Alle belastingvoorstellen zijn door de Kamer aanvaard Menselijke fout leidde tot dood van operatiepatiënt Inflatie-alarm in Amerika ARP verdeeld over atoombeleid Indixyt^h MAN WILDE EXCUUS ZIJN VADER V^ERBRANDEIS krant van FORMAAT SUIKER NIET NóG GOEDKOPER Nieuwe president in Mexico Van Houten wil fusioneren TISSOT WOENSDAG 2 DECEMBER 1970 Zijn voorstel om de maaltijden in restaurants met vier procent BTW te belasten werd aangenomen. Even goed verging het wijzigings voorstellen om kant-en-klaar maaltij den. kinder- en dieetvoeding en toerwagenvervoer onder te brengen bij het lage tarief. Het overhevelen van een aantal produkten van het hoge naar het lage tarief levert de regering een ver lies op van ruim 32 miljoen gulden dat nu ruimschoots is gedekt door de suiker onder het 14 procent tarief te laten. Wel zal de accijns op suiker worden verlaagd. De veelomstreden amendementen om gebak, koekjes en biskwie en room en vla met het hoogste percen tage te belasten werden ingetrokken. WIEBELTAX Bij de stemmingen over de wiebel- tax werd een amendement van dc heer A. de Goede (dem.) om ook de vermogensbelastingen er onder te la ten vallen verworpen. Het instrument beperkt zich nu tot de loon- en in komstenbelasting, de vennootschaps belasting. de omzetbelasting, de benzineaccijns en de verbruiksbelas ting op auto's. Volgend jaar zullen de genoemde belastingen, behalve de omzetbelasting met drie procent wor den verhoogd. REISKOSTEN Even zag het er gistermiddag naar uit, dat er nieuwe moeilijkheden zou den ontstaan toen minister Witteveen liet weten dat hij een wetsonwerp zal indienen om de mogelijkheid reis kosten van de belasting af te trekken te beperken. Per vergissing of bewust dat zal wel nooit helemaal duide lijk worden nam de Kamer vorige week vrijdagnacht een amendement- Scholten (chr. hist) voor reiskosten aftrek aan op een verkeerde manier waardoor 45 miljoen gulden de mist Inging. Minister Witteveen wil nu dat te kort dekken door op de Kamerbeslis sing terug te komen. PvdA-fractie- voorzitter drs. J. den Uyl vond dat ..te enen male ontoelaatbaar" en de christen-radicaal drs. J. Aarden vond dat het voorstel blijk gaf van „minachting voor de Kamer". De regeringspartijen waren het met dat standpunt niet eens: een amende ment van de socialist drs. E. L. Bergh om de regering te vragen haar plan niet uit te voeren werd verworpen. metallique prijs 11.75 lichtgewicht droogrokend verwisselbare kop moderne vormgeving en de prijs ISON1NGIN Juliana heeft yister- iV avond in paleis Soestdijk de I eremedaille voor voortvarendheid en I vernuft, behorende b\j de huisorde van Oranje Nassau, uitgereikt aan ir. Frits J. Philips, president-directeur van de N.V. Philips Gloeilampen fabrieken. Hij was gisteren veertig I jaar werkzaam bij dit concern. WAAR LIGT „SCHULD"? Gezien dit alles zou de verhoging beter een vast bedrag kunnen zijn olus één procent van het inkomen, dit vanwege de belastingverschillen. Dat wordt bij een verhoging van 500: 10.000—500 1 pet. f 600 20.000—500 1 pet. 700 30.000—500 1 pet 800 40.000.—500 1 pet. 900 50.000.—500 1 pet. 1.000 Door deze verdeling kan het grond- bedrag voor de lagere inkomens iets hoger worden en is zij toch billijk om dat de kostenstijging voor de verschil lende groepen niet zoveel verschilt. Voor de vakantietoeslag zou men uit kunnen gaan van 6 pet. plus één procent (voor de belasting) met een minimum van 1.000 en een maximum van ƒ2.000: 10.000— 1.000 100 1.100 20.000.— 1.200 200 1.400 30.000.— 1.800 -f 300 2.100 40.000— 2.000 400 2.400 50.000— 2.000 500 2.500 Ik neem aan dat deze opzet wel dis cussie zal uitlokken. DELFT W. H. Freeke (Door Zettie Leeuwenburgh) ROTTERDAM .Niets is menselijker dan het maken van een fout. Ernstiger wordt het feit als hogere instanties deze fout met alle mogelijke midde len trachten te verhullen tegen over mensen die er direct bij be trokken zijn. Bovendien wordt een begrijpelijke veront waardiging opgeroepen als die zelfde instanties in geval van strafvervolging een „schuld kwestie" afwentelen op de wel iswaar verantwoordelijke jonge vrouw, die echter niet meer aansprakelijkheid heeft dan een hoger geplaatste. In het Sint Franciscus Casthuts in Rotterdam overleed dit jaar een pas geopereerde patiënt doordat een leer lingverpleegster de patiënt verkeerd bloed bloedgroep A in plaats van bloedgroep O toediende. Anderhalf uur na dc foutieve transfusie over leed de patiënt als gevolg van een haemolytische shock (afbraak van dc rode bloedlichaampjes) en bloedingen in het operatiegebied. De familieleden van de overledene werd niet meer meegedeeld dan de simpele verklaring dat 'A patiënt als gevolg van „natuurlijke complicaties tijdens en na de operatie was gestor ven Kan natuurlijk de vraag rijzen of men vreesde voor mogelijke gevol gen als de waarheid bekend werd; de goede naam van het ziekenhuis zou 1 immers op het spel kunnen komen te j staan. Uitblijven van publiciteit is echter vrijwel onmogelijk als tegen de 19-jarige leerlingverpleegster een aanklacht wordt ingediend, gezien het 1 feit dat de rechtspraak in Nederland openbaar is. Tijdens de zitting van de rechtbank, dinsdag, drongen zowel de president als de officier van justitie er bii de persvertegenwoordigers op aan de zaak .zo te behandelen dat de nabestaanden uit de verslagen niet zouden kunnen opmaken dat hun fa milielid in het ziekenhuis overleed als gevolg van een fout van iemand van het verplegend personeel. Tegen de leerlingverpleegster werd een voor waardelijke gevangenisstraf geëist van drie maanden wegens dood door schuld. De officier van justitie meen de dat zij zich die bewuste dag schul dig had gemaakt aan een ernstige fout, door niet te controleren of op de zak met bloed wel de naam voor kwam van de patiënt aan wie het bloed werd toegediend. Als de ver pleegster die controle wel zou hebben uitgevoerd dan zou zij hebben opge merkt dat de betreffende zak met bloed, die zij uit de ijskast hhalde, bestemd was voor een transfusie aan een andere patiënt. SCHULD Uit de behandeling van de zaak te gen de leerlingverpleegster bleek dat het meisje haar fatale fout beging op een afdeling van het ziekenhuis, waar toen dertien zware-operatiepatiënten werden ver pleegd. Die verpleging lag in handen van twee zusters: een hoofdverpleeg ster, geassisteerd door de leerlingver pleegster Zo er sprake kan zijn van „schuld", kan dit meteen een twist punt worden: wie is verantwoorde lijk. „Mijn cliënte werkte pas anderhal ve dag op deze afdeling", zo merkte de raadsman, mr. A. van Velsen op. „Zij had pas een keer of vijf een transfusie gegeven. Bovendien was dit een bijzonder drukke afdeling en was mijn cliënte aan zichzelf overge laten die avond. Er is hier sprake van onbewuste schuld. Wat er die dag is gebeurd, zal zij haar hele leven met zich meedragen", aldus de raadsman. In de sfeer van dit ..schulddelict" betrekt men ogenblikkelijk de kwes tie van de controle, die er onbetwist moet ,zijn. Waarom werd deze fout pas anderhalf uur later opgemerkt? Terecht merkte in dit verband de raadsman op dat er misschien een kans van leven was geweest voor de patiënt als er tijdig was gecontro leerd. schuldiging" in de mond: „Je was niet helemaal fris meer". Verbazing wekte bij de president het feit. dat de verpleegsters in dit ziekenhuis gedurende hun hele leer lingentijd intem zijn: „In de meeste ziekenhuizen gaan de verpleegsters na één. hooguit twee jaar elders wo nen. Zij moeten met hun tijd mee." De rechtbank doet over veertien da gen uitspraak. MEXICO-STAD Luis Echeverria is gisteren beëdigd als de 26ste geko zen president in Mexico. Hij won de verkiezingen op 5 juni met overwel digende meerderheid. Tijdens zijn verkiezingscampagne beloofde hij de programma's van zijn voorganger, Diaz, op het gebied van landbouw en onderwijs te zullen voortzetten. In Parijs zijn de boulevards en de pleinen feestelijk verlicht voor de komende Kerstdagen. Op de foto Champs-Elysées in sprookjesachtig lichtgeumad. Tissot Seastar Tissot Saphir Klassiek model een ster horloge 'n eigen karakter ronduit mooi I doublé f 137,- zilver met enjaille doublé f 112.- staal f 126,- f 225.- chroom f 104,- WASHINGTON Het Witte Huis heeft gisteren inflatie alarm gegeven. Het is de twee de maal dat dit gebeurt sedert de invoering van dit systeem in de afgelopen zomer. In het rapport, dat de raad van economische adviseurs van president Nixon heeft opgesteld, wordt gesteld dat de loon- en prijsverhogingen van de laatste tijd de strijd tegen de in flatie dreigen te ondermijnen. Het in dexcijfer van de consumentenprijzen steeg de laatste maand in een tempo dat overeenkomt met zes procent per jaar. De nieuwe driejarige cao bij Ge neral Motors wordt gezien als een van de belangrijkste oorzaken, waar door de prijzen zullen stijgen wan neer deze door de hele Amerikaanse economie worden overgenomen. Verder wordt meegedeeld dat de regering een onderzoek instelt naar de prijsverhogingen van ruwe olie. De gemiddelde prijs van de benzine steeg in de week per 17 november j.l. met zestien procent. Ook de olie-in dustrie draagt op die manier bij tot de loon- en prijsspiraal waarin de economie wordt betrokken. Het Zwitserse parlement heeft een nieuwe wet goedgekeurd, die de rege ring machtigt om de pariteit van de Zwitserse franc ten opzichte van de Amérikaanse dollar te veranderen als een financiële crisis dat noodzakelijk - zou maken. De regering overweegt op dit ogenblik nog geen wijziging van de pariteit, aldus de minister van financiën, Celio. WEESP De cacao- en chocolade fabriek Van Houten wil gaan samenwerken met andere bedrijven. Er is inmiddels al een aantal contac ten gelegd. Daarnaast is het nodig om het be drijf grondig te herstructureren. Dit als gevolg van onbevredigende financiële resultaten en een afnemen de consumptie in de chocolade-indu strie. Dirpctie en vakbondsvertegenwoor digers voeren op dit ogenblik bespre kingen over eventuele afvloeiings maatregelen. MAASTRICHT De rechtbank van Maastricht heeft de 26-jarige koopman F. V. uit Heerlen veroor deeld tot acht maanden, waarvan drie voorwaardelijk. Hij had na een handgemeen met zijn vader deze overgoten met benzi ne en enkele lucifers naar hem ge worpen. De kleren kwamen echter niet tot ontbranding. Een gebrek aan verplegend perso neel kan men echter moeilijk een ex cuus noemen, omdat hier mensenle vens op het spel staan, zeker op een operatie-afdeling De hoogste verant woording ligt hier bij de leiding van een ziekenhuis: te voorkomen dat een zo zware zorg voor dertien patiënten op de schouders rust van slechts twee verpleegsters, hoe bekwaam die ook mogen zijn'. Komt daar nog bij dat juist dit personeelsgebrek oorzaak kan zijn van vermoeidheid door te lang wer ken, waardoor een betreurenswaar dige vergissing des te begrijpelijker wordt. Gezien in deze omstandighe den gaf de president van de recht bank de verpleegster de „veront- STAFBESTUUR UNIVERSITEIT TREEDT AF AMSTERDAM Het centraal be stuur van de wetenschappelijke staf van de universiteit van Amsterdam heeft zijn aftreden per 17 december aangekondigd. - Het doet dit ujt protest tegen het besluit van de Amsterdamse gemeen teraad om het bestuursplan van de universiteit aan te passen aan de wensen van minister Veringa. Het bestuur bestaat uit de voor zitters en secretarissen van de facul teitsstaven en de vier leden van het dagelijks bestuur. Het meent, dat de politiek de universiteit heeft ge bruikt voor bepaalde doelstellingen, die zij niet kunnen achterhalen. DEN HAAG De studie commissie van de ARP heeft geen eenstemmig rapport kun nen uitbrengen over het veilig heidsbeleid. De commissie is het er wel over eens dat een massale strategische aanval met kern wapens op het gebied van de tegenstander in strijd is met Gods evangelie en gebod, maar men is het niet eens over de ma nier waarop een einde moet worden gemaakt aan de kern bewapening. Een deel van de commissie is voor stander van een voorwaardelijke be ëindiging van de deelname aan de nucleaire bewapening. Anderen me nen dat deze deelname moet worden voortgezet. Men is echter eensgezind van oordeel dat de nucleaire de-esca- latie niet ineens kan worden bereikt, maar in fasen. Een deel van de commissie spreekt zich uit voor aktie in de Verenigde Naties om te bereiken dat het gebruik van kernwapens alzijdig illegaal wordt verklaard. Een ander deel vindt het reëler te proberen voorwaar den te scheppen, waaronder een der gelijke verklaring mogelijk is. Gestreefd moét worden, aldus het rapport, naar een overeenkomst tus sen NAVO en Warchaupact, waarin wederzijds het gebruik van nucleaire wapens wordt uitgesloten. Een deel van de commissie adviseert boven dien te streven naar het atoomvrij maken van West- en Oost-Europa, geleidelijke vermindering van de be wapening en het terugtrekken van de buitenlandse troepen. De commisise is eenstemmig vah oordeel dat de buitenlandse politiek van Nederland erop gericht moet zijn de vorming van een Europese kern macht te voorkomen. Men noemt het onverantwoordelijk' in de huidige situatie een nieuwe nucleaire macht te kweken. Voorts is men van oordeel dat Ne derland binnen de NAVO eigen ver antwoordelijkheid moet behouden ten aanzien van de atoomstrategie. Deel name aan dc NAVO mag niet beteke nen dat ons land zich op voorhand gebonden zou hebben aan het ge bruik van kernwapens. In elke crisis situatie wil men trachten de houding te bepalen. Sommige leden van de commissie zouden willen afzien van deelname aan de nucleaire strategie in NAVO- verband, wanneer hetgeen gepleit is niet binnen redelijke termijn wordt bereikt. Anderen wensen dit pressie middel niet te hanteren, omdat dan de indruk wordt gewekt de handen in ethische onschuld te willen wassen terwijl anderen het vuile werk moe ten opknappen. Nederland kan zich terugtrekken, maar is daartoe slechts in staat dank zij het feit dat de VS in overwegende zin het strategische machtsevenwicht in stand houden. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Hoewel het er donderdagnacht somber uitzag, heeft de Tweede Kamer gisteren toch het hele belastingpakket van de regering aangenomen: wijziging van de loon- en inkom stenbelasting, invoering van de wiebeltax de mogelijkheid om door het verlagen of verhogen van belastingen onze economie in toom te houden en verho ging van het twaalf-procent BTW-tarief tot veertien procent. Nieuw was een voorstel van minis ter Witteveen en staatssecretaris Grapperhaus (financiën) de suiker in het hoge BTW-tarief te laten om de kosten van het amendement-Noten boom (kath.v.) te dekken. Een horloge met een wereld beroemde Zwitserse naam kan een vrouw héél blij maken. Een Tissot doet nog iets anders: die maakt haar mooier. Want dat is het bijzondere van ieder Tissot-horloge: het is een élégant sieraad, pure horlogemode. Het is technisch van hoge klasse en toch... niet gek duur. Tuniekpak (2 en slot) Een ding moet mij van het hart dat mij wel een beetje smart, 'k Zag laatst in de krant eens staan kind op school geen broekpak aan. En nog wel op 't voorste blad van editie streek en stad. Kijk, dit vind ik overbodig en voor uw krant heel niet nodig. Ieder spoelt z'n mond ermee, 't kerkvolk trapt men naar beneê. Laat toch zulk bericht maar varen, de meester zal het zelf wel klaren. Zulke klein' pietluttgheden dienen te worden vermeden. Ook de krant krijgt dan een sneer en dat doet een goed lid zeer. 't Is maar sex, en drugs en pil sta daar niet te veel bij stil. We worden ermee overspoeld, ook al is 't zo goed bedoeld. Maar dit is een nieuwe zaak en wellicht een anders taak. PERNIS Mevrouw J. 't Hart- Besterveld i Loonsverhoging Het is bekend dat bij loonsverho gingen uitgedrukt in percentages de verschillen tussen lage en hoge in komens steeds groter worden. Daar staat dan tegenover dat de hoger ge- salarieerden verhoudingsgewijs ook meer belasting moeten betalen, zodat van een verhoging of een toeslag 400 bijvoorbeeld) ook minder overblijft. Een horloge voor de vrouw, die van mooie dingen houdt.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 10