Burgemeesters wezen naar hun voorhoofd 1 Benidorm in zoeklicht Van der Stoel bepleit rationalisatie defensie Teletrip: tegen ft middel Bioloog vervaardigt kunstmatige cellen Publiek spreekt in gemeenteraad Experiment start in Wormerveer KLACHTEN OVER VOORLICHTING Proef met buxi uitgebreid ZATERDAG 14 NOVEMBER 1970_ ORMERR VEER Toen burgemeester M. J. Hille (57) op de burgemeesterskring van de Zaanstreek over z'n plannen sprak, wezen een paar collega's onparlementair naar hun voor hoofd. „Begin er niet aan", zeiden ze. „Dat wordt een complete chaos". Maar burgemeester Hille tooonde zich uit het goede Zaankantse hout gesneden, stug, onverzettelijk en toch veerkrach tig. Hij zette stug door. Het resultaat is dat voortaan iedere in woner van Wormerveer op de vergaderingen van de gemeenteraad zijn zegje mag zeggen over de verhoging van de huisvuilbelas ting, de uitgifte van grond aan de industrie, de gemeentebegroting en over al dié andere gróte èn kleine problemen waarmee een gemeente te maken heeft. Wormerveer (15000 inwoners) staat met dit experiment voor- I aan. Het ministerie van binnen- j landse zaken heeft al met be- langstelling geïnformeerd naar I de resultaten van de eerste raadsvergadering met spreek recht voor het publiek, vermoe- I delijk tijdens de behandeling j van de gemeentebegroting in I december. „De kloof tussen be stuurders en bestuurden is soms heel groot en dat tast de democratie aan", zegt burge- j meester Hille. Zoals een ander met gepaste een voud vertelt dat hij „gymnasium" heeft, zegt burgemeester Hille dat hij alleen de lagere school heeft gevolgd. „Daarna moest ik gaan werken. Mis schien heb ik daarom nooit moeite jehad met de veranderde gezagsver houdingen!. We leven niet meer in een tijd dat de burgemeéster dé autoriteit v» de plaatselijke samenleving Is". Gekozen Hij is dan ook voorstander van een gekozen burgemeester en is er van overtuigd dat het eens zover zal ko men. De commissaris der Koningin heeft hem „de eerste gekozen burge meester van Noord-Holland" ge noemd, omdat alle fracties van de ge meenteraad van Wormerveer hem twee jaar geleden hadden gevraagd naar de functie van burgemeester te solliciteren. Burgemeester hille vindt dat er iets schort aan onze parlementaire demo cratie. „Onze parlementaire democra tie is gebouwd op de 19e eeuwse maatschappij van de klassenstrijd. Onze maatschappij heeft een heel an der karakter gekregen en dat zou tot uiting moeten komen in de staatkun dige vormgeving, maar het is erg moeilijk nieuwe wegen aan te geven". Een poging daartoe was het slaan van een brug over de kloof tussen bestuurders en bestuurden. Deze bruggebouwersmentaliteit is niet door LONDEN De in New York werkende Britse bioloog prof. James Danielli zou er in ge slaagd zijn cellen te vervaardi gen en op het punt staan men selijke wezens te fabriceren. Danielli is directeur van het centrum voor theoretische bio logie aan de universiteit van New York. De Nasa, die Danielli's experimen ten financiert, spreekt va n een be slissende doorbraak op het gebied van het' onderzoek van de cel en de genetica. Samen met zijn Amerikaanse colle ga's dr. Raymond Ewell en dr. Kwang Joen heeft Danielli amoeben (microscopisch kleine slijmdiertjes) in drie stukken verdeeld, de celkern (neucleus), het cytoplasma en het cel membraan, dat als „huid" van het wezentje kan worden beschouwd. Bij de samenstelling van een nieuwe cel namen zij deze delen van drie ver schillende exemplaren. De nieuw op gebouwde cel bleek buitengewoon le vensvatbaar wanneer de drie delen werden genomen van één en hetzelf de genetische „geslacht". De kunstma tig samengestelde cel deelde zich als een normaal amoebe en vormde ge zonde kolonies. Volgens prof. Danielli kan in theo rie gecontroleerde opbouw van men selijke cellen leiden tot bestrijding van erfelijke ziekten. Hij voorspelde dat geleerden binnen twintig jaar in staat zullen zijn zoogdieren te ver vaardigen,, maar verwierp de moge lijkheid dat hij op bestelling mensen zou kunnen vervaardigen. Geleerden, die sceptisch staan tegen over Daniëlli's ontdekkingen, zijn het er wel over eens dat DanielÜ niet beweert dat hij „leven kan schep pen Een collega van de bioloog dr. Shirley Hawkins zei: „Hij heeft drie iedereen enthousiast ontvangen, inte gendeel. „De burgemeesterskring raadde het me af. Ze vondein het een „dwaas" plan, maar als bestuurder moet je eelt op je ziel hebben". Het voorstel haalde in de gemeen teraad van Wormerveer de kleinst mogelijke meerderheid met acht te gen zeven stemmen. Voorstanders waren de PvdA, PPR. PCG en PSP. De tegenstanders (KVP, VVD en merkwaardig genoeg ook de CPN) waren van mening dat spreekrecht voor het publiek de betekenis van de raad als vertegenwoordigend lichaam aantast. Luister plicht Burgemeester Hille: „Als je weet dat zes procent van onze bevolking politiek georganiseerd is, waarvan slechts vier procent zich actief op stelt, dan wordt het hoog tijd hieraan iets te doen door de burger meer bij de problemen te betrekken". „.Ongeveer twintig tot dertig men sen wonen onize raadsvergaderingen bij- Dat is een vrij groot aantal. In Zaandam, waar ik 23 jaar wethouder ben geweest, zaten gewoonlijk twee of drie man op de publieke tribune' Ik heb gemerkt dat het publiek af wil van die luisterplicht en ook wel 's wat wil zeggen". Verwacht hij dat het publiek de schroom zal overwinnen om aan de discussies mee te doen? „Dat moeten we afwachten. Ze Zaankanters ken nende, hoef ik niet bang te zijn. De Zaankanter is vrijmoedig, op het bru tale af. Hij is van huis uit een revo lutionair. Dat blijkt ook uit het aan tal Doopsgezonden. dat landelijk ge zien juist in Wormerveer het hoogst is (32 procent), evehals het aantal buitenkerkelijken (50 procent)". De Zaankanter schijnt ook een nei ging te hebben tot pyromanie, een eigenschap die burgemeester Hille ook niet geheel vreemd is. zoals blijkt uit de hartstocht waarmee hij vertelt over de molenbranden„Ik heb in m'n leven al heel wat branden gezien, 'n Prachtig gezicht, vooral wanneer het touw, waaraan de wieken vastge bonden zaten, doorbrandde en de amoebe's genomen, deze uiteengera feld en een nieuwe samengesteld van drie soorten. Wanneer je drie auto's neemt en dié uitelkaar haalt, zou je een nieuwe auto in elkaar kunnen zetten. Maar dan kan ze niet zeggen dat je een auto geschapen hebt. Nasa-geleerden achten het niet on mogelijk dat door kunstmatige cel opbouw eens organismen kunnen worden geschapen die ook levensvat baar zijn in omstandigheden zoals die op Mars heersen. door Rolf Hoekstra wieken begonnen te draaien in de wind. Geweldig vuurwerk. Van de 600 molens in de Zaanstreek zijn er nog twaalf over". Terug naar de raadsvergaderingen met spreekrecht voo rhet publiek. Is de burgemeester bang voor rellen? „We Hebben hier nooit moeilijkheden gehad. In Amsterdam is het ontrui men van de publieke tribune geen uitzondering, maar met' spreekrecht zal het hier zeker goed gaan". Openhartiger „Iemand die beledigend wordt kan ik het woord ontnemen. Niet dat ik zoiets snel zal doen, want ik vind dat we in de raadsvergaderingen veel openhartiger met elkaar moeten spre ken, We zijn vaak té parlementair, waardbor de geschillen niet of te wei nig tot uiting komen. Ik heb liever dat de mensen de dingen hardop zeg gen dan zacht jes denken". „Weet je wat de boel ook zou ver levendigen? Wanneer iedereen zonder papiertje zou spreken. Ik heb wel eens een proef genomen, maar dan krijg je altijd kwade gezichten. Niet iedereen is daartoe in staat. Toch zou het debat veel flitsender worden als iedereen voor de vuist wegsprak. Maar dat kan ik natuurlijk makkelijk zeggen, omdat ik toevallig denk dat ik het kn". Waarom heeft de CPN, gewoonlijk voorstander van democratisering van onderop, tegengestemd? „Ja, merk waardig is het wel. De CPN doet hier wel meer dingen die je niet verwacht. In Wormerveer ligt de politieke si tuatie anders dan landelijk. De PCG bijvoorbeeld is hier erg progressief. De PCG pleitte zelfs voor het opefi- baar maken van. de vergaderingen van B. en W.". Heeft burgemeester Hille een fo tootje van. zichzelf om bij dit artikel te zetten? „Nee, vroeger wel. Toen bewaarde ik alles, maar je krijgt op den duur zoveel foto's van jezelf dat je er misselijk van wordt". DEN HAAG Nederland zal zeer spoedig-het voorbeeld van België vol gen en diplomatieke betrekkingen aanknopen met Albanië. Het besluit, diplomatieke betrekkingen op ambas sadeursniveau aan te knopen is geno men na overleg tussen de regeringen van België, Nederland en Luxemburg. DEN HAAG Het socialisti sche Tweede-Kamerlid mr. M. van der Stoel zal de assemblee van de Westeuropese Unie, die maandag in Parijs bijeenkomt, voorstellen aan te dringen op een studie naar de mogelijkheden van rationalisatie van de Euro pese defensie. In een door de defensie-commissie van de assemblee met algemene stemmen goedgekeurde resolutie en rapport van mr. Van der Stoel, wordt tevens een taakverdeling tussen de strijdkrachten, grotere standaardisa tie door een gemeenschappelijk aan koopbeleid en een zo rechtvaardig mogelijke verdeling van orders over de diverse landen bepleit. Zo spoedig mogelijk dienen, even tueel verkennende, besprekingen met de landen van het Warschau-pact te worden begonnen over een weder- w heeft de Consumentenbond een ingesteld met ditmaal als onde jebied rond Benidorm, tussen V. iet algemeen komt het dorado, dc ieristen ontvangt (Nederland staat plaats na Engeland, Frankrijk en I jk goed af. Alleen de prijzen vie i is, zegt de bond, nauwelijks goed d. Is en pensions (er 5) krijgen van de walificatie redelijk Een uitzondering •rmen de eenper- rs, die meestal zijn en vaak ook dit op zee hebben. vermaak betreft: ■den om er zich te zijn er voldoende, telt niet minder taurants (met Hol ts, Chinees, Frans, n zelfs ook Spaans i 150 café's en nog scobars en nacht- zijdse evenwichtige vermindering van troepen en materieel. Mr. Van der Stoel acht het mede gezien de uitspraak van president Nixon in Limerick dat de VS niet eenzijdig hun Navo-verplichtingen zullen verminderen niet waar- sohijnlijk dat de Amerikaanse troe pensterkte in West-Europa op korte termijn aanzienlijk zal worden ver minderd, op lange termijn schijnt een troepenverminderlng wel voor de hand te liggen. Taakverdeling Met betrekking tot de z.i. onont koombare rationalisatie van de de fensie, gelooft mr. Van der Stoel, dat de mening veld wint dat een middel groot land zich onmogelijk de luxe van all-round strijdkrachten kan per mitteren. Het wordt meer en meer onmogelijk dat bijv. de diverse natio nale luchtmachten trachten meerdere taken tegelijk te vervullen. Een taak- 1 verdeling leidt tot groter effectiviteit toeristisch rwerp het alencia en it jaarlijks daarbij op )uitsland) len tegen: koper dan over het had moei nden met voorziening rt met het tgden wa tt over de reisorga- verzorgd; over een De tanker Pacific Glory werd gisteren bij het eiland Wight op koers gedraaid voor de reis naar Rotterdam, waar reparaties aan het schip verricht moeten wor den. Vorige maand botste het tegen een andere tanker, de Allegro. zonder kostenverhoging, aldus rhr. Van der Stoel. Standaardisatie is tot nu toe belem merd door concurrentie voor op drachten voor de Nationale wapenindustrieën. Een oplossing zou kunnen worden gevonden door het met elkaar in verband brengen van bijv. tien orders die zo rechtvaardig mogelijk over de diverse landen zou den moeten worden verdeeld. Het Tweede Kamerlid acht het voorts van groot belang dat de Franse rege ring, al wenst zij niet terug te keren in het geintegreerde militaire systeem van de Navo, verklaart dat in geval van nood de strijdkrachten der bond- gepoten van Frans grondgebied ge bruik moeten maken. NAIROBI Zeven kinderen zijn gisteren door de bliksem ge troffen toen zij op de speelplaats van hun school in Kissi speelden, zo heeft de politie van Nairobi bekendge maakt. Kissi ligt in het westen van Kenia op rond 250 km van Nairobi. Britse geleerden twijfelen of de in New York werkende Britse bioloog prof. James F. Danielli (zie foto) erin geslaagd is, een levende en zich voortplantende cel kunstmatig sa men te stellen. De Amerikanen dr. Raymond Ewell en dr. Kwang J.Joen. werkten met hem samen. De apparatuur, die ae naam Teletrip heeft gekre gen, werd ontwikkeld door International Tourist Infor mation SA, waarachter o.n*. de Verenigde Nederlandse Uitgeversbedrijven NV staat. De filmpjes worden gemaakt door Chanowski Productions in Amsterdam. Hond niet gratis Voor het geval u de hond in de trein wilt meenemen: dat 'gaat niet gratis, -als u hem althans niet kunt weg moffelen in een tas. De NS wijst er op, dat er voor iede re andere 'hond de helft van de enkele- of de retourprijs moet worden betaald aan het loket, een tarief dat gelijk is aan het bedrag dat voor een kind wordt gevraagd. Achtdaagse abonnementen zijn ook mogelijk. Ze kosten 20 gulden voor een tweede en 30 gulden voor een eer- ste-klas-aboonement. Ten overvloede wellicht: een pas foto is niet vereist. Het kiezen van een reis uit de veelheid, die reisbureaus elk jaar aan bieden, wordt straks een kwestie van tv-filmpjes bekijken. Waar nu nog stapels folders en lange gesprekken met de balie- voorlichters voor nodig zijn, gebeurt dan gewoon met behulp van een cas sette, die met een handomdraai in het tv- toestel gestopt vijf mi nuten film op het scherm brengt met alle bijzon derheden van het vakan- tiedoel. De apparatuur, die de naam Teletrip heeft gekre gen, werd ontwikkeld door International Tourist Infor mation SA, waarachter o.n*. de Verenigde Nederlandse Uitgeversbedrijven NV staat. De filmpjes worden gemaakt door Chanowski Productions in Amsterdam. Hond niet gratis De bedoeling is, dat de in stallatie top basis van een abonnement aan reisbureaus Wordt geleverd. Dit abonne ment houdt in de plaatsing van twee Teletripmachines, de levering van een groot aantal cassettes, die jaarlijks worden bijgelverkt en trai ning van de reisbureaumede werkers. Al begin volgend jaar worden de eerste apparaten geleverd en Chanowski Pro ductions is in maart al zover, dat cassettes met filmpjes over 17 landen in omloop zullen zijn. Dat daarmee voor de reis wereld een eind zal komen aan het uitgeven van kost baar drukwerk, lij-kt niet waarschijnlijk. Het voordeel ligt meer aan de zijde van de klant, die af is van de foldertjes en niet eerst sta pels papieren hoeft door te worstelen om te weten waar hij naar toe gaat. Eén druk op de knop en hij hééft zijn vakantiedorado in de kijker. Of het nu 'het drukke strandje bij Dubrov- nik is of zijn skipiste ergens in Oostenrijk. Ook de mogelijkheden voor trips en de kwaliteit van de twee brede zand stranden kregen van de bond een duidelijke plus. Minder tevreden toonden zich echter de 176 leden, die door de bond werden onder vraagd. Veertig procent van de 81 leden, die in hotels verbleven, vonden het eten maar matig. Zowat een l*vart van de 95 leden, die in Bruid gratis in de hoot Met huwelijksreis naar Finland (steeds meer opko mend wintersportland)? Wel, dan boft u, want bij Finn- tours (Voigt en Geber. Am sterdam) gaat de bruid dan gratis met de (huwelijks)boot mee. Overigens moet die ho neymoon dan wél gemaakt worden rond Kerst en Nieuwjaar. Voor de geïnteresseerden: zo'n vijf daags tussendoor-witte broodsreisje is er al voor 264 gulden per persoon. klacht, in. De klachten had den voornamelijk betrekking op het feit, dat er nogal eens verhuisd moest worden zon der dat dit vooraf in Neder land was meegedeeld. Ook werden aanmèrkingen ge maakt op de inrichting van keuken en appartement Bijna een derde van de klagers heeft een schadever goeding ontvangen. Op 10 klachten werd geen enkele reactie ontvangen. Een derde deel van de geënquêteerden vond van te- Voor het geval u de hond in de trein wilt meenemen: dat 'gaat niet gratis, -als u hem althans niet kunt weg moffelen in een tas. De NS wijst er op, dat er voor iede re andere 'hond de helft van de enkele- of de retourprijs moet worden betaald aan het loket, een tarief dat gelijk is aan het bedrag dat voor een kind wordt gevraagd. Achtdaagse abonnementen zijn ook mogelijk. Ze kosten 20 gulden voor een tweede en 30 gulden voor een eer- ste-klas-aboonement. Ten overvloede wellicht: een pas foto is niet vereist. De in mei begonnen proef in Emmen met de buxi, een combinatie van bus en parti culiere auto, is 'n succes ge worden. Zodanig zelfs, dat het Centrum voor Vervoers plannen (waarin behalve de KNVTO ook de NS verte genwoordigd is) thans een studie maakt van de moge lijkheden van het systeem in vijf andere plaatsen. Volgens de NS is het niet onwaar schijnlijk, dat hierbij ook een gemeente in de Radstad betrokken wordt. De buxi, een openbaar vervoermiddel met 12 zit plaatsen, rijdt in Emmen thans om het half uur van het station naar de buiten wijken en trekt daar zoveel passagiers mee aan, dat de initiatiefneemster, de Drent se Vervoersmaatschappij (DVM), dik tevreden is over de resultaten^ Evenals trouwens de pas sagiers zelf. Weliswaar moe ten zij voor die rit (enkele reis: retours bestaan niet) een gulden betalen, maar dat Is altijd nog veel goedkoper dan een taxi. In welke vijf andere plaatsen het experiment wordt voortgezet is nog niet bekend. Een NS-woordvoer- der: „Men is nog bezig met dc studies, pas voorjaar vol gend jaar zal er meer over bekend zijn. Maar het is he lemaal niet onmogelijk, dat op niet al te lange termijn de buxl's ook in de randstad zullen verschijnen". Zoals bekend, Is ongeveer eenzelfde proef dezer dagen in Utrecht gestart. Deze wordt echter op particulier initiatief genomen. voren onjuist te zijn voorge licht; 44 leden zeiden, dat hotel of appartement te fraai waren voorgesteld, 13 zeiden, dat de afstanden onjuist wa ren vermeld. Over het openbaar vervoer was 90 procent tevreden. Al les bij elkaar vonden van de 176 leden er 129 een goede vakantie in Benidorm te hebben gehad; 40 waren ma tig tevreden, zeven was het slecht bevallen. Dat reisbureaus het vaak met de voorlichting niet zo nauw namen, bleek ook uit eigen onderzoek van de bond. Vooral met afstanden blijkt nogal te worden ge goocheld. Tien minuutjes lo pen naar centrum of strand bleken in veel gevallen een dik half uur te zijn. Ook de aanwezigheid van een zwembad of een tennis baan bleek in sommige ge vallen niet op waarheid te berusten: ze waren wel ge pland maar nog niet klaar. Reisboek voor ISederland Wie volledig op de hoogte wil zijn van alle toeristische aspecten van Nederland (en écht, die hééft ons land. al worden ze wel eens over schaduwd door Costa Brava- strand of Italiaanse meren) heeft aan de zojuist uitgeko men zesde druk van het Reisboek voor Nederland een uitstekende adviseur. Het lijvige (582 blz!) boek, samengesteld en uitgegeven door ANWB-experts, geeft een i-uitvoerige beschrijving (mét tekeningen en foto's) van alle toeristische top pers. Daarnaast zijn in een royaal aanhangsel ook nog 83 kaarten opgenomen, waarop alle toeristische punten, wandelpaden, parkeerplaat sen enz. zijn aangegeven. Jumbo al in februari Niet in maart, maar al op 15 februari biedt de KLM de mogelijkheid naar New York te vliegen met de Jumbo. De entree van de vliegreus werd vervroegd doordat men bij Boeing zo voorspoedig werkt, dat men al een maand op het bouwschema voor is. Vorige maand al maakte het eerste toestel van de nieuwe i versie de 747B zijn i eerste proefvlucht. Het tweede toestel van deze versie (bestemd voor de KLM) is thans al in een ver gevorderd stadium. De bedoeling is, dat de KLM volgend jaar zeven Jumbo's krijgt afgeleverd. Ze zullen In het begin alleen worden Ingezet iop de lijn naar New York. De dienstre geling zal daardoor bij «,de zomerdienstregeling enigs zins veranderen. Vliegt men thans vijfmaal per dag met een DC-8 naar New Yorit, met de nieuwe dienstregeling zullen dat waarschijnlijk drie dage lijkse Jumbo-vluchten wor den. Wie lid is, heeft het al voor ƒ29,50 (zeker niet te duur voor een dergelijk om vangrijk werk). Niet leden betalen 34,50. Goedkoop naar Lugano „Winter in Lugano" heet een nieuw 7-daags arrange ment 'Voor een win terva kantie voor toeristen, die be hoefte hebben >aan rust en gen zaoht zonklimaat in de wintermaanden. Voor 'n klei»? 100 gulden per persoon voor kamer en ontbijt (150 gulden voor vol pension) kan men met dit arrangement een volle week aan de zachte Zwitserse Rivièra verblijven. Een reductie van 10 pro cent plus een fles echte Franse champagne en bloe men op de kamer 'Zijn er voor bruidsparen, die Luga no voor de wittebroodsweek hebben gekozen. Bij het Zwitsers Verkeers bureau (Koninesplein 11, Amsterdam) kan men er nog veel meer over vertellen. 12 procent in de caravan •Het vakantiegebruik van caravans neemt in ons land snel toe, zo blijk uit een re cent onderzoek van het CBS. Vorig jaar werd bijna 11 procent van het aantal zo mervakanties in een caravan doorgebracht; in 1966 iwas dat nog geen 10 procent (700.000 resp. 600.000 vakan ties van vijf of meer dagen). Dit jaar zal het percentage waarschijnlijk stijgen tot 12 procent. Voor Nederlanders, die hun vakantie over de grens doorbrengen, benadert dit percentage zelfs de 13. Door deze stijging komt Nederland al aardig dicht bij het caravan-land bij uitstek, Engeland, waar 16 procent van alle vakantiegangers ge bruik maakt van de caravan. Opnieu onderzoe! vakantiej Alicante. Over h 750.000 tc de vierde er redeli; Benidora Nederlan De hote: zijn er 15 bond de k tot goed. daarop vc soonskame vrij klein geen uitzii Wat het mogelij khe amuseren Benidorm dan 50 res lands, Dui Italiaans e eten), ruin- eens 50 di clubs. een apparterr verbleven, klaagd tekort aan bestek. Bijna een derde lijkheden ondervi de elektriciteits en bijna een kwe water. Van de ondervr, ren 28 niet tevred manier, waarop d nisatie de reis hai 23 dienden daa

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 9