Haasten voor safari! BRITSE ARTSEN WILLEIN ABORTUSWET HANDHAVEN Veel kritiek op hervatting bombardementen Cross wordt gedood als men hem vindt Motorrijder (33) reed door overwegbomen Dienstplichtigen willen wereld- rampenorganisatie FLQ-LEIDER DREIGT: Afscheid van R. Smit Jongen (15) overlijdt aan hard dru^s ESP en PPR kritiseren drs. Bakker Geen grote crematoria Sow jetunie beter bewapend Vechtpartij met Ambonezen in Moordrecht 6 MAANDAG 23 NOVEMBER 19?-== Commercialisering bedreigt ook wilde dieren UTRECHT „Die afstanden daar kunnen wij ons niet voorstellen: Neder land kan bijvoorbeeld met gemak in het Victoria Meer. In Oost- Afrika is milieuvervuiling iets ongekends; alles is nog voor 100 procent in natuurlijke staat." „Toch geloof ik, gezien de toenemende commercialisering van de safari's, dat er over 50 jaar bordjes zullen staan met teksten als „Naar de olifanten" en „Naar de giraffen". Wie nog iets wil zien. moet zich haasten." Dit vertelt de heer M. Vermooten, penningmeester van de Nederlandse Vereniging van Artsen-Auto mobilisten (VVAA), die in 1965 het initiatief nam de reisver- eniging van de VVAA een safari in Oost-Afrika te laten organi seren. Vermooten: Onze belangstel ling voor safari's ontstond door de enthousiaste verhalendie we Huib Goudriaan erover hoorden. We zeiden tegen elkaar: Het moet toch mogelijk zijn met leden van onze vereni ging op safari te gaan?" Bij deze vraag is het niet ge bleven. In februari 1965 ver trok een gezelschap van 21 le den-deelnemers naar Kenia, Tanzania en Oeganda. De reis, die een groot succes werd, is vervolgens elk jaar herhaald. En van 16 oktober tot en met 1 november van dit jaar is de n.v. RVAA (de reisvereniging werd in 1966 een reisbureau) voor de de zesde keer op safari geweest. Op vijf van de zes gehouden sa fari's is de heer Vermooten als reisleider op getreden. Na tal van keren de giraffen, olifanten, ze bra's, krokodillen, leeuwen, neushoorns en wat Oost-Afrika nog meer aan grootwild te bie den heeft, te hebben geobser veerd, gefilmd en gefotogra feerd, is hij niets van zijn en thousiasme verloren. „Oneindig groot?" Hij licht dat graag toe: „Een .echte natuurliefhebber, die wordt gecon fronteerd met de oneindig grootse na tuur en de dieren van Afrika, is ver loren, zou ik bijna zeggen." De safari van de RVAA duurt 17 dagen. De reis begint om zes uur 's avonds op Schiphol: via een KLM- toestel naar Brussel en vandaar per Sabena naar Nairobi, waar de andere dag om ongeveer tien uur 's morgens wordt geland. De afgelopen reis werd het Nairobi National Park (10.500 ha groot maar toch het kleinste park) en het Tsavo National Park bezocht. Dit park (met 2.090 000 ha een oppervlakte van tweederde van Nederland beslaand) is in Kenia het rijkste aan groot wild. Hoe ziet de dag van een safarigan- ger eruit? „We slapen in de zoge naamde lodge, een kamp in de vorm van een „kraal" bestaande uit tweepersoons huisjes. Twee keer per dag wordt een safari gehouden: 's ochtends van 7 tot 10 uur en 's mid dags van 4 tot 7 uur. Vao 10 tot 4 is het te warm en slaapt de natuur." „Het vervoer geschiedt met kleine busjes voor 6 personen, met een Ke- niaanse chauffeur. Een safari is na tuurlijk geen ritje over de autoweg van Utrecht naar Arnhem. Niemand hoeft te lopen, maar het hobbelen door kuilen en beken vermoeit wel. Je moet dit sportief opvatten. Wat het eten betreft: ik heb zelfs in de meest afgelegen kampen nooit eni ge aanmerking kunnen maken." Alleen de camera Safarigangers zijn niet gewapend. ..Het enige wapen is de camera. Ook de begeleider-jachtopziener is niet gewapend. Ik heb overigens nooit ge hoord van ongelukken." Vermooten heeft de dieren van Oost-Afrika in de meest uiteenlo pende houdingen op dia's en films vastgelegd. Hij laat etende leeuwen zien en zegt: „Pa-leeuw jaagt niet dat doen de vrouwtjes wel eet hij eerst de lekkere beetjes van de buit op. Soms is er een oude mannetjes leeuw, die het van jongere heeft ver loren en dan alleen gaat leven en noodgedwongen eet, wat de groep heeft laten liggen. Deze eenzame exemplaren kunnen gevaarlijk wor den voor de kudde van de Masai. De ze dikke leeuw op dit plaatje heeft zich kennelijk volgegeten en rolt zich als een paard in de wei op zijn rug door het gras." „Hier ziet u jachtluipaarden op jacht. Ze lopen in een tirailleurslinie met de leider voorop. Ze bemoeien zich niet met de mensen in hun auto's. Die stinkende dingen zeggen hun niets. Mooie dieren nietwaar? Onbegrijpelijk dat mensen zo'n dier kunnen schieten en vrouwen in zo'n bontmantel kunnen lopen." Als een taak De heer Vermooten kan bijna ver tederend vertellen over de eigen schappen van het grootwild. „Wij spreken in Nederland altiid over de leeuw als de koning der dieren, maar het is frappant dat de leeuw het eni ge wilde dier is, dat tot op een af stand van 20 tot 25 meter uit een auto met afgezette motor en open dak rustig kan worden gefilmd. Geen en kele chauffeur zal dat met een olifant doen. Een olifant kan tot 50 meter worden genaderd, maar dan let de chauffeur voortdurend op." „Zodra dit dier ziin grote flaoore'n opzet, loopt het op de auto in. Bij het fotograferen of filmen van een oli fant, staat de auto ook altijd zo, dat onmiddellijk kan worden weggere den. Is de auto weer zo'n 100 tot 150 meter verwiiderd. dan heeft de oli fant geen interesse meer." „De neushoorn valt het snelst aan; op 50 meter afstand rent hii als een tank in de aanval, met de kop naar beneden, op je in. Als je weg rijdt, draait hii weer af want hii reageert od het geluid. Het onbetrouwbaarst is Safariganger Vermooten: nog een stukje natuur UTRECHT De wetenschappelijk j medewerker drs. J. R. Ritsema van j Eek (33) is zaterdag om het leven ge- I komen toen hij met zijn motor door j de gesloten overwegbomen in Vleuten reed en tegen de trein botste. UTRECHT b Op het-verkeersplein bij het zwembad De Hommel raakte een auto van de weg, viel enkele me ters van het talud en kwam in een sloot tot stilstand. Hierbij kwam de 48-jarige priester W. van Iersel om het leven. Drie mensen werden ge wond. Bij ongelukken elders in het land kwamen om het leven H.Koops (26) te Markelo, D. v. d. Veen (49) te Dantumadeel, W. Marijs (13) en mej. Y. Mellema (17) te Emmeloord, J. H. Rossieau (16) te Lichtenvoorde, B. Groot Antink te Eibergen, Marion Gravestein (22) te Amsterdam. A. Mols (32) te Tilburg, J. Voogt (7) te Diemen. BUSSUM Twee dienstplichtige korporaals willen een effectieve we reldrampenorganisatie. Dit blijkt uit een handtekeningenactie, die de twee soldaten in de Kolonel Palm-kazerne te Bussum zijn begonnen. Zij dringen er bij de regering en het parlement op aan dat deze de oprichting van een dergelijke organi- stie, onder auspiciën van de UNO., bevorderen. De aanleiding van deze aktie is de overstromingsramp in Oost-Pakistan. De dienstplichtigen kunnen zich dan ook uitspreken of zij eventueel uitgezonden willen worden naar het rampgebied aldaar. (Het is de bedoe ling dat deze aktie in andere kazer nes zal worden voortgezet. de Afrikaanse buffel, een ontzèttend sterkë, onprettige jongen, die op de meest onverwachte momenten aan valt." Een andere dia: „Dit is de grijze aap. Zo'n exemplaar was een keer op onze auto geklommen, terwijl er nie mand inzat. Toen konden we niet bij de auto komen. Hij begon op het dak te dansen en liet zijn slagtanden zien. Ik heb toen.in de struiken de pias gespeeld met een zakdoek aan een stok en hem op deze manier hij werd nieuwsgierig weggelokt." „Mijn zoon nam toen een run, sprong in de wagen en reed weg. De aap was weliswaar weer op het dak geklommen, maar door bruusk gas te geven, schrok het dier zo dat het eraf sprong. Een eind verder zijn we in gestapt." Vanaf terras Loopt ook Oost-Afrika niet de kans dat door de opdringende civilisatie dit alles verloren zal gaan? „Zoals ik heb gezegd, zal men zich moeten haasten om nog iets te zien. Ik herinner me dat vijf jaar geleden het safari-kamp in het National Park Murchison Falls uit enkele tentjes bestond. Nu is er een onvoorstelbaar luxe hotel, waar bij wijze van spreken op het terras naar de leeuwen kan worden geke ken." „Vijf jaar geleden heb ik ook mijn eerste nacht in Oost-Afrika in zo'n tentje doorgebracht. Ik zal die nacht nooit vergeten: ik werd wakker door een vreselijk gegil van naar bleek hyena's die 30 meter voor mijn tent aan het vechten waren. Later wen je wel aan nachtelijke geluiden als het blaffen van de hyena's en het rollend gebrul van de leeuwen. „Toen ik na die eerste safari weer op Schiphol stond, zei ik tegen iemand: Wat we gezien hebben is nog een stukje natuur zoals Onze Lieve Heer het ge schapen heeft; die betonmassa hier met de stank van 100.000 auto's hebben wij ervan ge maakt". Misschien dat vluchten voor „die betonmassa" het motief is van de velen die voor de tweede keer inschrijven voor een safari. Vermooten: ,JHet grappige van de safari van dit jaar was dat 9 deelnemers van vorig jaar ook dit keer van de partij waren." Op safari gaan mag dan fasci nerend zijn, maar de reissom van 2.580 per persoon voor 17 dagen is toch vrij hoog? „Met het fotomateriaal, soevenirs en zakgeld komt u op 3000 gulden. Maar u bent dan 17 dagen volle dig verzorgd uit en thuis, terwijl tijdens safari steeds een bus met chauffeur voor u gereed staat. Ik zou zeggen: Gaat u eens spa ren en op safari!" Premie hoger woningverbetering in de winter DEN HAAG Het ministerie van volkshuisvesting en ruimtelijke orde ning heeft besloten de premie voor woningverbetering in de winter te verhogen. De premie voor het verbe teren, splitsen of samenvoegen van particuliere woningen wordt met 20 pet verhoogd als het werk geheel wordt uitgevoerd tussen 1 november 1970 en 1 maart 1971. De uitvoering moet wel gebeuren door bouwvakpa troons of hun personeel. De subsidie is vooral bedoeld om in de winter maanden de werkgelegenheid in het bouwbedrijf te bevorderen. In het Amsterdamse RAI gebouw is zaterdag de hondenschoonheids- wedstrijd Cynophilia gehouden. Op de foto legt een van de bazen de laatste hand aan het toilet van zijn fraaie fox-terrier. PARIJS De Britse diplo maat James Cross, die door het Quebecse bevrijdingsfront is ontvoerd, zal gedood worden als de politie er achter komt waar PIANOFABRIEK GAAT DICHT HOOGEVEEN De ruim dertig personeelsleden van de pianofabriek Rippen in Hoogeveen hebben ontslag aangezegd gekregen, omdat de direc tie de fabriek wil sluiten. Over een afvloeiingsregeling wil de directie overleg voeren met de vakbonden. Het ontslag hangt volgens de direc tie samen met de sterke stijging van lonen en kosten. De „direct®e moet daardoor tot besparingen komen en wil de produktie overbrengen naar het hoofdbedrijf in Ede en het toele veringsbedrijf in Ierland. hij wordt vastgehouden. Een lei der van het front verklaarde in een vraaggesprek, dat 0 ren in Parijs werd gepubliceerd Maar als Cross niet wordt gev» D' den zal hij onvoorwaardelijk wort vrijgelaten. Dit zal gebeuren op o ti jdstip dat de FLQ geschikt acht. i| dus de FLQ-leide.r, die zich Franq Girod noemt. Hij zei dat Cross een andere handeling verdient dan de vermot minister Laporte, die op 10 okl werd ontvoerd en een week later wurgd werd teruggevonden. „Lai was verantwoordelijk voor onze lende. Hij had geknoeid met verl zingen in Quebec", aldus Girod. In twee kranten in Montreal wert gisteren een brief afgedrukt, die va Cross afkomstig zon zijn. Hierin ze de zes weken geleden ontvoerde d plomaat dat hij het goed maakt. Secretaris-generaal DEN HAAG - In gebouw Op Gou den Wieken is zaterdag afscheid ge nomen van de heer R. Smit, secreta ris-generaal van de protestants-chris telijke landelijke kruisvereniging Het Oranje-Groene Kruis. De heer Smit, die met pensioen gaat wordt per 1 december opgevolgd door mr. A. van Mazikj. De voorzitter van het hoofdbestuur, ds. B. van Gin- kel, bood een zonnewijzer aan. Hier na spraken erevoorzitter dr. J. van der Spek en de heer G. J. van Ame- rongen, directeur van het Oranje- Groene Kruis Overijssel, die namens de provinciale en plaatselijke afde ling de aanleg van een vijver bij de bungalow van de heer Smit te Noot dorp schonk. De heer W. van der Hoek, admini strateur van het landelijk bureau, schonk onder meer een bureauklok en mevrouw Smit ontving een zilve ren taartschep. Tijdens de receptie werd het woord gevoerd voor de directeur-generaal van de volksgezondheid, dr. P. Side- rius, en door mr. J. W. van Gelder, voorzitter van Het Groene Kruis, me de namens -het Wit-Gele Kruis, onder de aanbieding van geschenken. Talrijke afgevaaridigden van orga nisaties. instituten, inspecties, stich tingen, kerkelijke instanties, izeken- huizen, fondsen, bonden en verenigin gen gaven van hun belangstelling blijk. EDAM In de nacht van zater dag op zondag is te Edam een vijf tienjarige jongen overleden ten ge volge van het gebruik van hard drugs. De jongen was uit een ziekenhuis weggelopen waar hij als verslaafde was opgenomen. Zaterdagavond had hjj zich op het toilet van een bar een injectie gegeven. SAIGON De hernieuwde Amerikaanse bombardementen op Noord-Vietnam hebben een storm van kritiek veroorzaakt. De leider van de democratische fractie in de Amerikannse se naat, Mike Mansfield, zei dat de aanvallen Amerika opnieuw ver der in de kwestie-Vietnam be trekken. „Het gebeurde zal ver tragend werken op het vinden van een vredesregeling en het terugtrekken van de Amerikaan se troepen." Senator McGovern noemde de luchtaanvallen „bijna ongelooflijk." „Als we de kostbare mislukkingen van de laatste jaren bezien dan is het gewoon dwaas om te denken dat iets kan worden bereikt door dc bom bardementen te hervatten," aldus McGovern. Zowel zaterdag als zondag vielen Amerikaanse jachtbommenwerpers luchtafweerstellingen en bevoorra dingsdepóts in Noord-Vietnam aan. In totaal 400 gevechtstoestellen van luchtmacht en marine bestookten urenlang grote gebieden in Indo- China. Het was de grootste lucht- campagne van de VS sinds zeven maanden. Antwoord Meivin Laird, de Amerikaanse mi nister van defensie, bevestigde de bombardementen. De luchtacties vor men een antwoord op aanvallen op onze onbewapende verkenningsvlieg tuigen, aldus Laird. Hij noemde de aanvallen in overeenstemming met „onze openlijk aangekondigde poli tiek en vastbeslotenheid Amerikaan se levens te beschermen." Volgens Laird is de stopzetting van de Amerikaanse bombardementen op Noord-Vietnam in 1968 geschied met het voorbehoud dat onbewapende verkenningsvliegtuigen hun taak zou den kunnen voortzetten. De Noord- vietnamezen verklaarden dat er geen sprake was van een soort stilzwijgen de overeenkomst waarop Laird doel de. Zes Amerikaanse vliegtuigen zou den bij de aanvallen zijn neerge haald, zo meldde Noord-Vietnam. Van Amerikaanse zijde werd hierover geen bevestiging ontvangen. Het Parijse vredesgesprek schijnt volgens waarnemers door de bom bardementen in gevaar te zijn geko men. Er wordt rekening gehouden met een tijdelijke onderbreking van de besprekingen. UTRECHT De behoefte aan gro te crematoria is voorbij. De bestaande crematoria kunnen een groot gebied bestrijken en nu is het ogenblik ge komen om kleinere crematoria te bouwen met een capaciteit van onge veer 1500 crematies per jaar, zoals die zullen worden opgericht in Schagen en Leeuwarden. Dit zei de voorzitter van de crema torium-vereniging Nederland, de heer F. A. Wolbeek, zaterdag in Utrecht bij de opening van het nieuwe cre matorium in de wijk Overvecht. Het aantal crematies in Nederland stijgt voordurend. Het is opgelopen van ruim 3000 (3,61 pet) in 1959 tot 12.486 (11.59 pet.) in 1969 en 12.275 tot en met oktober 1970. AMSTERDAM Bij een on langs gehouden enquête onder Britse artsen bleek dat twee op de drie van hen van mening waren dat de huidige abortus wet gehandhaafd of verruimd moet worden. Dit zei zaterdag dr. M. Potts. me disch directeur van de internationale federatie voor gezinsplanning te Lon den op een conferentie over abortus in Engeland. Deze was georganiseerd door de Nederlandse vereniging voor sexuele hervorming in Amsterdam. Nadat in 1968 in Engeland de wet op de abortus in werking werd ge steld, is het aantal onwettig geboren kinderen gedaald. Een aantal tehui zen voor ongehuwde moeders kon daardoor worden gesloten, zodat er (Van onze parlementeredactie) AMSTERDAM Het bestuur van de ESP (evangelische soli- dariteitspartij) vindt, dat de dia loog tussen de Nederlandse rege ring en Zuid-Afrika ernstig heeft Noch bjj de voorbereiding van zyn bezoek noch in Zuid-Afrika heeft mi nister Bakker waarborgen geschapen om te voorkomen dat de voorstanders van de apartheid dit Nederlandse be zoek zouden gebruiken voor eigen doeleinden." Verder heeft minister Bakker vol gens de ESP de onvergeeflijke fout gemaakt door indirect een onder scheid te maken tussen kleine en grote apartheid. Hij heeft zich immers waarderend uitgelaten over bepaalde aspecten van het Bantoestambeleid (grote apartheid). Het „comité Zuid-Afrika" doet een dringend beroep op regering en parle ment. de uitlatingen die vice-premier Bakker tijdens zijn reis naar Zuid- GROTE PARTIJ HASJ ONTDEKT AMSTERDAM De Amsterdamse politie heeft de hand weten te leggen op bijna 49 kilo „Nepal"-hasjiesj. Dit is voor zover bekend de grootste par tij die ooit in ons land in een keer in beslag is genomen. De Amsterdamse recherche arres teerde de 32-jarige Amerikaan J. Y. die 46 kilo in zijn bezit had. Hij wei gerde de politie te vertellen waar de hasjiesj vandaan komt. Verder werden in Amsterdam de broers J. S. (24) en R. S. (26) aange houden, die 25 gram opium en twee en een half kilo hasjiesj in hun bezit hadden. De waarde van de partij be draagt 75.000 a ƒ120.000,—. Afrika heeft gedaan te veroordelen. Volgens het comité is de minister volstrekt in gebreke gebleven het standpunt van de Nederlandse rege ring over te brengen, zoals voor de aanvang van de reis is beloofd. Ook de PPR heeft kritiek op de uit latingen van minister Bakker. De partij vindt dat de minister zeer ver gegaan is begrip op te brengen voor de apartheid. Zij vraagt zich af wat de betekenis van deze reis is, voor de gevoelens van Nederland en de be trekkingen met de volkeren van Su riname en de Nederlandse Antillen. ruimte vrijkwam voor moeilijk plaatsbare kinderen. Geen bewijs Daarnaast blijkt dat, afgezien van een positieve mentaliteitsverandering bij Britse artsen, de abortus tegen woordig eenvoudig is uit te voeren zonder grote risico's voor de patiënt. Volgens dr. Potts is er geen bewijs dat een liberalisatie van de wetge ving het totaal aantal abortussen zou doen stijgen. In zeer veel gevallen is de vrouw na het laatste kind dat ze heeftgekregen nog 15 of 20 jaar vruchtbaar. Hij betoogde dat abortus een logische aanvulling is op de be staande voorbehoedmiddelen. In de moderne tijd is er meer kans om een ongewenst kind te krijgen dan in het verleden. Uitsluitend gebruik van voorbehoedmiddelen is niet vol doende. In geval va n verkeerd gebruik moet volgens dr. Potts een legale abortus kunnea worden uitgevoerd. Dat hieraan behoefte bestaat bewijst een Amerikaans onderzoek, waaruit bleek dat meer dan een derde van alle echtparen een ongewenst kind had. Tussen 1945 en 1968 werden in En geland per jaar naar schatting hon derdduizend abortussen verricht, waarvan 15- tot 20.000 op medische indicatie. In 1969 werden 55.000 abor tussen op therapeutische gronden uit gevoerd en in 1970 zullen dit er onge veer 88.000 zijn. Het aantal abortus sen verricht door onbevoegden daalt naar schatting evenredig. WASHINGTON De Sowjetunie geeft drie miljard dollar per jaar meer uit dan de VS voor defensie technologie. Zij zal in de komende paar jaar beter bewapend zijn dan de VS als de huidige lijn zich voortzet. Dit meent dr. John Foster, direc teur voor defensie-onderzoek van het Amerikaanse ministerie van defensie. Een nieuwigheidje uit Cuba: eeijl .,pijpsigaar':, een echte Havana, gdl vormd als pijp. Vaardige handel! rollen het rokertje in minder do<| een kwartier. Een mondstukje all aan een echte pijp completeert hd geheel. Men moet er wel elf, tiaaalft gulden voor neertellen. De pijpsigaaa is al in Brussel gesignaleerd. P MOORDRECHT Zuidmolukse en Nederlandse jongeren zijn gister avond slaags geraakt in de kantine van de voetbalvereniging „Moor drecht". Drie Nederlandse jongens raakten gewond, een van hen moesl naar een ziekenhuis worden overge bracht. De vechtpartij, die leidde tot ver-| nielingen in de kantine, veroorzaakte een gespannen toestand in Moor-I drecht Van de auto van een arts. die in de kantine eerste hulp verleende, werden de ruiten ingegooid Een wa gen van de rijkspolitie werd zwaar beschadigd, toen deze de Ambonese wijk binnenreed De politiemensen wilden de kampraad vragen naar de kantine te komen om de toestand te bespreken. Een agent raakte bij de aanval op de politieauto licht gewond De politie probeerde gisteravond door overleg een rustiger sfeer te scheppen, waarin zij goed slaagde.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 6