Reële loonstijging dit jaar zes procent Cadeau! Commentaren Verkeersbeleid: geld verkruimeld Crït/O NOORDEN IN DONKER OPENING Het Kwartet Nieuwe prognoses Centraal Planbureau Groeiend tekort betalingsbalans 1971 Koningin naar rouwdienst Uitvaart op radio en tv SALOON CLUB 82% KRITIEK STICHTING WEG Zambia naast bedrijven JFItlilK; Tijdelijk regen Zandvoortse raad voor opheffing van circuit 1 I 5 V Nieuwe Leidse Courant Woensdag 11 november 1970 51ste jaargang vooraanstaande prol. christelijke dagbladen Directeur: F. Oiemer Hoofdredacteur: Dr. E. Diemer oofdkantoor Leiden Steenstraat 37 CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Telefoon 31441 „Stantvasbch ie ghebleven mijn hert m teghenspoet!" Abonnementsprijzen p. w. f 1,26, p. m. f 5,40, p. kw. 16,15 (Van onze sociaal-economische redactie) DEN HAAG De loonsom per werknemer stijgt dit jaar met gemiddeld 12,5 procent, waarvan 2 procent moet worden toege schreven aan de extra uitkering van 400 gulden. De reële (netto) inkomensverbetering zal 6 procent bedragen. Dat is ongeveer het dubbele van wat de Sociaal-economische raad in zijn najaars rapport van 1969 toelaatbaar achtte. Detze recente prognose van het Centraal planbureau heeft minister Nelissen gisteren bekendgemaakt tij dens het loon- en prijsdebat in de Tweede Kamer. De vorige prognose van het CPB. waarin verwacht werd dat de ƒ400,-. voor de helft zou worden gereali seerd, noemde nog percentages van 11 voor de loonsomstijging en 5 voor die van het reëel besteedbare inkomen. Volgens het CPB zal het tekort op de lopende rekening van de beta lingsbalans (het nationale huishoud boekje) dit jaar oplopen tot 1 miljard gulden in plaats van tot 0.7 miljard, zoals was verwacht. Andere verwachtingen voor dit jaar: het consumptieprijspeil zal stij gen met 4 pet. (eerdere raming 4.4 pet.), kosten van levensonderhoud 4.5 pet. (5), produktie 6 pet. (6), particu liere consumptie 8 pet. (7,2), bedrijfsin vesteringen in vaste activa (exclusief woningen) 10 pet. (9.8), goederenuit- voer en -invoer beide 13.5 pet, (13). worden nagegaan. 43 procent de volle 400 extra dit jaar heeft ontvangen of zal ontvangen; 21 procent krijgt dit jaar 300 en volgend jaar 100, 29 procent krijgt dit jaar ƒ200 en vol gend jaar 200 en 7 procent heeft (nog) geen toezegging voor een extra uitkering ontvangen. (voor vervolg zie pag. 9) Minister Luns opende gisterochtend in de RAI te Amsterdam de Europoort tentoonstelling. Op een Japanse stand kreeg de minister een schilderij aangeboden. Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Geen koopje DE VERDEDIGING gaat meer geld kosten. De oorzaak ligt niet alleen in dc snel le geldontwaarding, die zich voor- ai in Nederland voordoet. Zy houdt ook verband mei de toenemende spanning tussen wat we gemakshalve noemen: Oost en West, en de groeiende kracht van liet Russische leger. Nog niet zo lang geleden is veel te doen geweest over de zgn. atoom- drempel, het ogenblik waarop in een onverhoopte verdedigingsoorlog conventionele wapens niet langer toereikend zyn en kernwapens in gezet moeten worden. De hoogte van die „drempel" wordt door de conventionele bewapening bepaald. De aanbeveling van de militaire com missie om vijf percent van het bru to nationale inkomen te bestemmen voor defensie-doeleinden heeft daar alles mee te maken. Dit geldt ook voor het Navo-ondersteuningsfonds. waarover op 1 december zal worden beslist. Of die vijf percent en de bijdrage aan het steunfonds ook economisch ver antwoord zijn, moeten regering cn parlement uitmaken. Wil Europa werkelijk het nodige voor zyn vei ligheid doen, zonder uitsluitend op kernwapens aangewezen te zyn, dan komt het er niet met een koopje af. Veto Start van de kinderpostzegelverkoop bij het mobiele postkantoor op de Dam te Amsterdam: van links naar rechts prof. dr. J. Koekebakker, voor zitter van het Nederlandse comité voor kinderpostzegels, hoofdbesteller Paulus uit Oebele (Ab Hofstee) en drs. P. H. Leenman, hoofddirecteur Posterijen, plaatsten voor deze gelegenheid een stempel op een reuzenenvelop. Wie nu een nieuwe abonra t op geeft krijgt een feestelijke kaa.s met sierlijke kandelaar betaalt per: kwartaal maand BON Mijn naam: odres: stuur nu/ de dikke kaars ipet B kondelaor oh tegenprestatie M Postzegel is niet nodig als u op de envelop schrijft: Nieuwe Leidse Courant, antwoordnummer 267, Leiden Vele staatslieden in Parijs PARIJS Staatslieden uit de ge hele wereld zullen morgen in de Pa- rijse kathedraal Notre Dame de vroe gere Framse president De Gaulle de laatste eer bewijzen. Tezelfdertijd zal de generaal wor den bijgezet op de begraafplaats van Colombey les-Deux-Eglises. Hij zal de laatste rustplaats vinden naast zijn dochter Anne. In de Notre Dame zullen aanwezig zijn: p'koningin 'Juliana, president Nixon, de Russische leiders Podgorny, Brezjnef en Kosygin, bondspresident Heinemann >en bondskanselier Brandt, premier Heath en prins Oharles, de Italiaanse president Sara- gat en premier Colombo, keizer Haile Selassie van Ethiopië, de Israëlische president Sjazar en oud-premier Ben-Goerion. Vetder talloze ministers onder wie Luns en Rogers. Afrika Voorts zullen een twaalftal Afri kaanse landen hun staatshoofden of plaatsvervangers sturen. Genoemd kunnen worden de presidenten van Senegal. Mauretanië, Ivoorkust, Da homey, Niger, Gabon en Madagascar. Ook Jordanië, Egypte en nog vele andere Arabische landen sturen ver tegenwoordigers. (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM De NOS-radio zal morgenochtend om half twaalf op Hilversum II tien minuten verslag geven van de uitvaartdienst voor ge neraal de Gaulle in de Notre Dame in Parijs en de begrafenis in Colombey- les-Deux Eglises. Voor de tv-uitzending wordt nog gewacht op de Eurovisie-aanbieding van de Franse omroep. De juiste tijd zal vanavond via het scherm worden meegedeeld. Het Centraal Planbureau spreekt ook een aantal (gedeeltelijk herziene) verwachtingen uit voor 1971, maar de veronderstellingen zijn geheel afhan kelijk van wat de SER voor 1971 zal adviseren en wat de regering zal doen. Zonder bijsturing zal de loonsom per werknemer gemiddeld met 10,5 pet. stijgen, inclusief 05 pet. door werking van de extra uitkering (vori ge prognose 10.2 pet) en mèt bijstu ring resp. 9.3 pet. (9 pet Het reëel beschikbare Toon met 2.5 pet. (2.9 pet.), met bijsturing 1.9 pet. (1.8 pet.): het consumptieprijspeil mei 6 pet. (5.3 pet.), met bijsturing 5.6 pet. (4.9 pet.). De produktie met 4.5 pet. (4.8 pet.), met bijsturing 4.3 pet. (4 6 pet); de particuliere consumptie met 5 pet. (5.4 pet), met bijsturing 3.9 pet. (4 3 pet.); de bedrijfsinvesteringen in vaste acti va met 6 pet. (6 pet met bijsturing 5.7 pet. (5.7 pet.). De uitvoer met 8.5 pet. (9 pet.), met bijsturing 9.2 pet (9.7 petj; de invoer met 9 pet. (9 pet met bijsturing 8 pet. (8 pet.). Het tekort op de betalingsbalans zal oplopen tot 1.1 miljard gulden als er geen maatregelen worden genomen (vorige raming 0.85 miljard), met bij sturing dalen tot 0.5 miljard (0 25 miljard). In de Tweede Kamer deelde minis ter Roolvink mee. dat van de 1.8 mil joen werknemers, waarvoor dit kon te Warmond. Op donderdag 12 november a.s. Western prijzen. ALLE CONSUMPTIES 25 CENT DORPSSTRRAT 82'/:WARMOND naast „De Stad Rome". AMSTERDAM In Neder land dreigt de „kunst van het plannen" te verworden tot de „kunst van het schipperen". De gevolgen daarvan zijn al op vele plaatsen zichtbaar. Aldus gisteren op de verkeersstu- dicdag prof. dr. E. H. van der Beugel, voorzitter van de Stichting Weg. De dag. die als thema had „groeiende steden en groeiend verkeer", was ge organiseerd door het Nederlands In stituut voor ruimtelyke ordening en volkshuisvesting en de Stichting Weg. De president van het NAVO-congres heeft gisteravond tn het hoofd kwartier van de Koninklijke luchtmacht in Den Haag een receptie gegeven. Van links naar rechts: de gistermiddag door de assemblee gekozen nieuwe president voor het komende jaar, de Luxemburgse socialist Romain Fandel, zijn voorganger Wayne L. Hays, Amerikaans democraat, het Amerikaanse delegatielid senator Edward Kennedy en zijn echtgenote Joan. Met name had prof. Van der Beu gel kritiek op de geringe subsidies, die het Rijk aan steden verleent voor het treffen van verkeersvoorzieningen en voor het openbaar vervoer. Dit jaar is voor de verkeersvoorzie ningen 31 miljoen gulden uitgetrok ken. wat minder is dan het totale be drag, dat Eindhoven en Arnhem sa men in een jaar aan de infrastructuur van het verkeer uitgaven. „Het zal ons dan ook niet verbazen wanneer wij in de begroting lezen, dat de subsidie voor 1971 van 35 mil joen nu al grotendeels is toegezegd", aldus voorzitter Van der Beugel. Ook de 30 miljoen, die dit jaar is uitgetrokken voor het openbaar ver voer in de steden noemde hij onvol doende. Hij merkte op, dat sedert d? inwer kingtreding van de rijksregeling van de totaal 110 miljoen subsidie, 70 miljoen naar de vier grote steden is gegaan. De resterende 40 mijjoen werd verdeeld onder 33 gemeenten. „Met deze 110 miljoen gulden wer den niet minder dan 85 projecten ge financierd, dat wil zeggen 1.3 miljoen per project. Dit wijst op een verbrok keling van de beschikbare middelen, die helaas inhaerent is aan het huidige subsidiebeleid van het Rijk ten op zichte van de gemeenten". In opdracht van de Stichting Weg stelt het adviesbureau Berenschot nu een onderzoek in naar de structuur en de werkwijze bij de projecten ter verbetering van de gemeentelijke ver keerssituatie. LOESAKA De regering van Zambia heeft de nationalisatie aange kondigd van een groot aantal buiten landse bedrijven. Hierbij zijn vier Britse banken, drie bouwondernemin gen, en alle buitenlandse verzekering maatschappijen. Na 1 januari 1972 mogen er in Zambia geen zaken meer worden gedreven door niet-Zamb.a- nen. President Kaoenda zei dat er een grote staatsorganisatie in het leven zal worden geroepen die alle nieuw verworven financiële instellingen zal beheren. Het is niet moeilijk om moe dig te zijn, maar het is wel moeilijk om het altijd te zijn. DE BALZAC ..We hebben een nieuwe leraar voor rekenen. Een oude man, zoiets Ufl IttfKll llf?.:|r£ Wwlwff. DE BILT Veel bewolking met van tijd tot tijd regen. Krarchtige, aan de kust harde zuidwestelijke wind. Iets lagere middagtempera turen DE BILT De luchtdrukver deling in onze omgeving wordt gekenmerkt door een hogedruk- gebied bij de Azoren. Een uitloper ervan reikt naar de Alpen. Bo vendien wordt bij IJsland een depressie aangetroffen. Tussen beide systemen komt een krach tige tot harde zuidwestelijke stroming voor. Met deze stroming werd zachte en vochtige lucht naar West-Europa getranspor teerd. Het binnendringen veroor zaakte in ons land in de afge lopen nacht wat regen en mot regen. Een frontensysteem, dat meer westelijk de zachte lucht scheidt van koelere lucht, dringt het ko mende etmaal over de Britse eilanden oostwaarts op en zal ons morgen passeren. Storingen die langs dit front naar het noord oosten trekken, veroorzaken tij delijk veel bewolking en regen. Vooruitzichten voor vrijdag: aantal uren zon: 0 tot 4; min. temp.: van ongeveer normaal tot 3 graden boven normaal; max. temp.: van ongeveer normaal tot 3 graden onder normaal; kans op een droge periode van minstens 12 uur: 50 procent; kans op een geheel droog etmaal: 20 procent. BAROMETERSTAND: Heden 10 uur 75.6 cm (1008 millibar) dalend. Zon en maan 12 november: zon op 7.54, onder 16.54; maan op 15.55, onder 6.59; 13 november V.M. Hoog water 12 november: Rotterdam le ge tij 3.44, 2e getij 15.52; Schevenin- gen 1.4414.04; Vlissingen 0.46—12.58; Willemstad 4.1116.34, MIESBACH Een Starfigther van de Westduitse luchtmacht is gisteren in een bos bij Miesbach in Beieren neergestort. De piloot wist zich in veiligheid te brengen. Het is de 125ste Starfigther van de Westduitse luch- macht, die verongelukt is. HET LIJKT MOEILIJK te begrijpen, dat Engeland in de Veiligheidsraad een tegen het blanke minderheidsbe wind in Rhodqsië gekeerde ont- werp-resolutie met zyn veto heeft tegengehouden. Het ontwerp (van de Afro-Aziatische landen) hield het verbod in om de onafhankelijkheid van Rhodesië te erkennen zolang het een blanke minderheidsregering heeft. Aan vaarding leek een logische zaak. Voor Engeland, dat nieuwe onderhan delingen met het nog onder Britse soevereiniteit vallende Rhodesië wil beginnen, zou het verbod echter een belemmering zijn geweest by het zoeken naar een vergelijk. Engeland wil genoegen nemen met een overgangsperiode, waarin de blanke minderheid geleidelyk de macht overdraagt aan de grote meerder heid van Afrikaanse Rhodesiërs. Aanvaarding van de ontwerp-reso- lutie zou de kans op overeenstem ming nog geringer hebben gemaakt. GRONINGEN Vrijwel het gehele Noorden kwam gisteren circa drie uur zonder stroom te zitten na een explosie in de Hunzecentrale in het centrum van de stad Groningen. Groningen-stad werd toen volko men in duisternis gehuld. Drie zie kenhuizen en het politiebureau moes ten hun noodagregaten in werking stellen. In het centrum liep het ver keer door het uitvallen van de ver keerslichten volkomen vast. De trei nen op de baanvakken Zwolle - Mep- pel- Leeuwarden en Zwolle - Meppel - Groningen konden niet rijden. Ook in Assen viel het lioht uit. De explosie in de (Hunzecentrale, die Groningen en Drente van electri- citeit voorziet, ging gepaard met een brandje dat echter spoedig door de toegesnelde brandweer kon worden gedoofd. De kracht van de explosie scha kelde echter ook de electriciteit van een groot deel van Friesland uit. Een materiaalfout zou de ooi-zaak van de explosie zijn geweest. De vermogen schakelaar in de lijn naar de alumi- niumfabriek te Delfzijl spatte in hon derden stukjes uiteen. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. Omstreeks half negen was de situa tie weer volkomen normaal. Circa tien uur was dit ook het geval op de gestoorde baanvakken van de NS. ZANDVOORT Tijdens een bewo gen vergadering heeft de gemeente raad van Zandvoort gisternacht be sloten het Zandvoortse circuit op te heffen. De beslissing werd genomen met 12 tegen 4 stemmen. Hiermee verband hield het verzoek van „Bam-Vermeulen Ontwikkeling NV" om het terrein van het circuit te reserveren voor de bouw van een groot overdekt recreatiecentrum. De tegenstanders zagen niets in dit plan dat tussen de 25 en 50 miljoen gulden zal gaan kosten. Maar de meerderheid besloot voor drie jaar optie op het terrein te verlenen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 1