VEEL MOET VERANDEREN MAXI Commentaar Uit sfeer van liefdadigheid Onderzoek naar oorzaken van geestesziekten MANTEL- SPECIALIST Meer dan helft van autos vervuilt de lucht te veel Trein duurder vooral op korte trajecten MANTELS Meeste Nederlanders geven voorkeur aan betere buizen RUN OP BANKEN Het Kwartet Ontwikkelingsstrategie Nationale commissie start de specialist in VERGROTING CAPACITEIT STAALBEDRIJF MAASVLAKTE IPSiiüi (rita) het weer Veel wolken i'J il en IS uiteraard de Rotterdamse tanker Dameo on tploft Nieuwe Leidlse Courant Directeur: F. Diemer Hoofdredacteur: Dr. E. Diemer CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" Woensdag 2 december 1970 51ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Telefoon 31441 Abonnementsprijzen p. w. 1,26, p. m. 5,40, p. kw. 16,15 Klachfendienst bezorging 18.00—19.00 uur Vanmiddag is te Amsterdam de Nationale commissie ontwikkelingsstrategie 19701980 van start gegaan. Zij heeft een beleidsverklarende taak, die erop gericht is in ons land een mentali teitsverandering teweeg te brengen met betrekking tot het ontwikkelingsvraagstuk. Voorzitter is prins Claus. Gisteren heeft de Koningin op paleis Soestdijk dertig zeereders en hun echtgenotes ontvangen. Voorzitter Pieters van de Vereniging van oud redders „Moed, volharding en zelfopoffering" draagt een gedicht voor over zijn eigen zee-ervaringen. (Van een onzer redacteuren) AMSTERDAM Er moet 'nog veel veranderen, voordat in het bewustzijn van de mensen het uit de sfeer van de liefda digheid komende woord „ont wikkelingshulp" met alle ge volgen ook vervangen is door het begrip ontwikkelingssamen werking, waarbij voor de. ver deling van de wereld in gevende en ontvangende landen geen ruimte meer is. Het huidige lot en de behandeling van arme lan den is volstrekt onaanvaardbaar, gezien tegen de achtergrond van wat men voor zichzelf in de rijke landen als volkomen nor maal en als onbetwist recht be schouwt. Dit zei prins Claus vanmiddag, na dat minister Udink in Amsterdam de Nationale Commissie Ontwikkelings strategie 1970-1980, waarvan de Prins voorzitter is, had geïnstalleerd. Deze commissie, die niet concurreert met bestaande particuliere organisaties en ze niet wil uit-, maar inschakelep, krijgt en beleidsverklarende taak. Zij bestaat uit vertegenwoordigers van alle lagen der bevolking, in totaal 27. Egoisme In bedoelde samenhang wees de Prins op de filosofie van het egoïsme, die stelt, dat hulp aan arme landen nietverantwoord is, zolang er in eigen land nog roden of tekorten aan sociale voorzieningen bestaan. Bij de vraag „Wat gaat het u kosten" moe ten wij duidelijk maken zoals in Kruisiiiga kondigi studie aan PRINS CLALS het rapport Tinbergen staat dat wat gevraagd wordt niet een verla ging van het peil van de consumptie per hoofd van de bevolking der rijke landen is, maar slechts een zeer kleine vertraging in het tempo van de toeneming ervan. Degenen, van wie in de toekomst offers worden gevraagd, moeten re gelmatig en objectief op de hoogte worden gesteld én van de goede re sultaten én van de mislukkingen, die er in de komende tien jaar zeker zul len zijn. Dit is het doel van de Na- nale commissie, die vanmiddag in het Internationale centrum van het Ko ninklijk Instituut voor de Tropen te Amsterdam werd geïnstalleerd. „Wij kunnen voorlopig niet veel meer beloven, dan dat wij ons best zullen doen. Wij hopen op de mede werking van alle instanties en par ticuliere organisaties, actiegroepen en dergelijke en vooral op de van de jeugd." Tinbergen De Prins heeft grote waardering voor het inspirerende werk van prof. Tinbergen (wiens teleurstelling over de verwatering van de door hem ver dedigde strategie heel goed valt te begrijpen, omdat zij al niet erg revo lutionair was). Hij meent dat toch een stap werd gezet naar een nieu we, rechtvaardiger wereldorde. Prins Claus herinnerde aan de uit spraak van Dom Helder Camara, dat nu een programma voor bewustzijns vorming in de ontwikkelde landen uitgevoerd moet worden. Tevoren had de minister voor ont wikkelingszaken, drs. B. /J. Udink, gezegd, dat Nederland gaarne verder zou zijn gegaan dan in de VN-verga- dering mogelijk bleek. Het optreden van ons land heeft samen met dat van andere landen gedeeltelijk succes gehad. (voor vervolg zie pag. 2) j (Van onze parlcmentsredactic) DEN HAAG - Welke invloed heeft de leefomgeving op de mens? Hoe reageren jonge kin deren op flatwoningen, welke gevolgen heeft de geluidshinder, wat zijn de oorzaken van het steeds stijgende ziekteverzuim in bedrijven en hoe komt het dat de agressie steeds groter wordt? Dat zijn zo een paar vragen, die staatssecretaris Kruisinga (volksge zondheid) wil beantwoorden door een onderzoek in te stellen naar de nega tieve aspecten van de welvaart. Hij schrijft in een brief aan de Tweede Kamer: „Het is alarmerend dat onze sa menleving zich kosten noch moeite spaart om een materiele vooruitgang te verwezenlijken terwijl de leef baarheid en de ontwikkeling van het individu pas in het geding komt als we dreigen vast te lopen". Het TNO is gevraagd wat er tot nu toe op dit gebied is gedaan aan on derzoek. Op basis daarvan moet een toekomstig research programma wor den opgesteld. In ieder geval zal TNO de gevolgen van het wonen in hoog bouw en de oorzaken van arbeidson geschiktheid gaan bestuderen. Alle onderzoekresultaten zullen het uitgangspunt moeten zijn voor het beleid, dat vooral zal worden gericht op verschijnselen als vervreemding, eenzaamheid en agressie. Speciale aandacht krijgen jongeren en bepaal de vormen van afwijkend gedrag, zoals alcohol- en drugmisbruik. O Plannen De staatssecretaris schrijft in de brief hoe de stand van zaken wat betreft de geestelijke gezondheidszorg op het ogenblik is en wat de plannen zijn voor de toekomst. De uitvoering van de wet bijzon dere ziektekosten heeft volgens hem een belangrijke impuls gegeven voor de uitbouw en verbetering van die zorg. Die ontwikkeling is nog niet vol tooid: er is nog steeds een onderzoek in de bouw van zwakzinnigeninrich tingen en van tehuizen voor geeste lijk gestoorde bejaarden. Dr. Krui singa verwacht dat de onderlinge verschillen tussen de inrichtingen steeds groter zullen worden. Voorzieningen voor de behande ling van gestoorde patiënten stellen heel andere eisen dan bijvo(ftbeeld die voor langdurige verpleging. De behandeling binnen de muren van de kli>niek en die daarbuiten moetenj volgens dc staatssecretaris veel meer op elkaar worden afge stemd. (voor vervolg zie pag. 2) DORTMUND Technisch direc teur Franz-Josef Hufnagel van Hoesch AG heeft dinsdag medege deeld dat Hoesch en de Koninklijke Nederlandsche Hoogovens en Staal fabrieken op het ogenblik vergroting van de capaciteit in studie hebben voor de staalfabriek die zij samen willen bouwen op de Maasvlakte bij Rotterdam. Volgens de oorspronkelijke plannen zou het bedrijf in de eerste fa.se een produktievermogen krijgen van 2.4 miljoen ton per jaar, Hoesch en Hoogovens denken nu aan 3,4 miljoen ton. De uiteindelijke capaciteit zou eerst acht miljoen ton worden, maar volgens de nieuwe plannen zou ,zij tien tot twaalf miljoen ton moeten bedragen. Een definitieve beslissing over de bouw van de fabriek kan pas om streeks de helft van het komende jaar worden verwacht, zo voegde de heer Hufnagel hieraan toe. UTRECHT Sporen wordt per 16 december duurder. NS hebben daartoe besloten in verband met de stijging van de kosten en de ernstige verlies- siluatie, waarin het bedryf nog steeds verkeert. Dc prijzen voor enkele reizen en retours worden verhoogd met 20, 40 of 60 cent, naar gelang de afstand groter is. In procenten variëren de verhogin gen per kaartje in het algemeen van 0 tot 14 procent; voor de kortste trajecten soms wat meer. De prijzen voor traject-abonnementen gaan met gemiddeld zeven procent omhoog, uiteenlopend van 4,5 tot 8,5 procent. De algemene maandabonnemen ten worden voor de tweede klassen van 115 op 125 gulden gebracht en voor de eerste klasse van 170 op 185 gulden. De toeristische achtdaagse abonnementen worden voor het eerst sinds 1962 verhoogd en wel van 40 tot 44 gulden voor de tweede klas en van 60 tot 66 gulden voor de eerste klas. Alle overige abonnementen zoals de vast- rechtkaarten, dagkaarten en 2-plus-kaarten en 65-plus-kaarten worden niet duurder. Tegenspreken is vaak niet anders dan aankloppen om te horen of er iemand thuis UNANUMO „Jammer, ilal ik er alleen maar was om uw zakdoek op te rapen, eli juffrouw." BAROMETERSTAND: heden 10 uur 76 cm (1013 millibar). Stij gend. Zon en maan 3 december: zon op 8.28, onder 16.31; maan op 12.31, onder 21.29; 5 december E.K. Hoog water Hoog water, 3 december: Rot terdam le getij 7.30, 2e getij 20.11; 'Scheveningen 5.45 - 18.05; Vlissingen 4.35 - 17.00; Willem stad 8.19 - 20.45. DE BILT Een hogedruk- gebied boven Rusland veroorzaakt daar en in Skandinavië winters weer met temperaturen, die ook overdag 5 tot 10 graden onder het vriespunt blijven. Het overige deel van Europa bevindt zich in een van de Atlantische Oceaan af komstige luchtmassa, waarin de middagtemperaturen in het al gemeen iets boven normaal zijn. Het front tussen beide luchtsoor ten veroorzaakt vooral in de lan den rond de Oostzee, sneeuw. Vanmorgen stond onze omge ving nog onder invloed van een zwakke rug van hoge druk, die voor zonnige perioden zorgde. Een front, behorend bij een. de pressie ten zuiden van IJsland, drong echter vanuit het westen Ierland binnen en veroorzaakte boven de Britse eilanden regen. Verwacht wordt, dat zowel de depressie als het front zich naar het oosten zullen verplaatsen, zo dat onze omgeving zich morgen binnen de invloedssfeer van deze storingen zullen bevinden. Dit betekent in het algemeen veel bewolking en tijdelijk regen. Vooruitzichten voor vrijdag: aantal uren zon: 1 tot 4; min. temp.: van ongeveer normaal tot 3 graden boven normaal; mSx. temp.: omstreeks normaal; kans op een droge periode van min stens 12 uur: 70 procent; kans op een geheel droog etmaal: 40 procent. f&ÏÈk- :„v Vvv Mentaliteit (Van onze parlenientsrcdactic) DEN HAAG Meer en betere j woningen en schonere lucht I staan boven aan het verlanglijs tje van vier van de tien Neder landers- Volgens hen moet een nieuw kabinet die problemen het eerst aanpakken. Onmiddellijk daarna komen de lonen en prij zen (17 procent), de bejaarden (16), de belastingverlaging (13) en onderwijs (8). Meer clan dc helft van de Neder landers kan geen partij noemen die deze problemen het belangrijkste vindt. Het beste komt de Partij van de Arbeid nog ui- de bus, die door dertien van de honderd landgenoten wordt gezien als de partij die deze problemen het meeste onderkent. D'66, KVP, VVD, ARP en CHU krijgen achtereenvolgens 6, 5, 5, 2. pn 1 procent van de Nederlanders achter zich als het gaat om het oplossen van urgente problemen VRAGEN Dat blijkt uit een KRO-verkie- zingsonderzoek waarvan de resultaten gisteravond zijn uitgezonden in het programma Brandpunt-Special. Het ging bij het onderzoek niet, zoals ge woonlijk om de vraag „wat gaat U stemmen maar om de vraag „wat zou U willen?". In een reeks programma's worden de resultaten van enkele onderzoeken uitgezonden, die steeds uit twee delen bestaan. In het eerste, steeds terugke rende, deel worden vragen gesteld over algemene politieke opvattingen en in het tweede deel over een wisse lend onderwerp. Uit de uitzending van gisteravond bleek, dat drie van dc tien Nederlan ders na de verkiezingen wel weer een kabinet willen, dat steunt op ARP. CHU, KVP en VVD. Premier De Jong mag van één op de tien blijven, maar acht procent geeft de voorkeur aan Bipsheuvel en bijna vijf procent aan Luns. Het plannetje van D'66 voor een kabinet van Democraten, Katholieken en Socialisten lijkt twee van de tien Nederlanders we! wat. Elf procent wil weer een kabinet van de christe lijke partijen en de PvdA: zo'n coali tie zou zelfs de steun hebben van veertien van de honderd landgenoten als ook D'66 mee zou doen. Een ge heel linkse regering krijgt maar één op-de tien Nederlanders achter zich. DEFENSIE Het „wisselonderwerp" was gister avond de defensie; in de volgende uitzending zal dat onder andere de zedeliikheidswetgeving zijn (abortus, homofilie en pornografie). Negen van de honderd Nederlanders vinden dat de defensieuitgaven omhoog moeten, dertig van de honderd willen ze ge lijk laten en bijna de helft zou ze graag verlaagd zien. Veertien procent heeft over deze zaak nog nooit nage dacht. Twintig procent heeft nog nooit stilgestaan bij de vraag of Nederland lid moet bliiven van de NAVO, veer tien vindt dat ons land het lidmaat schap van de verdragsorganisatie op moet zeggen en de rest wil gewoon lid blijven, Dat is belangrijk meer dan twee jaar 'geleden toen maar zeven procent van de Nederlanders ons land uit de NAVO wilde hebben J7R IS DE LAATSTE dagen nogal wat kritiek geweest op de samen stelling van de Nationale Commissie Ontwikkelingsstrategie 1970-1980, die vandaag is geïnstalleerd. Met name jongeren uit enkele organisaties voelen zich tekort gedaan, en sug gereren dat de commissie geen nut tig werk kan doen. Minister Udink heeft de jongeren la ten weten een scheiding te zien tussen de taak van de commissie, welke een beleidsverklarende taak heeft en die van dc voorhoedegroc- pen in de maatschappij, welke wen sen voor de toekomst opstellen en zo meewerken aan een belangrijke doorbraak in dc publieke opinie. Overigens heeft de bewindsman dc commissie van 27 leden (onder voor zitterschap van prins Claus) in over weging gegeven, alsnog een verte genwoordiger van jongeren in haar midden op te nemen. Dit hoeft geen probleem te zjjn, omdat het werk van de commissie geen controver siële bezigheid is. Niettemin blijkt uit dc toespraken van minister Udink en prins Claus dui delijk, dat de commissie geen zoet houdertje is. Zij zal streven naar een mentaliteitsverandering, die de ontwikkelingshulp uit de sfeer van de liefdadigheid moet halen en het begrip samenwerking rijk-arm door zichtig moet maken. Er moet nog veel gebeuren vóórdat het zover is. Terecht stelde minister Udink, dat ook in Nederland dc be trokkenheid by het ontwikkelings vraagstuk verre van algemeen is (ondanks beweringen van het tegen deel) en dat het inzicht in de pro blematiek betrekkelijk gering is. Tot het werk van de commissie be hoort begrip te bevorderen voor structuurveranderingen in onze eigen economie ten bate van de ontwikke lingslanden. Een verlaging van het peil van de consumptie moét eer gezien worden als een kleine ver traging in het tempo van de toene ming daarvan. Er is een ambitieus voorlichtingspro gramma nodig om de ontwikkelings strategie, en wat zij ook ons land meer en meer gaat kosten, aan dc man te brengen. Hierbij zal dank baar gebruik worden gemaakt van bestaande particuliere organisaties, die ingeschakeld en niet uitgescha keld zullen worden. Er werd vandaag een stap gezet op weg naar een nieuwe, rechtvaardi ger wereldorde. Wil er lets van terecht komen, dan zullen ook dc andere „rijke landen" aan een men taliteitsverandering moeten werken, zonder welke het ontwikkelingspro bleem steeds groter omvang zal aannemen. AMSTERDAM De naderende feestdagen hebben er ook bij de spaarbanken in november flink inge hakt. De spaaroverschotten bleven beperkt en in veel gevallen werd zelfs meer opgenomen dan ingelegd. Bij de spaarbank Rotterdam werd 62.6 min ingelegd en 63,4 terugbe taald en bij de Haagse Nutsspaar- bank werd ƒ50,5 min ingelegd en ƒ52,3 terugbetaald. Bij de spaarbank Centrale Volksbank en de spaarbank voor de Stad Amsterdam werden nog overschotten genoteerd van ƒ3,6 min resp. ƒ71.000. Volgens de banken is behalve de feestmaand ook de aangekondigde BTW-verhoging van invloed geweest op de run op de spaarsaldi. DUISBURG De Nederlandse tanker „Damco" uit Rotterdam is gis teren ontploft toen het schip uit de haven van Duisburg werd gesleept. De enige opvarende, een 21-jarige Duitse matroos kwam hierbij om het leven. DEN HAAG Meer dan de helft van de door de ANWB ge keurde auto's verontreinigt de lucht onnodig door een te hoog percentage koolmonoxide (CO) in de uitlaatgassen. Dit is het re sultaat van metingen van 2 tot 7 november. In tcchnostations te Amsterdam. Den Haag en Rotterdam werden 414 auto's gecontrolerd. De ANWB gaat ervan uit dat 4,5 procent CO in de uitlaatgassen van een stationair draaiende motor toelaatbaar is. By 48 procent auto's kwam minder voor, maar by 52 procent méép. 'Het hoogste percentage dat werd gevonden, was 12. Bij ruim 10 pro cent werd 9 procent of meer CO aan getroffen en bij 26 procent meer dan 7 procent CO. In principe wordt het CO-gehalte tot een zo laag mogelijk percentage teruggebracht, ook al is dit reeds minder dai. 4.5 procent. Bij 138 auto's, die aan de eisen voldeden, was dit echter niet mogelijk omdat de motor dan slechter stationair ging lopen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 1