[Rond de f 400 dreigt nieuwe golf van moeilijkheden Ziekenhuisbed lijkt nog op een angstaanjagende kooi Probleem van overproductie wijst op verzadiging markt J Begroting wacht op indeling zendtijd Aan iedereen die heeft meegespaard aan de 2 miljard, (f2.000.000.000,-) Metaal niet akkoord over verwerking in cao's Sparen? De Amro Bank is er voor. Portret Van Keveren haalt derde prijs VPRO heeft 7.000 nieuwe leden Arrestaties in Canada wegens samenzwering Verzorging vaak slecht Bestuursbesluiten NOS 7 ZATERDAG 14 NOVEMBER 1970 er ir HILVERSUM „Wij aarzelen om te zeggen dat wij in een week tijd 7000 nieuwe leden hebben mogen boeken", aldus een woordvoerder van de VPRO. „Wij zijn blij en dankbaar, maar laat niemand denken dat wij «u gered zijn. Wij hebben er 20.000 I nodig, eer wij ons veilig kunnen voe len". Hoewel de VPRO zuiver genomen een tekort had van 7000 leden om de 100.000 vol te maken, mag met dit aantal nieuwe leden niet met „red ding" worden gerekend. Ook nu zal mogelijk de "20 pet" niet-kaarthou- ders moeten worden aangehouden, bovendien staat de januarimaand, daarin alle omroepen altijd veel be- I dankjes krijgen, voor de deur. (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM Op het in Ober- hausen gehouden concours voor tv- sportfilms heeft het portret van doel- verdediger Jan van Beveren ..De laatste man" de derde prijs veraverd. Het programma is door de NCRV in samenwerking met Open Studio Rotterdam gemaakt. De eerste prijs ging naar Engeland, de tweede bleef in Duitsland zelf. AMSTERDAM De verzor ging in de ziekenhuizen laat veel te wensen over. Tot de veel ge hoorde klachten van patiënten behoren: gebrek aan rust, ge luidshinder, het ontbreken van sfeer, te koude en onverzorgde maaltijden, het snel wisselen van het verpleegstersbestand, ge brekkige sanitaire voorzieningen. Soms krijgt men de indruk dat de ijskastsfeer in de ziekenhuizen wordt gehandhaafd om het vertrek naar de andere wereld te vergemakkelijken. Het ziekenhuisbed heeft in onze da- i gen nog steed» de vorm van een angst- f I aanjagende kooi. Dit schrijft dr. a. J. M. Karthaus. chirurg te Breda, in een artikel over de gang van zaken in de ziekenhui- Hij steil verder dat rivaliteit, on deskundigheid en conservatisme lei den tot ongekende verspilling en ma- ken het hedendaagse ziekenhuisbed onverantwoord kostbaar. Verspild geld De bouw en Inrichting van de zie kenhuizen heeft in de jaren 1965-1967 een investering van in totaal (800 miljoen gekost. Een niet onaanzien lijk gedeelte van dit geld wordt ver spild. De verantwoordelijkheid ligt volgens dr. Karthaus in de eerste plaats bij de besturen van de zieken huizen. De chirurg pleit voor een econo misch geschoolde specialist in de top van een ziekenhuis, goed geschoold in de ziekenhuiseconomie met haar veie medisch specialistische facetten. In zijn artikel 'geeft dr. Karthuis enkele voorbeelden van de 'ontelbare mislukkingen, die hij op gebied van ziekenhuisbouw heeft geconstateerd." Uit de vele recente bouwsels is geble ken dat lang niet iedere architect de problematiek van de modeme zieken- huizbouw beheerst. Nog ridiculere si tuaties doen "zich- voor op het gebied van de zogenaamde adviesbureau's Dr. Karthuis twijfelt aan de deskun digheid en ervaring van deze bu reau's. Helihavens Dr. Karthaus is voorstander van aanleg van helihavens bij ieder te bouwen ziekenhuiscomplex. Elk nieuw ziekenhuis moet buiten de stad worden gebouwd. Tevens behoort men rekening te houden met par keerterreinen van voldoende afme ting. Verder pleit hij voor de ver- plichtige bundeling van alle zieken huizen (fusies), waardoor men de prijzen van alle artikelen kan druk ken. terwijl de kwaliteit er door wordt verbeterd. Akzo komt op 17 dezer met kwar taalcijfers. Het fonds liep terug van ƒ79.60 tot ƒ70.80, geen goed voorte ken. Unilever hield zich vrij goed (van 89.20 op 88.50),' omdat men van Britse zijde materiaal wegkocht en de verwachtingen voor de be- drijfsgang wat beter beoordeeld wor den. Zicare dobber Een zware dobber hadden ook de hoogvliegers ter beurze, zoals uitge versaandelen. Nu het klimaat ter beurze minder wordt, gaat men over tot winstnemingen. Zo daalde Else, vier van 451 tot 4F3. wat 190 pun ten betekent. Ook Kluwer en V.N.U, moesten omlaag, en ftvamen van (225 op ƒ213 L resp. ƒ148 80 en (139 gb. Die negen nullen vertellen dat zo'n half miljoen grote en kleine spaarders hun vertrouwen schonken aan de Amro Bank. Samen hebben zij er voor gezorgd dat aan die Bank nu meer dan twee miljard gulden aan spaargeld is toevertrouwd. Een plezierig bericht dat wij u gewoon even wilden vertellen. Maar verbazingwekkend is het niet. Want de Amro Bank heeft spaarmogelijk- heden voor iedereen. En u kunt er een zo hoog mogelijke rente krijgen. Kortom: u spaart er veilig en voordelig. Daarom komen er steeds weer nieuwe spaarders bij de Amsterdam-Rotterdam Bank. u Financieel Weekoverzicht int (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM De begroting voor de omroep zal nog niet worden ingediend. Het NOS- bestuur besloot gisteren eerst het advies van de zendgemach tigden af te wachten over de ni indeling van de op 1 oktober 3 1971 te verwachten nieuwe radio-zendtijd, waarvoor op de dj begroting een half miljoen gul- I den is uitgetrokken. Men acht het juist, de begroting te laten vergezeld gaan van een voorstel aan de minister, inhoudende de plaat- sing van de nieuwe uren op ccn of I meer zenders. Het is wel vervelend, aldus voorzit- I ter Schüttenhelm, dat de aanbieding van de begroting dan pas tegen het einde van het jaar kan geschieden, I maar we hebben geen keus. Het I voorstel van de zendgemachtigden wordt ter bespreking verwacht in de NOS-bestuursvergadering van 11 de- I cember. Onderzoek Voorts besloot het bestuur, door een commissie onder leiding van de om roep,jurist mr. Santbrink een snel on derzoek te laten instellen naar de vraag, of de vermelding van tv-pro- gramma's in het nieuwe, gratis ver- I spreide gezinsblad Journaal 2000 in derdaad op vrije nieuwsgaring berust en hoe het blad dit kan bewijzen. IDe omroepwet beschermt namelijk de auteursrechten van de omroep op (Van onze radio- eb tv-redactle) Dreiging De metaalindustrie is de eerste gro te bedrijfstak, waar deze kwestie aan de orde komt. Nu de werkgeversorga nisaties in de groot-metaal resoluut hebben geweigerd de 400 „zonder meer" in de coa voor 1971 te verwer ken, is de kans groot dat hierover ook in andere bedrijfstakken moei- lijkhedcn zullen ontstaan. In het befaamde akkoord van de Stichting van de Arbeid over de extra uitkering wordt o.m. gezegd dat deze „bij de eerstkomende wijziging van de cao zal worden verwerkt". De stich ting heeft zich echter niet uitgelaten over de wijze waarop deze verwer king zou moeten plaatsvinden. „Misverstand" De raad van overleg in de metaal industrie heeft gisteren van kwart voor drie 's middags tot zeven uur vergaderd. Na afloop werd van werk geverszijde verklaard dat in de mara thonvergadering in de nacht van 2 op 3 september over de ƒ400 was afge sproken dat de raad zich „nader zou beraden over eliminatie van cumula tieve effecten op de kosten van le vensonderhoud bij de verwerking in de cao", ijn,- aazoktoberolARO.s' Van werknemerszijde werd gezegd dat een dergelijke afspraak niet ge maakt is en dat hier „kennelijk spra ke is van een misverstand". De heer M. Zondervan, voorzitter van de me taalbedrijf sbond van het NVV, zei namens de werknemersorganisaties dat het „onmogelijk is, nu naar de mensen in de bedrijven terug te gaan met de boodschap dat er weer op de inkomensverbetering voor 1971 inge krompen moet worden". De weergevers verklaarden geen behoefte hebben aan nieuw overleg over deze kwestie. De vakbonden AMSTERDAM De effecten beurs was zeer flauw gestemd door het zichtbaar worden van zwakkere plekken in onze eco nomie en de zwaar tegenvallen de resultaten van de internatio nale concerns, o.a. Philips. Ook de impotentie van Wallstreet, om na een discontoverlaging en de opheffing der staking bij General Motors een herstel der koersen in te zetten, stelde te leur. De toevloed van buiten lands kapitaal in ons land duurt voort en beïnvloedt het beleg gingsklimaat in gunstige zin. deelden mee, dat zij de verwerking bij de individuele ondernemers aan de orde zullen stellen indien de werk gevers op centraal niveau niet op korte termijn op hun afwijzend besluit terug zullen komen. Het wordt niet uitgesloten geacht dat dan opnieuw het stakingsmiddel zal worden ge hanteerd. Hoe groot het cumulatief effect van de 400 zal zijn, ls nog niet te zeggen. Het ls de vraag of dit ooit berekend zal kunnen worden. Londen beleeft volgende week de Miss World~verkiezing. Voor geïnteresseerden. Miss Holland staat op de middelste ry. vierde van links in een flatteus tijger velletje. Het probleem van een overproduk- tie begint zich hier en daar te laten gevoelen, hetgeen kan wijzen op een verzadiging van de matkt. Zo kwa men deze week berichten uit de ta pijtindustrie welke voor de naaste toekomst weinig goeds beloven. In de ze tak van bedrijf heeft men de af zetmogelijkheden overschat en het gevolg Is een te grote produktie-capa- citeit, nadat hieraan een ruime uit breiding is gegeven. Bergoss. Desseaux, belangrijke fa brikanten in de tapijtsector zijn in tussen met publikaties gekomen, wel ke op de moeilijke situatie in de be drijfstak wijzen. Het gehele pro- duktie-apparaat zal gedurende het lo pend jaar slechts ten dele gebruikt kunnen worden, aldus een communiqué van Bergoss. Dat kost uiteraard geld en verwacht wordt, dat Bergoss dit jaar meer dan een miljoen gulden verlies zal lijden. De internationale concurrentie is in de tapijtenindustrie sterk toegenomen. De Ver. Ned Tapijtindustrie, Veneta, welke het dividend inmiddels hal veerde (v.j. 12 pet deelde mede. dat de winstmarges lager zijn geworden en de prijsdruk groot. Uit de papier-industrie wordt ge meld, dat de produktie in het nieuwe jaar een flinke beperking zal moeten ondergaan. De markt is overvoerd en de voorraden zijn in de afgelopen maanden zo toegenomen, dat wij wel tot een produktiebeperking moeten besluiten, aldus Van Gelder Zonen. Reden voor paniek is er volgens Proost en Brandt niet, want het evenwicht tussen vraag en aanbod zal zich wel te eniger tijd herstellen. Philips kwam met een zeer teleur stellende kwartaalstaat (20 pet. lagere winst), terwijl bleek, dat ook bij dit concern de voorraden flink zijn opge lopen (van 32 tot 37 pet. van de jaar omzet). Ze zijn zo groot, dat er zelfs maatregelen op het gebied der perso neelsvoorziening moeten worden ge nomen. Het ligt voor de hand, dat het bo vengenoemd bedrijfsnieuws een min der gunstige indruk op de effecten beurs maakt, omdat men vreest, dat „de room" van de hoogconjunctuur af is en dat in de komende periode de dreiging van de al maar stijgende kosten levensgroot op het bedrijfsle ven afkomt. In de SER zijn grote meningsver schillen openbaar geworden bij het beraad over het advies, op te maken voor de regering terzake van de maatregelen ter bijsturing van de economie volgend jaar. De werkge vers zitten met „de zwarte Piet" en willen die kaart graag kwijt en het struikelblok in die jongste vergade ring vormde dan ook het prijsbeleid in de volgende periode. Terwijl men in hevige strijd is gewikkeld bij de verdeling van „de koek" (ieder voor zich), lijkt die „koek" kleiner te wor den... In Amerika reageerde men niet gunstig op de opheffing van de sta king in de auto-industrie, welke 58 dagen heeft geduurd en veel geld heeft gekost en nog zal kosten, want de loonsverhogingen gaan, volgens de directie van General Motors, de ver wachte steiging der produktiviteit te boven en werken dus de inflatie in de hand. Nu de werknemers bij de General Motors een flinke loonsverbetering hebben gekregen, zal dit resultaat wel doorwerken in het gehele be drijfsleven, hetgeen voor de soliditeit van de Amerikaanse economie niet gunstig is te achten. Discontoverlaging Intussen is de verwachte disconto verhoging in de Ver. Staten een feit geworden, de eerste sedert augs. 1968. Deze maatregel moet men zien tegen de achtergrond van de lichte verla ging van de debètrente door diverse grote Amerikaanse banken, welke voor prime rate leningen van 8 naar 7Vi pet. ging. Wallstreet reageerde echter helemaal niet op de disconto verhoging noch op het beëindigen van de autostaking, hetgéen op zijn minst merkwaardig mag heten en wijst op een gebrek aan stijgvermogen. Dat een fonds als Kon. Olie in deze omstandigheden, afhankelijk als het is voor de koersvorming van New York, omlaag ging, is te verstaan. De nawerking van de ongunstige kwar taalstaat is duidelijk tc constateren. De koers van dit aandeel liep terug van 144 tot f 138.60. Philips daalde van ƒ57.20 tot ƒ49.80, een daling van 74 punten, als gevolg van de minder gunstige kwartaalstaat. Bij een om zetstijging van 16 procent daalde de winst met 20 procent, hetgeen wel erg teleurstellend is te noemen. Ook voor het vierde kwartaal zijn de verwach tingen minder hoog gesteld, o.a. door de sterk gestegen kosten. De ƒ400 uitkering kost het concern al 50 miljoen, terwijl internationaal stakin gen de kosten van de bedrijven ver hogen. Baisse Kon. Hoogovens moest in de alge mene baisse ter beurze ook een veer laten en kwam van 78.80 op 75.30. Minister Nelissen heeft in de Kamer verklaard, dat hij ervan overtuigd is. dat de vestiging van Hoogovens op de Maasvlakte moet doorgaan, mits er strenge voorwaarden ter bescherming van het milieu gesteld worden. Van deze verklaring nam men ter beurze met voldoening nota, al voorziet men, dat in het huidige klimaat de beslis sing toch zeker tot na de verkiezing volgend jaar zal moeten worden uit* gesteld. De mctaalwerkgevers willen het cu mulatieve effect van de extra uitke ring bij de verwerking in de coa's eli mineren. Dat wil zeggen: de prijsver hogingen, die het gevolg van deze loonsverhoging zullen zijn, mogen niet via de indexeringsclausule in een nieuwe loonstijging worden omgezet. Doorberekening Praktisch alle cao's hebben een der gelijke clausule, die het mogelijk maakt de cao-lonen tussentijds aan te passen als de prijzen boven een be paald (tevoren afgesproken) percen tage uitgaan. Zoals bekend heeft het kabinet bij de afkondiging van de prijsmaatregel, die op 5 november van kracht werd, bepaald dat de extra uitkering van 400 in de prijzen mag worden door berekend. Dat is een uitzonderingsbe paling. want normaliter moeten de werkgevers loonsverhogingen bekosr tigen uit de produktiviteitsstijging. De metaalindustrie heeft in 1969 een tweejarige cao aangegaan, waarin voor beide jaren (1970 en 1971) zo'n loonaanpassingsclausule is opgeno men. Als- de 400 gulden zonder meer in deze cao zouden worden verwerkt dan zouden de prijsstijgingen, die het gevolg van deze uitkering zijn, via de clausule in de lonen kunnen doorwer ken en dat is het wat de werkgevers willen voorkomen. Gisteren ontspoorde by Gouda de inter city trein UtreCht-Rot- terdam. Werkleiden herstelden snel de schade aan trein en spoorbaan. de programmapublikatie. Alleen het bewijs van vrije nieuwsgaring kan dergelijke publikatie anders dan in omroepbladen (en, volgens overeen komst, heel summier in dagbladen) toelaten. Indien het bewijs niet wordt gele verd, zal het bestuur zich beraden op eventueel te nemen maatregelen te gen het tijdschrift Er werd ook een commissie be noemd, die de juridische kwestie van de „zwevende zendtijd" van de NOS- radio nader gaat bestuderen. Deze zendtijd (ongeveer 6 uren per week) komt de NOS toe, maar zij stelt die de omroepen ter beschikking om hem in goed overleg terug te nemen voor onverwachte of actuele uitzendingen die op het terrein van de gezamen lijkheid liggen. Juridisch Zo wil het de minister, zo staat h' ook in de wet maar de vraag is. of dit fenomeen wel .furldiscr juist is. Daar zitten nogal wat kanten aan. „Wanneer een wet in de praktiik wordt uitgevoerd, blijken er soms on volledigheden in te zitten die twist punten kunnen gaan vormen", aldus de toelichting van de NOS-voorzitter. Ochtendgymnastiek in het zilver (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM Op 1 december is het 25 jaar geleden, dat sportleraar Ab Goubitz bij Radio Herrijzend Ne derland begon met de ochtendgym nastiek. Zijn welbekende introductie „Staat U allen klaar?" wordt de titel van een kort radioprogramma dat de NOS op woensdag 18 november 's avonds van 8 tpt 8.15 uur ter gelegen heid van dit feit uitzendt op Hilver sum I. MONTREAL De Canadese auto riteiten hebben gisteren opnieuw drie personen in staat van beschuldiging van samenzwering tegen de regering gesteld. Het zijn de 21-jarige Gerard Pelletier, de 23-jarige Pierre Bourret en de 23-jarige Jocelyne Despatie. Het aantal verdachten is hiermee tot 13 gestegen. Voor de rechter in Montreal ver schenen tevens de 25-jarige Jean- Jacques Laroux, die beschuldigd werd van lidmaatschap van het Be- vrijdingsfront van Quebec (FLQ), en de 18-jarige Daniel Seguin, die er slechts van werd beschuldigd de doeleinden van de FLQ na te streven. In totaal zijn in Canada nu 41 mensen ki staat van beschuldiging wegens overtreding van de wet op de oorlogstoestand. (Van onze sociaal-economische redactie) DEN HAAG De werkgevers- en werknemersorganisaties in de metaalindustrie hebben gisteren geen overeenstemming kun nen bereiken over de wijze van verwerking van de extra uitkering van 400 gulden bruto in de cao's voor 1971. Daarmee dreigt een nieuwe golf van moeilijkbeden over het land te spoelen rondom deze extra inkomensverbetering, die in de afgelopen maanden de emoties reeds zo hoog heeft doen oplaaien.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 7