Onzichtbare mode is uit Jurist verzamelt voor halve ton aan betaalcheques PvdA wil instelling fonds voor verkeersveiligheid Van alles en nog wat op de Boekenmarkt Geen 1200 gulden voor de politie Celstraffen geëist voor Rijnvervuilers rrico LHV: geen „knipkaart" voor artsen Textiel flink stuk duurder Een Pontiac is een gelukkig bezit. Pontiac tijd juiste tijd Tweede f200 voor ambtenaren in januari Autoverkoop loopt hard terug in Amerika 13 VRIJDAG 27 NOVEMBER 1970 UTRECHT „Ik heb valsheid in geschrifte gepleegd om later via de pers bekend te maken hoe makkelijk het bij het hui dige banksysteem is om aan be taalcheques te komen." Die ver klaring legde de 37-jarige jurist N. M. J. V. uit Voorburg giste ren af bij de Utrechtse politie, nadat hij was aangehouden, ver dacht van het plegen van vals heid in geschrifte. Opererend onder vijf valse namen opende de man sinds augustus bij maar liefst 36 banken 16 in Utrecht, 15 in Maastricht en 5 in Rot terdam een bankrekening, waar (Van onze moderedactie) AMSTERDAM De mode be moeit zich niet alleen met de maxi- en midikleding, die alge meen bewonderd kan worden, doch ook met wat er onder wordt gedragen. Het is nu eenmaal zo, dat een goed geklede vrouw be gint met haar foundation, haar tweede huid zoals Triumph In ternational het noemt, met zorg te kiezen. Wie slank en rank is heeft natuur lijk de minste zorgen. Wie iets meer aan rondingen bezit moet het in een correctie zoeken. Maar al jaren is de tijd van het corset met baleinen voorbij en heeft de mode zich öok vol inspiratie bèmoeid met de „onzicht bare" garderobe. Het midden Bijna zelfs voor de draagster on zichtbaar, want de nieuwste kleur is die van de even getinte huid, nougat, maar dan wel heel lichte nougat. Triumph heeft het midden weten te vinden tussen de nude-look en die van het nog juist decente bedektzijn. Voor wie jong is zijn er beeldige bh's die gemaakt zijn van „vitrage"- kant of filigrainkant, de cups zijn slechts aan elkaar verbonden door een ring, terwijl de zijpanden en rug pand geminiseerd zijn tot een smal bandje. Van midi tot maxi moeten de jupes nu gaan, want de sluike jurken vra gen echt wel om een ondergrond. Veel charmeuse maar ook batist en zelfs taft wordt daarbij als materiaal gebruikt. Wie geen laagjes over el kaar wil dragen kan een Blissy kie zen, een onderjurk met b.h. In de serie Triumph Mamabel is een serie voor a.s. en jonge moeders opgenomen, die beantwoordt aan de eisen van die tijd. Nu het wit als al te saai en degelijk is afgewezen, zijn er nieuwe kleuren op komst: clemen tine (oranje-roze), capari (warm rood), turquoise en moccatinten. Al leen in batist komt het wit nog van pas, maar dan versierd met vrolijke randjes in folklorestijl. Of versierd met borduursel uit grootmoeders tijd als strookjes of tus- senzetsels gebruikt. Het wordt allemaal helemaal leuk wanneer men een set neemt. Fleurige dingseheidjes in mini- of midistijl. Voor de nacht heeft het elegant hemd al dan niet met strikjes of mouwtjes de pyama zo langzamer hand verdrongen. Hier de geëtste kant favouriet. Al met al is er heel wat gaande aan het „bedekte" modefront, zoals we in het Confectiecentrum, waar Triumph gehuisvest is, zagen. Bijbels, kerkboeken, theologische lektuur en goede leesboeken vindt u ln grote verschel- denheid alleen bij: LINDENBERGS BOEKHANDEL EN ANTIQUARIAAT Slaak 8. Rotterdam-16 (bij Oostplein), Telef. 128984. Gratis thuisbezorging in Rotterdam, Ridderkerk en Capellc a. d. IJssel, Postver zending iranko. handschoen», een persoonlijk gescheukt knrel doormanstraat 294 - rotterdam venestraat 3 - den haag. UTRECHT „Het is een belang rijke principiële vraag of de huisarts in de toekomst zijn huidige vrijheid zal behouden om de kwantiteit en de kwaliteit van de diensten aan de patiënt en eventueel ook de financiële draagkracht van diens gezin zelfstan dig te beoordelen, of dat hij deze vrijheid moet inruilen voor een door de wetgever in te voeren knipkaart waarvan iedere coupon ook door de overheid geprijsd is. Het is overigens de vraag of dit laatste wel mogelijk is zonder dat de overheid daarbij ook de aard, inhoud, tijdsbeslag en tijdstip van de dienst vaststelt". De voorzitter van de landelijke huisartsen vereniging, dokter J. F. A. .van Rijn, zei dit gisteren in Utrecht op een vergadering van de LHV. Zoals bekend is een aantal huisart sen vervolgd wegens overtreding van de prijsbeschikkingen. Ook als zij hun zaak verliezen, al dus de heer Van Rijn, hopen wij te kunnen aantonen dat de huidige prij zenwet zo op het bedrijfsleven en zijn materiële produktiemethoden is inge steld, dat hij voor een op intermense lijke diensten afgestemd beroep als dat van huisarts onaanvaardbaar en onverdraaglijk is. ALMELO Textielprodukten zul len volgend jaar tien tot vijftien pet. duurder worden, zo heeft de heer Al- berdingk Thijm, directeur van de n.v. Koninklijke Textielfabrieken Nijver- dal ten Cate, gistermiddag meege deeld. Oorzaak van deze prijsstijging zul len onder andere zijn de gestegen loonkosten en de verhoogde btw. hij meteen 500 tot 1500 op stortte. Ook vroeg hij betaalcheques aan. Wanneer een bankemployee hem naar zijn legitimatie vroeg overhan digde hij zijn valse treinabon nement en beloofde de eerstvolgende keer zijn paspoort te zullen meene men. Vermomming De betaalcheques kreeg hij dan na enige tijd op zijn postadres in een van de drie steden. Op deze manier slaagde hij erin voor een halve ton aan bankcheques te vergaren. Deze cheques waren toen hij werd aangehouden overigens nog niet ver zilver Na korte tijd nam hij op een of twee gulden na het hele bedrag weer van de bankrekening af. Hij gaf zich uit voor wetenschappe lijk medewerker en vermomde zich met een zwarte pruik, valse bakke baarden, mascara en poeder. Hij werd op deze manier "cliënt" bij on der meer de Amro, ABN, Raiffeisen- bank en Nederlandse kredietbank. Hij liep tegen de lamp toen hij pro beerde op 7 september een bankreke ning te openen bij het kantoor van de Amro-bank in Utrecht. Een bankbe diende kreeg argwaan omdat zijn vermomming iets te overdreven was. Bij onderzoek bleek dat op het post adres van V. een enorme lading cor respondentie met andere banken lag. Toen wist men bij de Amro zeker dat de zaak niet in de haak was. Alle banken werden onmiddellijk gewaar schuwd. De jurist verklaarde bij zijn aan houding dat hij na een verblijf van zes jaar in Frankrijk sinds kort met zijn Franse vrouw in Nederland woonde. In Nederland kon hij op grond van zijn verleden niet aan de slag in de advocatuur. Hij heeft al verscheidene veroordelingen wegens oplichting achter de rug. Den Haag zoekt. Waar is de stoel te vinden die het knusse plaatsje bij Krul kan ver vangen? Waar ga je als „dame", let wel dame, nu uitrusten na het vermoei end en vermeiend winkels kijken? De koffieshops? Domein, waar een strikte, zij het ongeschreven leeftijdsgrens geldt. Wie durft, compleet met nertshoed en het onnavolgbaar misprijzend trekje om de welopgemaakte mond, in het vaak schemerdonker daar binnentreden? Een plekje zoeken aan de toog of in een hoekje, waaruit het jargon der stamgasten klinkt? Troitvens je kunt er geen taartje bestellen, maar moet het met een toast doen. En het gaat juist om het zoet der aarde, dat thuis niet geno ten kan worden, omdat we daar al lemaal calorieën tellen. Thuis zou het lijken alsof we niet rationeel ons voedselpakket samen stellen. Uit is wat anders. Goed voor u. Uit is: dat doen wat je thuis niet doet. Het telt gewoon niet mee. Het is een uitspatting, die met de mantel aan de kapstok wordt gehan gen. Vergeten, niet gedaan, ongeweten. Krul had status, de koffieshops niet. Dat is ook een punt. Monumentenzorg Bij Krul zat je minzame knikjes rondstrooiend en opvangend. Om te zien, maar vooral om gezien te worden. In een koffieshop zou mevrouw voortdurend smoesbereid moeten zijn voor het geval er een kennis, desnoods een kennis van een kennis of nog erger de zoon of dochter, van het pluimage der hippe vogels, die nu eenmaal tegenwoordig in de bes- te kringen voorkomen, zou binnen treden. Het Haagse leven is moeilijk, wel haast wreed geworden. Althans voor een dame. Een dame van stand. En die zijn er nog zoveel. In Den Haag. Teveel voor de paar overgeschoten koffieplekjes der oudere garde. Garoeda met uitzicht op het Voor hout, waar de loempia het L art je pleegt te vervangen; de glazen kooi van de restaurants aan het Buiten hof; de schemerdrukte van het Gou den Hoofd en de restaurants der warenhuizen. Maar het is en blijft toch anders dan het was bij Krul. Het publiek heeft een ander gehalte, het echte damesdomein is er niet bij. In wezen is dat heel triest. Monu mentenzorg is een cultureel insti tuut. De Haagse dame heeft recht op alle maatregelen die haar verschii- ning in het stadsbeeld in stand hou den. DEN HAAG De fractie van de PvdA in de Tweede Kamer is van oordeel, dat van de (steeds toenemende) lasten op het auto verkeer een bepaald percentage zal moeten worden gereserveerd om daaruit op slagvaardige wij ze extra-voorzieningen voor de verkeersveiligheid te kunnen fi nancieren. De instelling van een dergelijk ver- keersveiligheidsfonds wordt bepleit in KLEEF Gisteren zijn in het Rijnvervuilingsproces in Kleef tegen twaalf van de veertien verdachten gevangenisstraffen en hoge boetes geëist. De hoofdverdachte, de Hamburgse reder Juergen Bernhold hoorde een jaar gevangenisstraf en een boete van 100.000 mark tegen zich eisen. Vol gens de officier hebben de directieleden en schippers van de „Hamburger Lloyd" bewust met hun schepen circa -20.000 ton uiterst giftig raffinaderij- afval in de Rijn gepompt. „Bernhold had er financieel belang bij zijn onkosten zo laag mogelijk te houden, en hij wist met zekerheid dat dit slechts mogelijk was als zijn sche pen het afval in de Rijn zouden pompen", aldus de aanklager. Eén Pontiac maakt u blij omdat het zo'n mooi horloge is. Een Pontiac maakt u tevreden omdat het zo'n goed horloge is. Pontiac met (raai gediamanteerde zwaar gouden band f 575.- Pontlac met sierlijke, solide X gouden band v.a. f 325 - Met lang collier. Zeer charmant. Doublé v.a. f 125.- Wordt het geen tijd dat u eens bij een Pontiac-dealer gaat kijken naar de nieuwe collectie? een gisteren verschenen nota, waarin onder meer wordt aangedrongen op de totstandkoming op korte termijn van een zelfstandige verkeersveilig- heidsdienst, in eerste instantie belast met de inspectie. „Zorg" „Het tempo, waarin de verkeersvei ligheid in Nederland wordt aange pakt, vervult de fractie van de PvdA met zorg", aldus de nota. In de nota wordt gesteld dat het tempo, waarin de beleidsbeslissingen op het gebied van de verkeersveilig heid tot stand komen „onverantwoord laag" is. „Ondanks het feit, dat met elke tempoversnelling mensenlevens kunnen worden gespaard, is er over het algemeen van zo'n versnelling niets te bespeuren". In de nota wordt aangedrongen op de opvoering van het tempo van be veiliging van spoorweg-overgangen, op behoorlijke verlichting op zo kort mogelijke termijn van de autosnelwe gen en op de toepassing op grote schaal van een detectie- en signale ringssysteem. Met grote spoed dient, aldus de no ta, een rijks(brom)fietsplan van de grond te komen, gericht op een schei ding van bromfiets en fietsverkeer van het overige verkeer. De ontwik keling van een program voor veiliger voetgangersvoorzieningen dient „met spoed" te worden ontwikkeld. DEN HAAG Mr. Van Veen, staatssecretaris van binnenlandse za ken, heeft gisteren in de centrale commissie voor georganiseerd overleg in ambtenarenzaken meegedeeld dat het overheidspersoneel in januari de resterende ƒ200 vah de bijzondere uitkering van 400 over 1970 zal wor den uitgekeerd. Deze mededeling was voor de cen trales min of meer een verrassing, gezien de strubbelingen die zich. na het akkoord van 1 september jl. tus sen de industriële werkgeversverbon den en de drie vakcentrales over een uitkering van ƒ400 bruto, in de cen trale commissie hebben voorgedaan. ER IS WEER een boek verschenen van de in 1940 overleden Russische schrijver Michail Boelgakov, die hier de laatste tijd wat meer bekendheid heeft gekregen. Titel: De eieren der Rampp-spoed (Arbeiderspers, 111 blz, ƒ5.-). Het is een sociale satire, die de partijbonzen nog altijd zwaar op de maag ligt. Het boek mag in Rusland niet worden gepubliceerd. De mierenmoordenaar van Julio Cortézar (geïllustreerd door Peter Vos, uitgave Meulenhoff Amster dam. 143 blz, ƒ10.-) is een grappig boekje over cronopio's en fama's, wier vreemde werkelijkheid het ver helderend model van onze eigen we reld moet zijn. Aan gene zijde is een roman van de Oostenrijkse schilder, graficus en essayist Alfred Kubin, die in 1959 overleed. Het boek werd door Kubin zelf van tekeningen voorzien; door velen wordt het als een meesterwerk beschouwd (Arbeiderspers, 249 blz, ƒ14.50). Malpertuis van Jean Ray, een door Hubert Lampo uit het Frans in het Nederlands vertaalde roman (uitgave Meulenhoff, Amsterdam, 256 blz. ƒ6.60). Een zonderlinge cynicus laat een fortuin na aan vreemd troepje familie en relaties. Om recht op de erfenis te krijgen moeten zij hun in trek nemen in het naargeestige patriciërshuis Malpertuis. Moet een grijsaard trouwen, door Poggio de Florentijn (Arbeiderspers, 119 blz, ƒ5.-) verschijnt voor het eerst in liet Nederlands, samen met De baden van Baden en een kleine keus uit het Groot Grollenboek. Nagelaten snikken van Piet Paal- tjens (Arbeiderspers 130 blz, ƒ5.-). Hans van Straten heeft tal van min der bekende en zelfs .enkele onbe kende verzen en prozastukken bij eengebracht, als aanvulling op Snik ken en grimlachjes, die neg tot veler verbeelding spreken. Verre jaren, herinneringen aan tsaristisch Rusland door Konstantin Paustovsky (uitgave de Arbeiders pers, 333 blz, 17,50). Men blikt in een wereld, die het leven van ge boorte tot dood schreef in het alfa bet van de tsaar en zijn absolute alom in Rusland geldende geloof en systeem. De brug, door Auguste Lazar (Leopold, Den Haag, 156 blz, 12.90). Verhaal van twee Tsjechische meis jes, die deel uitmaakten van een transport gevangenen, welke aan het eind van de Tweede Wereldoorlog dwars door frontlinies naar Duits land worden gesleept. Sesam. Het leven der volken (Bosch en Keuning, Baarn 240 bl/.. 8.90 per deel). Van de serie van 12 verschenen de delen 3, 6 en 9, han delende over De talen van de we reld. Verzamelaars, vissers en ja gers; Tenten, hutten en pueblo's. Mensen als vuurmakers; Individuen en groepen. Recht en macht. Boeiend beschreven. Veel en goede illustra ties. Rinus Ferdinandusse publiceert bij de Arbeiderspers Tappelings (124 blz, ƒ5.-) en Het hoofd werd op de tafel gezet (215 blz, ƒ8.50). Hebben weinig om het lijf. Het moet je smaak maar wezen. Bedboek (één voor 'Adam' en één voor 'Eva') met verhalen om „erbij in slaap te vallen". Uitgave Elsevier, 223 blz, ƒ12.50 per deel. Bekende schrijvers uit gehele wereld leverden bijdragen, waarin humor, romantiek en spanning elkaar afwisselen. Everything you wanted always to know about sex, uitgelegd door de Amerikaanse psychiater dr. David Reuben aan de hand van de behan deling van enkele duizenden mensen met problemen. (Uitgave Pan Books Ltd, Londen, 383 blz, 6.75) Rijmkroniek der vaderlandse his torie van Cor Steentjes 'op niet al te serieuze grondslag'. Uitgave Hol- landia Baarn, 93 blz, ƒ4.90). Het dappere Hollandse leger door L. H. A. Drabbe (Arbeiderspers, 80 blz, ƒ7.50). Satire op 'onze jongens' verscheen begin deze eeuw voor het eerst. Het verschil tussen toen en nu is niet zo heel groot. Dat geldt ook voor de felle spot en zware humor. Nachtwerk, gedichten van Jozef Deleu (Standaard, Aptwerpen- Utrecht, 13,90.) Deleu kreeg prijs van Vlaamse poëziedagen te Meise en ontving voor zijn cultureel werk de Visser-Neerlandiaprijs. Mijn grote liefde van Helen Knop- per (Paul Brand, Hilversum, 119 blz, ƒ9.90). Dichtbundel met een bood schap waar niet iedereen om zit te springen. Album (Arbeiderspers, 45 blz, 10.-) met werk van Jacques A. Wa terman, dat verscheen tussen 1947 en 1969. Fraai uitgevoerd. Gesprekken met schrijvers (Arbei derspers, 96 blz, ƒ5.90). Tot de geïn terviewden behoren A. Roland Holst, Louis Paul Boon en Simon Carmig- gelt, die zelf met Roland Holst sprak. Voor de kinderen: De clown cn andere gedichtjes van Hedwig Smits. Uitgave Westfriesland, 64 blz, ƒ3.90. Wizzewaz en de rckentafels door John Bakkenhoven; tekeningen van Erik Ezendam (Geïllustreerde Pers Amsterdam. 93 blz, 3,95) Wat katten betreft, door Paul Léautaud, gestorven in 1956, die zich ontfermde over in de steek gelaten katten (en honden). Hij voedde ze en nam ze bij zich in huis. Uitgave van de Arbeiderspers, 121 blz, ƒ8.50. Op elke hoek een been, handlei ding voor goed paardrijden (Else vier, 127 blz). Bestrijkt via tekenin gen met leuke onderschriften het gehele terrein vat) de rijkunst. Artis Dieren-encyclopedie (Ploegs- ma Amsterdam, 15.90. bladzijden 473 tot 624). Deel zesdelige serie, dat niet los verkrijgbaar is. Het is de moeite waard. Vooral nu Artis zo in de belangstelling staat. Het waarnemen van vogels, door R. M. Lockley (L. J. Veen's uitg. mij te Amsterdam. 110 blz, ƒ9.90). Boei end en gezond tijdverdrijf, voorzo ver er nog gebieden overblijven. waar het waarnemen van vogels de moeite waard is. Gezondheid en ziekte van paarden en pony's, door Wouter Slob (L. J. Veen's uitg.mij, 115 blz, ƒ24.50). Ad viezen samengesteld door ervaren dierenartsen, die nieuwe gegevens en inzichten verwerkten. Een waar devol werk. Lippizancrs en de Spaanse rij school (La Rivière en Voorhoeve, Zwolle, 80 blz, 16.50). De witte hengsten uit Wenen krijgen steeds meer bekendheid. Alleen de talrijke prachtige foto's zijn al de moeite waard. Zeilen voor iedereen, door J. Sijte- ma. (L. J, Veen's uitg. mij. te Am sterdam, 128 blz, ƒ13.90). Alles over de boot, de tuigage, de zeilen, de werking ervan, de zeilstanden en vele andere zaken, die noodzakelijk zijn om met een zeilboot de wijde wateren op te kunnen gaan. Met tal rijke getekende voorbeelden en fo to's. intramurale gezondheidszorg, be schrijving van verschillende soorten inrichtingen,. Deel van sociale en culturele reeks van Samson, Alphen aan den Rijn, samengesteld onder redactie van dr. S. Santema. Niet alleen voor de leek, maar ook voor de werkers in de gezondheidszorg een overzichtelijke uitgave. (175 blz, 12.50). Het hoge woord in 1969, gewijd aan belangrijke gebeurtenissen van vorig jaar, heeft ook het laatste woord (Avenue Cahier, 50 blz). DEN HAAG De ministers van binnenlandse zaken en justi tie willen niet terugkomen op hun besluit de ongeveer 21.0UÖ politieambtenaren in actieve dienst een extra uitkering van 500 te geven ter vergoeding van de overbelasting, waarmee zij dit jaar te kampen hebben gehad. Dit heeft de staatssecretaris van binnenlandse zaken, mr. J. van Veen, gisteren meegedeeld in het centraal overleg. Zoals bekend wensten de po litiebonden geen genoegen te nemen met dit bedrag en is over deze kwes tie gisteren opnieuw overleg gevoerd. Daarbij bleven de bonden aanvan kelijk staan op hun standpunt dat er een uitkering-ineens van 1.200 gulden moet komen, in een later stadium van het gesprek toonden zij zich bereid tot een compromis (een tussenliggend bedrag werd overigens niet genoemd), maar de vertegenwoordigers van de overheid wensten ook daarop niet in te gaan. Vrees Eén van de redenen waarom de ministers niet verder willen gaan dan 500 gulden is de vrees voor de moge lijke gevolgen daarvan in andere sec toren van het overheidspersoneel. Reeds hebben ook de Amsterdamse ambtenaren een extra uitkering j geëist van 1.200 „ter vergoeding van j overbelasting en de hoge kosten van levensonderhoud". Een ander argument van de be windslieden is dat 's rijks financiën geen hogere uitkering toelaten, mede omdat het gehele overheidspersoneel ook al de bekende extra uitkering van 400 zal ontvangen. De drie politiebonden waren ook gisteren unaniem in hun afwijzing van het standpunt van de ministers, waarvan wordt aangenomen dat dit door het kabinet gedeeld wordt. Zij denken evenwel verschillend over de stappen, die nu „moeten" worden on dernomen. De Nederlandse Politiebond (NVV) wil een demonstratieve protestactie op touw zetten, maar de twee confes sionele organisaties van politieambte naren voelen daar niets voor. In het centrale overleg is namelijk toege zegd. dat de ministers op korte ter mijn het gesprek willen openen over de door de bonden dringend noodza kelijk geachte herwaardering van de politiefunctie, waarmee dan een blij vende extra salarisverhoging gepaard moet gaan. De confessionele bonden hebben goede verwachtingen van de resulta ten hiervan en zij vinden die vele malen belangrijker dan een eenma lige verhoging van een paar honderd gulden meer. hoe teleurgesteld zij er ook over zijn dat de overheid niet verder wil gaan dan ƒ500. Deze bon den vrezen, dat door liet voeren van actie aan de resultaten, van blijvende verbeteringen afbreuk zal worden ge daan en zij zullen hun leden daarom adviseren niet aan acties mee te doen. Het ligt in de bedoeling van de over heid de extra vergoeding oog in de cember te oetalen. n DETROIT De Amerikaanse autofabrieken hebben dit jaar onge veer een miljoen minder auto's dan in 1969 verkocht, terwijl de verkoop van buitenlandse auto's in de VS een nieuw hoogtepunt bereikte. De terug gang wordt geweten aan de minder goede ekonomische gang van zaken in de VS, en de staking van tien weken bij General Motors. Volkswagen blijft de grootste im porteur. In de negen maanden wer den 430.340 Volkswagens verkocht te gen 368.715 het vorig jaar. de laatste pakjesavonden niet vergeten... Frico eten

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 13