K Raad Koudekerk vraagt duidelijke lijn Hoornes wil meer leefbaar worden Het land verdwijnt onder water Raad Lisse wel tevreden maar heeft ook nog vele wensen .EEN BEZORGER - lEtft Gt Twee dorpen Alphen aan den Rijn Bent U nog geen lid van een kruisvereniging Discriminatie GE K< K gee - f h Stadhuis beplakt B. en W. over vuil water in Doeshaven Scholenbou Meren wijk Narmstraat 18 naa Werkende Jongere GEMEENTE ALKEMADf NIEUWE IEIDSE COURANT DONDERDAG 26 NOVEMBER VOORSCHOTEN/LEIDSCHEN- DAM Op de oost-oever van de Vliet, tegenover Voorschoten- Leidschendam. verdwijnt het land langzaam onder water. Zandzuigers geven er het re creatiegebied ,.De Vlietgronden" langzaam vorm. „De Vlietlan- den", gelegen tussen de Vliet en rijksweg 4a, vormen een deel van de plannen voor het re creatielandschap 's Graven- iDOude. De n.v. „Recreatiecentrum Rijnland" heeft de gronden in eigendom verworven. Door zand winning zal men grote water partijen maken. Dat karwei zal naar schatting vijf tot acht jaar duren. Waanneer de oevers van het toekomstige piassen- landschap zijn opgehoogd, zul len de initiatief nemers .De Vlietlanden" overdragen aan de provincie, die optreedt als be heerder van 's Gravemooude. In een later stadium zal de n.v. Recreatiecentrum Rijnland weer bij de exploitatie van het pro ject worden betrokken. De gemeente Leidschendam heeft een grof bestemmingsplan voor het gebied gemaakt. De nadere uitwerking van de details is in de komende vijf tot acht jaar te verwachten. Nu is nog niet vastgesteld wat de re creatie-accommodatie van De Vlietlanden exact zal omvatten. Voorlopig kan men er, let op het bord. niet zonder levensgevaar rondlopen. LISSE Woensdagmiddag heeft de raad zich gebogen over de begro ting van 1971. Vier uur lang werden algemene beschouwingen gehouden. De fracties hadden de stof onder el kaar verdeeld, zodat er geen kans op doublures was. Het geluid dat in alle beschouwingen doorklonk was te vredenheid over de sluitende begro ting. Ir. Paardekooper sprak namens de KVP over vier punten: de realise ring van de objecten die in de be leidsnota worden genoemd, de wo- ningbouwpolitiek, de ontwikkeling in de werkgelegenheid, de algehele welzijnszorg in het Poel poldergebied. De realisering van de projecten vond hij te langzaam gaan en hij verzekerde, dat de KVP voortdurend zal blijven wijzen op termijnplan ning. Over de ontwikkeling van de woningbouw was hij ook niet erg te vreden. Vooral de streeksamenwer- king achtte de heer Paardekooper belangrijk. „Er moet snel iets gebeu ren, voordat de bollenstreek in een groot gewest wordt opgenomen en dan niet meer aan typische streek- problemen toekomt." Dr. N. Bet (KVP) wees op de be langrijkheid van sport en recreatie en vroeg wanneer de sportvelden in de Poelpolder klaar zijn. Wat meer coördinatie op sportgebied achtte hij wenselijk. Vervuiling De heer H. Nieuwenhuis (SGP) sprak zyn verontrusting uit over wat hy noemde de geestelijke luchtver vuiling. Met name maakte hy zich ongerust over God-onterende en zedenverwoestendc lectuur in de openbare bibliotheek. Hy wou deze boeken geweerd zien. Ook sprak hy zyn zorg uit over de komst van een jongerencentrum in combinatie met vormingswerk. De lucht die wy in ademen, aldus de heer Nieuwenhuis, is zwanger van anti-christelyke dam pen. Er is een ontbindingsproces Academische examens LEIDEN Geslaagden universiteit, kand. ex. psychologie: de heer P J Haring (Delft), de dames M C Heybroek-Wester in ann (Lelden). I Koriteanska (Leiden). J D Vermeer (Valkenburg): kand. ex. pe dagogiek: de dames M L Beukema (Lei den). A Brinksma (Leiden E M de Bruin (Leeuwarden), de heren j W v d Spek (Rotterdam): doet ex. psychologie: de heer H J M v- d Masten (Den Haag): doet. ex. pedagogiek: mevr A Voorn-v Grevenbroek (Leiderdorp:kand. ex. psy- hologie: de heer R F Schutte c.l. (Den Hag: doet ex. pedagogiek: G Boomsma (Amsterdam): kand. ex. pedagogiek: mej. M W A Baronner (Den Haag). KOUDEKERK De gemeenteraad heeft zich de opmerking van St. Nicolaas, dat de Koudekerkse raadsvergaderingen steeds meer beginnen te lyken op cabaret voorstellingen Mjjkbaar aangetrok ken. want in alle ernst hebben dc raadsleden zich gisteravond aan de begroting gezet Na een spervuur van vragen en opmerkingen vond burgemeester Van der Linden het welletjes en schorste hy de verga dering tot vrydagavond acht uur. De heer C. J. B. H. v. d. Pols (VVD) had zijn gedachten neergelegd in een nota met voorstellen, die hij de raad had aangeboden. Dat viel bij mr. Th. O. Vreugdenhil (PCP) niet in goede aarde; „te zot om los te lopen", vcttid hij het dat de heer vd Pols aandrong op -behandeling van zijn nota. „Ieder raadslid is zo vrij als een vogeltje om opmerkin gen te maken; aan nota's van raads leden heb ik geen behoefte". Wat tegensputterend ging de heer v d Pols akkoord met het voor ken nisgeving aannemen van zijn nota. Namens de PCP-fractie hield me vrouw E. M. A. SlotSchouten een algemene beschouwing. „Mijn frac tie mist bij de begrotingsaanbie ding inzicht over een duidelijke be leidslijn. De visie van het college op het beleid in de toekomst ont breekt". De verdere ontwikkeling maakte een belangrijk deel uit van haar toespraak. Het karakter van woongemeente wordt gediend door de bouw van een Kerkewijk. Het dorp krijgt dan een fraaiere structuur. Het feit dat de grond voor uitbreiding naar het oosten wellicht gemakkelijker zal zijn te verkrijgen dan die in de Kerkewijk. i£ voor de PCP slechts een bijkomende factor. Het agrari sche karakter van Koudekerk moet bewaard. De Hogewaardse polder moet een industriegebied worden. Mevrouw Slot merkte op dat de leef baarheid en veiligheid gebaat zou den zyn met verplaatsing van het transportbedrijf v. d. Meyden naar het industriegebied. Ernstige kritiek leverde zij op de voorstellen van haar partijgenoot minister Beernink t.a.v. de be stuurlijke herindeling. Als steun tje in de rug voor b en w diende zij een. motie in, waarin het ver trouwen wordt uitgesproken dat G.S. en de minister de zelfstandig heid van Koudekerk handhaven. De heer Vreugdenhil belichtte de fi nanciële en sociale aspecten. Hij was van mening dat het sociale be leid verbetert was. „Subsidie per leerling" was zijn suggestie om de kosten t.b.v. de Streekmuziekschooi te drukken. Hij kon zich verenigen met de belastingverhogingen. Evenals mevrouw Slot was de heer A. vd Rovaart (Gemeentebelang) tegenstander van verdere uitbrei ding van de tennisbanen. Tegen de bouw van een Kerke wijk had de heer vd Rovaart even als later de heer vd Pols, bezwa ren. Hij vreesde dat zich dan twee dorpen zouden ontwikkelen met een bloemloos bestaan. „Liever bouwen in noordelijke richting over de Lagewaard heen". Hij bepleitte beperkingen t.a.v. industrievesti-. ging omdat het aantal arbeidsplaat sen reeds veel groter is dan 'de be hoefte in Koudekerk. De heer Leentvaar (PvdA) betreurde De Nieuwe Leidse Courant vraagt te Alphen aan den Rijn Nadere inlichtingen worden gaarne verstrekt door de heer van Leeuwen. P Floriszstraat 32. Alphen aan den Rijn. Nu is het nog mogelijk lid te worden voor inschrijfgejo van 2,50. (Contributie 15.— p. jr) Na 1 jan. a.s. wordt het inschrijfgeld namelijk 20.Het Inschrijfgeld van 2,50 blijft echter gehandhaafd voor gehuwden gedurende 2 jaren na de datum van sluiting van het huwelijk. Voor hen die van elders worden overgeschreven zal geen inschrijfgeld worden geheven. DE KRUISVERENIGINGEN VAN KATWIJK ook het ontbreken vein een be leidsnota, en legde de nadruk op meer informatie en openbaarheid Hij vroeg aandacht voor' de ver keerssituatie op het kruispunt RijndijkBruggestraat en stelde voor van 8 uur 's-morgens tot 7 uur 's-avonds een parkeerverbod in te stellen voor de Hoogewaard en Dorpsstraat Hij kan zioh vereni gen met de verhoging van de per sonele belasting en de rioolheffing maar stelde een grotere verhoging van de straatbelasting voor, nl. tot 23 pet gebouwd en 11.5 pet onge bouwd. Mevrouw M. A. M. Le Largevan Breukelen (KVP) stelde zich ach ter samenwerking met andere ge meenten en achter de belasting voorstellen van b en" w. De heer vd Pols (VD) die als laatste het woord voerde, wilde veel „franje" uit de begroting geschrapt zien. Het zwembad moet ook op zondagmorgen worden opengesteld. Aan de Streekmuziekschool had de heer vd Pols geen behoefte. De post onvoorzien ad f 25.000 is zi. volstrekt onvoldoende. Opzien baarde de heer vd Pols met zijn suggestie aan burgemeester, wet houders, gemeentesecretaris en di recteur gemeentewerken, een cur sus in management te gaan vol gen. Ook de WD wijst een Kerke wijk af. Alle sprekers en spreeksters dron gen aan op zo snel mogelijke bouw van het vrije-tijds-centrum „De Ridderhof". Voordat de raad het begrotingsdebat opende moesht nog een lange agen da worden afgewerkt. De heer R. Dorrepaal (Gemeentebe langen) vond de procedure bij de herziening van het bestemmings plan Lagewaard discriminerend voor de agrariërs. Hij wilde dat het gemeentebestuur eerst gaat praten met de belanghebbenden en pas daarna een ontwerp-plan op stelt. De verlangens zijn ons be kend", antwoordde de voorzitter. Hij voegde er nog aan toe, dat eerst vastomlijnde voorstellen wor den gemaakt waarover dan in alle vrijheid gepraat kan worden. De heer J. C. vd Vlugt (PCP) vroeg er bij de politie op aan te drin gen toe te zien op een betere na leving van de verkeersvoorschrif- ten nabij de bedieningsstraat ach ter het winkelcentrum, als de sloot gedempt is. De leden van de woonruimtead viescommissie werden herbenoemd. De heren vd Pols en Leentvaar en mevrouw Le Large deden de sug gestie een raadscommissie in te srtellen voor woningtoewijzing. Burgemeester vd Linden en wet houder Van" Vegten meenden dat dit juridisch rriet mogelijk is. In het kader van de hum-liberalisatie heeft de eigenaar het recht de toe wijzing zelf te verzorgen. Alle wo ningwetwoningen zijn het bezit van de woningbouwvereniging Goed Wonen en als deze vereniging met „lastige" commissies te doen krijgt, zal zij verdere adviezen niet meer op prijs stellen en zelf de touw tjes in handen nemen. Medewerking werd verleend aan de woningbouwvereniging Goed Wo nen t.b.v. het bouwen van 28 eenge zinswoningen in Dorp-Oost III. NIEUWE KATWIJK In de nieuwe woon wijk „Cleyn Duin" werd een boom- plantdag gehouden, waartoe ruim 60 kinderen naar de kleine zaal van de sporthal waren gekomen, om vóór het bomen planten de film: „Wij zetten een boom op'' te zien. De voorzitter van de wijkvereni- ging Cleyn Duin, de heer G. J. Rid der, begroette de kinderen en een aantal ouders. Burgemeester A. G. Vermeulen zei er zeker van te zijn, dat de jongelui, die de bomen zouden planten, voor de bomen en planten goed zouden zorgen. Men trok na de filmvoorstelling naar de Stadhoudersdreef, het Cleyn Duinplein en de J. W. Frisodreef. waar, geholpen door personeel van 'de plantsoenendienst, de jongens en meisjes de zestig bomen in de grond, zetten Pilgrimfathersjaar in Leiden afgesloten LEIDEN Gisteren kwam hier dr. Lee van Antwerp aan, de Governor General of the General Society of Mayflower Descendants, met een groep van circa - 90 afstammelingen van de groep Puriteinen die in 1620 met de Mayflower naar Amerika overstaken. Deze groep, die twee dagen in ho tel Holiday Inn alhier verblijft kwam speciaal naar Leiden o m de Thanks giving Dienst in de Pieterskerk (van morgen) bij te wonen. Deze dienst werd geleid door dr. E. C. Blake, opvolger van dr. W. A. Vis ser 't Hooft als secretaris-generaal van de Wereldraad van Kerken le Genève. Dr. Lèe van Antwerp en zijn groep waren woensdag gastheren tijdens een diner in Holliday Inn. De Stichting Pilgrim Fathers Her denking 1970 bood, mede gezien het feit dat met de Thanksgiving Dienst het Pilgrim Fathers Jaar wérd af gesloten, de groep van dr. Lee van Antwerp, na de kerkdienst een lunch aan. Na deze lunch vertrok de groep naar Delfshaven om daar de dienst in de Pilgrim Fathers Kerk bij te wonen. Daarna gaat men naar kas teel Oud-Wassenaar voor het Thanks giving Dinner. Op de foto: de dienst in de Pieters kerk. gaande, waarby vooral jonge mei gevaar lopen. De heer M. Montagne (Prot.-( zei, dat de laatste jaren in de woningbouw wel iets tot stand is bracht. Toch is er nog steeds won nood. Lisse zit op het ogenblik 94 urgentie-gevallen. In het doorstromingssysteem de heer Montagne graag een vereffeningsfonds zien. Hij vroeg college welke mogelijkheden er op dit terrein. Ruime beoordelii De heer W. van der Weide (D sprak ruim een uur over het bel van een goede ontwikkeling van derwijs en cultuur. Hij achtte het groot belang dat er in Lisse méé andere vormen van voortgezet on 'wijs komen. Lisse zal als streek zorgende gemeente een stroom plichbigen moeten kunnen opvan Een technische school is wel het nimum op de verlanglijst van In de onderwijsnota 1971 ontbi een duidelijke visie. D'66 is stander van een schoolpsychotec sche dienst of een schooladviesdii De heer A. A. Kalis (PvdA) een betoog over „sociale zaken", hoogoplopende kosten voor de pleging in tehuizen en inrichtii (dit jaar gestegen met 400.000 gul moeten er niet de oorzaak van dat op andere gebieden geen T uitgang mogelyk is. Er zyn wen b.v. een gemeentelijke maatschai lyke werker. Over de bijstandswet zei hij, op zichzelf wonende bejaarden meer zorgen hebben dan zij, dii tehuizen wonen. Hij pleitte.voor meest ruime beoordeling bij ring van bijstandsgelden. Ruimtelijke ordening is in I een dankbaar onderwerp, maar ook een heel moeilijke zaak. bleek wel uit het betoog van de G. J. de Vos (VVD). Een zakelijke aanpak, waarbij wordt vergeten dat de mens eenti moet staan, achtte de heer De noodzakelijk. Recreatie De belangrijkste vraag aan college was, of B. en W. positief si ten opzichte van een gebied voor tieve recreatie, waarbij niet de meente alles doet, maar ook rui wordt gelaten voor particulier inn tief. Hij stelde nog vragen over kas> bouw, woningbouw en het plan ver, „dat wij", aldifs de heer De „hard nodig hebben voor de ea misohe voorzieningen in de stn B. en \V. zouden in een vrjji middag te houden vergadering, woorden op de algemene bes wingen. Burgemeester Berends echter graag by de beantwc aanwezig zyn. Omdat zyn ernstig ziek is, zou hy er vrydagi by kunnen zyn. Op zyn verzoek I een andere datum worden gesteld. De hee voorzit blinder teren dichter Juliani gelegei l 'Teil r>, mds mer' itwoo» de 1 jn v.* ciak rUdagf Fra; erzoekf. aan een Men schrijft ons Naar aanleiding van het inge zonden stuk van het bureau Voor lichting van de gemeente Leiden inzake het met affiches „versierde" stadhuis willen wij gaarne onze spijt betuigen, dat de gemeente Leiden ten onrechte zou zijn bericht van het niet meewerken aan de toe gankelijkheid van gebouwen voor gehandicapten. We kunnen het alleen maar toe juichen dat de gemeente Leiden voorop loopt in het toegankelijk maken van haar gebouwen en wij hopen, dat andere „gebouwenbe- zitters" dit goede voorbeeld zullen volgen. Algemene Nederlandse invaliden bond, Ver- spronckweg 243, Haar lem. LEIDEN Op vragen van raads leden hebben B. en W. geantwoord, dat de water, en luchtverontreini ging in de Leiderdorpse Doeshaven, waarover wij en andere bladen al schreven, is veroorzaakt doordat de op deze haven lozende rioolwater zuiveringsinstallatie niet voldoende zuiverde. Het college verwacht dat de zuiveringsinrichtingen Slaagh- sloot en Allemansgeest wei goed zullen functioneren omdat deze vol gens een ander principe werken. LEIDEN Ten aanzien van huisvesting van kleuter- eng.i scholen in de Merenwijk werken besturen van het openbaar, het p: christelijk en het rooms-kathob onderwijs samen in de commii Scholenbouw Merenwijk. In het i port „Buurtindeling Merenwijk", i het bureau sociografie der gemee heeft uitgebracht, wordt uitgegi van drie buurten, elk met een op bare, prot-christelijke enrooms-katl 'iege kleuterschool en g.l.o.-school, totaal dus van 18 scholen. Urgentie is verleend voor 24 g.l lokalen, 9 speeiwerklokalen voor kleuterscholen en 1 gymnastiekiok! Urgentie is nog gevraagd voor werklokalen en 3 speellokalen vo het kleuteronderwijs en 27 les- 2 gymnastieklokalen voor het LEIDEN De stichting Huisvi ting Werkende Jongeren wil nu huisje Narmstraat 18 kopen. Met begrip van de verbouwingskosten hiermee f33.000 gemoeid. B. en stellen de raad voor een garantievi klaring te verlenen. ove uit var I de ste! De Burgemeester van Alkemade ma bekend dat Burgemeester en Wethoui van die gemeente voornemens zijn met toepassing van artikel 19 van de op de Ruimtelijke Ordening jo. arti 50, lid 8 van de Woningwet aan het Ke en Schoolbestuur St, Petrus Banden Roelofarendsveen vergunning te verlet voor de bouw van een drie-klas kleuterschool op het aan het Noordeil aldaar gelegen kadastrale perceel, K nr. 868. Een ieder die tegen voormeld voornem bezwaar heeft is bevoegd schriftelijk' zwaren in te dienen bij Burgemees! en Wethouders van 27 november t/ro december 1970, gedurende welke ternr het plan op werkdagen tussen 8.30 12.30 uur ter secretarie op de afdeï openbare werken ter inzage ligt. Roelofarendsveen, 26 november De Burgemeester voornoen P. M. F. SMOLDERS KATWIJK In de kantine van dc N.C.J. aan de Hoorneslaan was een aantal bewoners van de wyk Hoor nes bynen om to komen tot een wjjk- vereniging, zoals in de wyk Cleyn Duin. De dames M. C. Nyeboer-Zuld- dam. G. W. Hoog-van Zaltbommel en J. W. van der Pias-Verdoes hadden het initiatief genomen en de eerste contacten gelegd. Mevrouw Nyeboer vertelde over de bedoelingen van een wijkvereni- ging, namelijk het organiseren van hulpdiensten voor zieken en bejaar den, het aanwijzen van contactper sonen, waar men om hulp kan vra gen. Deze contactpersonen beschik ken over de adressen van de men sen, die bereid zijn te helpen. Ver der het instellen van een „symbool" als men hulp nodig heeft en de deur niet uit kan; contact namens de Hoornes met het gemeentebestuur; het organiseren van een babysitcen trale; jeugdwerk; spel- en hobby- groepen; kindercrèche en peuter speelzaal; speelgelegenheid voor oudere jeugd; klaarovers; contact middagen en -avonden. De voorzitter van de wijkvereni- ging Cleijn Duin, de heer G. J. Rid der, vertelde over het werk, dat reeds in die wijk in de afgelopen maanden is gedaan. Wie lid wil worden van de wijkvereniging Hoornes kan zich, na betaling van één gulden inschrijf geld en tegen een contributie val drie gulden per kwartaal, opgev® In de eerstvolgende weken zuil» -alle Hoornesbewoners worden be zocht. Als er voldoende leden zijn in geschreven, zullen de sectorbestures en contactcommissies worden samen gesteld.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 4