In ontwikkelde landen moet mentaliteit sterk veranderen Tolerant klimaat voor protestanten in Spanje Verbod verticale prijsbinding Ds. Velema hoopt op eenheid met huitenverbanders Amerikaanse zending Een woord voor vandaag Uw probleem is het onze BEROEPINGSWERK Protest tegen benoeming Rossi Toernee Spaanse protestannt Meer dan de helft nu geregistreerd Rapport over ds. Toornvliet Ds. Van Dijk legt werk GZB neer Snelle verlichting van pijn in spieren en gewrichten Het lijkt op het eerste gezicht een tegenstrijdigheid: in het boek Richteren staat, dat het volk Israël zich niet had 'gehouden aan Gods opdracht om de heidense volkeren te verdrijven: die bleven tus sen de stammen van Israël wonen. Maar er staat ook: God had die volkeren laten overblijven. Hij had ze niet onmiddellijk willen ver drijven. Hoe dat kan? Israël had niets te maken met Gods plannen op dit punt. Het had alleen maar te doen wat God gebood, nl. die volkeren verdrijven. Het kon niet weten, dat het een zeer speciale bedoeling had. dat die volkeren er bleven wonen. God wilde name lijk door de aanwezigheid daarvan Zijn volk op de proef stellen om te zien, of het al dan niet op Gods wegen wenste te wandelen. Zo is dat altijd: als God ons iets opdraagt of iets gebiedt, kunnen wij slechts raden naar Zijn diepste bedoelingen. Wij moeten ons heel eenvoudig houden aan wal Hij wil. Misschien, dat later ons meer duidelijk wordt en wellicht, dat wij dan ook gaan inzien, dat Zijn opdracht bedoeld was om ons op de proef te stellen. We lezen vandaag: Johannes 8 vers 31 tot 47. WOENSDAG 17 NOVEMBER 1MIEÜ (Van een onzer verslaggeefsters) UTRECHT Zending, We- relddiakonaat, Ontwikkelings hulp, Ontwikkelingssamenwer king. Wat houden ze in, waarin onderscheiden ze zich van elkaar? In de brochure „Een groot gezin heeft recht op hulp" van het hervormde wereld- diakonaat geeft drs. J. Bos, secretaris van de ICCO (inter kerkelijke coördinatiecommissie ontwikkelingssamenwerking) een overzicht. Zending is de oudste vorm van het bezigzijn buiten de landsgrenzen. Ze bestaat al sinds eeuwen en verkon digt het heil in Jezus Christus niet alleen met de mond, maar ook met de daad. Niet voor niets zijn de oud- Uw brieven worden alle persoonlijk beantwoord en be horen daarom van naam en adres voorzien te z(jn. Ge heimhouding is verzekerd, gelieve één gulden aan post zegels bij te sluiten. Een se lectie nit de antwoorden pu bliceren we in deze rubriek. Vraag: Iemand heeft vorig jaar het huis gekocht, waarvan hij reeds 30 jaar huurder was en dat hij nog steeds bewoont. De afscheiding is echter met meieweten van de toen- ma ige eigenaar zeven jaar geleden .door de buurman weggehaald om een breder inrijpad voor zijn garage te krijgen. Volgens de notaris is er nooit een schriftelijke regeling ge weest en ook heeft de buurman nooit betaald voor het gebruik van het pad. De koper heeft de buurman aan geboden het pad tegen vergoeding te blijven gebruiken. Hierop is hij nooit ingegaan. Daarna heeft de ko per hem geschreven dat hij de scheiding weer tot stand wil bren gen. Toen de buurman hierop niet inging, heeft de koper een scheiding van palen laten aanbrengen, maar de buurman heeft twee palen stuk gereden, drie weggehaald en de rest scheef geduwd. Over het hele pad heeft hij tegels aangelegd. Na de afscheiding heeft hij de tegels op de grond van de koper weer weggehaald. Kan de ko per de buurman dwingen de oor spronkelijke scheiding weer aan te leggen?Moet hij het kadaster laten komen voor de juiste afbakening? Mocht hij de tegels weghalen? Antwoord: De buurman mocht de tegels weghalen De koper kan hem dwingen bij te dragen in de kosten van een nieuwe afscheiding. Als het bewezen kan worden dat hij de af scheiding heeft vernield, moet hij de schade vergoeden. De koper kan ook het terrein aan de buurman verhu ren of verkopen. Wil de buurman niet medewerken, dan is de hulp van een advocaat nódig. Vraag: Is Engeland de bakermat van het voetbal of China? Antwoord: Al heel vroeg speelden de oude volken een balspel met de voeten. hoogstwaarschijnlijk het eerst de Chinezen, De Romeinen brachten het voetbalspel naar Frankrijk en Engeland In de Mid deleeuwen heeft men het veel ge speeld. weliswaar niet in de huidige vorm Ook de Indianen kenden dit balspel al. Kruiswoord-puzzel Horizontaal: 1. muziekinstrument. 5. vrucht 7. brugschuit 9. lezing, 10. rivier in Italië. 12. artikel van een wet 13. vrucht 14. loot. 15. snijwerktuig. 16. stapelmeter (alk.), 17. voegwoord (Fr.), 18. voorzetsel, 19. Noorse, god, 20. vogel, 21 vis (mcerv.), 22. afk. van senior. 23. plaats in Limburg. 25. zijriviertje van de Elbe, 27. makker, 28. dierentuin. Verticaal: I. familielid, 2. duidelijk. 3. maat staf. 4. gewicht 5. richting, 6. voegwoord. 8. rivier in Italië, 9. leurder, 10. betamen. II. plaats in Overijssel, 12. haren zeef, 15. witte suiker. 18. kweek, 19. levendig. 21. bloed huis, 24. bevel, 25. water in N.Br., 26. rund. Oplossing vorige puzzel Horizontaal: 1. slier. 5. las, 7. oele. 8. tas. 10. cel, 11. lip, 12. ka. 13. ik, 14. dek, 15. Rat 16. rog. 17. paar. 18. taak, 20. kras, 21.'erg, 22. koor. 24. ia. 25. reep, 26. ge, 27. doel, 28. har. 29. meer, 30. kolk. Verticaal: I. sociëteit. 2. leek. 3. 111. 4. Ee. 5. lap. 6. as. 8. tik. 9. pair. 11. leg. 12. kaas, 14. dok, 15. raar. 16. ra£ 17. prop. 19. ara. 20 koel. 22. keer, 23. perk, 25. roe. 26. gal. 27 de. 28. ho. UTRECHT In het week blad van de Christelijke Geree- formeerde Kerken „De Wekker" heeft ds. J. H. Velema uit Apel doorn een lans gebroken voor samengaan van de 70.000 chris telijke gereformeerden met de 25 tot 30.000 buitenverbandse vrijgemaakten, al heeft hij oog voor bepaalde moeilijkheden. Op het ogenblik wordt wederzijds een afwachtende houding aangeno men. Dat komt volgens ds. Velema omdat de huitenverbanders niet tot een kerkelijke organisatie zijn geko- „Als buitenstaander lijkt het ons toe, dat men tot een beslissing moet komen: of zo blijven voortbestaan dat betekent op de duur het wegzak ken in de ongebondenheid of een kerkverband, dat zo spoedig mogelijk aansluiting zoekt bij de Christelijke Gereformeerde Kerken", schrijft hij. Plaatselijk ligt de situatie nogal verschillend. Soms zijn er zeer goede contacten, maar in andere plaatsen leven onuitgesproken bezwaren. Het bevreemdt ds. Velema, dat de huiten verbanders inzake de predikantsop leiding niet meer contact met de christelijke gereformeerde hogeschool te Apeldoorn hebben gezocht. Er blijkt volgens hem uit, „dat men geen onverdeelde sympathie heeft ten aan zien van onze kerken". Bezwaren Tegen bepaalde tendenzen bij de uitgetreden vrijgemaakten heeft ds. Velema uitgesproken bezwaren. Hij noemt de kerkrechtelijke opvattingen van ds. M. R. van den Berg. Zijns inziens blijft daar van het gerefor meerde kerkrecht niet veel meer over. De opvattingen van ds. B. Telder (over het leven na de dood; red.) zijn volgens ds. Velema in strijd met de belijdenis. „Maar ik weet, dat er nogal wat verschillen zijn tussen de buitenver- bande.rs. Er zijn er ook die deze kerkrechtelijke opvattingen afwijzen en aandringen op een geordend ker kelijk leven. Ook de opvattingen van ds. Telder worden lang niet door al len gedeeld." Resumerend schrijft de Apeldoornse pastor, dat het de Christelijke Gere formeerde Kerken moet gaan om het katholieke karakter van de kerk. „Ieder die met ons buigt voor het gezag van Gods Woord en de gerefor meerde belijdenis onderschrijft en handhaaft is onze broeder. Ons hart gaat uit naar de eenheid van die al len die belijden dat dit de normen voor de vergadering van de kerk zijn. Om die reden hopen we ook op een heid met de momenteel kerkelijk dakloze huitenverbanders als zij deze eenheid op deze wijze begeren." óver de .binnenverbandse" vrijge maakten is ds. Velema minder goed te spreken. Hij schrijft: „Persoonlijk voel ik me altijd zeer aangetrokken door de principieel-confessionele hou ding van deze kerken: door hun waardevolle bestrijding van oecu- menisme en afval; hun waarschuwen tegen ondermijnende tendenzen. We hebben deze kerken èn als Christe lijke Gereformeerde Kerken èn in het geheel van de gereformeerde gezindte om deze reden hard nodig. Maar we hebben bezwaren tegen het overspannen kerkbegrip, dat in deze kerken tot een systeem gaat worden. Dit kerkbegrip is logicistisch, maar niet geestelijk. Dit kerkbegrip maakt de hoofden warm en laat de harten koud: het stijgt in zelfverze kerdheid en het bevorderd de liefde loosheid." „Bij een eventuele vereniging", al dus ds. Velema. „zou ons ambtelijk leven in dit klimaat niet veilig zi jn." ste onderwijs-instellingen van voor al Afrika zendings- en missiescholen. Niet voor-niets zijn alleen al in India 619 ziekenhuizen opgericht door pro testantse kerken. De zending weet al veel langer dan de „ontwikkelaars" wat er nodig is voordat mensen loskomen uit hun oude levenspatronen voor een nieu we toekomst. Een inheemse samen leving verandert niet zomaar door de komst van een tractor of een electrische centrale. De verheffing van de volken in Azië, Afrika en Latijns Amerika is niet een economisch vraagstuk al leen, het heeft te maken met alle as pecten van het mens-zijn: het geloof, economie en de plaats in de gemeen schap. Werksoorten Werelddiakonaat wil de naste in nood dienen, een opdracht, die ont leend is aan ji®t beeld van onze Heer als dienaar. Net als zending is het een puur-kerkelijke zaak. Het wereld diakonaat kenmerkt zich door de vier werksoorten. 1. Hulp aan vluchtelingen. 2. Hulp bij rampen (aardbevingen en hongersnoden). 3. Hlup bij ontwikkelingsprojecten. 4. Hulp aan slachtoffers van on rechtvaardige machtsstructuren (Mis sissippi Deltapastoraat (V.S.), Zuid- Afrika en Latijns-Amerika). Verschil tussen zending en wereld diakonaat is, dat zending van een kerk altijd maar relaties met een of enkele kerken heeft, namelijk die uit haar zendingswerk zijn voortgeko men. Het werelddiakonaat werkt in principe met de leus „de wereld is de akker". Zending beperkt zich tot de oude werkvormen, namelijk assistentie aan de jonge zelfstandigs kerken bij het theologisch onderwijs, bij de medische nood en bij het onderwijs. Het we- NED. HERV. KERK Beroepen te Kesteren: J. C. Schuur man te Putten (Gld.); te Leusden: W. Sirag te Rotterdam-zuid; te Urk: J. L. Ravesloot te Veenendaal; door de generale synodq t. predikant v. buitengew. werkzaamh. (docent voor de Morgenlandzending a.d. Near East School of Theology te Beiroet: drs. C. G. Baart te Heteren; tot zieken huispredikant v. h. protestants zie kenhuis in Drachten: A. Vroegop te Grootegast-Doezum. Aangenomen naar Kinderdijk: kand. F. Luitjes te Schiedam. Bedankt voor toez. v. beroep v, d. classis Heusden (jeugdwerk): P. v. d. Heuvel te Hagestein. GEREF. KERKEN Beroepen te Schoonebeek: H. Veenstra te Urk; te Gouda: H. Peper te Rotterdam-Pendrecht. Aangenomen naar Ferntree Gully (Austr.): W. F. v. Brussel te Adelaide (voorheen te Minnertsga). VRIJE EVANG. GEM. Bedankt voor Antwerpen: J. Lu- kasse te Genk (België). GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Zeist: G. J. v. d. Noort te Capelle a. d. IJssel, die bedankte voor Hilversum'. relddiakonaat zoekt ook nieuwe werkvormen. Ontwikkelingshulp is geen zaak van christenen alleen. Waren zending en werelddiakonaat puur-kerkelijk, in ontwikkelingshulp spelen de ker ken wel mee, maar zij, die zich niet tot de kerk rekenen worden vaak even sterk als christenen gedreven. 20 miljoen Minister Udink kan 632 miljoen gulden beschikbaar stellen en zending en werelddiakonaat van de Neder landse kerken maar 20 miljoen Maar, schrijft de heer Bos, daarmee wil beslist niet gezegd zijn, dat dan alles maar aan de regering moet wor den gegeven, zoals weieens wordt op gemerkt. „Terwijl wij geen miljarden dollars vanuit de kerken kunnen la ten rollen, kunnen wij wel vanuit het geloof zeggen: mensen, juist het ge loof in Christus verandert heel je leven, verwijdert ook die ingebouwde remmen op vooruitgang. Juist op het terrein van het onder wijs, dat niet alleen te maken heeft met het leren van het vak, maar ook met de bereidheid nieuwe dingen in je geest op te nemen, ligc nog zo'n geweldige taak voor de kerken. Wij hebben in de twintigste eeuw geen behoefte aan geweldig góed-opgeleide mensen zonder een houvast, norm loos, cultuurloos, maar aan mensen, die weten dat zij hun gaven moeten gebruiken tot eer van God er\ daar door van de naaste." n de tweede plaats speelt de kerk een rol in sommige landen, waar regeringen niet kunnen helpen. Dit is bijvoorbeeld het geval in Rhodesië. Ontwikkelingssamenwerking appel leert op „christenen en staatsburgers"' van Nederland. In ontwikkelingshulp zit „hulp" en dat kan iets eenzijdigs hebben. Maar bij ontwikkelingssamen werking wordt verondersteld, dat er twee of meer partners zijn, die min of meer gelijkwaardig met elkaar samenwerken. Het is een zaak van volken. Zending, werelddiakonaat en ont wikkelingshulp worden hierbij beslist niet uitgeschakeld. „Binnen de kerken gaan wij al lang op voet van gelijkwaardigheid met elkaar om. dat is net punt niet. Maar het gaat erom, dat wij in de wereldsamenleving als volken niet op gelijkwaardige voet met elkaar omgaan. Wij komen er namelijk be slist niet alleen met ontwikkelings hulpprojecten. Er moet meer ge beuren. Wereldhandel Wij denken altijd en bij voorkeur dat er nog veel meer in de ontwikke- ingslanden moet gebeuren, maar in onze landen moet ook veei gebeuren. Het helpt maar heel weinig wanneer wij in de wereldhandel voor de cacao van Ghana 100 miljoen minder geven dan vorig jaar, maar wel 10 miljoen ontwikkelingshulp daartegen over genadiglijk afstaan. Waar het om gaat is dat wij als christenen zoutend zout ook in onze landen moeten zijn en dus als staats burgers tegen onze politici moeten zeggen: wat doen wij aan die hope loze wereldhandelsstructuur Maar zo goed als er in de ont wikkelingslanden geesten rijp ge maakt worden voor verandering, zo moet er in onze ontwikkelde landen nog enorm veel gebeuren voordat het zover is dat er werkelijk in de sa menleving der volkeren gesproken kan worden van samenwerking van gelijkwaardige partners. Dat zou ons kunnen dwingen na te denken over de gang van zaken in onze eigen samenleving en in onze eigen kerk. Zending en werelddiako naat zullen we moeten blijven beden ken via onze particuliere gift en dan liefst beter dan we doen. Ontwikke lingshulp zullen we in toenemende mate via de belastingkraan moeten doen. Ontwikkelingssamenwerking tenslotte via ons stembiljet en dus onze politieke wil", aldus de heer J. Bos. (Van onze kerkredactie) SOESTERBERG Onder de Ne derlandse missionarissen wordt een handtekeningenactie gevoerd tegen het besluit van paus Paulus, de Bra ziliaanse kardinaal Rossi te benoemen tot hoofd van de missiecongregatie. In het leven van deze 67-jarige bis schop zijn geen studies of pastorale richtlijnen te ontdekken, die op een of andere manier op de evangelisatie der volkeren betrekking hebben. Nooit werd hij genoemd in verband met de missie, aldus de brief, die in omloop is. Kardinaal Rossi heeft zich ook nooit geïnteresseerd voor het Amazo ne-gebied of opgeroepen tot steun aan het verpauperde noordoosten. Hij heeft het militaire regime meer dere malen in het openbaar verde digd en juist daardoor weinig gevoel voor de schrijnende nood van het Braziliaanse volk getoond. Het belangrijke werk van de missie is opgeofferd aan kerkpolitiek, aldus de brief. (Van onae kerkredactie) GRAND RAPIDS De Chris tian Reformed Church viert 22 november als een speciale zen- dingsdag. Dan is het (op één dag na) precies vijftig jaar geleden, dat de eerste zendelingen van deze Ne derlandse emigrantenkerk China op hun plaats van bestem ming arriveerden. Een jaar eerder, in oktober 1919, was miss Johanna Veenstra reeds vertrokken naar Nigeria De communistische revolutie maakte in 1950 aan de zending in China een eind. Dr. Leo Huizinga, die er toen dertig jaar gewerkt had, stierf in een concentratie kamp in Sjanghai. Het werk in Nigeria is zeer uit gebreid en heeft geleid tot het ontstaan van twee nationale ker ken. De Christian Reformed Church heeft nu ook zending in Ceylon, de Filippijnen. Formosa. Goeam, Japan, Cuba, Mexico. Porto Rico, terwijl men ook emigrantenker- ken steunt in Australië, Nieuw- Zeeland, Argentinië en Brazilië. UTRECHT Een bekende Spaanst protestant, dr. Antonio Martinet, maakt op uitnodiging van de Europe se Evangelische Zending een elf- daagse toernee door ons land. De eerste samenkomst is vanavon in de vrije evangelische Opstanding kerk in Dordrecht (Groen van Prir stererweg 66). Dr. Martinez spreel verder onder meer zondagmiddag oi half drie voor de gereformeen jeugdvereniging „Vóór Hem, do< Hem" in gebouw „Centrum", Hoofd-1 straat. De Lier. De slotsamenkomst vrijdag 20 november om acht uur ii de vrije evangelische kerk Zoutkeet- singel 112, Den Haag. Dr. Martinez is algemeen cecret&vu van .de Bond van Vrije Evangelisch] Genieènten in Spanje, hoofdredai van het protestantse maandblad Poi tavoz en predikant van een nog ni< zo lang geleden ontstane, zich sne! uitbreidende gemeente in Barcelona Van onze kerkredactie) MADRID Spanje telt op het ogenblik 425 protestantse, gemeen ten met 318 predikanten. De helft van de gemeenten (215) heeft zich tot nu toe laten registre ren bij de overheid volgens de net op de godsdienstvrijheid. Van de 318 predikanten zijn er 190 op hun verzoek door de overheid er kend. Onder de baptisten is de kwestie „laten registreren of niet" gesust. De unie sprak zich in 1967 om principiële redenen tegen registratie uit, maar meer dan tien van de 53 gemeenten zijn daar inmiddels toch toe overge gaan. Er gingen aanvankelijk stemmen op, om deze gemeenten uit de unie te stoten, maar op de extra unie-verga dering eind september werd de eenegezindheid opnieuw gevonden. Er werd een nieuwe kerkorde aan vaard, die de verhouding tussen de unie en de plaatselijke gemeenten re gelt José Borras werd gekozen tot voor zitter van de Spaanse baptistenunie. Afet zijn vijftien meter hoge kruis heeft de kleine baptistengemeente van Malaga aan Spanje's zuidkust van alle Spaanse baptisten de meest opvallende kerk. De restauratie van deze kerk werd mogelijk dankzij een gift van een rijke Amerikaan. Het kruis is verlicht op avonden, dat er kerk gehouden wordt. De kerk ligt op een prachtig punt aan de Guadalmedina. de rivier die Malaga doorsnijdt, zodat het kruis wijd en zijd zichtbaar is. Veel nieuwsgierige Malaganen zijn al gekomen om de kerk van binnen te zien en ds. Luis Hombre staat ze graag te woord. Drie jaar geleden was deze kerk bijna dood. Ze telde nog maar twee leden. Nu zijn er alweer tachtig leden en honderd zondagsschoolbezoekers. Deze ex-priester is thans docent aan het baptistenseminarie in Barcelona. Als bewijs van de verzoening werd ds. Joaquin Pastor te Denia gekozen tot vice-voorzitter. Hij is predikant van een gemeente, die zich heeft la ten registreren. Het Christelijk Jongeren Verbond (YMCA) is opnieuw in Spanje opge richt. Deze organisatie bestond al eer der. Ze werd gesticht in 1936, tij dens de burgeroorlog, maar verboden door Franco drie jaar later, als een van zijn eerste daden nadat hij de burgeroorlog gewonnen had. Tekenend voor de nieuwe situatie is. dat het Spaanse CJV nu geleid wordt door een rooms-katholiek, de leek Enrique Miret Magdalena. Ook de Zakbijbelbond en de Gi deons hebben toestemming gekregen om hun activiteiten, die op het ter rein van de bijbelverspreiding liggen, in Spanje te ontwikkelen. Versplintering Hoewel men geen statistische ge gevens bij de hand heeft, bestaat de indruk, dat steeds meer protestantse zendingsorganisaties van het huidige tolerante klimaat gebruik maken, om in Spanje neer te strijken. De mees te plegen dan te beginnen alsof «er nog geen enkele protestantse kerk in Spanje isc De toch al zo kleine protes tantse gemeenschap in het land (alles bij elkaar dertigduizend mensen) dreigt daardoor nog meer versplin terd te worden. Ook zijn pas 32 mormonen uit Amerika gearriveerd om zendings werk te gaan bedrijven. De uitgever Sigueme in Sala manca heeft het aangedurfd om de „Theologie van de hoop" van de be kende Duitse theoloog Jürgen Molt- mann in Spaanse vertaling op de markt te brengen. Dat is een waag stuk. want voor diepspittende theolo gische literatuur is in Spanje nog steeds geen grote belangstelling. Dezelfde uitgever publiceerde ook de documenten van de Wereldraadas- Bemiddeling mislukt (Vap onze kerkredactie) HAARLEM In het maandblad van de stichting „Een Woord voor de wereld" is het verslag gepubliceerd van de bemiddclings- en onderzoek commissie inzake het geschil, dat ge rezen is tussen ds. G. Toornvliet en het bestuur van de stichting. De voornaamste conclusies van de commissie zijn: „Twee dames te Amsterdam, van wie één beweert wichelroedeloopster te zijn geweest, helderziende te zijn en in telepathisch contact te staan met de andere, oefenen een grote in vloed op ds. Toornvliet uit. Ds. Toornvliet zegt: „De door de dames gedane uitspraken zijn van God: daar moet je afblijven." De commissie heeft zich ervan overtuigd, dat de boodschappen, die deze dames zeggen van God te heb ben ontvangen, geresulteerd hebben in: pressie (gesprekken op de band opgenomen) dreiging met chantage i (pers-publikatie); verwarring wanbegrip. De boodschappen welke deze dames zeggen te hebben doorgekregen zijn door de commissie in overleg met deskundigen getoetst aan de Bijbel en fout bevonden. God dreigt niet met chantage." Aldus letterlijk de commissie, die haar taak met de publikatie van dit verslag beëindigd acht. (De süchtina Een Woord voor de wereld" werd in 1968 opgericht door sympatisanten van ds. Toornvliet met als doel. hem de voortzetting van zijn pastorale werk mogelijk te maken na zijn ontslag als radiooredikant. In september maakte ds. Toornvliet be kend. dat hij met het merendeel van de bestuursleden gebroken had, red.) semblee te Uppsala. Deze uitgave werd een financieel fiasco. De synode van de Spaanse Evan gelische Kerk in Cartagena werd door de autoriteiten na een avond maalsdienst aanvankelijk verboden. Honderd synodeleden moesten ander halve dag wachten, tot onderhande lingen met de gouverneur tot een op heffing van het verbod leidden. Het is mogelijk, dat men deze keTk (de grootste protestantse kerk van Span je) door deze plagerij onder driik heeft willen zetten, om alsnog de wel op de godsdienstvrijheid te aanvaar- dcik DEN HAAG Een deel van de speciale commissie van de Sociaal-economische raad, die is ingesteld om een ontwerp-ad- vies voor te bereiden over de verticale prijsbinding, wenst een speciale wettelijke verbondsre- geling der verticale prijsbinding. Een ander deel is tegen het voornemen van het kabinet, duurzame maatregelen te tref fen die zeker niet minder ver zouden moeten gaan dan de thans geldende. Dit blijkt uit het conceptadvies van de commissie, die onder voor zitterschap staat van prof. dr. A. van Doorn. Het advies zal worden behan deld in het openbare gedeelte van de vergadering van de SER van 20 november. Van Sou Staatssecretaris Van Son had de raad in december 1968 advies ge vraagd. Aanleiding was het feit dat de maatregelen die in 1964 op grond van de Wet evonomische mededinging getroffen warent na vijf jaar zouden aflopen. Iiyniddels is in 1967 die termijn bij overgangswet verlengd met drie jaar. Een eventuele nieuwe wettelijke regeling moet uiterlijk medio 1972 gereed zijn. Ondanks alle litteratuur ontbreekt het aan eenheid van opvatting over de kardinale vraag die ook in de adviesaanvraag centraal staat: welke waardering komt aan de verticale prijsbinding toe voor het functioneren van de concurrentie op de markt? Zonder overdrijving kan worden gezegd, aldus de commissie, dat de verticale prijsbinding tot de meest controversiële zaken behoort van het mededingingsbeleid. Eenheid van visie op het integrale probleem is niet te verwachten. Aan dit concept is o.m. een ruwe schets voor een wettelijke verbods regeling voor verticale prijsbinding gevoegd. Die schets sluit aan bij dt opvatting van dat deel der commissie Van Doorn dat meent dat verticale prijsbinding over het geheel genomen in strijd is met het algemeen belang. ZEIST Ds. D. J. van Dyk, die na zijn emeritaat nog geruime tijd werk zaam is geweest als secretaris voor Indonesische aangelegenheden van de Gereformeerde Zendingsbond, heeft dit werk nu neergelegd. Hij is 72 jaar. Ds. Van Dijk was 23 jaar, van 1927 tot 1950, als zendeling werkzaam on der de Toradja's op Midden-Celebes. Na zijn repatriëring was hij her vormd predikant in Sint Annaland, Nieuwerkerk aan den IJssel en Eem- nes-Binnen. In 1964 ging hij met emeritaat, waarna hij medewerker werd in het directoraat van de GZB. Ds. C. J. P Lam te Fhitten is voor een deel van zijn tijd aan de GZB verbonden als secretaris voor Afri kaanse aangelegenheden. Hij heeft als zendeling in Kenia gewerkt. Ds. Lam blijft tevens predikant van de hervormde gemeente te Putten. (Advertentie) Netelig De verticale prijsbinding is een bij zonder netelig en subtiel vraagstuk dat een ruime marge laat voor twij fel en verschil van mening over haar toelaatbaarheid of onaanvaardbaar heid uit een oogpunt van mededin- gingspolitiek.- Die verschillen komen derhalve ook in het concept-advies tot uiting. Dringt direct door tot aan de haard van de pijn Deumatische pijnen, spit, zenuwpijnen, verstuikingen, stijve nek en ledematen: niets werkt sneller, niets werkt aangenamer ter verlichting van pijn dan Algcsal-balsem. Onmiddellijk in de huid doordringend, werkt Algcsal diep op de weefsels in tot aan de I baard van de pijn (zonder oppervlakkige warmtesensatie of irritatie van de huid te iveroorzaken) en "doorstraalt" verlichtend weefsels en spieren tot in de gewrichten. Reumatische pijnen en stijfheid maken spoedig plaats voor een durend gevoel van verlichting en welbehagen. Wacht niet tot de pijn uitbreekt I Zorgt dat U thuis altijd een tube Algesal bij de [hand hebt om zodra het nodig is de pijn le j verlichten. ALGESAL bij alle apoth. en drog.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 2