POLITIEKE SPANNING BLIJFT Commentaren Pakistan: geen behoefte aan onze militairen varkenslappen Roolvink volgt adv ies ar-fractie Geen besluit uitke ring invaliden Hoge metrobestuurder Toeristen niet naar Indonesië yoKdui/n KANS OP EEN LOON- MAATREGEL GROTER Moeilijk KI JKAV0ND ELKE VRIJDAG Negen wagons uit de rails Een goed stuk vlees hoort erbij Overleg Geen spoor in wurgmoord Reeks amendementen over aftrek onderhoud van eigen woning SPREUK HIT WEER Rustig weer Werkgeversvoorzitter Bakkenist en NVV-voorzitter Kloos zijn het er over eens dat de kans op een loonmaatregel van de re gering aanzienlijk vergroot is na de vergadering van de Stich l ting van de Arbeid, die gisteren werd gehouden. Morgen zullen enkele ministers een gesprek hebben met de verdeelde stichting zie voor vervolg pagina 9 Prinses Margriet heeft gisteren de nieuwe studio van het Instituut voor muziekheilkunde en bewegingsleer in Vlaardingen officieel geopend. Op de foto de prinses,- in midi gekleed met opvallende hoed, vergezeld van mevrouw P. Kassels-Kroon, directrice van het instituut. (Van onze parlementsredaktie DEN HAAG Na bepaald niet rustige discussies zijn de be trokken ministers in het kabinet het erover eens geworden, dat ook de kwestie van de zogenaamde „oude invaliden" morgen zal wor den ingebracht in liet gesprek tussen regering en de Stichting van de Arbeid. Zoals bekend zal het gesprek in de Stichting vooral gaan over de loonontwikkeling in 1971. Maar de spanning tussen minis ter Roolvink en andere leden van het kabinet werd vooral ver oorzaakt door de vraag of iets gedaan moet worden voor dege nen, die voor 1 juli 1967 invali de waren en dus niet vallen on der de wet arbeidsongeschikt heid. Gisteren werden de ministers het eens de Stichting van de Arbeid over dit vraagstuk te horen. Minister Roolvink van sociale zaken volgde het advies van de zijde van de ar- fraktie op over dit punt direct geen beslissing te forceren in het kabinet Belangrijk Zoals we gisteren reeds meldden was deze kwestie belangrijk gewor den in het kabinet. Op tafel ligt na melijk een ingewikkeld en verdeeld advies van de SER. Het gaat om 139.000 invaliden, onder wie 20.000 zelfstandigen, die nimmer een premie hebben betaald. Zij zouden geholpen moeten worden uit de algemene mid delen. Nodig zou zijn 52 miljoen gul dens Het is een bedrag waarover mi nister van financiën Witteveen in het geheel niet enthousiast is. Verder zou om de oud-invaliden te helpen een premieverhoging nodig zijn. Hierdoor wordt weer meer be slag gelegd op de beschikbare ruimte. Er was dus alle reden de kwestie aan de Stichting van de Arbeid voor te leggen. De Tweede-Kamerfractie van de ARP, die gisteravond over de actuele sociale en politieke vraagstukken vergaderde nam unaniem dit stand punt in en plaatste zich achter de geestverwante minister Roolvink. Intussen is het duidelijk, dat na het gesprek met de Stichting van de Ar beid het kabinet de kwestie verder zal moeten oplossen en het verschil van inzicht tussen minister Roolvink en minister Witteveen over de tege moetkoming voor de invaliden nog niet is opgelost. Maar voor minister DEN HAAG Voor hulpver lening in Pakistan zullen geen Nederlandse legereenheden wor den ingezet, zo heeft minister Den Toom van defensie ver klaard op vragen van de AR-Ka- merleden Van Leeuwen en Wal burg. De krijgsmacht beschikt over. een heden, die ook in rampgebieden kun nen worden ingezet, maar gaat hier toe slechts over, als het betrokken land dit vraagt en de omstandigheden garanderen, dat een inzet ook tot een efficiënte hulpverlening kan leiden. In aanmerking moet worden geno men, dat bij eventuele inzet in het rampgebied in Oost-Pakistan de Ne derlandse onderdelen grotendeels op zichzelf zouden zijn aangewezen, wat grote problemen met zich mee zou brengen, aldus de minister van de fensie. De Pakistaanse ambassade in den Haag heeft verklaard, dat de omstan digheden in Oost-Pakistan het niet doelmatig maken, om naast de daar reeds opererende eenheden van di verse landen, ook nog teams van bij voorbeeld medische aard of ander personeel in te zetten. Pakistan beschikt over voldoende mankracht en buitenlandse dienst verlening levert problemen op van huisvesting, voedselvoorziening, com municatie en transport. Pakistan heeft in de eerste plaats behoefte aan goederen voor onmid dellijke leniging van de nood en gif ten in de vorm van geld. Daarom heeft de Nederlandse regering beslo ten, de hulpverlening op deze behoef te te richten, aldus minister Den Toom van 7.00 10.00 uur. COMPLETE WONINGINRICHTING C. LA LAU ZN., Lcvendaal 98 Leiden „KLASSIEK" WASHINGTON President Nixon heeft gisteren minister van binnen landse aangelegenheden Walter Hic- kel op staande voet ontslagen. Hij is vervangen daor Rogers Morton. Regeringswoordvoerder Ziegler deelde mee dat Hickel, die herhaalde lijk kritiek leverde op de houding van de president tegenover de jeugd, -was ontslagen omdat Nixon van me ning was dat de noodzakelijke ver trouwensbasis tussen een lid van het kabinet en de president niet meer be stond. NUNSPEET Rond het middag- uur hoopte men de spoorbaan tussen Hulshorst en Nunspeèt, waar gister- j avond rond negen uur een goederen- trein ontspoorde, vrij te hebben ge- 1 maakt. Er waren negen goederenwagons i ontspoord. De spoorbaan werd over 750 meter vernield. De ravage viel nog mee, doordat de wagons niet wa ren gekanteld, maar naast de rails overeind waren blijven staan. Waar door de trein is ontspoord, is niet be kend. Reizigers tussen Amersfoort en Zwolle werd aangeraden via Deven ter te reizen. Tussen Harderwijk en Nunspeet waren bussen ingezet. lekker eten tips gevulde Neem dikke varkenslappen die Bakken in 2/3 boter, 1/3 rundvet. u gemakkelijk kunt open- Lappen uit de pan, jus afmaken snijden. Leg er een plakje kaas met paprikapoeder en water, en een plakje ham tussen. Heerlijk bij bloemkool. Zout en peper en paneren of boontjes, Brussels lof en door de bloem wentelen. groene kool. Publicatie van de Stichting Voorlichtingsbureau Vleet, Vleeswaren en Vleesconserven Roolvink weegt deze kwestie bijzon der zwaar. Voor de fraktie van de ARP trouwens ook. Voor vervolg zie pag. 11 ROTTERDAM Woensdagmiddag opende staatssecretaris M. J. Kexjzer in Rotterdam „de kleinste uitbreiding van de kleinste metro van de grootste haven ter wereld": de doortrekking van de lijn van Centraal Station naar Zuidplein tot de Slinge aan de uiterste zuidrand van Rotterdam. Op de foto staatssecretaris Keyzer, die tot groot plezier van metro bestuurder J. Loman de rit Zuidplein naar de Slinge in de bestuurders cabine meemaakt en zelf ook eens probeerde hoe dat nu allemaal werkt. DE werkgevers- en werknemersver- vertegenwoordigers mogen dan el kaar ervan beschuldigen onvoldoen de ver „over de brug" te zijn geko men. het feit ligt er dat aij elkaar gisteren op geen enkel punt hebben kunnen vinden waar het ging om een uiterst belangrijke zaak: het concretiseren van garanties om de loonstijging volgend jaar tot een economisch aanvaardbaar niveau te beperken. Dit temeer omdat beide partijen het er in de Sociaal-Econo mische Raad geheel over eens wa ren, dat dit een dringende noodzaak is. Van het gesprek tussen de regering en de Stichting van dc Arbeid (vrijdag a.s.) is nu nog nauwelijks iets te verwachten. Het zal wel een forme le zaak worden. Daarna echter staat het kabinet voor de uiterst moei lijke taak een beslissing te nemen over de vraag of de (aangekondigde) loonmaatregel al dan niet moet worden genomen. Er zijn veel argumenten voor, er zijn ook veel argumenten tegen. De die naars der kroon, die hier de knoop moeten doorhakken, zij veel wijs heid toegewenst. MORGEN zal het Kabinet na het ge sprek met de verdeelde Stichting van de Arbeid enkele belangrijke vraagstukken voor het volgend jaar moeten oplossen. Van de kant van dc vakcentrales Is men sterk tegen het afkondigen van een loonpauzc gekant. Wel Is ieder een het eens over de wenselijkheid van een matiging van de loonstij gingen. Dc vraag is echter hoe deze matiging te bereiken. Werkgevers en ondernemers in de Stichting van dc Arbeid wilden gisteren de volledige verantwoorde lijkheid bij de regering leggen en vroegen om een loonpauze. Het is echter de vraag, of minister Roolvink voor de toepassing van de loonwet is te vinden. Nu het over leg tussen regering en vakcentrales in de Stichting van de Arbeid mor gen weer op gang komt, lijkt het ons voor de hand te liggen, dat men juist via dit centraal overleg het eens wordt en afspraken maakt over de gewenste matiging. Wanneer deze overeenstemming wordt bereikt, zal er veel politieke span ning uit de wereld zijn. T ekort van Ion DEN HAAG Opnieuw dreigt een debacle in de Nederlandse reisbu reauwereld. Ditmaal bij de veren iging van Indische Nederlanders, de Association for Family and Friend Relations Overseas (AFFRO) in Den Haag, die met een tekort van bijna 100.000 gulden is komen te zitten. Dit betekent dat 25 Nederlanders die voor een kleine 2000 gulden had den geboekt voor een vakantiereis naar Indonesië, zaterdag waarschijnr lijk niet zullen vertrekken. Negentig andere leden zijn waarschijnlijk hun 200 gulden inleggeld kwijt, geld dat zij betaajden voor een chartervlucht naar Indonesië volgend jaar. De Haagse recherche stelt een on derzoek in naar de wijze waarop de voorzitter van de vereniging, de Ha genaar L. A. G. heeft gehandeld. Vooralsnog gelooft zij niet in een misdrijf. „We geloven dat de Affro- voorzitter teveel optimist is geweest en te weinig zakenman. Daardoor heeft hij op den duur het ene gat met het andere moeten stopjfen." De Affro, die 550 leden telt, heeft dit jaar al drie vliegreizen naar Indonesië georganiseerd. De KLM heeft aangeboden de ge dupeerden tegen een groepstarief van ƒ2275 op de lijndienst van zaterdag naar Indonesië te vliegen. Slechts zeer weinigen zijn hierop ingegaan. DELFT De politie had van morgen nog geen spoor van de da- der(s) van de dinsdag gepleegde wurgmoord op mevrouw Landsber- gen-Hölcher (21) uit de Papsouwse- laan in Delft. Haar 23-jarige echtgenoot, waar- mee ze twee maanden geleden was getrouwd, vond haar 's avonds bij zijn terugkeer van zijn werk in bed. Hij paste nog kunstmatige ademhaling toe; toen dat niet hielp waarschuwde hij een arts. Het slachtoffer moest toen al vele uren dood zijn geweest: ze lag nog in nachtgewaad op bed. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De slag om de vereenvoudiging van de loon- en inkomstenbelasting heeft giste ren tot middernacht in de Twee de Kamer voortgeduurd. Het ge vecht spitste zich vooral toe op de voorstellen van staatssecreta ris Grapperhaus om de aftrek van onderhoudskosten van het eigen huis ctf te schaffen. VVD, CHti en ARP, bleven hun kritiek houden. Omdat deze partijen geen meerderheid vormen, hoefde de staatssecretaris het er niet op aan tc laten komen en liet hij niet het „onaanvaardbaar" horen over de voorgestelde wijzigingen. „Ik kan mijn wil niet aan de Kamer opleggen", zei hij vriendelijk. Kamervoorzitter Van Thiel noemde het artikel over de eigen woning het meest geamendeerde van het jaar. De staatssecretaris sprak over het meest aangevochten artikel. Vanavond zal de Tweede Kamer over de vele amendementen stemmen. Scholteu Het ziet er naar uit, dat de voor stellen van mr. Scholten (c.h.) om de aftrek van de onderhoudskosten te handhaven en de tuin en het tweede huis hier van uit te zonderen, het niet zullen halen. Meer kans maakt het voorstel van mr. Van den Bergh (soc) om het zogenaamde „grote onderhoud" van een vijf jaar bewoonde eigen woning tot een waarde van 40.0110 aftrek baar te stellen. Mr. Scholten was hier fel op tegen. Hij voorzag bij de toepassing van MEUBELSHOW 26- en 27 november geopend tot 's avonds 10 uur INTERIEURVERZORGING RAPENBURG IB deze regeling in de praktijk een „doffe ellende". De heer Kieft (a.r.) kwam met een soort tussenvoorstel. Hij wilde de kosten aan dc gevel (het buiten schil derwerk) en dak (lekkages bijv.) wel laten aftrekken. Dit voorstel wordt voorlopig nog alleen door z(jn eigen fraktie gesteund. Het amendement om de aftrek van dieetkosten te laten bestaan, nam de staatssecretaris over. Voor het idee van de heer Kieft, de adoptiekosten gelijk te stellen met bevallingskosten, voelde dr. Grapperhaus weinig. Wij viaken grote reizen om dingen te zien waarop wij in onze woonplaats geen acht slaan. PLINIUS ,.Pap, hebl n één honderdste deel v een seconde tijd voor me?" DE BILT Overwegend droog met vooral in de nacht en och tend op veel plaatsen mist. Wei nig wind. Lagere middagtempe- raturen. DE BILT In het centrum van een hogedrukgebied vriest het in Beieren in de nacht in mistgebieden 3 a 5 graden, waar na overdag de temperatuur op loopt tot even boven het vries punt. Dit hogedrukgebied krijgt aansluiting met een uitloper van een hogedrukgebied boven de oceaan, dat zich over Schotland en de Noordzee naar het zuid oosten zal uitbreiden. Onder invloed hiervan trekt een front, dat vanmorgen boven het midden van de Noordzee lag. langzaam in de richting van ons land. Dit betekent dat morgen vanuit het noorden enige bevol king in te verwachten. Vooraf zal zich in de komende nacht eerst nog plaatselijk mist vormen. Vooruitzichten voor zaterdag: aantal uren zon: van o tot 5; min. temp.: van 2 graden boven tot 4 graden onder normaal; max. temp.: omstreeks normaal; kans op een droge periode van minstens 12 uur: 95 procent; kans op een geheel droog etmaal: 80 procent BAROMETERSTAND: heden 10 uur 76,4 cm (1018 millibar) stij gend. Zon en maan 27 november: zon op 8.19, onder 16.36; maan op 6.59, onder 15.09; 28 november N.M. Hoog water 27 november: Rotterdam le ge tij 3.41, 2e getij 15.40; Schevenin- gen 1.48—14.03; Vlissingen 0.35—12.48; Willemstad 4.20—16.35. D Nieuwe Leidse Courant Donderdag 26 november 1970 51ste jaargang Dicmtr CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING loofdkantoor Leiden - Steenstraat 37 - Postbus 76 - Telefoon 3U41 - Giro 58936 - Abonnementsprijzen p. w. 1,26, p. m. 5,40, p. kw. j 16,15 - Klachtendienst bezorging 18.00-19.00 uur

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 1