MPT VAN f 400 BLIJFT f 123 MANTEL SPECIALIST Commentaar Filiaalchef beroofd van 7200 gulden li'j I.YA I Bij razzia van Griekse politie 34 arrestaties Planbureau: 80 procent krijgt extra uitkering I I Verkeer gehinderd hij West-Berlijn Het Kwartet de grote specialist MANTELS v is .ci. uiteraard de 13 mille lonen uit kluis Diefstal uit warenhuis VOORAANSTAANDE JURISTEN IN DU CEL Reactie op vergadering CDU Steekproef is mislukt Schepen botsen op Rijn (RITA) Leicis e Courant Maandag 30 november 1970 51ste jaargang vooraanstaande prol. christelijke dagbladen Directeur: F. Diemer Hoofdredacteur: Dr. E. Diemer CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mijn hert bi teghenspoetl" loofdkantoor- Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Giro 58936 Abonnementsprijzen p. w. 1,26/ p. m. f 5,40, p. kw. 16,15^ Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Van de extra uitkering van 400 zal dit jaar 220 en volgend jaar slechts 123 netto overblijven: voor degenen die waarde hebben gehecht aan sombere uitlatingen dat er vrijwel niets van zou overblijven, een meevaller, voor de meeste anderen een tegenvaller Touwtrekken EINDHOVEN Bij de firma L. van den Heuvel, een Eindhovense detailhandel in huishoudelijke appa raten, zijn loonzakjes met in totaal 13.000 gulden uit de kluis gestolen. Een bedrag van 30.000 gulden, dat ook in de kluis lag, iiebben de die ven laten liggen. Van ónze sociaal-economische redactie) UTRECHT Van de extra uitkering van 400 gulden blijft fna aftrek van belastingen, sociale premies en prijsstijgingen) voor het gemiddelde gezin dit jaar 220 gulden netto over. Bij verwerking in de cao's voor volgend jaar daalt dit netto zelfs tot 123 gulden. Dit heeft de directeur van het Centraal Planbureau, de heer C. A. van den Beid, berekend op verzoek van het Nederlands Katholiek Vakverbond. Daarbij is hij uitgegaan van een gezin met twee kinderen en een inkomen van 12.000 bruto per jaar (zonder kinderbijslag), terwijl hij er tevens van uitging, dat 80 procent van de werknemers de extra uitkering heeft ontvangen. Nationaal-economisch gezien bete kent de extra uitkering 2.5 procent van de totale loonsom. Voor het ver onderstelde gezin komt de extra uit kering neer op een stijging van het brutoloon met 3.3 pet, en als de kin derbijslag bij het bruto-inkomen wordt geteld, met 3.1 pet. Na aftrek van de belasting (op uitkering-ineens) en de sociale pre mies blijft er van de stijging 2.75 pet of 281 over. Voorts wórdt op korte termijn een stijgingvan de kosten van levensonderhoud ver* wacht van 0.6 pet, neerkomend op een kwart van de totale loonsom stijging of voor het betrokken gezin 61, zodat er van de 400 een netto bedrag van 220 overblijft. Volgend jaar Volgend jaar blijft er minder over, zo berekende de heer Van den Beid. Het is de bedoeling dat in 1971 de extra uitkering als een loonstijging van ca 3 pet in de cao's wordt opge nomen. Omdat het geld dan tot het normale loon behoort, valt deze ver betering onder het normale belas tingtarief, dat iets hoger is dan het tarief bij uitkering-ineens. Het veronderstelde gezin houdt na aftrek van belastingen en sociale premies geen ƒ281, maar ƒ256 over. Het effect van de prijsstijging is op langere termijn niet Ó.6 pet of 61, maar 1.3 pet of 133, zodat er vol gend jaar van de extra uitkering van 400 123 netto overblijft. (voor vervolg zie pag. 7) UTRECHT Een onbekende man van naar schatting 20 jaar, heeft za terdagavond in Utrecht de 23-jarige filiaalchef J. van Dijk op straat van een cassette met 7200 gulden beroofd. Dit gebeurde kort nadat de chef op zijn fiets was gestapt om de cassette met de dagopbrengst van een textiel bedrijf aan de Croeselaan naar de bank tè brengen. De jongeman rende van achteren op de fietser toe en griste de cassette weg, die de heer Van Dijk onder zijn arm had. Onmiddellijk daarna ver dween hij in een auto, die even later werd teruggevonden >en gestolen bleek te zijn. De filiaalchef herinnerde zich later de dader 's middags tegenover zijn winkel te hebben zien posten. Hij kon geen nauwkeurig signalement opge ven. DORDRECHT De politie dwong vannacht een auto te steppen met een grote hoeveelheid gestolen goe deren uit het warenhuis Linders. Twee mannen werden gearresteerd. Een omwonende hoorde om drie uur dat een grote glazen deur werd ingetrapt van het warenhuis. Hij waarschuwde de politie. Toen deze arriveerde, sloegen de inbrekers met de auto, waarin zij confectiegoederen aan het inladen waren, op de vlucht. Eén man ont kwam. Zaterdag is het verkeer in twee hoofdstraten in Rome peratuur, wat hun gezondheid en die van de vele geblokkeerd door patiënten van een ziekenhuis, waarin woedende automobilisten geen goed hebben gedaan. 1 het personeel al drie dqgen in staking is. Op draag- Twee van de patiënten werden zodanig door de om baren en in rolstoelen protesteerden de verwaarloosde standers geslagen, dat ze vroegtijdig het ziekenhuis j zieken hiertegen in de buitenlucht, bij vrij lage tem- moesten binnengaan. ATHENE De Griekse vei ligheidspolitie heeft het afgelo pen weekeinde 34 personen ge arresteerd, die volgens het mi nisterie van openbare orde ver dacht worden van medeplichtig heid aan ondermijnende activi teiten tegen de staatsveiligheids dienst. Van welingelichte zegs lieden is vernomen, dat zich on der hen twee voormalige parle mentsleden van de centrum partij bevinden: Kefalinos en Intzes. De meeste anderen zou den vooraanstaande juristen zijn. In Athene doet het gerucht de ron de. dat de arrestaties in verband staan met de bomaanslag van don derdag, waarbij een bronzen stand beeld van wijlen president Truman Feestelijke gekleurde dikke kaars (middel lijn 5 cm) voor wie een nieuwe .abonnee op geeft. Met kandelaar van sierlijk smeed werk. Brandt minstens 40 uur. Ook leuk om cadeau te geven. Ik geef op als nieuwe abonnee: adres: woonpl,. Mijn naam is: adres: wnonpl- kwartaal maand 1 Stuur mij de dikke kaars met kandelaar als tegenprestatie 1 betaling per L. Postzegel is niet nodig als u op de envelop schrijft: Nieuwe Leidse Courant, Antwoordnummer 267, Leiden. BERLIJN Amerika, Engeland en Frankrijk hebben vannacht Rusland meegedeeld dat moeilijkheden op de toegangswegen naar Berlijn de span ning om de stad vergroten. Bovendien kunnen ze de besprekingen van de vier ambassadeurs voor Berlijn be moeilijken. De drie westelijke mogendheden zeggen dit in antwoord op het Rus sische protest tegen de vandaag in Berlijn begonnen bijeenkomst van de CDU-CSU-fractie van de Westduitse bondsdag. Volgens de westelijke mogendheden zijn fractiezittingen een van de rea liteiten van de status van Berlijn. Zij werden al vele jaren in Berlijn gehouden en hadden met de lopende gesprekken over verbetering van de toestand in en om de stad niets te maken. Het Russische protest werd vrijdag ingediend. Kort daarna deden zich op de toegangswegen naar Berlijn grote opstoppingen voor door verscherpte controle van de Oostduitse grens- instanties. De moeilijkheden begonnen zater- j dag toen de Oostduitse grenswachten I op hoog bevel een langzaam-aan-actie begonnen op de verkeerswegen die West-Berlijn via het grondgebied van de DDR met de bondsrepubliek ver binden. Vier uur Bij de doorlaatposten ontstonden soms autofiles van twee kilometer en wachttijden, die zondagavond waren opgelopen tot vier uur. In een radio-interview reageerde minister Scheel: „Niet alleen de rati ficatie van het Duits-Russische ver drag, maar ook het in werking treden van het Duits-Poolse verdrag is af hankelijk van een bevredigende op lossing van Berlijn." De Westberlijnse burgemeester Schütz verweet de DDR te zijn terug gekeerd naar de methoden van de kpude oorlog. Overigens was hij van mening dat het hier niet gaat om een maatregel van de landen van het Warschau-pact, maar om een solo actie van de DDR. werd beschadigd. Na de aanslag ont dekte de politic op 200 meter van het beeld twee springladingen in de stu dio's van de Griekse omroep. De groep, die zich de „beweging van de 20s{e oktober" noemt, heeft de verantwoordelijkheid voor de aansla gen op zich genomen. Volgens een brief, die naar gezegd wordt, uit een Griekse gevangenis is gesmokkeld, wordt George Panagou- lis, die schuldig is bevonden aan po ging tot moord op premier Papado- poulos, sinds zijn arrestatie in 1968 alleen in een cel vastgehouden en ge marteld. De inhoud van de brief werd zondag gepubliceerd in het Britse blad Observer. Panagoulis zou erin beweren, dat een deel van de bewijs stukken tijdens zijn berechting zijn vervalst. Gistermiddag heeft de Griekse poli tie een menigte van 2000 jongeren verspreid, die in het centrum van A- thene een betoging hielden nadat ze de Amerikaanse popfestival-film Woodstock hadden gezien. Een aantal van hen werd aangehouden. Het was de eerste betoging op straat in Grie kenland sinds de staatsgreep van 1967. Onder de wet op de uitzonde ringstoestand, die nog steeds van kracht is, zijn demonstraties verbo den. Intussen is bekend geworden, dat Griekenland zes maanden geleden met Frankrijk een overeenkomst heeft gesloten voor de koop van 55 Actie Pakistan DEN HAAG Woensdag of don derdag zal bekend worden hoeveel de bliksemactie voor de hulpverle ning aan Oost-Pakistan van vorige week vrijdag heeft opgebracht. De steekproef, die het Rode Kruis za terdag onder een aantal gemeenten heeft gehouden is mislukt. Twintig grote en kleine plaatsen was gevraagd op te geven hoeveel de actie had opgebracht. Op deze manier hoopte men een aanwijzing te krijgen voor de landelijke op brengst. De helft van de gemeenten heeft gereageerd en dit aantal was te klein om schatting te doen van het totaalbedrag. Wel is gebleken, dat in de grote steden minder is gegeven dan in de kleinere plaatsen. Franse AMX-tanks. Met de order zou een bedrag van ruim 100 miljoen gul den gemoeid zijn. De eerste tanks zouden in de komende weken worden afgeleverd. Vierduizend Griekse kiesmannen hebben gisteren uit door de regering goedgekeurde organisaties 92 kandi daten gekozen uit wier midden een „raadgevend comité" van 56 leden zal worden geformeerd. In de Griekse pers wordt dit comité een „klein par lement" genoemd, maar tegenstanders van het bewind wijzen elke vergelij king met het constitutioneel parlement van voor de staatsgreep van de hand omdat de adviezen van het comité niet bindend zijn. Hoewel het comité de regering mag adviseren over wets voorstellen, heeft het niet het recht om voorstellen af te wijzen. DE MOEILIJKHEDEN op de auto wegen naar Berlijn onderstrepen weer eens, hoe moeilijk het zal zijn een akkoord te bereiken over hel probleem dat de vroegere Duitse hoofdstad nog altijd oplevert. Rechtstreekse aanleiding is een bij eenkomst van de Westduitse chris ten-democraten, die nog altijd d* behoefte hebben hun rechten de monstratief op te eisen. De war* oorzaak moet elders worden ge zocht. De Oostduitse leiders, met Ulbricht (ondanks een lichte hartaanval) op kop, hebben niet zonder bezorgd heid de vorderingen gadegeslagen, die Bonn in de afgelopen maanden te Moskou en Warschau heeft ge maakt. Er is overeenkomst met dé geprik kelde stemming die een aantal jaren geleden in Oost-Duitsland ontstond, toen Roemenië en Wcst- Duitsland buiten Moskou om vol ledige diplomatieke betrekkingen hadden aangeknoopt. Polen en Tsjechoslowakije toonden eveneens grote interesse, als de kwestie van de Oder-Ncisse-grens en het probleem van het pact van München 1938 definitief geregeld zouden worden. Ulbricht raakte in paniek. Omdat ook de Russen niet erg inge nomen waren met de ontwikkelin gen van die dagen, vond de Oost duitse partijleider bij hen een gewillig oor. De inval in Tsjecho^-* Slowakije werd met name door Ulbricht in de hand gewerkt. In een nieuwe toenaderingspoging heeft Bonn de weg via Moskou gekozen. Die heeft ook tot succes in Warschau geleid. Andere deuren, zoals die van Praag, lijken voor Bonn niet langer gegrendeld te zijn. Ulbricht wil nu eindelijk ook zijn deel. En dat Is niet alleen volledige erkenning van de Deutsche Demo- kratische Republik, maar ook be ëindiging van de Westduitse aan wezigheid in het westelijke stads deel van Berlijn. De regering te Bonn heeft het van kracht worden van het Russisch- Westduitse niet-aanvals-vedrag af hankelijk gesteld van een difinitie- ve regeling van de Berlijnse kwes tie. zolang twee Duitse' staten naast elkaar bestaan. Hierover moeten de zogenaamde Grot* Vier, die nog steeds voor de gang van zaken in de stad verantwoor delijk zijn, overeenstemming berei ken. Totdusver hebben de Russen echter geweigerd een oplossing mogelijk te maken. Zij verschuilen zich achter de Oost duitse leiders en laten hun mede werking afhangen van een akkoord tussen de twee Duitse staten. Er zijn nog geen aanwijzingen dat zij Ulbricht onder druk zetten omdat ook het Russisch-Westduitse ver drag op het spel staat. KEULEN Twee Nederlandse schepen kwamen gisteravond op de Rijn ter hoogte van Porz frontaal in aanvaring. Niemand werd gewond, maar de schepen liepen zoveel schade op, dat ze aan de grond moesten wor den gezet' Het zijn het tankschip Percifio uit Rotterdam en de met ko len geladen Hendrik Jan uit Vrees wijk. Ieder heeft zoveel recht als hij macht heeft. SPINOZA „Ik heb ruzie met een jongen gehad, toen ik van muziekles kwam." Zon cn maan 1 december: zon op 8.25, onder 16.33; maan op 11.32, onder 18.34; 5 december E.K. Hoog water Hoog water, 1 december: Rot terdam le getij 6.10, 2e getij 18.38; Scheveningen 4.25 - 16.39; Vlissingen 3.03 - 15.25; Willem stad 6.56 - 19.12. DE BILT Een depressie koerste op Het Kanaal noord- oostwaarts naar de Noordzee Dit druksysteem veroorzaakte bo ven onze omgeving een zuidelijke stroming waarmee zachte lucht werd aangevoerd. Later drong, voorafgegaan door regen, iets koelere lucht onze omgeving binnen. De wind ruimde naar zuidwest en nam aan de kust tot hard toe. Verwacht wordt, dat de depres sie langzaam naar het noorden zal wegtrekken, terwijl een rand- storing, die zich vanmorgen over Engeland naar de Golf van Bis- kape uitstrekte, morgen het weer in onze omgeving tijdelijk zal be- invloeden, zodat er met enkele buien rekening moet worden ge houden. Hoewel de temperaturen ge leidelijk wat lager zullen wor den, zijn de vorstkansen voor lopig klein. Dit in tegenstel ling tot Skandinavië, waar het, ook overdag, vriest. Vooruitzichten voor woensdag: aantal uren zon: 0-3; min. temp.: 0 tot 5 graden boven nor maal; max. temp.: 0 tot 5 graden boven normaal; Kans op een dro ge periode van minstens 12 uur: 80 procent; kans op een geheel droog etmaal: 50 procent. Barometerstand: heden 10 uur 74.6 cm (994 millibar) dalend.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 1