GEEN AKKOORD IN STICHTING Politieke spanning Veel plezier bij EMS ondanks verlies van f 7,6 miljoen Christelijk kabinet een noodoplossing Kloos: risico loonpauze toegenomen PvdA tegen begroting van volkshuisvesting Wiesenthal: Mengele zit nog in Paraguay Drs. Bakkenist: argument van vakcentrales gevaarlijk Onrust groeit bij de rijkspolitie Tissot, een horloge voor jongemannen van 15 tot 50. SCHMELZER VINDT: Engelse PTT legt werk neer na ontslag cirecteur ■DONDERDAG 26 NOVEMBER 1970 t (Van onze sociaal-economische redactie) DEN HAAG Het risico van een loonpauze is aanzienlijk toegenomen. Dit verklaarde NYV-voorzitter A. H Kloos gister avond na afloop van de vergadering van het topoverleg van werkgevers en werknemers. Hierin was tevergeefs geprobeerd de regering voldoende garantie te gven dat de reële loonstijging volgend jaar beneden de produktiviteitsstijging zal blijven. Ook werkgeversvoorzitter drs. C. S. Bakkenist zei dat de kans op een loonmaatregel van de regering vergroot is. De heer Kloos: „Maar als zo'n maatregel er komt, dan zal de vakbeweging zich nader over de inhoud ervan beraden. Ik kan nu echter al wel voorspellen, dat er dan heel grote moeilijkheden zullen komen". Zowel de vergadering als de daarna gehouden (afzonderlijke) persconfe renties van werkgevers en werkne mers .waren van korte duur. De Stichting van de Arbeid was nauwe lijks 2Vt uur bijeen, de persconferen ties waren in drie kwartier bekeken. De heer Kloos: „Er is geen werke lijk overleg gevoerd en ik heb de stellige indruk overgehouden, dat de werkgevers dat ook niet wilden Zij hebben alleen nog maar een parafra se van hun in het SER-advies inge nomen standpunt gegeven, maar wil den over een concretisering van de beoogde doelstelling niet praten. Ook niet over een van onze kant geopperde suggestie om de loonstij ging volgend jaar te beperken door de verwachte prijsstijging niet vooraf in de lonen te verwerken, maar veel geleidelijker door de werkelijke prijsstijging zo nauwkeurig mogelijk j op de voet te volgen en trapsgewijze in de lonen te verwerken". (Dit sys- teem wordt toegepast in de cao voor de metaalindustrie). Onbegrijpelijk De vakbeweging vindt de „onwil" van de werkgevers temeer onbegrij pelijk, omdat de „wage leaders" (de bedrijfstakken, die leiding geven aan de loonvorming) bereid waren de doelstelling van het SER-afvies dat de loonstijging moet achterblijven bij de stijging van de produktiviteit. te onderschrijven. Het gesprek in de stichting werd bijgewoond door vertegenwoordigers uit de metaal, de bouw, de industrie, het vervoer en de landbouw. De pro testants-christelijke en r.k. industriële bonden hadden de uitno diging niet aanvaard, omdat zij het gesprek bij voorbaat zinloos vonden. „Ik heb het gevoel", aldus de heer Kloos, „dat de werkgevers liever een loonmaatreeel willen en er zelfs op hebben willen aansturen door een overeenkomst m de stichting te ver hinderen". De NVV-voorzitter zei de indruk te hebuen dat de werkgevers in tegenstelling tot eerder ingeno men standpunten zelfs de verwer king in de cao's van de reeds dit jaar overeengekomen extra uitkering van 400 uit de ruimte voor 1971 willen halen. „Zeer gevaarlijk99 Drs. Bakkenist verklaarde, dat ver der praten zinloos was toen bleek, dat de vakcentrales niet willen meewer ken aan een concrete, kwalitatief be paalde garantie dat de beoogde doel stelling ook in de praktijk zal worden gerealiseerd. „Zij willen de verantwoordelijkheid daarvoor geheel bij de vakbonden la ten en dat is ons veel te globaal en te onzeker Want dan blijft het gevaar van nieuwe, veel te grote loonstijgin gen zonder meer bestaan Daarom blijven we bij ons in de SER ingeno men standpunt dat wij de regering het nemen van een algemene loon maatregel niet zullen ontraden". (Zoals bekend zal een regeringsdele gatie morgen met de stichting praten). Het argument, dat door een loon maatregel grote arbeidsonrust zal ontstaan, noemde drs. Bakkenist zeer gevaarlijk. „Als behoorlijke burgers in een democratische maatschappij moeten wij ons voegen naar de be slissingen, die de overheid op goede gronden en vanuit haar verantwoor delijkheid neemt* De loonkosten zijn dit jaar 12.5 pet gestegen en het reëel besteedbare in komen is met 6 pet. vermeerderd. We hebben dan met elkaar de plicht de mensen, die menen dat de bomen naar de hemel groeien, ernstig te waarschuwen voor de gevolgen, in dien de loonstijgingen blijven uit gaan boven de toename van de pro duktiviteit Daarmee is niemand ge diend, dat is schadelijk voor aller welzijn." De heer Kloos zei hierover: „Voe gen naar de beslissingen van de over heid? In het algemeen akkoord, maar het gaat ons te ver als daardoor de vakbeweging om zeep wordt gehol pen". Het overleg CNV-voorzitter J. Lanser zei het bijzonder te betreuren dat er in de stichting geen overeenstemming kon worden bereikt. „De werkgevers heb ben er zich naar mijn stellige indruk veel te gemakkelijk vanaf gemaakt Op deze wijze wordt de regering als het ware gewoon uitgenodigd om een loonmaatregel té nemen." De heer Lanser zei de gang van zaken bovendien te betreuren, omdat daardoor het nog maar net weer op gang gekomen centrale overleg op nieuw in het slop is geraakt- De lieren S. C. Bakkenist (links, werkgevers), J. Lanser (midden, CNV) en A. H. Kloos (rechts, NVV) gaan uiteen, nadat ook het bestuur van de Stichting van de Arbeid er gistermiddag in Den Haag niet in geslaagd is tot een gemeenschappelijk standpunt te komen voor een aanbeveling over een loonmatiging in 1971. UTRECHT De verenigingsraad van de rijkspolitievereniging is diep teleurgesteld over de grootte van de gratificatie over 1970, in verband met de extra psychische en fysieke span ningen waaraan het politiepersoneel heeft bloot gestaan. Dit blijkt uit de telegrammen die de verenigingsraad aan de minister van Binnenlandse zaken en justitie hebben gestuurd. In de telegrammen vragen de politieambtenaren een spoedige hervatting van het overleg „om de onrust onder het personeel van de rijkspolitie weg te nemen." De verenigingsraad heeft voorts zijn verontrusting uitgesproken over het grote personeelstekort. Men vreest dat dit tekort zal toenemen, waardoor de uitvoering van de poli tiedienst nog meer in het gedrang komt. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Er is weer heel wat afgelachen op de aan deelhoudersvergadering van de Exploitatiemaatschappij Scheve- ningen, gistermiddag in eigen huis: het Kurhaus. De 517 aan wezige aandeelhouders,- een zeer grote opkomst, vergaten bij al hun applaudiseren en lachen bijna dat de EMS over 1969 een verlies van 7.645.000 heeft ge leden en dat er alweer geen di vidend werd uitgekeerd. Natuurlijk, kritiek was er genoeg, maar hoe langer men de discussie nu maar gaande hield, des te veelvuldiger ook kwamen de kelners met de volbe- laden bladen de tafeltjes langs. Gezien de enorme spirituele en culi naire omzet, werd een forse slag toe gebracht aan de labiele liquiditeitspo sitie van de maatschappij, maar daar over zal vooral de kleine aandeelhou der geen traan laten. Het is zijn enige manier nog iets terug te krijgen van zijn vijftig gulden aandeel, dat lang zamerhand waardeloos is geworden. Nauwelijks Zo'n aandeelhoudersvergadering is statutair verplicht, maar anders kon men het net zo goed vergeten. Op de talloze vragen die werden afgevuurd op president-directeur Reinier Zwols- man, waarnemend-voorzitter van de raad van commissarissen dr. Veldkamp en de andere commisarissen, kwam nauwelijks een antwoord. Toezeggingen werden er niet gedaan, een beleidsvisie kwam er niet, nieuwe plannen van de EMS werden om „Slechts 19.000 stemmen werden voor gemaakt, een lijst van het onroerend goed-bezit kon niet worden gegeven, een prognose over de stand van zaken in 1970 bleek niet mogelijk. Ten slotte werden de jaarstukken over 1969 goedgekeurd. Een aantal aandeelhouders stemde tegen. Zij ver tegenwoordigen 14.000 stemmen. „Slechts" 19.00 stemmen werden voor het aanvaarden van de jaarstukken uitgebracht, uitgezonderd evenwel de Zwolsmansgroep, die het aantal vor- stemmers op 168.070 bracht. In dit licht bezien hadden de aan deelhouders dan ook weinig in te brengen en de meesten beperkten zich tot grappen en grollen. Miljoi en Zo kwam een aandeelhouder ertoe de letters EMS uit te leggen als „Eindeloos Misleide Slachtoffers", „Elk Mens Sterft" en ten slotte .Ech te Massale Sof". Naar aanleiding van het mislukken van de Duitse miljoe nenlening was een aandeelhouder zo toeschietelijk de EMS een bedrag van DM 1 miljoen aan te bieden. Het bankbiljet dateerde uit 1923 Ondanks alles bleek toch wel waar dering te bestaan voor het werk van de heer Zwolsman. Van een groep zakenmensen kreeg hij een fraai ver zilverd model van de pier aangeboden uit de tijd dat het nog „Wilhelmina- wandelhoofd" heette. Enkele serieuze zaken werden ook naar voren gebracht. Zo werd de EMS met klem verzocht geen nieuwe projecten meer te ondernemen en uit sluitend de lopende zaken af te wik kelen. Op deze manier zou de maat schappij wel in omvang afnemen, maar mogelijk zou er dan nog eens winst gemaakt kunnen worden. Ver scheidene aandeelhouders zouden graag zien, dat de EMS door verko pen geld vrijmaakt en dat zou beste den voor terugbetalingen op aande len. De heer Zwolsman voelde voor deze „uitverkoop" niets. „Het geld is hard nodig om bestaande projecten tot ontwikkeling te brengen", was zijn antwoord. Verkopen Vooral door de jongste verkopen van het Nervi-plan 13,5 miljoen), Circustheater 8 miljoen) en Huis ter Duin 5 miljoen) is het diepte punt van de EMS gepasseerd, aldus het jaarverslag. De toekomst wordt met vertrouwen tegemoet gezien. In Den Haag heeft de maatschappij grote belangen en daarom wil de EMS ondanks de vele conflicten, die er in het verleden zijn geweest, graag een constructief overleg met het Haagse gemeentebestuur. „Wij bestuderen of wij schade heb ben geleden door de handelwijze van de gemeente en als hiertoe aanleiding is, zullen wij zeker stappen onder nemen", aldus dr. Veldkamp. „Beter is het echter om de zaak in der minne te schikken." In verband hiermee deelde de heer Zwolsman nog mee, dat de EMS in augustus een brief naar de gemeente heeft geschreven om een gesprek te hebben over het plan-Mariahoeve. De gemeente heeft nog steeds niet gereageerd. De talloze wrijvingen met het Haagse gemeentebestuur werden in de vorm van een dia-voorstelling met begeleidend commentaar aan het be gin van de aandeelhoudersvergade ring indringend naar voren gebracht. Mede naar aanleiding van deze „do cumentaire" vroegen veel aandeel houders zich af of het wel verstandig is, dat de EMS zich in hoofdzaak richt op Den Haag. Vandaag is, als we wel geteld hebben, de 86-ste ambassadeur het Haagse Corps Diplomatique bin nengetreden. Die weg leidt altijd via het paleis Soestdijk, waar de nieuw aangeko mene zijn geloofsbrieven aan ko ningin Juliana overhandigt. Komt hij het paleis weer uit, dan is hij van een onbekende vreemdeling man van status geworden. Dat nu is vandaag gebeurd met de heer Louis S. Lombo, ambassa deur van de republiek Kongo (Kinsjasa). Dinsdag was hij nog niemand en nergens. Wat wel wonderlijk is. want hij logeerde toen al in hotel Wittebrug waar hij, zoals het behoort, een geëerde gast is. Het was voor zijn land een fees telijke dag. Het eerste regeringsju bileum vau president Moboetoe werd er in stijl met een diplo matieke receptie gevierd. Er waren diplomaten uit vele landen, er waren Kongolezen en er waren bevriende Nederlandse rela ties. Maar de man die er niet was.... de heer Louis S. Lombo. Omdat hij op dat ogenblik nog de grote onbekende was. Een ambassadeur is pas reëel wanneer hij zijn geloofsbrieven heeft overhandigd. Daarom was op die receptie de chargé d'affaires, de heer Paul Mo to, gastheer. In Den Haag zijn niet minder dan 23 chargés d'affaires, die de ambassadeurstaak waarne men. Dan is er nog één gezant, de Zijjn of niet zijn graaf de Lesseps, die Monaco verte genwoordigt en in Brussel zijn do micilie heeft. Onder de ambassadeurs is één Koninklijke Hoogheid, prins Kham- mao, die Laos vertegenwoordigt. Hij woont echter in Londen in Pa lace Gate. Een beetje raadselachtig is de vertegenwoordiging van de Domini caanse republiek in Nederland. Of ficieel is ambassadeur: dr. Cirilo José Castellanos Araujo, maar hij heeft nergens een adres. In, het Haagse telefoonboek staat als adres van de Dominicaanse re publiek: Leuvensestraat 47, maar daar woont al een hele tijd een Belgisch diplomaat. Het is duidelijk dat ook in Het Corps Diplomatique de vfaag is: to be or not to be... Overigens is het een misverstand, dat deze wereld van wederzijdse hoffelijkheid en streng protocol aan elkaar hangt van ernst en chic. Was er bijvoorbeeld een heer. die op een receptie aan een andere lieer met een kleurig knoopje op de revers vroeg: „En welke ridderorde draagt u daar?" Een vragende blik van de aange sprokene naar zijn colbertje, een denkrimpel op het edel gelaat en dan het antwoord: „Tja, dat weet ik eigenlijk niet, ik zoek altijd het knoopje dat het beste bij een pak kleurt..." Wat echt wel te doen is, want elk staatshoofdelijk bezoek levert be paalde topfiguren een nieuw lintje op! (Vervolg van pag. 1) Mr. B. W. Biesheuvel zei na afloop van het fraktieberaad: ,Jn geen geval moet vrijdag het tafellaken worden doorgesneden." Volgens de fraktieleider van de ARP, die de politieke moeilijkheden niet direct zag opgelost, moet er in ieder geval tijdens het weekeinde ruimte worden geschapen met de fraktievoorzitters overleg te plegen. Verder zou er, wanneer men het niet eens zou worden, weer een ge sprek moeten volgen met de Stichting van de arbeid in de loop van de vol gende week. Mr. Biesheuvel zei dit ook met het oog op het overleg met de Stichting van de Arbeid over de loonontwikke ling. Over de vraag of er een loon pauze moet komen, sprak de fraktie van de ARP zich zeer duidelijk uit Het herstel van het centraal over leg tussen regering en het bedrijfsle ven (met vakcentrales) is van het grootste belang. Dit overleg, dat vrij dag weer op gang komt, moet blijven bestaan. Na de vergadering van de ar.-fraktie formuleerde mr Biesheu vel het zo: „We moeten de loonmatiging berei ken via dat centraal overleg en niet dwingend via artikel 10 van de loon wet." Op onze vraag of dit niet wat te idealistisch was gesteld, vroeg mr. Biesheuvel of het wel reëel was een loonpauze door te voeren tegen de wil van de vakcentrales in. Het is dit standpunt, dat ook minister Roolvink tijdens het komende beraad in Stich ting en Kabinet zal innemen. Ordedebat Het herstel van het centraal over leg vinden ARP en ook CHU zo be langrijk, dat zij gisteren bezwaar maakten tegen het verzoek van frak tieleider van de PvdA drs. Den Uyl om minister Roolvink te vragen van daag in de Tweede Kamer aanwezig te zijn bij het debat over de conjunc- tuurmaatregelen. De regeringspartijen zagen de noodzaak van de aanwezigheid van minister Roolvink niet in. Er zou dan ook een debat ontstaan over de loon ontwikkeling. De Tweede Kamer zou dan het herstelde overleg in de Stich ting van de Arbeid doorkruisen. Drs. Den Uyl wilde echter minister Roolvink vragen in de Kamer te ko men, omdat uit publicaties was geble ken, dat hij nogal uitgesproken op vattingen heeft over het vraagstuk van de loonontwikkeling. Het voorstel van de PvdA, gesteund door D'66, de groep Goedhart, de groep Aarden, de PSP en de CPN werd door de meerderheid afgewezen. De Tissot PR 516-serie Is beroemd geworden over de gehele wereld door: 1. Toepassing van de nieuwste technieken op het gebied van horlogebouw. 2. Een unieke vorm: karaktervol, mannelijk. 3. De nauwkeurige tijdaanwijzing. Ga mee met Uw tijd. Meet Uw tijd met Tissot. PR 516, met sportieve stalen gatenband 1175,' (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG KVP-Fractie- voorzitter drs. Schmelzer sluit een christelijk minderheidska binet niet uit, maar vindt het wel een noodoplossing. Een ka binet dat steunt op een meerder heid in de Kamer heeft volgens hem een breder draagvlak, een grotere stabiliteit en geniet meer vertrouwen. „Een minderheidskabinet blijft al tijd een riskant avontuur. We moeten als drie christelijke partijen ais het even kan samenwerken met een an dere partner, maar niet tot elke prijs". De vraag blijft natuurlijk met wie, PvdA of VVD. De heer Schmelzer heeft de indruk dat bij de PvdA-top de bereidheid om weer met de KVP in een kabinet te gaan zitten groter (Van onze parlementsredaktie) DEN HAAG De Partij van de Arbeid „wil op geen enkele manier verantwoordelijk zijn voor het huidige woningbouw beleid". Daarom stemde die par tij gistermiddag in de Tweede Kamer tegen de begroting van woningminister Schut, samen met Boeren, CPN en de PSP. De frontale aanval op het beleid van ARP-bewindsman werd gedaan door de socialist drs. H van den Doei, die ook vorige week al scherpe kri tiek had geleverd. Volgens hem heeft de woningbouw sinds 1963 niet zo'n onbelangrijke plaats gehad in de begroting als dit jaar. Er wordt maar ruim acht pro cent van de rijksuitgaven aan besteed en dat is „in kontrast met de urgentie van de woningnood en in strijd met de kameruitspraak van 1 juli". „Voldoende" Hij vindt dat ARP en KVP hun verkiezingsprogramma hebben ver loochend door voor deze begroting te stemmen en tegen een amendement- Van den Doel om drie- tot vierdui zend woningen per jaar meer te bou wen. Alleen de Anti-Revolutionair Boersma stemde voor het amende ment Omdat de bouwtijd van woningen op het ogenblik gemiddeld al bijna twee jaar is moet nu al met de bouw worden begonnen, willen ze tussen 1971 en 1975 klaar komen. Drie- tot vierduizend woningen méér staat ook in het KVP-verkiezingsprogramma en drs. Van den Doel zei dat zijn amen dement was bedoeld „om de uitvoe ring van dat programma mogelijk te maken". De KVP'er mr. F. Andriessen be tuigde ironisch zijn „erkentelijkheid aan de PvdA voor die steun om ons programma uit te voeren" maar zijn partij zou toch tegen het amendement stemmen. Volgens de Katholieken is de stel ling onjuist, dat alleen door het bou wen van meer woningwetwoningen het programma kan worden opge voerd. Bovendien geeft de heer Van den Doel niet aan hoe hij die opvoe ring wil dekken. Ook een amende ment van drs. E. Nypels (dem.) om meer premiewoningen te bouwen haalde het niet. Alleen zijn eigen partij en DS'70 waren voor. De PvdA was tegen dat amende ment omdat, zoals de heer Van den Doel het uitdrukte, „de suggestie wordt gewekt dat het mogelijk is door het verhogen van de premies meer woningen te bouwen. Dat is niet waar. Er komen dan alleen meer pa pieren en loze woningen". De Tweede Kamer was tegen amendementen van de Radicaal drs. P. Janssen waarin hij meer aandacht en meer geld vroeg voor sanering en krotopruiming. Tijdens het won in g- bouwdebat in juli van dit jaar is aan gedrongen op grotere prioriteit voor de woningbouw. Mr. W. Aantjes (a.r.) noemde toen een percentage van drie wordt, maar dat standpunt is moeilijk aan de achterban te verkopen. „Ik kan me niet aan het gevoeL onttrekken dat bij de socialistische leiders een voorkeur bestaat om de samerjverking te herstellen als helj alleen van hen af zou hangevi. „NIET DEVGEN" Maar vier jaar heeft men de kie zers duidelijk gemaakt dat ARP, GHU en KVP niet deugen. Vier jaar heeft men aangeschopt tegen een ka binet waar die partijen een belang rijk deel van uitmaken. En dan is het natuurlijk moeilijk om die achterban nu plotseling rechtsomkeert te laten maken." Als de PvdA afvalt, blijft de WD als partner over, waarmee eventueel een meerderheid kan worden ge vormd. Volgens drs. Schmelzer wordt de drang vanuit die partij om weer met de christelijke partijen in zee te gaan, op het ogenblik kleiner naar mate de PvdA geïsoleerder op stelt. De liberalen zijn in de verkiezings strijd beperkt in hun mogelijkheden als ze zich nu al met handen en voe ten binden aan de confessionele par tijen. En dat kan het aantal VVD- stemmers verminderen. D'66 schakelt de KVP-fractievoor- zitter als mogelijke partner helemaal uit. DS 70 maakt volgens hem een grotere kans en het programma moet vergeleken en bestudeerd worden. LONDEN Duizenden PTT- beambten hebben gisteren in Enge land spontaan het werk neergelegd, uit protest tegen het ontslag van Lord Hall, de socialistische self-made mil jonair en directeur der posterijen. De meeste stakingen waren van korte duur. In een aantal steden wer den postkantoren gesloten en staak ten de postbestellers en het personeel in de telefooncentrales hun werk. PARIJS Simon Wiesenthal heeft gisteren in Parijs onthullingen ge daan over de opsporing van de beruchte nazi-concentratiekamparts Joseph Mengele. Wiesenthal, die een groot deel van zgn leven wijdde aan het opspo ren van oorlogsmisdadigers, zei dat wijlen bondskanselier Adenauer van West-Duitsland in 1963 ontwikkelingshulp van tien miljoen mark Para guay had aangeboden in ruil voor uitlevering van Mengele. Adenauer had dit gedaan via de Westduitse ambassadeur in Asuncion en de Paraguayaanse ambassadeur in Bonn in de hoop Mengele in de bondsrepubliek te kunnen berechten. President Stroessner van Paraguay had op het aanbod van de West duitse ambassadeur gereageerd met de volgende woorden: „Als u de naam Mengele nog eens uitspreekt, ga ik weg". Wiesenthal zei dat Mengele nog steeds in Paraguay woont. ,Ik ben van plan aan deze zaak te blijven werken", aldus Wiesenthal, „maar ik zal ook meer aandacht geven aan het groeiende antisemitisme in Oost- Europa". Hij schat het aantal oorlogsmisdadigers dat nog op vrije voeten is op J60.000.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 9