MILJARD DOLLAR MEER Commentaren Senaat: Nog geen oordeel minister Bakker over Speurtocht naar vermiste kotter Het Kwartet (Rita) Iets kouder Helft voor defensie Israël President Nixon vraagt Congres Cambodja rekent op 155 miljoen r VRIJDAGAVOND KOOPAVOND Woninginrichting C. Ja Lau Zn. Vijf man aan boord Texel-26 Geen tuniekpak op de kleuterschool Draag geen bont van uitstervende diersoorten Nieuwe Leidse Courant Donderdag 19 november 1970 51ste jaargang Directeur: F. Diemer Hoofdredacteur: Dr. E. Diemer CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" vooraanstaande prot. christelijke dagbladen Hieuwt jofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Telefoon 31441 Abonnementsprijzen p. w. 1,26, p. m. 5,40, p. kw. 16,15 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Menigeen verbeeldt zich een dierenvriend te zijn, omdat hij een gevangen vogel eten geeft. ANONIEM kunnen beter op jullie gras veld spelen. Wij hebben niet zo'n goede glasverzekering." DE BILT Boven het zeege bied tussen IJsland en Schot land bevindt zich al dagenlang een depressie. Tussen deze de pressie en een hogedrukgebied bij de Azoren staat een westelijke stroming, waarin storingen mee trekken. Een dergelijke storing lag vandaag bovèn de Noordzee en veroorzaakte vooral aan de kust veel wind. Morgen zal ons land zich in wat minder zachte lucht bevinden, die aan de achterzijde vpn de storing in onze richting stroomt. Deze lucht is onstabiel van op bouw. zodat de kans op buien unwezig blijft. De wind neemt shter geleidelijk in kracht af. Vooruitzichten voor zaterdag: aantal uren zon: nul tot drie; min. temp.: omstreeks normaal; max. temp.: omstreeks normaal; kans op een droge periode van minstens 12 uur: 50 procent; kans op een geheel droog etmaal: 20 procent. Barometerstand: heden 10 uur 73.2. cm (975 millibar) dalend. Zon en maan 20 november: zon op 8.08; on der 16.43; maan op 23.40, onder 13.41; 21 november L.K. Hoog water 20 november: Rotterdam le ge tij 9.21, 2e getij 22.08; Schevenin- gen 7.3019.54; Vlissingen 6.38—19.03; Willemstad 10.16—22.45. Igraëls minister van buitenlandse ^aken, Eban. is ingeno men met Nixons verzoek aan het Congres. Hij had echter de voorkeur gegeven aan een afzonderlijke kredietaanvrage Lering WASHINGTON President Nixon heeft het Amerikaanse Congres gisteren verzocht een miljard dollar extra uit te trekken voor buitenlandse hulp. De helft van dit bedrag is bestemd voor militaire hulp aan Israël. In een speciale boodschap aan het Congres zegt de president, dat de extra gelden nodig zqn voor de uitvdering van zijn plan een groter deel van de de- fensielasten op de Amerikaanse troepen in het buitenland te verminderen. Behalve Israël zullen Cambodja, Zuid-Korea en Zuid-Vietnam de voornaamste ontvangers zijn van de extra gelden. Het verzoek om extra middelen voor buitenlandse hulp is een deel het gevolg van de ontwikkelingen in Cambodja en het Nabije Oosten. Deze gebeurtenissen konden niet worden voorzien toen Nixon in januari van dit jaar een bedrag van 2.2 miljard dollar vroeg voor buitenlandse hulp in het belastingjaar 1971. In Washington is voorts verklaard dat de modernisering van het Zuid- koreaanse leger ongeveer 750 miljoen dollar zal gaan kosten, verdeeld over lijf jaar. De president heeft voorts het Con gres nog een extra bedrag van 65 miljoen dollar gevraagd voor Zuid- Vietnam. „Dit geld", zei hij, „was bij zonder belangrijk om het succes te verzekeren van ons Vietnamiserings- programma". „De Verenigde Staten zullen zich niet uit de wereld gaan terugtrek ken", aldus president Nixon, „maar de jaren '60 hebben geleerd dat het voor de VS niet noodzakelijk en even min mogelijk is het zwaarste deel te dragen van de verdediging en de eco nomische vooruitgang van zijn bond genoten en vrienden, „die nu bereid zijn en In staat om een toenemend aandeel van die last op eigen schou ders te nemen". Kredieten Van de ruim een miljard dollar, die president Nixon ter beschikking wil gaan stellen, is de helft bestemd voor Israël in de vorm van kredieten die dit land moeten helpen „materieel aan te schaffen voor zijn verdediging en ter verlichting van de economische druk. die een gevolg is van de toege nomen militaire behoeften". De president wil ook financiële hulp verlenen aan de Arabische lan den, namelijk dertig miljoen dollar voor Jordanië en vijf miljoen dollar voor Libanon. Nationalistisch China krijgt 100 miljoen dollar, samen met Griekenland en Turkije, en Indonesië 30 miljoen dollar. Cambodja moet, al dus de Amerikaanse president, 155 miljoen dollar ontvangen waarvan 70 miljoen als economische en 85 mil joen als militaire steun. Het laatste bedrag voor zeventig procent in de vorm van munitie. van 7—10 uur. Levendaal 98 Leiden. Uitlatingen over Transkei Koningin Juliana en prins Bern- hard worden begroet door de acteur Rex Harrison bij hun aankomst voor het galadiner in Londen ter gelegenheid van het congres van het World Life Fund. BRUSSEL In België zullen als I gevolg van de invoering van de BTW de prijzen van sigaretten per 1 ja nuari met 10 14 cent per pakje stij gen. De sigaretten kosten nu nog on geveer 1,25 per pakje. CUBA HEEFT LERING getrokken uit de dit jaar mislukte poging, tien miljoen ton suiker te produ ceren om de wereld te bewijzen, dat de revolutie van Fidel Castro was geslaagd. Het pakte verkeerd uit: het streefgetal werd bij lange na niet gehaald; ondeskundigheid had tot kwaliteitsverlies geleid; ook andere sectoren van de economie werden ontwricht. Castro gaat het nu wat kalmer aan doen: volgens het Joegoslavische persbureau Tanjocg wil hij volgend jaar streven naar een opbrengst van 6.5 miljoen ton suiker, zonder dat de andere sectoren van de eco nomie eronder lijden. Ook mogen geen vrijwilligers meedoen, als hun hulp ten koste zou gaan van hun normale werkzaamheden. In Havanna zou men er overigens ook goed aan doen, Rusland onder druk te zetten om meer voor de Cubaan se suikeroogst te betalen. Lukt dat niet, dan kan het nog beter probe ren naar andere afzetmarkten uit te kijken. Intussen kan het maat regelen nemen om ook andere pro- dukten dan suikerriet te gaan ver- bonwen. Rekening PRESIDENT NIXON heeft het Con gres de rekening gepresenteerd voor de verplichtingen, welke Amerika in de loop van dit begrotingsjaar met name Israël en Cambodja op zich heeft genomen. Het gaat om een fors bedrag. De cijfers spreken een duidelijke taal, al moet niet worden vergeten, dat een deel van het geld voor Israël bestemd is (als krediet) ter verlichting van de economische druk als gevolg van de oorlogstoe stand. Merkwaardig is echter de opmerking van president Nixon, dat de extra gelden nodig zijn voor uitvoering tan zijn plan, een groter deel van de defensielasten op de Ameri kaanse troepen in het buitenland te verminderen. Als men ziet dat de militaire en economische hulp voornamelijk naar Israël en Cambodja gaan, waar Amerikaanse troepen geen recht streeks militaire verplichtingen hebben, valt die vermindering moeilijk te bespeuren. OUDESCHILD Ongeveer tien Texelse kotters zoeken op de Noordzee naar het vissers schip Texel-26 „De tijd zal het leren", die sinds gistermorgen met vijf man aan boord ten noordwesten van Texel wordt vermist. IS DIT UW TOEKOMST? Snel ontwikk. verkooporgan. vraagt een jong en representatief DIRECTIE-MEDEWERKER (24—30 jaar) Ruime ontwikkeling, boekh. kennis, organ- en leidinggevende kapacitei- Aanvangsalaris 13 tot 16 mille. Gegadigden, die menen aan de ge stelde eisen te voldoen, verzoeken wij uitvoerig te schrijven onder nr. 3867 bureau v. d. blad. Texel-26 was dinsdagmorgen uit gevaren en zou gistermorgen weer terug moeten zijn. In de nacht van dinsdag op woensdag is er nog radio contact geweest; daarna is niets meer van het schip vernomen. De leeftijd van de vijf opvarenden varieert van 15 tot 26 jaar. De ver miste schippers zijn G. van der Star Czn., Klaas van der Star Jzn., L. Eel- man Czn., C. Witte en B. Visser, allen van Texel. Eigenaar van het schip is W. Griek te Oudeschild. DEN HAAG De Rijkspolitie op Schiphol krijgt over enkele maanden vier' gepantserde personeelsvoertui- gen ter beveiliging van vliegtuigen, die mogelijk door kapers kunnen worden bedreigd. Indien nodig zullen ze ook worden gebruikt om bemanning en passa giers naar het vliegtuig te brengen. In eerste instantie geldt deze maat regel de vliegtuigen van El Al. De pantserwagens hebben de vorm van bestelauto's. Ze rijden niet op rupsbanden. (Van onze parlementsredaktie) DEN HAAG Leden van de Eerste Kamer, wat geschrokken over de uitlatingen van minister Bakker over Transkei, hebben gisteren bij de replieken geen oordeel willen uitspreken. Zij wilden niet afgaan op berichten in kranten, maar de minister er zelf eerst over horen. Ook minister-president De Jong zei, dat hij eerst met minister Bakker wilde spreken. Eerder had de premier gezegd, dat de regering de apart heidspolitiek stellig afwijst. Niet'al leen in principe, maar ook practisch. De heer De Jong twijfelde er geen ogenblik aan, dat minister Bakker er precies zo over dacht. Prof. J. W. van Hulst van de CHU, die een lange reis door Zuid-Afrika heeft gemaakt en ook Transkei be zocht, merkte op, dat men wel onder de indruk kan komen van bepaalde prestaties, „Maar wij veroordelen principieel de apartheid en het gaat om de politieke uitgangspunten van de regering." Over de homofilie merkte prof. Van Hulst op, dat elke discriminatie de CHU volstrekt vreemd is. Ook in dit opzicht moet vooral gelet worden op de menswaardigheid van de mede mens en dient de maatschappij tole rant te worden. De PvdA-fraktieleider J. B. Broeksz, die in eerste instantie had gepleit voor een legaal, wettelijk hu welijk tussen homofielen, zei later te vreden te zijn met een officiële regi stratie van de samenwoning. Mr. 11. van Riel (lib.) praatte nog even de kwestie van staatssecretaris Duynstee uit, die teveel zou hebben gezegd in een interview. Dat de pre mier en ook de staatssecretaris van hun spijt hadden blijk gegeven stelde de heer Van Riel tevreden. Voor hem was het een kleine, maar niet onbe langrijke staatsrechtelijke kwestie geweest. Desgevraagd zei de heer Van Riel, dat het niet direct zijn bedoeling was geweest, dat de staatssecretaris moest aftreden. Hij vond, dat minister-president De De heer M. F. Vigeveno, Nederlands ambassadeur in Belgrado, die bin nenkort wordt benoemd tot reizend ambassadeur. Mr. Biesheuvel: Bakker verwerpt apartheid DEN HAAG De fractieleider van de ARP in de Tweede Kamer, mr. B. W. Biesheuvel, heeft gisteren even eens gereageerd op de persberichten over uitlatingen van vice-premier Bakker tijdens diens reis door Zuid- Afrika. „In de berichtgeving heb ik gemist dat aan het beleid van de Zuidafri- kaanse regering ten aanzien van de zogenaamde thuislanden ook duide lijk bezwaren zijn verbonden, die nauw samenhangen met mijn principiële verwerping van de apart heidspolitiek. een opvatting die mi nister Bakker geheel en al deelt", al dus mr. Biesheuvel. (Van onze correspondent) ARNHEM Unisex mag niet van de bijbel. Dat zegt hoofdonderwijzer Koster van de school met de bijbel in het Betuwse Randwijk. Die uitspraak is de bovenmeester ontlokt naar aanleiding van het hippe tuniekpakje waarin de vierjarige An gelina Janssen onlangs op de kleuter school, onder één dak met de school van meneer Koster, arriveerde. „Ze lijkt bovendien te veel op de jonge tjes van mijn school", vond het hoofd. Het schoolbestuur heeft zich inmid dels als één man achter meester Koster geschaard. Moeder Janssen laat het er niet bij; ze stuurt haar dochtertje gewoon in broekpak naar school. Jong op zijn bekende uitermate slim me wijze had geantwoord. Het derde belangrijke onderwerp gisteren in de Eerste Kamer waren de partijpolitieke verhoudingen. Men draaide als een kat om de hete brij. De heer Broeksz, vroeg begrip voor de anti-KVP-resolutie, die als gevolg van de nacht van Schmelzer was ont staan. Maar die nacht was al lang voorbij. Mr. J. L. M. Niers, de fraktieleider van de KVP, zei, dat zijn partij een vooruitstrevend beleid wil van een vooruitstrevende regering. Maar zo'n regering zou eventueel ook mogelijk kunnen zijn met de WD. De heer J. J. G. Tonnaer van de PPR waarschuwde de PvdA dat de anti-KVP-resolutie toch nog wel zin heeft, „want alle confessionele par tijen zijn tweeslachtig. Vergeet niet, dat niet de KVP van Schmelzer is, maar dat Schmelzer van de KVP is. Zo zal de KVP ook Veringa maken." Oproep Beatrix: LONDEN Met algemene stem men heeft het World Wild Life Fund een resolutie van prinses Beatrix aan genomen waarin een beroep op alle vrouwen in de wereld wordt gedaan geen bont meer te dragen van lieren die dreigen uit te sterven. Onze kroonprinses noemde met na me huiden en bont van tijgers, ja guar, ocelot, luipaard, krokodil en reuzenpython. Op de grote gala-avond van het na tuurbeschermingsorganisatie gister avond verschenen desondanks tien tallen vrouwen, gehuld in mantels van i exotische bontsoorten. De leden van het Britse koninklijke huis hadden hun bontmantels thuis- gelaten, maar de meeste andere van de koninklijke gasten met inbegrip van prinses Beëtrix zelf, droegen minkmantels. Miljonair Op het ..avondje", dat het midden hield van een galabanket en een ca baretvoorstelling, waren 610 mensen, onder wie velen van koninklijken bloede, talrijke miljonairs en sterren uit de film- en muziekwereld. Het gehele gezelschap at met smaak van de meloen in port, de kip die was gevuld met paté en truffels alsmede het ijs, dat in de vorm van een panda, het symbool van het World Wild Life Fund, werd geser veerd. Feestelijke gekleurde dikke kaars (middel lijn 5 cm) voor wie een nieuwe abonnee op geeft. Met kandelaar van sierlijk smeed werk. Brandt minstens 40 uur. Ook leuk om cadeau te geven. - Ik geef op als nieuwe abonnee.- woonpl.. I betaling per i- kwartaal maand Mijn naam is: adres: woonpl: Stuur mij de dikke kaars met kandelaar als tegenprestatie J Postzegel is niet nodig als u op de envelop schrijft: v Nieuwe Leidse Courant, Antwoordnummer 267, Leiden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 1