r Dr. Frantisek Fadhronc: een door zorgen gekwelde coach Opel Ascona eind van de maand op de weg Tom Manders wint de honderdduizend RAI-hallen maritiem trefcentrum Dank zij „fout" nummer Blessures Veenstra, Strik, Van Hanegem en Rijnders Ongehuwden eisen voorrang op gehuwde gastarbeiders EMS leed verlies in '69: gemeente krijgt de schuld Udink achter de Groene revolutie Cross verborgen in de binnenstad van Montreal? Ondertekening van Pools-Westduits verdrag vertraagd Ook General Motors met Wankelmotor in zee Mistlampen niet altijd effectief Portier niet vergrendelen Nieuwe Morris met aandrijving van achteren Denk aan lichten (Van onze scheepvaartredactie AMSTERDAM De maritime ten toonstelling Europort '70 in de Am sterdamse RAI-hallen is vanmorgen door minister Luns officieel geopend. Een wat vreemde combinatie een minister van buitenlandse zaken die een manifestatie in eigen land opent, maar ook een bewijs dat de expositie meer dan ooit een sterk interna tionaal karakter draagt. De organisa toren spreken dan ook terecht van de grootste maritieme tentoonstelling ter wereld. Vier dagen zullen de bezoe kers 1034 maatschappijen en hun stands kunnen bezoeken. Achtentwin tig landen zijn in de RAI Present. De heer D. C. G. van Dijk, voorzit ter van de raad van advies van Euro- port, zei dat het van het begin af aan de bedoeling is geweest een werkelijk internationale maritieme tentoonstel ling te brengen. Nederland is op de tentoonstelling vertegenwoordigd door 339 firma's. Duitsland is voor wat de buitenlandse ondernemingen betreft het sterkst vertegenwoordigd met 199 maat schappijen, gevolgd door Engeland met 136. Amerika en Japan volgen met resp. 77 en 37 deelnemende firma's, waar bij vooral de sterke opkomst van Ja pan opvalt. Aan de tentoonstelling is een maritiem congres verbonden dat gehouden zal worden in de Glazen Zaal. Achttien sprekers zullen het woord voeren over scheepvaarttech- nische zaken. Nieuwe partij: IVO DEN HAAG De Kiesraad heeft besloten onder volgnummer 85 een nieuwe politieke groepering in te schrijven: Invaliden, Vereenzaamden, Ouderen. De partij krijgt de aandui ding I.V.O. ROTTERDAM Tom Manders, de televisiekomiek die zoveel Dorus in z'n programma's doet, heeft samen met een vriend in de Staatsloterij de honderdduizend gulden gewonnen. Door de vasthoudendheid van me vrouw C. Tjallingii, de collectrice in het Groothandelsgebouw aan het Rot terdamse Weena die Tom Manders het winnende lot verkocht, is het geld toch op de bestemde plaats gekomen. Manders had een paar keer z'n lo ten nagekeken en daarbij het win nende nummer over het hoofd gezien. Maar gisteren heeft hij samen met z'n vriend Jan Arbouw in het hoofd kantoor van de staatsloterij in Den Haag de 850 briefjes van honderd uitgeteld gekregen, het bedrag dat overblijft na aftrek van vijftien pro cent belasting. Deze zomer beproefde Manders sa men met z'n vriend voor het eerst z'n geluk door voor een paar honderd, gulden in de staatsloterij loten te ko pen. De afspraak was, dat alleen ver der zou worden gespeeld met het geld dat misschien zou worden gewonnen. En inderdaad, de loten brachten vier honderd gulden op. gulden, waardoor het haar mogelijk wordt een reis naar haar zoon in Australië te maken. Manders is al door z'n geld heen. „Je mag het best weten, maar ik heb het geld gebruikt om m'n schuldeisers te betalen. Ik heb de laatste twee jaar met m'n tv-cabaret en pretpark behoorlijke verliezen geleden, maar de mensen hebben me niet laten val len". Serietje Het tweetal besloot nu in een serie te spelen: steeds tien loten met het zelfde nummer (086391). Na de trek king zag Manders dat de honderddui zend gulden was gevallen op nummer 086393. Hij zat er twee nummers naast, tenminste dat dacht hij. Mevrouw Tjallingii belde hem een paar keer op of hij wel goed had gekeken, want zij had volgens Den Haag het winnende lot verkocht en de ton was nog steeds niet afgehaald. Toen ze nieuwe loten bracht contro leerde ze het lotenboekje en ontdekte dat er lot met het nummer 086393 tussen zat omdat ze destijds geen complete serie had. Australië Manders en Afbouw gaven de col lectrice elk een bedrag van duizend WASHINGTON In de Cubaan se wateren zijn opnieuw twee Rus sische schepen gesignaleerd die koers zetten naar de havenplaats Cienfue- gos waar volgens de VS een onder zeeboothaven wordt gebouwd. Een woordvoerder van het Ameri kaanse -ministerie van defensie zei gisteren dat het hier een bevoorra dingschip voor onderzeeboteai en een sleepboot betreft. DRESDEN Bondscoach dr. Frantisek Fadrhonc ziet het allemaal niet meer. De problemen rondom het Nederlands elftal, dat morgen in Dresden de tweede wedstrijd in de voorronde om de Europese Beker tegen Oost-Duitsland speelt, hebben zich voor hem opgesta peld. Wietze Veenstra, Pleun Strik, Wim van Hanegem en Nico Rijnders tobben met spierblessures. „Niet ernstig, maar de genezing vraagt wel tijd", aldus dokter Wim Mosterd, die de huidige bonds- arts Kessel, wiens vrouw dezer dagen een baby verwacht en daar door ditmaal de ploeg niet kan begeleiden, vervangt. Vandaag wordt na de training in het stadion, waar woensdag wordt gespeeld, na overleg met de dokter beslist wie van de vier geblesseerden opge steld kan worden. Het stadion van Dresden, dat een capaciteit heeft van 32.000 toeschou wers, is gisterenavond door het Ne derlandse gezelschap bezocht. Over het kunstlicht waren de meningen onverdeeld gunstig, het speelveld echter, dat de vorige week tijdens de wedstrijd voor de Runners Up-cup tussen Dynamo Dresden en Leeds United, welke door de oostduitsers met 21 werd gewonnen, nogal is omgeploegd, voelt nog zeer zacht aan. Mede door de overvloedige regenval van de laatste dagen het regent nog steeds in Dresden ziet het er niet naar uit dat het terrein er mor genavond beter zal bijliggen. Gewaarschuwd Fadhronc heeft bovendien de han dicap dat hij pas kort voor de wed strijd zal weten hoe het Oostduitse elftal er uot ziet De Oostduitse bondscoach Buschner zal pas morgen middag tijdens een persconferentie, zijn formatie aan de openbaarheid prijsgeven. De Nederlandse bonds coach verhulde na aankomst in Dres den niet dat hij het oostduitse elftal vreest. „Ik ben gewaarschuwd door de Zuidslaviers, toen zijn enkele we ken geleden in Rotterdam speelden, dat Oost-Duitsland erg sterk is. Buschner heeft in de korte tijd dat hij bondscoach is, goede resultaten behaald met zijn ploeg. Oost-Duits land speelde in Krakau gelukkig te gen Polen (1—1), maar won in Ros tock liefst met 5—0. Frantisek Fadhronc heeft vanmid dag zijn elftal bekend gemeekt. De duidelijk door zorgen gekwelde bondscoach: „Ik hoop dat die blessu res van Veenstra, Strik, Van hanegem en rijnders meevallen. Nu ik Willy van der Kuylen al thuis heb moeten laten kan ik meer geblesseerde spe lers echt niet gebruiken". Jong Oranje Jong Oranje zal het intussen van avond in Erfurt tegen Jong Oost- Duitsland niet zo gemakkelijk krijgen als een maand geleden in Eindhoven, toen Zuid-Alavië met 5b2 werd ver slagen. Begeleidende bondstrainer Siem Plooyer acht dat een logische zaak. „Zuid-Slavië is mij ronduit te gengevallen. Elke organisatie ont brak. Wat dat betreft sla ik Oost- Dutsland veel hoger aan. De Oost duitsers staan bekend om hun goede conditie". Voorts kan ge6teld worden, dat in de selectie van Jong Oranje, waruit pas enkele uren voor het duel het elftal wordt gekozen, enkele sterke spelers uit de leeftijdsgroep tot 23 jaar ontbreken.naast Jan van Beve- ren (22), die al veel eerder in het A-team werd opgesteld, is nu ook Jo- han neeskens )19) uitverkoren voor het Nederlandse elftal. Plooyer: „Laat ik voorop zetten, dat we voor hem in de plaats Dick Schneider terugkeregen. Toch ook geen zwakke speler. Jong Oranje woerdt nu eenmaal samengesteld uit spelers, die nog niet helemaal rijp voor het A-elftal zijn. Neeskens heeft door zijn speelwijze bij Jong Oranje en Ajax bewezen, dat hij nu rijp is een kans te krijgen voor het hogere elftal". Bij de wisselspelers ontbreken doelman Reijs (Fortuna Vlaardingen), die als aankomend tandtechnicus geen verlof heeft gekregen van de militaire autoriteiten en de gebles seerde Volendammer Arnold Mühren. Vervangers zijn MVV's tweede doel man Matthijsen, die met een bepleis terd gezicht rondloopt als gevolg van een botsing tijdens MVV B - Hermes der Merkt van FC utrecht. Nog twee spelers van het Neder lands elftal, Rijnders en Pahlplatz (beiden 23 jaar) zouden voor jong Oranje hebben mogen spelen, daar de internationale reglementen toestaan dat twee leden van de ploeg ouder dan 22 jaar mogen zijn. Maar dit tweetal is inmiddels boven het niveau van de jeugdploeg uitgegroeid. Nu zijn doelman Piet Schrijvers en DWS-spits Gerrie Deijkers de oud sten. AMSTERDAM Bij het woning toewijzingsbeleid dienen ongehuwden voorrang te krijgen op gehuwde gastarbeiders. Dit stelde ir. H. van der Velde voorzitter van de Neder landse vrijgezellenbond, in een arti kel in „Ongehuwdenbelangen". Onder de kop „Het hemd is nader dan de rok" pleitte de heer Van der Velde voor een gelijkstelling ten aan zien van woningtoewijzingen van ge huwden en ongehuwden, met uitzon dering van de gehuwde gastarbeiders. Volgens de voorzitter van de vrij gezellenbond moeten de gemeenten, die woningen aan gehuwde gastarbei ders beschikbaar stellen er voor zorg dragen, dat er voldoende huis vestingsmogelijkheden zijn voor de ongehuwden van die gemeente. Postzegelniet nodig als u op de envelop schrijft: Nieuwe Leidse Courant, Antwoordnummer 267, Leiden. DEN HAAG „Het is allemaal de schuld van de gemeente Den Haag". Dat is de tendens van het jaarverslag 1969 van de EMS.' Het verlies over het boekjaar '69 bedraagt ƒ7.645.000. Dat bedrag zal worden afgeboekt van de i algemene reserve die dan 3.595.000 zal bedragen. Met nadruk verklaart de heer R. Zwolsman dat de „vennootschap het dieptepunt heeft gepasseerd". Voornamelijk door de schuld van de gemeente Den (Haag (zegt het ver slag) heeft de vennootschap moeten besluiten dat in 1969 een nog grotere consolidatie moest plaatsvinden dan voorheen. Het conflict in de stuurgroep over de beleidsnota heeft ernstige gevolgen gehad voor het door EMS uitgestip peld beleid, aldus het verslag. Enkele voorbeelden: projecten die slechts in de verre toekomst zouden leiden tot windt (Nervi project en Huis ter Duin) moesten worden ver kocht; exploitatie op het gebied van kunst en amusement welke in feite tot de taak der overheid behoren moesten worden beëindigd en onren dabele horeca-bedrijven moesten zo snel mogelijk worden afgestoten of stilgelegd. DEN HAAG Minister Udink (on (.vikkelingshulp) heeft onlangs aan de Ford Foundation meegedeeld, dat Nederland in 1971 vier internatio nale instituten voor landbouwkundig onderzoek in ontwikkelingslanden zal steunen met een bedrag van 1.2 mil joen gld. Deze vier instituten verrichten be langrijk onderzoekwerk voor de tro pische landbouw, zoals de ontwikke ling en introductie van nieuwe hoog waardige soorten rijst, tarwe en mais. De grote verbetering die deze nieuwe soorten hebben gebracht in de voed selvoorziening, heeft de benaming „groene revolutie" doen ontstaan. De Amerikaan dr. N.E. Borlaug heeft voor zijn werk aan een van de ze instituten vorige maand de Nobel prijs voor de vrede gekregen. De in stituten werkten tot nu toe met parti culiere bijdragen. Twee van de spon sors de eerder genoemde Ford Foun dation en de Rockefeller Foundation hebben een aantal landen om officiële steun gevraagd. Naast Nederland hebben de Ver. Staten en Canada po sitief op dit verzoek gereageerd. MONTREAL De politie van Montreal is een speuractie begonnen In de binnenstad van Montreal waar de Britse diplomaat James Cross door zijn ontvoerders verborgen (wordt ge- houderc. De vrijdag gearresteerde student en FLQ-lid Bernard Lortie, heeft de schuilplaats van de ontvoerders onthuld tijdens zijn verhoor. Lortie heeft samen met de gebroe ders Rose en taxichauffeur Simard minister Laporte ontvoerd. Hij ont kende echter medeplichtig te zijn aan de moord op Laporte. James Cross zou nog in leven zijn. Minister van justitie Chiquette deelde gisteren mee dat nog drie foto's zijn ontvangen van Cross. Deze foto's to nen Cross in close up terwijl hij een tijdschrift zit te lezen waarop nóg juist de letters FLQ zichtbaar zijn. Zijn handen zitten voor zijn lichaam vastgebonden. Vier andere foto's kwamen aan het begin van de vorige week binnen bij een franstalig blad in Montreal. Minister Chiquette deelde verder mee dat de troepenmacht die 15 okto ber in Quebec aan de politie werd toegevoegd in verband met de ont voeringen, nog dertig dagen in Que bec zal blijven. BONN De Westduitse minister van buitenlandse zaken Scheel rekent er niet op dat nog deze week het normalisatieverdrag met Polen wordt ondertekend. Bij aankomst in Bonn van zijn be sprekingen in Warschau zei Scheel: „Op veel punten is nog geen overeen stemming bereikt." Woehsdag keert hij weer naar de Poolse hoofdstad terug om verder te onderhandelen. Scheel heeft bondskanselier Brandt verslag uitgebracht van zijn bespre kingen. Tevens overhandigde hij de Poolse boodschap waarin Brandt wordt uitgenodigd de ondertekening van het verdrag in Warschau bij te wonen. Deze uitnodiging wordt in Bonn uitgelegd als een bewijs dat Po len vastbesloten is de onderhandelin gen over het normalisatie-verdrag tot een succes te maken. Hoogovens experimenteert met verplaatsbare bomen IJMUIDEN Hoogovens gaat op advies van de Bosbouwpraktijkschool te Arnhem experimenteren met in kisten geplante verplaatsbare bomen die het industriële decor van het fa briekscomplex moeten opfleuren. Drs. J. D. Hoogland, lid van de raad van bestuur van Hoogovens, vertelde dit gisteravond nadat hij in de nabij heid van het opleidingscentrum van Hoogovens in het kader van de groenvoorziening ter verhoging van de leefbaarheid binnen het bedrijf een iep had geplant, die door prins Claus was geschonken. De in kisten geplante verplaatsbare' bomen zag hij als de oplossing voor het steeds veranderende en uitbrei dende hoogovenbedrijf waar het technisch niet altijd mogelijk is bo men te planten. c H ilirr Brö met rijk pop orr rac naa >ed Nog eind deze maand zal Ge neral Motors een nieuwe Opel op de Nederlandse weg bren gen; de Ascona, een wagen die ligt tussen de Kadett en de Re- kord-serie. Hij wordt uitge bracht in twee versies: de As cona 16, een Sedan in 2- en 4- deurs uitvoering met een semi- luxe en een luxe variant, en de Ascona Voyage, een luxueuze stationwagen. De prijzen wor den op 20 november bekendge maakt. Hoewel kleiner vindt men in de Ascona veel elementen terug, die ook in de onlangs gelanceerde Opel Man- ta zijn verwerkt. Zo is bijvoorbeeld het onderstel precies hetzelfde: een chassis met grote spoorbreedte. De motor vertoont eveneens gelij kenis met die van de Manta. Het is een nieuwe 1600 cc versie van de welbekende Opelmptor met hooglig gende nokkenas, waarvan twee uit voeringen bestaan: één van 68 DIN- pk, de andere van 80 DIN-pk. In te genstelling tot de Rekords heeft de Ascona een (4-versnellings)schakel- pook. Wat de buitenkant betreft zijn de compacte afmetingen (lengte 4,1 me ter, breedte 1,6 m., hoogte 1,4 m.) en de soberheid opvallend. Mistlampen geven lang niet c. een noemenswaardige verbetering van het zicht, zo heeft een onder zoek van de Consumentenbond uit gewezen. Sommige auto's hebben koplampen, die in dimlichtstand zelfs in dichte mist voor veel mist lampen hiaar weinig onderdoen. Het licht van de mistlamp is dan alleen wat breder, wat dus meer zicht op de berm betekent. Dat men met een mistlamp door het tegemoetkomend verkeer beter wordt gesignaleerd, blijkt ook niet waar. De Consumentenbond, die het onderzoek samen met de ANWB uit voerde, zette 22 mistlampen in de schijnwerper. Ook General Motors gaat binnen kort Wankelmotoren met roterende zuigers bouwen en verkopen. Over eenstemming hierover zou zijn be reikt met de Amerikaanse motoren- fabriek Curtiss-Wright en de Duitse bedrijven Audi-NSU en Wankel GMBH. De overneming van de recht kost 's werelds grootste autoprodu cent 50 miljoen dollar, waarvan 27 miljoen aan de twee Duitse bedrij ven betaald moet worden. DE INVLOED VAN .DE SNELHEID OP AUTOBANDEN Bij een gemiddelde snelheid van 60km per uur stelt men de levensduur van een vrachtautoband op 100. Afwijkingen van deze snelheid geven het onderstaande beeld: General Motors wil door dit con tract verder onderzoek naar de Wankelmotor instellen om na te gaan of deze geschikt is voor haar eigen produkten. Het contract is niet exclusief. Ook Europese en japanse indus trieën hebben Wankel-licensie- rechten, terwijl Curtiss-Wright zich het recht voorbehoudt de patenten aan andere Noordamerikaanse auto- fabrieken te verkopen. In dit ver band worden Chrysler en Ford ge noemd. Volgens het contract mag GM de Wankelmotor voor alle doelen, be halve vliegtuigmotoren gebruiken. Haar plan is een nieuwe fabriek te bouwen, waar Wankelmotoren van 50 tot 300 pk worden vervaardigd. tee' tld Bij een gemiddelde snelheid van 50k/r stijgt de levensduur met ca. 20*/»!!! Bijeen gemiddelde snelheid van 70 km daalt de levensduur met ca. 20#/q Bij eengemiddelde snelheidvan 80 km daaltdt levensduur met ca. 40% Bij een gemiddelde snelheid van 90 km daaltde levensduur met ca. 50'/» Hoelang de automobilist met zijn banden doet, hangt voor een be langrijk deel van hemzelf af. Niet alleen wordt de levensduur beïn vloed door de stijl van rijden, ook de snelheid blijkt zo is uit onder zoekingen komen vast te staan van belang te zijn. Op het bovenstaande kaartje is men uitgegaan van een gemiddelde levensduur van een band bij 60 km. Hoe sterk het slijtage-proces bij ho gere snelheden wordt bevorderd, blijkt wel uit het feit, dat bij een gemiddelde snelheid van 100 km. de levensduur met niet minder dan 60 procent wordt bekort! Fiat brengt nóg snellere 124 Fiat heeft op de autosalon in Tu- I rijn een nieuwe versie van de 124-serie uitgebracht: de 124 Special I S, eenopgevoerde uitgave van de 124 Special. Het vermogen van de 1438 I cc motor is van 70 Din-pk op 80 DIN-pk gebracht, waardoor de top steeg van 150 tot 160 km. In het jongste nummer van de Autokampioen laat de ANWB een waarschuwend geluid horen tegen het van binnen vergrendelen van autoportieren. Dat veel automobilis ten dit doen, berust volgens de bond veelal op schokkende verhalen over ongevallen, waarbij mensen het le ven lieten omdat ze uit de wagen werden geslingerd. De ANWB stelt voorop, dat een vergrendelde deur niet beter geslo ten is. „Tegen het openspringen van een portier bij een ongeval helpt een slot zeker niet: door vervorming van de carrosserie kan dat toch gebeu ren". „Veel erger is", aldus de bond, „dat bij een ernstige aanrijding de deur niet meer van buiten is te ope nen". Vooral bij wagens, die in brand British Leyland introduceert vol gend jaar een nieuwe Morrisgezins- wagen, waarmee gebroken wordt met het zo lang gevolgde principe van de voorwielaandrijving. De wa gen krijgt de aandrijving achter en de motor voor. De Austin blijft wel uitgerust met voorwielaandrijving. Volgens British Leyland zijn er op het ogenblik nog veel meer nieuwe auto's in de maak. staan of te water zijn geraakt, is dit funest voor de inzittenden. „Vindt u vergrendelde deuren voor uw kinderen veiliger", besluit de bond, „dan zijn er nog altijd de kindersloten, die aan de bezwaren tegemoet komen". Evenals vorige jaren houdt het Verbond voor Veilig Verkeer deze weken onder het motto "Goed licht? Allicht!" weer een nationale verlich- tingsactie. Een groot aantal garage bedrijven haakt erbij in, door gratis controles uit te voeren. Ook de Cen trale Politie Verkeerscommissie ver leent medewerking. De auto's waarvan voor- en ach terlampen in orde zijn of ter plaatse (meestal correctie van de stand der koplampen) weer in orde zijn ge maakt, worden voorzien van een sticker. Wie "te licht wordt bevon den" ontvangt geen sticker, maar wel het dringende advies de verlich ting zo vlug mogelijk te repareren. Die controles worden ook op fietsen en bromfietsen uitgevoerd. Dat het niet overbodig is aandacht te vestigen op de verlichting (vooral in dit seizoen een belangrijke zaak!) blijkt wel uit de ervaringen met de actie vorig jaar. Negen procent van de auto's bleek toen rijp te zijn voor ingrijpende reparaties. Alleen met liet corrigeren van de stand der kop lampen kon in die gevallen niet worden volstaan. 9 Triumph heeft wat aan de Rjn gedaan: twee sportieve mo dellen, de Spitfire en de GT 6, kregen een nieuwe jas. Meest op vallend verschil met oudere versies is de achterzijde van beide auto's. Zoals op de fo to van de GT6 blijkt, vertoont deze een treffende gelijkenis met de Stag van Triumph, die eerder dit jaar werd geïn troduceerd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 8