Amerika doet te weinig voor hulp aan Pakistan MENSHEID MAG NOG HOPEN Europa waarschuwt tegen VS-handelsbeleid nieuwe Lr Stichting Weg somber over autoweg-plannen a*"** I 1 I Zware beschuldiging van senator Kennedy Kamerlid: maak geen „propaganda" voor drugs Geweld denk om Uw Prof. Sijes in inaugurele rede Nu celstraf voor krakers <BEI NIEUWE lEIDSE COURANT JDONDERDAG 16 NOVEM6ER_T97Q •Ot-< ie nd wot blik GEDICHTEN VOOR De heer D. H. Kosten, landelijk voorzitter van de Nederlandse blindenbond, overhandigde gis teren in paleis Soestdijk ge dichtenbundels aan koningin Juliana en prinses Beatrix ter gelegenheid van het 7 5-jarig bestaan van de bond. WASHINGTON Senator Edward Kennedy heeft de Ameri kaanse regering ervan beschuldigd te weinig te doen om de over levenden van de ramp in Oost-Pakistan te hulp te komen. Hij wees erop dat tot dusver slechts tien kleine Amerikaanse helicopters naar Oost-Pakistan zijn overgebracht, terwijl de Amerikanen op het ogenblik in Zuidoost-Azië over vierduizend helicopters beschik ken. Kennedy trok de bewering van het ministerie van buitenlandse zaken in twijfel dat het zenden van hcf- sehroefvliegtuigen vanuit Amerika sneller zou gaan dan vanuit Zuid- vaccin, spijsoliën en zinkplaten voor Zuidoost-Azië. Pakistan heeft een aanbod van de Indische regering om militaire vrachtvliegtuigen en helicopters ter beschikking te stellen „terstond" van de hand gewezen. Het Pakistaanse antwoord luidde dat de regering al over voldoende - vliegtuigen in het gebied beschikte. Wel had Pakistan India gevraagd om vaccin, spijsoliën en zinkplaten voor noodwoningen. De Pakistaanse president Yahya Khan heeft gisteren voor het eerri een bezoek bebracht aan het getrof fen gebied. Bij het uitreiken van len- DEN HAAG Het Tweede-Ka merlid Nuijens (Boerenpartij) heeft de ministers van justitie en van so ciale zaken en volksgezondheid ge vraagd of zij een eind willen maken aan de „propaganda" voor het ge- bruik van verdovende middelen door radio, televisie, pers en in jongeren centra. Aanleiding tot de vragen is het overlijden van een 15-jarige jongen uit Edam ten gevolge van het gebruik van verdovende middelen. De heer Nuijens vraagt verder of de ministers een onderzoek willen in stellen naar de bronnen, waaruit de verdovende middelen werden betrok ken. Ook wil hij vernemen of de jon gen contact heeft gehad met jonge- renadviesbureaus als release en jac. LONDEN Industriëlen uit nagenoeg alle landen van West- Europa hebben gisteren waar schuwende woorden gericht tot Amerika over het voorgenomen protectionistische handelsbeleid van de VS. Dit beleid zou wel eens kunnen leiden tot repre saillemaatregelen van de zijde van de Europese regering* aldus een gezamenlijke verklaring. De waarschuwing is opgenomen in een verklaring van de industriële werkgeversfederaties uit de landen van de EEG. Zij werd overhandigd aan de ambassadèurs van de VS in de betrokken landen met het verzoek deze door te zenden aan president Nixon. Gedwongen De werkgeversfederaties zeggen dat de Europese landen vorig jaar Ame rikaanse goederen hebben ingevoerd ter waarde van 10.1 miljard dollar en dat de Amerikaanse investeringen in Europa een bedrag hebben opgele verd van 850 miljoen dollar. De Euro- pese uitvoer naar de VS bedroeg vo rig jaar 22,7 miljard dollar. Indien een steeds groter wordende reeks goederen uit Europa de toegang tot de Amerikaanse markt wordt ont zegd, kunnen de regeringen van de Europese landen worden gedwongen te reageren op het beleid van de VS, aldus de verklaring. Laten wij niet het werk van 25 ja ren liberalisering van de handel on dermijnen, waarin de VS een zo be langrijke rol hebben gespeeld en waarvan zij in redelijke mate de vruchten hebben kunnen plukken." Feestelijke gekleurde dikke kaars (middel lijn 5 cm) voor wie een nieuwe abonnee op geeft. Met kandelaar van sierlijk smeed werk. Brandt minstens 40 uur. Ook leuk om cadeau te geven. OP DRAMATISCHE wijze is gisteren de aandacht gevestigd op Japan, dat bezig is een mogendheid van for maat te worden. Totnogtoe werd aan dit land vooral in termen van economische betekenis gedacht. Het militaire element leek niet meer aan bod te kunnen ko men. Een nieuw gevaar in Azië zou van Japan uit niet meer dreigen. Het optreden van de schrijver Misji- ma, dat met het plegen van haraki ri eindigde, heeft hier een vraagte ken achter gezet. Zullen de militairen naar de macht grijpen, als de poli tieke leiders (door Misjima van cor ruptie beschuldigd) weigeren de economische macht van Japan om te zetten in militair eerherstel voor het verslagen Nippon? Omdat hij geen politieke steun kon vinden, wendde Misjima zich tot de militairen. Om de betekenis van mün „boodschap" te onderstrepen pleeg de hij harakiri. Daarmee overschat te de schrijver, die gefascineerd werd door alles wat met geweld te maken had. voor het laatst zijn eigen betekenis. Al zullen er nog al tijd Japanneres zijn die daar anders over denken. DEN HAAG De Stichting Weg twijfelt aan de realisatie van het in 1965 gelanceerde 800 kilometer-plan voor autosnelwe gen, dat eind 1972 klaar zou moe ten zijn. In een brief aan de Tweede Kamer zegt de stichting dat dit programma alleen wordt verwerkelijkt door een uitzonderlijk grote inspanning, zowel organisatorisch, technisch als finan cieel. Zo is bijvoorbeeld de aangekondig de verhoging van de opcenten bij motorrijtuigenbelasting alleen vol doende om de kostenstijgingen tot januari aanstaande op te vangen. De vraag is dus: hoe worden de kosten- dedoeken door Khan raakten vrou wen met elkaar slaags over het bezit van de kledij. Britse mariniers begonnen gisteren aan een grootscheepse actie ter red ding van de overlevenden van de ramp. Zij opereerden vanaf het vlieg kampschip Intrepid, dat 45 km van de Oostpakistaanse kust in zee ligt. Met helicopters, landingsvaartuigen en kleine boten brengen de mariniers voedsel, medicamenten, dekens en water in een gebied van 40.000 km2, waar siinds de ramp nog geen mens is geweest. Volgens kapitein Parr, is de bevol king ondanks de ellende bang en ver schuilt zich als zij helicopters horen. Het is volgens hem onmogelijk een raming te maken van het aantal slachtoffers van de ramp op 13 no vember. Duizenden lijken zijn vol gens hem in zee gedreven. Pakistaanse militairen zijn thans ingezet bij het begraven van de stof felijke overschotten. Deze worden i eerst met ongebluste kalk bespren keld en vervolgens in massagraven gestort. i Elizabeth Tavlor wil geen bont meer dragen LONDEN De filmster Elizabeth Taylor heeft een belofte ondertekend dat zij nooit een bontjas, die van hui den van wilde dieren is vervaardigd zal drapen, heeft de Evening Stan dard in Londen gemeld. Zij doet dit met het oog op het gevaar dat allerlei soorten wilde die ren uitsterven en dat de voornaamste oorzaak daarvan dc te grote exploita tie van bepaalde dierlijke produkten door de modehandel is. Haar belofte geldt niet voor dieren die speciaal voor de bonthandel wor den gefokt, zoals de Amerikaanse we- stygingen na 1 januari 1971 opge vangen? Met grote bezorgdheid ziet de stich ting de groei van de verkeersnood in de steden. De bereikbaarheid van de stadscentra laat te wensen over. Parkeergarages worden een zaak van hoge urgentie geacht. Steun van de gemeenten om bestaande plannen uit te voeren ziet de stichting als on vermijdelijk. De aansluiting van het gemeente lijke wegennet aan het rijkswegennet is ook een zaak, die nauwelijks uit stel kan lijden. Het totale subsidie bedrag van 35 miljoen voor gemeen telijke verkeersvoorzieningen in 1971 vindt de stichting „volstrekt ontoe reikend". IN de tijd van de trekschuit leverde de lange klederdracht geen enkel 1 probleem op, maar in deze moderne tijd ligt dit wat anders. De warenhuizen en kledingmagazijnen hebben haast zonder uitzondering een waarschuwing bij de roltrap: Maxi. levensgevaarlijk op roltrap!. Met maxi op de fiets is ook niet gemakkelijk. Nadat eerst de trappers gezocht moeten worden, is het blijven hangen achter de onderkant van de zoom net denkbeeldig. Met maxi in een mini-cooper (een echte damesauto) valt ook niet mee. Bij in- en uitstappen moet alles wat te lang is flink worden opgetrokken. Het rijden zelf geeft toch vaak moeilijkheden met de pedalen. Zelfs de tram met de automatische deur kan moeilijkheden opleveren. Goed opletten bij het afstapje en dan nog gepakt worden door de automatisch sluitende deur Boos Ik geef op ais nieuwe abonnee: naam:. adres: woonpl I betaling Mijn naam is: adres: woonpl: Stuur mij de dikke kaars met kandelaar als tegenprestatie Postzegel is niet nodig als u op de envelop schrijft: Nieuwe Leidse Courant, Antwoordnummer 267, Leiden. PRESIDENT TOI RE van het West- afrikaansc staatje Guinee is boos, omdat de Verenigde Naties niet op afroep troepen naar zijn land heb ben gestuurd om „de Portugese agressie" terug te dringen, maar dat zij een commissie hebben gezonden, die ter plaatse een onderzoek moet instellen. De houding van Touré wordt des te merkwaardiger, als correspondenten ter plaatse melden dat van een werkelijke invasie geen sprake is. De strijd zou maar kort hebben ge duurd. Doel was, politieke gevange nen te bevrijden. Aan de VN-com- missic dc taak. de waarheid aan het licht te brengen. Het is het goed recht van de Afri kaanse volken, te ijveren voor onaf hankelijkheid van gebieden die thans nog in handen van dc Portu gezen zijn. Het doel heiligt echter niet altijd de middelen die daarvoor worden aangewend. Zoals ook nu in Guinee het geval lijkt te zijn. LEIDEN „Doceren en dis cussiëren over revoluties, op standen, stakingen, totalitaire regimes, vereist koelheid van denken. Ik ben niet gekomen om u een politieke doctrine aan te praten, maar u een methode van onderzoek voor te leggen plus enige kennis en ervaring waar mee u zich zelf een pad kunt ba nen in het politieke oerwoud." Dit zei prof. dr. B. A. Sijes aan het slot van zijn inaugurele rede, van- daag te Leiden, tot de studenten on- door zjjn gehoor. Hij aanvaardde hiermee als eerste buitengewoon hoogleraar de „Cleve- ringaleerstoel" die dit jaar is ingesteld en bestemd is voor onderzoek op het gebied van fundamentele vraagstuk ken van de twintigste eeuw zoals oor log, revolutie, totalitaire staatsvor men, vrijheid, democratie en ontwik- j kelingsproblematiek. Er zijn mensen, aldus prof. Sijes, die onder de indruk van het blijkbaar nooit ophoudende geweld, het ver- I trouwen in een verdere vooruitgang hebben verloren. Doch wij kunnen ons ermee troosten dat de beschaving van de mensheid slechts enkele dui zenden jaren bestaat en de snelle groei van natuurwetenschap en tech niek hoogstens twee eeuwen De mens is nog jong en groot zijn De mens is nog jong en groot zijn zijn tekorten, aldus prof. Sijes De bron van zijn tekort ligt niet op het gebied van de techniek maar op het terrein van de maatschappij. In zijn historische schets zei prof. Sijes dat zich in de hedendaagse links-marxistische kringen een op vatting schijnt te ontwikkelen tegen overgesteld aan die in de jaren der tig. Volgens toenmalige raden-com munisten diénden de arbeiders een open strijd met de politie uit de weg te gaan. Als voorbeeld wees hij op de op vattingen van Cohn-Bendit. Prof. Sijes is het met de door die beweging gepropageerde provocaties van het gezag niet eens. Naar zijn mening worden onder die omstandig heden de politieke tegenstellingen slechts kunstmatig verscherpt De botsing met het gezag komt dan niet uit de samenleving zelf voort. Alleen zelf gerijpte, onverzoenlijke tegenstellingen met het gezag zijn voorwaarden voor een revolutionaire situatie. Het bewust hanteren van de provocatie, het uitlokken van geweld doet prof. Sijes sterk denken aan een van de leerstukken van het Leninis me, het manipuleren met mensen op grote sohaal. Belangstelling schriftelijk onderwijs stijgt DEN HAAG Het aantal personen dat een cursus bij het „erkende" schriftelijk onderwijs volgt is sinds 1967 met vijf procent toegenomen. Voor de 1477 schriftelijke cursussen die Nederland telde waren op 1 maart bijna 204.000 cursisten inge schreven. De grootste belangstelling bij schriftelijk onderwijs blijkt uit te gaan naar cursussen handel- en ad ministratie (31,9 pet.), algemene ont wikkeling (29.5 pet) en techniek en andere vakopleidingen (25,1 pet). AMSTERDAM De Amsterdamse politierechter heeft gisteren vier per sonen. die op bevrijdingsdag een pand op de Herengracht kraakten tot gevangenisstraffen veroordeeld. Een 29-jarige leraar en een 24-jari- ge cultureel werkster kregen twee weken waarvan een week voor waardelijk. Een 18-jarige dierenvér- zorgster en een 10-jarige werkstuden te werden tot 10 dagen veroordeeld, waarvan zeven dagen voorwaardelijk. De officier van justitie had tegen elk een geldboete van 100 geëist. Met zijn vonnissen week de politie rechter af van die van een collega. Deze veroordeelde de eerste drie van de 74 verdachten in deze zaak tot i 100 boete.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 5