Sjaak Swart: „Ik ben bepaald niet tevreden" Kurt Linder: winterstop kan voordeel zijn Bondscoach De Vroet ziet mogelijkheden Celtic heeft ervaring in Europa Cup Van Dijk blijft voorzitter KNWU Tolken willen staken Jan Jvan den Berg 25 jaar kerkmusicus Zuidslavië klopt West-Duitsland: 2XÖ Ter Mors komt nog niet vrij Twee dames eerste in Danlon-tornooi China weer ambassadeur in Rusland Meisje moet voor straf lopen met vlag Huur opgezegd van goedkope woningen IVONDBRiDiAiG 1» NOVEMBER 1970 PARIJS Ajax moet in de kwartfinales van de strijd om de Europa Cup voor landskampioenen uitkomen tegen het Schotse Celtic. PSV lootte gisteren in Parijs, waar de loting werd verricht, als tegenstander in de Europa Cup voor bekerwinnaars het Oost- duitse Vorwarts. Beide ploegen zijn voor het Nederlandse voetbal geen onbekende. Immers Feijenoord klopte vorig jaar in de kwart finales van de Europa Cup I Vorwarts Berlin, terwijl de Rotterdam mers het in de finale op moesten nemen tegen Celtic. In het Ajax-kamp werd het resultaat van de loting bepaald niet met gejuich ontvangen. „Ik ben niet erg tevreden. Als je van de acht clubs de sterkste loot en dat is Celtic toch dan heb je daar ook weinig re den toe", aldus een sombere Sjaak Swart. Toch is Swart niet helemaal pessimistisch gestemd. Hij her innert zich namelijk een andere Rinus Micheis weigerde gisteren in te gaan op Ajax' kansen tegen het sterke Celtic. Op de foto lijkt Micheis het echter allemaal nogal somber in te zien EINDHOVEN Trainer Kurt Linder van PSV had zich al helemaal „vastgebeten" in Manchester City, de vermeende tegen stander van zijn club in de kwartfinales van het tornooi om de Europese beker voor bekerhouders, nadat de naam van de Engel se club via de radioluidspreker in zijn huiskamer had geklonken. Linder toonde zich verrast en op gelucht toen bleek, dat PSV in maart tegen FC Vorwarts Berlin moet aantreden. „Dat is een hele overschakeling", sprak hij. „Dus weer een Oosteuropese ploeg". Na enige bedenktijd ging Linder ver der: „Ik moet zeggen, dat ik me al wel een voorstelling had gevormd van Vorwarts. Ik acht dat een moeilijke tegenstander omdat alle Oosteuropese ploegen lastig zijn. Maar men heeft in Oost-Duits- land, als ik het goed heb. een winterstop van twee maanden. Dat kan voor ons een voordeel zijn. Die jongens moeten maar weer zien in hun ritme te komen. Ik moet wel zeggen, dat we naar mijn smaak teveel naar Oost- Europa moeten de laatste tijd". Linder had voor de loting zijn voorkeur uif laten gaan naar Real Madrid en FC Bruope. „Dat zijn voor spelers en publiek toch attrac tieve tegenstanders". Hij had lie ver niet willen spelen tegen de En gelse teams, Manchester City en Chelsea. Kurt Linder is zeker van plan Vorwarts voor het ingaan van de winterstop nog te bekijken. „Ik denk dat ik voor de pauze ga en ook erna. Dan kan ik misschien een overzicht hebben van de uitwer king op de vorm van de spelers. Het lijkt me belangrijk om dat te kunnen vergelijken". Afkeer Wiei2e Veenstra verklaarde ge hoopt te hebben dat PSV tegen Real Madrid of Cardiff City zou lo ten. „Maar we hadden het toch ook beroerder kunnen treffen dan FC Vorwarts? Chelsea of Manchester City bijvoorbeeld. Alleen moeten we nu weer naar Oost-Europa." In zijn stem was een zekere af keer te beluisteren. De Oostduitse winterstop achtte Veenstra van geen betekenis. „Die jongens zitten toch niet stil. Meestal gaan ze naar het buitenland. Het duurt nog zo lang tot maart". De kleine speler, bij PSV niet zelden matchwinner, had tijdens Oost-Duitsland Ne derland in Dresden van de reserve bank goed op Frassdorf, een niet geringe kracht bij FC Vorwarts, gelet. „Dat is een goede voetballer. Hij heeft een hard schot en is zo wel met het linker- en rechterbeen erg sterk". Aanvoerder Pleun Strik had tij dens de landenwedstrijd niet zoveel met Frassdorf te maken gehad. „FC Vorwarts is natuurlijk geen gemak kelijke tegenstander. Als je zover komt, moet je wel wat in je mars hebben. Het is nu de derde keer dat we naar Oost-Europa trekken. Tweemaal hebben we gewonnen. Waarom zou dat nu ook niet kun nen? Strik vond het spijtig dat PSV niet tegen Real Madrid geloot had. „Tegen die club zou ik graag eens gespeeld hebben. Maar wie weet, zit het er nog in-.." Wietse Veentra Weer Oost Europa Britse tegenstander van Ajax in het tornooi om de Europese be ker voor landskampioenen: Het trotse Liverpool, dat in het Olympisch Stadion naar een de sastreuze nederlaag van 15 werd gespeeld en op eigen veld niet verder kwam dan 22. Vooral die thuiswedstrijd wekt bij „Sjakie" Swart nog steeds aangename herinneringen. Hij was toen, in die gedenkwaardige mist fantastisch op dreef en hoopt tegen Celtic op een herha ling van zijn toen grandioze vorm. „En dat kan heel goed- Je weet het met Ajax en met mij toch immers nooit." Van één dfng is Swart wel heel zeker: „Het worden totaal andere wedstrijden dan Feije noordCeltic. In tegenstelling rtot Feijenoord speelt Ajax im mers net zo als Celtic. Allebei moeten we het van de aanval hebben." Als beste spelers van de Schotse kampioen wijst Swart zonder aarzelen zijn collega rechtsbuiten Jimmy Johnstone („de vlo") en de verdediger Tommy Gemmell aan. Dit wil echter niet zeggen dat Swart de andere spelers van Celtic onder schat: Het is een typisch Britse club en dus zijn alle spelers vol ledig voor hun taak berekend. Ik zie de wedstrijd in Glasgow dan ook met angst tegemoet, al kan er in de maanden, die aan de wedstrijden vooraf gaan, nog een hoop gebeuren. We moeten maar afwachten, hoe de vorm van beide clubs zal zijn tegen die tijd. Voorlopig zie ik de kan sen als „fifty-fifty". •fo Niet vergeten Rinus Micheis. trainer van Ajax, wenste in dit stadium niet veel te zeggen over de kansen van zijn team. „Natuurlijk is Celtic ontzettend sterk en ik neem aan dat zij het lesje, dat zij vorig jaar van Feijenoord hebben gekregen nog niet zijn vergeten-" Hoewel hij moest toegeven dat beide clubs in principe spelen met het accent op de aanval ver wachtte Micheis daar toch niet al te veel van. „In het tornooi om de Europacup geldt namelijk maar één systeem: Dat van de uit- en van de thuiswedstrijden. Op eigen terrein moet een club de winst zien zeker te stellen. Zelfs een club als Celtic, dat zich in geheel Europa een faam verwierf door zijn onstuimige, bijna roekeloze aanvalsdrift, zal daar wel achter zijn gekomen. En nogmaals, daar zal de finale van vorig jaar wel toe hebben bijgedragen." Bettv Stöve heeft in de eerste ronde dames enkelspel van het open indoor Embassy toernooi in Londen verloren van de Engelse Cyril Moles- worth. De cijfers waren 26 86 7—5. GLASGOW Celtic Glasgow, de tegenstander van Ajax in de kwartfinales van het tornooi om I de Europese beker voor lands kampioenen, is de meest succes- volle club van Groot-Britannië j in het Europese clubvoetbal. De successenreeks van Celtic (opge richt in 1888) begon in het seizoen 1966 '67. een jaar na de komst van manager/trainer Jock Stein, de rond borstige 48-jarige oud-mijnwerker, die zijn ploeg uit de schaduw haalde van aartsrivaal Glasgow Rangers. In 1966 werd Celtic kampioen van Schotland en nam dus (voor het eerst) deel aan het toernooi om de Europa Cup 1. Tot ieders verrassing drong Celtic door tot de finale en versloeg daarin (mei 1967 Lissabon) het tot dan toe onaantastbaar ge waande Internazionale uit Milaan. Daarna hebben de „Celts" aan ieder toernooi om de Europa Cup 1 deelgenomen (dit jaar dus voor de vijfde maal). In '68/'69 bereikte de ploeg de kwartfinales en dit jaar werden zij in de finale geklopt door Feijenoord. In het Europese tornooi voor beker winnaars kwam Celtic in 1964 en 1966 tot de halve finales. Zijn grootste triomfen behaalde Celtic in 1966/'67, toen niet alleen de Europa Cup 1 werd gewonnen, maar ook de Schotse beker, het Schotse kampioenschap, de Schotse leaguecup en de Glasgowcup. AMSTERDAM Dr. P. van Dijk, die het voornemen te kennen had ge geven af te treden als voorzitter van de Koninklijke Nederlandse wielren- unie zal tenminste nog een jaar in functie blijven. De mogelijke opvolger van de heer Van Dijk. mr. J. P. A. van Ballegoyen Dc Jong. de huidige vice-voorzitter, heeft zich teruggetrokken omdat hij meent voor de functie van voorzitter van de KNWU niet voldoende tijd beschikbaar te hebben. BRUSSEL Ongeveer tweehon derd tolken, die regelmatig werken bij de EEG in het Brussel de Berlay- mont-gebouw, zullen met ingang van maandag 23 november weigeren daar hun werk te doen. Ze voeren al an derhalf jaar actie om een verbetering van de werkomstandigheden te krij gen en vinden het nu genoeg. De tolken moeten hun werk doen rond de vergaderzalen in de kelder verdieping van het gebouw. Bij brand zou het keldergedeelte „een val" zijn, waaruit weinigen levend tevoorschijn zullen komen. De gangen zijn zo smal. dat twee personen elkaar nauwelijks kunnen passeren, de noodverlichting doet het niet, de nooduitgangen zijn perma nent afgesloten en hier en daar is de kelderverdieping zelfs voorzien van houten brandladders. Rapporten van deskundigen noe men de voorzieningen zeer onvol doende. De tolken klagen voorts over een zeer slechte regeling van de verse Lichtvoorziening en over een verlich tingssysteem, waarvan de veiligheid onvoldoende gewaarborgd is. De tolken willen maandag wel wer ken, maar dan in een ander gebouw. In een oefenwedstrijd voor de komende Interlandontmoeting met België (volgende week woensdag ln Brugge) heeft Denemar ken woensdag ln Kopenhagen 1—1 gespeeld tegen Ltibeck uit de Westduitse reglonal- llga. De Franse zangeres Mireille Mathieu haalt de capsules uit de beker voor de loting voor de kwartfinales van de Europese bekertornooien. Links de Hon gaar Alexander Bares, vice-pre sident van de UEFA. Zoals be kend, kwam er voor Ajax Celtic uit de bus en voor PSV Vor warts Berlin. Nederland herstelt diplomatieke band met Albanië DEN HAAG De regeringen van Nederland en Albanië hebben beslo ten de diplomatieke betrekkingen tussen beide landen, die destijds beëindigd werden toen Albanië door Itatië werd bezet, te herstellen. Het formele herstel van de betrek kingen past in het streven van ons land naar onstspanning van de oost- westverhouding De kerkmusicus Jan J. van den Berg achter de klavieren van zijn orgel te Delft. DELFT Deze maand is het 25 jaar geleden, dat Jan J. van den Berg. organist van de Nieuwe Kerk te Delft, kerkorganist werd. Op zaterdag 19 december zal dit feit feestelijk worden herdacht m'et een jubileum concert. te geven door de jubilaris in de Nieuwe Kerk na afloop waarvan men hem kan gelukwensen. Jan J. van den Berg werd 31 augus tus 1929 te Amersfoort geboren. Zijn eerste orgellessen kreeg hij van zijn vader, die ruim 20 jaar organist van de Lutherse Kerk te Amersfoort is geweest. In 1943 kreeg hij les van Adriaan C. Schuurman en in 1947 zette hij zijn orgelstudie voort aan het Amsterdams Conservatorium on der wijlen dr. Anton van der Horst, waarna hij in 1952 het diploma be haalde. In 1945 was hij reeds benoemd tot organist van de gereformeerde kerk (h.v) te Amersfoort, in 1946 van de Emmakerk in Soestdijk en in 1953 van de Nieuwe Kerk te Delft. De periode van 25 jaar kerkorga nist worden door twee punten gemar keerd: de concerten en de composities van de jubilaris. Velen hebben door middel van con certen met de bekwaamheden van Van den Berg kennis kunnen maken. Voor hemzelf betekenen concerten hoogtepunten in zijn muzikale leven, die hem met vreugde achter de kla vieren doen plaatsnemen om zijn pro gramma vertolken en over te dra gen aan zijn publiek op de hem eigen stipte wijze. Het zijn van kerkorga nist wordt in de concerten niet ver loochend. Steeds zullen op zijn pro gramma koraalbewerkingen voorko men, waarin op muzikale wijze de woordverkondiging geschiedt In 1949 hield hij zijn eerste solo concert in de Joriskerk te Amersfoort. Voor die tijd trad hij veel op samen met Schuurman. In de loop der jaren heeft hij talrijke con certen gegeven o.a. voor de nerv en de avro. In Delft is zijn jaarlijkse Bach- herdenking een begrip geworden. Het kerklied Al zijn composities zlin op het kerklied gebaseerd. In 1946 begon hij te componeren. De invloeden van Schuurman zowel in constructieve als in inspiratieve zin treden hierin naar voren. Niettemin valt er fci de wer ken van Van den Berg een eigen stijl te herkennen. Zij kenmerkt zich door konsekwentie met een mystieke in slag. Van den Berg laat niet na zijn stempel te drukken op zijn leerlingen. Een eerste vereiste voor de niet be roeps kerkorganist vindt hij het be halen van het getuigschrift voor ker- kelijk orgelspel van de Nederlandse Organisten Vereniging. Als examina- j tor in de commissie van de NOV i heeft hij reeds vele aankomende or- ganisten getoetst ten dienste van de i kerk. Er is een jubileum-werkcomité ge- vormd, waarvan ook Feike Asma deel I uitmaakt. Giften voor het jubileum fonds kunnen worden gestort op giro I 1367800 van de ABN in Delft. ENGELSE LEAGUE j LEEDS In de eerste divisie van ide Engelse League heeft lijstaanvoer der Leeds United woensdagavond met j 41 gewonnen van Stoke City. ZAGREB Het Zuidslavische voetbalelftal heeft in Zagreb met 20 gewonnen van Westduitsland in een vriendschappelijke interland wedstrijd. Bukal maakte twaalf mi nuten na rust het eerste doelpunt. Dzajic scoorde drie minuten voor tijd opnieuw voor de Zuidslaven. ESSEN Egbert ter Mors zal van zijn huidige vereniging Rot Weiss Es sen geen toestemming krijgen nog dit seizoen over te gaan naar De Graaf schap. Rot Weiss staat erop dat Ter Mors zijn contract,- dat in juni 1971 afloopt, uit dient. Trainer Herbert Burdenski ver telde: „Onze vereniging kan Ter Mors op dit moment niet missen. Onze le den en onze toeschouwers zouden het ons zeer kwalijk nemen wanneer hem midden in het seizoen ontheffing van zijn contractuele 'verplichtingen zou worden gegeven." EMMEN De Poolse Maria Litmanowlcz en de Hongaarse Eva Karakas zijn woens dag als gedeelde eerste en tweede geëindigd bij het Danlontornool ln Emmen. De uitslagen zijn: 7de en laatste ronde: Kalehbrenner (Zsl) Cohn (Wdl) 'Ie, Rle Timmer (Ned) Corrle Vreeken (Ned) 0—1; Eva Karakas (Hong) Sunnucks (Gb) 1—1; Henr.vka Konarkowska (Zsl) Lltma- nowlcz (Pol) 0—1. I Eindstand: 1. Lltmanovic en Karakas bel- I den 5 pnt.; 3. Kalehbrenner 4'/:: 4. Vreeken 1 en Timmer belden 3'/»: 6. Konarkovska en Cohn belden 2"/«: 8. Sunnucks l'/i pnt In de tweede transferperiode zal Jan van Renswouw van de TC Utrecht naar i AGOW gaan. Van Renswouw. 22 Jaar. speelde vier Jaar bij DOS. Vorwflrts Berlin, de volgende tegen stander van PSV In het tomooi om de Europese beker voor bekerwinnaars, heeft woensdag ln de Oostduitse competitie mèt 8—1 gewonnen van Sachsenrlng Zwickau. Na twee van de drie testwedstrijden West I klopte Zuid I verdiend met 2-0 (Van een onzer verslaggevers) WAALWIJK Bondscoach Arie de Vroet ziet toch wel weer perspec tief inzake de vorming van een nieuw natonaal amatenrelftal dat zich moet voorbereiden op de voorronde van de Olympische Spelen. Na vier van de zes districtselftallen aan het werk te hebben gezien, zei hij woensdagavond na afloop van Zuid I-West I (02) in Waalwijk: „Natuurlijk staat nog niet alles me helder voor de geest, maar toch heb ik wel weer namen van een aantal spelers die het straks zeker goed zullen doen. Misschien ontbreekt de superklaree als die we b.v. vorig jaar hadden met de gebroeders v.d. Kerkhof. We zullen dan ook een. an der voetballend elftal moeten vor men, maar materiaal is er toch zeker wel." Bijzonder blij was de bondscoach met het feit dat Gert Jan Hoek (ZW) toch weer beschikbaar is. Deze gerou tineerde Zaandammer zou aanvanke- maar die plannen zijn niet doorge gaan. Hoek: „Ik wilde naar Spanje, maar het is op niets uitgelopen. Maandag rond ik mijn studie af en zoek een baan in Nederland. Ik ben dus ook weer gaan voetballen." Hoek demonstreerde in Waalwijk in het beduidend beter dan Zuid draaiende team van West I zijn klas se. De Vroet: „Samen met een Henk Kiel is Hoek een vaste keus. Overi gens zal ik het moeilijk krijgen om de middenvelders te schiften. Het aanbod is groot. Centrale verdedigers zijn er ook voldoende, maar het pro bleem blijft weer een acceptabele spitser. Ik had wel iets gezien in Rik Beukers van Spakenburg, maar die is me in Waalwijk tegengevallen. Hij is technisch zwak en toont te weinig durf". VEEL UIT WEST I Toch lijkt het aannemelijk dat West I in het contingent van dertig spelers dat straks in de centrale kerngroep komt een groot aandeel le vert. Het westelijk team, waarin voor rust Van Effrink (Zuidvogels). Rik Beukers (Spakenburg) en Koelewijn (Spakenburg) als enige zaterdagspe lers meededen, Lou Beukers werd na rust als tweede keeper ingezet had een aantal sterke troeven als keeper Tent (Uithoorn), linksback Bisschot (SDW). Schuitemaker (Hol- landia). Van Effrink. Hoek. Verheu velen (DGG) en Bijlsma (SDW). Na rust presenteerde de technisch zeer begaafde, fysiek nog wat zwakke Vreeburg zich als uitstekende mid denvelder. Bij Zuid leverden alleen keeper v.d. Meeberg, linksback Raaymalcers (TSC) (uitblinker), de slecht plaat sende Havermans en de na rust te rugvallende Sorboeteek een redelijke prestatie. West I won verdiend met 20 in en voor rust leuke, daarna matte wedstrijd waarbij het constant mot regende. De beide treffers vielen voor rust. De eerste na 8 minuten dankzij Bijlsma die na e«n fraaie combinatie tussen Hoek en Beukers onder de mistastende v.d. Meeberg door scoor de. In de 34 ste minuut kogelde Beu kers onhoudbaar in na een pass van Verheuvelen. In de Zuid-aanval was de later geblesseerde Francke actief, maar v. Effrink versperde hem door gaans de weg. Keeper Beukers bij West I en Van Keulen (Good Luck) bij Zuid kregen na rust nauwelijks of MOSKOU Communistisch China heeft Liu Hsln-chuan benoemd tot ambassadeur in de Sovjet-Unie, waardoor de diplomatieke betrekkin gen tussen beide landen weer voor het eerst sinds vier jaar op top-ni- veau zijn gekomen. De nieuwe ambassadeur is momen teel plaatsvervangend minister van buitenlandse zaken. Wanneer hij naar Rusland zal vertrekken is nog niet bekend. v GERT JAN HOEK: weer present geen kans zich te onderscheiden. Ar biter v. Merkesteijn uit Rotterdam leidde uitstekend. ZUID: v.d. Meeberg (Alliance); v. Keulen (Good Luck): aBool (RKC); Dame (Veerse Boys): Koster (Rlllandla); Luybrechts (Veerse B) en Raaymakers (TSO; mHa- vermans (Gastel) en Kornuit (Helmond Sp); vv.d. Avolrd (Tsc), Roy mans (Bla- della); Francke (Meeuwen; Voa (Roda Boys) en Soeterboek (DESK). WEST: d Tent (Uithoorn); L. Beukers (Spakenburg): a G. Koelewijn (Spaken burg): v. Effrink (Zuidvogels): Noppen C« Graveland): Schuitemaker (Hollandla) en Bisschot (SDW): m Hekman (DCG) en Hoek (ZW); Vreeburg (DOS'Ol): v Sieraad (Velsen), Verheuvelen (DGG): R. Beukers (Spakenburg) en Bijlsma (SDW). CAMBRIDGE Een zeventienja rig schoolmeisje heeft gisteren op last van een rechter vijf kilometer lang een Amerikaanse vlag door de stad Cambridge moeten dragen. Zij had destijds een vlag in haar klas ver brand uit protest tegen beweerd mis bruik van de omroepinstallatie. AARLERIXTEL Het gemeen tebestuur van Aarle-Rixtel heeft de bewoners van de 180 woningwet woningen, die niet kunnen aantonen, dat zij 17 procent of meer van hun bruto-inkomen aan de huur besteden, per 25 december de huur opgezegd. Deze voor Nederland unieke maat regel heeft tot doel de doorstroming te bevorderen. Hoeveel bewoners door de maatregel getroffen zijn, is niet bekend. Volgens burgemeester E. Janssens kan degenen die nu te goedkoop zitten, een redelijk alternatief wor den geboden. Hij wijst hierbij o.m. op de achttien nieuwe premie-huur woningen. die volgend jaar gereed komen en 50 gulden per week gaan kosten. Wanneer er niet genoeg duurdere woningen blijken te zijn, zal alleen de top van de woningwet- bewoners Worden uitgeselecteerd. Het Russtsche elftal heeft woensdag ln Wlen op dit moment lijstaanvoerder In de Wlen. op dit moment lijstaanvoerder In de Oostenrijkse competitie. De ruststand was 1—1. De Russische doelpunten werden ge maakt door Moentjan, Jlstomin. JevroesJis- Jln (twee) en SJevtsJenko.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 11