MAXI SPAAR DE GEVANGENEN' cie grote specialist in Angst voor volkstelling is volkomen ongegrond MANTEL- SPECIALIST Regeling aftrek ziektekosten soepeler MANTELS Reddingsoperatie in buurt van Hanoi y&uüju/n Het Kwartet VS waarschuwen: Geen lepresailles is uiteraard - <- de CBS: Wakker angstpsychose niet aan I Crita) het wccr Voorzichtig met afkoeling Nieuwe spelling id Leidse Courant Dinsdag 24 november 1970 51ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen Directeur: F. Oiemer Hoofdredacteur: Dr. E. Diemer CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" oofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Telefoon 31441 Giro 5893Ó Abonnementsprijzen p. w. 1,26, p. m. f 5,40, p. kw. 16,15 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur De Verenigde Staten zullen alle mogelijke inspanningen blijven doen om in Noord-Vietnam gevangen zittende Amerikaanse militairen te bevrijden, zei gisteren minister Laird van de* fensie. In het verleden waren al meer opdrachten gegeven tot reddingsoperaties. WASHINGTON Amerika heeft Noord-Vietnam gewaar schuwd geen vergeldingsmaatregelen te nemen tegen krijgsge vangenen omdat zij niets te maken hebben gehad met de „red- dingssoperatie" van een Amerikaans vrijwilligerskorps vlak bij de Noordvietnamese hoofdstad Hanoi. „Als er toch represailles wor den genomen, dan houden we de leiders in Hanoi persoonlijk verantwoordelijk", dreigde gis teren president Nixons woord voerder Ronald Ziegler. Eerder had minister Laird van de fensie verslag gedaan van een spcta- culaire actie voor vrijwilligers van leger en luchtmacht om door Noord- Vietnam gevangen genomen mede strijders te bevrijden. Een ontzettingsstrijdmacht van on bekende omvang was zaterdag met helikopters afgezet bij het gevangen kamp te San Te. op ongeveer 35 kilo meter van Hanoi. De operatie was maandenlang voorbereid. Een recent bericht dat zich daar gevangenen bevonden wier DEN HAAG De Tweede Kamer is vanmiddag begonnen met het debat over het wetsont werp tot wijziging van de loon- en inkomstenbelasting. Op de volreep heeft staatssecretaris Grapperhaus nog voorgesteld de aftrekregeling voor ziektekosten te versoepelen. gezondheidstoestand hopeloos was, had de grote stoot tot de actie gege ven. De kleine groep vrijwilligers trof echter een leeg kamp aan. „De ge vangenen waren kennelijk onlangs geëvacueerd", zei minister Laird. Het Noordvietnamese luchtafweer was verrast door de bliksemactie en er was dan ook nauwelijks verzet. Bij de landing, die in het duister werd uitgevoerd, maakte een helikopter een ongelukkige landing en moest worden vernietigd. Niemand raakte gewond. Al met al was de reddings ploeg nog geen uur op Noordvietna mese bodem geweest. Kort na het einde van de missie waren luchtaanvallen begonnen op Noordvietnamese luchtverdedigings- installaties „maar het hield geen noodzakelijk verband met elkaar". Provocatie Senator Fulbright noemde de be vrijdingspoging een provocatie, die van nadelige invloed kan zijn op de pogingen Amerikaanse gevangenen vrij te krijgen. Vriendelijk verzoek om niet zelf het abonnements geld te gireren, maar de ac ceptgirokaart af te wachten, en uitsluitend daarmee te be talen. Met een toestel van Martin Air is een grote hoeveelheid Pakistan verzonden. Hier de inlading van de goederen, hulpgoederen, waaronder meer dan een half miljoen gistermiddag op Schiphol, vitaminetabletten naar het getroffen gebied in Oost- Volgens de gewijzigde regeling zijn ziektekosten aftrekbaar tot 1 1/4 maal het bedrag waarmee deze uitga ven 10 pet. van het onzuivere inko men (tot een maximum van 2000) te boven gaan. Als in het voorafgaande kalenderjaar eveneens aftrek voor ziektekosten is verkregen, dan wordt het bedrag waarmee de uitgaven 10 pet. van het onzuivere inkomen te boven gaan, met 1.5 vermenigvuldigd Het bedrag aan aftrek mag echter nooit hoger ziin dan de werkelijk ge maakte ziektekosten. In de memorie van toelichting wijs* de staatssecretaris op de sterke aan drang die door de Tweede Kamer is uitgeoefend om meer dan het wets ontwerp in ziin huidige vorm doet rekening te houden met situaties waarin de ziektekosten zeer hoog zijr of zich gedurende langere tijd voor doen. AMENDEMENTEN Nog voor het debat in de Kamer begon waren al nkele amendementen aangekondigd. De heer A. de Goede (D'66) heeft voorgesteld bereide of verduurzaamde lardappelen, als pa- tates-frites, chips, aardappelpuree en aardappelpoeder niet onder te bren gen in het tot 14 procent te verhogen btw-tarief, maar in het verlaagde tarief van 4 procent. (voor vervolg zie pag. 2) MEUBELSHOW 25-, 26- en 27 november geopend tot 's avonds 10 uur INTERIEURVERZOBGING RAPENBURG IB Feestelijke gekleurde dikke kaars (middel lijn 5 cm) voor wie een nieuwe abonnee op geeft^ Met kandelaar van sierlijk smeed werk. Brandt minstens 40 uur. Ook leuk om cadeau te geven. Ik geef op als nieuwe abonnee: adres: woonpl._ I betaling per kwartaal maand Mijn naam is: adres: woonpl: 1 Stuur mij de dikke kaars met kandelaar als tegenprestatie Postzegel is niet nodig als u op de envelop schrijft: Nieuwe Leidse Courant, Antwoordnummer 267, Leiden DEN HAAG De directeur- generaal van de statistiek, dr. Verstege, heeft gisteren een krachtig beroep op de pers ge daan de „angstpsychose" rond de komende volkstelling niet aan te wakkeren. „Niemand hoeft bang te zijn voor misbruik van de gegevens die hij verstrekt. Alles is gedaan om de ano nimiteit te beschermen. De kans dat als gevolg van de beantwoording van vragen inbreuk op iemands privacy zal kunnen gebeuren, is nihil". Het CBS, dat zeer verbaasd is over de „angstpsychose", verzekerde dat het niet mogelijk is de anonimiteit nog te vergroten, zelfs al zouden daarvoor kosten nog moeite worden gespaard. „Er is een bijzonder veilige methode opgesteld", zo werd opge merkt. Groepsgewijs Geen enkel individueel gegeven verlaat het CBS. Alleen groepsgewij ze gerangschikte, volkomen anonieme gegevens, worden aan de openbaar heid prijsgegeven, zo beklemtoonde dr. Verstege. Hij wees 'op het grote belang van de statistiek. „Periodiek bijgewerkte statistieken zijn onmisbaar voor alle mogelijke terreinen van zorg, die er in de samenleving zijn (woningbouw, bejaarden-, zieken- en zielszorg, on derwijs. enz.). Een aanwakkeren van de campagne tegen de volkstelling betekent dat te zijner tijd de schaderekening zal worden gepresenteerd aan allen, die met enigerlei vorm van zorg in de samenleving zijn belast. Onmisbaar „De gegevens die wij gaan verza melen zijn onmisbaar voor het treffen van de juiste voorzieningen. De volks telling is echt geen uitvinding van het internationale militaire industriële complex en het is ook niet nodig dat men aan Big Brother denkt, wanneer men de vragen ziet. Ook hoeft men niet te vrezen dat een kolonelsregime erdoor in de hand wordt gewerkt. De vragen die wij stellen, wijken weinig af van die bij vorige volkstellingen", merkte dr. Verstege op. De namen van degenen, die gege vens verstrekken, worden niet ingele zen in de computer en gegevens over een individu worden volkomen ge scheiden van de naam van dat indi vidu. „Er is praktisch geen land ter we reld waar een dergelijke scheiding van naam en adres enerzijds en de gegevens anderzijds wordt gevonden. Dit is een goede zaak die in ver trouwde handen is en het kan alleen maar schade, als er onbestemde angst bestaat voor griezelige computers die weieens door kwaadwilligen zouden kunnen worden bediend". (Zie ook pagina 9) TEL AVTV Israël heeft Egypte ervan beschuldigd binnen vieren twintig uur de bestandsovereenkomst drie maal te hebben geschonden, doordat Egyptische jachtbommenwer pers boven de Israëlische stellingen op de oostelijke oever van het Suez- kanaal hebben gevlogen. Israël heeft klachten ingediend bij de bestands commissie van de Verenigde Naties. In de Israëlische mededeling wordt niet gezegd of de Israëlische lucht macht of de luchtdoelartillerie heeft ingegrepen. Ga de straat op en geef de één een zedenpreek en de ander een gulden en kijk dan eens ivie u het meest acht. JOHNSON „Als u hem kapot durft te slaan, dan krijgt u het geld voor het kopje, dat ik brak." Zon cn maan 25 november: zon op 8.16, onder 16.38; maan op 4.23, onder 14.35; 28 november N.M. Hoog water 25 november: Rotterdam le ge tij 2.24, 2e getij 14.24; Schevenin- gen 0.22—12.47; Vlissingen 11.28—23.55; Willemstad 3.01—15.18. DE BILT Droog en nevelig weer met weinig bewolking. Overwegend matige wind uit zuidoost tot zuid. Vannacht op enkele plaatsen lichte vorst, morgen overdag ongeveer de zelfde temperaturen als van daag. DE BILT Boven Oost-Euro pa handhaaft zich een krachtig hogedrukgebied. Tussen dit ge bied en een gordel van lagedruk, die zich uitstrekt van Noorwegen naar de Golf van Biskaje, staat boven bnze omgeving een zuide lijke stroming. In deze stroming passeerde in de afgelopen nacht een front, waarna het flink opklaarde. In de komende 24 uur trekt een bij het eerder genoemde lage drukgebied behorend koufront met regen over Spanje naar Frankrijk, maar het ziet er niet naar uit dat dit het weer in ons land zal beïvloeden. Met zuidoostelijke winden houdt de aanvoèr van droge luchl aan, met weinig bewolking, waar bij in de'nacht flinke afkoeling zal optreden. Vooruitzichten voor donderdag Aantal uren zon: nul tot vier: min. temp.: van ongeveer nor maal tot vijf Igraden boven nor maal ;max. temp.: van twee gra den onder normaal tot vier gra den boven normaal; kans op een droge periode van minstens 12 uur: 80 procent; kans op een ge heel droog etmaal: 60 procent. BAROMETERSTAND: heden 10 uur 76 cm (1013 millibar) dalend. VANDAAG hebben regering en par lement de discussie geopend over de sociaal-economische situatie in 1971; over de meest wenselijke maatregelen die in dit verband door de regering dienen te worden ge nomen. De positie van de regering leek van tevoren al niet te moeilijk. De be trokken bewindslieden kregen een verdeeld SER-advies voor zich op tafel, dat alle mogelijkheden open liet. Een ander aspect, dat waarschijnlijk nog belangrijker is, lijkt het argu ment van de regering, dat de af koeling van onze verhitte economie al is begonnen, zodat dieper ingrij pen dan de Troonrede aankondigde, niet nodig zal zijn. De regering wijst daarom een verdere verho ging van de zogenaamde wiebel- j tax een voorstel van de SER I van de hand. Een te forse afkoeling van onze eco nomie kan doorschieten naar een j andere kant, wat een te ver terug- I lopen van de investeringen en een j te sterk toenemen van de werk- loosheid kan meebrengen. Wat de betekenis van het debat tus sen regering en parlement sterk matigt, is de bereidheid van de vakbeweging de reële loonstijging in 1971 beneden de toeneming van de produktiviteit te laten blijven. Dit is een uiterst belangrijke en con structieve bijdrage van de werkne mers om volgend jaar de Inflatie i zoveel mogelijk binnen de perken I te houden. Bovendien kan het debat over de loonpolitiek in de Tweede Kamer niet zo veel belangrijks opleveren, omdat de regering nog met het bestuur van de Stichting van de Arbeid moet gaan praten. Het af- I kondigen van een loonpauzc zit er I op dit moment niet in, en ook na het gesprek met de Stichting van de Arbied lijkt dit twijfelachtig. Belangrijker is, dat partijen in het bedrijfsleven eensgezind de handen ineen slaan om de inflatie in het belang van onze welvaart volgend jaar zo krachtig mogelijk te be strijden. En daar begint het geluk kig op te lijken. HET KABINET gaat akkoord met spellingwijziging volgens de eind voorstellen van de commissie-Pée- Wesselings en zal ze in een wets ontwerp aan de Kamer voorleggen. Die voorstellen behelzen een compro mis. Dat is tegenwoordig niet een al te geliefd begrip, maar het is wel steeds hanteerbaar geweest, ook in wat men gerust de spelling strijd van de afgelopen halve eeuw kan noemen. Enerzijds bepleiten leraren en onder wijzers een radicaler aanpak. Die heeft inderdaad voordelen. Spel ling leren kost ontstellend veel tijd, die nuttiger besteed kan worden aan het onderwijs in spreken en stellen. Radicaal vernieuwen (waarbij bij voorbeeld alle woorden met -ei- een -ij- krijgen, en de -d- aan het eind van een woord een -t- wordt) betekent ook het opruimen van een stuk sociaal ongelijkheid, omdat kinderen uit sociaal-zwakke, „taal arme" milieus meer kansen zouden hebben. Bovendien betekent een radicale her ziening dat het een poosje uit ls met nieuwe veranderingen. Ieder een wil nu wel eens een langdurige rust aan het spellingfront. Welnu, zo redeneert men, verander dan zo veel mogelijk tegelijk, dan kunnen we vooruit. Hoe aantrekkelijk ook, het lijkt ons een illusie. Daar is het verzet van geledingen in de maatschappij die minder belang hebben bij wijzi ging, verzet ook van taalgeleerden die met de gematigd-progresieve visie van de commissie-Pée-Wesse- lings wel vrede kunnen hebben, maar het radicalisme van de Ver eniging voor wetenschappelijke spelling en de onderwijswereld af wijzen. Het kabinet wil dan nu de knoop maar doorhakken. Dat betekent, zoals altijd, een gedeeltelijke op lossing. Nu zal weer niemand hele maal tevreden zijn, zodat we over enige tijd wel voor de zesde maal in een mensenleven een nog nieu were spelling krijgen. Het zij zo. Jammer voor de onder wijswereld en zeker voor de schooljeugd, die opgescheept blijft met dictees vol ou's en au's, ei's cn ij's. Gelukkig voor alle pennevoer- ders in de maatschappij, die straks trouwens toch nog een hele om scholing behoeven. AI eens eerder hebben wij de aan dacht gevestigd op een Belgisch voorstel, een academie voor de Ne derlandse taal In het leven te roe pen, die van tijd tot tijd spelling kwesties kan regelen, buiten „de politiek" om. Beter dan een commissie ad hoe, die met haar rapporten onvermijdelijk schokeffecten teweegbrengt, zou een permanent college de spelling af en toe kunnen bijsturen. Dat zal de spellingrust zeker ten goede ko men.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 1