Opleiding van artsen veel breder opzetten Hulp Pakistan loopt vast op gebrek transport Wapenhulp brengt Israël in een sterkere positie Amstelveen moet niet uitbreiden Dr. Wiardi Beckmanstichting bepleit nieuwe aanpak volksgezondheid AKKOORD VAN WARSCHAU GEPARAFEERD Beroep VN op Portugal Treinverkeer Turkije hersteld Geen steun voor vestiging in Zeeland Staking in Reggio DIRECTIE VAN SCHIPHOL: PONOERDlAp 19 NOVEMBER 1970 WARSCHAU De ministers van juitenlandse zaken van Polen en West-Duitsland hebben gisteren in Warschau het verdrag geparafeerd dat de betrekkingen tussen beide anden moet normaliseren. De offi- -ciële ondertekening, waarvoor Bonds kanselier Brandt naar de Poolse hoofdstad zal reizen, is waarschijn lijk op 10 december. De volledige tekst van het verdrag zal morgen worden gepubliceerd. Aangenomen wordt dat de Bonds republiek de Oder-Neisse-grens heeft erkend, die Polen na de Tweede Wereldoorlog grote stukken van Duits gebied gaf. Warschau zou heb ben toegestemd in de emigratie van zo'n honderdduizend Poolse staats burgers van Duitse afkoYnst naar de Bondsrepubliek. DACCA In Oost-Pakistan Eieren hulpwerkers dekens van de gevangenissen om de •levenden van de storm de dr amp, die door honger, torst, ziekte en uitputting wor- len bedreigd, ten minste enige aramte te bezorgen. Colijn Waarschijnlijk zullen velen zich [eërgerd hebben aan de aanhef van iet artikel over watervervuiling van Ir. Golterman in het Zondagsblad van aterdag jl. Hij vond het nodig dr. Colijn in zijn ;raf nog een trap na te geven door te 'ertellen dat deze aan de vooravond Van de Duitse inval van 10 mei 1940 ins aanraadde rustig te gaan slapen. Deze leugen kwam uit de rode hoek en heeft jaren de ronde gedaan. Het wordt nu echter wel eens tijd om dr. Colijn met rust te laten. Deze heeft de bekende woorden gezegd op 11 maart 1936 naar aanleiding van de iezetting van het Rijnland door Hitier. Dit was een zaak voor de geallieerden. In mei 1940 wad De Geer ministér- president en deze heeft niets gezegd: üj sliep zelf al. Leiden a. h. Labee (U hebt gelijk: Colijn deed zijn vaak geciteerde uitspraak inderdaad op 11 maart 1936. In ons gesprek met de heer Golterman kwam dit verhaal o- ver Colijn ter sprake en deed dienst als treffende associatie met de situatie nu ten aanzien van de milieuvervuiling. Daarbij liepen we in de valkuil van het hardnekkige verhaal bijna een legende van Colijn die in 1940 het Nederlandse volk zou hebben gesust en naar bed zou hebb engestuurd. Er is dus sprake van een wijdverbreid misverstand. In geen geval willen we Colijn „een trap na" geven. Trouwens: Colijn trad in augustus 1939 af als mi nister-president red.) Ziekteverzuim Ik wil gaarne reageren op een arti kel in uw krant over prof. dr. P Mun tendam. die het stijgende ziektever zuim in ons land aanstipte. Hij raadde onder meer het drinkva- ter te fluorideren. Maar dan vraag ik me toch wel af of hij genoeg geïnfor meerd is. Ik heb namelijk een paar artikelen van artsen gelezen die me nen dat fluor in het drinkwater zelfs gevaarlijk is voor de nieren. Het lijkt mij dat de onkosten voor de'ziekenfondsen en het verzuim van het werk meer oplopen bij nierkwalen dan door bezoekjes aan de tandarts. Een citaat uit het bewuste artikel van die arts: fluor is een cumulatief vergift, dus een stof die niet geheel wordt uitgescheiden naar zich in het lichaam opstapelt. Een afremming van levende cellen Geringe weerstand te gen infecties. Nierpatiënten lopen ge vaar enz. Ik ga liever naar de tand arts GOUDA Mevr. N. H. van Driel- Molenaar In Dacca stapelen de hulpgoederen uit het buitenland zich op, maar er z|jn lang. niet genoeg vervoermidde len om ze naar het rampgebied over te brengen. In persberichten worden nu astro nomische dodencijfers vermeld van anderhalf tot twee miljoen. Officieel staat het dodental op 34.000, maar met talrijke gebieden is nog geen con tact mogelijk geweest. Studenten demonstreerden woens dag in Dacca tegen de gebrekkige reddingsacties. Hun woede richtte zich vooral tegen het plaatselijke radiostation, dat volgens hen onjuiste inlichtingen over de cycloon had ver spreid en later de omvang van de ramp voor de bevolking had verzwe gen. Mikpunt van kritiek wal ook de minister van voorlichting, Sjerarly, die in de ogen van een groot deel van de Oostpakistaanse intelligentsia de overheersing van de westelijke pro vincie van het land symboliseert. De politieke spanning in Oost-Pakistan, al aanwezig in verband met naderen de verkiezingen (op 7 decembeer), lijkt door de ramp aanzienlijk gestegen. GENEVE Communistisch China heeft tot nog toe het grootste bedrag toegezegd voor hulpverlening aan Oost-Pakistan. Het Rode Kruis in communistisch China beloofde een bedrag van 1.242.000 dollar, hetgeen meer is dan de helft van het totaal aan baargeld en hulpvoorraden be drag van 2.070.000 dollar, dat door twintig Rode Kruisorganisaties is ge schonken of toegezegd. Volgende week dinsdag zal van Schiphol een vliegtuig met 34 ton aan hulpgoederen naar het rampgebied vertrekken. Het toestel zal een lading van 15.000 dekens en een grote hoe veelheid 'zuivelprodukten aan boord hebben. Wederopbouw Da NOVIB pleegt overleg met de FAO om, wanneer de eerste hulp is verleend, een aantal wederopbouw- projekten te helpen opzetten en fi nancieren. De zeven Nederlandse hulp organisaties, die zich hebben ver enigd in de nationale aktie „Oost-Pa kistan". werken samen via het giro nummer 777 van het Nederlandsche Roode Kruis. Na oplossing van een geschil over de besturing van de toestellen, wor den vandaag in Oost-Pakistan zes Amerikaanse helikopters verwacht. Pakistan had aangedrongen op leve ring van helikopters en vliegtuigen, die door Pakistaanse piloten zouden worden gevlogen. Toen de betrokken landen weigerden hierop in te gaan, zou de Pakistaanse regering hebben toegegeven. NEW YORK Nederland was gisteren een van de tien tegenstem mers in de dekolonisatiecomissie van de YN over een resolutie, waarin alle pogingen om met het blanke minder heidsbewind van Smith te onderhan delen over de toekomst van Rhodesië in strijd werd verklaard met de VN- besluiten. De Nederlandse delegatie onthield zich van stemming over de resolutie j waarin er bij Portugal op werd aan- i gedrongen onafhankelijkheid te ver lenen aan zijn Afrikaanse kolonies. Beide voorstellen werden met gro- I te meerderheid aangenomen. In Warschau werd gisteren het Pools-Westduitse verdrag gepa rafeerd. Voor Bonn tekehde mi nister Scheel (buitenlandse za ken), voor Polen zijn collega Jedrychowski (rechts). In het midden de Poolse premier Cy- rankiewicz. ISTANBOEL Het treinverkeer van Turkije met de rest van Europa is gisteravond hervat, nadat de door Bulgarije en Griekenland opgelegde beperkingen in verband met de cho lera-epidemie in Turkije waren ver zacht. AMSTERDAM De artsen opleiding is ontoereikend voor de samenleving van vandaag. Deze zou aanmerkelijk ver breed moeten worden, o.a. met de inzichten van sociologie en sociale psychologie. Dat is bij voorbeeld van belang ten aan zien van afwijkend gedrag, min derheidsgroepen of delinquen ten. Dit is een van de stellingen in een gisteren verschenen rapport van de dr. Wiardi Beckmanstichting, (het we tenschappelijk bureau van de PvdA) over de volksgezondheid. Het rapport legt nadrukkelijk een verband tussen de lichamelijke ei> geestelijkè volksgezondheid en bepleit voor de toekomst een geheel nieuwe koers. Naast verbetering van de artsenop leiding wordt gepleit voor breder ge oriënteerde centra in de wijken, die de plaats moeten innemen van het ziekenhuis, voor de instelling van een „La dame aux Camélias", de be roemde roman van Alexander Du mas, wordt op het ogenblik voor de Italiaailse televisie verfilmd, maar dan in een moderne versie. Hoofd rolspeelster is de Italiaanse Greta Garbo, de charmante Rossella Falk, die de rol vertolkt van Margherite Gauthier. ombudsman en een nieuw ministerie voor maatschappelijk welzijn. In dit ministerie moeten alle huidige taken worden gebundeld van het mi nisterie van CRM, van Volksgezond heid en enige taken van justitie op het gebied van de kinderbescherming en de reclassering. Volgens het rapport moet in de wijken een nieuw type gezondheids centrum tot stand komen, dat alle aspecten van de gezondheid omvat. Ook het medisch-maatschappelijk werk en de sociale dienstverlening dienen hierbij te worden betrokken. Bepleit wordt verder een drastische herwaardering van de rol van de vrouw in de samenleving. Het kin derrecht moet worden uitgebouwd, alternatieve samenlevingsvormen be schermd en echtscheiding alleen be lemmerd als geen voor alle partijen aanvaardbare regeling voor de kin deren kan worden gerealiseerd. Over het dienstbetoon van de over heid zegt het rapport: „Ambtenaren zijn dienaren van het publiek en mogen zich niet verbergen achter hun loket, hun anonimiteit of hun chef. Ambtenaren die in dienstbaarheid aan het publiek tekortschieten, moeten kunnen worden ontslagen." Voor de nieuwe organisatievormen op het gebied van de volksgezondheid bepleiten de samenstellers het opdelen van ons land in regio's van ongeveer één miljoen mensen, indeling van deze regio's in streken van 200.000 mensen en indeling van deze streken inwij ken. Financiering van deze wensen zou, aldus de rapporteurs, kunnen geschie den via de instelling van een integrale volksverzekering. (Vervolg van pagina 1) WASHINGTON De uitge breide Amerikaanse militaire steun zal Israël ontegenzeggelijk in een betere positie brengen. Dit zei de Israëlische minister van buitenlandse zaken, Abba Eban, na afloop van een gesprek met zijn Amerikaanse ambtge noot Rogers. Eban zei dat hij Rogers zijn erken telijkheid had betuigd voor president Nixons verzoek aan het congres om een aanvullend krediet van 1,8 mil jard voor wapenverkopen aan Israël. Aangenomen wordt echter dat Eban er tegelijk op gewezen heeft dat zijn land een afzonderlijke kredietaan vraag geprefereerd zou hebben in het besef dat het Amerikaanse congres daar welwillend tegenover staat. Nu het verzoek in één pakket is onder gebracht met aanvragen voor andere landen staat Nixon waarschijnlijk krachtig verzet van het congres te wachten. Eban bevestigde min of meer dat Israël niet langer volledige verwijde ring eist van de Russische raketten uit de Suezkanaalzone, die daar sinds het bestand op 7 augustus zijn ge- installeerd. Israël is nog steeds van oordeel dat ze weggehaald moeten worden, maar moest het feit onder ogen zien dat het er de afgelopen drie maanden niet in geslaagd was dat doel te bereiken. Gunnar Jarring, VN-bemiddelaar in het Nabije Oosten-conflict, heeft zijn pogingen het Arabisch-Israëlische vredesgesprek op gang te brengen, gestaakt Hij keert terug naar zijn post als Zweeds ambassadeur in Mos kou. Syrië Tot president van Syrië is gisteren benoemd Ahmed Khatib (42), een le raar in de Arabische taal. Hij werd voor de hoogste functie gekozen door De ziekenhuizen zitten |n steeds groter zorgen door het gebrek aan verplegend personeel. En daarmee mogen we allemaal in de zorgen zit ten, want we zijn allemaal potentiële patiënten en wee ons. wanneer we net op het ogenblik ko men, dat er geen verpleegster of verpleger meer beschikbaar is Velen zien als redmiddel een dienstplichtjaar voor meisjes. Vol gens de getallen zou dat een oplos sing zijn. maar de verwezelijking stuit op een groot aantal bezwaren. Ik laat nu buiten beschouwing, dat een gedwongen hulpverlening wel eens averechts kan uitvallen. Ten slotte zouden de dienstplichtige meis jes immers toch niet aan werkelijke verpleging mogen toekomen, tenzij ze een kadercursus zouden volgen Ook is het geen bezwaar dat meis jes gangen zouden boenen, overigens met moderne apparatuur. De dienst plichtige jongens kruipen door de modder en dat vinden zc ook alle maal geen pretje. De grootste moeilijkheid is, dat er een apparaat van controle zou moe ten worden ingesteld en er het ge vaar dreigt dat wie niet in dienst wil, zich door een bliksemhuwelijk aan de plicht onttrekt. De gehuwde dienstplichtige man kan zijn dienst rustig doen, maar als de jonge vrouw in verwachting raakt kan moeilijk geëist worden, dat ze haar verplichte jaar toch vol maakt. Een sociaal jaar heeft louter ideëel gezien alles voor, maar de praktijk zal zich toch moeten richten op haar, die werkelijk sociaal gevoel hebben. Natuurlijk kan opvoeding daarbij een grote rol spelen, maar al te gro te verwachtingen behoeft men daar niet van te hebben. Als het lukt gaat het te langzaam om nu. binnen afzienbare tijd, tot resultaten te komen. De reserve zit, daar is men het wel over eens, voor een directe ver- Help! lichting in de gehuwde vrouwen met een diploma in de kast. Maar voor haar is er het bezwaar van de nachtdiensten en weekend diensten, want de vrouw wil wel werken maar dan alleen in de uren dat het gezin er geen last van on dervindt Als merkwaardige tegen stelling echter is er het gegeven, dat vele gehuwde vrouwen met ver pleegstersdiploma wel ingeschreven staan bij de particuliere uitzendbu reaus waar dikwijls juist voor de nacht een particuliere verpleegster wordt gevraagd. Hoogst waarschijnlijk speelt het uurloon, dat in de particuliere sector veel hoger ligt dan in een vast zie- kenhuisverband, hierbij een rol. Waaruit zou blijken, dat we het toch niet te veel in het zuiver idealistische moeten zoeken. Het probleem zit veel dieper. De nood zit niet alleen in het aantal verpleegsters, maar ook in het tekort aan hulp van huishoudelijke aard, die bijvoorbeeld gegeven kan wor den aan bejaarden die zelfstandig wonen. Dat wil zeggen in de sector van het eenvoudige werk, dat toch zo noodzakelijk gedaan moet wor den. Wanneer het vakkundig verplegen en al het bijkomende werk volko men gescheiden zouden kunnen wor den, een richting die men wel reeds ingeslagen heeft, maar waarvan het einddoel nog niet bereikt is, zouden waarschijnlijk meer gediplomeerden voor het vak behouden blijven. Wat eigenlijk een verplichting legt op al degenen, die geen roeping voor het verpleegvak he"bben, maar wel tijd en vaardigheid voor de dage lijkse huishoudelijke werkjes en bo vendien die tijd en energie niet in geld beloond behoeven te zien. Dat moeten vele duizenden zijn in vele leeftijdscategorieën en in veel maatschappelijke klassen. Helaas zullen ze nooit te mobilise ren zijn door welke maatregel ook. Alleen de stem van hun geweten zal hen kunnen oproepen en dat is te dikwijls maar een heel zwak geluid- het voorlopig bestuur van de socialis tische Baath-partij, dat gevormd werd nadat generaal Al Assad vori ge week de marxistische leiding van de partij aan de kant had gezet. Kha tib, vroeger uiterst links, zou de laat ste tijd de kant van de gematigden hebben gekozen. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De Tweede kamer voelt er niets voor om middelgrote en hoogwaardige industrieën, die zich in Zeeland willen vestigen, financieel te steunen. De heer Nederhorst (PvdA) had daartoe een motie ingediend, om dat volgens hem die bedrijfstak on dervertegenwoordigd is in Zeeland en omdat de investeringspremieregeling voor die provincie beëindigd is. KVP, CHU en ARP waren tegen. Zij hebben vertrouwen in de ontwik keling van het Scheldebekken. Bo vendien heeft de regering toegezegd dat ze maatregelen zal nemen als blijkt dat Zeeland zich niet zelfstan dig kan ontwikkelen. Deze zienswijze werd naar voren gebracht door dr. B. Goudzwaard (a.r.). De heer Joekes (lib.) sloot zich daarbij aan. PvdA, D '66, PPR en CPN stemden voor de motie Nederhorst. Een andere motie van de heer Ne derhorst om maatregelen te nemen waardoor de Nederlandse industrie zich kan aanpassen als Nederland de ontwikkelingslanden meer kansen geeft om hun producten hier kwijt te raken, haalde het ook niet. Volgens minister Nelissen van Eco nomische Zaken onderschrijft de re gering het principe van de motie Ne derhorst, maar vindt ze het te vroeg om daar nu al een uitspraak over te doen. PvdA, DS '70. PSP. PPR en de ARP waren voor de motie. REGGIO Het actiecomité van Reggio di Calabria, dat drie maanden lang de agitatie in deze Italiaanse stad heeft geleid, heeft gisteren opge roepen tot een algemene staking. Volgens het actiecomité zetten de autoriteiten in Rome te weinig spoed achter hun belofte nogmaals te on derzoeken of Reggio dan wel Cantan- zaro de hoofdstad van het district dient te worden. De spanning is in de stad terugge keerd en de politie heeft uit vrees voor nieuwe ongeregeldheden barri caden rond het stadhuis opgeworpen. - SCHIPHOL De directie van de NV Luchthaven Schiphol heeft de gemeente Amstelveen op het hart gedrukt af te zien van verdere uitbreiding met nieuwe woonwijken in het prak tisch nog onbebouwde gebied tussen Uithoorn en zuidelijk Amstelveen. De directie zei dat dit gebied ligt onder de aan- en uitvliegzone van baan 14-32. die mogelijk in de toe komst intensiever zal worden ge bruikt. Bovendien moet dit gebied naar de mening van de directie be schikbaar blijven voor mogelijke uit- i breiding van Schiphol. I Gesproken wordt over de aanleg van een oost-westbaan. waarvan het verlengde zich uitstrekt over het thans nog onbebouwde terrein. De ze derde baan zou een deel van het verkeer van de zogenaamde bulder- baan kunnen overnemen en dus Amstelveen-Buitenveldert enigszins kunnen ontlasten van de geluids hinder. Indien men de waarschuwing van de directie in de wind slaat, dan lopen de toekomstige bewoners van het gebied tussen Amstelveen en Uit hoorn grote kans evenveel geluids hinder te krijgen als de mensen, die momenteel onder de luchtcorri- dors wonen. Een bebouwingsplan voor dit gebiedis een paar weken geleden aan de luchthaven toegezonden met het verzoek om commentaar. De lucht haven heeft inmiddels al een be zwaar ingediend tegen de hoogte van de bedrijfspanden er kantoren, die uitging boven de door de lucht haven reeds gehanteerde norm voor gebieden in het verlengde van startbanen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 7