•9 Nog net zo fit als in 1929 oen ik in de Kamer kwam" Basjes. 15ct Rijkspostspaarbank rente tot 7% Stoor de president alleen in geval van wereldoorlog Mild in zijn oordeel Straks rustiger aan Gemeentebestuur van Kampen op het matje Van Dis: SGP haalt wel de drie zetels Geen zendtijd voor GO\ Opnieuw beslag Radio Nordsee WOENSDAG Tl NOVEMBER 1970 DEN HAAG Ir. C. N. van Dis van de SGP vindt, dat de tyd is gekomen om de Tweede Kamer te verlaten. Hij wil het gewoon wat rustiger ,aan doen. Maar een dwingende reden om er mee op te houden is er niet. Het bejaarde, maar zeer vitale parlementslid zegt: „Ik kan echt nog niet merken, dat ik al 77 Ir Van Dis praat gemakkelijk over figuren uit de parlementaire •"tone. Mannen als Marchand, No- De Wilde, Oud en Schouten aakte hij dagelijks mee. „Ik zie ze nog levensgroot voor me", zegt Van Dis. Wat hem opvalt nu in. de Tweede amer zijn de goede persoonlijke erhoudingen. Voorbeeld: Vroeger waren de op- attingen van de fractie van de RP strenger., „Maar de mensen aren, wat zou ik zeggen, ook hau- ainer Neem bijvoorbeeld mr.Beu- ner, dieknappe jurist. hetmenselijke vlak staat de raktie nu dichter bij je." Toch, egt ir Van Dis vetder. merk je '66, dat ze niet zo veel van je noeten hebben. Maar goed. is zijn 'erontschuldiging, het is weer een ongere generatie. Het lijkt, dat de fractieleider van ie SGP. staande in het verledens at politieke gebeuren in de Twee- e Kamer gadeslaat. Ze oordeelt hij p een afstand. Streng, maar ook meer mild. Tegelijk evenwel voelt hij zich nauw bij de ontwikkelin- ?n betrokken. „Wat valt me dat ontzettend van rit WD tegen", is zijn conclusie." dat ze de pornografie wil vrijlaten. Altijd heb ik gezegd, dat je beter als regeringspartner met de VVD in zee kunt gaan. zeker wat het finan cieel economisch beleid betreft. Maar principieel geldt dat zeker niet Dan kun je net zo goed met de PvdA gaan Fractieleider Van Dis ontgaat niet veel. Soms wordt het hem wel wat al te dol. Aan het slot van zijn ambtsperiode moet hij nog meema ken. dat dames>-collega's in broek- pakken in de Tweede Kamer ver schijnen. „Ze hebben er niet. eens de juiste lengte voor", verzucht hij. Zondaars Aljlrd van SSR in Delft maakte Ir Van Dis mensen mee als ds Cou- ree, Mr. J. Donner en prof. Geesink ging hij in Rijswijk wel eens ferkerke bij de latere prof. K. Dijk. In die tijd, wel lid van de Chr. Geref. Kerk, dacht hij anders. Ir Van Dis wil dit wel toelichten.: „We willen allewn eel belijden zondaars te zijn voor God. Maar het grote verschil is het worden van zondaar voor God. Dat is nog iets anders." In ons gesprek springt ir Van Dis steeds uit het verleden over naar vandaag. Dat maakt het onderhoud zo boeiend. Plotseling moet ik de vraag be antwoorden: „Wat denkt U van prof Kuitert? Hij vecht de histori citeit van Adam aan. Als Adam niet werkelijk bestaan heeft kan er feitelijk ook niet van schuld en zonde gesproken worden. Is er dan geen zonde in de wereld? Hij on dergraaft Gods Woord In de rubriek „Alles goed en welkom je ook geregeld deze bezwaren tegen. De Nieuwe Haagse Courant, als een ran de Kwartet-bladen, vindt een trouw lezer in ir Van Dis. In cle politiek Als hij in 1919 zijn studie heeft voltooid, gaat ir Van Dis werken in de chemische industrie. In 1924 woont hij in Utrecht. Via de voorzitter van de mannen- vereniging rolt ir Van Dis in de politiek. Dat is in 1925. Hij hoort ds Zandt en. ds Kersten spreken. De voorzitter, die De Banier leest, had hem gewezen op deze verkie zingsbijeenkomst. De volgende avond is de beurt aan de ARP. waar ds Geels en mr Baribrink spraken. „Laatstgenoemde was niet eer lijk", zegt ir. Van Dis nu" Na de vergadering ben ik 's nachts' om twee uur opgestaan en ben ik aan 't schrijven gegaan. Dat geschrift heb ik aan prof. Wis se laten, lezen en die zorgde dat het bij ds. Kersten kwam. Zo kwam ik bij De Banier." Risico Het straks aftredende Kamerlid heeft de gevolgen van het politieke risico pijnlijk ondervonden In 1929 kwam hij in de Tweede Kamer als derde man van de SGP. Dat was een restzetel toegewezen volgens het systeem van de grootste over schotten'. Er werd aan het kiesstelsel ge sleuteld en. in 1937 werden de rest zetels berekend volgens" de grootste gemiddelden (nadelig voor de klei ne partijen) en ir Van Dis stond op straat met een toelage van 1200 per jaar. Hij vertelt: „En ik had zeven kinderen." In 1935 probeerde minister De Wilde de kiesdrempel te verhogen tot drie keer de kiesdeler „Ik hoorde nog, dat Oud tegen het Kamerlid Van den Heuvel zegt: U wilt ds Kersten de nek omdraai en." In die tijd hadden zo'n 52 par tijen aan de stemmingen deelgeno men. Ir. Van Dis: „Toch kwam het voorstel er in die tijd niet door." Heeft u geen angst voor de ver hoging van de kiesdrempel nu? De fractieleider Van de SGP ge looft niet, dat er een meerderheid SPAARBANK SIIUI. IN voic 999-123 SSzSSSZSÏ' Er zijn 2300 vestigingen. Op de postkantoren kunt u de hele dag terecht. Een aantal daarvan is zelfs ook op vrijdagavond of de plaatselijke koopavond geopend. Voor de postagentschappen gelden aparte openingstijden. jaar ben. Ik voel me nog net zo fit als toen ik in 1929 in de Tweede Kamer kwam". In zqn ogen verschijnen kleine pret-lichtjes. Dat mag dan ook wel bij zo'n constatering. zal zijn in de Tweede Kamer voor de verhoging van de kiesdrempel. En als de kiesdrempel van drie zetels er komt? Van Dis: „Dan ben ik nog niet zo bang. Met het aantal stemmen, van de Statenverkiezingen zullen we vier zetels kunnen halen. Ik geloof niet, dat de mensen trouwer naar de stembus zullen komen." In 1937 dan stond het Kamerlid op straat. Wel was hij rdakteur van het dagblad De Banier en lid van de gemeenteraad vavi Rotterdam, waarin hij in 1931 was gekozen en tot 1940 zitting had. Nog namen „Ik herinner me H. Diemer, die ook gemeenteraadslid was. Hij was de vader van uw hoofdredakteur." Nog even een verdere sprong het verleden in: „Die ds. Geels van die ARP-avond in 1925 zei nog, dat hij hoopte, dat de SGP een vroegtijdige dood zou sterven. Maar bij de verkiezingen ging de partij er met 40.000 stemmen op vooruit en kreeg zij er een zetel bij. En de SGP bestaat nog." Wat denkt u van de toekomst vara de partij? „Dat heb ik toch al gezegd over de kiesdrempel. „Ja maar, over tien of 25 jaar. „Dat kan ik echt niet zeggen." Jongeling Welke partij staat u het dichtste bij ira de Tweede Kamer? Ik krijg geen direct antwoord. Het gesprek komt op Jongeling. Van Dis: „Er zijn toch grote ver schillen met het GPV. Over een be paald gedeelte van art. 36 denkt men heel anders. Trouwens in het GPV zelf bestaan verschillen. Men denkt anders over de zondagsheili ging. Dat heb ik wel gemerkt uit het verslag van een vergadering in Kampen. Ds. Franken stond toen dicht bij ons standpunt. Anderen echter niet. De fractieleider van de SGP ver- VOlgt: „Ik geloof niet dat Jongeling zo ver wil gaatt als wij'met art; 36. Hij wil, njeen ik, godslastering in het openbaar niet strafbaar stellen en het nudisme niet verbieden als alles maar achter het groen verbor gen blijft. Jongeling heeft ook gezegd, dat de S.G.P. tegen het gebruik van vliegtuigen zou zijn. Dat had hij in Vrii Nederland gelezen. Waarom heeft hij me eerst niet gevraagd hoe het precies zat?" De zeden Het gesprek komt weer op de ze delijkheid. „Heeft de SGP altijd zo geprotesteerd tegen de zedenver- dering? Of is dat alleen van de laatste jaren? „O, nee, ds. Zandt waarschuwde vroeger ook, bijvoorbeeld tegen het dansen en de danshuizen." Ir Van Dis betoogt, dat de tegen woordige regering wel heel ver gaat. Neem de geboorteregeling. Men subsidieert zelfs de instellin gen, die op dat terrein werkzaam zijn. Dit zou vroeger niet gebeurd zijn. Smeenk heeft er indertijd stelling tegen genomen. Ineens weer een vraag aan mij: „Leest u Gezond Gezin?" „Ik krijg het altijd toegestuurd, zegt Van Dis. „Maar het loopt toch de spuigaten uit... Na de Tweede Wereldoorlog kwam ir. Van Dis (dat was 4 juni 1946) in het eerste toen weer geko zen parlement terug. Een tweede stormachtige parle mentaire periode maakte hij mee. Voor de oorlog de crisisjaren, na de oorlog de Indonesische kwestie en Nieuw Guinea. En de snelle ont wikkelingen van de laatste jaren. Maar het zal na de ontbinding van de Tweede Kamer in maart rustiger voor hem worden. Dan is het kamerlidmaatschap ook verle- deiu Dit jaar verliet hij reeds de Provinciale Staten van Zuid-Hol land. Van Dis zegt rustig: „Ik interes seer me veel ira theologie era histo rie. Ook ga ik waarschijnlijk wat schrijven. O ja, dat parlementaire archief van me moet ook nodig geordend worden." BERT DE JONG. Lichte sigaartjes. Zacht prijsje. 1 n verpakking van 10,20 en 50 stuks. Tijdelijk bovendien; gezellige old-timer bokaal a 50 stuks. Commissaris niet gewaarschuwd ZWOLLE De gemeente- autoriteiten van Kampen heb ben na het uitvallen van de electriciteit formeel niet juist gehandeld. Dit zegt dé commis saris der Koningin in Overijssel, jhr. mr. dr. O. F. A. H. Van Nispen tot Pannerden. „U hebt verzuimd mij als chef van mijn kabinet onmiddellijk in kennis te stellen van de gebeurtenissen in Kampen, zoals in de provinciale in structie voor de te volgen gedragslijn •bij rampen in vredestijd is bepaald", kregen Kampens loco-burgemeesters A. Fien en de wethouders S. Horch- ner en W. H. Dalfsem gisterochtend te horen tijdens een onderhoud met de commissaris. Zij hadden bij hem geklaagd over het niet bereikbaar zijn van de B(B-organisatie zoals zij dat ook bij minister Beeraink hadden gedaan.. Dóór dit V&fëh'im"tiCëW'&ë coMiis- saris o.m. het waarnemend hoofd van de BB niet kunnen waarschuwen. Ten onrechte Voorts verweet jr. Van Nispen tot Pannerden de loco-burgemeester en de wethouders dat, voor zover hij kon nagaan, Kampen had verzuimd een gemeentelijke rampenregeling vast te C, stellen. De commissaris betreurde het, dat ten onrechte de indruk was ge wekt dat de BB in deze zou hebben gefaald. Hij verzocht de wethouders maatregelen te treffen om 'herhaling van de onjuiste gang van zakén te voorkomen. In Zuid-Holland is enige onrust ontstaan doordat de Kampense dele- gattie tegenover minister Beernink heeft verklaard dat ook de BB in Zuid-Holland niet bereikbaar was. Gebleken is dat loco-burgemeester Fien de kantoren van de BB in Den Haag heeft gebeld. Hij besefte kénne- lijk niet dat dat de alarmnummers van de BB niet waren. Deze alarm- nummeres liggen ergens bij een amb tenaar op zijn gemeentehuis. Het alarmnummer voor Zuid-Holland is 264111, het telefoonnummer van het provinciehuis. Nadat de telefonistes van de pro vincie hun dagtaak er hebben opzit ten, wordt de centrale bemand door twee leden van de nachtveiligheids dienst. Ze hebben instructies hoe te handelen en wie te bellen wanneer de BB in deze provincie wordt ge alarmeerd. Zij bellen dan een funktionaris van de BB die op dat moment dienst heeft. Deze BB-functionaris slaapt met een telefoontoestel naast zijn bed en Is in staat direct maatregelen te nemen. De commissaris der koningin, mr. J. Klaasesz, wordt na alarmering ook direct op de hoogte gesteld. Na de Shellbrand in Vlaardingen is het alarmeringssysteem herhaalde be proefd en in orde bevonden. Intussen hebben de Kamerleden Vellenga, Wieldxaaijer en Masman (allen soc.) minister Beernink schrif telijk gevraagd nadere mededelingen te doen over de aard van het onder zoek naar de gang van zaken bij de vergeefse pogingen van het Kamper gemeentebestuur om tijdens de sto-, ring de BB in te schakelen. Zij ver langen inzage in het resultaat van het onderzoek en een overzicht van de te treffen voorzieningen om 'het alarm systeem te verbeteren, teneinde her haling van dergelijke feiten te voor komen. Beroep op de Kroon (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM „Als we nu het hoofd in de schoot leggen, is alles voor niets geweest en dat mag in geen geval. Wfl gaan in beroep bij de Kroon en als dat niet helpt, vragen wU volgend jaar weer een zendmach tiging aan". Dit is de mening van ds. A. van Gurp, die diep is teleurgesteld omdat minister Klompé de Gereformeerde Omroep Vereniging een zendmachti ging heeft geweigerd. Nu het zover is, blijken ds. Van Gurp en zijn vereniging het nauwe lijks te kunnen geloven. Het argu- ment van de hiinister luidt, dat het protestants-christelijk volksdeel met de NCRV en de EO voldoende via de ethermedia wordt" bediend. Zij ziet de noodzaak van een derde protes tantse (mini-)omroep niet in. Het is hoogst twijfelachtig dat de Kroon tot een andere conclusie zal komen. De GOV voert aan, dat zij een totaal andere programmaopzet voor- staat dan de EO, maar daar komt het voor de overheid niet op aan. Het vertegenwoordigen van een be paalde volksgroep, wier stem in de ether niet wordt gehoord, kan aan leiding zijn tot het verkrijgen van een zendmachtiging volgens artikel 19 van de Omroepwet, die zogenaamde mini- omroepen toelaat in de ether. De mi nister ziet niet in, dat de Gerefor meerde Kerk (Vrijgemaakt) via de bestaande omrdepen niet aan hun trekken komen. Naar ds. Van Gurp ons verzekert zal de GOV echter beslist niet wor den opgeheven, maar haar pogingen onverdroten voortzetten. DEN HAAG Opnieuw is beslag gelegd op het bevoorradingsschip Me- bo I van Radio Nordsee International. Op 26 augustus had de ex-nachtclub eigenaar Kees Manders het schip in de haven van Schevenangen aan de ketting laten leggen omdat hij een vordering van ƒ30.000 zou hebben op de Zwitserse eigenaren van Radio Nordsee Bollier en Meister. Aan Manders is inmiddels door de Zwit sers een bankgarantie van 12.000 Joegezegd. Na ontvangst hiervan zal het conservatoir beslag van Manders op de Mebo F worden opgeheven. De Haagse deurwaarder W Mink heeft maandag eveneens beslag op de Mebo I laten leggen, en wel op ver zoek van de Panama Overseas Ship ping Company. Deze scheepvaart maatschappij is gevestigd in Panama en wordt in Nederland vertegenwoor digd door Heerema Engeneering Ser vice N.V. in Den Haag. Het kleine kerkhof in het Franse Colombey-les-deux-Eglises waar ex-president de Gaulle morgen zal worden begraven. Op de voorgrond het familiegraf van de Gaulle. ITi<wprnken van de Cïaulle (De heer Van Dis is geen lid van de Zuidhollandse Provïncialfe Staten en ook geen hoofdredac teur van de Banier meer, zoals we gisteeren abusievelijk meldden- red.). Pyromaan gepakl UTRECHT De in de nacht van maandag op dinsdag in Zeist aange- houden 20-jarige kok R S heeft giste ren bekend"schuldig te zijn aan een achttal brandstichtingen sinds sep tember in Buranik. De man zou brand hebben gesticht, in drie schuren, waarvan er één volledig in de as 1 werd gelegd, twee garages, acht wo ningen en drie auto's. De man, die in Bunnik in pension woont, werd aan gehouden orpdat het licht van de fiets waarop hij reed niei brandde. Toen bleek dat de fiets in Bunnik was ge stolen werd hij nader aan de tand gevoeld, waarop hij tot zijn beken- tenis kwam. J PARIJS Generaal De Gaulle heeft eens van zichzelf gezegd: ,JDe Gaulle staat niet links of rechts, noch in het centrum. De Gaulle staat er boven". Uit deze verklaring bleek meer zijn scherpe geest dan zijn arrogantie. Hij ge bruikte dikwijls sterke taal. doorspekt met humor. Eens zei hij over zijn geliefde Frank rijk: „Hoe kun je nu een land regeren met 246 verschillende soorten kaas?" Toen hij aan de dood was ont- ;napt doordat een bom niet was af gegaan zei hij: „Het nemen van speciale voorzorgsmaatregelen heeft geen zin, nietwaar, wanneer dege nen die mij willen doden even stuntelig handelen als degenen die geacht worden mij te bescher men. 0 Kruidenier Zijn instructies aan degenen die het paleis aan het Elysée in de nacht moesten bewaken -zouden ge luid hebben: „Stoor dee president van de .republiek alleen in geval van een wereldoorlog." Van Franklin D. Roosevelt zei hij „Die is een rfog groter kruidenier dan de kruidenier die hem is opge volgd" (Harry S Truman). Van generaal Dwight D. Eisenho wer: „Men heeft mij gezegd dat hij op het golfterrein niet zo goed is in lange slagen. Dat verbaast mij niets." Van John F. Kennedy: ..Kennedy heeft de stijl van een kappersbe diende hij kamt zich door de problemen heen." Van Lyndon B. Johnson: „John son heeft de stijl van een vracht wagenchauffeur. Hij laat de VS aan ons zien zoals zij werkelijk zijn, ruw en rauw. Als hij niet bestond zouden we hem moeten uitvinden." 0 Stomme generaal „De grootste ramp na een stomme Andere uitspraken: generaal is een intellegente." „Zij (diplomaten) zijn alleen maar goed bij constant goed weer. Zo gauw het regent verdrinken ze in elke druppel." „Engeland is een eiland, Frank rijk de kaap van een werelddeel, Amerika is een andere wereld." ,Jk ben niet zo'n man die zich laat beïnvloeden door voorbije kwellingen." „Elke Fransman wil eén of twee speciale voorrechten hebben. Dat is zijn manier om zijn passie voor ge lijkheid te uiten." „Als men minister is klaagt men niet over de kranten. Je leest ze zelfs niet. je schrijft ze."

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 7