Opnieuw felle kritiek van PvdA op minister Schut 15ct.cadeau KAMER KOMT OP VOOR ZWAKKE ONDERNEMERS Meer geld voor sport gevraagd 15ct.vercliend Loonstijgingen doorberekenen Waardering van de CHU Pleidooi voor „onder en bovenschool" Van den Doel wil KVP help en Autoschool in Apeldoorn Middag vrij voor 700 stakende leerlingen Minister ontraadt motie Slecht cijfer voor discriminatie Pleidooi voor Joodse vlie»tuigkapers 9 OONP6RPAP 19 NOVEMBER 1978 (Van onze parleinentsredactie) DEN HAAG Minister Schut van volkshuisvesting en ruim telijke ordening 'heeft het in de Tweede Kamer weer zwaar te verduren gehad van de opposi tie. Woningspecialist Hans van den Doel van de PvdA haalde zwaar uit en maakte er een com plete verkiezingsrede van, de KVP, ARP en CHU evenmin zijn kritiek besparend. Van den Doel werd gevolgd door lijn partijgenoot H. Wierenga, die zei, dat de kabinetsperiode wordt geken merkt door onvoltooide studies, on voltooid overleg, onvoltooide me ningsvorming en door onvoltooide wetsontwerpen. Tegenover deze harde en bittere kritiek stond het opbouwend betoog van de heer C. F. van der Peijl van de CHU. Hij betuigde zijn instem ming met de grondslagen van het beleid. Van een falend beleid kan niet worden gesproken, zei de heer Van der Peijl. De perspectieven, die het beleid op lange termijn biedt zijn van veel groter belang dan het resultaat van een bepaald jaar. De heer Van der Peijl vervolgde: ,Door een samenloop van omstandig heden is het beleid op korte termijn achter gebleven; op lange termijn be looft het beleid van deze minister een succes te worden. De- afgevaardigde van de CHU wees verder op de noodzaak van de contiViuïteit in de bouw. Ook infor meerde hij of er wel voldoende per spectief is voor de financiering van woningbouw. Belastingen fcitiek had de heer Van der Peijl 1, maar deze betrof de staatssecre- ris van financiën, die de onder- oudskosten van eigen woningen in de toekomst niet meer aftrekbaar wil maken. Dit is aanvechtbaar en ver werpelijk, zei het c.h.-Kamerlid. Het onderhoud van de oudere woningen zal nu immers worden verwaarloosd. Over de voorgenomen investerings heffing op de bouwsom van aanne- mingswerken vroeg de heer Van der Peijl of deze maatregel wel het ge wenste effect zou sorteren. Gaat het hier niet eerder om een conjuncturele maatregel dan om een middel om de woningbouw te stimuleren, vroeg hij zich af. Mislukt De heer Hans van den Doel betoog de. dat de bouwplannen van het ka binet op tragische wijze zijn mislukt. In 1963-1966 steeg het aandeel van de volkshuisvesting in de rijksuitgaven van 7.8 pet. tot 11,8 pet. Van 1967 tot 1970 daalde het aandeel weer van 11,4 tot 8,8 pet. De PvdA wil in "de komende vier jaar tenminste 545.000 woningen. Het program-Steenkamp van de KVP houdt het op tenminste 530.000 hui zen. Om de financiering voor de uitvoe ring van het KVP-programma veilig te stellen was de heer Van den Doel zo vriendelijk een amendement op de begroting in te dienen. De heer Van den Doel: De aanvaarding of verwer ping van mijn amendement geeft hel derheid over de vraag of de KVP- fractie bereid is voor het kernpro gramma te staan. De kwantitatieve woningnood is bijna niet verminderd en de kwalitatieve woningnood is groter geworden. De woordvoerder van de PvdA besloot met de woorden: „Zolang de PvdA zal bestaan, zal zij de weg van het parlementair overleg kie zen. Maar in het land neemt helaas het getal toe van hen, van wie de handen jeuken om aan dit machte loos gebrabbel een eind te maken". Vlucht De heer Wieringa maakte zich zor gen over de vlucht uit de stad. Er DEN HAAG ts Met ingang van heden is de zuivelverordening 1970 in werking getreden op grond waarvan het Productschap voor zuivel in ge bieden, waar een excessieve prijscon currentie daartoe aanleiding geeft, een minimum consumentenprijs van 59 cent per liter verpakte gepasteuri seerde melk kan vaststellen. Cassetteband als gids AMSTERDAM Engelssprekende toeristen behoeven bij hun bezichti- ging van Amsterdam geen gids meer in de arm te nemen. Ze kunnen zich- j zelf gaan rondleiden met een speciale cassetteband, die op iedere normale cassetterecorder kan worden afge draaid. Met een speciale kaart van Amster- dam kan de toerist naar de aangege ven punten van de stad lopen, waar j hij het bandje aanzet en dan kan i luisteren naar historische en andere I gegevens. Het idee is afkomstig van de Pan American World Airways, die in bui tenlandse steden al veel succes heeft geboekt met deze nieuwe automati sche gids. Portret Allende niet in alle gebouwen: opbrengst 2,5 ton SANTIAGO De president van Chili, Allende, heeft zijn land een kwart miljoen gulden bespaard door te besluiten dat zijn portret niet meer in de meer dan 15.000 overheidsge bouwen hoeft te hangen. Nu 2 voor ƒ1.13. Wajang, zuiver plantaardig en ongezouten. (Van onze onderwijsredacteur) ZOETERMEER De secretaris-ge neraal van het ministerie van O. en W., mr. M. D. van Wolferen, heeft gisteren de gedachte gelanceerd dc verticale splitsing van schooltypen die naast elkaar staan, te vervangen door een horizontale scheiding van Ongeveer vijftig dames van de actiegroepen Dolle Mina, Man- Vrouw-Maatschappij en de Ne derlandse Vrouwenbeweging hebben gisteren tijdens een de monstratieve mars in Den Haag 'subsidie geëist voor crèches. Met spandoeken gewapend trok de groep naar het Binnenhof, vergezeld door een huisvlijt- kangoeroe. Aan de voorzitter van de vaste Kamercommissie voor CRM, de heer G. A. Kieft, werd een presentje plus een petitie aangeboden. APELDOORN Nadat een actie groep van leerlingen van de Autotech- nische school in Apeldoorn voor gis termiddag een staking had uitgeroe pen, was de schoolleiding zo verstandig de eer aan zichzelf te houden en alle 700 leerlingen een middag vrij te ge ven. In die tijd werd een lerarenver gadering belegd. Een actiegroep ging niet akkoord met het feit, dat de 23-jarige Jurjen 3tot ie Dv 3Iooy aanvaard treedt een vergrijzing op. Het aantal oude (woningen in de steden is veel te groot. Het aantal personen, dat in de drie grote steden bijstand ontvangt, is twee keer zo groot als in het gehele land. De sociaal zwakkeren blijven achter ia de stad. Om deze ontwikkeling tegen te gaan pleitte de afgevaardigde van de PvdA voor een gelijk woongenot bij een gelijke grondprijs. Dit kan naar zijn mening de trek naar kleinere plaatsen tegen gaan. Om deze gelijke grondprijs mogelijk te maken is vol gens hem een wettelijk ingesteld pro vinciaal egalisatiefonds nodig. Mejuffrouw mr. E. A. Haars (c.h.) zag bij het opstellen van de streek plannen nog te weinig uniformiteit. Zij vroeg zich af of het streekplan niet meer invloed moet hebben op de coördinatie van de economische, ver keerstechnische en sociale aspecten. De aanleg van de Rijnpoorthaven op de noordelijke oever van de Nieu we Waterweg deed mejuffrouw Haars vragen welke invloed deze haven op het Westland zal hebben. Het landelijk gebied wordt steeds meer versnipperd door de wegenaan leg. Daarom wilde mejuffrouw Haars in het dichtbevolkte westen dubbel dekswegen en een combinatie van spoorwegen en autowegen. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De Tweede Kamer vindt dat ondernemers, die 65 jaar of ouder zijn en die minder verdienen dan" het minimuminkomen, een uitke ring van ten hoogste vijfduizend gul den moeten krijgen als ze hun be drijfje willen sluiten. Het gaat om zaken die onrendabel en daardoor onverkoopbaar zijn. Gis termiddag werd een motie van die strekking aangenomen, die was inge diend door de heren De Mooy (a r Scholten (chr. hist.), Portheine (lib.) en Peynenburg (kath, v.). Staatssecretaris Van Son (econo mische zaken) had vorige week nogal wat bezwaren laten horen. Volgens hem heeft een dergelijke maatregel geen betekenis voor de herstructure ring van het midden- en kleinbedrijf. Ook zou er geen geld voor beschik baar zijn. De staatssecretaris bleek gisteren van mening te zijn veranderd, zodat het niet tot een conflict kwam tussen de regering en de partijen waarop zijn beleid steunt. Houvast Hij zei aan de motie genoeg hou vast te hebben om te gaan praten met het Ontwikkelings- en Sane ringsfonds hoe de hulp aan de oudere middenstanders het best kon worden verwezenlijkt. „En ik ben er zeker van dat we overeenstemming zullen bereiken", aldus de staatssecretaris. De financiering zal ook geen moei lijkheden meer opleveren: „Een aan passing van de begroting is nodig, maar ik zal van het kabinet zeker de kans krijgen om dat te doen". De mo- tié-De Mooy werd na een rommelig en verward debat met algemene stemmen aangenomen. Minder moeilijkheden leverde de stemming op over de motie-Krosse (kath. v.), hoewel de fractie van D'66 verdeeld was. De tegenstemmers in die fractie reageerden verontwaar digd op de positieve stemverklaring van hun democratische collega Im- kamp. Kennelijk een misverstand. De heer Krosse drong in zijn motie aan op een onderzoek naar de situatie bij het midden- en kleinbedrijf en naar de mogelijkheden van herstruc turering, bijvoorbeeld per streek of per branche. Behalve de heren De Goede, Dijk stra en mejuffrouw Goudsmit van D '66 waren ook PvdA, PPR en Boeren partij tegen. Kolmer maandag van school was ge stuurd. Onder de leerlingen werden pamfletten uitgedeeld, waarin van de directeur werd geëist de student weer op school toe te laten. Als hieraan niet werd voldaan, zou 's middags worden gestaakt. „Ik vraag me af of, als er vanmid dag geen les wordt gegeven, er wel een staking kan worden uitgeroepen", reageerde directeur Sol op het bericht van de staking. Hij zei de betrokken jongen al een half jaar geleden te hebben gewaarschuwd voor het hou den van ontoelaatbare activiteiten. Jurjen had geholpen met het ver spreiden van een pamflet met „on juiste, tendenteuze en ondermijnende gegevens" en dat was de druppel die de emmer deed overlopen. In het pamflet werd kritiek geuit op het voorstel van de directeur tot een re gistratie van absentie door de leerlin gen zelf. Voorbeeld Volgens de aktiegroep heeft de heer Sol met het verwijderen van de leer ling een voorbeeld willen stellen. Jurjen schreef regelmatig in „Kis met", een blad dat werd uitgegeven door het uit leerlingen van de school bestaande „Krities informaatsie sen trum". Behalve over de voorgestelde ab sentieregeling schreef hij kritisch over onder meer de inspraak van de studenten en over het jaarverslag van de school dat hij „belachelijk" noemde. De lieer Sol zei aan de ene kant bewondering te hebben voor de jon gelui, die een klein groepje zo solidair steunen. Aan de andere kant had hij medelijden met hen, omdat de massa door een klein groepje werd gebruikt (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Aan het slot van het debat over de begroting van cultuur, recreatie en maat schappelijk werk lagen nog drie amendementen op tafel, die mi nister Klompé de Kamer stellig had ontraden. Zij had vooral bezwaren tegen het amendement-Vrolijk (soc.), waarin voor de sport om twee miljoen gulden meer subsidie wordt gevraagd. „Ik weet niet waar het geld vandaan moet komen", zei de minister. Mevrouw Dettmeijer-Labberton van de WD was bescheidener in haar wensen. Zij vraagt in haar amendement voor een half miljoen gulden aan experimenten in het ka der van de permanente educatie te onttrekken ten behoeve van de sport. Nu 2 voor ƒ1.05. Wajang, zuiver plantaardig en ongezouten. Ook met dit amendement was de mi nister het niet eens. De contributies van de sportbonden zullen i omhoog moeten, zei ze. Reeds eerder op de dag had minis ter Klompé het voorstel van de heer G. A. Kieft (a.r.) ontraden om de sub sidies voor de sportbonden met 600.000 te verhogen. Dit bedrag wil de de heer Kieft aftrekken van de subsidies .voor het technisch kader van de sportorganisaties. De minister wees er echter op dat de sportorgani saties niet genoeg capabele krachten hebben, zodat de jeugd onvoldoende kan worden opgevangen. Hilversum 3 Minister Klompé zei in haar ant woord aan de Kamer de uitbreiding van de zendtijd van Hilversum 3 erg belangrijk te vinden. De zender zou van 's morgens zeven tot 's avonds ze ven in de lucht kunnen zijn. Het bestuur van de NOS heeft de minister in een brief meegedeeld, dat voor het einde van dit jaar een meer jarenplan zal zijn opgesteld, dat ge baseerd is op realistische toekomst verwachtingen. (Het plan heeft ook betrekking op de uitbreiding van de zendtijd. De heer Vonhoff van de WD dien de een motie in, waarin wordt ge steld, dat het Residentie-orkest en het Rotterdams Phil harmonisch Or kest een eigen positie hebben weten te veroveren. De wens in de liberale motie is in het subsidiebeleid reke ning te houden met deze aparte sta tus. Redt Artis I De PvdA en WD spanden zich een „onderschoor voor 11- a 12-jari- gen tot 14- a 16-jarigen en een „bo venschool" voor leerlingen van 14 a 16 jaar tot 17 a 18 jaar. Zo zou men de bestaande gebouwen op z'n gun stigst kunnen gebruiken en het ont staan van zeer grote scholen van 1000 en meer leerlingen kunnen vermij den. Mr. van Wolferen sprak bij de ope ning van het Erasmus-college, een samenwerkingsschool voor vwo en havo van het openbaar, rooms-katho- liek en protestant-christelijk onder wijs. Hij wees o.a. op de steeds vaker klinkende vraag of het onderscheid gesplitst in twee afdelingen, nog ge handhaafd dient te worden. Er is dui delijk een tendens naar een onge deeld vwo. Daarnaast besprak de secretaris generaal het minder markant worden van de scheidslijnen tussen het hoger beroepsonderwijs en het wetenschap pelijk onderwijs. Toch stellen wij nog altijd leerlingen op 13 14-jarige leef tijd voor de historisch beladen keuze tussen voorbereidend wetenschappe lijk onderwijs en havo. Om die vroegtijdige beslissing te ontlopen worden op diverse scholen pogingen ondernomen de brugperiode niet tot één jaar te beperken. Zo wil de school in Zoetermeer een pto- grammaschool worden waarbij pas na de derde klas de splitsing in vwo en havo geschiedt. Volgens mr. Van Wolferen is de structuur van wo-ha- vo met gescheiden schooltypen naast elkaar, ondanks de gemeenschappe lijke brugperiode, niet flexibel ge noeg. Dit zeker niet voor de beste havo-leerlingen en de matig begaaf- - den die vwo volgen. Als de beide schooltypen niet opge bouwd zouden worden uit leerjaren met een bepaalde leerstof, maar wan neer de continuïteit van de leerstof centraal zou staan en elke leerling daarbij z'n eigen tempo zou kunnen volgen, dan zou men met soepele groeperingen van de leerlingen havo en vwo in elkaar kunnen schuiven. Er zijn dan leerlingen die in vier vijf of zes jaar een havo-niveau be reiken, terwijl anderen in vijf, zes of zeven jaar tot een vwo-niveau kun nen komen. De keuze havo/vwo wordt dan op een natuurlijke wijze tijdens het leerproces tot stand ge bracht In aansluiting hierop bracht de secretaris-generaal zijn suggestie van een onderschool-vwo/havo en een bovenschool'vwo/havo naar vo ren. SAN DIEGO Uit een opiniepei ling, die de Amerikaanse onderwijs commissie onder 90.000 schoolgaande kinderen heeft laten houden, blijkt dat de meeste jonge Amerikanen wel op de hoogte zijn van de belang rijkste sociale problemen van het land, maar over een beperkte kennis beschikken wat betreft politieke pro cessen en de rassendiscriminatie. Zo kon bijvoorbeeld slechts 41 pro cent van de ondervraagde dertienja rigen een voorbeeld geven van ras sendiscriminatie. Twee veteranen uit Vietnam, Joe en Bill, legden gisteren voor de subcommissie van de Ame rikaanse Senaat voor alcoholis me en riarcotische middelen ver klaringen af over het marihua nagebruik door Amerikanen in Vietnam tijdens de gevechten. Beide militairen, van wie de achternamen niet zijn vrijgege ven, hebben in Amerika een opleiding gevolgd, gericht op de behandeling van verslaafden om hen voor de dienst te behouden. Dreesmann: Permanente druk op de marges AMSTERDAM „Hoezeer de ontwikkeling van 1969 voor een groot aantal bedrijven het ren- tabiliteitsprobleem heeft ver zwaard, is in de loop van 1970 duidelijk gebleken. Voor een aantal ondernemingen, ook binnen onze sector, was de da ling van de rentabiliteit aanzienlek. vooral in om de Amsterdamse dieren tuin Artis van de ondergang te red den. Staatssecretaris Van de Poel zag als oplossing voor Artis, dat de ge meente Amsterdam binnen eigen be groting een half miljoen gulden zou vrijmaken voor Artis. Hij deelde mee, dat het advies van de commissie van deskundigen over twee jaar gereed zou zijn. „Dan ligt Artis allang in elkaar", zei mevrouw Brautigam (soc.). Zij vroeg op de begroting een half miljoen op te voeren om de dieren tuin te redden. Ook de heer Vonhoff (lib.) kwam met een amendement. Hij vroeg verlaging van een andere post op de begroting om Artis te helpen. Er hebben zich enige opzienbarende fusies binnen het grootwinkelbedrijf voorgedaan", zei vanmiddag de heer j W. J. R. Dreesmann, voorzitter van de i raad voor het grootwinkelbedrijf in 1 zijn jaarrede. "De permanente druk op de mar ges hebben de laatste jaren zeer stellig een rol gespeeld in de afval race, die aan de gang is. En dat in een periode waarin het loonbeleid steeds vrijer werd en steeds op nieuw jaarlijkse loonstijgingen tot stand kwamen die ver uitgingen bo ven de stijging van de produktiviteit. Gevolgd Loonstijgingen die bij een zö krap pe arbeidsmarkt ook moeten worden gevolgd door bedrijfstakken die ge zien hun arbeidsintensief karakter weinig mogelijkheden tot verhoging van de produktiviteit ten dienste staan", aldus de heer Dreesmann. "Als de overheid systematisch doorberekening van loonkostenstij gingen. die boven de produktiviteits- stüging uitgaan, tegengaat ontstaat een permanente druk op de renta biliteit die misschien enkele jaren binnenshuis kan worden gehoiiden, maar op iets langere termijn fataal De door de maatregel vanl juli ont stane loonkostenstijging bedraagt in het grootwinkelbedrijf circa 2,5 pro cent, wat bij doorberekening in de prijzen zou neerkomen op ongeveer 0,5 procent. "Ik noem deze cijfers om te laten zien hoe noodzakelijk het is de gevolgen van een sociale maat regel als een verlaging' 'van de leef tijd van het miniumloon goed te overwegen," zei de heer Dreesmann. CALCUTTA Een vooraan staande regeringsfunctionaris in West-Bengalen is gisteren door mili tante communistische jongeren dood gestoken. Sinds de centrale regering van India het bestuur over West Bengalen heeft overgenomen, nadat de door communisten beheerste rege ring uiteengevallen was, zijn in deze provincie 341 moorden gepleegd, ter wijl er 13.529 mensen zijn gearres teerd. AMSTERDAM Het Nederlandse solidariteitscomité voor de Joden in Rusland, waarin de drie Joodse kerk genootschappen en verscheidene Zio nistische organisaties zijn vertegen woordigd, heeft in een telegram Rus land gevraagd het proces, dat vrijdag wordt gevoerd tegen twintig Joodse vliegtuigkapers, niet te laten door gaan. Het comité stelt, dat de Joden slechts naar Israël wilden en niet van plan waren anti-Russische propagan da te bedrijven. Verder wijst het comité de Rus sische president op het feit dat de Russische grondwet Joden toestaat naar Israël te gaan, hetgeen in de praktijk vrijwel altijd onmogelijk blijkt te zijn.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 9