■WAT IS HET DOEL VAN EEN VOLKSTELLING? Conflict in Noord-Ierland heeft politieke oorzaak Strijd in Guinea schijnt beëindigd caballero. de sigaret Privacy wordt beschermd instrument voor bepalen beleid Wervelstorm in Zuid-Vietnam: duizenden doden? Chinese raketten ontdekt bij Russische grens Lekkage oorzaak van roetregen „Vliegveld in Noordzee" Echte 9 DIN5DAG 24 NOVEMBER 1970 anders dan andere. Toneelspeler en TV-acteur Henk van Ulsen DEN HAAG De betekenis van een moderne volkstelling, al dus het CBS, gaat ver uit bo ren het tellen van het inwoners tal. Primair van belang is thans het verzamelen van gegevens, die niet aan andere informatie bronnen kunnen worden ont- eend. Doel daarvan is de te verzamelen egevens te combineren, waardoor le vensomstandigheden en bestaanswij zen van ons volk naar talrijke facet ten kunnen worden doorgelicht. Deze doorlichting vormt een onmis- iaar uitgangspunt voor het treffen van maatregelen en voorzieningen zoor probleemgroepen in de samenle- ESP De ARP begon klein als een Gi- ••J deonsbende en groeide uit tot een iactor van betekenis. Maar na de oor log raakte de evangelische politiek hoe langer hoe meer in het slop. Er was niets meer om voor te vechten. Ook ton van kleine luiden niet meer wor den gesproken. oraanstaande „christenpolitici" len voornamelijk oog voor de con- •ing van de eigen politieke (ère en bekommerden zich nog «hts-om de nood van anderen, zowel nationaal als op internationaal ter- ein, indien dat niet strijdig was met ,un eigen belangen. Met name in 1967 kwam een groep hristen-radicalen die grote terreinen >raak zag liggen voor de evangeli- che politiek en die daarin Christus liet alleen met de mond maar ook met lè daad wilde belijden, in opstand :egen deze mentaliteit. De ARP ging met Berghuis „links door de bocht". ■nEen conservatieve achterban die al leen oog had1 voor het eigenbelang beeft dit streven naar vernieuwing vanuit de bevrijdende kracht van het evangelie, kapot gemaakt. Prachtige irogramma's verdwenen in de ijskast. Wie vandaag kiest voor de drie grote «confessionele" partijen stemt in we zen op zichzelf en kijkt niet verder dan zijn eigen bezit groot is. Een reveil brak door in de oprich ting van de Evangelische Solidariteits Partij, die weigert door middel van vergaande comDromissen de kwaliteit van de evangelische politiek onderge schikt te maken aan de kwantiteit van de kiezers In antwoord op de brief van de heer Reugebrink in deze rubriek kan ik gen dat de vraag of de ESP enige invloed zal kunnen uitoefenen samen hangt met de vraag of. analoog aan de 'ontwikkeling indertijd in de ARP, 'andaag de Reugebrinks, de Fabers de denburgs en de Verküyls solidair met haar willen zijn en samen met haar de Evangelische kastanjes uit het politieke vuur willen halen. Voor de radicalen is onder de Bies heuvels, de Mellema's en de Schmel- zers geen plaats meer. Ze zijn er per sona non grata en men slaagt er steeds meer in hen monddood te maken. Een oproep aan die radicalen, die nog aar zelen de stap te wagen en de scheiding der geesten volledig te doen zijn om de gelederen te sluiten is dan ook op z'n olaats. De vraag of de ESP enige invloed zal kunnen uitoefenen zal deels door hen zelf worden beant woord. DEN HAAG W. ten Haaf Colijn (2 en slot) Ik ben het volkomen eens met de heer Labee in zijn ingezonden stuk »ver Colijn. Maar waarom hij nu jhr. ie Geer een trap na moet geven door te zeggen: „Hij sliep zelf al", ontgaat mij. Ik zal de laatste zijn die het beleid van De Geer voor en na 10 mei 1940 za! verdedigen. Integendeel, de terug- heer in 1941 via Portugal naar het be zette Nederlandse gebied was psycho logisch absoluut niet te verdedigen, maar dat De Geer niets heeft gezegd is in strijd met de feiten. Oo 4 rhéi 1940 hield De Geer nog een radiotoespraak, waarin hij meedeelde, dat er 21 personen waren geïnterneerd. En op 10 mei 1940. 's morgens om 5 uur (waren alle Nederlanders toen wakker?) kwam de ministerraad ten huf?e van de m'n'ster-president aan de Prins Mauritslaan 61 in Den Haag biieen. De proclamatie van koningin Wil- he'mina werd mede door toedoen van de ministerraad opgesteld. Men leze het derde deel Mei 1940 van dr. L. de Jong. Daarom moet men niet alleen dr. Colijn, die in september 1944 in Ilme- nau in Duitsland overleed met rust la ten. maar ook jhr. De Geer. die in Bovember I960 overleed. ZÖETERMEER P. van Wely. ving (bejaarden, gehandicapten, laagstbetaalden, werkende jongeren enz.) Behoefte Een volkstelling dient ook voor de doorlichting van regio's op verschil lend niveau. Er bestaat nl. een dringende be hoefte aan vergelijkbare regionale gegevens met het oog op bijvoorbeeld de ruimtelijke ordening, de arbeids- en woningmarktplanning, de onder wijsplanning, de verkeersplanning, het regionale industrialisatiebeleid, marktanalyse, enz. Een moderne volkstelling is een on misbaar instrument geworden voor alle instanties, die verantwoording dragen voor de welvaart en het wel zijn van onze bevolking. De volkstel ling is echter evenzeer van belang voor iedere individuele burger of particuliere organisatie, die de be staande maatschappelijke situatie kritisch bekijkt en de sociale ontwik keling kritisch volgt. Ook aan. hen. staan de uitkomsten van de volkstelling volledig ter be schikking onafhankelijk van de vraag of sprake is van een zakenman, de leider van een groot- of kleinbedrijf, een vakbondsbestuurder, eeh maat schappelijk werkster, een leraar, stu dent of scholier, een politieke organi satie of welke geïnteresseerde dan ook. Onderzoek Tenslotte is de volkstelling van groot belang voor het wetenschappe lijk onderzoek. Om de volkstelling ook in dit opzicht zo volledig moge lijk te doen renderen is de medewer king ingeroepen en verkregen van universiteiten en hogescholen. De uitkomsten van de volkstelling zijn uitgangspunt voor uit voerige wetenschappelijke analyses van een aantal actuele maatschappe lijke problemen* zoals bijvoorbeeld het probleem van de werkende vroi|.v, van de buitenlandse gastar beiders, van de huisvesting van ge zinnen, van de verstedelijking, enz. Om de privacy te waarborgen zul len de namen en adressen van de ge- telden* zo snel mogelijk worden ge scheiden. De namen van de getelden moeten echter om verschillende rede nen voor het CBS bereikbaar blijven. De naamkaarten zullen bij het CBS zo snel mogelijk na ontvangst op nummer worden gesorteerd, waardoor het opzoeken van gegevens met de naam als uitgangspunt praktisch on mogelijk is. Daartegenover kan bij de door het CBS tijdens de bewerking uit te voeren^ controles met het num mer als uitgangspunt de naam ge makkelijk worden teruggevonden. Vernietigd De namen en adressen van de ge telde Nederlanders, zowel als de aan hen toegekende nummers hebben uit sluitend een functie gedurende de achtereenvolgende bewerkingsfasen van de volkstelling. Aangezien zij daarna overbodig zijn, worden zij vernietigd. Echter mag 10 pet. van de namen en adressen door het CBS worden be waard op voorwaarde dat voor elke persoon de kans dat naam en adres wordt bewaard even groot is. Het bewaren van 10 procent van de adressen gebeurt om de mogelijkheid te openen de antwoorden die de be trokkenen bij de volkstelling van 1971 hebben gegeven te vergelijken met die welke zij bij de volkstelling van 1980 of 1981 zullen geven. Nederlandse geestelijken menen: Het nieuwste op het gebied van automaten is deze skitrainer, waarop leerlingen door de combinatie van film, ski's en stokken de eerste be ginselen van deze moeilijke sport onder de knie kunnen krijgen. Het apparaat is te zien op een auto- matententoonstelling in Wenen. .HONGKONG Bij een wervel storm die vijf provincies in het noor den van Zuid-Vietnam heeft geteis terd zijn volgens een in Hongkong ontvangen bericht van het persbu reau van het Zuidvietnamese natio nale bevrijdingsfront tienduizenden mensen omgekomen. Het bureau haalt -een document aan, waarin wordt gezegd dat de ver liezen aan mensenlevens en de materiële schade de grootste zijn in de geschiedenis van deze gebieden. Het aantal daklozen bedraagt volgens dit stuk meer dan driehonderddui zend, terwijl meer dan de helft van alle landbouwgewassen is vernield. „De barbaarse methoden die sinds jaren door de vijand in Zuid-Vietnam worden toegepast hébben de gevolgen van deze tyfoon nog verzwaard," al dus het persbureau, dat geen datum noemt van de ramp, die zich in afge legen bergachtig gebied zou hebben voorgedaan. Export bloemisterij- produkten stijgt HILLEGOM „Het ziet er naar uit, dat de export van bloemisterij- produkten over enkele jaren de bete kenis van de export van bloemen en van de bloembollenuitvoer zal over treffen". Tot deze conclusie kwam gisteren de heer Grootscholten uit Poeldijk in de jaarvergadering van de bloemkwekersvakbond. De export van bloemisterijproduk- ten zal dit jaar een bedrag van 350 miljoen gulden bereiken. Wordt hier bij ook de binnenlandse afzet betrok ken dan streeft de bloemkwekerij het bloembollenbedrijf ruimschoots met circa 100 miljoen gulden - voor bij. SCHIPHOL De onenigheid in Noord-Ierland heeft geen godsdienstige, maar een politieke oorzaak. Dat menen vier Am sterdamse geestelijken die giste ren terugkeerden van een vier daags bezoek, dat zij op uitnodi ging van de presbyteriaanse en rk-kerken in Belfast te Noord- Ierland brachten. Van enig verschil van inzicht tus sen de twee katholieke en de twee protestantse leden over de toestand ih Noord-Ierland is geen sprake ge weest, zo deelden zij na hun terug keer op Schiphol mee. Boodschap De delegatie bestond uit ds. L. L. Blok, scriba van de centrale kerke- raad van de hervormde gemeente, ds. W. van Boeyen, gereformeerd jeugd- predikant, prof. dr. A. Th. Mous, hoogleraar aan de katholieke theolo gische hogeschool en dr. J. B. Gott- schalk, leider van het rk-Open Deur- werk. Zij werkten een druk programma af, dat o.a. bestond uit gesprekken met ambtgenoten en met de minister van onderwijs van Noord-Ierland. Bovendien hebben de vier geestelij ken in kerken een boodschap voorge lezen van de bisschop van Haarlem, mgr. Zwartkruis en van dr. G. Hart- doff, voorzitter van de centrale ker- keraad van Amsterdam. De delegatie heeft ds. Paisley niet ontmoet. Wel noemden zij zijn in vloed op Noord-Ierland erg groot. Wat hen vooral heeft getroffen was de plaats die stadhouder Willem de Derde inneemt in het Noordierse le ven. Hij wordt daar als een nationale hel vereerd, in de straiten ziet men veel rood, wit en blauw. Onze landgenoten hebben het plan ontwikkeld in Belfast een begin te maken met de opvang van de veelal werkloze jeugd, vooral omdat in Noord-Ierland een organisatie ont breekt voor het jeugdwerk. WASHINGTON In de nabijheid van de Chinees-Russische grens zijn onlangs enkele Chinese atoomkopra ketten voor middellange afstand ont dekt. Zij hebben een reikwijdte van maximaal 1600 kilometer. Dit meldde de „New York Times'', die het in kringen van de Amerikaanse geheime dienst had vernomen. Amerikaanse deskundigen zijn van mening, dat China binnen een jaar of vijf ongeveer honderd van deze ra ketten tot zijn beschikking zal heb ben EERBEEK Lekkage in de olielei ding bij de papierfabriek Huiskamp en Sanders is de oorzaak geweest van de roetregen, die zich zoals gemeld in het weekeinde boven Eerbeek be vond. Op verzoek van de gemeente lijke overheid zal het bedrijf maatre gelen teffen, die een herhaling van het incident uitsluiten. De papierfabriek kreeg nog een ex tra schade van enkele duizenden gul den, omdat zaterdagnacht op een an dere ketel moest worden overgescha keld, waardoor de produktie uitviel. Ed, LAURENS DEN HAAG In de begrotende Haagse gemeenteraad is gisteren het idee geopperd dat de drie grote ge meenten met rijkswaterstaat gaan overleggen over de mogelijkheid van een drijvend vliegveld in zee. De suggestie kwam van fractievoor zitter C. J. Buijtendijk van de PvdA. Hij verwees naar soortgelijke oplos singen elders in de wereld, zoals in Hongkong, Sidney, New York en Ber muda. Voor een randstad met een bevol king van vijf miljoen mensen is een goede luchthaven een levensbelang, zei het raadslid. Maar de situering van een dergelijke luchthaven te land is niet meer mogelijk in ver band met de grote hoeveelheid ruim te die deze voorziening vraagt en het lawaai dat de leefbaarheid totaal ver nietigt. Volgens de heer Buijtendijk kan te meer over een oplossing als een drij vende luchthaven in de Noordzee worden gepraat, omdat de Deltadienst nu zijn knapste ingenieurs vrij krijgt. Het weer in Europa weer max t. m in. i. nrsl. gisteren Amsterdam onbew. 7 5 0.1 1. bew. 9 7 0.1 9 -1 0 onbew. 17 -4 11 Kopenhagen motregen 6 a 0.1 zw. bew. 13 9 0.1 Luxemburg onbew. 7 1 0 h. bew. 18 4 0 zw. bew. 18 6 0 onbew. 6 -6 0 Parijs onbew. 19 0.5 onbew. 17 4 0 zw. bew. 7 5 10 Zürlch T Ernst van Altena (rechts), presenteert de nieuwe lang speelplaat van Lenny Kuhr, getiteld Lenny de zomer achterna tijdens een bijeenkomst gisteren in de Maagdenkelder te Amsterdam. Op de foto driemaal Lenny en eenmaal Ernst. CONAKRY De gevechten in de Guinese hoofdstad Cona- j kry tussen het regeringsleger en huurlingen schijnen voorbij te zijn. Radio Conakry riep van morgen de bevolking op de nor male werkzaamheden te hervat ten, maar wel wapens bij de hand te houden. Gisteravond was een nieuwe inva siepoging vanuit zee afgeslagen. uit Guinee de Ivoorkust bereikten Ook de eerste groep reizigers, die uit Guinea de Ivoorkust bereikten sedert de strijd zondag begon, ver klaarde te geloven dat aan de ge vechten een eind was gekomen. De reizigers zeiden dat de schepen, waarmee de huurlingen aan land wa ren gezet, inmiddels van de rede van Conakry vertrokken waren. De ge vechten hadden zich volgens hen ge concentreerd rond het presidentieel paleis en de kazernes. De Britse baggermaatschappii West minster Dredging Company, die met 75 employés in Guinee voorname lijk Nederlanders werkt, meldt dat al haar personeel in veiligheid is. Hulp aangeboden In middels heeft een aantal Afri kaanse landen aangeboden Guinea te gen zijn invallers te helpen. Dit zijn Dakar, Kongo. Tanzania en Senegal. President Haile Selassie van Ethiopië heeft om een bijeenkomst van de or ganisatie voor Afrikaanse eenheid ge vraagd. De Sowjetunie heeft Portugal giste ren beschuldigd van misdadige gewa pende agressie tegen de republiek Guinea en onmiddellijke teruktrek- king van huurtroepen geëist. Ook Rusland zegt vastbesloten te zijn steun te verlenen aan de strijd van het Guineese volk tegen de aanval lers. Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken deelde mee dat er „sterke aanwijzingen zijn" van bui tenlandse bemoeienis bij de aanval op Guinea. Er is geen contact geweest met Lissabon en Amerika beschikt ook niet over aanwijzingen dat Por tugese of enig andere regering erbij betrokken is. DEN HAAG Het Tweede-Kamer lid Van der Spek (PSP) heeft de minister van buitenlandse zaken ge vraagd of hij bereid is Nederlandse deelneming toe te zeggen aan een eventueel te vormen VN-vredesmacht tegen de agressie van Guinea. De heer Van der Spek vraagt aan minister Luns verder of het juist is, dat de inval in Guinea gepleegd is onder Portugese verantwoordelijk heid. Indien de berichten hierover ge heel of gedeeltelijk juist zijn, dan moet de minister z.i. scherp proteste ren bij de Portugese autoriteiten. Van der Spek heeft verder ver klaard dat volgens zijn informaties onder dienstplichtige militairen veel animo bestaat hulp te bieden in het rampgebied in Oost-Pakistan. IN HET Wcstafrikaanse staatje Gui nee wordt vèel ophef gemaakt van een invasie van „huurlingen", die van Portugees Guinee uit zou zijn ondernomen en ook over de grens van Senegal en Mali zouden zyn gekomen. De troepen uit deze lan den zouden eveneens door Portugal gefinancierd worden. Dergelijke beschuldigingen worden gemakkelijk uitgesproken. En zo lang Portugal zijn koloniën geen onafhankelijkheid heeft gegeven, zal dat zo blijven. De werkelijke oorzaak van de moeilijkheden van president Touré ligt echter in Gui nee zelf en in zijn houding tegen over de buurlanden. Touré, die in 1958 onafhankelijkhtid verkoos boven nauwe banden met Frankrijk, bevindt zich in eenzelfde positie als een aantal jaren geleden president Nkroemah van Ghana. Deze werd afgezet, terwijl hij zich te Peking bevond. Tourc nam het liefderijk op in Guinee en maakte hem co-president Had Touré aanvankelijk teleurstel lende ervaringen by zijn nauwe samenwerking met Rusland en was hy na verloop van tijd op Het vrijgevige Amerika aangewezen, sinds de komst van Nkroemah oriën- de hij zich op Peking, compleet met mobilisatie en indoctrinatie van de jeugd. Touré hield zich ook bezig met het zenden van zijn eigen „huurlingen" naar omringende Afrikaanse lan den. Die noemde hij vrijheidsstrij ders. Het lijkt er thans op, dat hy een koekje van eigen dreg krijgt gepresenteerd. Maar nu moet de Veiligheidsraad er aan te pas ko men. Het verzet tegen de dictatuur van Touré (en op de achtergrond Nkroe mah) bleef de laatste jaren niet verborgen. Touré nam steeds het zekere voor het onzekere. Aan de lopende band werden complotten opgerold. Zelfs de stafchef van het leger werd gearresteerd. Men kan van de Afrikaanse landen moeilijk verwachten, dat zij hun samenleving inrichten zoals de Westeuropcsc landen dat ooen met alle gebreken die er aan kleven. Zy leiden hun eigen leven en zoe ken een eigen weg. Maar van dic tatuur moeten de Afrikanen even min iets hebben. Dat was het probleem van Nkroemah. Het is ook de oorzaak van de mnei- ïykheden van Touré. En er is bijna nooit een weg terug.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 9