Kritiek op Leidse Sociale Dienst na fraude-geval Soms heb ik het gevoel, alsof een stukje van mijn lichaam afsterft Chris Elderbroek heeft C er geen dag spijt van t Belofte zal eens volle werkelijkheid worden TENNISCLUB HT( WIL UITBREIDEN Ger Hungerink raakte helemaal in de ban van go Officier verwondert zich „De mensen, die go spelen, kun je onderbrengen in de categorie langharig tuig" VOORSCHOTEN A AR KRAAKTE MEER DAN 50 AUTO'S Dr. Blake spreekt in Pieterskerk V erkeersre geling Utrecht sebrug Begrotingsmarathon in één week Kunstmarkt in Ambachtshuis KATWIJK AAN ZEE EEN BEZORGER Bent U nog geen lid van een kruisvereniging NIEUWE IEIDSE COURANT DONDERDAG 19 NOVEMBER 1| KATWIJK De Ned. Christen- Vrouwenbond afd. Katwjjk „dorp", hield een ledenvergadering, waarin ds. G. Toornvliet sprak over: „Hoe behouden wij ons geloof in deze tyd?". Ds. Toornvliet merkte op dat ons geloof een aangevochten groot heid is en dat juist in deze tyd zal moeten blijken waarop wy ons ge loof funderen. Allerwege tracht men grote brok ken troost weg te exegetiseren; men blijft nergens meer van af. De laatste waarheden komen onder het ontleed mes van de wetenschap. De God-is- dood-theologie wint terrein. Bij dit alles dient de christen te bedenken dat aan de door God gegeven Chris- Promoties te Leiden LEIDEN De heer A. C. A. Jan sen uit Leiden is gepromoveerd tot dortor in de faculteit der wiskunde en natuurwetenschappen op proef schrift getiteld „Angiotensine III (synthese en eigenschappen van eni ge des-Asp-analoga)". De promotor was prof. dr E. Havinga. Mej. J. K. Merkelijn uit Leider dorp is gepromoveerd tot doctor in de faculteit der wiskunde en natuur wetenschappen op proefschrift geti teld (A determination of the lumino sity function of radiogalaxies at 400 and 2700 MHZ. De promotor was prof, dr J. H. Oort. De heer H. C. Booij uit Geleen is gepromoveerd tot doctor in de facul teit der wiskunde en natuurweten schappen op proefschrift getiteld „Ef fect of superimposed steady shear flow on dynamic properties of poly meric fluids''. De promotor was prof, dr A. J. Staverman. LEIDEN Voordat de win ter komt. is Gemeentewerken driftig aan het herbestraten ge slagen. Zo liggen nu de Kore- vaarstraai, de Nieuibe Beesten markt, de Oude Singel, het Ra penburg en de Johan de Witt- straat gedeeltelijk open. In de Johan de Wittstraat wordt een nieuwe riolering aangelegd. De foto is op het Rapenburg ge nomen. tus alle macht is gegeven in hemel d op aarde. Wét ook in deje wem T mag verschuiven „Zijn belofte v een nieuwe aarde zal eens vo| P werkelijkheid worden. Wij behouden ons geloof door weten dat Christus voor ons bidt dat Hij ons zal bewaren voor de vt, T_ zoekingen van de boze, verzoeking die ons in allerlei vorm, vooral godsdienstig, in deze tijd tegemtf1 komen. Met een opwekking om staa de te blijven in het geloof, beslo ds. Toornvliet zijn rede. Er volgde hierop nog een vjpJ breide bespreking. Toekomst van de studentengemeente LEIDEN Vandaag wordt ondjZ: auspiciën van de Nederlandse Chrihi ten-Studenten Vereniging i mensa van 'Sanctus Augustinus', R penburg 24, een discussie-avond ovtG bestaan en betekenis van de stude tengemeente en de studentenparocl gehouden. Binnen ön buiten de st denten gemeente vindt steeds bezinning plaats over de toekom Voor sommigen is de vraag van al dan niet voortbestaan in het g ding. Maar ieder ziet in, dat nieut wegen moeten worden ingeslagt Over de richting moet intensief wa den overlegd. Op de discussie-avond, die om ad uur begint, wordt het overleg in br der kring dan die van de student gemeente en de studentenparocl gevoerd. Onder meer zullen enke schrijvers van een kritische brochui verschenen in de Elthetoreeks van i N.C.S.V., aanwezig zijn, naast ve tegenwoordigers van gemeente parochie. Ieder die zich betrokken voelt deze vorm van christelijke gemeen is welkom. Accent op bekering bij Leger des Heil VALKENBURG Voor de ll Valkenburg van de Christenvro wenbond sprak gisteravond in zaal van de hervormde kerk i joor Vons uit Leiden van het I ger des Heils. Ze vertelde oi het ontstaan en de geschiedei van het Leger, dat destijds do William Booth is gesticht en nu 85 landen aanwezig is In 1865 werd met het werk Amsterdam begonnen en in 1889 Leiden. In het begin had het Legi des tleils het erg moeilijk. Er w maar weinig begrip voor. Voo en tegenstanders voerden w veldslagen. In Leiden was by eerste bijeenkomst een geweldil politiemacht op de been gebract gezien de ervaringen elders, ma er gebeurde niets, aldus rnajo* Vons. Wij leggen het accent op de b kering. Sociale verbetering is <x van groot belang. Lichamelfll nood staat zeker niet los van ge< telijke, want aan mensen met lej magen is het maar moeilijk Evangelie uit te dragen. HAZERSWOUDE Het bestu^ van de Hazerswoudse Tennis Clfl heeft bij B. en W. een plan ingfj diend betreffende de uitbreidii van het tennispark in óe wijk Rh.' nenburch. In dit voorstel is uitgegaan vi de uitbreiding met éér baan rri oefengelegenheid. Het wordt oo noodzakelijk geacht by de bane 3 en 4 een terrasje, een speel? legenheid voor de kinderen en e« schuilgelegenheid aan te brengfl DEN HAAG Zowel de officier van justitie als de politierechter zat gisteren perplex na het aanhoren van de verklaringen van een 40-jarige Leidenaar. De man stond terecht terzake van valse opga ven aan de Sociale Dienst van Leiden; dit zou in Voorschoten zijn begonnen. LEIDEN Nou, daar sta je dan. Voor een keurig geverfde deur in de Rynstraat met op de deurpost een plastic naambordje: Hun-ger- ink 24 x bellen. Eerst denk je nog, dat je nodig eens een bezoekje aan de oogarts moet brengen, maar by herlezing kom je tot de conclusie, dat het met je gezichtsvermogen nog wel redeiyk is gesteld. Er staat inderdaad 24 x. Tot die geruststellende conclusie ge komen. doemt er een volgend pro bleem op. Eerst overweeg je nog in volle ernst twee dozijn maal op het knopje te drukken, maar na enkele ogenblikken overpeinzing, schiet je in de lach. Zonder over het waarom na te denken, laat ik de bei tweemaal rinkelen. Met een brede zwaai schiet de deur open. Wat onwennig stap ik de met oucie kranten bezaaide gang binnen en klim de loperloze, don kere trap op. Dan sta ik in de huis kamer van Ger Hunkerink, 27 jaar, wiskundeleraar aan een lyceum in Haarlem. Wie mocht denken, dat de nakomelingen van Pythagoras hun woonruimte inrichten in de vorm van vierkanten, trapeziums en gelijkbenige driehoeken, ver- gist zich schromelijk. Chaos Hunkerinks kamer heeft in ieder geval niets gemeen met de orde in de wiskunde. In zijn kamer heerst een bijna onbeschrijflijke chaos. Al zijn bezittingen heeft hij uitge staldin een ruimte ran nog geen vier bij vier. En dat op een manier, die zelfs de meest fervente tegen stander van netheid de haren doet rijzen. Een paar kartonnen dozen rn een plaat hardboard vormen een tafel, waarop stapels lectuur liggen uit gestald. Een orgel, een bandrecor der, een platenwisselaar, een radio, een afdrukaparaat voor foto's, een potkacheltje, een uitpuilende boe kenkast, een bed, drie stoelen, een kruken en een fikse hoeveelheid los materiaal completeren de in richting. Ger duikt zelf in de diepe fauteuil. Voor mij blijven er alleen nog maar stoelen over. waar de veren doorheen komen. Veiligheidshalve kies ik dus maar. met Gers toe stemming. het bed. Voor de grap Wat maakt een wiskundeleraar ei genlijk interessant voor een ver haal? Wat rommel in zijn kamer is natuurlijk wel een aardige bij komstigheid, maar een essentieel gegeven om een verhaal aan op te hangen, vormt het beslist niet. Ook niet het bordje met 24x bellen, dcct Ger Hunkerink „zomaar, voor de grap" heeft opgehangen. „Ik vind het gewoon leuk om de reacties van de mensen te horen". Wel het feit, dat Ger Hunkerink tot de wei nige mensen behoort, die het go spel beoefenen. Van de tweehon derd mensen, die in Nederland bij een po-club zijn aangesloten, be hoort hij tot de top. Bij de Neder landse kampioenschappen eindigde hij op de gedeelde derde plaats. Onderuit zittend in zijn luie fau teuil. rum-colaatje in de hand, ver telt hij over zijn spel. „Ik ben er eigenlijk op een wat vreemde manier aangekomen. Toen ik elf jaar geleden in Leiden kwam studeren, zag ik het een keer spelen bij de studentenvereni ging 'Catena' Met mijn vriend, die boven woont, heb ik toen thuis een tienkampje gespeeld. We had den wat eigen spelregels opgesteld, die volkomen van de oorspronkelij ke afweken. Ik hoorde toen op de radio, dat er in Amsterdam een go-club bestond en daar ben ik eens een kijk-e gaan nemen. Daar na was ik r-ieenlijk verloren. Ik raakte verschrikkelijk gefascineerd door het spei en verslond er tien tallen boeken over". Go is een oud bordspel met eigenlijk maar één spelregel. Door stenen op een bord met 362 vakjes te zet ten, moet je proberen een zo groot mogelijk gebied af te bakenen. Om het allemaal precies te omschrij ven. is niet gemakkelijk. Maar als u het nader wilt bekijken, moet u op maandagavond eens naar Ster renlaantje 7 gaan. Daar zijn leden van de Leidse go-dub, die door Hungerink is opgericht, bezig met hun onderlinge competitie. En daar zijn ook altijd mensen aanwezig, die je de eerste beginselen van go «rillen bijbrengen. Verschil Maar om nog even terug te komen op het gesprek met Ger Hunge rink. Terwijl ik steeds meer eigen aardige dingen ontdek, zoals sta pels lege eierrekken, een plakker- tje met het woordje „gratis" op het raam en een losse wijzerplaat van een klok aan de wand, ver telt hij maar door. Ik gefascineerd door de ongewone omgeving, raak het verband soms kwijt en beperk me tot het noteren van een paan- opmerkelijke uitspraken. „Het verschil lussen schaken en go is gemakkelijk aan te geven", zegt de gebaarde Hungerink. „Go is een spel dat is ontdekt en schaken is uitgevonden. In de loop der eeu wen heeft men voor het schaak spel een aantal-regels verzonnen, die met elkaar het spel vormen. Bij go is dat heel anders. Go is eigenlijk een verzameling wiskun dige stellingen, die in spelvorm worden uitgevoerd"'. Go wordt in Nederland voornamelijk door studenten en afgestudeerden gespeeld. „Andere mensen kunnen in ons gezelschap maar moeilijk wennen. Enfin, u hebt het zelf ge zien. De mensen, die go spelen, kun je meestal wel onderbrengen in de categorie „langharig tuig". Sinister Ger Hungerink gaat helemaal in zijn spel op. „Als ik het speel, vereen zelvig ik me helemaal met de stel ling op het bord. Als er een groep je van me dood gaat veen term, die slaat op het verloren gaan van een aantal stenen), heb ik het ge voel, alsof er ook een stukje van mijn lichaam afsterft". „Dus ei genlijk maar een sinister spelletje met de dood" antwoordde ik. Ik kreeg echter lik op stuk. Want Ger Hungerink citeerde de oud- wereldkampioen schaken Emanuel Lasker, die eens zei: „Als er op andere planeten redelijk denkende wezens bestaan, en als ze op die planeten ook spelen kennen, dan zal go daar qéker bij" rijn". DEN HAAG „V treft het niet" zei gisteren de Haagse politierechter tegen een 22-jarige Voorschotense grondwerker. „De officier van jus titie woont zelf ook in Voorschoten en kent u goed". De grondwerker stond terecht ter zake van een grote serie misdrijven zoals het kraken van meer dan vijftig auto's, inbraakjes, diefstallen en joy riding. Hij was al eerder in voorlo pige hechtenis genomen maar na goede beloften op vrije voeten ge steld. Meteen begon hij toen weer aan zijn nachtelijke escapades. s „Ga liever vroeger naar bed", ad viseerde de rechter hem. „Op bed gaan de meeste mensen dood", repliceerde de grondwerker. De officier eiste 16 weken gevan genisstraf, waarvan vier weken voor waardelijk; de politierechter veroor deelde de Voorschotenaar tot 12 we ken gevangenisstraf, waarvan vier weken voorwaardelijk met een proef tijd van drie jaar. Er stond nóg een grondwerker te recht, een 24-jarige Alphenaar. Ook deze maakte volgens de tenlastelege- ging van de nacht een dag; op één van zijn nachtelijke tochten zou hij een fokschaap hebben gestolen uit een weiland, waarna hij bet dier op primitieve wijze zou hebben geslacht. Hij werd 'tot drie weken gevangenis straf veroordeeld: zijn ..compagnon", een 19-jarige betonwerker, tot drie weken gevangenisstraf voorwaarde lijk. Indirecte aanleiding voor de valse aangiften was 'n alimentatiekwestie; de van de Leidenaar gescheiden vroegere echtgenote was inmiddels met een ander hertrouwd. De Leidenaar zou aan niet opge geven bijverdiensten 14.000,heb ben ontvangen. Hij gaf steeds op geen inkomsten te hebben, en ver klaarde na zijn aanhouding, dat de Leidse Sociale Dienst hiervan op de hoogte was. Om dat te onderzoeken, werd enige tijd geleden de verdere behandeling van de zaak aangehou den. De politierechter deelde gisteren mee. dat de verklaringen van de Leidenaar voor een deel juist bic ken te zijn. De Sociale Dienst had een en ander wel laten onderzoeken maar dat duurde heel lang. „Maar al wist de dienst er van, LEIDEN Woensdag, 25 novem ber arriveert dr. Lee van Antwerp, de Governor General of the General Society of Mayflower Descendants, met een groep van circa 90 afstam melingen van de groep Puriteinen die in 1620 met de Mayflower naar Amerika overstaken. Deze groep, die twee dagen In ho tel Holiday Inn alhier zal verbly- ven, komt speciaal naar Leiden om de Thanksgiving Dienst in de Pie terskerk op donderdag 26 november 11.00 uur by te wonen. Ten aanzien van deze Thanksgi ving dienst zy nog vermeld dat deze geleid zal worden door dr. E. C. Blake, opvolger van dr. W. A. Vis ser 't Hooft als secretaris-generaal van de Wereldraad van Kerken te Genève. Dr. Lee van Antwerp en zyn groep zyn op woensdag, 25 november des avonds gastheren tijdens een diner in Holiday Inn. De Stichting Pilgrim Fathers Her denking 1970 biedt, mede gezien het feit dat met de Thanksgiving Dienst het Pilgrim Fathers Jaar wordt af gesloten, de groep van dr. Lee van Antwerp, na de kerkdienst een lunch aan in Holiday Inn. Na deze lunch vertrekt de groep naar Delfshaven om daar de dienst in de Pilgrim Fathers Kerk bij te wonen. Daarna gaat de groep naar kasteel Oud-Wassenaar voor het Thanksgiving Dinner. ZOETERWOUDE Het kruispunt Dorpstraat - Dr Kortmannstraat - Veldrichtstraat is belangrijk verbe- terd door het wanbrengen van weg markeringen. Voor een gedeelte van' de Veldzichtstraat is een parkeer verbod ingesteld terwyl de Dorps straat een zebra is aangelegd. Aan sluitend zijn op de wegen buiten de bebouwde kom asstrepen aange bracht. uw opgaven waren vals", zo stelde de politierechter gisteren. De Lei denaar erkende dit. Op een vraag van de rechter of hij het te veel genoten geld aan de Sociale Dienst had terugbetaald, antwoordde de Leidenaar, dat. daarover nooit was gepraat. „Er blijven in deze zaak wel enige vragen", aldus de officier van jus- Zondagmiddagconcert in de Gehoorzaal LEIDEN Zoals in meer grote steden reeds gebeurt, organiseert K&O binnenkort een concert op de zondagmiddag. Voor dit doel hééft zij een kamermuziekensemble uit genodigd nl. het Rheinlsches Kam- merorchester. Dit orkest staat onder leiding van Thomas Baldner. Twee solisten zullen hun medewerking verlenen nl. de uit Boedapest afkom stige violist Albert Kocsis en de fluitist Jerry Felmlee uit New York. Voor de pauze vermeldt het pro gramma werken van Joh. Seb. Bach. Na de pauze volgt Bela Bartok. Dit concert dat in de grote zaal van de Stadsgehoorzaal wordt ge geven is op zondag 29 november om 2 uur. LEIDEN De verkeersregeling bij de Utrechtsebrug wordt verbeterd. Voor een deel is dit al gebeurd door een betere aansluiting van de Plan tage op de Plantagelaan te maken en de mogelijkheid te openen voor (brom-)fietsers om, komend van de Hoge Rijndijk, rechtstreeks de Hoge- woerd te bereiken. Er zal nu nog een met verkeerslichten beveiligde voetgangersoversteekplaats op de Utrechtsebrug worden gemaakt. Hier voor is een nieuwe regelautomaat nodig, die het tevens mogelijk maakt de van de Hoge Rijndijk komende fietsers een langere groene faze te geven. LEIDEN Er is voor de behande ling van de gemeentebegroting ge broken met het systeem van ue laat ste jaren, dat erop neerkwam, dat de behandeling werd onderbroken door pauzedagerr. De burgemeester wil de zaak nu in één week rond hebben. Hiervoor is uitgetrokken de week van maandag 14 tot en met vrijdag 18 december. Dagelijks zal zowel 's middags als 's avonds worden ver gaderd zodat de raad die week dan iedere dag zo'n tjen uur bijeen zal zijn. Op de begindag, maandag 14 de cember, wordt alleen 's avonds ver gaderd. Sint naar Oegstgeest per helikopter OEGSTGEEST De intocht van St. Nicolaas vindt zaterdag, 21 no vember, plaats op het A.S.C.-terreln aan de De Kempenaerstraat. 14.15 uur: optredep van de Oegst- geester Wilbert Drummers; 14.30 uyr: Bandshow door een Leids Muziekgezelschap 14.50 uur: Aankomst Zwarte Pieten; 15.00 uur: Landing van de helikopter; 15.05 uur: Ontvangst Sint Nicolaas door wethouder J. S. Thorn; 16.30 uur: Vertrek. Alle kinderen moeten plaats ne men op de tribune. In verband met de toegenomen verkeersdrukte acht het bestuur van Oegstgeest Actief het niet langer ver antwoord een rondrit te houden. LEIDEN 18 november, Acad. examens: kand. kunstgeschiedenis mej. M. E. Th. de Grooth Den Haag. mej. W. E. Labouchere (Velp Gld), de heer W. F. Rappard (Den Haag). title", en ik verwonder my er in hoge mate over, dat geen regeling voor de terugbetaling is getroffen". Hy eiste 500,boete en vyf we ken voorwaardelyke gevangenisstraf. Het vonnis luidde: 300.— boete en vyf weken voorwaardelyk. VOORSCHOTEN De Voorscho tense Kunstkring houdt ook dit jaar een kunstmarkt in het Ambachtshuis. De openingstijden zijn vrijdag 27 november van 2 tot 9 uur; zaterdag 28 van 10 tot 9 uur en zondag 29 van 2 tot 9 uur. Van meer dan 20 leden van de V.K.K. worden tekeningen, foto's, keramiek, grafiek, sieraden, skulp- turen en penningen te koop aange boden. De opening is donderdagavond 26 november om half negen door de marktmeester van Voorschoten, de heer J. Lekkerkerker. LEIDEN Een 19-jarige Katwyk- sc stak gistermiddag om kwart voor één nogal weifelend de voetgangers- oversteekplaats op dc Vismarkt over. Ze deed een paar stappen achteruit en kwam daarby in botsing met een 18-jarige bromfietsster. Beide meisjes zyn met een hersenschudding door de EHD naar het academisch ziekenhuis gebracht. De Nieuwe Leidse Courant vraagt voor direct te Katwijk aan Zee, Moet wel om 4 uur met bezorgen beginnen. Geen incasso. Nadere inlichtingen afdeling inspectie. Nieuwe Leidse Courant. Steenstraat 37. Telefoon 01710—31441 Nu is het nog mogelijk lid te worden voor inschrijfgeld van 2,50. (Contributie 15.— p. jr) Na 1 jan a.s wordt het inschrijfgeld namelijk 20.— Het inschrijfgeld van 2.50 blijft echter gehandhaafd voor gehuwden gedurende 2 jaren na de datum van sluiting van het huwelyk. Voor hen die van elders worden overgeschreven zal geen inschrijfgeld worden geheven. DE KRUISVERENIGINGEN VAN KATWIJK HILLEGOM Woensdag 2 december is er 's avonds van 8 tot 9.30 lier receptie in het speeltuingebouw Weerestein ter gelegenheid van het goud je huwelijksfeest van het echtpaar Chr. Elderbroek. Nu al in de bruidsdag te: staan er vele bloemstukken in hun huis aan de Dr. A. Kuyperlaan 18. vo Chris Elderbroek leerde zijn vrouw 50 jaar geleden kennen op de chr. zanfne vereniging „Zingt den Heer". De bruidegom, bij vele Hillegommèrs beket to werd in Alphen geboren en kwam op11-jarige leeftijd naar H\llegom. Aa he vankelijk wilde hij muziekleraar worden en kreeg dan ook pianoles, ma eet uiteindelijk won de voetbal het toch. Eerst werkte hij bij drukkerij Velthuys Hamberg. Hij speelde in zijn vt da tijd in Hillinen. Op 34-jarige leeftijd kwam hij in dienst van de gemeet als kantonnier. In zijn 30-jarige dienst leerden vele plaatsgenoten hem lee8'1 nen. "1 De bruid is afkomstig uit Groningen. Ook zij trok naar Hillegom en op ivo eerste avond, dat ze bij „Zingt den Heer" kwam, zei Chris tot zijn vriend die is voor mij. Ik heb er nog geen dag spijt van gehad, zegt een lachern» bruidegom. Het echtpaar kreeg 10 kinderen, van wie er nog 9 irt leVen zijn. Verder er 22 kleinkinderen. We hebben een fijn koppel, aldus de bruid.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 4