op weg ongelukken Voor helikopter meer geen Commentaar 1 Gegevens kunnen uitlekken Plan van vakbeweging om de lonen te matigen #1 Amsterdam Matrozen (Damrellen) vervolgd ■NV Bankrovers gepakt in PROEF WIJST UIT: AUTO SNELLER Het Kwartet Fabeltjeskrant komt terug HET WIER Straks ambulances op centraal punt Voor 300.000 aan juwelen gestolen morgen heerlijke varkensfricandeau Minister Beernink over volkstelling: (RITA) Verdediging Nieuwe Leidse Courant Dinsdag 1 december 1970—51ste jaargang Directeur: F. Diemer Hoofdredacteur: Dr. E. Diemer CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" vooraanstaande prot. christelijke dagbladen De M Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Giro 58936 Abonnementsprijzen p. w. f 1,26, p. m. 5,40, p. kw. 16,15 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur In de toekomst zullen geen helikopters meer worden inge schakeld voor het vervoer van verkeersslachtoffers omdat gebleken is, dat een ambulance sneller is. Er is nu een wet in de maak, die dat ambulance-vervoer vanuit centrale punten regelt. (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM De kinderstrip „De Woefst en de Lamaars" valt niet meer te redden. Ook de vernieuwde teks ten, geschreven door Leen Valkenier, voldoen de NOS niet. Daarom is (volgens contract) beslo ten, dat de serie op 31 december wordt besloten. Vanaf 1 januari keert de Fabeltjeskrant in nieuwe verhalen terug op het scherm. DE BILT Maandag stond het weer in onze omgeving on der invloed van een depressie waarvan het centrum boven het midden van de Noordzee lag. De met een aanvankelijk zuidweste lijke wind aangevoerde lucht werd langzamerhand onstabieler, wat tot uiting kwam in een toe nemende buien aktiviteiL In de nacht van maandag op dinsdag ruimde de wind naar west als gevolg van het passeren van een trogvormige storing. Eerstgenoemd lagedrukgebied vult nu op, terwijl op het westelijke deel van de oceaan een nieuwe depressie in betekenis toeneemt. Dit druksysteem trekt in ooste lijke richting, voorafgegaan door een rug van hoge druk die zich woensdag via de Britse eilanden naar onze omgeving zal uitbrei den. Er kunnen nog enkele lo kale buien vallen, maar geleide lijk zullen er meer opklaringen voorkomen. Vooruitzichten voor donderdag: Aantal uren zon 0 tot 3; min. temp.: van ongeveer normaal tot 4 graden boven normaal. Max. temp.: van ongeveer normaal tot 3 graden boven normaal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 70 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 40 pro cent. Barometerstand: heden 10 uur 75.2 cm (1002 millibar) stijgend. AMSTERDAM De Amsterdamse recherche heeft twee jongens uit de hoofdstad aangehouden, die inmiddels hebben bekend op 15 oktober en 26 november overvallen te hebben ge pleegd op de bijkantoren van de Ne derlandse Middenstandsbank in de Scheldestraat en de Beethovenstraat in Amsterdam. Het zijn de 18-jarige O.M. van O. en de 17-jarige B. W. Hun buit bedroeg in totaal 42000 gulden. Bij hun arrestatie was daar van nog 27000 gulden over plus een nieuwe auto en enkele bandrecorders. De jongens werden gisternacht in hun ouderlijke woningen van bed ge licht. Getuigen herkenden hen van de foto. Bij beide berovingen stapten de da ders met bivakmutsen op de bank 'binnen op een moment, dat er geen publiek was. Terwijl de ene jonge man het bankpersoneel met een pis tool of een voorwerp, dat daarop leek, in bedwang hield, roofde de andere het geld, MOSKOU De Nobelprijswinnaar voor de literatuur, de Rus Solzje- nytsin, heeft officieel laten weten niet persoonlijk de prijs in Stock holm in ontvangst te zullen nemen, uit vrees niet naar zijn land te kun nen terugkeren. Hij heeft dit meegedeeld in een brief aan de Zweedse Nobelstichting, waarin hij verder te kennen gaf dat hij graag de prijs in Moskou zou ont vangen uit handen van een afge vaardigde van de stichting. (Van onze parlementsredactie DEN HAAG Verkeersslachtoffers kunnen per helikop ter niet sneller naar een ziekenhuis worden gebracht dan met een ambulance. Een ziekenwagen is gemiddeld binnen twintig minuten op de plaats van het ongeval en het inzet ten van helikopters is daarom overbodig. beste oplossing is voor mensen met een hartinfarct. Bij de inrichting hoort ook een mo bilofooninstallatie. In Engeland is gebleken dat ambulances met zo'n in stallatie de helft meer kunnen doen omdat ze voortdurend bereikbaar zijn en daar ingezet kunnen worden waar ze het meeste nodig zijn. (voor vervolg zie pag. 5) DEN HAAG Vijf van de 74 ma rinemannen, die op 25 augustus heb ben deelgenomen aan de ongeregeld heden op de Dam in Amsterdam, zul len strafrechtelijk worden vervolgd. Zij hebben zich vermoedelijk schul dig gemaakt aan „geweldpleging je gens personen en beschadiging van eigendommen van dêrden". Dit heeft de vlootvoogd, de com mandant der zeemacht in Nederland, vice-admiraal A. van der Moer, be slist, na advies te hebben ingewonnen bij de fiscaal bij de permanente krijgsraad in Nederland. De berech ting zal door de zeekrijgsraad ge schieden. De gedragingen van de overige militairen, zullen door de eigen commandant krijgstuchtelijk worden afgedaan. PARIJS Uit de badkamer van een 37-jarige Parisienne zijn zondag op mysterieuze wijze juwelen met een waarde van 300.000 gulden gesto len. Tot die conclusie komt de Werk groep Helikopters in haar eindrapport en staatssecretaris Kruisinga (volks gezondheid) is het daar mee eens. Hij verwacht dan ook dat helikopters niet zullen worden ingeschakeld bij ge- wondenvervoer. De onderminister heeft het rapport van de Werkgroep met de memorie van antwoord wet- ambulancevervoer aan de Tweede Kamer gestuurd. CENTRAAL Uitgangspunt voor de nieuwe wet telijke regeling ambulance-vervoer is dat het vervoer van verkeersslacht offers voor een bepaald gebied vanuit één centraal punt geregeld wordt. Op de centrale post, die geleid wordt door een medicus, moet men in één oogopslag kunnen zien welke ambu lances beschikbaar zijn, hoe het staat met de toestand op de wegen en wat de opnamemogelijkheid is van de zie kenhuizen in het gebied. Dc ziekenwagens die naar de plaats van het ongeval worden gedirigeerd zuilen aan hoge eisen moeten vol doen. wat betreft inrichting en uit rusting. Iedere patiënt moet die am bulance krijgen, die voor hem het meest geschikt is. Onderzocht wordt of de zogenaamde „hartrenwagen" de Prins Claus heeft gisteren een naar hem genoemde school in het Utrechtse Linschoten offi cieel geopend. Het werd een uit bundig kinderfeest, waarbij de kinderen met de hoge gast bab belden. Hier de Prins bij een van de leerlingen. Antwoord aan regering ligt klaar DEN HAAG De drie vak- eentralen hebben gisteravond, met instemming van alle aange- Feestelijke gekleurde dikke kaars (middel lijn 5 cm) voor wie een nieuwe abonnee op geeft. Met kandelaar van sierlijk smeed werk. Brandt minstens 40 uur. Ook leuk om cadeau te geven. Een goed stuk vlees hoort erbij bij de bloemkool, sperzieboontjes of worteltjes een koningsmaal op een door-de-weekse dag Doe mee met de kerstprijsvraag van de Stichting Voorlichtingsbureau Vlees Vleeswaren en Vleesconserven in uw Radio-TV blad van 26/27 dec. a s. sloten organisaties, een plan op gesteld dat moet dienen als richtlijn voor alle vakbonden om de lonen volgend jaar in be dwang te houden, op voorwaar de dat de regering geen alge mene loonmaatregel neemt. De richtlijn houdt het volgende in: Uitgangspunt voor de loonont wikkeling in 1971 moet zijn een stijging van het reële, vrij beschik bare inkomen die in zekere mate achterblijft bij de op 3 a 3'/s procent geschatte toeneming van de arbeids- produktiviteit. Als stijging van het reëel beschik baar looninkomen wordt beschouwd de mate waarin de nominale con tractloonstijging de prijsstijging over treft. Buiten beschouwing moeten blijven de incidentele loonsverhogin gen en het beslag dat via de loon- en inkomstenbelasting en de sociale ver zekeringspremies op de nominale loonstijging wordt gelegd. (De vakcentralen noemen geen per centage voor de reële inkomensverbe tering, dat naar hun mening per be- Ik geef op als nieuwe abonnee: adres: woonpl.. I betaling per u kwartaal maand Mijn naam is: adres: woonpl: Stuur mij de dikke kaars met kandelaar als tegenprestatie Postzegel is niet nodig als u op de envelop schrijft: Nieuwe Leidse Courant, Antwoordnummer 267, Leiden. HILVERSUM Minister Beernink van binnenlandse za ken heeft vanmorgen in het NOS-radioprogramma „Praten met de minister" toegegeven dat de kans op het uitlekken van persoonlijke gegevens bij de volkstelling aanwezig is. Hü zei dat eventueel de enquêteurs gebruik zouden kunnen maken van persoonlijke gegevens, al achtte hij de kans zeer gering. De enquêteurs zullen volgens minis ter Beernink zoveel mogelijk buiten de overheidsdienst worden gezocht: „Werkloze hoofdarbeiders en gepen sioneerden." BVD Hij verzekerde nogmaals dat de BVD geen gegevens ter beschikking zullen worden gesteld. Ook de ge meenten mogen geen gebruik maken van gegevens van deze telling. De minister zei verder dat van dit kabinet geen voorstel tot wijziging van de kieswet (invoering van een districtenstelsel, verhoging van de kiesdrempel) mag worden verwacht. Minister Beernink zei tenslotte dat hij na de verkiezingen in ieder geval niet in de Tweede Kamer zal terug keren. drijfstak kan variëren. De metaal industrie beoogt dit jaar een reële loonsverbetering van 2,75 procent, ter wijl er looneisen op tafel liggen die uitgaan van een reële verbetering met 3 procent.) (voor vervolg zie pag. 2) Menigeen noemt zich idealist; niet, omdat hij voor een idee maar omdat hij van een idee leven wil. WEISS Zon en maan 2 december: zon op 8.26, onder 16.32; maan op 12.06, onder 20.00; 5 december E.K. Hoog water Hoog water, 2 december: Rot terdam le getij 6.48, 2e getij 19.23; Scheveningen 5.04 - 17.20; Vlissingen 3.48 - 16.12; Willem stad 7.37 - 19.55. AMERIKA ZAL geen troepen uit Europa terugtrekken voor 1972, het jaar waarin weer presidentsverkie zingen worden gehouden. President Nixon geeft geen gevolg aan de in het Congres uitgesproken wens tot vermindering van de sterkte uit fi nanciële overwegingen. Eerder dit jaar trachtte men van Ame- rikaanse zijde de bezwaren van het Congres op te vangen door van de Europese Navo-bondgenoten een groter bijdrage te vragen in de kosten van legering van de strijd krachten. Washington heeft dit voornemen la ten varen, omdat het te veel dc in druk zou wekken, dat Amerika be taalde huurlingen in Europa heeft of zou willen hebben. In Brussel wordt deze week naar een andere oplossing gezocht. Het is duidelijk, dat Nixon zijn be leid tegenover het Congres alleen kan verdedigen, als hij kan aanto nen dat de Europese landen dc ei- I gen defensie-inspanningen hebben vergroot. I Gedacht wordt aan betere bescher ming van vliegtuigen door het bou wen van beveiligde ondergrondse ruimten, verbetering van het com municatiesysteem, dat nog veel te wensen laat ook ai is er geogra fische aansluiting. Het idee is geopperd door de Neder landse minister van defensie, Den Toom. Als het wordt uitgevoerd kan groter beveiliging van het Navoge- bied worden bereikt zonder ver groting van het wapenarsenaal in Europa. Het programma gaat anderhalf mil jard gulden kosten. Dat moet opge bracht worden door de Europese Navoleden. Daarbij wordt de ge bruikelijke verdeelsleutel gehan teerd. En daar beginnen de moei lijkheden. Frankrijk kan weigeren een bijdrage te leveren, omdat het al jaren niet meer deelneemt aan dc militaire sa menwerking in Navoverband. Het neemt ook op de bijeenkomst van deze week slechts deel aan het po litieke overleg. Portugal en IJsland hebben al laten weten, dat zij niet zullen meedoen. Ernstiger is evenwel, dat Engeland zich aan medewerking wil onttrek ken. omdat het elders een enorme defensiclast op zich moet nemen. Dit zou betekenen, dat al het geld bij eengebracht moet worden door West-Duitsiand, de drie Benelux- landen. Denemarken, Noorwegen, Italië, Griekenland en Turkije. En dat is te veel gevraagd. Een dringend beroep op Engeland en Frankrijk, die beide profiteren van verhoging der defensie-inspannin gen, mag niet onbeantwoord blij ven.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 1