Bellen in de uitzending, stelt dat iets voor [V-commentaar [Esso) Esso service gaat steeds verder I Opening „50 x 50" direct op tv ROOFOVERVAL IN AMSTERDAM UITSLAG ACTIE HENRI DUNANT '^3 vivvvovn VRIJDAG 27 NOVEMBER 1970 ER1^= Dorus' nieuwste kreatie'n elpee met dertien liedjes, zó Dorus als Dorus maar kan zijn. Echte luisterliedjes. Een leuk kado-idee. Alleen te koop bij Esso-verkooppunten, waar u de Dorus-pop ziet staan. f3,90 Rollenspel f flevering van „Ik zal handhaven" fel in de roos geschoten. Het ging liet om „het aardige en creatieve" an een rollenspel in de eerste plaats, naar om aan te tonen dat het ge- agsprobleem in het gezin wel dege- ijk door verschillende generaties kan vorden begrepen, en dat juist wan- legrip tot narigheid en verwijdering »idt. Het vernuft om af en toe vader en loon dan wel moeder om te ruilen naakte dit goed duidelijk. Opmerke- ijk was, dat het conflict werd te ruggebracht tot de verhouding vader- zoon De bemiddelende rol van de noeder blijkt heel moeilijk hanteer- iaar te zijn. Er viel uit deze goede poging tot mgedwongen gesprek veel te leren i wij kunnen hopen, dat tal van {ijkers er hun voordeel mee hebben :daan, want dat is tenslotte de be- leling van dr. Hofstede en zijn team. o'n rollenspel voor volwassenen was Jen nieuwe verschijning op "de buis, panneer men het beroepswerk in Im- •ovisatie terzijde wil stellen. VPRO's nieuwe Pik-in leidde tot winst van 200 leden en dat is een voldoening voor de omhoog worste lende omroep. Het programma was goed voorbereid en het leek heel ge zellig in het grote buiten dat gast vrijheid verléende. Toch bleef het weer die mengeling van onvolwassenheid (zogenaamde .gedurfde" shots op naaktbeelden) en eugdige progressiviteit, nu echter niet zo regelrecht mikkend op de pop- jeugd. Interessant was natuurlijk een in Perzië verworven film, waarin een Nederlandse Dolle Mina met de (ver moeid uitziende) keizerin Farah Diba mocht spreken. De keizerin was echter riet onder de indruk van de Dolle Mina-actie: „Wij hebben hier be langrijker dingen te doen dan man en vrouw tegen elkaar te laten strij den. Wij hebben gelijke rechten voor man en vrouw, maar door traditie liggen de dingen in elk land anders." Êr werden levendige filmbeelden uit het land bij dit gesprek vertoond, zodat de onderwerpen beter aanspra ken bij de kijker. Maar er was in het programma ook een Koerdenkenner, die de positieve mededelingen van de keizerin weer wat kwam ondergra ven. Pik-in zal het bij maandelijkse ver schijning op de buis wel goed doen bij een flinke schare kijkers. Een platenbon is altijd raak (5.-7,50 10.-15.-20,-25,- Radio: Nederland Roemenië (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM De NOS-radio zendt op woensdag 2 december van 8.1010 uur 's avonds een rechtstreeks verslag uit van de dan in het Olym pisch Stadion in Amsterdam te spelen vriendschappelijke voetbalwedstrijd NederlandRoemenië. Verslaggevers zijn Wim Hoogêndoorn en Dick van Rijn. (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM Het programma Kunstsignalcring van de NOS-televisie zal volgende week niet op dinsdag, maar op woensdagavond worden uit gezonden, zulks ten behoeve van een rechtstreekse reportage van de door koningin Juliana in Stadskanaal te openen grafiektentoonstelling „50 x 50". Op 50 plaatsen in Nederland begin nen dan evenzovele precies gelijke ex posities van prenten, die elk 50 wer ken omvatten. Ook kregen 50 Neder landse kunstenaars speciaal voor deze tentoonstelling opdrachten. De wer ken kunnen ter plekke worden ge kocht. Twee jongens hebben gisteren een gewapende roofoverval gepleegd op het bijkantoor van de middenstands financieringsbank in Amsterdam- Zuid. Volgens de politie ligt het bedraj tussen de 20- en 30.000. De twee knapen, die geheel in het zwart gekleed waren en donkerblau we bivakmutsen droegen, drongen het bijkantoor binnen toen er geen cliënteel aanwezig waren. Een hunner hield met een pistool het bankperso neel in bedwang. De ander sprong over de balie en dwong de beheerder uit zijn kas geld te geven. HILVERSUM Zondagmiddag zal de NOS om 5 uur op Ned. 1 de opbrengst van de Henri Dunant-ac- tie voor een nieuw hospitaalschip bekend maken. Deze actie werd op 14 oktober voor het Rode Kruis gehouden en door radio en televisie in lange uitzendin gen begeleid. (Van onze radio en tv-redactie) HILVERSUM Wij hebben I er nooit in geloofd, dat de „goe de oude radio" zich zou laten verdringen door de oppermach tige televisie en alleen nog zou moeten dienen voor het spuien van achtergrondmuziek die hele dagen doordreunt zonder echt beluisterd te worden. Het is dan ook niet gebeurd: de radio werft zich een nieuwe image door zich steeds meer in te stellen op de actualiteit en de luisteraars daar bij direct te betrekken, o.m. door het in telkens meer uitzendingen be schikbaar stellen van telefoonnum mers. Denkt u vooral niet, dat dit „bellen in de uitzending" een Nederlandse vinding is. Wij hebben het eigenlijk afgekeken van Amerika. Radiopro gramma's zijn daar bijna allemaal gericht op direct contact met het luis terend publiek. Het is goed, dat onze omroepen daar ook stevig mee zijn begonnen, 't Moest even wennen, maar langzamer hand begint het gewoonte te worden. Het luisterpubliek heeft er onbewust genoeg van gekregen om zich altijd maar zaken te laten vertellen en al tijd maar te moeten luisteren naar opinievormende informatie, zonder eens wat terug te kunnen zeggen. Discussie Maar... in hoeverre heeft deze nieu we invage van de radio zin en bete kenis? Treden de alles-wetende pro grammamakers ooit werkelijk in dis cussie met een opbellende luisteraar, wordt er niet teveel gelegenheid ge geven om een kreet te slaken, die meteen weer verklonken is? Waarom vraagt men respons als men er toch oüet verder op' ingaat? Aan een der gelijk euvel gaan nog diverse pro gramma's mank. We mogen er natuurlijk van uit gaan, dat een programmamaker (en meestal is dat geen enkele persoon maar zit er een team achter) zich zo goed mogelijk heeft geïnformeerd al vorens een onderwerp ter sprake te brengen. Dan zijn er soms nog enige zgn. „deskundigen" in de studio, die ook hun wei-geprepareerde mening komen zeggen. Dit alles nu wordt losgelaten op de luisteraar die zich nergens op heeft voorbereid en die door de uitzending „bediend" moet worden met infor matie. Ongeïnteresseerd De met allerlei mededelingen, be schouwingen en verdere informatie plotseling overstelpte luisteraar wordt nu uitgenodigd op te bellen, wanneer hij met problemen zit of iets te berde wil brengen. Hij reageert en belt. Hij mag na tuurlijk niet, zoals de programmama kers. op zijn gemak en uitvoerig zijn gedachten uiten, neen, hij moet zo kort mogelijk even „inhaken", er is zelfs een programma dat aldoor dreigt met "20 seconden en niet meer". Is de luisteraar het ergens niet mee eens of blijkt hij een eigen mening te hebben (en mag dat alsje blieft?) dan moet hij dat in één zin afraffelen en weg wezen. Antwoord: „O ja, dank u wel meneer (of me vrouw". En het programma gaat door. Wat is da#voor een malle ongelijke strijd? Hier wordt toch wel degelijk de indruk gewekt, dat de program mamakers uitgaan van de veronder stelling, dat zij het alleen maar weten en dat repliek van welke aard dan ook, eenvoudig verder wordt gene geerd. Moeilijkheden Natuurlijk onderschatten we de moeilijkheden bij de programmavoe ring niet: het zou niet aangaan de ene uitzending na de andere te laten beheersen door het telefoneren: stel je voor dat er onvoldoende respons komt, dan zat je met lege minuten. Er zijn blokprogramma's van enke le uren lengte en daarin zou men meer kunnen doen met de telefona des. VPRO-vrijdag is er een voor beeld vam, hierin komt het soms wèl tot enige discussie, waarbij echter toch nog teveel de commentator ach ter de microfoon het wint en met een paar handige zinnen de opbellèr(ster) de mond snoert. Radio-mensen zijn geen alweters, zij zijn hardwerkende figuren, die hun verworven kennis zo goed moge lijk spuien tot lering van het luister publiek. Maar waarom kan een op beller er toevallig niet net wat meer of iets anders van weten, zonder spe ciaal „een deskundige" te zijn? Uittrekken Ook zal er, wanneer men telefoon nummers aanbiedt voor respons, iets meer tijd voor dat opbellen moeten worden uitgetrokken, anders 'heeft het geen zin. Natuurlijk moeten lange uiteenzettingen worden voorkomen en is beperking dus gewenst, maar deze gelegenheid tot meepraten door le- ken-luisteraars moet ook. worden ge honoreerd," wil men op den duur juist die luisteraars niet gaan irriteren en afstoten inplaats van binden. Er zijn programma's waarin het re- delijk goed gaat, er zijn er meer waarin de opbeller niet aan zijn trek- i ken komt. Dat eist verbetering en daarvoor is gelukkig nog alle tijd. Esther Ofarim in nieuwe gedaante, met kort krulhaar en een hele grote interessante bril op. Zo zult u haar morgenavond kunnen zien in de show Esthercolordoor Bob Rooyens gere gisseerd. Dat belooft topwerk te worden. Esthercolor betekent meer dan dat het een kleurenshow is, het houdt ook in dat de ganse kleurrijkheid van Esthers persoonlijkheid, ontworsteld aan de image die Abi haar oplegde, tot uitdrukking zal komen in de keus van haar repertoire en in haar optreden. Ditishetrecept:, Kaasfondue van Nederlandse kaas. Caqaelon Inwrijven met knoflook. Dan 4 dl halfdroge witte wijn in de pan verwarmen tot de wijn gaat bruisen. Vervolgens 600 gr fijngesneden Jong belegen Qoudse toevoegen, goed roeren en weer aan de kook brengen. Binden met maïzena, op smaak afmaken met zout. peper, nootmuskaat en wat kirsch. ïgen. Binden me: Meteen plaat vindt iedereen z'n draai Vanavond te horen Nederland 1 EO en NCRV 7.04 Middelharnis zingt. 8.20 Hier en Nu. 8.45 Moet je horenshow programma. 9.35 Vakantie in de winter: Spanje. 10.20 Farce Majeure. Nederland 2 VARA 7.04 Parlementair overzicht (NOS). 7.30 tekenfilm. 8.20 Mannix: „Wie is mijn moorde naar?" 9.10 Ombudsman. 9.35 Kort en klein, showprogramma. 10.15 Een klein uur U: sterilisatie. Vanavond te zien Hilversum I NCRl en TROS 8.00 Promenadeorkest in roman tische werken. 9.00 hoorspel van Will Oarnard over Comenius: Profeet zonder vaderland. 10.00 Actua-magazine. 10.45 Huilen op de trap, vervolg- hoorspel. 11.05 seriehoorspel Apollo XXI. Hilversum II VPRO en VARA 4.009.00 VPRO-vrijdag, actueel gevarieerd programma. 9.00 Radio Filharmonisch orkest, koren en soliste in de 3e symfonie van Mahler. 11.10 rustige muziek in Prettig weekend. Toen werd ze door eeo harde slag tegen de rechterkant van haar borst achteruitgeslingerd. Verwonderd en zonder te begrijpen wat er gebeurd was zag ze hoe het pistool uit haar krachteloos geworden hand viel en over de trap kletterde. Ze stormde het pistool achterna, ze moest naar het wapen dat daar beneden lag, eigenaardig klein, nietig, ver weg, zo ootzettend ver weg, hoe moest ze daar ooit komen, maar ze moest toch, ze moest Toen zag ze het pistool niet meer. Ze viel door een purperen duis ternis, viel steeds dieper, dieper "Horen jullie het?" De zieke gevangene met het benige bleke ge zicht en scherp vooruitstekende schouders onder zijn veel te wijde hemd ging op zijn ellebogen steunen en luisterde naar wat hij hoorde door het geopende raam van de barak. Zijn holle ogen glansden koorts achtig. "Het is weer sterker gewoorden En een heel stuk dichter bij." "Dat verbeeld je je maar", zei een ander. "Still" De mannen in de ziekenkamer luisterden - en met hen leek het hele krijgsgevangenenkamp te luisteren: er was niets te horen, geen woord, geen geluid, niets behalve het diepe, nauwelijks hoorbare gerommel van de zware artillerie ver weg in het Zuiden. De zieke gevangene liet zich uitgeput achterover vallen. "Ze ko men, dokter zei hij tegen de jonge, lange man die aan het voeten einde van zijn stromatras stond, terwijl er) op zijn ingevallen, door de naderende dood getekende gezicht een gelukkige, opgeluchte glim lach verscheen. "Niets kan ze meer tegenhouden. Ze komen steeds dichterbij, spoedig zal de hemel rood kleurenEn op zekere dag, op zekere dagHij zweeg, zijn ogen gingen dicht. De dokter boog zich over de zieke heen, legde een ogenblik zijn hand op diens voorhoofd en trok toen voorzichtig de deken over zijn borst omhoog. "Hij slaapt", zei hij tegen de andere mannen, die hem in het flakke- rericlc, walmende licht van de smeerkaars met oplettende ogen gade sloegen. "Hoe lang zal hij het nog maken, dokter?" vroeg iemand. De dokter gaf echter geen antwoord. Wat zou het voor zin gehad hebben, te zeggen dat de zieke man deze nacht waarschijnlijk niet overleven zou? Hij had geen enkele kans. Terwijl ook de anderen Praktisch geen een zou aan de dood ontsnappen die dag na dag, nacht na nacht zijn slachtoffers eiste. "Wat denkt u, dokter, hoe lang zal het nog duren voor de onzen komen?" vroeg iemand. "Dat zul jij niet meemaken", zei een andere man. "Zelfs als ze Riga nemen of zelfs Petersburg, dan zullen wij dat niet meemaken. Ze zullen ons wegvoeren. Misschien naar SiberiëVast en zeker naar Siberië." "Niemand zal ons naar Siberië brengen. Om ons bekommert zich niemand meer." "Zelfs al komen de onzen aangemarcheerd, dan zuilen ze nog tijd vinden om zich om ons te bekommeren." "Je bent stapelgekIk zeg je: Jij zult Ludendorff nog een hand kunnen geven." "En dan zal de kroonprinses sigaretten komen uitdelen, terwijl de keizer zelf jou op de schouder zal kloppen^Goed gehouden, mannen, jullie hebben Iwan goede tegenstand geboden." (Wordt vervolgd) Hilversum I 402 m. NCRV: 18.30-18.41 Nieuws: 19.C0-19.10 Wereldpanorama. 19.30 Veel gevraagde gewijde muziek (gr). 20 00 (S) Promenade-or kest. (In de pauze: koorzang.) 20.5$ Kunst- en vliegwerk: in formatie over actuele tentoon stellingen. 21.00 (S) Profeet zonder Vaderland, hoorspel. 21.47 (S) Moderne muziek (gr.). NOS: 22.00 Aktua-Magazinc: reportages, commentaren en muziek. 22.30 Nieuws. 22.40 Me dedelingen. 22.45 Huilen op de trap. een muzikaal geïllu streerd radiofeullleton. 23.05 Apollo XXI: een fantastisch ruimtevaart-mysterie (8). 23.30 (S) Licht muziekprogramma. 23.55-24.00 Nieuws, Hilversum II 298 m. VPRO: 18.00 Nieuws: 18.20-18.30 De Vr e Gedachte VARA 21.00 Radiophilharmonisch orkest, koren en zangsoliste. 22.45 Nieuws. 22.55 Actualiteiten. 23.10 (S) Licht gevarieerd pla- tenprogramma. 23.55-24.00 Nieuws. TELEVISIE! >-x:x >::x: Nederland L NOS: 18.45 (K) De Woefs en de Lamaars. STER: 18.51 (K) Reclame. NOS: 18.55 (K) Journaal. STER: 19.00 (K) Reclame. E.O.. 19.04 <K) Koorzang uit Middelharnis. STER: 19.55 (K) Reclame. NOS: 20.00 (K) Journaal. STER: 20.15 (K) Reclame. NCRV: 20.20 Hier en Nu: actualiteitenrubriek. 20.45 (K) Moet je horen....: luchtige vrijdagavondshow. 21.35 (K) Vakantie in de winter - Spanje, informatief program ma. 22.20 Farce Majeure, sati risch programma. 22.45 Psalter, programma in woord en toon over de 125e psalm. NOS: 22.50 (K) Journaal TELEAC: 22.55-23.25 Vergaderlechnlek - les 5 (herh.) Nederland II. NOS: 18 45 (K) De Woefs en de Lamaars. STER: 18.51 (K) Reclame. NOS: 18.55 (K) Journaal. STER: 19.00 (K) Reclame. NOS: 19.04 Ter Visie: parlementair en politiek weekoverzicht. VARA: 19.3(1 (K) Charlie Brown en het kleine grut, tekenfilm. STER: 19.55 (K) Reclame. NOS: 20.00 (K) Journaal. STER: 20.15 <K> Reclame. VARA: 20.20 (K) Mannix - Wie is mijn moorde naar?. TV-tilm. 21.10 De Om budsman. 21.35 (K) Kort en Klein: amusementsprogramma. 22.15 Een klein uur -U: men sen en hun meningen. NOS: 22.55-23.00 (K) Journaal. België. Kanalen Nederlands: 2 en 10: 18.55 Zandmannetje. 19.00 De Antwerpse Dokwerker 1970. documentaire, lp.30 Ziet u er wat ln?, programma-over zicht. 19.45 Hier spreekt men Nederlands. 19.50 zoeklicht, culturele kroniek. 19.55 Mede delingen en weerbericht. 20 00 Nieuws 20.25 De politie, spel door Slawomtr Mrozek. 21.50 Nieuws. 21.55 Vikings uit het Noorden, programma van Per Slmarnaes en Plnn Bergan over de Vikings. GRAMMOFOONPLATENPRO- GRAMMA DRAADOMROEP VANAVOND van 18 - 20 uur Alban Berg. ..Lulu". Opera ln 3 bedrijven. Hilversum I 402 m. NCRV: 7.00 Nieuws. 7.11 Het Levende woord. 7.16 (S) Op het eerste gehoor: klassieke muz. (gr.) (7.25 Horen en zien: ?-30 Nieuws: 7.32-7.50 Hier en Nu: actualiteiten). 8 00 Nieuws. 8.11 Te Deum laudamus (gr.). 8.30 Nieuws. 8.32 (S) Voor de huis vrouw. 9.00 Theologische E- therleergang. 9.35 Waterstan den. 9.40 Gymnastiek voor de huisvrouw. 9.50 Tijd vrij voor muziek in vrije tijd: Koor zang. 10.20 (S) Klassieke or kestmuziek (gr.). 11.00 Nieuws. 11.03 Visie, lezing. 11.15 Sola rium: Hoogtezonprogramma voor iedereen. 11.55 Mededelin gen. KRO: 12.00 Zonder gren zen: over missie en zending. 12.10 Uit Balans. 12.14 Marktbe richten. 12.16 Overheidsvoor lichting. 12.26 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw. 12.30 Nieuws. KRO: 12.41 Actualitei ten. 12.50 Buitenlands com mentaar. NOS: 13.00 Grammo- foonplatenprogramma voor de militairen. KRO: 14.00 (S) P.M.: een weekblad met vee! plaatjes. (16.00-16.02 Nieuws). NOS: 16.30 Inzet, een program ma over amateuristische mu ziekbeoefening. HIRO: 17.00 HIRO-Magazlne met Gasten van de week. KRO: 17.30 Echolood: lichte muziek en ac tualiteiten. Politieke Partlien: 18 18 Uitzending van de ARP. Hilversum II 298 m. VARA: 7.00 Nieuws en ochtendgym nastiek. 7.20 (S) Z.O.. geva rieerd programma. (7.33 Van de voorpagina: VPRO: 7.54 De ze dag; VARA: 8.00 Nieuws. 8.13 Actualiteiten; 10.10 voor nu en later, gesprek,) 10.30 (S) Licht instrumentaal ensemble. 11.00 Nieuws. 11.03 Een nieuw geluid; kennismaking met Jon ge artlsten. 11.15 Oosteuropese kroniek. 11.35 (S) Hallovol luk: licht programma jpet in terviews. 13.00 Nieuws. 13.11 VARA-Varla. 13.13 Actualitei ten. 13.23 (S) Dit is het be gin....: Jongerenprogramma. 14.30 (S) Radio Jazz Magazine. NOS: 15.00. Frans Duits - En gels: een luisterprogramma. 16.00 Nieuws. 16.03 (S) Hobby- seoöp: een populair program ma over electronica. VARA: 16.15 (S) De Staalkaart: actua liteiten op kunstgebied. 17.55 Mededelingen. Hilversum III. 240 m. KRO: 9.00 Nieuws. 9.02 DJinn: geva rieerd programma. (10.00 en 1100 Nieuws). NOS: 12.00 Nieuws. 12.03 Gevolmachtigd, een konink te rijk voor de door u gevraagde plaat. NCRV: 13.00 Nieuws. 13.03 Pop (en) Cast: nieuwe LP-pop. 14.00 Nieuws. 14.03 Platenprogram- ma voor het hele gezin, met verzoeknummers. (15.00 Nieuws.) 16.00 Nieuws. 16.03-18.00 Sportshow. (17.00 Nieuws.) - - ----- - TELEVISIE Nederland L. TELEAC: 09.30 Nascholing hulsartsen - les 2 (herh.) 10.00 Modelbegrip in wetenschap en techniek - les 9. 10 30 Vergadertechniek -les 6. 11.00 - 11.20 The seventh key - les 2 (herh.) E.O.: 15.30 Kin derprogramma. NOS: 16.00 (K) Journaal. KRO: 16.02 Klasse- werk: wedstrijd tussen scho len. 16.50-17.30 (K) Oebele, kin derprogramma. Smidje Verholen en de rare alchimist 73: Smidje Vérholen kroop te voorschijn uit de oude boekenkist en ging er peinzend op zitten. „Die Kludde schijnt van geld te houden," mompelde hij. „Hij had het over milli- oenen. Maar wat zou dat nou toch te maken hebben met dat spui/ten van een vloeistof over allerlei etens waren? Ofof...., nee, dat kan haast nieto grutjes. het is te gek om los te lopen, maar toch...., ja. het moet wel zo zijn. Het kan gewoon niet anders. Zo is het ook gegaan met die mooie meneer de Wael van Nimweeghen en zijn zoon tje. Ze kregen de spuitstof binnen en konden toen plotseling niet meer zien wat mooi of lelijk was. Verdringing noemen de psychologen dat, geloof ik. Uit hun hersens werd het begrip voor mooi en kostbaar totaal verdrongen. Als je nu alle mensen zo behandelt met die spuitstof, dan raken ze allemaal hun beoordelings vermogen voor mooie dingen kwijt en dan kun je de meest kostbare zaken natuurlijk voor een appel en een ei op de kop tikken. Ja jongens, nou begin ik te begrijpen hoe het lelijke zaakje eigenlijk in elkaar zit. Ik ben er nu bijna zeker van, dat die knoeiende alchimist in zijn donkere kelders dat geheimzinnige spuitstofje heeft uitgevonden. De boevenbende maakt daar misbruik van en verwerft zich een heel kasteel vol van de meest dure en kostelijke zaken. Die willen ze op een gegeven ogenblik natuurlijk naar het buitenland smokkelen om de spullen daar duur te verkopen en op die manier slapend rijk te worden. Maar ik zal een eind aan die practijken maken, zowaar als mijn naam smidje Verholen is. Daarom zal ik eerst eens aan die rare alchimist graan vragen wat hij nu precies in zijn kelders uitvoert...." De smid begon net to lang te zoeken tot hij de oude baas gevonden had. „Hela. meneertje!" riep de smid. „Wakker worden asjeblieft!" Tegelijk richtte hij het licht van zijn zaklantaarn op het gelaat van de oude man.... FERDNAND

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 19