'Pi Christen-zijn: riskante zaak Van Mechelen maant verontrusten: hoofd koel houden geen paniek; Paus Paulus begonnen aan tiendaagse mammoetreis Eduard Lohse leidt kerk van Hannover Zending miljoen v< Udink Een ivoord voor vandaag Zeven studenten al naar Apeldoorn Beraad op 12 december Vanavond bezoek aan Pakistan Opvolger van Hanns Lil je Ds. Lissenberg (76) overleden ',ori Brochure over actuele vragen IÉ Puzzelboek H. H. Wemmers (73) neemt afscheid BEROEPINGSWERKl el« eiiv R Men hoeft nii alle vragen t< beantwoorden Eerste vrouwelijke rabbijn ter wereld DONDERDAG 26 NOVEMBER Dit is hetgeen waarop Psalm vier ons opmerkzaam wil maken: al ons menselijk streven, al onze zorgen, al onze problemen krijgen hun juiste rangorde, als wij ze zien in relatie tot God. Wij, die zo gewoon zijn ons leven en alles watdaarin speelt, als iets absoluuts te zien, moeten elke dag opnieuw leren hoe betrekkelijk zij in wezen zijn. Niet om dan maar te besluiten alles, „vrijblijvend" te bekijken en te handelen, maar om tot de conclusie te komen, dat het in 'we zen slechts om enkele volstrekte waarheden gaat. David zegt in Psalm vier b.v., dat God hem ruimte maakt in benauwdheid. Dacht u, dat dit betekent, dat God op zijn verzoek hem die benauwdheid ontneemt en dat hij een ongestoord en zorgeloos bestaan kan gaan leiden? Het wonder van Gods bemoeienis met de mens is, dat Hij over de zorgen en de moeilijkheden het licht van Zijn aanschijn ver heft en dat daardoor die zorgen en moeilijkheden in het licht van de betrekkelijkheid komen te staan. Dan lijkt het, of de pijn wordt ge temperd en of de mens weer opveert. Dat betekent beslist niet, dat God uw en mijn problemen niet serieus neemt of kleineert. Wat Hij wèl doet is dit: ons laten weten, dat Hij met ons wil blijven, ons wil begeleiden en ononderbroken wil blijven luisteren naar onze klach ten. En als wij naar Hèm willen luisteren, is Zijn vrede ons deel. We lezen vandaag Johannes 13 vers 1 tot 17. (Van onze kerkredactie) BODEGRAVEN De situa tie is hoogst ernstig geworden. Aan Kuitert c.s. is praktisch de vrije doorvaart gelaten. De op leiding blijft in handen van per sonen, die in strijd komen met Schrift en belijdenis. Er gaat wat verder gepraat worden, want de eenheid van het kerke lijk belijden vergt geen beslis singen. Dit schrijft de Urker predikant ds. J. B. van Mechelen in „Waarheid en Eenheid", het blad van de verontrus ten in de Gereformeerde Kerken, als VATICAANSTAD Vanmor gen is paus Paulus van het vlieg veld Rome vertrokken voor zijn mammoetreis naar Azië en Aus tralië. Het is de langste reis, maar ook de vermoeienste, die ooit in de geschiedenis door een paus is gemaakt. Meer dan 46.000 kilo meter zullen worden afgelegd in tien dagen. De tocht begint vandaag met een tussengelast bezoek aan Dacca in Oost-Pakistan, waar de paus van avond een uur in het rampgebied zal blijven. Daarna wordt doorgevlogen naar de Filippijnen. Dan volgt een bezoek aan Australië, Iran, Samoa, Indonesië, Hong Kong en Ceylon. 54 toespraken In de 54 toespraken, die de paus hoopt te houden zal „vrede" het voor naamste thema zijn vrede voor Vietnam verder goddienstvrijheid voor communistisch China en grotere hulp voor de ontwikkeling van heel Azië. Zijn bezoek aan de Filippijnen brengt de paus naar het enige over wegende rooms-katholieke land in het Verre Oosten. Hij zal waarschijn lijk worden verwelkomd, door mil joenen enthousiaste gelovigen. Maar de macht en status van de kerk heb ben anderszins in dit land bij de jon geren tot heftig verzet geleid, zodat strenge veiligheidsmaatregelen zijn genomen om geweidaden te voorko men. De ontvangst van de paus in Ma nilla, de hoofdstad, zal sober zijn in verband met de verwoesting die de tyfoon Patsy de vorige week op de Filippijnen heeft aangericht. In Manilla woont de paus een pan- Aziatische bischoppenconferentie bij. De paus ziet dit bezoek als taak „van de opperherder van de kerk". Zijn taak als „missionaris" komt op de voorgrond in het vervolg van de reis naar Samoa, een der Polynesische eilanden. Drie dagen blijft de paus in Australië. Twee missen zal hij in de open lucht opdragen. Saigon Opv de terugreis naar Rome doet de 73-jarige paus Djakarta, Hong Kong en Colombo aan. Twee landen, die de paus hebben uitgenodigd voor een be zoek, Zuid-Vietnam en Formosa ont breken op het programma. Een ver zoek van Saigon is afgeslagen, omdat men de paus zou beschuldigen de kant van Zuid-Vietnam in het Vietnamese conflict te kiezen. reactie op de recente synodeuitspra ken. Hij acht het buiten kijf, dat er nu beraad in de kring der verontrusten nodig is. „Laat ons echter tegelijk het hoofd koel houden door niet meteen alle kanten uit te vliegen. Ik heb reeds reacties in die geest ontvangen. De toestand is erger dan ooit. Bidt echter de Heer der kerk, dat er geen paniek komt. 't Is geen zaak van een dag. Laat ons tezamen onze conclusies nemen. Dit is in het belang van 's Heren kerk", aldus ds. Van Mechelen. GEBED In hetzelfde nummer geeft ds. E. Masselink uit Rotterdam-Zuid een bedaarder reactie onder de kop „Halt op het hellend vlak?" „Het vraagteken is geen ondank baarheid, verwijt of cynisme maar wil tot realiteit, dus tot het gebed aanmanen. De synode heeft ook beide gedaan: gewaarschuwd voor de gees telijke nood en opgeroepen tot ver diepte gemeenschap met Christus, en dan alleen kan het vraagteken weg vallen." Dr. Masselink vervolgt: „We heb ben alle kanten uit te bidden: voor hen die zich niet kunnen vinden in de besluiten omdat ze in hun (denk)- vrijheid zich beklemd gevoelen; en voor hen die menen dat er nog te veel vrijheid gelaten wordt. We hebben te bidden dat de synode niet partijdig (anti of pro) beoordeeld wordt en dat wat zij in zorg en moei te heeft volbracht onder Gods zegen tot een kentering voor allen moge lei den." OPLEIDING Een vorig nummer van „Waarheid en Eenheid" bevat een verslag van een vergadering, waarin ds. Van Me chelen zijn visie gaf .op de predikan tenopleiding. Volgens dit verslag (dus nog voordat de synodeuitspraken wa ren gedaan) zei ds. Van Mechelen: „Allereerst achten we het een zaak van primair belang de opleiding aan te pakken. Anders zffn we binnenkort droog. Moeten we zelf een predikan tenopleiding in het leven roepen? U weet, dat reeds zeven onzer studenten in Apeldoorn studeren. Ook is bij de Theologische Hogeschool van de vrij- gemaakten in Kampen geïnformeerd. Vandaar werd de mededeling ontvan- Ds. J. B. van Mechelen gen, dat de toegang ook voor anderen openstond, mits die de Drie Formulie ren van Enigheid onderschrijven en geen tegenactie voeren. De opleiding is dus een essentieel punt. Vele kerken vragen gelukkig nog om een rechtzinnig predikant. Maar in de praktijk Jilijkt menig maal, dat zij die beroepen werden, de verwachtingen beschamen. HOOPVOL Hoopvol is, dat bij de nieuwe stu denten in Kampen er enkelen zijn, die gerekend kunnen worden tot hen, die tegen de stroom durven op te roeien. Als we die jonge mensen aan hun lot overlaten en niet begeleiden, dan worden ook zij onherroepelijk ten kwade beïnvloed. Vervolgens denken wij aan de op leiding van goede katecheten. Het zullen wel geen fulltimers kunnen zijn, doch wel broeders die gaven hebben. We moeten al onze aandacht aan hun vorming geven. Opdat zij kunnen worden ingezet op die plaat sen, waar men de kinderen niet meer naar de katechisatie kan sturen." In het verdere verloop van zijn re de, zei ds. Van Mechelen een scheu ring onvermijdelijk te achten. „Doch laten we die zo lang mogelijk voorko men. Bijzonder betreuren we, dat reed's enkelen van ons zijn heenge gaan. Want zich onttrekken moet niet een enkeling doen. Als de nood aan de man komt, moeten we dat samen doen. Daarbij moet het initiatief van de grotere groepen uitgaan." Op 12 december komen de veront rusten in Rotterdam bijeen, om zich te beraden. KENMERK „Waarheid en Eenheid" maakt zich in haar laatste nummer behoorlijk boos over de IKOR-Kenmerk-uitzen- ding tijdens de synodeweek over de verontrusting in de Gereformeerde Kerken. In deze uitzending werd ge bruik gemaakt van een sociologisch onderzoek, dat had uitgewezen, dat slechts een klein gedeelte van de ge reformeerden verontrust is. De ver ontrusten behoren verder in het alge meen tot de mensen van het platte land. Ze hebben over het algemeen geen hogere opleiding genoten en ze horen bij de ouderen. Het klinkt haast ongelooflijk, schrijft ds. M. Vreugdenhil uit Nij- kerkerveen: dat sociologisch onder zoek dateerde uit 1965. Toen was „Assen" nog niet opgehe ven. Toen had prof. Kuitert nog niet verklaard, dat hemel en hel aan deze zijde van dit leven gezocht moeten worden en nog niet aan de studenten van de VU in een interfacultair colle ge geleerd, dat de gegevens van de Schrift over een toekomstig leven na dit leven enz. „vertaald" moesten worden tot gegevens voor het leven aan deze kant van het graf, toen werd de historiciteit van Adam nog niet zo betwist en toen waren de „Cahiers voor de gemeente" nog niet geschreven. Een onderzoek, waaraan Kenmerk in de uitzending nogal wat tijd ver deed, maar gezien het jaartal een volslagen waardeloos onderzoek, al dus ds. Vreugdenhil. -#■ De fusie tussen de Rijnlandse zending (1828) en de Bethel-zending (1886) gaat per 1 januari in. De zetel van de nieuwe „Vereinigte Evangeli sche Mission" zal Wuppertal zijn. SalarisverbeterinA voor artsen (van onze kerkredactie) 1 DEN HAAG Minister Udf zal met een subsidie van ton tot een miljoen over de t moeten komen. Alleen dan zul zending, missie en andere mei sche hulporganisaties hun zendingen van artsen naar t wikkelingslanden op de huidi] voet kunnen continueren. Dit hebben zij duidelijk g< tijdens een speciale hearing vaste commissie van de Tweede f mer voor ontwikkelingssamem king. Aanwezig waren vertegenw digers van Simavi, missie, zen< Medicus Mundi, Memisa over Grenzen. Zij wezen erop, dat de afstai salariëring en sociale voorziening tl sen de artsen, die door de ov< zelf in ontwikkelingsdienst w uitgezonden, en de artsen vanl hulporganisaties zo groot is geworq dat deze organisaties genood: zijn tot een aanzienlijke optrel Als daaxvoor geen subsidie schikbaar wordt gesteld, zal een dri|^ tische beperking van het aantal i zendingen onvermijdelijk zijn, en terwijl zich juist een groot aant jonge artsen aanmelden voor diti in de ontwikkelingslanden. (Van onze kerkredactie) APELDOORN Op 76-jarige let tijd is overleden ds. J. Lissenberg, ds in de Bond van Vrije Evangelist! Gemeenten een vooraanstaanó plaats heeft ingenomen. Van 1948 1958 was hij rector van de Theoiog sche School van deze gemeenten Utrecht. KATVVI erk hebl u u iver het Lissenberg begon zijn loop. aantjf baan in 1920 als evangelist van Silokapel te Laeken (Brussel). 'an dS- 1929 werd hij predikant van de vri heeft me evangelische gemeente te Dordrecti ethisch p Van 1947 tot 1955 stond hij in B; om met sum en vervolgens tot zijn emei taat in 1964 in Apeldoorn. van 1969 (Van onze kerkredactie) HANNOVER De Göttinger theoloog prof. dr. Eduard Lohse (46) is gekozen tot bisschop van de Evangelisch-Lutherse Kerk van Hannover. Hij volgt dr. Hans Lilje op. Lilje heeft deze kerk. die met bijna vier miljoen leden dc grootste lu therse landskerk van de Bondsrepu bliek is, geleid sinds 1947. Hij is thans 72 jaar. Lilje is abt van het klooster Loc- cum, een van de presidenten van de 1 2 3 4 2 3 4 Invul-puzzel Horizontaal woorden invullen die verticaal dezelfde betekenis hebben: 1. opstaande haren van fluweelachtige stoffen. 2. vettige vloeistof. 3. rivier in Frankrijk. 4. oningewijde. OPLOSSING VORIGE PUZZEL 1. gal. 2. opper. 3. ram, 4. dadel. 5. es ter, 6. lenig, 7. degel. 8. ink. 9. elger. 10. rob. GORDELDIE R. Wereldraad van Kerken en erelid van het uitvoerend comité van de Luther se Wereldfederatie. Van 1952 tot 1957 was hij president van de LWF en van 1955 tot 1969 leidend bisschop van het verhand van Duitse lutherse ker ken. De nieuwe bisschop Lohse is een nieuwtestamenticus van internatio nale faam, een leerling van Joachim Jeremias. Geboren in Hamburg, studeerde hij in Bethel en in Göttingen, promo veerde in 1949, waarna een weten schappelijke loopbaan volgde, die hem in 1964 op de nieuwe dèrde leer stoel vbor het Nieuwe Testament aan de universiteit van Göttingen bracht. Dit jaar is hij rector van de universiteit. Lohse geldt als typische man van het midden: in de grond conservatief, maar met een open oog voor de pro blemen van deze tijd. De wijze, waar op hij zijn universiteit op het ogen blik leidt, kenmerkt hem als een man, die uiteenlopende groepen bij elkaar en tot een dialoog weet te brengen. De nieuwe bisschop vertoont op één punt een merkwaardige overeen komst met Niemöller. de vroegere lei der van de kerk van Hessen: Nie möller was in de Eerste Wereldoorlog commandant van een duikboot. Lohse Een kaartje van de reis van paus Paulus. Het bezoek aan Oost-Pakistan is niet ingetekend. In het bezoek aan Hong Kong hoopt de paus betere betrekkingen te be dingen tussen het Vaticaan en com munistisch China, wat zou kunnen leiden tot nieuwe vrijheden voor de kerk in China. Kritiek Op verschillende manieren is kri tiek geuit op de reis van de paus, ook in het Vaticaan heeft de reis geleid tot verdeeldheid. Een aantal prelaten, onder leiding van staatssecretaris Villot, zouden er de voorkeur aan hebben gegeven als de paus zijn reis slechts enkele malen zou hebben onderbroken en zich zou hebben geconcentreerd op zijn pasto rale taak, het contact met de bis schoppen. Maar Villot en de zijnen zouden zich hebben moeten buigen voor een andere fractie, onder leiding van bisschop Benelli, die er een „triomfalistische" gebeurtenis van wil maken. De paus heeft in toespraken, al dan niet emotioneel geladen, laten blijken, dat de kritiek hem niet is ontgaan. Zijn hoofdmotief is te willen laten zien, dat de door veranderingen be zochte kerk nog altijd de missionaire taak heeft het woord van Christus te verspreiden en dat de moderne ver voersmiddelen spectaculaire nieuwe mogelijkheden hiertoe hebben ge opend. „Ik moet gaan", aldus de paus. DENHAAG De heer H. H. Wemmers. vice-voorzitter van het Nederlands christelijk werkgevers verbond, zal in de besloten ledenver gadering van dit verbond op 10 de cember zijn functie neerleggen. Maandag 14 december zal hij in het kantoor van het NCW in Den Haag een afscheidsreceptie houden. De heer Wemmers, op 1 oktober 73 jaar geworden, was o.m. directeur en later president-directeur der staats mijnen, minister van \'erkeer en wa terstaat, lid van commissies der EGKS, lid van de mijnindustrieraad, lid van de SER, bestuurslid van de stichting van de arbeid, voorzitter van het verbond van protestant- christelijke werkgevers in Nederland, daarna afwisselend vice-voorzitter van de federatie werkgeversverbonden die voorafging aan het Nederlands AMERSFOORT Wat weten wij van God? Sport: nuttig of waanzin? Zitten de schroefjes los? Ouderdom en vruchten. Als je sterft, wat gebeurt er dan? Voor mij hoeft het niet meer. Dit zijn enkele onderwerpen uit de brochure „Het riskante leven", die de Hervormde bond voor in wendige zending op g.g. en de Bijbel kiosk vereniging hebben uitgegeven. Het boekje, lang gerekt van formaat en 56 bladzijden dik, wil op beschei den wijze een weg wijzer zijn in deze tijd, waarin be slissingen moeten worden genomen, waarvan de draag wijdte niet is te overzien. Hoewel, die be scheiden wijze te vrijblijvend en te theoretisch is, is deze brochure, waaraan verschil lende predikanten hun bijdrage heb ben geleverd door in te gaan op ac tuele vragen de moeite waard om eens door te ne men. De titel „Het ris kante leven" slaat op het feit, dat christen-zijn een riskante zaak is, waarvoor steeds op nieuw beslissingen moeten worden ge nomen. van de normen overheerst, dan zeg gen we hartgrondig „nee" daartegen. Want wie zal zijn huis gaan slopen voor hij een ander onderdak gevon den heeft? Maar als het gaat om het oprui men van alle dode takken in de boom, zodat hij volgend jaar er mooier voor kómt te staan, met meer vruchten, dan moet je toch wel? Wij worden vandaag keihard gebracht bij de vraag: „Wat is nu eigenlijk het fundament van je le ven? Ónze tijd vraagt een antwoord, dan zyn we niet klaar met wat va- commandant van een ouikdooi. i^oiise 1 .„v .„j diende tijdens de Tweede Wereld- j christelijk werkgeversverbond, oorlog als commandant van een tor pedoboot. NED. HERV. KERK Beroepen te Dokkum, J. L. Rave- sloot te Veen; te Jaarsveld, C. van Bart te Putten; ta Utrecht (vac. M. Groe- nenberg), J. Smit te Putten. Aangenomen naar Westerschelling (toez.), kand. P. P. Saraber te Utrecht. GEREF. KERKEN (vrijg). Beroepen te Kaapstad (Zuid-Afrika), J. W. Beekman te Bedum. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te Drogeham, A. W. Drech- sler te 's-Gravenhage-Zuid. Hot weer in Eoropa weer max. t. m n. i. 111*1. gisteren Amsterdam onbew. 10 3 0 Brussel 14 8 0 Frankfort mist 7 -3 0 Genève mist 3 2 0 Innsbruck onbew. 8 -3 0 Kopenhagen zw. bew. 7 1 0 Locarno onbew. 10 -3 0 Londen mist 14 7 0 Luxemburg onbew. 11 Z 0 Madrid 1. bew. 15 6 0 Majorca onbew. 21 8 0 München mist 10 -3 0 Nice onbew. 6 0 Parijs onbew. 16 3 0 Rome onbew. 0 0 Wenen geh. bew. 8 0 0 Zürlch mist 2 -0 0.1 Schroefjes We citeren uit het hoofdstuk Zit ten de schroefjes los? „Alles wat vast zit is door het gedender van de tijd los komen te zitten. Is dat zo verkeerd? Het kan beslist geen kwaad dat er af en toe iets lostrilt. Het betekent toch dat er van tijd tot tijd eens flink gecontro leerd moet wor den hoe het in el kaar zit. Het maakt zoveel verschil uit, waardoor en waar voor de schroefjes losgedraaid wor den. Is het voor de sloop of is het voor een grondige repa ratie? Wanneer van daag de dag al leen maar de ge dachte aan de ver nieling van het huwelijk, het zin loze kapotmaken der en moeder zeggen of zeiden, niet met wat „men" zegt, nee U en ik moeten antwoorden op die vraag". Kerkgang In het hoofdstukje Voor mij hoeft het niet meer komt de kerkgang ter sprake. Daar zijn de opmerkingen van mensen, die niet meer gaan: Je kunt toch wel geloven, al kom je niet in een kerk; kerkmensen zijn huichelaars; ze denken dat ze beter zijn dan wij, maar je moet ze me leren kennen; het is een rommeltje in de kerk, laat ze eerst hun eigen zaakjes maar eens uitzoeken; ik héb er helemaal geen be hoefte aan; ik voel me net zo ge lukkig als ik niet ga; het slaat nergens op, wat in de kerk gebeurt; je hebt er niets aan in de praktijk van je leven; de kerk heeft ons (mijn ouders vroeger, ons arbeiders etc.) in de steek gelaten; nu heb ik ze niet meer nodig; de kerk gaat niet met de tijd mee, laat opoe maar gaan; het zegt me niets en het doet me niets; ik heb er zeker geen antenne voor; je komt niet aan bod in de kerk; er is één man die alles voor het zeg gen heeft en hij begrijpt me kenne lijk niet De reactie in de brochure is: „Ten diepste geloof ik, omdat u zichzelf rechtvaardiger, beter, eer lijker acht dan al die lui die naar de kerk draven. U vindt mij waarschijn lijk nogal agressief. Dat is niet de bedoeling, maar ik wil eerlijk met u praten. U hoeft my niet over mijn hoofd te aaien, ik doe het u ook niet. Ik geloof dat het Luther was die de kerk een ziekenhuis gênoemd heeft. Wie zich niet ziek voelt heeft de Heelmeester, die in de kerk gepre dikt wordt, niet nodig. Maar die weet, dat het in de eer ste plaats in zijn eigen leven een rommeltje is, die gaat, net als die g-ofessor van de kerkgang houden. ie krijgt er echt behoefte aan. Die weet dat je de kerkgang echt nodig hebt om te geloven en bij het ge loof bewaard te blijven. Misschien kun je wel regilieus zijn zonder re gelmatige kerkgang. Maar écht ge loven in Jezus Christus, die redt en vernieuwt, kun je niet zonder in le vend contact met Hem te komen en te blijven. En daarover gaat het in de kerk." Bij volkstelling DEN HAAG Het Centraal bu reau voor de statistiek is begonnen Toot met het instrueren van de plaatse- ;an e'p lijke leiding voor de volkstelling. Ei j mogen maximaal 70.000 tellers wor den ingezet, waarvoor een vergoedinj ls's van 1,3 miljoen is uitgetrokken. In eerste instantie zullen gemeente- woning en rijksambtenaren worden ingezet riClg ee Als deze bron is uitgeput, mogen de lopig gemeenten uit de "vrije markt" gaan meente aantrekken. scholer De minimum-leeftijd voor een tel- Uit Ier is 18 jaar, zodat eventueel ook het ho leerlingen van de hoogste klassen van reau d het middelbaar onderwijs en studen- óe wijl ten kunnen worden gebruikt. „Hier- dige p voor zal beslist grote belangstellinf doendf bestaan, omdat de tellers 30 per da? elke ri krijgen", aldus drs De Jonge, hoofd Je kui van de hoofdafdeling algemene tellin gen van het CBS. Men verwacht da! de tellers ongeveer honderd personen per dag kunnen verwerken. zilveri Speciale problemen zijn te ver wachten bij de buitenlandse gastar beiders, behalve dat er analfabel onder hen zijn, kunnen velen zich uitsluitend in hun eigen taal uitdruk ken. De gemeenten die hiermee te PI maken hebben, kunnen een beroep doen op een speciale groep tellers van 600 personen, die naast het Neder lands goed Italiaans, Turks enz. spre ken. Boete Mensen, die enkele vragen (bijvoor beeld over een lichamelijk gebrek of het salaris) niet willen beantwoorden, zijn niet strafbaar. Er zal pas proces verbaal worden opgemaakt als men helemaal niet wil meewerken. Drs, De Jonge benadrukte dat geen intie me vragen worden gesteld, zoals hier en daar wordt verteld. NEW YORK In de Verenigde Staten heeft de eerste vrouwelyke rabbijn ter wereld haar intrede gedaan. Het is de 24-jarige Sally Priesand, die thans optreedt als rabbijn van de liberaal-joodse gemeente van Jackson, Mi chigan. Zij is nog studente aan de Hebrew Union College en bijna gereed met haar rabbinale studie. Om ervaringen op te kunnen doen zocht zy in haar laatste studiejaar een joodse gemeente, waarin zy diensten kon gaan leiden. De gemeente van Jackson bleek tenslotte bereid haar te accepteren.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 2