„Gifclub" kan beschaving tot barbarij verzieken DE ERWTENSOEP IS KLAAR op weg naar innerlijke ordening DRS. VAN VEEN ERKT ALS EEN iOCRATES AAN lUDERVORMING DEZE WEEK Gezegd door Jeanne de Vlieger door W. F. Stafleu IATWOAO 14 NOVEMBER 1970 5 fl 'Ins TERWIJL minister Nelissen de- ze week in de Kamer een somber ébeeld schetst van de economie in ■«Jflauwende conjunctuur, worden werkgevers en werknemers het In antJehet SER-beraad (nog) niet eens erd*over het loon- en prijsbeleid voor .volgend jaar. Vooral de prijzen spl zijn het struikelblok. Volgende week verder. apt Inmiddels wordt bekend dat de reële loonstijging dit jaar 6 pet. zal bedragen en de prijzen meer omhoog zijn gegaan dan ver ing wacht werd. Het leven is duurder o geworden in oktober. Selzoensin- I vloeden doen de werkloosheid stijgen. Philips gaat tot een per il» ioncelsbeperking over na tegen- R vallende cijfers over het derde kwartaal. In Europees verband wordt wat meer werkloosheid n sanbevolen om de inflatie tegen te gaan. De Tweede Kamer steunt in meerderheid het loon ei prijsbeleid van de regering, inclu- sief de recente prijsmaatregel. Er is meer te doen in de poli- tiek. De Tweede Kamer voelt voor een modernere, ruimere be huizing in het Haagse stadsplan D« Nieuwe Hout. Economische Zikin krijgt een afdeling miiieu- beheei. Bij de KVP blijft de coa- ftie en de premier voor het vol- jic gend kabinet nog een open zaak. ■fr komt wellicht weer een Drees ils lijsttrekker, nu voor DS '70. Ikvr. mr. C. W. I. Wttewaall van Stoetwegen zit 25 jaar in de Ka- ir. C. N. van Dis zal de tel Kamer volgend jaar verlaten, de onge H. Wiegel maakt een kans, WD-fractieleider te worden. Sl®T Een stroomstoring wordt een ..jle Kamper ui, nu blijkt dat Kampen geen kans zag do BB te alarmeren en blijkbaar andere autoriteiten gewoon vergat. Het schip van Capitol Radio loopt bij m Noordwijk op het strand. Het Ne- .(jderlands elftal blijft met een 10 nederlaag In de Oostdultse mod der steken. Over Duitsland gesproken: de verkiezingen in de Westdultse deelstaat Hessen bevestigen de coalitie in Bonn, al krijgen de so cialisten een klap en wint de CDU. Maar de liberalen halen het nét. Wat het Nabije Oosten betreft: Israël maakt een vredesgebaar doordat het bereid schijnt tot heropening van het Suezkanaal. Egypte, Libië en Soedan gaan een federatief verband aan. Ook het Navoparlement in Den Haag is druk met het Nabi|e Oosten, mede omdat de door Rusland be dreigde olietransporten, zo vitaal voor het westen, in de Middel landse Zee bescherming behoe ven. Nederland verzet zich ver geefs tegen een resolutie om de uitgaven voor de defensie dras tisch te verhogen. Wel verklaart minister Den Toom zich op een andere Navo-vergadering te Brussel bereid, 140 miljoen extra te betalen, deels om aen achters tand in te halen. De groten der aarde verzame len zich midden in de week in de Notre Dame te Parijs, waar de l| requiemmis wordt gehouden bij het verscheiden van een der gro ten dezer eeuw: Charles de Gaulle, die bijna 80 jaar oud plotseling is overleden. De Gaulle is dood, Frankrijk is weduwe (Pompidou). Het steeds stijgende ziektever- luim in het arbeidsproces is een nationale schande. Het is met doeltreffende sociale en organi satorische maatregelen te bestrij den, mits men de moed heeft hei- U lige huisjes die langzamerhand hele flatgebouwen zijn geworden op te ruimen (Prof. dr. P. Muntendam). (P.S. Vorige week beweerden wij dat W. Kloos het voorzitter schap van het NVV aan drs. Ter Helde overdraagt. Bij de naam Kloos denken wij blijkbaar altijd nog het meest aan de dichter, want de huidige Kloos heet André en geen Willem. Of Is er toch enig verband tussen beiden, *oals een onzer lezers sugge- 'eert, denkend aan de dichtfe- 9®la: „Ik ween om bloemen in de knop gebroken Die voor de •vond van hun bloei reeds onder- laan....?") leder brengt zijn problemen in de gespreksgroep, hetgeen verhelderend werkt. Een vijftienjarige jongen las rijp en groen. Zijn moe der bracht allerlei boeken in huis, vooral filosofische. Het joch, dat van kindsafaan grote belangstelling had voor mensen, werd hierdoor zo gegrepen dat hij later staatsexamen gymnasium deed en vervolgens in Amsterdam filosofie ging studeren met psycholo- „Zo kwam ik tot oudervor ming", zegt drs. John G. van Veen, psychagoog en opvoed kundig psycholoog. Hij is lang, slank, informeel gekleed, lachi snel en ontvangt ons in zijn ruime werkkamer aan de Straatweg in HillegerSberg, waar je een prachtig uitzicht hebt op de Bergse Plassen. Wat doet een psychagoog? Het doel van psychagogie is in nerlijke ordening. Het gaat om de psychische vorming van de mens mede vanuit het onderbe wuste. De psychagoog is geen dokter, zoals een psychiater, maar hij brengt de psychologie wél in praktijk. Drs. Van Veen: „De oorzaak van die woordblinde, leeszwak ke kinderen ln Amsterdam was heel eenvoudig. Ik merkte dat ze ontmoedigd waren; ze had den gewoon het bijltje er bij neergegooid. Ontmoedigd, zon der het zelf te weten, maar het resultaat blijft hetzelfde. Als je ontmoedigd bent doe je gewoon niets meer. De kinderen werd de moed ontnomen door de school en de ouders. Kwam ik nou, dan keek ik wélke fouten er gemaakt werden in de taal- of leeslessen. Dat gaf op school al verbetering, dus die druk viel weg. De ouders delegeerden hun „druk" aan mij en daarmee verdween voor het kind de druk van de ouders, Slecht le zende kinderen werden voor „dom" aangezien maar het blijken normaal intelligente kinderen." Frankrijk kent zijn Ecole des parents, ook Duitsland en Ame rika kennen Oudervorming. Prof. dr. Gesell, een Zwitsers Amerikaan heeft zeer veel ge daan om de kinderpsychologi- sche kennis te populariseren. Hij schreef (1943) Infand and Child in the culture of today. Hij doceert wetenschappelijke onderzoekingen in voor ouders leesbare vorm. „Het zijn vooral moeders die zich aanmelden voor mijn cur sus Oudervorming, (vaders laten het aan moeder over!Ge spreksgroepen vormen zich in huiskamerbijeenkomsten, in een fijne informele sfeer". „Oudervorming, dat gaat zo. Kijk, zeg ik tegen de leerlingen: „Ieder van u heeft een stukje van een puzzle bij zich. Een stukje levenservaring van angst Drs. John G. van Veen: In ona onderwijs-systeem ontbreekt één ding: de vorming van ouders. bijvoorbeeld. Nu gaan we al die stukjes bij elkaar voegen, zodat er een beeld ontstaat van de •angst. Angst is bij volwassenen en kinderen gelijk én onder scheiden." Ik wil de gespreks partners bewust maken van le vens- en opvoedkundige erva ring. Dan hebben we een beeld van wat bijvoorbeeld angst is. Angst is typisch menselijk. Een mens moet de angst in de ogen kijken; je moet je daar niet aan onttrekken. Hoe meer je je eraan onttrekt, hoe erger het gevaar lijkt". „De mens bouwt zich een eigen, gevaarlijke wereld op. Deze onbekende wereld, waarin gevaren schuilen, roept voor het kind mogelijkheid van angst op. Bij kinderen is deze wereld on bekend, want het is er niet in stinctief op voorbereid. Een vo gel bouwt zijn nest, een spin zijn web. Zij komen in een we reld die tot hun natuur behoort. De mens (het kind) komt in een wereld waarop hei niet instinc tief is voorbereid, een wereld die ook nog steeds verandert". „Veel ouders voelen zich daartegen niet opgewassen. Het is begrijpelijk dat de jeugd zich onzeker voelt. Een kind moet zich aan deze cultuur aanpas sen, aan de wereld die wijzelf bouwen: onze fabrieken, huizen, het verkeer, waarin wij leven. Ook onze innerlijke wereld ver andert steeds". „Verandering hoort bij het mens-zijn. Nu gaat echter alles zo snel. Dat kan ook, daarvoor Pest en cholera, pakken en gele koort, - de oude gevreesde namen duiken wee, op in een nieuw kader. Sind, de grootmachten met hun atoombommen muurvast zitten in een toestand van nucleair evenwicht richt de publiciteit zich meer op de andere soorten van het gevreesde drietal, dat als ABC-wapens bekend staat. Robin Clarke somt het in zijn boek „Biologische en chemische oorlogvoering" allemaal op: de mogelijkheden, de gevaren. Een chemisch arsenaal is er al lang. „Men zegt dat de glorie ven het oorlog voeren definitief gesmoord is in de modder van Vlaanderen." gie en sociologie. De student gaf bijlessen aan kin deren met taal- en leesmoeilijkheden (er bestonden toen nog geen Lom-scholen). Hij zag de kinderen na enkele maanden door zijn hulp opbloeien. Een heldere gedachte viel hem in: wij hebben een heel schoolsysteem voor volksontwikkeling. Eén ding ont breekt: de vorming van de ouders. zijn we mensen. Het gaat erom dat" wij begrip hébben voor de angsten van kinderen. We moe ten ze bijv. in de Sinterklaastijd niet extra angstig maken, maar ze juist een gevoel van gebor genheid geven". „We spréken op zo'n lesavond ook over ruzies van kinderen. Kinderen staan in concurrentie met elkaar. Onze cultuur is doordrongen van concurrentie, schoolcijfers, prestatiebeloning. De mens wil tot gelding komen. Wij moeten kinderen de gele genheid geven zich te laten gel den. Dat is één van de pijlers van de opvoeding. Het kind wil graag groot worden en voor vol worden aangezien". „Het belang van elke ge spreksgroep is dat cursisten el- kaars problemen vernemen. Vaak is een opluchting te erva ren dat ook een ander zijn angsten, minderwaardigheidsge voelens en strijd tussen kinde ren kent. De erkenning, dat er zoveel minderwaardigheidsge voelens bij onszelf zitten, is het bevrijdende van zo'n gespreks- avond. Die gevoelens behoren tot het normale." Drs. Van Veen werkt niet rechtstreeks met kinderen maar bespreekt hun problemen met de ouders. Deze week start hij een cursus kinderpsychologie. Daar kan een ieder aan mee doen ongeacht zijn of haar vooropleiding. Voor de psycha- gogische groep kunnen zich ook nog deelnemers melden, de ge spreksgroepen worden eens per veertien dagen gehouden. Men betaalt per keer, zodat er geen „moeten" bij is; wie wil kan ook meteen ophouden. Wie inte resse heeft, belle 010 - 183760. In de gespreksgroep bevinden zich sociale werkers, kleuter leidsters, leidsters handenar beid, „gewone" moeders en zelfs een verloofd'stel. Zo'n gespreks groep is geen commerciële aan gelegenheid. „Ik ben in de eer ste plaats filosoof, leraar, zoals ik ook docent psychologie en paedagogie ben. Als filosoof ben ik er niet op uit er een zaakje van te maken". „Weet je, Socrates liep vroe ger op de markt gesprekken aan te knopen en via die con tacten ontstonden zijn scholen. Dat ben ik nou eigenlijk ook aan hét doen,om mensen te helpen tot inzicht te komen. Chemische wapen* zijn In de eer*te wereldoor log op grote schaal gebruikt Daardoor zou de Indruk kunnen worden gewekt dat ze noch een nieuwe noch een ernstige bedreiging vormen. Maar dat probeert Clark* uit alle macht tegen te spreken. Wat er tegenwoordig aan vergiftlglngs- wapen* geproduceerd kan worden (én wordt...) I* niet met de verouderde chemicaliën te vergelijken. Wel zijn de nieuwe gifwapens nog nooit in een oorlog gebruikt; de meeste militairen en vrijwel alle burgers kennen de mogelijkheden nog altijd niet De biologische wapens die nu worden ont2ik- keld bacteriën en virussen als ziekteversprei- ders zijn in minstens één opzicht uniek. Het zijn de eerste wapens die ooit speciaal zijn ont wikkeld om burgerbevolkingen uit te roeien. Zelfs atoomwapenen, die zeker dezelfde verwoestingen kunnen aanrichten, kunnen nog voor andere doel einden worden gebruikt: In oorlogstijd het uitscha kelen van militaire en industriële doelen, in vre destijd het maken van havens, kanalen en tunnels. Biologische wapens brengen nog andere proble men mee. Je kunt er geen proeven mee nemen. Ze zullen In een oorlog de eerste wapens van welk formaat ook zijn die op een vijand worden losgelaten v##r de mogelijke gevolgen ervan pre cies bekend zijn. B-wapens vormen ook voor de oecologle van onze planeet een bedreiging, die door Clarke zelfs groter wordt genoemd dan de nucleaire. Volgens sommig* geleerden kan het evenwicht tussen mens en microbe door biologische wapens zo veranderen dat Je een wereld krijgt waarin de mens zijn greep op de ziekten volledig kwijt is. Medisch gezien zouden we dan weer in eeuwen van barbarij zitten en als gevolg daarvan zouden we ons als beesten gaan gedragen. In een derge lijke situatie is het een schrale troost dat vliegvel den en spoorwegen, dorpen en steden, fabrieken en parlementsgebouwen intact blijven... Ziekte Is nu al veel meer een militair* kracht dan we ons realiseren. Drie van de vier Ameri kaanse soldaten in de hospitalen in Vietnam leden In 1967 niet aan verwondingen, maar aan natuur lijk voorkomende ziekten. Nu is het niet eenvoudig, de verspreiding van ziekten als wapen in te zetten, zoals Clarke duide lijk uiteenzet Maar de potentiële bedreiging is verbijsterend. Er gaan een triljoen poliovirussen In een pingpongballetje. Er zijn toxinen waarvan een onsje, voldoende is om 60 miljoen mensen te do den. Er is In 1944 serieuze aandacht geschonken aan de mogelijkheid dat de Duitsers de invasie In Normandië zouden tegenhouden met dit gif. Ook pokkenvirus zou een geducht wapen zijn, vooral in Europa en de Verenigde Staten. „Succes" schijnt men vooral indirect te hebben door het inzetten van B- en C-middelen tegen oogsten en bossen. Denk aan de In Vietnam ge bruikte ontbladeringsmiddelen. „Het Is een per vers trekje van de strategie dat dit soort operaties alleen maar mogelijk is in onderontwikkelde lan den met een grotendeels agrarisch* bevolking, waar het voedsel schaars Is." Een ander aspect is dat de „gifclub" veel groter zou zijn dan de „atoomclub' de landen die dc atoombom bezitten. De meeat* landen zouden oorlogsgif kunnen maken. Nu wordt, zette Clarke uiteen, de koude oorlog tussen de grootmachten uitgevochten in kleine oorlogen, zoals die in Ko rea en Vietnam. Ze zijn ten del* een gevolg van de nucleaire Impasse. In beide gevallen is ook sprake van een guerril la-oorlog, zoals die ook in Zuid-Amerika woedt. Deze oorlogen zijn een worsteling tussen de twee voornaamste ideologieën op de wereld. Ze wor den op neutraal grondgebied uitgevochten. De strijd gaat tussen esn goed uitgeruste strijdmacht en lokale strijdkrachten die zich verborgen hou den. Dergelijke operaties zijn moeilijk met conventio nele wapens uit te voeren. Er zijn gemiddeld 50.000 Amerikaanse kogels nodig om één Viet- congstrijder te doden. Het zou kunnen zijn dat men op den duur de haast onvindbare guerrilla strijders met chemische en wellicht biologische wapens te lijf wil gaan. Denk aan de ontbladering in Vietnam en het bespuiten van de rijstoogsten. Welnu, zegt Clarke, Vietnam kan een „Ideale" gelegenheid zijn om na te gaan wat biologische wapens kunnen bereiken in een beperkte oorlog- Omgekeerd bieden B- en C-mlddelen natuurlijk ook grote mogelijkheden voor sabotage. „Het 19 niet zo moeilijk een kleurloos, reukloos gas via het ventilatiesysteem of met behulp van een ver damper onder de vloer in een volle conferentie zaal te krijgen." En wat is daar dan tegen te doen? Clark* vertelt over „chemische radar" en andere aian»- systemen, die hier en daar in ontwikkeling zijn. Echter, naast Zweden hebben maar weinig landen genoeg gasmaskers voor de burgerij. Ook een land dat vele miljoenen uitgeeft aan de ontwikke ling en voorraadvorming van gifwapens Ameri ka doet geen stappen om zijn burgerij te beschermen. Veel artsen vinden alles omvattende geneesmid delen voor ziekten bij de mens iets dat te veel op science fiction lijkt om er serieuze aandacht aan te schenken. Maar het komt er volgens Clark* ongetwijfeld van; de vraag is alleen of ze er zullen zijn v##r de biologische wapens zelf vol maakt zijn en v+r de Internationale wetten tegen deze wapens niet meer waard zijn dan een vodje papier. Clarices boek loopt uit op een beroep op de wetenschapsmensen, wier medewerking bij de ont wikkeling van de nieuwe wapens onontbeerlijk is. Hij hoopt dat ze zullen weigeren, maar hij gelooft het niet Een indrukwekkend boek. Clarke weet waar hij over schrijft, en hij draagt heel wat feiten aan. Hij verliest zich niet In pacifistische kreten. Moge hij velen aan het denken zetten. (Ultg. Het Spectrum. Utrecht, 188 blz., f9.50). Dankbaar werk? Daar moet je niet naar vragen. Op de duur heeft het invloed. Socrates kreeg de gifbeker maar wat een geweldige invloed had hij op onze cultuur!". „Onze tijd heeft ln belang- mate nodig dat de mens tot rust komt. Tot innerlijke vrede. Ik ben buitenkerkelijk, maar reli gieus ingesteld. Er zijn mensen die vrede in het gebed vinden, dat is heel goed. Op het vinden van innerlijke rust moet je je voorbereiden. Dat kan zijn door inzicht te verwerven, of door de ontmoeting met andere mensen. Daarom slaan gespreksgroepen zo aan". „Inzicht, ontmoeting en het li chaam zijn van belang. Daarom doe ik yoga erbij. Ik heb een instructeur die zelfs yoga geeft aan een groep nonnen. Want li- eheem en géést zijn één. In de'- psychagogische groep willen we door zelfkennis innerlijke rust bereiken, die wij in ons be roepsleven zo nodig hebben. In mijn groepen verbind ik dui zenden jaren oude technieken met de meest moderne. Prakti sche filosofie gaat hand in hand met moderne psychologie om innerlijke vrede te bevorderen en mee te werken aan de op bouw van menselijke en vrije verhoudingen in gezin, bedrijf en school." Wij vroegen twee cursisten naar hun ervaring in zo'n ge spreksgroep. Mevrouw J. de Jongh, moeder van twee kinde ren, cursiste kinderpsychologie. >rJe jweet als ouders wel hoe het zou moeten, op de cursus word je er met je neus op ge drukt. Je zou minder aandacht moeten schenken aan het huis houdelijke werk om in plaats daarvan creatief met je kinde ren «sezig te zijn. Je zou ook rommel, zoals klei en rondslin gerend speelgoed, moeten tale ren". „Ik hoop door deze cursus minder huisvrouw en meer moeder te worden. Je komt in het dagelijks leven dingen te gen, waarvan ik nu kan zeggen; dat is de reden waarom mijn kind zo reageert. Wat drs. Van Veen betreft, hij neemt alle tijd voor de cursisten, ik vind het fijn om uit de sleur te zijn en stel het contact met anderen op hoge prijs." De heer F. Post, groepsleider van kinderen, cursist psychago gie: „Wij zijn samen met een groep mensen uit het sociale werk. We doen er een stuk al gemene vorming en ontwikke ling op. We spreken echt op ni veau, niet over luttele dingen. Drs. Van Veen geeft het ge sprek een wending, hij laat uit de aanwezigen de discussie voortkomen. We komen al spre kende heel interessante dingen tegen, allerlei wijsgerige stro mingen komen er uit los". „De mens is zo gedegenereerd. Met allerlei lapmiddelen probe ren we een beetje gaaf mens beeld te krijgen. Na zo'n ge spreksgroep herken je ver schijnselen in de maatschappij waarvan je zegt: ha, dat zit zo. Dat roept weer nieuwe vragen op, die je dan weer in de groep brengt. Samen zijn we op weg naar innerlijke ordening." Prof. dr. W. Luijpen filosofeert over de religieuze existentie Een bordje achter het raam van een uitspanning: ,iDe erwtensoep is klaar!" Er staat niet bij: kom binnen en bestel een portie, maar die be doeling zit er wel in. Want als Jan tje spelenderwijs zo'n bordje in de voorkamer van een gewoon bene denhuis achter het raam zou han gen, al zou moeder de erwtensoep juist klaar hebben, dan zou ze, een beetje gegeneerd, het bordje on middellijk weghalen en Jantje een tik geven. Om met prof. dr. W. Luijpen in zijn boekje De erwten soep is klaar; filosoferen over de religieuze existentie (Amboboeken, Bilthoven, 114 blz., 8.90) te spre ken: „De taal van het bordje is im mers 'oproepend', 'uitnodigend' en 'oriënterend', en niet een objectief verslag van een constateerbaar feit" (bl. 71). Maar wacht eens even: als men die uitspanning binnen gaat en de erwten soep blijkt niet klaar te zijn, kan de waard zich niet verontschuldigen met erop te wijzen, dat de door hem gebruikte taal 'slechts' oproepend en oriënterend was. en geen beschrijving van een constateer baar feit bedoelde te zijn. Want in dat geval zou ik hem volkomen terecht mo gen verzoeken wat voorzichtiger te zijn met 'oproepen'. Het is dus zeker niet zin loos dat mijn vrienden mij eerst even naar binnen sturen om datgene wat zich in de taal van een oproep en een uitnodi ging aandient, aan een 'verificatie' te on derwerpen (71/2)." Blijkt de soep inder daad klaar te zijn, „dan doe ik mijn vrien den in een beschrijvend taalspel medede ling van het resultaat van mijn 'verifica tie'." Dan spreekt men 'over' de erwten soep. Prof. Luijpen wil met dit verhaal duide lijk maken wat bij bedoelt met de 'kri tische Instantie', die de theologie in het geloof Invoert. „De theoloog spreekt niet 'tot' zijn Geliefde; hij spreekt 'over' zijn Geliefde. De theoloog veronderstelt het gelovig belijden, maar 'verifieert' en 'be schrijft' de beleden geloofswerkelijkheld." Niemand mag de theoloog ervan be schuldigen het geloof te vervalsen, wan neer hij "spreekt over', 'verifieert' en 'be schrijft'." Want wanneer de theoloog dat doet. voert hij een kritische instantie in het geloven binnen, om te voorkomen dat iedereen zomaar 'op de erwtensoep af vliegt'. ook als er 'helemaal geen erwten soep klaar is'. „Hoeveel 'oproepen', 'uitnodigingen', 'proclamaties' worden er niet tot de mens gericht, waarvan de onbetrouwbaarheid direct zou blijken, zodra de waarheid, die zij moeten veronderstellen, 'geverifieerd' door dr. C. Rijnsdorp zou worden. De theoloog spreekt 'objecti verend', dus kritisch, 'over' de in het ge loof beleden werkelijkheid" (72). Deze bladzijden die Ik met u gelezen heb, komen voor in de tweede van de drie studies die het boek in kwestie be vat. Eerst is er een Inleiding. Daarin be twijfelt de schrijver of het vele spreken 'over' God in onze dagen ons veel wijzer heeft gemaakt. Al te gemakkelijk consta teert men dat wij. geseculariseerde stads mensen, met een metafysische God na tuurlijk niets meer kunnen beginnen. Maar, vijfentwintig eeuwen praten over niets, dat is zelfs in de filosofie niet mo- gelijkl Wie zijn 'wij' eigenlijk? Wij worden gekenmerkt door pragmatisme en profanl- teit, dat wil zeggen we zijn beheerst door de nuttigheidsidee en zitten Ingekapseld in de alledaagse werkelijkheid. De den kers die zo kritisch zijn, mogen hun eigen denken ook wel eens kritisch bekijken. Tenslotte hangen leven en dood niet van het denken af. of, in filosofische termen; de authentieke existentie is punt één en de expliciete rationaliteit punt twee. Na tuurlijk is het denken van betekenis. „Wanneer een wijze van godsdienstig leven zichzelf door gebrek aan kritiek zou verharden en zich In versteende toestand door de geschiedenis heen zou slepen, dan kan het gebeuren dat zij een aanslag op de suthentlciteit van het leven wordt" (10). De schrijver wil proberen enige lijnen te ontdekken ln het hedendaagse spreken over God, en hij beperkt zich daarbij doelbewust tot het christelijke westen. Eigenlijk wou hij een dik boek schrijven, maar hij kwam niet verder dan tot drie verhandelingen, die ook afzonderlijk gele zen kunnen worden. Het stuk over de erwtensoep, „een filosofische beschou wing over de geloofsakt", dateert van verleden jaar en staat zoals gezegd In het boek centraal. Het eerste essay was nog niet eerder gepubliceerd; het heet: Analy tische filosofie en de Gods-bevestiging. Het slotstuk heet: Verborgen God. Lutjpens boek Ie niet zozeer een apolo gie van het christelijk geloof, als wel een verdediging van het goed recht van de theologie. De theologie Immere spreekt over God en bepaalde denkers zoals Car- nap en Ayer stellen dat dit zinloos is, omdat het niet. proefondervindelijk kan worden waargemaakt. „Wat niet geveri fieerd kan worden, kan niet begrepen worden en kan ook nooit gelden als me dedeling van Informatie. Het Ie gebral zonder betekenis" (16). ie mag het praten over God wèl als een soort muziek be schouwen, maar dan zonder kunstwaarde. Volgens Ayer is de term 'God' een metafysische term en dus zinloos. Maar volgens hem kun je ook niet zeggen: „God bestaat niet" en daarmee veroor deelt Ayer ook het agnosticisme. Luijpen kritiseert de manier waarop de ze denkers het verificatiebeginsel hante ren. „Algemene wetenschappelijke uit spraken mogen blijkbaar niet zinloos zijn.Metafysische uitspraken mogen blijkbaar niet zinvol zijn" (22). Maar het verificatiebeginsel, aldu» prof. Luijpen, is niet bestand gebleken tegen de eisen die het zelf stelde. De taal waarin dit begin sel zelf werd geformuleerd, kon zelf niet zinvol worden genoemd. Er is niet het en* 'taalspel' van het beschrijven van standen van zaken, maar er moeten vele 'taalspe len' onderscheiden worden. „Er Ie de taal van de wetenschap, de roman en de dichtkunst, van de handel, de politiek en de liefde, van de opvoe ding. het strafrecht en de reclassering, van het profetisme, het anarchisme en de godsdienst... Wat binnen een bepaald taalspel zinloos is. kan dan ook binnen een ander taalspel zinvol zijn... Elk taal spel heeft zijn eigen logica... Het ie vol doende dat een taalspel feitelijk gespeeld wordt om voorwerp van onderzoek te kunnen zijn." (28,9). Zo en langs andere wegen wil Luijpen filosofiach bewijzen dat de theologie zin vol bezig kan zijn, wanneer zij spreekt over God en goddelijke zaken. Natuurlijk moet de lezer even wennen aan de ma nier van spreken van de filosoof en de termen kennen; hij moet ook bedenken dat Luijpen spreekt op een filosofische areopagus en bezig is zich te weer te stellen tegen discriminatie van de kant van nlet-gelovlgen of niet rneer-gelovlgen. Een nobele bezigheid die de schrijver van Existentiële fenomenologie, waarven Ik als leek veel geleerd heb, zowel ln we tenschappelijk als in christelijk opzicht eer aandoet

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 17