fatalisme en wanhoop: de bedreiging van Pakistan geef iets van de slijter... Kan PSV revanche nemen tegen volledig Feijenoord? lewoners apathisch rn Tekorten in leger: te veel vrijstellingen tip van Sint Boetes geëist tegen liasjiesj-rokende kabouter-raadsleden PPR-pleidooi voor ramoenorganisatie Alf Ramsey met dood bedreigd Er is geen antwoord op de steeds terugkerende rampen De Ruiter wijst hulp af Heeft Kamerlid inkomsten uit arbeid hij maakt er een fijn cadeau van! Hippies verdacht van kannibalisme 1 u LEIDSE COURANT VRIJDAG 27 NOVEMBER 1970 LONDEN Onbekenden hebben, kort voor de aanvang van de inter landwedstrijd Engeland Oost- Duitsland, twee Engelse televisieorga nisaties de BBC en de ITV op gebeld en gezegd, dat een aanslag op het leven van Sir Alf Ramsey, de coach van het nationale elftal, zou worden gepleegd. Ramsey heeft daarna bescherming gekregen van een aantal politieman nen in burger. Er zijn geen aanwij- zingen gevonden, dat er werkelijk sprake was van een complot tegen het leven van de Engelse bondscoach. Kinderen en bejaarden hebben zich in twee lange rijen opgesteld voor de voedseluitdeling van. de regeringshulpdienst op het eiland Bhola, OoSt-Pakistan. Er zijn jiog steeds grote tekorten aan voedsel en kleding in het gebied, dat twaalf dagen geleden werd getroffen door enorme vloedgolven en een cycloon. De cycloon is de goddelijke manier van geboortenbeper- king", zei een Pakistaanse ambtenaar na de ramp. Hij ver tolkte daarmee het gevoel van "wanhoop van dé Pakistanen tegenover de steeds terugkerende cyclonen en overstromin gen. OPKOMST GEDAALD (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG Ondanks het grote surplus van 30.000 voor militaire dienst goedgekeurde!) zijn dit jaar bij de drie krijgs machtonderdelen tien procent minder dienstplichtigen onder de wapenen gekomen dan nood zakelijk was. Het gevolg daarvan is, zo schrijft de Legerkoerier, dat vooral de landmacht, die 80 pro cent van de dienstplichtigen in zijn gelederen heeft, ernstige te korten heeft. Deze tekorten ma nifesteren zich met name in het eerste legerkorps, waar pelo tonscommandanten zonder pelo ton zitten en afdelingstesten bij de artillerie niet kunnen door gaan omdat de batterijen zwaar onder de sterkte zijn. Hoc is dat mogelijk, vraagt het blad zich af. als men weet, dat er jaarlijks 45000 dienstplichtigen nodig zijn en er 75000 jongens worden goedgekeurd? Drs. D. Schütte, hoofd dienst plichtzaken van het ministerie van defensie, wijdt die recordmarge van 10 procent vooral aan het grote aan tal vrijstellingen dit jaar. Vooral de politieke beslissing om bouwvakkers vrijstelling te geven blijkt er flink te hebben ingehakt: in 1970 scheelde dat bijna 3000 man. Ook de onder wijshervormingen hebben ertoe ge leid, dat er veel meer mensen uitvie len dan voorheen. Computer Deze aantallen van tevoren in te calculeren, blijkt bij defensie admi nistratief een moeilijke zaak. Vol gens de heer Schütte komen, wan neer er moet worden ingedeeld, ook die mensen in de computer, van wie een verzoek om uitstel of vrijstelling nog in behandeling is. Administra tief behoren zij dus tot degenen, die opkomen, maar in de praktijk vallen er velen af. „Het probleem is", aldus de heer Schütte, „dat je niet lang genoeg van tevoren weet, hoe groot dat aantal vrijgestelden is. Wi6t je dat wél, dan kon je je aanpassen, door bijvoorbeeld minder goedge- keurden buitengewoon dienstplichtig te stellen". Beleid Met deze tendens al bij het oproe pen rekening te houden door bij voorbeeld tien procent meer op te roepen dan nodig is is volgens de heer Schütte niet mogelijk. Vooral omdat dit onnodig geld kost: wat in de exploitatiesfeer aan uitgaven wordt gedaan, kan niet in materieel geïnvesteerd worden. Hij noemt het ook moeilijk het beleid, dat op een teruglopende sterkte is gericht, op korte termijn,om te buigen. Voor de eerstvolgende Richting is hij, volgens de Legerkoe'rier. maar gematigd optimistisch gestemd. „Zo juist blijkt de noodzaak om in Rot terdam een aantal onderwijzers vrij te stellen. Daardoor valt er alwéér een gat. waarop ik niet had gere kend. Het is nu al te laat dat gat tijdig op te vullen" Ook voor voorjaar 1971 verwacht hij minder opkomst dan is gepland DACCA Temidden van alle chaos van de ramp die Oost-Pakis- Iftan heeft getroffen, wordt dit gebied reeds bedreigd door nieuwe I gevaren: fatalisme en wanhoop voor de toekomst. Een Brit die aan het reddingswerk meedoet zei vandaag, dat in Oost-Pa- Ij kistan praktisch niets is veranderd sinds de tijden van de Britse onder- I koning, toen Pakistan nog een deel |j van India was. De duidelijke technologische kloof die het land van de buitenwereld cheidt i heeft vele Oostpakistani's oen twijfelen of er ooit wel een ant- lord zal worden gevonden op de re- lelmatig wederkerende rampen in de porm van cyclonen en overstromin- Ieder jaar „De cycloon is de goddelijke manier van geboortenbeperking". merkte een Pakistaans ambtenaar in de dagen na de ramp op. Afgezien van 1967 is Oost-Pakistan sedert 1960 elk jaar door een natuur ramp bezocht, waarbij tenminste 53.000 mensen omkwamen en voor meer dan 800 miljoen dollar schade werd aangericht. De verliezen van de katastrofe van dit jaar zijn hier van zelfsprekend niet in opgenomen. Landbouwdeskundigen vrezen dat door fatalisme over natuurrampen al- Vriendelijk verzoek om niet zelf het abonnementsgeld te gireren, maar de accept-giro kaart af te wachten en uitsluitend daarmee te betalen. „Geen moeilijkheden DEN HAAG De Haagse onroe- rend-gocdhandelaar C. M. de Ruiter zal de door zijn voormalige compag non P. J. Dicckman aangeboden hulp niet aanvaarden. „Ik heb geen moeilijkheden en ik ben gewend mijn eigen boontjes te doppen", verklaarde de heer De Rui ter. Voor de heer Dieckman is- geen plaats in het GBS-Beheer, voegde hij eraan toe. Even tevoren had de heer B. Kok, naaste medewerker en zaakwaarne mer van de heer Dieckman, meege deeld dat de heer Dieckman nog in onderhandeling was met de heer De Ruiter. Of de heer Dieckman het Lingerie huis zou overnemen en welk bedrag de heer Dieckman eventueel beschik baar zou stellen, hing allemaal af van de positie, die de heer Dieckman zou gaan innemen in GBS-beheer, aldus de heer Kok. UTRECHT Is de schadeloosstel ling voor leden van de Tweede Ka mer gelijk te stellen met een inkomen uit arbeid, waarvan in veel sociale wetten sprake is? „Ja", zegt de socia le verzekeringsbank en besliste daar om eind vorig jaar, dat een bijslag volgens de interimwet invalid'teits- rentetrekkers niet aan het Tweede Kamerlid voor de Boerenpartij Nuij- ens uit Limmen zal worden uitbe taald. De heer Nuijens die slechts voor tien procent arbeidsgeschikt is. be streed de opvatting van de SVB woensdagochtend voor de centrale raad van beroep in Utrecht. Ie pogingen te niet zullen worden ge daan om de rijstproduktie op te voe ren, en dat in een tijd waarin de Bengalers al niet voldoende voedsel kunnen verbouwen voor hun eigen bevolking, die vermoedelijk nog voor het einde van deze eeuw in aantal verdubbeld zal zijn. Geklaagd Nieuwe verbouwingsmethoden met zogenaanvde „wonderrijst" kosten meer geld. Na een natuurramp heeft de boer alles verloren en kan hij niet aantonen dat de moderne technologie hem profijt oplevert. „In vroeger dagen stierf de boer als zijn oogst vernietigd was", vertelde een adviseur, „maar nu sterft hij in de schuld". Voor de bewoners van Bengalen vormt de reactie van de centrale re gering op de ramp een concreet voor beeld van hetgeen waar zij al jaren lang over hebben geklaagd. De men sen zijn geschokt in hun nationale trots. „Stel je eens voor, de Britten zijn hier gekomen om onze doden te be graven", riep de begum Rapia Khan Amin uit. Zij is de dochter van een parlemenstlid dat tijdens zijn leven zeer gerespecteerd was. Herinnerd Britten en Amerikanen zijn met uitgebreide reddingsploegen komen opdagen in een tijd dat Pakistan naar nauwere politieke en commerciële banden met communistisch China en het Sow jet-blok streeft. Juist door de komst van de Ameri kanen en Engelsen met helikopters, schepen en verfijnde communicatie middelen zijn de Oostpakistani's nog eens herinnerd aan het grote verschil in technologische ontwikkeling tussen die twee landen en hun eigen land. De stormramp heeft reeds een ver schrikkelijke indruk gemaakt op de overlevenden. Wellicht zal de ramp in de geschiedenis een belangrijker plaats krijgen dan alleen maar een van de grootste rampen die de mens heid ooit heeft getroffen. Misschien wordt zij eens gekenmerkt als het punt waarop de verandering zich be gon te voltrekken in wat thans Pa kistan wordt genoemd. (gratis fraaie geschenkverpakking) LIVINGSTONE In de Ameri kaanse staat Monatana zijn twee jeugdige hippies beschuldigd van kannibalisme. De twee, Harry Stroup en Stanley Baker, kunnen een straf verwachten van 10 jaar resp. tot le venslang. De hippies hadden een tijd lang een zwervend bestaan geleid. Zij re den deze zomer mee met James Schlosser, een maatschappelijk wer ker. Onder invloed van lsd zou Baker de man hebben vermoord, in stukken gesneden en toen het hart van het slachtoffer opgegeten. Daarna werd wat van Schlosser over was in een rivier geworpen. AMSTERDAM „Een kwart miljoen mensen wordt in de cri minele hoek geduwd en dat is wat je noemt crimineel". Dit. betoog de gistermiddag kabouterraads lid Frans van Bommel (31) voor de Artisterdamse rechtbank waar hij samen met zijn fractiegenote Connie Bos (23) terechtstond I o (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De Politieke Partij Radicalen vindt dat er een wereldrampenorganisatie moet komen, naast het Internationale Rode Kruis, dat als particuliere organisatie toch te beperkt in op zet en mogelijkheden is om "bij grote rampen effectief hulp te bieden. De Nederlandse Vertegenwoordi ging bij de Verenigde Naties zou dat kunnen voorstellen en meteen een deel van het militaire apparaat voor die organisatie kunnen aanbieden. Dat staat in een open brief die de Radicalen aan premier De Jong heb ben geschreven. De aanleiding voor de brief is de ramp in Pakistan waar van veel mensen het slachtoffer zijn geworden, diete redden waren ge weest. Het technisch en militair-organi satorisch vermogen in de wereld is daarvoor grodt genoeg maar er zijn beperkingen om dat in te zetten: Het getroffen land houdt uit poli tieke en prestige overwegingen hulp van buiten af tegen en er lijkt een onderwaardering te bestaan voor de mensen in de Derde Wereld. Er is niet alles op alles gezet om nog te redden wat er te redden viel en de PPR wil met deze brief een poging doen dat in het vervolg te voorko- wegens het roken van een siga ret waarin zich hasjiesj bevond. Zij rookten het bewuste stickie tij dens een raadsvergadering om de aandacht van de mederaadsleden te vestigen op het probleem rond de „soft drugs". De officier van justitie zei dat de overtreding van de wet opzettelijk en op uitdagende wijze was gepleegd. Hierdoor had het openbaar ministerie geen ruimte de zaak te seponeren, aldus de aanklager. Hij eiste tegen beide verdachten 100 DOete. „Betekent het dat wij Vefobrdeeld worden omdat wij een verantwoorde lijke positie misbruikt hebben of dat de rechtbank zal menen dal hel een proef situatie betreft waarop een proefvonnisje moet volgen. Nou edel achtbare, ik wens U sterkte." Aldus het raadslid in zijn „laatste woord", dat een kwartier in beslag nam. In zijn pleidooi meende mr. De Jong dat de verdachten gezien hun politieke motieven van rechtsvervol ging moesten worden ontslagen. Hij kondigde aan in hoger beroep le zul len gaan. Uitspraak over twee v eken. ROTTERDAM De aan dacht van voetbalminnend Ne derland richt zich' komend weekeinde op de eredivisie topper PSVFeijenoord, die in verband met de interland Ne derlandRoemenië, morgen avond in Eindhoven wordt ge speeld. PSV Feijenoord wordt een be- langrijke wedstrijd. Een nederlaag voor één van beide ploegen kan ca tastrofale gevolgen hebben. Immers de voorsprong van koploper ADO wordt met de week groter. Feijenoord is favoriet in Eindho ven. Dit ondanks de naar het lijkt wat teleurstellende prestaties tegen Sparta en Twente. De Happel-eli kan morgen echter voor het eerst weer beschikken over de Zweed Ove Kindvall. zodat het Rotterdamse spitsprobleem meteen opgelost is. Hetgeen weer impliceert dat ook Feijenoords middenveldbezetting sterker is. omdat Wim Jansen met Wim van Hanegem en Fransz Hasil weer de bekende driehoek kan gaan vormen. En PSV? De Linder-elf heeft de laatste weken enkele indrukwek kende Drestnfies geboekt. Daar komt nog bij dat PSV stellig de wat onge lukkige uitschakeling in de KNVB- beker tegen hetzelfde Feijenoord zal willen wreken: We geloven echter niet dat de Linder-formatie Feijenoord zal kunnen verslaan. Mo gelijk dat een puntenverdeling wel binnen het bereik van PSV ligt. Prettig Een gelijkspel zou vooral voor ADO bijzonder prettig zijn. Immers twee van de voornaamste concurren ten krijgen dan weer een puntje meer achterstand. Want het is niet aan te nemen dat de Hagenaars le gen Telstar punten laten liggen. Hoewel de prestaties van de Jezek- elf de laatste weken bepaald niet imponeren. De juiste vorm schijnt verdwenen te zijn. Het heeft de Ha genaars echter uitgezonderd de draw tegen AZ'67 nog geen noe- mensu'aardiq puntverlies gekost. Inmiddels handhaaft Sparta zich op de uitstekende tweede plaats. De Kessler-Boys, gisteren teruggekeerd uit Miinchen. ontvangen op het Kas teel het Nijmeegse NEC. Geen al te moeilijke tegenstander, zodat een Sparta-overwinning in de lijn der verwachtingen ligt. Twente moet misschien een veer laten. De for matie van Kees Rijvers ontvangt op eigen terrein Go Ahead, dat vorige week tegen Sparta liet zien in vorm gegroeid te zijn. We houden het ech ter op een kleine overwinning voor de Tukkers. De situatie van Excelsior wordt donkerder en donkerder. Ook voor zondag ziet het er voor de Kralin- gers niet al te best uit. De pupillen van trainer Bob Janse. insiders be weren dat Janse de training vol gende week weer zal hervatten, ont vangen op Woudestein MVV. Verlies ligt voor de hand. Immers de Maas trichter-formatie heeft zich een ver dienstelijke positie veroverd, net achter de zes promotie-kandidaten. jj- Meer 'succes Holland Sport kan meer succes behalen. De Hagenaars treden op Houtrust in het veld tegen Haarlem, dat vooral in uitwédstrijden matig voor de dag komt. Een overwinning voor de pupillen van Cor van der Hart is dan ook beslist niet uitgeslo ten. Hoewel een doelpuntloos gelijk- soel misschien ook niet zo ver van de waarheid af zal liggen. In de eerste divisie staat SVV voor een belangrijke wedstrijd. De Schie dammers zijn in de gevaren-zone geraakt. Een overwinning op het be zoekende Helmond Sport ïou dan ook beslist geen weelde zijn. Trainer Jan Bens heeft zijn elftal niet ge wijzigd. Hij wil het nop een keer aankijken. Een hernieuwde neder laag kan echter drastische gevolgen hebben. Tenminste in die zin heeft Bens zich deze week uitgelaten. DFC heeft de aansluiting met de kopgroep verloren. Ook een ove rigens niet te verwachten over winning op Heracles, zou een her nieuwde aansluiting nog niet tot stand brengen Daarvoor is de ach terstand op met name Den Bosch te qmot geworden. To be or not to be. Dat. is het parool voor Hermes DVS. Dé Seine- dammers, door de overwinningop .4GOVV verrassend naar een tweede plaats in de tweede divisie geslopen, moeten het opnemen tegen PEC. dat eveneens op de gedeelde tweede plaats staat. Hermes zal het niet ge makkelijk krijgen. Vooral niet om dat de wedstrijd in Zwolle wordt aespeeld. Toch is trainer Castenmil- ler vol vertrouwen. Te meer daar hij zijn sterkste formatie binnen de lij nen kan brengen. Desalniettemin zoyden wij een puntenverdeling voor Hermes al een uitstekend re sultaat vinden. Fortuiia moet winnen, anders ra ken de Vlaardingers te ver achter op. Of dat echter zal 1 ukken is vers twee. Immers de pupillen van Pie' de Wolf trekken naar NOAD, vooral op eigen terrein een lastia te over- winnen tegenstander. Toch moet Fortuna met twee punten in Vlaar- dingen terug kunnen komen.... ROB HARTOG Feestelijke gekleurde dikke kaars (middel lijn 5 cm) voor wie een nieuwe abonnee op geeft. Met kandelaar van sierlijk smeed werk. Brandt minstens 40 uur. Ook leuk om cadeau te geven. n 1 Ik geef op als nieuwe abonnee: naam:_ adres: woonpl. I betaling per kwartaal maand Mijn naam is: adres: woonpl: Stuur mij de dikke kaars met kandelaar als tegenprestatie Postzegel is niet nodig als u op de envelop schrijft: Nieuwe Leidse Courant, Antwoordnummer 267, Leiden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 9