Philip Potterprof. en Cliff Richard op O O O O e O O O O O O O O O Kerk? Hoeft voor mij Biet J. D. Vorster: wij veranderen niet Utrecht verwacht 25000 jongelui Steen voor doopvont in Israël „gekocht" Een woord voor vandaag Desnoods volledig isolement Vrijdag besluit kabinet over het loonbeleid Meer archeologie in theologie NKV-bonden: federatieve samenwerking Ziektekosten regeling wordt soepeler NVY achter politiebond Ds. M. den Boer overleden BEROEPINGSWE GEEN „PREEKSCHUREN" Calvinisten maakten iets van hun kerk VU-studenten kalken leuzen in Barneveld Ds. J. P. Moerkoert overleden „Wie zal ons het goede doen zien?" David wijst de mensen niet iemand, die belooft het goede te zullen schenken. Hij weet namelijk, dat zo iemand dat nooit waar kan maken, hoe schoon en fascine rend zijn beloften ook mogen zijn. David vraagt heel simpel aan God, of Hij het licht van Zijn aanschijn wil verheffen over de men sen. En dan volgen deze woorden: „Gij hebt meer vreugde in mijn hart gegeven dan toen hun koren en most overvloedig waren". Ko ren en most, hoe sterk begeren wij die, wat maken wij ons druk om een zo groot mogelijke brok van de welvaart te bemachtigen. Wat zijn wij jaloers, ah wij denken tekort te komen en wat werken wij met de ellebogen om te kunnen genieten van zovéél mogelijk koren en zovéél mogelijk most! En tóch t's het dat niet. De vreugde, die het. bezit daarvan geeft en het genot, dat wij daarvan smaken, is een zeer oppervlakkige vreugde. Wij kunnen namelijk ook innerlijk hui len aan een welvoorziene dis en in onze gloednieuwe auto met de grootste zorgen in ons hoofd rond rijden.. De vreugde, waarvan Da vid spreekt en waarvan hij weet, dat zij regelrecht komt uit de he mel, is van een geheel andere soort. Zij staat in het allernauwste verband met het licht van Gods aanschijn, dat ons leven overstraalt. Wie deze vreugde kent, ziet alle koren en most ah zeer betrekke lijke zakenl Wc lezen vandaag: Johannes 12 vers 20-36. UTRECHT Dr. Philips Pot ter, hoofd van de afdeling zen ding en wereldevangelisatie van Kerken zal aanwezig zijn op Pa laver '70 dat op 2 januari in de jaarbeurshallen in Utrecht zal worden gehouden. Welke bekende perso nen nog meer het reli- popfestival, de popmarkt en de middagbijeen komst, die de jeugd bij de bijbel moeten betrek ken aanwezig zullen zijn is nu bekendgemaakt, ofschoon het van enkele genodigden nog niet ze ker is of ze aan de uit nodiging gehoor zullen geven. Tot die laatste beho ren mevrouw Coretta King, Harry Belafonte en de protestzanger Pete Seegers. Een vertegen woordiger van de stich ting Jeugd en Bijbel brengt op het ogenblik een bezoek aan de Ver enigde Staten om hen over te halen naar Utrecht te komen. f (Van onze kerkredactie) 1 KAAPSTAD De Nederduit se Gereformeerde Kerk zal lie ver al haar betrekkingen tot an- dere kerken in de wereld met inbegrip van de gereformeerden (Van onze soc.-eoon. redactie) DEN HAAG Het bestuur van de Stichting van de Arbied komt reeds morgen bijeen om te bespreken op welke wijze de vrijdag door de So- etaaie-conomische raad uitgesproken doelstelling om de reële loonstijging volgend jaar beneden de produktivi- teitsstijging te houden, in de praktijk kan worden verwezenlijkt. Bij dit overleg tussen de centrale werkgevers- en werknemersorganisa ties zullen ook de zg. wage-leaders (de bedrijfstakken, die leiding geven aan de loonvorming zoals de metaalin dustrie, het bouwbedrijf, de industrie en het vervoer) vertegenwoordigd zijn. Het gesprek tussen deze groep uit het bedrijfsleven en een regeringsde legatie zal vrijdagochtend om tien uur worden gevoerd waarna de resul taten van het overleg nog 's middags of 's avonds in het kabinet zullen worden besproken. Het is niet onwaarschijnlijk dat het kabinet op grond daarvan nog de zelfde dag zal beslissen of er een al gemene loonmaatregel zal worden ge nomen, en zo ja welke inhoud daar aan moet worden gegeven. De aard van deze beslissing zal voor een belangrijk deel worden be paald door de garanties die het be drijfsleven zal (kan) geven om de be oogde doelstelling ook inderdaad te bereiken. 2 3 4 6 7 8 10 11 12 13 Invul-puzzel Vul horizontaal in: 1. vervoermiddel, 2. hoog bouwwerk. 3. hoofddeksel. 4. soort kers, 5. plaats in N.Br. 6. gebak. 7. tent, 8. ros. 9. reinigingsartikel. 10. plaats in Friesland, 11. bende, 12. op standeling, 13. loze streek. Bij juiste oplossing leest men op dc cirkeltjes drie namen van vissen. OPLOSSING VORIGE PUZZEL 1. padi, 2. arre. 3. drom, 4. ieme. in Nederland verbreken, dat dat zjj haar houding ten aanzien van de apartheidspolitiek, „zoals zjj hdeen gepraktizeerd wordt" zou veranderen. Dit heeft dr. J. D. Vorster, de nieu we moderator (synodepraeses) van de Nederduitse Gereformeerde Kerk, ge zegd in een interview met de grootste krant van Zuid-Afrika „Sunday Ti mes". Vorster is een broer van de Zuidafrikaanse premier. Zijn opmerking heeft sterk de aan dacht getrokken. De directeur van het Christelijk Instituut, C. F. Beyers Naudé, toonde zich „bijzonder ont steld". Als Vorster hier het officiële standpunt van zijn kerk vertolkt, is er voor de „verligte" kerkmannen geen plaats meer in de NG-Kerk, zei hij. Dr. P. G. Kujjst en dr. A. Kruys- wijk, die vorige maand namens de Gereformeerde Kerken in Nederland als gast de synode van de Nederduit se Gereformeerde Kerk in Pretoria meemaakten, kregen de verzekering mee, dat de Zuidafrikaanse kerk gro te waarde hecht aan het voortbestaan van het contact met de Nederlandse zusterkerk. Camara Bisschop Helder Ca mara uit Brazilië, wiens komst eerder was aan gekondigd, zal niet op Palaver zijn, omdat hij in overleg met zijn col lega-bisschoppen in Bra zilië heeft besloten nog maar twee keer per jaar een buitenlandse reis te maken. Tot degenen, die vast beloofd hebben te zullen komen behoren: Cliff Richard, Les Hum phries-singers, prof. dr. J. Verkuyl, pater S. Jelsma, dr. Philip Potter (zoals genoemd), dr. Al- bert van de Heuvel, ver bonden aan de afdeling communicatie van de Wereldraad van Kerken. De laatste vier zullen in een sprekershoek met de jeugd van gedachten wisselen. Een groot aantal orga nisaties en instellingen richt op de markt een Derde - wereld - tentoon- toonstelling in. Nederlandse bijdragen komen van de kant van Aart Staartjes, Kees van Kooten, Wim de Bie, het Farce - majeur - team, Boudewijn de Groot, het Leger des Heils muziek korps, een carnavalskapel en de Ri vals. In allerlei „toonaarden" zal op de bijbel worden gereageerd in de mid- CLIFF RICHARD dagbijeenkomst, die Wordt geleid door Aart Staartjes. Theologen Aan het reli-popsongfestival nemen zangers en groepen uit zeven landen deel. Hun liedjes, speciaal voor het festival geschreven, worden beoor deeld door een jury, die uit pop- (Van onze kerkredactie) LEEUWARDEN De gerefor meerde kerken handhaven zich over het algemeen behoorlijk, maar niet in de grote steden. Je komt ze daar met name in Amsterdam bij bosjes tegen, de ex-gereformeerden. Mensen, die de kerken uitgelopen zijn. Niet opstandig, o nee, je kunt in veel gevallen beter zeggen dat ze er zachtjes uitgegleden zijn. Ze hebben het zelf niet eens nadrukkelijk beleefd. Ze zijn ook niet stuk voor stuk on gelovig geworden, maar de kerk, dat hoeft voor hen niet meer, aldus het gepopulariseerde geschrift van gere formeerde zijde over gemeente-op bouw („Kerk in perspectief'). Luister nou eens, zullen ze zeggen, wat stelt die kerk nog voor? Wat spookt een synode uit? Ze houden el lenlange verhalen over nieuwe gezan gen of over de vraag (de vjaag: ha- ha!) of je met hervormden avondmaal mag vieren en of een juffrouw mag preken, maar hoor jij ze over.... 'k zal niet beginnen over oorlog en vrede, al zou daar ook een verhaal over te houden zijn, maar hoor jij ze over milieuverontreiniging, over het feit dat we hier met elkaar en voor el kaar de lucht bezig zijn te verpesten? Hoor jij ze over wat voor griezeligs de medische en de technische weten schappen nu al kunnen en straks nog meer kunnen? De kerk doet net of er niks aan de hand is, ze schrijven op gewonden over Genesis (en weet ik wat, en voor wat er wezenlijk aan de gang is steken ze geen pink uit. Ik herken in zulk gedoe werkelijk niets meer. Niets fleurigs Op zo'n reactie kijken we haastig rond. of we niets fleurigs aan te wij zen hebben. O ja, we geven ontzet tend veel voor het werelddiaconaat en kijk ook eens naar onze bejaar dentehuizen. En man, luister eens, we kunnen toch van onze dominees en ouderlingen geen atoomgeleerden of biologen of weet ik wat maken? Toch hebben we 't gevoel dat ons antwoord wat armzalig klinken zal. Want de kerk is echt niet zo erg druk bezig met de vragen die vanuit de samenleving als geheel op ons afko men. Neem nu alleen maar dat ene punt van de toekomstige medische ontwikkeling: wat stelt léven daarbij (nog) voor? Allicht, we kunnen van de dominee geen medicus maken. Maar we kun nen wel gebruik maken van de medi cus in onze of in een naburige ge meente, want die heeft er wél ver stand van wat hier aan de gang ge bracht wordt En vanuit de gedachte dat de héle gemeente draagster is van alle be doelingen van de kerk, dus ook van de prediking (naast: onderricht, pas toraat, dienst en de omgang met God en met elkaar), moet de deskundig heid van in dit geval de medi cus via de preek aan allen ten goede kunnen komen. De manier waarop de samenle- vingsvragen onder bijbels licht aan de orde worden gesteld, kan verschil lend zijn. Het kan zo, dat eeu domi nee zijn preek over een bepaald pro bleem pas maakt nadat hij gesprek ken gevoerd heeft met op dit punt deskundige gemeenteleden, het kan ook zijn dat die deskundige zélf preekt (wat dan geen minder soort Woord verkondiging betekent!). Deskundigen We hoeven niet bij de prediking stil te blijven staan, want wat het onderwijs van de kerk betreft kun nen we ons voorstellen dat gemeente leden die van bepaalde zaken en de daarmee samenhangende problemen verstand hebben, worden uitgenodigd voor een gesprek over die vragen op een catechisatie. De in of buiten de plaatselijke kerk aanwezige deskundigheid gebruiken, zal meebrengen dat de kerk beter op de aan de orde zijnde vragen kan ingaan (wat niet hetzelfde is als: kant-en-klare antwoorden geven). Het zal, zo nuchter moeten we zijn, niet tot gevolg hebben dat ex-gere formeerden bij bosjes terugkomen. Maar als *t goed is, gaan ze zien dat het wel „hoeft", de kerk: omdat dc kerk zich steeds afvraagt wikt van al les wat gaande is van betekenis is voor het Godsrijk, en omdat de kerk er op let of er gewerkt wordt aan de verwerkelijking van het heil ln deze wereld. UTRECHT Het is noodzakelijk, dat theologische studenten bij de bestude ring van het ontstaan van het chris tendom groter aandacht besteden aan het archeologisch materiaal. Dit betoogde gistermiddag prof. dr. M. J. Vermaseren in zijn inaugurele re de als bijzonder hoogleraar in de facul teit der godgeleerdheid van de Utrechtse universiteit. Ook meent hij, dat de klassieke archeoloog zich meer op de hoogte dient te stellen van de godsdienstgeschiedenis. Prof. Vermaseren toonde dit aan met een betoog over „de moeder der goden, rijdend op een leeuw." Plinkis vermeldt hierover slechts vijf woorden. Alleen tientallen monumenten kunnen in dit geval de godsdienstige achtergrond be lichten. Prof. Vermaseren (52) tot nu toe we tenschappelijk hoofdmedewerkster aan de theologische faculteit en tevoren le raar, zal godsdienstgeschiedenis van het hellenisme doceren. UTRECHT De NKV-bonden van werknemers in verschillende bedrijfs takken willen na beëindiging van de nu aan de gang zijnde fusiebespre kingen komen tot vergaande vormen van samenwerking met bonden in andere vakcentrales. „Een federatieve samenwerking is niet uitgesloten", al dus de voorzitter vt-n de NKV me- taalbond St. Eloy, de heer P. Brussel. De vier organisaties die in bespre king zijn over een fusie tellen geza menlijk 140.000 leden. experts en theologen bestaat. „Palaver" wordt georganiseerd door de stichting Jeugd en Bijbel, waarin het Nederlands Bijbel Genootschap, de Katholieke Bijbelvereniging en een aantal jeugdorganisaties samenwer ken. Er worden op 2 januari 25.000 jon geren verwacht. Op het ogenblik wordt overal in Nederland, in werk groepen, op scholen en in actiegroe-, pen, al „gepalaverd" aan de hand van het Praatboek over de bijbel. Dit Praatboek is, zoals we al eerder ver telden, een pop-arterig magazine, dat op een originele manier de jeugd aan zet de bijbel te gaan lezen. Samenstel- .w-r is Sipke van der Land. De manifestatie in Utrecht is be doeld als een uitroepteken achter al de gesprekken, die thans door de jeugd worden gevoerd. Het is een confron tatie van de bijbel met allerlei terrei nen van het leven. Maar pasklare ant woorden zullen niet worden gegeven, aldus de organisatoren, er zullen meer vraeen worden opengelaten dan be antwoord De toegangsprijs oor Palavar '70 zal een tientje bedragen. Daarmee hoopt men de hoge onkosten te dek ken. De stisting kan rekenen op een garantie van het ministerie von CRM. (Vervolg van pag. 1) Van de kant van de fracties van de regeringspartijen is een amende ment ingediend om de zogenaamde kant- en klaarmaaltijden, die hetzij in d-oge vorm of diepvries, hetzij in luchtdichte verpakking aan de con sument worden aangeboden, even eens onder het 4 procentstarief te rangschikken. De KVFer drs. Notenboom wil de verstrekking van spijzen in horeca bedrijven aan het verlaagde tarief onderwerpen. Het verstrekken van dranken moet aan het normale (het hogere) tarief onderworpen blijven. De Goede diend voorts een amen dement in, om de aanslaggrens voor de inkomstenbelasting verder te ver hogen, en wel van 18.000 tot 20.000. Tenslotte zijn de volgende voor stellen gedaan: de extra uitgaven voor dieet moeten voor de bereke ning van de inkomstenbelasting tot buitengewone lasten gerekend blij ven; de adoptie dient, binnen door de minister te stellen grenzen, onder de buitengewone lasten gerangschikt te worden; voor de middengroepen moet dfe grens van de niet aftrek bare lasten iets verlaagd worden en voor de hogere inkomens wat hoger uesteld worden; aan gehuwde vrou wen, die in belangrijke mate arbeid verrichten in de onderneming van hun man moet een minimum-ar beidsinkomen van 3.000 toegere kend worden. UTRECHT Het verbondsbestuur van het NW heeft zich gisteren vol ledig achter het beleid van de Neder landse politiebond gesteld. Het NW-bestuur acht het wense lijk dat het politiepersoneel over het jaar 1970 een redelijke vergoeding ontvangt voor „de duidelijke opgetre den spanningen en risico's tengevolge van gewelddadige onrust". De salaris sen in deze sector dienen volgens het verbondsbestuur voor de toekomst te worden aangepast aan de veranderde omstandigheden. Tot de factoren die de taak van de politie aanzienlijk hebben verzwaard, aldus het bestuur, behoren naast de enorme vlucht van het verkeer, de recreatie en het toerisme ook de toe nemende criminaliteit. DI-NSiDAG 24 NOVEMBER 197| BURGH Op 73-jarige leeftijd maandag overleden ds. M. den emeritus-predikant bij de gerei meerde kerken. Zijn laatste ge mi was Zaamslag. Ds. Den Boer heeft achtereen' gens de gemeenten Oudeschoot, \V* zep, Voorschoten (van 1946 tot 19" en Zaamslag gediend. Per 1 juli 1! ging hij met emeritaat. NED. HERV. KERK Beroepen te Nieuw- en St. Jood land, kand. C. J. Kraai te Holyslootl te Hillegersberg, J. Kooien te WerIJ kendam, die bedankte voor Ederveei Aangenomen naar Eist (Gld (val J. Jukema), G. H. Duyvendak H| Voorburg. Emeritaat verleend aan R. Bosdi loo te Wehl. r GEREF. KERKEN Beroepen te Eefde, P. A. Bohlmeyi te Maassluis. GEREF. KERKEN (VrUg.) Bedankt voor Hoogkerk, J. Bomhi te Bergentheim; voor Nieuwleusa R. Koolstra te Driebergen. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te Gorinchem, kand. -ii i W. C. Moerdijk te Apeldoorn. 1 GEREF. GEMEENTEN Bedankt voor Hoofddorp, E. Vene L ma te Zwijndrecht u BAPTISTENGEM. e Emeritaat verleend aan G. W. Ti :h man te Haarlem (gez. red.). ,r rob./1 AMSTERDAM Als we een blik slaan in de Nederlandse kerkgebou wen na de ingebruikneming voor de protestantse eredienst, dan dienen we ons kritisch op te stellen tegenover de vaak verkondigde mening, dat de calvinisten voor hun eredienst ge noegen namen met kale, witgepleister de „preekschuren". Integendele: uit de feiten blijkt, dat het kerkinterieur in de eerste fase van het Nederlandse protestantisme in hoofdzaken en onderdelen liturgisch zinvol en ésthetisch aantrekkelijk moet zijn geweest. Prof. nr. dr. C. A. van Swigchemr de nieuwe buitengewone hoogleraar an de VU in de geschiedenis der ar chitectuur zei dit in zijn inaugurele rede, waarmede hij zijn ambt aan deze uitversiteit aanvaardde. Voor de calvinisten, aldus prof. Van Swigchem, was het kerkgebouw niet een gewijde troonzaal van het sacrament of een plaats van aanbid ding van heiligen en reliquieën. Zij streefden verwijdering na van het geen zij in strijd achtten met het zuivere evangelie en wilden terug keren tot de eenvoud van de kerk der eerste dagen. Zij bouwden in de bestaande ker ken een voor hun diensten passend liturgisch centrum op, bestaande uit voorgangersgestoelten en dooptuin. Zij gaven daarmee aan het inwen dige van het gebouw een nieuwe ruimtelijke ordening. Daarbij werd het koor in de mees te gevallen gehandhaafd, meerma- (Van een onzer ver slaggeefsters) KAMPEN De steenhouwer haalde zijn knecht erbij. De knecht haalde zijn buurman erbij. De buurman haalde zijn familie erbij. Onder ling kwam men tot de conclusie, dat ds. F.Banninkuit Kam pen en zijn vrouw gekke .Amerika nen" waren. Zijn vrouw vond een prachtige steen en hij drukte de Ara bier 10 pond (tien gulden) in zijn hand. En zo werd enige tijd geleden de steen voor de doopvont in de Lutherse Kerk in Kampen in Israël ge kocht. Ds. Bannink, die met zijn vrouw per auto een reis naar het Be loofde Land heeft ge maakt moest de ker- keraad plechtig belo ven een steen vandaar mee te nemen om een doopvont van te hak ken. Eenmaal aangekomen bleek het geen makke lijke zaak te zijn, want al waren er miljoenen stenen de juiste steen werd tot vlak voor het vertrek niet gevonden. Eindelijk kwam men terecht bij een Arabi sche steenhouwer in een klein dorpje. Maar een ongehouwen steen verkopen was iets on gewoons voor de man. De hele buurt werd erbij gehaald. Toen uit het tien dol larbiljet van ds. Ban nink bleek, dat het hem menens was, kwam de hele familie in het geweer. De knecht stofte de steen af, de buurman droeg hem naar de 'auto en de buurvrouwen bo gen diep. Zegenspreu ken uit de Koran daal den op de hoofden neer. Na 6600 kilometer ligt de steen nu in de Lu therse Kerk van Kam pen. len benut voor de viering van h< Heilig Avondmaal. Men was niet kerig van gebrandschilderde gl; mits deze geen superstitie) voorstellingen opleverden m van veel meer betekenis waren geschilderde tekstcartouches en „taferelen" of grote wandborden. Deze vervulden compositorii een belangrijke functie, doch wari tevens liturgisch zinvol. Zij vorm den in de kerk, die nog bij uitstel als algemeen openbaar gebouw gol( en steeds voor iedereen toegankelijl was, met hun gecalligrafeerde tek-] sten en verzen een vorm van 1 stendige predikatie. De Tien Gel den borden namen daarbij de 1 langrijkste plaats in, maar ook h< Credo en het Volmaakte Gebed. Voorts werden de altaren en beel-l den uit de vorige periode vervangen door gildeborden en tekstborden van diverse aard. BARNEVELD Twee studenten van de Vrije Universiteit in Amsterdam zijn door de Barneveldse politie aan gehouden, omdat zij ervan worden verdacht leuzen te hebben gekalkt op openbare gebouwen. „Stop discrimi natie Zuid-Molukkers" stond op ver schillende plaatsen te lezen. De studenten, die ontkennen daar voor verantwoordelijk te zijn, werden aangehouden in een auto, waarin zich verfbussen en andere schildersattri buten bevonden. Vermoedelijk zijn drie ambonnezen bij het kalken be trokken. MAARTENSDIJK Op 62-jarige leeftijd is overleden de vrijgemaakt- gereformeerde predikant ds. J. P. Moerkoert. De begrafenis is donder dagmiddag om drie uur op „Den en Rust" te Bilthoven. Ds. Moerkoert was 22 jaar onder wijzer in Amsterdam. In 1950 ging hij in zendingsdienst naar Indonesië Daar werd hij in 1959 op artikel 8 predikant van de Soembanese vrijge maakte kerken. In 1961 moest hij all gevolg van de politieke moeilijkheden naar Nederland terugkeren. Nadat hij enige jaren hulpdiensten verricht had, werd hij in 1967 predi kant te Maartensdijk. Ds. Moerkoert was ook docent aan de Gereformeer* de Scholengemeenschap te Amers foort.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 2