Democratie zichzelf te heeft plicht handhaven IN HET ZIL VER Ziekenf ondspremie tien procent bejaarden verhoogd met Iedere Nederlander subsidieert zichzelf Dr. Veerman: Eigen identiteit Niet te veel splinterpartijen EMS verkoopt Carré en het Grcustheater King David in IJmuiden ..Duidelijk" program DS'70 Premier Transkei tot Bakker: wij zijn gelukkig Debal over formatie Dr. Veerman sprak zich vanmorgen op het Par- tijconvent van de ARP uit voor een openbaar de bat in de Tweede Kamer over de kabinetsformatie. Van toepassing blijft dat de Koning (volgens de Grondwet) onschendbaar is. ZATERDAG 14 NOVEMBER 1970 (Van onze parlementsredactie) ROTTERDAM Beperkende maatregelen zijn per definitie niet ondemocratisch, betoogde vanmorgen dr. A. Veerman voor het najaarsconvent van de ARP. De democratie heeft de plicht zichzelf te handhaven, ook door schadelijke neveneffecten weg te werken. Als toelichting zei de voorzitter van I is niet juist, Deze prerogatieven lig- de ARP ook: „Het kiesstelsel is geen doel in zichzelf, maar dient om tot een volksvertegenwoordiging te ko men. En die volksvertegenwoordiging moet kunnen functioneren. Een over maat van partijen, van splinterpar tijen kan een belemmering zijn voor dat goede functioneren". Volgens het program is de ARP voor een beperkt districtenstelsel. „Wij zullen dit nader bezien", zei dr. Veerman hierover. Kabinetsformatie Wel sprak hij zich duidelijk uit voor een openbaar debat in de Twee de Kamer over de kabinetsformatie. Door dit debat loopt het onderling geheim beraad immers uit op een pu blieke verantwoording. Dat door zo'n debat de prerogatie ven van de Koning worden aangetast 2 >te mensen.. rden eens herinneringen. alles wordt je prompt vergeven ■}jjjbben zij dan óók vergeven? je weggaat uit dit leven, j es de stenen op de graven k et, dat and'ren je vergaven f p t je fout deed en verkeerd c dié les heb ik geleerd! a'rt< s dode mensen weer herleven en blijft het in eeuwigheid ■j0] itrijd om macht, dus haat en nijd? n cht ik nu, o God, iets wensen, E idat waarlijk grote mensen ïd'ren wilden zijn van U, int dan komt het Godsrijk nu! De Gaulle grootse dingen II. II. Saucr-Weener ROTTERDAM «■S Munten Kritiek op de nieuwe rijksdaalder zeker op zijn plaats. Ik vraag mij zijn de technici bij de Munt in recht niet met de geschiedenis op hoogte? Toen in 1907 er weer een ivertje werd uitgegeven (voor het itst was dat het geval geweest in ne#*7) was dit een rond nikkel munt- uk, dat al spoedig 'n „avondkwart- werd genoemd, want bij de scha wl 'e verlichting van toen was de evrlns groot dat het voor een kwartie ^rd uitgegeven of ontvangen. De nmaak werd stopgezet in 1909. ]e In 1913 kwam de vierkante stuiver, aarbij was geen vergissing mo- Isvi ^jk. Vraag: waarom ook nu niet Iglj n vierkante rijksdaalder met. ron- i hoeken of desnoods met een gat fin zoals in België veel muntstuk- 'un£n worden vervaardigd. eei Waarom gaf Engeland in 1935 nog de 1 twaalfhoekig threepenny munt- uk uit? Vanwege de duidelijkheid, e hopen dat de nieuwe munt spoe- wordt ingetrokken. Plein in Parijs naar De Gaulle genoemd Het Place d'Etoile rond de Are de Triomphe te Parijs zal voortaan Place Charles de Gaulle heten. De gemeenteraad van Parijs besloot hiertoe met alge mene stemmen. Held er zien den In een bericht van de vier be stuursleden van de Stichting „Een woord voor de wereld" met wie ik gebroken heb, wordt gezegd dat een commissie van onderzoek en bemiddeling een onderzoek heeft in gesteld naar een tweetal dames in Amsterdam die helderzienden zou den zijn en wier uitspraken door een deskundige beoordeeld zouden zijn als niet uit God. Hier zijn de feiten: enkele jonge lui vroegen mij of zij het conflict tussen hen en de vier leden van het stichtingsbestuur mochten onder zoeken. Ik keurde dit uiteraard goed. Zij wierpen zich ten onrechte op als commissie van onderzoek en be middeling. Zij kwamen in aanraking met twee leden vgjj de radiogemeen- 'te in Amsterdam, beiden gelovige kinderen van God met een gezond verstand. Beiden krijgen boodschap pen door van God (is dit zo vreemd) hetgeen met telepathie, helderziend heid en wichelroedeloperij niets te maken heeft. Een paar jonge mensen die vroe ger tot de Pinkstergemeente be hoorden, brachten een bezoek aan de dames en gingen daarna naar een voorganger van de Pinksterge meente. Dit was de „deskundige" die, zoals te verwachten was. zei: het geen deze dames zeggen is niet uit God, maar uit de duivel. Ik heb nooit beweerd „alles wat deze dames zeggen is uit God en daar moet je afblijven", maar: „De ze dames zeggen dat het uit God is en daar wil ik afblijven." Ik betreur het zeer dat men over deze twee eenvoudige kinderen Gods laster verspreidt. BLOEMENDAAL Ds. G. Toornvliet DEN HAAG De gemeente Den Haag kan het Circustheater voor acht miljoen gulden kopen van de Exploi tatie maatschappij Scheveningen (EMS) van Reinder Zwolsman. De EMS wil bovendien ook Carré in Amsterdam van de hand doen, aldus een bericht in het Algemeen Dagblad van vandaag. Over de termijn van de huurkoop van Carré zullen B en W van Am sterdam binnenkort een voorstel aan de gemeenteraad doen. Op Carre heeft de EMS voortdurend grote exploitatieverliezen geleden. De af gelopen week werd bekend dat de EMS in haar geheel over 1969 een verlies heeeft geleden van 7,6 miljoen gulden. De EMS verloor de afgelopen vijf jaar vier miljoen op de exploitatie - van het Circustheater in Den Haag. De verkoopprijs van acht miljoen is een grote verliespost voor de maatschappij. IJMUIDEN Gisteravond is de „King David" na enige dagen op een zandbank voor de Noordwijkse kust vast te hebben gezeten door sleepboot Hector de havenmond van IJmuiden binnengesleept. Daar ligt het schip thans aangemeerd aan een steiger van Wijsmuller. Naar het zich laat aanzien heeft de „King David" niet veel schade opge lopen bij de stranding. Bekeken wordt of het noodzakelijk is dat het schip naar een dok in Amsterdam wordt gesleept voor eventuele repa ratie. gen immers' niet op politiek gebied. Voor dit terrein geldt de grondwette lijke regel, dat de Koning onschend baar is en de ministers verantwoor delijk. Apart De ARP-voorzitter verzekerde weer, dat de eigen identiteit van de partij de kiezers het meest aan spreekt. Dat is ook gebleken uit de uitslag van de Statenverkiezingen. Er komt een gemeenschappelijk program met de CHU en KVP. Maar elke partij gaat de verkiezingen van april in met een eigen lijst en een eigen program. Dr. Veerman noemde het gemeen schappelijk urgentieprogram slechts een vaststelling, dat de drie partijen in hun programs op wezenlijke pun ten overeenstemmen en dat zij op die basis bereid zijn tot samenwerking. Overeenstemming tot in details is niet nodig. Verder is het gezamenlijke program de basis voor de programmavergelij king met de andere partijen. Bereidheid tot openheid is essen tieel voor de Nederlandse politiek, vervolgde de partijvoorzitter. De poli tieke opbouw rn Nederland is immers niet van polaire aard (twee partijen of blokken tegenover elkaar), maar pluriforme aard. Vernieuwing De christelijke politiek heeft hierin zijn grote betekenis in ons volksleven bewezen, dat het in tijden van ver nieuwing mee vorm heeft gegeven aan denieuwe ontwikkeling. In ons uitgangspunt, zei dr. Veerman, kun nen we elkaar vinden. Voorbeeld: tijdens het vorige con vent botsten de meningen over de geestelijke volksgezondheid en de oepbare zeden. Met evangelische ernst heeft een commissie zich met de vragen bezig gehouden. En men vond een grote mate van overeenstemming. De gezamenlijkheid in de christe lijke politiek, zei de voorzitter in ver band met KVP en CHU, mag niet alleen programmatisch zijn. Er moet ook een gemeenschappelijke beginsel overtuiging te voorschijn komen. Met het oog hierop juichte voorzitter Veerman een gezamenlijke bezinning toe. Opdracht Öijze partij heeft enkele jaren flink op de tocht gestaan, besloot dr. Veer man. Dat was niet zo ongezond. Want wij moesten ons weer rekenschap ge ven van onze opdracht in de Neder landse politiek en het Nederlandse partijbestel. De ARP heeft allen bestaansrecht, wanneer zij trouw is aan haar op dracht op het fundament van het Evangelie te bouwen aan een samen leving, waar gerechtigheid en vrede gediend worden en gezag en vrijheid hand in hand gaan. Constructieve groepen, zei dr. Veerman, die er wat in zien om gemeenschappelijk met ons te boulven aan een beleid, dat doortastend en met visie gericht is op de toekomst zijn welkom. De Tweede Kamer is in het zilver. Volgende week vrijdag, 20 november, is het 25 jaar ge leden, dat onze volksvertegen woordiging na de bevrijding weer voor het eerst vergaderde. Zo op .het eerste gezicht zou je zeggen: dat is iets om groots en waardig te herdenken. Want die parlementaire democratie is een groot goed en dat kan niet genoeg worden onderstreept. Aanvankelijk bestonden plannen in deze richting. Er zou een vereng de vergadering komen van Tweede en Eerste Kamer met belangwek kende toespraken. Men werd het echter niet eens over het hoe en wat. Trouwens, de zilveren Kamer heeft weinig lijd. Alle begrotingen moe.en er voer kerstmis nog worden doorgejaagd. En ja, zal men wellicht gerede neerd hebben, bij zo'n herdenking moeten ook minder pre't'ge dingen worden opgehaald .Het is toch op zijn minst merkwaardig dat maan den na de bevrijding, eind november de voorlopige Staten-Generaal bij een konden komen. TOEPASSELIJK Hoe dan ook, geheel ongemerkt zal men het zilveren jubileum niet laten voorbijgaan. Aan het begin van de vergaderingen van deze week zal voorzitter mr. Van Thiel een toepas selijk woord spreken, dat zal worden beantwoord door minister Klompé, die op dat ogenblik toch in de Ka mer aanwezig is om haar begroting te verdedigen. Dinsdagmorgen zal het presidium van de Tweede Kamer freule Wtte- waall van Stoetwegen en de heer Goedhart ontvangen, de leden die gelijk met de Kamer jubileren. Waarom het zo lang heeft geduurd na de bevrijding voor het Parlement na de bevrijding in ere werd her steld? De parlementaire enquêtecommissie regeringsbeleid 1940-1945 schrijft er dit over: „Wat nu de gang van zaken in Nederland na de bevrijding be treft, is de commissie van mening, dat deze veel te wensen heeft overgelaten, zowel met betrekking tot het bijeenkomen van de Sta ten-Generaal als tot het houden van verkiezingen," De voorlopige Staten-Generaal kunnen dan eindelijk 20 november vergaderen. Uit het verslag van de com missie schrijf ik verder nog over: „Ook daarna heeft het, naar de mening van de commissie, langer geduurd dan nodig was, voordat nieuwe verkiezingen werden ge houden, waarbij naar haar oordeel ten onrechte behalve technische overwegingen ook overwegingen van politieke aard een rol hebben gespeeld." JUIST VANDAAG In zijn boek Politieke geschiedenis van Nederland noemt Jac. S. Hoek de naam van Beel. Hij was in fe bruari 1945 minister van binnen landse zaken geworden. Maar in mei had hij nog niets gedaan voor het herstel van de volksvertegenwoordi ging. Nog een grote naam: Romme. Ver kiezingen zijn volgens hem niet de ouverture van het politieke concert. Eerst moet Indië worden bevrijd, zegt hij, en hebben we de zorgen voor het naakte leven. Na de oorlog was het de tijd dat de vernieuwingen moesten worden doorgevoerd. Men sprak over geeste lijke en maatschappelijke stromin gen; van politieke partijen moest men niet zoveel hebben. Het twee partijenstelsel naar het Engelse mo del was ideaal. In het gijzelaarskamp Sint-Mi chielsgestel was lang over het nieu we Nederland nagedacht. De „overwegingen van politieke aard" van de enquêtecommissie wa ren wel duidelijk. Over de Nederlandse parlementai re democratie, zoals we die voor de oorlog kenden, werd niet al te best gedacht. Daar moet je begrip voo>- hebben. Want men had er wat van gemaakt met al die partijen en par tijtjes. Benauwend vooral is, dat nog niet zo gunstig wordt gedacht over onze Eerste en Tweede Kamer. Vergelijk ingen met voor de oorlog worden snel gemaakt. Veel problemen van vroeger zijn nog niet opgelost en er zijn nieuwe bijgekomen. Ook nu bestaan goede en minder goede plannen voor staatkundige vernieuwingen en denkt men zien suf hoe het systeem te verbeteren. Juist vandaag wordt getild aari het probleem van de democratie. Wat ik zeggen wilde: de herden king van 25 jaar democratisch parle mentair werk na de oorlog is nu adembenemend actueel. En ik geef toe, dat het moeilijk is een waardige herdenking te organiseren met der gelijke beschouwingen zonder op po litieke tenen te gaan staan. Helaas. JUBILEUMGESCHENK Nu gaat het niet aan om alleen maar met een sip gezicht zitten te herdenken. Dat doen de Kamerle den Andriessen (Kath. v.), Koning (liberaal), mejuffrouw Goudsmit (dem.), Oele (soc.). Tilanus (c.h.) en Kieft (a r.) ook niet. Zij hebben een jubileumgeschenk aangeboden in de vorm van een brief aan Kamervoor zitter Van Thiel, waarin staat dat er een nieuw gebouw moet komen voor de Tweede Kamer. Het plan is zeker in het belang van de democratie. Want in het rfude en aan de binnenkant aan alle kan ten opgelapte gebouw wordt vaak onder ongunstige omstandigheden gewerkt. De niet-efficiënte omgeving zet een rem op het werk en de pro- duktiviteit. De Kamerleden klagen erover, de medewerkers, het personeel van de griffie, de parlementaire pers en niet te vergeten de ambtenaren van di departementen, die aanwezig moeten zijn om de ministers te adviseren. In dat on-praktische gebouw, waar haast iedereen bij kunstlicht moet werken en geen vleugje frisse lucht kan doordringen, groeit onder tussen het werk en neemt het aantal werkers toe. En steeds vaker buigt het presidium zich over ruimtelijke problemen, luisterend naar allerlei rechtvaardige wensen. Een nieuw gebouw dus, dat mis schien over tien jaar in het Haagse saneringsplan Nieuwe Hout zal staan. VORSTENHUIS Het on-praktische oude, maar sfeervolle gebouw kan dan een an dere bestemming krijgen. Tweede- Kamerlid Kikkert van de CHU, die al een heel programma van eisen van het nieuwe Kamergebouw in zijn hoofd heeft, ziet die bestemming al duidelijk voor zich. Het gebouw aan het Binnenhof moet ingericht worden voor de re presentatie van het Koninklijk huis, zegt hij. Ook het secretariaat van de Koningin zou aan het Binnenhof kunnen worden gevestigd. Het gebouw krijgt dan min of meer een oude bestemming terug. Vroeger was de vergaderzaal balzaal van de Oranjes. Wat de heer Kikkert wil, is eigen lijk „Soestdijk" naar Den Haag ha len. Het plan komt neer op democrati sering, zegt het Kamerlid. Het ko ningshuis komt dichter bij het volk. In een moderne tijd hoort een mo derne monarchie. Wanneer het Ka mergebouw beschikbaar is, zijn we een hele tijd verder. Dan is mis schien prinses Beatrix al Koningin. Een modern koningspaar temidden van het volk. Als het aan de heer Kikkert ligt, zal het zo ongeveeT gebeuren. Wie weet. Er is al vaker een plan van hem belangrijk geworden omdat de regering het overnam. Over 25 jaar is er weer wat te herdenken. Dan weten we of het nieuwe Kamergebouw er al staat. En hoe het met de democratie staat. BIDDEN EN DANKEN Deze week was bij de behandeling van de begroting van landbouw het „groene front" weer actief. De tribu nes zijn dan barstens vol. Er heerst een aparte sfeer in deKamer. De landbouwexperts worden door de fractieleiders meer vrijgelaten om In de weide rond te draven, zo zei drs. Zijlstra het ongeveer. Ir. Van Rossum van de SGP, moet ik nog even vertellen, hield een speech als een maaltijd. Hij begon met de garnalen, consumeerde de landbouwproblemen als de hoofd schotel en gebruikte het fruit, de to maten en komkommers als toetje. Maar voor de maaltijd, stelde ir. Van Rossum. moet de zegen voor al les worden gevraagd. En ondanks alle problemen is er altijd reden om te eindigen met het dankgebed. BERT DE JONG De gestrande „King David", die voor de Noordwijkse kust op een zandbank lagis gister middag door de sleepboot Hector uit IJmuiden vlotgesleegt. Op de foto is het radioschip weer in zijn element. - SCHIEDAM - W. Kunst 'Hl UMTATA Vice premier drs. 'jakker, die een officieel bezoek rengt aan Zuid-Afrika heeft vrijdag loc esproken met een negeropperhoofd, i' Opperhoofd Matanzima is tevens pre- nier van Transkei. Hij vertelde pre mier Bakker, dat volgens hem alle lensen in Zuid-Afrika gelukkig sa menleven. De premier van Transkei np£°n niet hegrijpen waarom er zoveel 'errie in de Verenigde Staten is over e binnenlandse politiek van Zuid- Afrika. (Van onze soc.- econ. redactie) UTRECHT De ziekenfonds raad heeft minister Roolvink ge adviseerd de premie voor de verplichte ziekenfondsverzeke ring voor 1971 met 0,2 procent te verhogen tot 7,7 procent en die voor de beiaardenziekenfonds- Bij het advies is een prognose ge- ,i v, in voegd van het gemeenschappelijk verzekering met 1 proc overjeg van ziekenfondsorganisaties Volgens de eiekenfondsraad aou de j voor de te verwachten premies van premie voor de Oejaardenzieken- fondsverzekering eigenlijk omhoog moeten met 19 procent, maar de raad heeft maatregelen geadviseerd om de verhoging te kunnen beperken tot 10 pracent. de bejaardenverzekering, waarbij re kening is gehouden met een toene ming van de inkomsten der bejaar den. Uit deze prognose blijkt dat de be jaarden al naar hun inkomen volgend jaar resp. 20.70 (thans 18,82), 41,40 37,64), 51,75 (ƒ47.05) of ƒ72.45 (ƒ51.75) per maand Zullen moeten betalen. De premies voor de vrijwillige zie kenfondsverzekering, die per zieken fonds worden vastgesteld, zullen naar verwacht wordt stijgen met 14 tot 20 procent, afgezien van eventuele pre miereducties. (Van onze parlementsredactie) UTRECHT De nieuwe par tij DS'70 zal voor de verkiezin gen in april een duidelijk her kenbaar program ontwerpen. Voorzitter A. van Stuijvenberg zei vanmorgen bij de opening van het partijcongres in Utrecht, dat het geen program zal zijn van buitenissige veranderings- voorstellen of overtrokken ver kiezingsbeloften. Maar wel zoekt DS'70 als nieuwe partij naar iets eigens. Het huishoudelijk congres is van daag in Utrecht gehouden om de par tij definitief gestalte te geven. Voorzitter Van Stuijvenberg zei dat het verbazingwekkend is hoe men de stijging van de belastingdruk gelaten aanvaardt en zelfs positief waardeert. Niet alleen de kampioenen voor meer overheidsuitgaven als PvdA, PSP en PPR, maar ook de ander partijen zijn door de knieën gegaan. Men accepteert het als een econo mische wetmatigheid zoals 'men voor de oorlog de werkloosheid aanvaard de. Nodeloos Los echter van een lichte verschui ving van de belastingdruk naar de vermogenssector, ziet DS'70 een alter natief vt>or de belastingstijgingen. Want, zei de heer Van Stuijvenberg, op het ogenblik subsidieert iedere Ne derlander via de belastingen zichzelf. Dat is een nodeloze operatie. Wij kennen de „sociale tarieven be neden de kostprijs" om de mensen met de lage inkomens te helpen. Maar ook anderen profiteren ervan. Als men de mensen met lage inko mens wil helpen, moet men met geld helpen. De DS'70-voorzitter trok fel ven leer tegen de regelingen voor de landbouw. Deze sector is door de spe cialisten van het „groene front" in een uitzonderingspositie gebracht in Nederland en de E.E-G. Subsidies Hel is eigenlijk merkwaardig dat het Nederlandse volk die uitzonde ringspositie van de agrarische sector zo zonder meer aanvaardt. Een be zwaar is, dat de prijssubsidies worden gegeven per eenheid produkt. De gro te producenten ontvangen dus ook weer de subsidies. Ook gebeurt het dat goedkope pro- dukten van de wereldhandel via in voerheffingen buiten de deur worden gehouden. Ze worden even duur ge maakt als de kunstmatig omhoog ge- bracthe eigen produkten. Bovendien, zei de heer Van Stuij venberg, de goedkope rietsuiker en andere produkten die de ontwikke lingslanden kunn enleveren worden kunstmatig geweerd. Slavendom Hij vroeg zich af waarom wij geen j bedrijven vestigen in investeren in Turkije en Marokko in plaats van ons schuldig te maken aan een modern sla vendom (gastarbeiders). Investeren daar in plaats van hier kan de economische groei hier ver minderen, zo betoogde de beer Van Stuüvenberg.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 5