver lossen van onze schuld, bevrijden tot een nieuw leven? Opdat wij straks altijd voor Zijn troon kunnen staan om Hem te aanbidden? Opdat wij straks van de hemelse zaligheid kunnen genieten? Paulus schrijft aan Timotheus: "Hiertoe is mij ontferming bewezen, dat Jezus Christus in de eerste plaats in mij zijn ganse lankmoedig heid zou bewijzen tot een voorbeeld voor hen, die later op Hem zou den vertrouwen." Het gaat God niet in de eerste plaats om Hemzelf Het gaat God niet in de eerste plaats om onszelf Hel gaat God in de eerste plaats om degenen die Hem nog niet kénnen, zelfs misschien nog niet wil len kennen. Mij is ontferming bewezen, opdat anderen aan mij kun nen zien dat God vergeeft. Ik moet een voorbeeld zijn van Gods ge nade. Is dat niet een gedachte om stil van te worden? Wat komt ervan terecht? Dat is niet de belangrijkste vraag. De belangrijkste vraag is: Heer, maak mij gewillig en bekwaam om een toonbeeld van uw genade te zijn. Opdat anderen zien... en geloven... We lezen vandaag Johannes IS vers 1 tot 27. (Van onze kerkredactie) PHOENIX (VS) Op het zendingsbureau van de Verenig de Presbyteriaanse Kerk in de Verenigde Staten hebben zes maanden lang twee agenten van de Amerikaanse geheime dienst FBI gewerkt. Zij hadden als opdracht, te on derzoeken hoe groot de „com munistische invloed" in de zen ding is. Dit heerft Kenneth G. Neigh, de se cretaris-generaal van de presbyte riaanse zendingsraad, bekend ge maakt op een persconferentie. Hij zei, dat de mannen lage posities in de financiële afdeling hadden bekleed. Hun identiteit werd bekend als ge volg van „ambtelijke loslippigheid". Daarop waren ze onmiddellijk terug getrokken. Een FBI-zegsman in Was hington heeft hun optreden „een fout" genoemd. Neigh weet dit FBI-optreden aan Brieven die niet zijn voorzien van naam en adres kunnen niet In behandeling worden genomen. Ge heimhouding Is verzekerd. Vragen die niet onderling met elkaar ln verband staan moeten in afzonder lijke brieven worden gesteld. Per orlef dient een gulden aan postze gels te worden Ingesloten. Vraag: Een dame van tachtig jaar is opgenomen in een inrichting voor gestoorde bejaarden. Het is te voor zien dat zij haar gehuurde wonir g niet meer zal kunnen becreiiktn. De dienst der gemeentelijke verpleegin richtingen, die geen bemoeienis heeft met haar financiële beheer, heeft nu aangedrongen op ontrui ming van de woning, opdat deze dienst geen huur meer zal hebben te voldoen. De verpleegkosten worden door de gemeente betaald. Nu heeft zij wel haar broer, die haar zaken beheert, mondeling ge machtigd „naar eer en geweten te werk te gaan", doch d:e machtiging is gegeven voordat zij n de inrich ting werd opgenomen. Wat moet tr gebeuren met de inboed «I, wart de opslagkosten gaan de waard; vei re te boven. Is benoeming van een cu rator nodig? Kan haar >roer cot cu rator worden benoemd. Antwoord: Als de oo«»d;l, dir niet zo kostbaar is, wel enig; waaide heeft, is het wel nuttig ;en curator te doen benoemen. Daar zijn kosten aan verbonden in overee ister r ing met het werk dat aan n^t beh?er en de zorg wordt besfted. Als de broer voor al deze dingen zorgt, heeft hij als zaakwaarnemer altijd kar.s op verplichtingen die niet te voorzien zijn. Waarschijnlijk komt het voor d? gemeente financieel voordeliger .uit de kosten van de benoeming te dra gen dan de huishuur te voldoen. I.aat de broer daarom inzake deze kwestie contact zoeken met de socia le dienst van de gemeente. Hij kan dan altijd overwegen of hij ervoo* voelt curator te worden Misschien ook is de gemeente ge neigd, de zaakwaarneming van htm over te nemen en daarmee de bc- noemingskosten te vermijden. Kruiswoord-puzzel Horizontaal: 1 deel van de hals. 4. boom. 7 Ierland, 8. spil van een wiel. 10. hoofdwerk der oud noorse letteren. 13. muzieknoot. 14. slede. 16. tijdrekening, 17 kunstzin. 19. Europeaan. 20. afk. van lord. 21 voedsel. 22. toespraak, 24. rond hout, 26 water in Limburg, 27. HolL gravin. 28. bevel. Verticaal: 2. plechtige gelofte. 3 tent, 4. voegwoord. 5. volksnaam van de kauw. 6. bedrijvigheid, 9. latwerk voor leibomen. 11. lidwoord. 12. latwerk. 15. vogel. 17. geest van de rijstcultuur. 18. opschrift van een envelop, 21. editie (afk.). 23. peulvrucht, 25. water in N.Br, 26. voorzetsel. Oplossing vorige puzzel Hor.: 1. mus, 3. rio. 4. oot, 6. lol. 7. Oss, 9 els. 11. N.T.. 12. ik. 14. os. 15. ar. 17. TO, 19. el. 20 ka. 22. en. 23. mos. 25. sar. 27. ara. 29. Ria. 30. kar. 31. pos. Vert: 1 mol. 2. sol. 3. ras. 5. tel. 7. Ot, 8. si. 9. es. 10. sa. 11. nat. 13. kol. 14. ork. 16. ren. 18. om. 19. es. 21. as. 22. er. 24. oer. 26. aar. 27. aap. 28. aks. (Van onze kerkredactie) PARIJS De Parijse zending heeft het wereldwijde karakter van de zending gehonoreerd door zichzelf te internationalise ren. Voortaan zullen de jonge ker ken in Afrika, Madagascar en de Stille Oceaan op volkomen ge lijke voet participeren met de „moeder"kerken in Europa. Plattelandsjongeren Studiedag over ontivikkelingswerk DRONTEN Op 19 december wordt in de hogere landbouwschool in Dronten een studiedag gehouden over de ontwikkelingssamenwerking. Organisator is de FAO-werkgroep van de plattelandsjongeren organisa ties Daarin zijn vertegenwoordigd de plattelands Jongeren Gemeenschap Nederland en de Christelijke Platte lands Jongeren Bond. Uitgangspunt voor deze studiedag is het FAO-congres, dat medio dit jaar in Den Haag werd gehouden. In het morgenprogramma zal na een fragment uit de film Arme lan den. rijke landen een forumdiscussie worden gehouden, waarin vertegen woordigers van landbouworganisaties, plattelandsjongerenorganisaties, bui tenlandse studenten en leden van Sjaloom zullen deelnemen. In de middag zal de heer C. Egas, lid van de Tweede kamer voor de PvdA spreken over de markt en prijspolitiek van de EEG ten opzichte van de ontwikkelingslanden. De naam van de organisatie zal dan ook niet langer meer zijn Parijse zen ding (Société des Missions évangéli- ques de Paris), maar „Evangelische gemeenschap voor apostolische actie", gezeteld in Straatsburg. Om het wereldwijde karakter van de zending te accentueren, had de Parijse zending al eerder Afrikaanse zendelingen ingezet in enkele volko men ontkerstende gebieden van Frankrijk. De Parijse zending, gesticht in 1882. wordt gesteund door kerken in Frankrijk, maar ook in andere lan den, met name in Zwitserland. In en kele gebieden, zoals in Kameroen en Dakar, werkt Parijs nauw samen met Oegstgeest. de aanvallen van ICCC-voorzitter dr. Carl Mclntire (die tot 1936 zelf tot deze krk behoorde; red.). Mclntire beweert al jarenlang, dat de grote kerken in de Verenigde Staten onder communistische invloed staan. Op zichzelf was deze persconfe rentie, georganiseerd naar aanleiding van Mclntire's „overwinningsrallies", al een overwinning voor de ICCC-lei- der. Tot nu toe is het namelijk altijd de tactiek van de leiders van de Ver enigde Presbyteriaanse Kerk. de Na tionale Raad van Kerken en de ande re grote kerkelijke organisaties in de verenigde Staten geweest, om Mcln tire dood te zwijgen. Zijn „overwinningsrallies", waarin hij grote volksmassa's op de been brengt om te betogen voor een snelle Amerikaanse overwinning in Viet nam, hebben de man, die elke slag verliest en toch als overwinnaar uit de strijd komt, dit jaar zo in de pu bliciteit gebracht, dat langer negeren niet mogelijk was JOHANNESBURG De aarts bisschop van Canterbury, dr. Mi chael Ramsey, ziet voor de toekomst van Zuid-Afrika maar twee moge lijkheden: gewelddadige revolutie of een wezenlijke verandering van het apartheidsbeleid. „Ik ben tegen geweld. Maar het is kort dag. Een geweldsexplosie is al leen te voorkomen door zeer grote veranderingen, die van de blanken uit moeten gaan. Er moet een eind komen aan de onmenselijkheid en het onrecht jegens de niet-blanken". Dit zei Ramsey gisteren tijdens een persconferentie kort voor zijn ver trek. Hij heeft drie weken in Zuid- Afrika rondgereisd. Hij zei, dat zijn bezoek hem niet veel heeft veran derd in zijn mening over de apart heidspolitiek. Wel heeft het hem de ogen geopend voor de onmetelijke ingewikkeldheid van de problema tiek Transkei, het eerste zelfbesturen- de Bantoe-thuisland, had op de aartsbisschop een slechte indruk ge maakt. Het parlement van Transkei vond hij nep. BUENOS AIRES Zeven protes tantse kerken in Argentinië hebben een gezamenlijke stichting gevormd voor de predikantsopleiding. Deze stichting zal het werk combineren van de evangelische theologische fa culteit en de lutherse theologische fa culteit. In de evangelische theologische fa culteit werken methodisten, presbyte rianen, waldenzen en discipelen van Christus samen. Op een afstand doen ook de Gereformeerde kerken mee. Dr. L. Schuurman, die door de Gere formeerde kerken in Nederland is uitgezonden, doceert aan deze facul teit dogmatiek en ethiek. LEUVEN Bijna 25.000 rooms- kalholieke priesters hebben in de af gelopen acht jaar hun ambt neerge legd. Dat is vijf procent van alle priesters. Tachtig procent van de uitgetreden priesters was tussen de 30 en de 45 jaar. Dit onthulde prof. Francois Houtart tijdens een openbaar debat over de toekomst van de Rooms-Katholieke Kerk. Hij vertelde ook, dat het aantal nieuw gewijde priesters in de ver schillende landen daalt met twintig tot vijftig procent. (Van onze kerkredactie) SAN VITO Baptistenpredi kant Luigi d'Isanto heeft zijn ambt neergelegd om burgemees ter te worden. Het is een nieu we stap in zijn strijd, om zijn woonplaats San Vito op Sardi- SCHIPHOL In opdracht van het Nederlandsche Roode Kruis is giste ren "weer een vliegtuig met hulpgoe deren voor Pakistan naar Dacca ver trokken: 30.000 dekens, waterzuiver- ingstabletten -en grote hoeveelheden kleding en voedsel. Uit Dacca wordtbericht, dat de grootste zorg thans is het vervoer van zuiver drinkwater. Er worden met spoed boten gebouwd voor transport over water. De Unicef heeft al 400 voertuigen gevorderd in Oost-Pakistan voor het vervoer van de in Dacca aanwezige voörraden voedsel, vaccin en dekens. Hel neer in Knrnpa nië (5500 inwoners) sociale ge rechtigheid te brengen en de armoede te overwinnen. Vorig jaar stichtte hij een coöperatief textielfabriekje, om de werkgelegenheid te verruimen. Zijn vrouw Rita schrijft over de laatste ontwikkelingen in een Ita liaans baptistenvrouwenblad. Zij ver telt, dat haar man dit jaar-aan de gemeenteraadsverkiezingen meedeed met een eigen partij, die hij „onaf hankelijke communisten voor de ont wikkeling van San Vito" noemde De gewone communisten hadden in San Vito traditioneel steeds de meerderheid. Deze keer kregen D'I- santo's onafhankelijke communisten echter 825 stemmen, de christen democraten 580, een soort Gemeen tebelangen 480 en de gewone commu nisten maar 470 (de vorige keer nog ruim 1300). D'Isanto's groep kreeg zeven van de twintig zetels en ging een coalitie aan met de christen-democraten, die vijf zetels in de wacht hadden gesleept. De coalitie werd het eens over D'Isanto als burgemeester. Onder de Italiaanse wet mag echter niemand tegelijk een geestelijke en een poli tiek ambt bekleder. Een van de belangrijkste doelen van de predikant-burgemeester is het behouden van de jeugd voor San Vi to. Vele jongeren hebben het dorp de laatste jaren verlaten om als gastar beider in noordelijke landen te gaan werken (Vervolg van pagina 1) Er bleven echter wensen, die niet verwezenlijkt werden. De vraag, of de sceptici of de optimisten gelijk (Vervolg van pag. 1) Maatregelen iHij kondigt een aantal maatregelen aan: De gezinsverpleging moet onder de ziekenfondswet vallen. Onder -andere crisiscentra en nachtklinieken zullen worden opge nomen ln het pakket sociale verzeke ringen. De ..krankzinnigenwet", die da teert uit 1884 zal worden vervangen. De nieuwe wet zal zich beperken tot regelingen die duidelijk op het terrein van de geestelijke gezond heidszorg liggen. De psychische pa tiënten moeten zo min mogelijk in een uitzonderingstoestand terecht ko- njen. Slechts in uitzonderingsgevallen zal hij worden gedwongen naar een ziekenhuis te gaan, onder andere ook omdat de „geestelijke zorg aan huis" steeds beter wordt. De onderminister wijst er op dat de geestelijke zorg in een stroomversnel ling is geraakt. Te lang leidde ze een teruggetrokken bestaan, waardoor be langrijke maatschappelijke proble men aan haar voorbij gingen en waardoor ze niet voldeed aan de eisen. Ook isolering van onderdelen van geestelijke zorg moet worden verme den, die kan alleen maar nadelig zijn voor de patiënt. Internationaal Het'wetenschappelijk onderzoek en ontwikkelingswerk moet. vooral in ternationaal bevorderd worden. Ne derland heeft het initiatief genomen om in de Europese afdeling van de Wereld Gezondheids Organisatie vooral ook de mogelijkheden en de moeilijkheden van de geestelijke zorg voor jongeren te onderzoeken. De brief van de staatssecretaris komt een jaar nadat het VVD-Twee- de-Kamerlid mevrouw Veder-Smit heeft "evraagd om een organisatie schema op te stellen voor de geeste lijke gezondheidszorg De onderminis ter is in zijn brief uitvoerig ingegaan op haar vragen. krijgen, kan pas in de loop van het komende decennium definitief wor den beantwoord, aldus de minister. Wat nu bereikt is, mag in zichzelf een historisch feit worden genoemd. Het bevat de kiem van een ontwikke ling die, voorzover ik het thans meen te mogen interpreteren, een beslis sende wending aan het lot van de mensheid kan geven." De minister voegde hieraan toé, dat ook in Ne derland het .engagement' nog verre van algemeen is en de kennis om trent het ontwikkelingsvraagstuk nog niet veel groter dan rudimentair. Er is dus een ambitieus voorlichtings programma nodig. Consensus Een brede en overtuigde consensus (overeenstemming van gevoelens) zal het ook moeten zijn, die zijn in stemming betuigt met, structuurver anderingen in onze eigen economie ten bate van de ontwikkel ingslanden. De commissie is geen pressiegroep. Haar taak ligt op het terrein van de bewustmaking, voorlichting en scho ling. En haar materiaal is in begin sel van niet-controversieel karakter. Deze bepaaldheid in haar taakom schrijving grenst haar af van instel lingen die zich krachtens hun op zet wél met eigen beleidsvorming bezighouden, aldus drs. Udink. NED HERV. KERK Aangenomen naar Doorwerth (vac. W. I. Doude van Troostwijk; toez.), J. G. N. Cupédo te Pijnacker; naar Leusden. W. Sirag te Rotterdam-Zuid. Bedankt voor Kesteren en voor Rouveen, J. C. Schuurman te Putten; voor Zegveld, C. J. van» den Broek te Weesp. GEREF. KERKEN Beroepen te Apeldoorn, H. R. Zijl stra te Driebergen; te Hoogezand (vac. P. Reedijk), D. W. Dondorp te Voorthuizen; te Meppel (vac. K. Snoey) en te Stadskanaal (vac. J. J. Lamme), H. J. Bruning te Metslawier, die geen verdere beroepen in over weging kan nemen; te Roosendaal, kand. H. H. Zomer té Kampen. Aangenomen naar Baarn (vac. G. Zeyl), H. Peper te Rotterdam-Pen- drecht; naar Smilde, D. J. Suurmond te Purmerend. GEREF GEMEENTEN Beroepen te Wolfaartsdijk, Chr. van den Poel te Yerseke. In Engeland zal een natio nale inzamelingsactie worden gehouden om voor de ko mende jaren de voortzetting te kunnen bekostigen van de restauratie van de Westmin ster Abbey. De actie moet twee miljoen pond (17 mil joen gulden) opbrengen. Een dergelijke actie in de jaren vijftig bracht een miljoen pond op. (Van onze kerkredactie) SY'DNEY Paus Paulus, op be zoek in Sydney. Australië, waar zijn wereldreis hem gisteren heenvoerde, heeft zich gegriefd getoond, toen hem de mededeling bereikte dat in Italië de echtscheiding officiëel rechts kracht heeft gekregen. Hij noemde het regeringsbesluit schadelijk voor het gezinsleven en voor het concordaat tussen het Vati- caan en de Italiaanse staat. Volgens dit concordaat, dat in 1939 is gesloten, kregen de rooms-katholieke kerke lijke bepalingen ten aanzien van het huwelijk in Italië kracht van wet. Uit de boodschap van de paus valt volgens waarnemers op te maken, dat hij deze zaak nog niet geheel gesloten acht. Onlangs heeft het Vaticaan een officiëel protest bij de Italiaanse re gering ingediend over het wettelijk mogelijk maken van echtscheiding. Naar verluidt wordt de tweede pro testnota voorbereid. Paus Paulus die morgen uit Australië hoopt te vertrekken om zich naar Indonesië te begeven houdt zich goed onder de inspanningen van zijn reis, aldus zijn gevolg. Zijn ge zondheid geeft geen reden tot be zorgdheid. Inmiddels is Mendoza, de 35-jarige Boliviaan, die heeft getracht in Ma- nille de paus met een kris aan te vallen, officieel in staat van beschul diging gesteld. De man wordt nog op geestesvermogens onderzocht. Mocht hij als geestesziek worden be schouwd, dan zou Mendoza of in een gesticht voor geesteszieken worden opgenomen, of worden gedeporteerd. weer m ax.t. min. t. nrsl. gist. gist. Amsterdam licht bew. 8 5 5 Brussel half bew. 9 5 0.6 Frankfort half bew. 9 6 8 Genève geh. bew. 12 5 3 Innsbruck regen 9 3 1 0.3 Kopenhagen regen half bew. 7 5 Locarno 8 0 Londen geh. bew. 9 3 0 Luxemburg half bew. 7 3 5 Madrid mist 6 2 0 Majorca onbewolkt 19 3 0 Mtlnchen zwaar bew 10 4 3 Nice half bew. 18 6 0 Parijs 11 14 0.7 Rome licht bew. 18 9 0 Wenen zwaar bew 7 4 0.3 Zürlch regenbui 10 5 3 (Van een onzer verslaggeefsters) AMSTERDAM Als de achter gronden van interkerkelijke samen werking niet of onvoldoende zijn door gepraat en telkens opnieuw worden getest vooral aan de hand van de Bijbel dan kan een raad van ker ken snel degraderen tot het zoveelste instituut in de maatschappelijke dienstverleningssector. Dit schrijft de heer A. J. Koeje- mans, oud-hoofdredacteur van De Waarheid in het Doopsgezind Week blad. Een steeds terugkerende bezinning te midden van de activiteiten kan dui delijk maken, dat wat wordt aange duid met het woord „oecumene" niet meer is dan een werkgemeenschap. „Een bijzonder waardevolle aange legenheid. Gezamenlijk proberen wat orde te scheppen in het kerkelijk be drijf, iets te ondernemen, vooral voor de mens en mensenin nood. Maar sieren we zo'n werkgemeenschap niet te snel op met de weidse naam Raad van Kerken, Oecumenische Raad. Al doende blijkt maar al te vaak, dat we aan die naam, aan de inhoud van die naam in 't geheel niet toe zijn. Waterdicht Organisatorisch is de samenwerking soms heel knap („waterdicht", ZOu je kunnen zeggen) opgezet. De goede wil er iets van te maken, ontbreekt al evenmin en toch het gevoel heb ben: wat doen we eigenlijk? Als de achtergronden der samen werking niet of onvoldoende doorge praat zijn en telkens opnieuw worden getest (vooral aan de hand van de bijbel), dan kan een Raad van Ker ken snel degraderen tot het zoveelste instiuut in de maatschappelijke dienstverleningssector. Er zijn sociologen die de kerk na drukkelijk zulk een plaats toewijzen. Zij achten haar een instelling als alle andere van zo'n aard, opgenomen in het markt-mechanisme, afhankelijk van vraag en ^anbod. Consumenten Er is een neiging aan deze gedachte tegemoet te komen. De kerk de Raad van Kerken moet „beschik baar" zijn. Inhoud van haar werk wordt dan: welke (markt-) vragen worden er aan ons gesteld? Haastig proberen we eraan te vol doen, tuimelen van de ene „actie" in de andere: we mochten de (verkoop) kans eens verzuimen. De kerk vervult de taak die de maatschappij van haar verwacht, zij leeft van de markt en van de mening der samenleving, zij heeft klanten en consumenten. Dat gevaar is er, bij alle goede be doelingen, levensgroot, als de grond slag van de samenwerking niet steeds weer tot een levend bestanddeel er van wordt gemaakt. Grondslag De grondslag is dat de kerk geen die nares van een godsdienst is, noch een doel in zichzelf. Zij heeft een Heer, met wie zij staat of valt: de gekrui sigde en tot een radicaal en totaal nieuw leven, opgestane, Jezus van Na zareth. Hij is het begin van een nieu we wereld, een nieuwe mensheid en samenleving, waarin geen levensvor men meer bestaan die de liefde tot God en de medemensen hinderen. Door dit in woord en daad midden in de wereld te verkondigen, daar door kunnen interkerkelijke samen werkingsverbanden groeien tot oecu mene. Anders, vrees ik, blijven zij een dienstverleningsbedrijf," aldus de heer Koejemans.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 2