KANSELRUIL CHR. GEREF. EN BUITENVERBANDERS Ontwikkelingsstrategie zegt te langzaam. VN Sodepax 1 Diakonaat gaat wereld in i X)verheid wil eentonig^ woningbouw doorbreker CH -vrouwen in geweer tegen milieuvervuiling Ziekteverzuim is een nationale schande Flinke ledenverliezen voor kleinere kerken in Oost-Duitsland Een noord voor vandaag OPEN BRIEF AAN GERICKE Initiatief Amsterdam BEROEPINGSWERK Te weinig nadruk op sociale gerechtigheid Prof. Mulder over meisje van Sodom Mr. P. A. Schaafsma directeur prot. reclassering Prof. Muntendam opent congres ALTERATIEF VOORSTEL FILMKEURING BOEKENHOEK Hervormde collect Raad van kerken Paus spreekt meL Gromyko over kernwapens De woorden van de Engel des Heren maken blijkbaar een zeer diepe indruk op het »olk Israël, zoals staat in Richteren twee. Deze Engel zegt het volk precies waar het op staat: „U hebt naar Mijn stem niet geluisterd!" Het einde van aeze ontmoeting is een alge meen gehuil: het volk verhief zijn stem en weende en het offerde de Here. Blijkbaar heeft de Engel des Heren een „tere snaar in de volksziel" aangeroerd. Het resultaat is overigens maar van lijdelijke aard. Nauwelijks is de Engel weg, of het spel begint opnieuw: God wordt op een ontstellende manier beledigd. De ontroering is dus niet zo diep. De tranen komen al vlug, als de mensen op hun zonden worden gewezen. Een boetepredikatie eindigt in een unanieme zucht over eigen slechtheid. Maar zodra zijn de woorden verklonken, of wij hervinden ons evenwicht en doen alsof er niets gebeurd is. Laten wij vooral niet denken dat God onze tranen accepteert als zij niet uit ons hart komen! Wat moet God Zich aan Israël hebben geërgerd en wat doet Hij dat nog elke dag aan ons. Wc lezen vandaag: Johannes 9 vers 1-12. VRIJDAG (Van onze kerkredactie) KAAPSTAD Een open brief van 89 christenen in Kaapstad aan dr. J. S. Gericke heeft sterke aandacht ge trokken in Zuid-Afrika. Er worden vergelijkingen in gemaakt tussen na- zi-Duitsland en het Tegenwoordige Zuid-Afrika. De ondertekenaars zijn boos op dr. Gericke, omdat hij in zijn openings woord op de synode van de Neder duitse Gereformeerde Kerk (hij was tot voor enkele weken voorzitter van deze kerk) gezegd had, dat elke ver gelijking tussen nazj-Duitsland en Zuid-Afrika berust op een grove leu gen. De opsteller van de brief, de pres byteriaanse dominee Douglas Bax, heeft er onder meer Hitiers Mein Kampf bij gehaald en vergelijkt de standpunten inzake nationalisme, na tionaal messias-bewustzijn, racisme, werkpolitiek, antiliberalisme. anti- communisme, absolutisme. Zuid-Afrika heeft inderdaad geen gaskamers, maar de werkpolitiek in het land is er indirect oorzaak van, dat een hoger percentage niet-blanke kinderen sterft aan ondervoeding en daarmee samenhangende ziekten, al dus de brief. Elkaar erkend als gemeenten van Christus (Van onze kerkredactie) KAMPEN De gereformeer de kerken (buiten verband) te Kampen en IJsselmuiden en de christelijke gereformeerde kerk te Kampen hebben besloten om de kansels voor eikaars predi kanten open te stellen. Het is de bedoeling, om regel matig ruildiensten te houden. Men denkt aan eens per maand. Reeds kort na de Vrijmaking hiel den de christelijk gereformeerde en de vrijgemaakt-gereformeerde kerke raden te Kampen samensprekingen. Deze ontmoetingen werden in de loop der jaren voortgezet, vertelt ds. G. Visee. Ze waren goed, hartelijk, maaf vooral vrijblijvend. „De moeite zat niet in 1892, ook niet meer in 1905, maar van de kant van de christelijke gereformeerde broeders zat er een bepaald wantrou wen, dat ook in ronde woorden werd uitgesproken, of bij ons in de predi king het werk van de Heilige Geest in de toepassing of de toeeigening van het heil wel het volle pond kreeg. Van onze kant ontbrak het niet aan zorg, of in de christelijke gerefor meerde kerk misschien niet de belof ten Gods, in het evangelie geopen baard, als de enige grond onzer zalig heid en de enige grond des geloofs werden gepredikt". Na de recente kerkscheuring, waar bij de vrijgemaakte kerk van Kam pen buiten het verband kwam te staan, werden er nieuwe pogingen tot toenadering gedaan. Eind oktober werd op een gecombineerde kerke- raadsvergadering uitgesproken, dat (Van onze kerkredactie) AMSTERDAM Het Diakonaal centrum van de hervormde gemeente Amsterdami-centrum is in samenwer king met het interkerkelijk stedelijk vormingscentrum „Rotonde" begon nen met een stuk „oecumenisch dia konaat". Voorlopig in één stadsge deelte, namelijk rondom de Over toom. wordt hier gestudeerd op het vraagstuk van de buitenlandse werk nemers en wordt gestreefd naar het starten van praktisch werk In ver band met hun huisvesting, contact met Nederlandse gezinnen en andere activiteiten. Het begin ligt bij een groepje jonge kerkleden, dat dit voorjaar in de her vormde Parkkerk geloofsbelij" nis heeft gedaan en dat ook daarna geza menlijk aan het werk wilde gaan, met anderen versterkt tot een 12 per sonen sterk oecumenisch team. Uit een aantal mogelijkheden werd Ktu is woord - puzze I Horizontaal. 1. danspartij, 3. baan voor balspel, 4. grondsoort, 6. roeipen. 7. krantenjongen. 9. plaats in N.Br., 11. fa milielid. 12. bergplaats. 14. spil van een wiel. 15. oud-Egyptische Zonnegod. 17. muzieknoot, 19. familielid. 20. rondhout, 22. Emeritus (afk.), 23. steensoort, 25 waterdoorlatend. 27. wiel. 29. papegaai. 30. vertragingstoestel. 31. vrouw van Jacob. Verticaal. 1. opslagplaats van hout (ZJ4.), 2. pret, 3. deel van een boom. 5. Europeaan, 7. water in N. Br., 8. aar drijkskundige aanduiding. 9. rund, 10. afk. van senior, 11. duw. 13. Holl. gra vin. 14. bloeiwijze, 16. vochtmaat, 18. oude lengtemaat. 19 muzieknoot. 21. reeds. 22. maanstand, 24. schortje', 26. water in Utrecht, 27. moerasvogel, 28. spoedig. Oplossing vorige puzzel Hor. 1. smalt, 4. boete, 7. aroom. 9. amandel. 11. aria, 13. nare, 15. nor, 16. por. 17. put. 18. pet, 20. Let, 22. En os, 24. Noor. 25» pleiter. 28 enger. 29. loket, 30. loens. Vert. 1. satan. 2. lama. 3. tra, 4. bod. 5. omen. 6. ester, 8. onstuimig, 9. air, 10. lap. 12. Roden. 14. rodeo. 18. pekel, 19. top, 20. lor, 21. Trees. 23. slee, 24. Nero, 26. ent. 27. tel. diakonaat ten behoeve van buiten landse werknemers gekozen. In con tact met de Landelijke stichting bij stand buitenlandse werknemers zal gezocht worden naar zinvolle activi teiten op het vlak van de huisvesting, de mentaliteitsbeïnvloeding (onder Nederlanders), en van het contact met Nederlanders (een geraadpleegde Algerijn bleek al zeven jaar hier werkzaam te zijn en nog nooit in ge zinsverband te zijn ontvangen. De directeur van het Hervormd diakonaal centrum (met als opdracht, heel in het kort: het bevorderen van het diakonaat in de gemeente én door de gemeenteleden zelf), dr. C. P. van Andel Gzn, is voor een deel van zijn tijd werkzaam als lid van het 'opera tioneel team' van de Raad van Ker ken in Amsterdam, dat sinds eind 1969 bestaat. Na een intern beraad in augustus j.l. werd besloten vanuit de kerken (met 'op de achtergrond roerig en las tig Amsterdam') zich te gaan verdie pen in de problemen van gezag en vrijheid, van 'fantasie en gehoor zaamheid'. In het bijzonder zal ook vanuit dit oecumenisch team aan dacht worden besteed aan de woning nood in de hoofdstad, met de daaraan verbonden velee sp ngen en con flicten. In ventarisatie Na een contact met de hervormde j diakonie in Den iHaag is nu het plan opgekomen om met enkele grootste delijke diakonieën wederzijds infor- I matie uit te wisselen over wat reeds wordt gedaan op bepaalde terreinen (bejaarden, gehandicapten, buiten landse werknemers) en voorts geza menlijk te gaan denken over moge lijkheden voor het diakonaat in de toekomst. De hervormde provinciale diakonale commissies in Noord- en in Zuid-Holland en de generale diako- j nale raad in Utrecht zijn hierin ook geïnteresseerd. men elkaar als gemeenten van Chris tus erkende. Deze uitspraak is inmiddels op de ledenvergaderingen bevestigd. Met name bij de buiten-verbanders was men nagenoeg unaniem. Het was vooral ook de jeugd, die zich hier weerde. Toen op de christelijke gerefor meerde ledenvergadering het besluit genomen was, kwamen de drie bui- (en-verbandse Kamper predikanten binnen. Ds. Visee zei. diep ontroerd te zijn. „Na twee smartelijke scheldin gen, In 1944 en in 1967, mogen wij het nu meemaken, dat we met broeders verenigd worden", zei hij. Alles gezegd In feite is met de erkenning van elkaar als gemeenten van Christus volgens ds. Visee gezegd, dat niets de volledige kerkelijke gemeenschap meer in de weg staat. Het wordt ech ter een zaak van goed beleid geacht, om stap voor stap te werk te gaan. In januari zal weer een gecombineerde kerkeraadsvergadering worden ge houden. De kanselruil geldt ook voor ande re. dan de eigen predikanten. Uit drukkelijk werden daarbij van chris telijke gereformeerde zijde ook de namen van de emeriti-hoogleraars C. VeenhOf en H. J. Jager genoemd. De gereformeerde kerken (buiten verband) van Kamoen en IJsselmui- dan tellen 3400 zielen en vier predi kanten, de christelijke gereformeerde kerk van Kampen 650 zielen en een predikant. In vele plaatsen zijn samensprekin gen aan de gang tussen christelijke gereformeerden en buiten-verban ders, maar kanselruil was er tot nu toe alleen nog maar in Eindhoven. NED. HERV. KERK Beroepen te Hasselt: C. den Boer te Zeist; te Marssum, c.a.: kand. drs. J. de Roo te Middelbert. Aangenomen naar Ureterp, c.a.: M. v. d. Werfhorst, jeugdpred. te Utrecht. Bedankt voor Brakel: D. v. d. Berg te Huizen (N.H.). GEREF. KERKEN (vrijgem.) Beroepen te Harderwijk: D. v. Houdt te Uithuizermeeden. Bedankt voor Zwijndrecht-Groote Lindt: C. Bijl te Hilversum. CHRIST. GEREF. KERKEN Beroepen te Noordeschut: kand. W. C. Moerdijk te Apeldoorn. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Herkingen: D. Hakken berg te Dordrecht; te Gorkum: Chr. v. d. Poel te Yerseke. VRIJE HERV. GEM. Beroepen te IJsselmuiden: dhr. A. Kot te Tholen. AG 13 NOVEMBER lP® (Van onze kerkredactie) GENÈVE .Sodepax", het gemeenschappelijk orgaan van de Wereldraad van Kerken en de Rooms-Katholieke Kerk voor samen leving, ontwikkeling en vrede, heeft de Verenigde Naties gewaar schuwd, dat het tweede ontwikkelingsdecennium, dat in oktober is begonnen, wel eens zou kunnen uitlopen op „armoede en ont goocheling in een mate, die nu nog nauwelijks voorstelbaar is." Tot deze overtuiging zijn achttien economen en sociologen uit acht lan den gekomen na bestudering van de plannen en rapporten, die de nieuwe ontwikkelingsstrategie van de VN be palen. Zij hebben zich vooral bezig gehouden met het Pearson-rapport voor de Wereldbank, het Tinbergen- rapport over ontwikkelingsplanning en het landbouwontwikkelingsplan van de FAO. Er staan op zichzelf goede dingen m deze rapporten, aldus de kritiek van Sodepax, maar in de eerste plaats is het tempo, waarmee alles uitge voerd moet worden, veel te langzaam. In de tweede plaats overschat men schromelijk de macht en de invloed van de VN. EILANDJES De kerkelijke ontwikkelingsdeskun digen voorspellen dat als het vol gens het VN-concept gaat, het ont wikkelingsvraagstuk aan het einde van deze eeuw nog niet wezenlijk aan geroerd is. De levensstandaard in de rijke landen zal dan meer dan twee maal zo hoog zijn geworden als nu met als gevolg „eilandjes van weelde" in de wereld, terwijl de grote meer- (Van onze kerkredactie) AMSTERDAM „Het meisje van Sodom" was de titel van de inaugure le oratie, die proL dr. M. J. Mulder vanmiddag heeft gehouden aan de Vrije Universiteit. Prof. Mulder is prof. dr. W. H. Gis pen opgevolgd als hoogleraar in het Hebreeuws, het Aramees en de Israëlitische oudheden. In zijn oratie ging prof. Mulder in op een oude rabbijnse overlevering (haggada) op Genesis 18:21 over een meisje van Sodom. Deze haggada komt al voor in de babylonische Tal moed en Beresjiet Rabba. Ze pleit voor de echtheid van de bijbeltekst, hoewel men, mede op grond van oude vertalingen, Genesis 18:21 vaak als onecht wil schrappen. Dr. Mulder (46) was van 1949 tot 1964 gereformeerd predikant, achter eenvolgens te Sprang, Heerde en Vlaardingen. Sinds 1964 is hij in dienst van de Vrije Universiteit. Tevens promoveerde vanmiddag tot doctor in de wiskunde en natuurwe tenschappen drs. P. Bos, wetenschap pelijk medewerker op de afdeling analytische chemie. In zijn proef schrift geeft hij verbeteringen van de i chronopotentiometrie, een chemische j analysemethode. derheid van de mensheid gespeend blijft van de vruchten van de ont wikkeling, omdat zij geen politieke macht heeft. Het Sodepax-rapport heeft sterke kritiek op de tendens in de internatio nale rapporten om de economische groei nummer één te stellen. Sociale gerechtigheid zou toch op zijn minst als gelijkwaardig moeten worden be schouwd. „Barmhartigheid en gerechtigheid vragen van ons, dat wij uitgaan van een sociaal minimum, dat beant woordt aan de christelijke opvatting van de mens als beeld Gods. Dat moet ons uitgangspunt zijn, als wij gaan praten over wat er veranderen moet ir> de politiek van de rijke en de arme landen, om het mogelijk te maken dat alle mensen binnen afzienbare tijd toegang krijgen tot een menswaardig bestaan." KERKEN Het Sodepax-rapport dringt er bij de kerken op aan, om intensiever te werken aan de fundamentele ver anderingen, die voorwaarde zijn voor een herverdeling van de politieke macht in de wereld. Zij moeten de besteding van hun financiële middelen opnieuw nagaan en steeds grotere bedragen voor het ontwikkelingswerk bestemmen. Be langrijk is ook de rol van de kerken in eigen land. Zij zullen de mensen steeds weer moeten informeren over de behoeften en problemen van de ontwikkelingslanden, om zo begrip te wekken voor de noodzakelijke of fers, die de rijke landen zullen moe ten brengen. Prof. Hans Engelland (68), hoogle raar in de dogmatiek aan de univer siteit van Kiel, is overleden. Hij was vooral bekend als Melanchthon-ken- ner. De Wereldraad van Methodisten- kerken houdt in augustus 1971 haar twaalfde wereldconferentie in Denver (VS). Een van de sprekers is de Duit se theoloog Jürgen Moltmann. Hervormde jeugd maaut tot steun bevri j dingsbewegin AMSTERDAM De Hervorn Jeugdraad Amsterdam heeft in brief aan de generale synode van hervormde kerk aangedrongen ej te maken met het verzoek van Wereldraad van kerken aan de da bij eengesloten kerken 300.000 dol ter beschikking te stellen voor bev; dingbewegingen. De wereldraad van berken heeft 200.000 dollar uit eigen middelen geven. Jaarverslag Volkshuisvesting benadrukt: DEN HAAG De overheid richt zich zeer bewust op het doorbreken van de massaliteit en saaiheid in de woningbouw, aldus de directeur-gene raal van Volkshuisvesting en Bouw nijverheid in het jaarverslag 1969 van de dienst. In het voorwoord zegt hij„Het al gemene besef, dat een ontwikkeling in de richting van een grotere ge varieerdheid in de woningbouw een dwingende noodzaak is, groeide in 1969 sterk." „Het beleid van de centrale over heid is in toenemende mate gericht geweest op het stimuleren en bege leiden van initiatieven en plannen die breken met de uniforme massa liteit, op de bevordering van de ex perimentele woningbouw en op ver- (van een onzer redacteuren) UTRECHT De C.H.-vrou- wen, verontrust over de milieu hygiëne, gaan bezien hoe de Ne derlander in eigen directe om geving de vervuiling kan tegen gaan. Dit besluit werd gisteren genomen op de studiedag van de centrale van C.H.-vrouwen* in Hotel Terminus in Utrecht. Een commissie van drie leden zal gegevens verzamelen en in brainstor ming de vele facetten van de hygië ne in eigen milieu onderzoeken. Sug gesties kunnen worden ingediend bij mevrouw M. M. Stolte-Munk, DEN HAAG Tot algemeen direc teur van de Protestants Christelijke Reclasserings Vereniging (PCRV) is per 1 november benoemd mr. P. A. Schaafsma, wetenschappelijk mede werker aan de Vrije Universiteit. In deze functie volgt hij mr. A. van Mazijk op, die per 1 september secre taris-generaal is geworden van het Oranje-Groene Kruis. WERKMATERIAAL TWEEDE AKV DEN HAAG Nog deze maand zullen zes voorbereidende rapporten, die als grondslag dienen voor de be sprekingen van de slotzitting van de hervormde algemene kerkvergade ring, AKV op 2, 3 en 4 januari 1971, verschijnen. De rapporten zijn ge bundeld in een boekje.dat zal worden uitgegeven door Boekencentrum. Den Haag. De zes onderwerpen voor de ko mende tweede en tevens slotzitting van de AKV zijn: de kerkdienst, ge meenschap en geestelijk leven, onder richt en voorlichting, mankracht: werving, opleiding, het ledenbestand, de grenzen der gemeente, de ambte lijke vergaderingen, gebouwen, financiën, de A.K.V. Het boekje (ƒ2.50) kan. behalve bij Boekencentrum, besteld worden bij het landelijk secretariaat AKV, Post bus 19 te Driebergen. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Het steeds stijgende ziekteverzuim in het arbeidsnroces is voor ons land een nationale schande, zo meen- de prof. dr. P. Muntendam, hoog leraar in Leiden en oud-secre taris-generaal voor de volksge zondheid. toen hij gisteren het Nederlands Congres voor Open bare Gezondheidsregeling in De Doelen opende. Dat ziekteverzuim heeft, aldus prof. Muntendam niets te makerï met volksgezondheid in fysieke zin en het is met doeltreffende sociale en orga nisatorische maatregelen te bestrijden mits men de moed heeft heilige huis jes die langzamerhand hele flatge bouwen zijn geworden op te rui men. Prof. Muntendam constateerde dat er met betrekking tot de gezond heidszorg tal van vraagstukken zijn, die economisch om een oplossing schreeuwen. Voor heel veel gevallen is een oplossing te geven. Een dag korter ziekteverzuim per geval, aldus prof. Muntendam, bete kent een besparing van 85 miljoen gulden aan ziekengeld per jaar en een aantrekkelijker klimaat voor de werknemer. Voor tandheelkundige zorg telt het Nederlandse volk jaarlijks 250 mil joen gulden neer en goedkope fluori dering van drinkwater zou volgens prof. Muntendam een enorme bespa ring kunnen geven: cariës wordt daardoor tot een derde gereduceerd. „Maar dat komt niet op in het brein van hen die tegen zijn omdat zij tegen willen zijn en geen enkel wetenschappelijk gegrond motief voor hun houding kunnen aanvoeren", zei prof. Muntendam. Als ergste milieuverontreiniger bin nenshuis zag hij de sigaret, waarvoor het -Nederlandse volk verleden jaar een miljard neertelde. Volgens prof. Muntendam zou een hoogst eenzijdige belichting van de problematiek van de leefbaarheid worden gegeven wanneer men behal ve aan de invloeden van giftige stof fen in het milieu niet evenzeer volle aandacht zou geven in onderzoek, on derwijs en voorlichting aan de mens- maatschappelijke factoren die het geestelijk en sociaal welzijn bepalen. (van onze parlementsredactie) DEN IIAAG Dt Tweede-Kamer leden Visser (D'66) en Voogd (soc.) hebben een alternatief wetsontwerp voor de jeugdfilmkeuring ingediend. Zij zijn het niet eens met het wets ontwerp van de ministers Klompé, Beernink en Polak. Het alternatief verschilt op drie be langrijke punten van het origineel. De ministers handhaven een filmadvies commissie en de indieners van het alternatief vinden dat ongewenst, omdat er dan een soort semi-keuring blijft. Artikel 221 van de gemeentewet wordt volgens D'66 en PvdA niet goed genoeg gewijzigd waardoor cen suur vooraf van de burgemeester mo gelijk blijft. De regering handhaaft de leef tijdsgrenzen van achttien en veertien I jaar en ook daarmee zijn de heren Visser en Voogd het niet eens. De I drie bezwaren zijn in het alternatieve wetsontwerp ondervangen. Het Jaarboek voor de Volkshuis vesting 1970 is een belangwekkende uitgave van het Christelijk Sociaal Centrum voor Volkshuisvesting, waarin samenwerken de Nederlandse Vereniging van Woningcorporaties Katholiek Instituut voor Volkshuis vesting en het Verbond van Christe lijke Woningbouwverenigingen en -stichtingen in Nederland. In het eerste deel zijn beschouwin gen gewijd aan het overheidsbeleid t.a.v. de volkshuisvesting. Ook zijn daarin enkele artikelen opgenomen over het werk en de positie van de woningcorporaties. Interessant is het artikel van ir. D. A. Krol over het actuele probleem van de huisvesting van bejaarden. Tot slot een feitelijke kroniek over het jaar 1969, waarin de belangrijkste feiten en gebeurtenissen chronologisch en gerubriceerd zijn weergegeven. Het tweede deel wordt gevormd door het vademecum en informatie van het bedrijfsleven is in het laatste deel opgenomen. De prijs bedraagt 19,50 exclusief BTW en verzendkosten. Bestellingen: Administratie van het Jaarboek voor de Volkshuisvesting, postbus 20, Zandvoort. Tel. 02507 - 4745. Albrecht Thaerlaan 18, Utrecht. Voorts zal aan staatssecretaris Kruisinga een brief worden gezon den met het verzoek na te gaan in hoeverre het mogelijk is voedings middelen van een kwaliteitsmerk te voorzien of althans aan te geven in hoeverre de voedingsmiddelen kwa lijke stoffen bevatten. Men denke aan bespuiting, kleurstoffen enz. Onderzoek Deze twee besluiten werden ge nomen na uiteenzettingen van me juffrouw mr. E. A. Haars en mevrouw ir. N .C. de Ruiter over milieubeheer- sing en milieuhygiëne. Mr. Haars stelde, dat de jacht naar grote getal len en steeds meer welvaart de ge zondheid van mens en milieu versto ren. Bij de oplossing voor dit probleem botsen vele belangen. Het is dan ook noodzakelijk dat een gecoördineerd onderzoek naar alle oorzaken van mi lieuverontreiniging en de kosten van verbetering daarvan wordt verricht. In .deze verontreiniging moet ook de geestelijke* schade worden gecal culeerd, die het gevolg is van: la waai, het te hoge tempo en het ge brek aan contact met de naaste. De vrouw kan een eigen bijdrage tot verbetering leveren, omdat zij kan meewerken aan een mentaliteitsver andering waardoor het begrip rijst, dat er een grens aan de materiële welvaart is. Ir. de Ruyter bepleitte een Europese aanpak en de stichting van een Europese ecologische raad (ecologie is de leer van betrekking tussen die ren en planten en de omgeving waar in zij leven en tussen dieren en plan ten onderling). Ook op nationaal niveau zou een dergelijke raad wenselijk zijn, ter wijl een interuniversitair research in stituut nuttig zou zijn. De Savornin Lohmanstichting zou wellicht een studie kunnen verrichten over de psycho-economische aspecten van de gezinsstructuur. Besloten werd ook voor de l(jst voor de Kamerverkiezingen in 1971 mr. Haars en ir. De Ruiter, beiden opde groslijst vermeld, de grootste steun te verlenen. beteren van de woonomgeving. Wat de krotopruiming, de wonin verbetering en de sanering betr was 1969 het eerste jaar waarin i van de hoegstenen van het beleid uitvoering kwam. Zo werd het bedri voor het aangaan van verplichting voor de sanering, verhoogd van v miljoen in 1968 tot 115 miljoen 1969. Over de krietiek op ambtelij r rompslomp," die het bouwen in N derland nodeloos ingewikkeld i maken, worden in het jaarvers! enige opmerkingen gemaakt. In de eerste plaats zou de overgr te meerderheid van de klachten h ontzenuwen zijn en in de twee plaats verkeerd geadresseeerd en in de derde plaats kritiek vorm op de onderdelen van het samens van voorschriften die uit dat menstel niet zijn los temaken", hebben echter een open oog, aid het jaarverslag, voor vereenvom ging van de procedure, die daari thans grondig wordt geanalyseerd. DEN HAAG In de hervorm kerken zal zondag 6 december tweede adventszondag gecolfe teerd worden voor het werk van Raad van kerken in Nederland, moderamen van de synode heeft d in een brief aan kerkeraden en p dikanten op aangedrongen. Van veel Ijanten, aldus het mode men, word! altijd weer aangedron op oecumenische samenwerking i kerken. Nu de Raad van kert steeds beter begint te functionen mede door de verdere uitbouw v zijn secretariaat, wordt het in toet mende mate duidelijk hoezeer t hier een instrument is gegeven dat hoge waarde moet worden geschat. De in de Raad van kerken same; werkende kerken, aldus het mode» men, nemen aan de oecumenische «L beid deel in het besef, dat deze s^r menwerking niet vrijblijvend mag» kan zijn. Daarvoor dienen de mld» len verschaft te worden. Het is de bedoeling dat deze lecte jaarlijks terugkeert. ROME Gistermiddag heeft pa Paulus Gromyko, minister van bu tenlandse zaken van de Sovjet-Üi op een audiëntie ontvangen en iff hem gesproken over de kernbewap ning en de bewapeningswedloop. Het gesprek, dat bijna anderh; uur duurde handelde ook over positie van het geloof en in het b zonder van de rooms-katholieke ke in de Sovjet-Unie. Het uur, waarop de paus de Ri sische minister zou ontvangen is op het laatste moment geheim houden, omdat van verschiller kanten tegen een dergelijk bezr werd geprotesteerd. Allereerst was daar de neofascii sche sociale beweging, die zich zette, maar ook familieleden van It liaanse militairen, die na de ooi in Rusland zijn gebleven en verlof hebben gekregen naar vaderland terug te keren, verzet! zich. (Van onze kerkredactie) BERLIJN De kleinere pro testantse kerken in Oost-Duits land (in de schaduw van de grote Evangelische Kerk) heb ben de laatste twintig jaar be langrijke ledenverliezen ge leden. Dat kon al opgemaakt worden uit verschillende Oostduitse publikaties van de laatste tijd. Nu heeft de Oost duitse baptist Adolf Pohl exacte cij fers gegeven, toen hij als gast de jaarvergadering van de Zwitserse unie van baptistengemeenten in Zürich toesprak. In de periode 1952-1969 is het tal baptisten in Oost-Duitsland dertig procent gedaald: van 35.140 24.593. Tot de bouw van de Berlijnse muc in 1961 daalde het ledentai gemiddel met 792, daarna met 426 per jaar. Pohl verwachtte, dat deze dalW zich nog verder zou voortzetten i een verlammende uitwerking z® hebben op het gemeenteleven. 1 Ook de Bond van Vrije EvanM sche Gemeenten in Oost-DuitslOT (sinds kort zelfstandig naast de W«J duitse bond) heeft cijfers gepubH ceerd. Zij telt nog maar 1215 leden 4 23 gemeenten met 14 predikanten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 2