ST. ELISABETH VOOR DEMENTE BEJAARDEN Studio Gronduitgifte door verkoop handhaven Trekpoging mislukt Zenuwartsen stellen voor BRUYNZEEL - KEUKENS - KASTEN 'Studentenhuisvesting ziet er ook wat in Leids college verwerpt erfpacht in t: Serder opnemen Plannen Te laat Bereidheid Schoolraad moet afstand verkleinen St. Nicolaas verrassing PIERROT King David heeft sleepverbinding „HOUTWERF-LEIDEN" - N.V. Advies over erfpachtnota ATTENTIE r|EUWE lEIDSE COURANT ▼RI JO AG 13 NOVEMBER 1970 da dol bev; gIDEN De huisvesting en ver pleging van demente bejaarden is in Leiden een nypend probleem. 'Wf Alleen al by de gemeentelijke ge neeskundige- en gezondheidsdienst staan 55 demente bejaarden ge registreerd plus 46 psychisch gestoorden van hoge leeftijd die onmiddellijk opname behoeven. Maar in de hele stad is geen enkel tehuis, dat zich op de verpleging van deze patiënten in het bijzonder toelegt. Omdat het probleem zich in toenemende mate ook aan de omgeving opdringt, hebben (o.a.) enkele zenuwartsen uit de regio contact opgenomen met mevr. N. A. den Haan-Groen, wethoudster voor volksgezondheid te Leiden, i het gesprek, dat binnenkort uit het eerste contact moet volgen, lullen zij het voorstel doen. het rW Elisabeth Ziekenhuis aan de Hooi- U (j gracht wanneer eind 1972 de nieuwbouw in gebruik genomen wordt geheel of gedeeltelijk te bestemmen tot verpleeghuis voor ill demente bejaarden. ver de verpleegaccommodatie voor de probleemgroep zegt dokter A. Lim, psychiater bij de G.G. en G.D.: „Er zijn bij de dienst 101 van zulke bejaarden geregistreerd. Dat is op 'ii bevolking van 100.000 zielen erg veel: één op de 1.000 inwoners van Leiden. In heel Leiden is geen tehuis, dat zich speciaal op de erpleging van deze patiënten toelegt. Er zijn er in Katwijk een paar: „De Wilbert" en „Overduin". maar die nemen ook patiënten op uit de verre omgeving. Er/ zijn in Leiden wel enkele verpleegtehuizen, waarmee we contact hebben:, „Solglyft", daar zitten er een paar, „Hebron" en „Clematis" maar „Clematis" gaat binnenkort weg. in eid aedi un, - "J)e opname-capaciteit is veel te gering. In die huizen is het gewoon „wachten tot er een doodgaat". Dat klinkt hard. Maar dan pas is er weer plaats. „Endegeest" springt, indien mogelijk, weieens bij. We kunnen in „Endegeest" de hele inrichting wel volstoppen met demente bejaarden, maar dan heb je de mogelijkheid niet meer om echte psvchopatische mensen rte plaatsen. Het is heel merkwaardig pf| meent dokter Lim dat er f binnenkort wél 'een tehuis klaar komt voor bejaarde verpleeg- illen. Ik krijg de indruk, dat len op de zwarte lijst staat. _^rdentehuizen bieden geen uitkomst, want als van de be olie "'°ners iemand echt dement wordt, imjdan moet ie weg. En dus is er J)?teeds méér-plaats nodig". Mr. G. J. ten Doeschate, directeur van «het tehuis voor bijzondere ver zorging en verpleging behoevende bejaarden „De Wilbert" te Katwyk, stelt vast, dat in zyn tehuis 120 demente bejaarden zyn opgenomen, afkomstig uit een gebied met een straal van ongeveer 30 kilometer. r Het tehuis droeg van oorsprong een landelyk karakter maar door de toevloed van patiënten moest e j. het de opname beperken. e gjEr bestaan vergevorderde plannen ag, voor de bouw van een inrichting idc m Warmond met een capaciteit van 200 bedden. „De Wilbert" heeft een straf-gecontroleerde wachtlijst van 175 gegadigden. De gemiddelde leeftijd, waarop de demente gasten hun intrek in „De Wilbert" nemen, is die van circa 80 jaar. In vele gevallen wil dat zeggen, dat ze al zeven of acht jaar eerder opgenomen hadden moeten worden. Het ge middelde sterftecijfer van demente en ancrere patiënten beloopt onge veer 50°/« per jaar. De heer Ten Doeschate wijt dit hoge cijfer mede aan het feit, dat de patiënten pas in een zo laat stadium opge nomen kunnen worden. Zijn indruk van de situatie in de regio Leiden: ,-Er is een geweldig tekort aan bedden". Dokter H. R. Kraus, psychiater voor de „geestelijke volksgezondheid in Zuid-Holland" in het district Rijn land, kan niet bij benadering schatten, hoe groot de behoefte aan verpleegbedden voor demente bejaarden in zijn rayon is, „want er zijn teveel gevallen, waar wij niets van weten". „Door de ontwikkeling van de dementie kan acute opname nodig zijn. Maar juist op zo korte termijn lukt het nergens. En wanneer de patiënt op het moment, dat hij op genomen zou kunnen worden, in middels is overleden, dan is het niet meer uit te maken of zijn dood een gevolg was van het feit. dat hij niet kon worden opgenomen. Een exacte bepaling van de nood is daardoor niet te geven. Maar de nood is groot, dat staat vast. Er is op korte termijn ook geen rede lijke oplossing voor te verwachten, want we hebben een geweldige achterstand. Maar de overheid heeft 'n geruststellend programma voor de eerstvolgende vijf tot tien jaar Dokter C. Buis, geneeskundig inspec teur voor de volksgezondheid te „Als cr iemand dood gaal. is cr weer plaats". Zo typeert dokter Lim de achterstand van de ver pleegaccommodatie voor demente bejaarden in Leiden. Het tragi sche is dat de demente bejaarde voorlopig helemaal niet dood hoeft te gaan, en zelfs kan hy nog van zyn dementie genezen. Dementie is een proces van achteruitgang in do hersenen. Het ziektebeeld is dat van in- prentings- en geheugenstoornis en van verwardheid, vaak gepaard gaand met motorische onrust. De volksmond noemt de patiënt „kinds". Wanneer hy in een ver pleegtehuis opgenomen kan wor den zodra de eerste symptomen van dementie zyn vastgesteld, dan is het mogelyk dat hU on der invloed van afleiding en be zigheidstherapie opnieuw nor male geestelijke activiteit gaat ontwikkelen. Zelfs is het mogc- lijk, dat zo'n patiënt na enige tijd ontslagen wordt om nog lang en gelukkig te leven in een gewoon bejaardentehuis. Het is nooit na te gaan, hoeveel demente bejaar den „naar menselijke maatstaven ie vroeg" overiyden omdat ze niet eerder in een verpleeginrichting geplaatst konden worden. Een il lustratie vindt men in het, vol gende gesprek tussen een huis arts in de regio Leiden en een psychiater: „Ik heb hier een echt paar. Man en vrouw zün beiden vrq snel dement geworden. Acu te opname in een verpleegtehuis iykt mü nodig". Zenuwspccialist: Had me dat nu drie maanden eerder gezegd, dan had ik je nu misschien kunneh helpen". Huis arts: „Wel, ga even zitten dan zal ik je de eerstvolgende veertig al vast opgeven...." Leiden bevestigt dat „Br wordit van overheidswege hard gewerkt om de achterstand weg te werken. Niet de overheid is te laks maar de wetenschap gaat te -snel. we le ven langer en méér mensen wor den 65 jaar en ouder". Het hante ren van cijfers teneinde de wer kelijke nood aan te geven, acht hij een tè hachelijke zaak. Zenuwart sen in de snel groeiende regio Lel den signaleren alom hetzelfde pro bleem. Dat is, waarom zij de hoop koesteren dlat in het oude Sint Eli sabeth Ziekenhuis aan de Hooi gracht wanneer eenmaal de nieuwbouw in gebruik genomen - wordt een verpleegtehuis voor demente bejaarden gevestigd kan worden. Er hangt al een schaduw over de plannen: de stichting „Leidse Stu dentenhuisvesting" zou een wel willend oog op het complex heb ben laten vallen. Enerzijds is het ziekenhuis als verpleegtehuis bij zonder aantrekkelijk omdat vele speciale accommodaties al aanwe zig zijn; anderzijds zou „Studen tenhuisvesting" het complex toch nooit als geheel kunnen gebruiken. Bovendien verstrijken bij de bouw van een nieuwe inrichting tussen het moment van de eerste plannen en dat van de eerste steen een jaar of zes, acht, terwijl men aan de Hooigracht na enkele verbou wingen meteen kan beginnen. Zegt dokter Lim: Het ziekenhuis heeft vier toegangen, er valt altijd wel iets van te maken, dacht ik". „Zo, die ook weer?" is het eerste commentaar van de heer C. J. Lambermont, een der bestuursle den van het St. Elisabeth Zieken huis, op het gerucht dat Studen tenhuisvesting belangstelling voor het ziekenhuis zou hebben. Hij is ook allerminst verwonderd over de suggestie, er een verpleeginrich ting in te vestigen. „Er zijn meer gegadigden", vertelt de heer Lam bermont. „Tot dusver hebben ze alleen maar informaties ingewon nen. Er is nog alle tijd want we gaan er pas eind 1972 uit. Het hele complex bestaat uit het ziekenhuis en enkele bijgekochte huizen, sa men zoiets van 11.000 m2. Je hebt er maar één gegadigde voor nodig maar gebruik door méér is moge lijk. De doorbraken in de omlig gende panden zijn natuurlijk weer ongedaan te maken". Het idee van een verpleeghuis voor demente be jaarden spreekt hem wel aan. „We zouden dat wel prettig vinden maar dan zou zich toch eerst een gega digde moeten melden. En tot nu toe zijn er nog geen besprekingen met aspirant-kopers geweest". VOORSCHOTEN In de raad zaal heeft burgemeester L. de Kool de installatie verricht van de ge meenschappelijke schoolraad voor het openbaar onderwijs. De burge meester zag de schoolraad als het instituut, dat de afstand tot het on derwijs kan verkleinen. Hij gaf de schoolraad in overweging in beraad te nemen of de de raad in het open baar gaat vergaderen, gedeeltelijk openbaar of uitsluitend besloten. Hoog en laag water te Katwijk KATWIJK AAN ZEE Zaterdag 14 nov.: hoog water 3.21 en 15.36; laag water 11.39 en 23.59. f GOUDEN DAMESHORLOGE 14 karaats 17 steens ancre 79,- JÜWELIER-HORLOGER MAARSMANSTEEG 21 LEIDEN - TEL. 20778 Man-vrouw-avond in Voorschoten VOORSCHOTEN In het restau rant van de sporthal Vliethorst was geen gebrek aan belangstelling voor de actiegroep „Man-vrouw-maat schappij". In de overvolle zaal waren op uitnodiging van 't Nut en de Federatie van Vrouwenverenigingen de „stoottroepsters" van de actie aanwezig. De sfeer was buitengewoon goed, niet het minst door de uiteen zetting van de sociologe mevrouw R. W. Boesjes-Hommes over „De inschakeling van de vrouw in het arbeidsproces". Zij belichtte de ar beidsmarkt, het politieke onbehagen bij de vrouw, de economische aspeé- ten, belastingen en de houding van het bedrijfsleven. Jacqueline Molle- man en Ankie Teulings, afgevaar digden van de regio Leiden van M.V.M., wisten belangstelling te wekken voor de actiegroep. Verkoopmiddag Molenwijk LEIDEN De Hervormde wijk- gemeente „Molenwijk" houdt op dinsdag 17 november een verkoop middag ten bate van het wijkwerk in het gebouw „De goede Herder", Oude Vest 13. Naast een ruime sor tering handwerken, speelgoed én levensmiddelen zijn er aai'dige at tracties. De verkoopmiddag wordt om 1.30 uur geopend door de wijkpredikant ds A. J. de Jong. LEIDEN De collecte voor het Prinses Beatrix Fonds heeft f 7.168,64 opgebracht. Elke aflevering van het radio/tv- magazine Studio zit propvol gezelligheid. Vrolijke stripverhalen, puzzels, rake cartoons, correspondentierubrieken, prachtige kleurenfoto's en fascinerend achtergrondnieuws. Voor elf stuivers per weekmeer gezellig heid, meer informatie, meet sport, meer aktualiteit! Ook kunt niet zonder Stiidio. Stuur daarom nu een kaart zonder postzegel met uw naam en adres aan ons antwoordnummer te Amsterdam. het dynamische radio/tv-magazine van de KRO biedt meer...veel meer! LEIDEN Op de valreep maan dagavond komt de zaak al in de raad hebben B. en W. stelling geno men tegen het voorstel van het PAK om van uitgifte van grond door erf pacht regel te maken en van ver koop uitzondering. Het college is nu met een eigen voorstel gekomen: het handhaven van gronduitgifte LEIDEN Op donderdag 19 no vember wordt onder auspiciën van de Nederlandse Christen-Studenten- Vereniging in de mensa van de Leidse studentenvereniging „Sanctus Augustinus", Rapenburg 24, een discussie-avond over bestaan en be tekenis van de studentengemeente en de studentenparochie gehouden. De Leidse studentenvereniging S.S.R.L. heeft haar oorspronkelijk voor vrijdag 13 en zaterdag 14 novem ber aangekondigde bijeenkomst over „Agressie" dertien dagen opge schoven. Aan de bijeenkomst, die nu op donderdag 26 en vrijdag 27 no vember in de sociëteit van de S.S.R.L., Hogewoerd 108, zal wordes gehouden, zal medewerking worden verleend door de Leidse bioloog prof. dr. J. J. A. van Iersel en de psycholoog drs. C. Waaldijk, staf docent aan het vormingscentrum „De Horst" te Driebergen. Op maandag 16 november zullen de enige tijd geleden in functie ge treden Britse ambassadeur, Sir Edward Tomkins, en Lady Tomkins een werkbezoek aan de LeidSe Uni versiteit brengen. Hiermee wordt de sedert de zestiende eeuw bestaande traditie voortgezet, volgens welke iedere nieuw benoemde Britse am bassadeur de Leidse Universiteit be zoekt. Aan de Leidse Universiteit is mevr. A. M. L. Prangsma-Hajenius lot doctor in de letteren gepromoveerd op een proefschrift, getiteld ,.Le diable de Macé de la Charité III, Rois". Promotor was prof. dr. S. Dresden. De heer A. G. Sciarone te Delft, is gepromoveerd tot doctor in de fa culteit der letteren op een proef schrift, getiteld „La Place de L-ad- jeetif en Italien moderne". Promotor was prof. dr. S. Dresden. De heer D. H. van Zijl te Oegst- geest. is gepromoveerd tot doctor in de faculteit der rechtsgeleerdheid op het proefschrift „Die saakwaarne- mingsaksie as verrykingsaksie in die Suid-Afrikaanse Reg ('n Regshisto- riese en regsvergelijkende onder soek)". Promotor was prof. mr. R. Feenstra. door verkoop voor de stadsuitbrei dingen; voor industrieterreinen incidenteel gronduitgifte in erfpacht toepassen wanneer het algemeen belang dit vordert; grondeu in binnenstad en sane- ringsgebieden in de regel in erfpacht uitgeven. In hun pre-advdes merken B. «en W. op, dat zij het systeem van grond uitgifte niet vanuit een principieel maar uitsluitend vanuit een strikt praktisch standpunt hebben bena derd. Het college heeft zich laten lel den door overwegingen van alge meen belang. Van overheersend belang zijn daar bij het financieringsvraagstuk en het veiligstellen van de voortgang van de stadsontwikkeling in het al gemeen en van de woningbouw in het bijzonder. Nog altyd vormt het financierings probleem het belangrijkste bezwaar tegen invoering van het erfpacht- systeem, aldus B. en W. Overscha keling op erfpacht betekent, dat an ders dan tot nu toe de gemeente zelf ZOETERWOUDE De bibliotheek, gevestigd aan de Noordbuurtseweg, houdt wedstrijden voor de jeugd in declamatie en toneel. Het thema is N 70 en planten en dieren spelen hierbij een grote rol. Ook kan men een mobiel maken over het natuur beschermingsjaar 1970. Deze moeten uiterlijk 23 november worden inge leverd op school of bij de bibliotheek. De toneel- en declamatiewedstrijden zijn op 24 en 25 november in de aula van de Sjaloomschool. NOORDWIJK Er is hard aan de King David getrokken, de afgelopen nacht, maar De Hector is er bij deze eerste trekpoging niet in geslaagd, het piratenschip van de grond te krijgen. De bemanning van de red- boot Kurt Carlsen heeft gisteravond de dunne lijnen overgebracht van de King David naar de Hector. Daardoor konden de zware sleeptrossen over de bodem van de zee naar de vastge lopen David worden getrokken. De sleepverbinding was er eindelijk. Bij de vloed van half drie van nacht begon de Hector te trekken. Op de kant stonden, ondanks het late uur, duizenden mensen te kijken naar het schip, dat er wel hulpeloos uitzag bij zijn verwoede pogingen om los te komen. Er was in ieder geval wel beweging in de David te krijgen, wat de trekkers weer wat moed geeft. De boot ligt nu een meter of 60 meer naar het noorden, met de kop naar het Noord-Oosten. Tijdens het lage water van vanmorgen heeft men het zand rond het schip wat wegge- schept; de vloed van vanmiddag drie uur was een nieuwe kans om het moeilijke karwei te klaren. De ka bels blijven aan de Hector, die steeds showroom nieuwe rijn 87, tel. 23748 (3 lijnen) 12 uur op een nieuwe vloed ligt te wachten, vastzitten. Het weer is een stuk gunstiger geworden. LEIDEN Op verzoek van b en w heeft het Centraal bureau voor de verificatie en financiële adviezen van de Vereniging van Ned. Gemeenten, advies uitgebracht over de nota van ebt PAK inzake de wenseiykheid Van uitgifte van grond in erfpacht. Re sumerend wordt in 't advies gesteld: 1. Indien men het om politieke redenen nodig acht, dat de toekom stige waardestijging van de grond (en dit is vrijwel zeker) aan de ge meenschap moet tqevaHen, dan is het uitgeven van terreinen in erf pacht een deugdelijk middel om dit te realiseren. 2. Nu de leningspolitiek het ver krijgen van geldeleningen in het al gemeen voor niet langer dan 25 jaar toelaat, is een start met het uitgeven van grond in erfpacht zonder het be schikken over een groot reservever mogen uiterst bezwaarlijk. Het gevaar is aanwezig, dat andere noodzakelijke voorzieningen in de stad moeten worden uitgesteld omdat de financieringsmiddelen moeilijker verkregen zullen worden. Gemeen ten die in het verre verleden met eht uitgeven van gronden in erf de aankopen van grond en het bouw- rijpmaken van de terreinen moet fi nancieren uit langlopende geldlenin gen. Afwijzend Invoering van een voor de gehele gemeente geldend erfpachtsysteem zou betekenen, dat dc Leidse finan cieringsbehoefte sterk zou stygen, terwyl niet mag worden verwacht, dat hiertegenover een hogere toe- wy'zing van middelen zal plaats heb ben. Hierdoor wordt de mogelykheid om andere investeringen te realise ren sterk beperkt. Met het oog op de financiële con sequenties wijzen B. en W. invoe ring van het erfpachtstelsel in zijn algemeenheid onder de huidige om standigheden dan ook af. In de woningbomvsector snyden de redenen voor erfpacht het minst hout en buiten de woningwetsector kan het particuliere initiatief bij de verwezenlyking van bestemmings plannen niet worden gemist wil men komen tot het zo gewenste gediffe rentieerde woningpakket. Ten aanzien van erfpachtuitgifte van industrieterreinen zou een wat genuanceerder standpunt kunnen worden ingenomen, aldus B. en W., mits dit zich beperkt tot incidentele gevallen. Voor gronduitgifte in de binnenstad ten slotte ligt uitgifte in erfpacht meer voor de hand, zij het, dat ook hier de keuze op verkoop moet kunnen vallen. Parkeergelegenheid heeft U by ons voor de deur. Of op één minnet afstand v. d Werfstraat. Oude RU». Kaasmarkt Twee minuten Hooigr. (Ir. Driessenstraat). Het loont de moeite om onze grote collectie eD de beste merken in te zien. Onze traditie is ..altijd voordeliger" geen valse leuze „van zovee] voor zoveel" maar net gehele Jaar „voor zoveel". En toch vak-standing als echte Juweliers en Horlogers. Onze eigen ateliers onderstrepen dit, door echte vakservice te bieden. Ooet er Uw voordeel mee Gouden 9i eraden. verlovingsringen, horlo ges. blokken, cassettes, verzilverde geschenkartikelen, brillant. De beste merken de ruimste keuze Juwelier - Horlogee v. d. WATER Haarlemmerstraat 181 pacht begonnen, hebben een duide lijke voorsprong. 3. Indien het voor de particuliere woningbezitter niet noodzakelijk is irt Leiden zelf te wonen zal hij uit wijken naar een buitengemeente. Dit kan een bezwaar zijn voor een goede bevolkingsopbouw van Leiden. 4. Er zijn fiscale redenen om grote voorzichtigheid te betrachten met het uitgeven van gronden in erf pacht aan particulieren. 5. Uitgeven van bouwterreinen woningcorporaties ten behoeve van w.w.-leningen kan onmiddellijk in erfpacht geschieden. 6. Om bepaalde redenen is het verantwoord om aan de industrie gronden in erfpacht uit te geven.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 3