ONJUNCTUUR KANTELT MAXI Commentaren MANTEL- SPECIALIST Drastische verhoging van defensie-uitgaven in VS Politie krijgt 500 maar wil 1200 Is loonpauze nog afdoende *Drs. Bakkenist waarschuwt: jt Bergers Pacific Glorv volbrachten hun taak MANTELS Het Kwartet Radio Nordsee komt terug Sigaren duurder na 7 december Acht nog in ruim Liberiaan Instelling raad luchtvervuiling HET WEER Moed Voorbarig Extra vergoeding voor overbelasting de, grote specialist in en is uiteraard de leniwc leidse Courant Woensdag 18 november 1970 51ste jaargang Directeur: F. Oiemer Hoofdredacteur: Dr. E. Diemcr ofdkantoor Leiden CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mijn hert m teghenspoet!" vooraanstaande prot. christelijke dagbladen - Steenstraat 37 Telefoon 31441 Abonnementsprijzen p. w. f 1,26, p. m. 5,40, p. kw. 16,15 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur (Van onze sociaal-economische redactie) DEN HAAG ..Er zijn duidelijke aanwijzingen, dat onze con junctuur kantelt naar een terugslag. We zijn een kritisch moment genaderd". Deze waarschuwende woorden liet de voorzitter van het Verbond van Nederlandse Ondernemingen, drs. S. C. Bak kenist. vanmiddag horen in zijn jaarrede voor de algemene ver gadering van het VNO. dat er (vrijdag a.s.) een unaniem SER-advies uit de bus zal komen. Drs. Bakkenist vroeg zich echter af of een loonpauze tot het gewenste re sultaat zal leiden. „Komt er arbeids onrust? Zullen de werkgevers niet via allerlei foefjes buiten de cao om de loonmaatregel zijn betekenis gro tendeels ontnemen? Wat gebeurt er daarna? Stijgen de lonen dan weer sterker om de „ach terstand" in te halen, zoals in 1964? Er is aan werkgeverszijde alle reden tot aarzeling om voor het afkondigen van een loonmaatregel te stemmen". j-Kamervoorzitter Van 'hic! rechtshuldigde gisteren de Kamerleden freule Wttewaall van Stoetwegen en F. Goedhart met het zilveren Kamer jubi leum. Zie ook elders in dit blad. Snelle Russische vorderingen NEW YORK Begin vol lend jaar moeten de Ameri kaanse defensie-uitgaven dras- isch worden verhoogd, gezien e snelle Russische vorderingen op het gebied van de bewape- ling. Amerika moet nieuwe af- ichrikkingssystemen ontwikke- en, als Rusland zijn arsenaal van machtige wapens blijft uit breiden. Dit zei gisteren minister van De fensie, Meivin Laird, in een toespraak voor de Economische club te New York. Hij sprak van dringende defen siebenodigdheden, waarvan vele te lang zijn uitgesteld. Nieuwe cijfers noemde hij niet, maar de begroting van dit jaar ten bedrage van ruim 265 miljard gulden is naar zijn mening het „absolute minimum". Het Huis van afgevaardigden had daar bijna 7.2 miljard van geschrapt. Laird probeert 4.9 miljard terug te krijgen. „Bases moeten worden geslo ten en personeel ontslagen, als dat niet gebeurt". Volgens waarnemers was het voor het eerst dat een lid van Nixons ka binet in het openbaar waarschuwde, dat de neerwaartse tendens van de laatste twee jaar jn de militaire uit gaven moet worden omgebogen. Sinds Washington de oorlog in Vietnam opvoerde, zo zei Laird. zijn de Russen Amerika op het terrein van de intercontinentale raketten te land voorbijgestreefd, hebben zij vloten ge- DEN HAAG Radio Nordsee komt waarschijnlijk met Kerstmis weer in de lucht Vanaf het radiozendschip Mebo 2 willen de eigenaars van het zendstation dan een proef nemen „als een cadeautje aan het Nederlandse volk". Een paar maanden geleden ver dween de zender uit de ether, omdat de beide eigenaars „bang waren, dat wanneer zij hun uitzendingen niet zouden staken, Veronica zou moeten verdwijnen". ROTTERDAM De sigaren zullen 7 december duurder worden, de mees - te grote sigaren drie cent, senoritas twee en sprietjes anderhalve cent. Enkele soorten en merken zullen twee cent in prijs stijgen. De ontheffingsbeschikking voor deze prijsverhoging is nog niet in de Staatscourant gepubliceerd, maar de Nederlandse sigarenindustrie heeft de indruk dat de aanvraag zal worden goedgekeurd. Argumenten voor de prijsverhoging zijn de uitkering van 400 gulden, de gestegen tabaksprijzen en de dalende rentabiliteit van de bedrijfstak. zonden naar alle oceanen en bouwden zij met raketten uitgeruste onderzee boten in een dergelijk tempo, dat zij ook daarin Amerika dreigen te over- troefen (in 1974). In het defensiebudget mogen geen verdere besnoeiingen worden aange bracht, aldus Laird, ook al zou bij de besprekingen over de beperking van strategische wapens (te Helsinki) een overeenkomst met de Sowjetunie wor den gesloten. De verwachting van een drei- gende terugslag grondde hij op de volgende gegevens: de winstcijfers over het derde kwartaal vertonen bij een aantal toonaangevende ondernemingen in binnen- en buitenland een duidelijke teruggang (AKZO maakte 41 procent minder winst, zie elders deze krant - red.); het midden- en kleinbedrijf, de landbouw, de tuinbouw, de fruit teelt en de textiel- en schoenin dustrie verkeren in ernstige moeilijkheden; de minister van economische za ken heeft zijn grote bezorgdheid uitgesproken over onze export ontwikkeling (terwijl 50 proeent van ons nationaal pakket van goederen en diensten moet wor den geëxporteerd om de werkge legenheid in Nederland in stand te houden en het daarmee ge moeide bedrag van 50 miljard gulden in tien jaar moet verdub belen om onze welvaart te verze keren); het tekort op de betalingsbalans loopt dit jaar op tot ongeveer 1 miljard gulden. SER-advies Iedereen, aldus drs. Bakkenist 1 ook in de Sociaal-economische raad is het erover eens dat maatregelen nodig zijn om de overbesteding terug te dringen en daartoe behoort ook de loonkostenstijging (1 pet. loonstijging komt overeen met ƒ500 miljoen). „Het is echter niet te verwachten, dat de werknemers in de SER duidelijke, concrete verplichtingen voor de loon vorming in 1971 op zich zullen nemen en dan lijkt het alternatief een loon maatregel te zijn, dat wil zeggen tij delijk ingrijpen inde .vrije loonvor ming, zoals ook al is ingegrepen in de vrije prijsvorming. Zo'n maatregel geeft steun in de rug van de werkgevers, die in de on derhandelingen zwak staan, be schermt de bedrijfstakken met slech te bedrijfsresultaten tegen de concur rentie op de arbeidsmarkt van de bu ren, die nog wel in de beurs kunnen tasten", aldus de VNO-voorzitter, die het daarom niet waarschijnlijk achtte Het aanleren van kundig heden kost ons minder tranen in onze jeugddan hel gemis ervan in onze ouderdom. SOLON (RITA) O (Van onze seheepvaartredaetie) ROTTERDAM Vier Euro poortslepers, de Breedbank, j Smithbank, Brielsebank en In- dusbank, hebben dinsdagmiddag het bergingskarwei van L. Smit en Co's Internationale Sleep- 1 dienst tot een goed einde ge bracht. Op 23 oktober botsten de Pa cific Glory en de Allegro in de buurt van het eiland Wight op elkaar. De Liberiaanse Pacific Glory van 42.777 brt raakte kort na de scheepsbotsing in brand nadat zich aan boord enkele ex plosies hadden voorgedaan. Het schip werd hierop aan de grond gezet. L. Smit accepteerde de bergingsop dracht yi stuurde een kleine vloot van bergingsschepen richting Wight. Hoewel uit duikexpedities kwam vast te staan dat het schip onder de waterlijn vrij zwaar beschadigd was, slaagde de bergingsploeg er betrek kelijk snel in, het op een zandbank vastgezette vaartuig vlot te krijgen. Hierna werd koers gezet naar Rot terdam. Rond één uur, precies vol gens het plan, arriveerde het trans port, voorafgegaan door de sleepboot Noordzee en Smithbank, bij de maas- boei, waar deskundigen van Rijkswa terstaat een laatste inspectie uitvoer den. Met een snelheid van ongeveer vijf mijl per uur ging het konvooi hierna richting Europoort. Enige consterna- I tie ontstond toen via een vaartuig van fittill Rijkswaterstaat bekend gemaakt werd I dat de gemeentelijke autoriteiten geen toestemming gegeven zouden 1 hebben de Pacific Glory binnen te i laten. Ondanks dit gegeven werd het j transport niet afgebroken. Later bleek dat de melding op een misverstand berustte. Tijdens het binnenbrengen deed zich een tweede incident voor tot^ de Smithbank plotseling zonder ma chines kwam te zitten doordat een stuk hout het vermogen van de sleper uitschakelde. De Smithbank werd di rect op sleeptouw genomen door de Orinoco, die tot dat moment stand-by meevoer. Koopkracht De VNO-voorzitter zei, dat Neder land overigens maar zeer gedeeltelijk in staat is zich los te maken van de loon- en prijsontwikkeling in de ons omringende landen. „Hoewel we hier jarenlang een gebonden loon- en prijsbeleid hebben gevoerd is de koopkracht van de gulden sinds 1950 met 52 pet gedaald, terwijl de koop kracht van de D-Mark daalde met 37 pet". (In West-Duitsland zijn de loon- en prijsvorming vrij). De heer Bakkenist herhaalde dan ook zijn kritiek op de jongste prijs maatregel. „Keer op keer blijkt dat nog velen menen dat inflatiebestrij- ding en prijsbeleid bij elkaar horen. In zeker opzicht is de minister van economische zaken in dezelfde fout terugvallen met een motivering, die wel bijzonder zwak is", aldus de werkgeversvoorzitter, die het even eens dwaas noemde dat loonkosten stijgingen niet in de prijzen mogen worden doorberekend. Dwaas vond hij ook de tegenstel lingen tussen werkgevers en werkne mers, tussen regering en onderne mers, gezien de zware opgave die men gezamenlijk voor de boeg heeft om onze welvaart verder tc laten groeien. DEN HAAG In december zal staatssecretaris Kruisinga (volksge zondheid) een raad van advies voor de luchtvervuiling instellen. Deze raad, bestaande uit 25 leden, gaat de regering adviseren over o.a. het systeem van vervuilingsbelastingen. Een vertegenwoordiger van het be drijfsleven zal in de raad zitting nemen. De staatssecretaris deelde dit gis teren de Eerste Kamer mee. Hij kondigde verder aan dat nog dit jaar een deel van de wet op de luchtvervuiling van kracht zal wor den. Op 24 november zal de Eerste Kamer deze wet behandelen. DE BILT In een krachtige westcirculatie op de Oceaan trekken storingen mee naar het oosten, die zich van het zeege bied bij Ierland naar de Noord zee ontwikkelen tot kleine storm- depressies. Een van deze depressies lag vanmorgen boven het midden van de Noordzee. Het bijbehoren de frontensysteem, dat gepaard ging met een omvangrijk regen- gebied, trok in de afgelopen nacht over ons land. Het onbestendige weer met regen en wind houdt ook het komende etmaal aan. Een regen zone van een nieuwe depressie heeft inmiddels Ierland en Frank rijk bereikt en zal in de avond en nacht over ons land trekken. De wind wakkert opnieuw aan, aanvankelijk uit het zuiden en in de loop van de dag ruimend naar westelijke richtingen, waarmee de aanvoer van tamelijk zachte lucht voortduurt. VOORUITZICHTEN VOOR VRIJDAG aantal uren zon: 0 tot 3; min. temp.0 tot 4 graden boven nor maal: max. temp.: van ongeveer normaal tot 3 1 graden boven normaal; kans op een droge periode van minstens 12 uur: 50 procent; kans op een geheel droog etmaal20 procent. Barometerstand: heden 10 uur 71 cm (986 millibar) dalend. Zon en maan 19 november: zon op 8.06, onder 16.49; maan op 22.27, onder 13.27; 21 november L.K. Hoog water 19 november: Rotterdam le ge tij 8.34, 2e getij 21.11; Schevenln- gen 6.45 -19.04: Vlissingen 5.4218.06; Willemstad 9.26—21.49. PARIJS De Nederlander Ber nard de Hoog is gisteren gekozevi tot één van de vier vice-voorzitters van de raad van bestuur van de Unesco. Tot president werd gekozen Prem Kirpal uit India. JNDIEN al voor een journalist, dan is er zeker voor een minister eni ge moed nodig om zich over Zuid- Afrika uit te laten op een wijze als nu de heer Bakker tijdens zijn bezoek aan dat land heeft gedaan. Wie zieh de vijf artikelen herinnert die wü onlangs over het land en zijn problematiek hebben geschre ven, begrijpt dat wij het genuan ceerde oordeel van de bewindsman onderschrijven. Ook daar waar hij naast kritiek, waardering heeft Ten aanzien van de Bantoestammen komt ook ons de gevoerde politiek van de „eigensoortige ontwikkeling" de minst slechte voor, hoezeer ook tegen kwalijke nevenverschijnselen dient te worden gewaakt. In het Bantoe-thuisland Transkei heeft de minister blijkbaar geen ge legenheid gehad met oppositieleider Goezana te spreken. Hij betreurt dat, en terecht. Zelf hadden wij die gelegenheid wèl, en zij stelde ons in staat kennis te maken met een uiterst intelligent man. met een denkwijze die wij geneigd zouden zijn typisch Westeuropees te noe men. Hij stond integratie voor. Maar of zijn stamgenoten daar ge lukkig mee zouden zijn? Het valt te betwijfelen. Het nastreven van de „eigensoortige ontwikkeling", zoals door de rege ring van Zuid-Afrika voorgestaan, is geen gemakkelijke zaak. Berich ten over moeilijkheden die daarbij worden ondervonden zijn juist de zer dagen ten onzent hier en daar met enige gretigheid al tot tweemaal tot gepubliceerd, j Men moet intussen wel hopen dat het gekozen beleid slagen zal. al leen reeds omdat elke andere be nadering van de problematiek nog méér reden tot kritiek zou geven. DE MEDEDELING VAN minister Laird, dat dc Amerikaanse defen siebegroting een aanmerkelijk ho ger bedrag zal vragen dan voor- gaande jaren, heeft tweeërlei be tekenis. Zij is een aansporing voor de Russen om de besprekingen te Helsinki (SALT) tot een succes lë maken. Ook is zij een aanwijzing. 1 dat Washington niet al te veel op i dit succes rekent. I Het is de vraag, of defensie-minister Laird. die als een 'havik' bekend staat, er verstandig aan gedaan heeft, in dit stadium nog een extra stok achter de deur van de confe rentiezaal te Helsinki tc zetten. Zijn mededeling was op zijn minst voorbarig. Zij geeft de maarschal ken in Moskou, die bang zijn zieh aan koud water te branden, een nieuw wapen in de hand. Overigens zou Laird er beter aan ge daan hebben, door een versnelde terugtrekking van troepen uit Viet nam een verdere verlaging van het defensiebudget mogelijk te maken. De economische gevolgen daarvan moet Amerika kunnen opvangen. Opvallend is in dit verband, dat de minister zijn mededeling deed in een club van economen. ROTTERDAM De zeer zwaar beschadigde Pacific Glory is dinsdagmiddag Europoort bin nengesleept. Op 23 oktober bot ste het schip bij het eiland Wight op de Allegro waarna de Libe riaanse tanker Pacific Glory in brand raakte. Hierbij kwamen 13 zeelieden om het leven. Acht opvarenden van de Liberiaan moeten zich nog in de machine kamer van het schip bevinden. In Europoort zal de lading, be staande uit 70.000 ton ruice olie. ivorden gelost. (Van onze soc.-econ. redactie) DEN HAAG De ministers van binnenlandse zaken en jus titie hebben besloten ongeveer 21.000 politieambtenaren in ac tieve dienst een extra uitkering van 500 te geven ter vergoe ding van de overbelasting, waar mee zij dit jaar te kampen heb ben gehad. De drie politievakbonden heb ben dit bedrag afgewezen, om dat zij een extra vergoeding van 1.200 willen. De hoofdbesturen van de bonden komen vandaag en morgen afzonder lijk en daarna gezamenlijk in spoed vergadering bijeen om zich te be raden. Met name in kringen van de Ne derlandse politiebond is men gepor teerd voor een stiptheidsactie, maar het bestuur van de Bond van chr. politieambtenaren voelt daar weinig voor. Verbetering Een woordvoerder van deze bond zei ons vanmorgen: „Met zo'n actie bereik je niets. Veel belangrijker is wat wij op langere termijn kunnen bereiken voor de noodzakelijke kwa litatieve herwaardering van de poli tiefuncties en de daarmee verband houdende structuerele verbetering van de salariëring". In de commissie voor georganiseerd overjeg hebben de ministers toege zegd deze kwesties spoedig in onder zoek te nemenDaarbij zal dan met name ook aandacht worden geschon ken aan de functiewaardering en de salariëring van politiemensen, die bij onlusten e.d. worden ingezet. (voor vervolg zie pag. 5)

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 1