Museum is haar hobby Rapport Oeso: grotere werkloosheid voorkomt versnelling inflatie Udink gelooft in succes ontwikkelingsstrategie Kliniek voor verslaafden in Groningen Huisartsen wensen geen totale volksverzekering Japan straks een supermogendheid Smith: Westerse beschaving moet in Rhodesië blijven OINSDtAG 10 NOVïMBE* 1970 Maarten van Rossum herleeft in Ingrids hond en kat Z ALTBOMMEL Ze is zo enthousiast dat ze haar hond „Maarten" en haar kat „Van Rossum" heeft genoemd. Bovendien woont Ingrid van den Engh-König sinds 25 oktober naast het Maarten van Rossumhuis. Ze is conservatrice van het in dit historische huis gevestigde mu seum en mocht daarom de „ambtswoning" betrekken. Twee jaar geleden begon ze met het beheren en schoonhouden van het museum en het rondleiden van bezoekers. En nu het toeristisch seizoen is afgelopen, het einde van het jaar nadert is gebleken dat het Maarten van Rossumhuis in 1970 een record aantal bezoekers van 2500 heeft gehaald. Mevrouw Van den Engh is daar een beetje trot6 op, maar meer nog op de reacties van de mensen. „Ze vinden het hier zo schoon en treffen door de bloemen, die ik overal neerzet niet die mu seumsfeer aan. Daarom vind ik het zo'n dankbaar werk." in Bommel vanzelfsprekend vervuld door de conservatrice) hebben haar tot studie van de historie gebracht. „Ik ben nu zover dat ik alles weet over wat er in het Maarten Rossumhuis staat. De komende winter wil ik be ginnen aan de geschiedenis van Zalt- bommel". En dat laatste houdt nogal wat in. Niet zomaar wil de op historisch ge bied bekende Europese Bibliotheek in Bommel gevestigd kleine boek jes met „Bommeliana" gaan publice ren. Het 1100 jaar oude stadje aan de Waal ontleent natuurlijk bekendheid aan Martinus Nijhoffs sonnet „Ik ging naar Bommel om de brug te zien" en de voor liefhebbers van brui loften en partijen befaamde meedei- ner „En temidden van die rommel". Meer tot ernst geneigde bezoekers kunnen mediteren, tussen verstilde gevels en torens. De VVV-folder drukt het zo uit: „Ze zouden vertellen over de strijd tus sen Brabant en Gelre; over de Spaan se belegeringen en de persoonlijke hulp der Oranje'sEn een tikkel tje theatraal: „Zaltbommel;ligt diep verscholen achter het groen der stadswallen en deze „gordel van sma- Waar dering zij Ingrid van har te gegund: het Maarten van Ros sumhuis, streekmuseum van de Bommelerwaard, wordt beheerd door een arme stichting, die is aangewezen op het werk van mensen, die niet kunnen worden betaald. Ook de conservatrice doet praktisch alles gratis. „Een tegemoetkoming is wel dat ik geen huur hoef te betalen voor de woning". Nu is conservatrice Ingrid van Huib Goudriaan den Engh (35) de laatste, die zich zal beklagen, want ze is wèg van haar functie. Het volgend, seizoen zal ze omdat ze het niet meer alleen kan een werkster moeten nemen, maar: „k hoop dan zelf het museum te blijven doen, dan kan de werkster de woning schoonhou den." Vrijwilligers Foto's Herbert Behrens De afgelopen twee jaar is er heel wat gewit en zijn er vloeren ge schuurd en gelakt in het in 1535 ge bouwde Maarten van Rossumhuis. Groepen vrijwilligers bestaande uit kennissen van de voorzitter van de museumstichting, de heer H. V. M. Keser, pakten deze karweitjes aan. Ook Ingrid is met de stichting in contact gekomen door in haar vrije tijd te helpen. Ze raakte bevriend met de vorige conservatrice, mevrouw R. Leeuws-van Eek, die drie jaar ge leden overleed. In april 1970 werd In grid van den Engh tot conservatrice benoemd. Ze woont viereneenhalf jaar in Zalt bommel en is van de stad gaan hou den. „Het is hier zo rustig". Ingrid (geboren Duitse, kwam elf jaar gele den als verpleegster naar Nederland, is nu getrouwd met een arts) heeft zich nooit bijzonder voor historie ge ïnteresseerd. „Bommeliana" ragd" houdt de oude binnenstad als een kostbaar kleinood in zijn greep gevangen; een kleinood dat bekroond wordt' door de eerbiedwaardige St. Maartenskerk wier grijze toren reeds zovele eeuwen de bewoners van stad en streek als een waarschuwende stenen vinger op de j hemel heeft ge wezen." Deze erg kleurrijke zinnen zijn de onbekende opsteller wel te vergeven. Niet alleen de beruchte Gelderse le geraanvoerder Maarten van Rossum werd in Bommel geboren en woonde daar. Karei Marx Haar werk als conservatrice en VVV-informatrice (die functie wordt DEN HAAG Staatssecretaris Kruisinga gaat in principe akkoord met de stichting van een kliniek voor verslavingszieken in Groningen. De Beukemakiinlek zal zich primair richten op een eerste opvang en een kortdurende behandeling aan drug gebruikers en alcoholisten. Hierbij zal nauw worden samenge werkt met andere inrichtingen en diensten op het terrein van de versla- vingsziekten, zoals het sanatorium voor alcoholisten in Eelde. De staatssecretaris vindt de nieuwe voorziening zeer belangrijk vanwege de toenemende behoefte aan behan delingsmogelijkheden voor verslaaf den. De Beukemakliniek zal circa twintig bedden krijgen. UTRECHT De Landelijke Huis artsen Vereniging (LHV) voelt weinig voor een totale volksverzekering te gen ziektekosten. Met de voorzitter van de landelijke specialisten vereni-. ging, is LHV-voorzitter dokter J. F. A. van Rijn van mening, dat niet be wezen is dat een volksverzekering tot een billijker lastenverdeling of tot een doelmatiger systeem van ge zondheidszorg zou leiden. Institutionalisering van de gezond heidszorg is lang niet altijd de oplos sing. Dr. Van Rijn stelt Engeland als voorbeeld. Voor de LHV is de „leef baarheid" van de huisartsenpraktijk zeer belangrijk. Ze vreest bovendien de administratieve rompslomp die aan een institutionalisering vast zit. Dr. Van Rijn vertelde nog dat de Kon. Maatschappij tot bevordering der geneeskunst is bezig met een on derzoek naar de mogelijkheden te komen tot een gezamenlijke visie van allé Nederlandse medici op de ge zondheidszorg. Nagegaan wordt, hoe alle activiteiten en ervaringen van artsen op verschillende posten in de samenleving zouden kunnen worden gecoördineerd, zodat een gezamenlijke standpuntbepaling en eventueel stel- lingname mogelijk is met betrekking tot allerlei maatschappelijke proble men die direct of indirect invloed hebben op de geestelijke en lichame lijke gezondheid. Inbraak bij C en A ENSCHEDE Bij C en A in En schede is het afgelopen weekeinde een brandkast gekraakt en daaruit een bedrag van circa ƒ200.000 ont- vreemd. Gistermorgen werd de in braak ontdekt. De brandkast is vol gens de politie op vakkundige wijze i gekraakt. De deur kon worden ver wijderd, waarna men via twee vier kante gaten bij de geldkistjes kon ko men, waarin genoemd bedrag aanwe zig was. Prinses Grace van Monaco poseert in het atelier van de bekende Parijse beeldhouwer Lucien Gibert voor een borstbeeld dat ingezonden zal worden naar de Schoonheden van Europa. Deze tentoonstelling van schilders, „getuigen van hun tijd", zal in februari worden gehouden in het Parijse Gallieramuseum. DEN HAAG De 22 bij de organisatie voor economische sa menwerking (OESO) aangeslo ten landen, waaronder Neder land, moeten bereid zijn een gro tere mate van werkloosheid of van ongebruikte industriële ca paciteit te aanvaarden om een versnelling van de inflatie te verhinderen. Rapport Oeso: De Oeso zegt dit in een rapport- dat nog moet verschijnen maar waarvan de inhoud reeds door het Britse blad Financial Times is gepubliceerd. De Oeso verwacht vooral in Enge land een sterke prijsstijging: in 1971 6,5 procent. In de meeste andere lan den zal de prijsstijging in datzelfde jaar enigszins afnemen. De gemiddel- Het geboortehuis van dr. Anton Philips is er te zien. Maar ook het huis, waar de vaak in geldnood ver kerende Karl Marx logeerde om bij oom Lion Philips (grootvader van An ton.geld te komen lenen. In de Gasthuisstraat (no. 12) is dit huis te zien; de moeite van het bepeinzen waard, want Marx maakte daar ook zijn eerste aantekeningen voor een boek, dat de wereld onherkenbaar zou veranderen: Das Kapital. Te we ten dat de voorvader van de grond legger van het Philips-concern dit boek hielp financieren. Bommel heeft het romantische ver haal opgeleverd van het meisje Su zanne Leenhoff, die in het stadje kennis maakte met Franz Liszt en dankzij zijn bemiddeling in Parijs kon gaan studeren. Liszt was aldus het boékje „Impromptu", dat in Bommel wordt uitgegeven aangelokt- door het klokkenspel en het stadje op een INGRID van den Engh-König met. haar hondje Maarten voor het museum. Onder: Maarten van Rossumnaar wie het huis is ge noemd. morgen door de Waterpoort binnen gestapt. Dit binnenstappen had grote ge volgen. want Suzanne ontmoette in Parijs de schilder Edouard Manet en werd verliefd op hem. Uit deze liefde werd in 1852 een kind geboren. Pas in 1863 Manet had in zijn begin jaren geen geld om te trouwen werd op het Bommelse stadhuis het huwelijk tussen Edouard Manet en Suzanne Leenhoff voltrokken. Begeleiding Bommels historie is in goede handen. Twee charmante rivalen uit Zuid-Afrika voor de Miss Worldver- kiezingen volgende week in Londen. Het blondje is Jülian Jessup, ze mag zich Miss South Africa noemen, de donkerharige schoonheid is Pearl Jansen, die de titel Miss Africa South draagt. Sedert het midden van de negen tiende eeuw is er ook in Zaltbommel een en ander veranderd, maar schil derachtig en betrekkelijk rustig is het er gebleven. Wie erheen gaat kan in het Maarten van Rossumhuis van Ingrid van den Engh alle inlichtingen en een plattegrond krijgen.- Misschien komt het zelfs zo ver dat ze de toeristen gaat be geleiden op wandelingen. „Het is mijn bedoeling dat nog eens te gaan doen." Voorlopig heeft me vrouw Van den Engh voldoende werk aan het ontvangen van gasten in het museum. Dochter Kirsten (5) zei de afgelopen zo mer soms tegen haar: „Nou is het afgelopen, nu mag je niet meer!" Moeder Ingrid: 't Was geen wonder ook, ik schaamde me weieens.". (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Volgens minis ter Udink lijkt de ontwikkelings strategie voor de komende tien jaar ondanks aanvankelijk pes simisme een succes te worden. Enkele landen, o.a. België en lapan, hebben onlangs een paar forse stappen li in deze richting gedaan. „Fr is nu reden voor tevredenheid", zei hy vanmorgen na afloop van zijn bezoek aan Kenia, een van de vier landen waarop de Nederlandse ontwikkelings hulp is geconcentreerd. De minister van ontwikkelingshulp gelooft dat de hulpgevende landen zich moeten laten leiden door de prioriteiten die het ontwikkelingsland stelt en niet aan projekten moeten beginnen omdat ze die zelf interessant vinden. Op de ambassadeursconferentie was hem verteld dat de contraprestatie van de ontvangende landen soms te wensen overlaat als die landen niet de kans hebben om zelf te kiezen, waar wel en waar niet aan begonnen wordt De continuïteit van bepaalde projecten komt in gevaar als het donorland zich dan na drie of vijf jaar terugtrekt. Kenia werkt aan een vierjarenplan met de nadruk op de landbouw en het opzetten van lichte industrie. Het hoopt min of meer hèt industrieland van Oost-Afrika te worden en heeft op het ogenblik een groeipercentage van 6 tot 7. Toch blijft er een grote werkloosheid en dat is een van de belangrijkste problemen. Irrigatie De bevolkingsgroei is drie procent per jaar en men wil daarom meer aandacht gaan besteden aan de ge boorteregeling. Een Nederlands me disch team van zeven mensen houdt zich daar op het ogenblik mee bezig. Om op de ingeslagen weg verder te kunnen gaan. krijgt Kenia van Ne derland een financiële steun van 9.6 miljoen gulden. Behalve de 20 mil joen gulden technische hulp die al toegezegd was, ontvangt het land nog 23 miljpen gulden die mogelijk gebruikt zal worden voor het aan trekken van Nederlandse ingenieurs en artsen. De ingenieurs zullen zich vooral be zig gaan houden met waterbeheer sing en irrigatie. De 9.6 miljoen gul den bestaat uit een dertigjarige le ning met een rente van 2vz procent en Kenia zal er. 5500 stamboek melk- vaarzen voor kopen die voor de ont wikkeling van de veeteelt zeer be langrijk zijn. de prijsstijging van het gehele Oeso- gebied zal 4,5 procent bedragen. In Frankrijk wordt een prijsstijging van 4,5 procent verwacht, in Duitsland en Italië 5,5 en in de VS 4 procent. Actie In het rapport wordt een gezamen lijke internationale actie tegen de in flatie bepleit, daar prijsstijgingen de neiging hebben van het ene land naar het andere over te slaan. De Oeso waarschuwt krachtig voor het gevaar, dat eraan verbonden is als ieder land niet meer zou doen dan ervoor te zorgen dat zijn inflatie niet groter is dan die in de andere landen. Dit zou het recept voor een de gehele wereld omvattende versnelling van de inflatie kunnen zijn. Voor het geval een realistische „prijsdoel" niet verenigbaar zou zijn met het evenwicht van de betalings balans, adviseert de Oeso de landen, die hiermede tobben, hun wisselkoers aan te passen en prioriteit te geven aan interne stabiliteit. Loonbeheersing De Oeso-deskundigen bepleiten voorts een voortdurend zoeken naar een doelmatige prijzen- en inkomens politiek. maar waarschuwen voorts, dat tijdelijke loon- of prijsbeheersing noodzakelijk zal kunnen zijn om een acute inflatie het hoofd te bieden. De deskundigen zien voorts wel. dat er iets te zeggen is voor bepaalde algemene garanties voor inkomens en sociale verzekeringsuitkcringen om deze tegen de inflatie te beschermen, maar voelen weinig voor veranderin gen, daar deze volgens hen zelf bij dragen tot inflatie. NEW YORK De internationaal befaamde Amerikaanse futuroloog Herman Kahn heeft gisteren 'voor speld dat 'Japan gedurende de ko mende twee decennia zich zal ont wikkelen tot een super mogendheid zowel op economisch, financieel, tech nologisch als politiek gebied. Kahn vergeleek de opkomst van Japan met die van Pruisen in de zeventiger jaren van de vorige eeuw. Hij zei dat het bruto nationale pro- dukt van Japan in 1975 300 miljard dollars zal bedragen en 600 miljard dollar tegen 1980. Japan zal spoedig een belangrijke internationale rol gaan spelen, en zal vermoedelijk het eerste grote indu strie-land zijn dat zal aantonen hoe welvaartsproblemen, zoals vervuiling van het milieu, overbevolking kunnen worden opgelost. SALISBURY De Rhodesische premier Ian Smith heeft gisteren ge zegd te hopen, dat zijn land 'nooit zal degenereren tot het peil van één man één stem. Dat was het tellen van koppen zoals men vee telt. In Rhodesië moest de Westerse be schaving gehandhaafd worden. „Als we de chaos in andere landen zien, komen we tot de conclusie dat het jammer is dat men ook daar niet ho gere eisen aan de kiezers stelt als het, gaat om het kiezen van een regering, aldus Smith. In New York komt de Veiligheids raad van de VN vandaag bijeen om over de kwestie-Rhodesië te spreken. Dit gebeurt op verzoek van de Afri kaans-Aziatische landen van de Raad. Engeland heeft inmiddels Rhodesië gepolst over de mogelijkheid van hervatting van de onderhandelingen. Het boek boeide. Dat is zodra je in de buurt van een trein benteen gevaarlijke zaak. Het is me eens overkomen, dat ik wachtend op een aansluiting op een perronbankje ging zitten lezen en niet eens merkte dat mijn trein keurig klaar stond en vertrok. Daar is toen een dag van afschu welijk hollen om de tijd in te halen op gevolgd. (Het is merkwaardig hoe onwillig tijd zich laat inhalen. Maar ja, om één zo'n ervaring kun je het treinlezen niet laten en dus izat ik zaterdagochtend tweer verdiept in een boek met de heer lijke wetenschap, dat ik van Den Haag tot Amersfoort kon blijven zitten. In een flits zag ik Zoetermeer nog, toen waren er alleen de blad zijden. Tot er ongewoon geloop en be weeg in de coupé was. Utrecht al...? Maar buiten waren er alleen de lage landen, de nevel en een paar verloren boerderijen.... Er kwam iemand 'binnen: „Er ligt een auto op de overweg..." Heel gek kriebelt er iets in je maag, dat optrekt met wurggreep- jes. Dat zijn dingen waar je van in de krant leest en niet zelf mee maakt. Naar het balcon, kijken... het Zo was het klinikt vreemd maar het valt mee.. een enorme oplegger ligt op de reohterrails, volkomen gekapseisd, maar de conducteur die met een rode vlag langs de trein door het grint baggert, weet -al, dat de chauffeur geen schrammetje heeft. Terug naar het boek, dat niet meer boeit. Ik heb een kwartier speling voor mijn afspraak. Hoe lang staan we al? De tijd kruipt, de trein staat. De afspraak is allang dé mist in. Een grote familie in gedempte kleren heeft het probleem hoe om half drie in Leeuwarden te zijn, wanneer men om half twee nog bij Zevenhuizen staat. Men moet naar een begrafenis. De conducteur loopt weer langs en vraagt wie een telefonische bood schap >wil doorgeven. Hij noteert nummers en tijdingen en, ik weet niet hoe, maar geeft het door. Ik pieker nog of ik niet naar de weg zal .lopen en gaan liften, maar heb de moed niet om de enorme sprong van het balcon tot het grint te wagen. Opeens denk ik aan de verhalen uit de oorlog: gevangenen die uit een rijdende trein sprongen.... hoe hebben ze dat ooit overleefd? Dan moeten we toch. Op het lin ker spoor is een trein gekomen en met hutje en mudje gaan we over stappen. Het zijn de mannen die het kla ren zullen. Ze springen het eerst en vangen de vrouwmensen op met open armen. Het instappen vanuit de diepte blijkt nog moeilijker. Maar de mannen zetten letterlijk de schou ders eronder en tillen ons boven onszelf uit. We zitten, we rijden, we gaan verder We lezen weer, we praten wat, we missen een afspraak. Dan zegt iemand: „Die wagenbe stuurder mogen we wel dankbaar zijn..." We kijken elkaar stomverbaasd aan. Niemand had ook maar een ogenblik daar aan gedacht...

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 7