r was voor De Gaulle maar één land: Frankrijk BANTOES GAAN UIT TRANSKEI NAVO vattingen consequent in praktijk gebracht Kroon moet jongen beschermen tegen r/n overleden opa Dorpelingen kapen bus Personeel EEG in staking 3 DINSDAG 10 NOVEMBER 1970 |""^E GAULLE interesseert mij slechts ui als historische figuur. Deze woor den - van de generaal zelf afkomstig - zijn typerend voor het optreden van deze om streden Fransman, die nu zelf „geschiede nis" is geworden. Er was voor hem maar één land, Frankrijk. En aan de belangen daarvan was alles ondergeschikt. Zoals dat in de geschiedenis van dat land meermalen is gebeurd - met catastrofale gevolgen soms. 3 tj Reeds als kleine jongen was Charles de Gaulle diep onder de indruk van twee dingen: de geschiedenis van zjjn land en die .van het leger. Zij zouden bepalend zijn voor zyn verdere leven, lat steeds meer als doel had, Frankrijk nieuw aanzien in de cereld te geven. )oor J. DEN BOEF Als goed kenner van de geschiede- hejis wist De Gaulle, dat zijn land te 30Ijiaken had gehad met twee mogend- leden, die zijn positie konden bedrei gen. Dat waren Duitsland (of wat laar voor 1871 onder verstaan werd) Engeland. Hij realiseerde zich dat fransen en Duitsers een vorm van amenwerking moesten vinden, zodat ;n eind zou komen aan de telkens sragkerende oorlogen. Ook besefte 'j, dat Engeland steeds trachtte in iropa te domineren, door Frankrijk Duitsland tegen elkaar uit te spe- £j NADELIG 1 In wezen was dit dan ook de ach- van De Gaulles optreden in jonden na de Franse nederlaag in 40. In dit licht moet men de vehkla- ng zien, die hij in die bewogen jagen tot de Fransen en hun bondge richtte: „Frankrijk heeft een ag verloren, maar Frankrijk heeft n#|een oorlog verloren". De Gaulle besefte als geen ander, at het voortbestaan van zijn land bctls Europese mogendheid op het spel iwtond, nadat maarschalk Pétain met ee Duitsers een wapenstilstand had 00 esloten. In de voortdurende wedij- va er tussen Londen en Parijs bevond tankrijk zich tenslotte in een uiterst adelige positie. Een groot .redenaar is met de laulle heengegaan. Zo sprak hij in 964 een menigte toe in Straatsburg. De Gaulle drong zich dan ook aan Jngeland op om te voorkomen dat er ia beëindiging van de strijd op het continent- door anderen over het lot 'an Frankrijk zou worden beslist. Hij bleek de situatie bijzonder ïoed te hebben aangevoeld. Het is be tend, dat met name de Amerikaanse «resident Roosevelt wel eens heeft «verwogen, Frankrijk na de Duitse «apitulatie een jaar lang door een ïeallieerde bezettingsmacht te laten «sturen. In die tijd zouden verkie zingen gehouden en een regering ge- 'ormd moeten worden. De Gaulle haalde daar echter een streep door zowel Roosevelt als Churchill moesten hem tenslotte als leider van 6e vrije Fransen accepteren. Churchill zei eens dat van alle kruisen, die hij tijdens de oorlog moest dragen dat van Lotharingen (symbool van De Gaulle) het zwaarst j Was. Later voegde de Britse staatsman er echter aan toe: „Altijd, Jelfs als hij onsympathieke dingen deed, leek hij de personificatie van frankrijk de' grote natie met al haar trots, autoriteit en ambities. Roosevelt noemde De Gaulle „de wuid met een messias-complex". De Amerikaanse president wilde met hem breken. In 1943 adviseerde hij Churchill, de generaal gouverneur van Madagascar te maken. De Britse premier liet echter weten, De Gaulle liever niet te zien rondstappen als een combinatie van Jeanne d'Arc en Clemenceau. Door zijn eigen weg te gaan wist De Gaulle gedurende de oorlogsjaren zijn positie op te bou wen. Ook doorkruiste hij het optreden van Pétains Vichy-regering. Enge land en de Ver. Staten wilden dit regiem zoveel mogelijk ontzien om te voorkomen, dat de Duitsers ook de rest van Frankrijk zouden bezetten. Later schreef De Gaulle over zijn positie in Londen: „Ik moest van de grond af beginnen. Geen volgelingen en geen reputatie in Frankrijk. Daar buiten geen goodwill of begrip. Ik moest „autoriteit" verwerven! Hij weigerde zijn optreden te be perken tot dat van leider van een Franse regering in ballingschap. Eveneens verijdelde hij Britse pogin gen, Franse militairën te doen inlij ven bij Britse eenheden om aan een oorlog deel te nemen, die niet de hunne was. Al voor de tweede wereldoorlog deed De Gaulle als militair en histori cus van zich spreken. Nadat nij de militaire academie van Saint Cyr (waar hij de „lange asperge" werd genoemd) had verlaten, kwam hij on der commando van kolonel Henri Philippe Pétain.Twintig jaar lang was zijn carrière nauw verbonden met deze man, die eens zijn aartsvij and zou worden. Het was Pétain, die De Gaulle „de betekenis van het be- velvoeren leerde". In 1916 werd De Gaulle gewond door de Duitsers ge vangen genomen. Pétain eerde hem, door zijn heldhaftig gedrag te vermel den. Na 32 maanden in gevangenkam pen ea waaruit hij vijf keer trachtte te ontvluchten keerde hij in Frankrijk terug. Hij trouwde met Yvonne Vendroux, dochter van een biscuitfabrikant in Calais. Zelf kwam hij uit Lille (Rijsel), waar hij op, 22 november 1890 werd geboren. Het eerste kind van het echtpaar werd genoemd naar Pétain. Deze inmid dels maarschalk geworden be noemde De Gaulle in 1927 tot zijn aide-de-camp. De grote bewondering voor Pétain weerhield De Gaulle er tenslotte niet van, zijn eigen afwijkende me ning uit te dragen. Hij deed dat in 1934 in zijn boek „Het leger van de toekomst". Daarin hield hij een pleir dooi voor een klein beroepsleger, ge groepeerd rondom met tanks en pantserwagens uitgeruste divisies. Het boek had in Frankrijk slechts weinig belangstelling, in tegenstelling tot Duitsland. Jp advies van zijn generaals liet Hitier het zich in zijn geheel voorle zen. Hij deed er zijn winst mee, maar Pétain besteedde er geen aan dacht aan. Zozeer was de maarschalk overtuigd van de superioriteit van zijn verdedigingsstrategie en een massale inzet van de infanterie. In 1940 zou blijken, hoezeer De Gaulle het bij het rechte eind had. De Duitse tanks rolden het verouder de Franse verdedigingssysteem in korte tijd op. Alleen De Gaulle wist met zijn pantserdivisie bij Abbeville de Duitsers terug te drijven. Hij werd ijlings tot generaal bevor derd en als onderminister van oorlog in het kabinet van Reynaud opgeno men. Speciaal belast met het onder houden van de contacten met de Britse regering vloog hij enkele ma len naar Londen. Hij bevond zich daar, toen hij vernam, dat Pétain voor de Duitsers was gezwicht. De Gaulle weigerde echter zich hierbij neer te leggen. In een toespraak voor de BBC sprak hij de 'inspirerende woorden betreffende de verloren slag, die nog geen verloren oorlog was. de Pétain zijn briljante leerling bij verstek ter dood veroordelen... In zijn Londense periode deed De Gaulle rondom zich een ijzige at mosfeer ontstaan om autoriteit en prestige te verkrijgen. „Prestige", al dus een uitspraak van De Gaulle zelf, „kan niet worden gehandhaafd zonder geheimzinnigheid. De mensen hebben weinig eerbied voor wat ze goed kennen. Elke cultus heeft zijn tabernakel, maar een groot man is zelden groot in de ogen van zijn be dienden". In een van zijn vooroorlogse boe ken had de generaal al geschreven, wat de taak was van een militaire leider: „Hij kan zich niet handhaven zonder een sterke dosis egoïsme, trots, hardheid en listigheid. Niets komt autoriteit beter ten goede dan het zwijgen bewaren. Ook is het noodzakelijk, dat het doel, waarmee de leider zich vereenzelvigt, het ken merk Van grandeur draagt. Roept men het optreden van De Gaulle in de herinnering terug, dan kan men constateren, dat hij zijn op vattingen steeds oonsequent in prak tijk bracht. GELOVIG De Gaulle was een gelovig katho liek. Alles wat met godsdienst te ma ken had beschouwde hij echter als een privé-aangelegenheid. In zijn mémoires herinnerde de generaal aan een voorval uit de tweede we reldoorlog. Roosevelt had kardinaal Spellman naar De Gaulle gezonden om hem te overtuigen van de juist heid van bepaalde aspecten van de Amerikaanse buitenlandse politiek. De generaal schreef: „Deze eminente prelaat benaderde de problemen van deze wereld met eenzelfde ijver, als waarmee hij God diende. Maar de grootste toewijding kon niets veran deren aan het feit, dat zaken zaken In een anecdote liet men de gene raal tijdens een bezoek aan een pro vincie zeggen, van alle te zijner ere georganiseerde plechtigheden de mis te prefereren. Voordat de verbaasde prefect een „passend antwoord" kon vinden lichtte De Gaulle toe: „Ja, de kerk is werkelijk de enige plaats, waar men het woord tot mij richt, zonder dat ik iemand hoef te ant woorden". BEVRIJDER In augustus 1944 werd hij enthousi ast begroet in het bevrijde Parijs. Anderhalf jaar daarna leek hij zijn roem echter al te hebben overleefd. Om te ontkomen aan de herleefde partij-intriges had hij een kabinet van nationale eenheid gevormd, waarvan ook de machtige commu nistische partij deel uitmaakte. Toen de communisten zich terug trokken besloot De Gaulle af te tre den, omdat hij geen willoos werktuig wilde worden van de overige partij en. In de beslotenheid van de Boisse- rie, zijn buiten in het dorp Colombey- les-Deqx-Eglises trok hij zich terug om te wachten op het ogenblik, dat Frankrijk opnieuw een beroep op hem zou doen. Twaalf jaren duurde deze afzondering. En vroeg men hem in die jaren, hoe het met Frankrijk ging, dan antwoordde hij zonder aar zelen: „Slecht, want ik word ouder". Enkele malen trachtten zijn aan hangers zijn terugkéer in de politie ke arena op legale wijze mogelijk te maken. De belangrijkste poging werd gedaan door de RPF (Rassemblement du Peuple Frangais). Deze beweging kon De Gaulle echter geen jneerder- heid in het parlement bezorgen en leidde een kort bestaan. INTRIGES Overigens had De Gaulle in de twaalf jaren van afzondering niet stil gezeten. In Parijs buitelde het ene kabinet na het andere. Als nieu we kabinetten geformeerd moesten worden was De Gaulle een van dege nen, die een rol achter de schermen speelde zij het dan in negatieve zin. Het duikelen van de vele kabinet ten was niet het werk van De Gaul le. Wel had hij invloed op de rivalise rende krachten in het parlement, die slechts een doel kenden: een mi nistersfunctie en zo mogelijk het pre mierschap te bekleden. Ook de Russi sche ambassadeur Vinogradof was een trouw bezoeker van de ivoren toren, waarin De Gaulle zich had terugge trokken. Dat de situatie in Algerije zo ex plosief was geworden was voor een deel het gevolg van de ondermijnen de rol, die De Gaulle speelde. Enkele kabinetten hebben getracht, de weg naar onafhankelijkheid voor de Alge rijnen te openen. Zij werden echter ten val gebracht, omdat de intrigeren de groepen in Parijs Algerije wilden behouden als een Franse provincie. Het viel dan ook niet te verwonde ren, dat Algerije tenslotte de aanlei ding werd tot de terugkeer .van De Gaulle. Het leger, nog maar nauwe lijks bekomen van de nederlaag in Indochina, stond ook in Algerije machteloos tegenover de opstandelin gen. Om de „eer" te redden maakte het gemene zaak met de blanke kolo nisten, die.de grond onder hun voe ten voelden wijken. Parijs kreeg overal de schuld van. „BEGREPEN" Nadat hij de macht had overgeno men, zonder de staatsgreep te veroor delen, verklaarde De Gaulle tijdens een bezoek aan Algiers: „Ik heb u begrepen". De opstandige elementen kwamen echter bedrogen uit. De twaalf jaar lang misleide generaal moest al spoedig tot de ontdekking komen, dat het leger in Algerije voor een verloren Zaak vocht. En toen Onder de talloze spotprenten van de Gaulle is deze van de Zweed Martin Lamm uit 1964 een van de geslaagste. Bijschrift uit die tijd: „Europa?ja, dat ben ik." •vVj VOORSPELLING Het was op 27 april 1927, dat maarschalk Pétain tot de studenten en leraren van de militaire school te Saint Cyr had gezegd: „Luistert naar kapitein De Gaulle. Luistert met aan dacht. Want de dag zal komen, dat een dankbaar Frankrijk een beroep op hem zal doen". Toen deze voorspelling in de bewogen dagen van 1940 was uitgekomen, liet dezelf- De Gaulle tijdens een van zijn dramatische televisie-toespraken. men dit in Algiers begreep, kwam het leger opnieuw in opstand, nu te gen De Gaulle, door wie het zich verraden voelde. De generaal bleek echter de langste adem en de sterkste zenuwen te hebben. Hij sloot een akkoord met de Algerijnen, dat vele jaren tevoren op veel voordeliger condities breikt had kunnen worden. Het gevolg was een massale uittocht van alles wat Frans was. Met de koloniën ging het evenzo. De door de generaal gevorm de gemeenschap, waarvan Frankrijk en zijn Afrikaanse koloniën deel uit maakten, viel spoedig uit elkaar. Alle maakten zij zich naar het voorbeeld van Guinée los van het moederland. Ook in Europa slaagde de opzet van de generaal niet. Hij kon Frank- rijks partners in de EEG niet zijn wil opleggen ook al deden zij wel eens water in de wijn. Wel gelukte het hem, Frankrijk nieuw aanzien te geven, echter ten koste van zijn bond genoten. ENGELAND Steeds was De Gaulle er op uit te verhinderen, dat Amerikanen en Brit ten namens Europa zouden spreken. Daartoe besloot hij, Frankrijk via de EEG tot spreekbuis van Europa te maken. Om dat te bereiken moest hij de Europese landen in militair op zicht van zijn land afhankelijk ma ken. Het akkoord inzake de kernbewape ning tussen de Ver. Staten en Enge land (door Kennedy en Macmillan te Nassau gesloten) werd dan ook prompt door de generaal aangegre pen om zijn veto uit te spreken over Engelands toelating tot de EEG. Het Europa van de Oeral tot de Atlantische oceaan bood in de ge- dachtengang van De Gaulle geen plaats voor Engeland. Hij had zijn eigen „continentale stolsel". Verhin derd moest worden, dat Engeland op nieuw invloed zou krijgen op het Eu ropese en met name het Frans-Duitse krachtenspel. HET OOSTEN Het was de verdienste van de late re bondskanselier Erhard geweest, dat De Gaulles plannen schipbreuk leden. Erhard verzette zich openlijk tegen het eigenzinnige optreden van Adenauer, dat de Bondsrepubliek tot een vazal van Frankrijk dreigde te maken. Dat was dan ook de bedoe ling van De Gaulle, die nog niet zo lang geleden verklaarde, dat de Duitsers voorgoed in een toestand van onderworpenheid moeten blij ven. Sedertdien richtte de generaal het oog naar het Oosten, waar hij steun hoopte te krijgen voor zijn po gingen, de Duitsers klein te houden. Het woord „krachtenspel" kreeg ook hier een diepere betekenis. Het was een kwestie van de een tegen de ander uitspelen. De Russen probeer den De Gaulle voor hun eigen wagen tje te spannen. Het ontging hun ech- ter niet, dat de generaal de Duitsers bescherming met zijn kernmacht aan bood, voor het geval zij zouden wor den aangevallen. „De Russen weten, dat ik Moskou kan vernietigen", zo voegde hij er veelbetekenend aan toe. CHINA Typerend was ook de opmerking, die De Gaulle zich in een gesprek met Chroesjtsjef liet ontvallen, nl. dat China eens het communisme zou begraven, als het zou zijn gecentra liseerd en geïndustrialiseerd. Op een ander ogenblik voorspelde hij, dat alle Russische gebieden ten oosten van de Oeral door de Chinezen op geëist zouden worden. Veelbetekenend voegde hij er aan toe, niet te willen, dat Fransen ster ven in een oorlog met China voor Russische bezittingen in Azië. Op de vraag, wat er zou gebeuren, als West-Europa zou worden aangeval len door een land als China, dat bui ten het bereik van De Gaulles kern macht ligt, antwoordde De Gaulle: „Dat is een probleem van een andere generatie". (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Een in Zeeland wonende Ambonese jongen zegt moeilijkheden te hebben met zijn reeds lang overleden grootvader. Ook de familieraad van de Am bonezen weet er geen raad meer mee en heeft de hulp van de Kroon ingeroepen. De voorzitter van de af deling van de Raad van State, zal zich volgende week met deze tere zaak bezighou den. Die voorzitter is dr. L. J. M. Beel. De jongen is een kind van ouders, die na zijn geboorte zijn getrouwd. Uiteraard kreeg hij de achternaam van de moeder, dit tot vreugde van de grootvader van moederszijde. Dochter en schoonzoon hebben hem beloofd dat zij dit zo zouden laten, ook als zij met elkaar zouden trou wen. Nadat man en vrouw waren getrouwd, besliste de familieraad, het kind te erkennen om het ge zin bijeen te houden. Daardoor kreeg de baby toch de achternaam van de vader, te gen de wens van de ene grootva der in. De jongen was inmiddels gaan varen. Tijdens zijn zwerftochten over de wereldzeeën verscheen hem naar zijn zeggen steeds zijn grootvader, die hem wilde mee nemen. Hier kon de matroos niet tegen. Van nature is hij erg vrolijk, maar na het zien verschijnen van zijn grootvader werd hij erg neerslachtig en weigerde dan te eten. Zijn meerderen lieten hem ter verpleging opnemen in een psychiatrische inrichting maar de artsen daar concludeerden, dat hem niets mankeerde. Hij werd dan ook uit de inrichting ontsla gen. De ouders van de jongeman zijn nu bang, dat de grootvader hem het leven zo moeilijk zal maken dat de jongen de hand aan zich zelf zal slaan. Daarom wordt de Kroon gevraagd in overeenstem ming met de wil van opa de ach ternaam van de iongen maar te wijzigen. UMTATA Bantoes verlaten met treinladingen tegelijk Trans kei, het „paradepaardje" van de Zuidafrikaanse regering aan de Oostkust voor de Bantoes. Dit bericht een correspondent van het Britse persbureau Reuter in Umtata, de hoofdstad van Transkei. Duizgnden verlaten het hun toege wezen gebied wegens gebrek aan werk en trekken naar de „blanke" streken, waar de industrie nog steeds arbeidskrachten kan gebruiken. FRANEKERADEEL Enkele jeugdige inwoners van het Frie se dorp Ried hebben gistermor gen een bus gekaapt. Zij pro testeren hiermee tegen het feit dat hun dorp volgens de nieuwe dienstregeling geen directe ver binding meer zal hebben met Leeuwarden. Op het moment van de kaping bij de bushalte in Ried, zat de bus vol met passagiers. Enkele meisjes gris ten opeens de contactsleutels weg. De chauffeur moest onder symbolische bedreiging met een mes uitstappen, waarna hij naar een plaatselijke café werd gedirigeerd om koffie te drin ken. Op verzoek van chauffeur J. Plan- tinga weer aan het werk te mogen gaan, reageerden de jeugdige kapers met: „Laat ze de bus maar komen halen." De directie van de busonderneming en de burgemeester van Franekera- deel kwamen er aan te pas om een en ander Weer in het gareel te bren gen. Van de 450 inwoners van dit Friese dorp maken dagelijks ongeveer twin tig gebruik van de nu verdwijnende verbinding met Leeuwarden. De bus kaping is nog maar een eerste stap. De dorpelingen hebben aangekondigd een nieuwe actie te zullen onderne men. BRUSSEL Het EEG-persOneel in Brussel heeft gistermiddag om 12.00 uur hel werk voor 12 uur neergelegd. De staking, die volledig wordt ge steund door de christelijke en socia listische vakbonden is bedoeld als waarschuwing. Een woordvoerder van de perso neelsleden, de Westduitse jurist Theodor Holz zei dat, indien voor 14 november geen bevredigend antwoord op de eisen wordt gekregen al het werk van de Europese commissie en haar vertakkingen stil wordt gelegd. Volgens een officiële verklaring van de bonden past de staking „in het kader van een actie die tot doel heeft voor de EEG-functionarissen het ele mentaire recht fe verwerven dat alle werknemers bezitten, namelijk om met hun werkgever te kunnen onder handelen over beslissingen die hen zelf betreffen". De grieven van de ambtenaren zijn niet gericht tegen de Europese com missie, die wel tot dergelijk overleg bereid is, maar tegen de Europese ministerraad „die geen procedure wil aanvaarden waarin een dialoog wordt mogelijk gemaakt." De staking komt aan de vooravond van het ministerieel overleg aangaan de de salarissen en een algemene herziening van het statuut van de Europese ambtenaren. Het EEG-per- soneel wenst o.a. dat de salarissen elk jaar aan de kosten van levensonder houd worden aangepast en niet eens in de twee of drie jaar worden her zien. Transkei si door de regering voor de 3.500.000 Bantoes bestemd als hun „traditionele geboorteland". Het ge bied kreeg in 1963 gedeeltelijk zelf bestuur, in het leiden van de „eigen soortige ontwikkeling". Maar de ontwikkeling van Transkei verliep niet zo vlot dat alle huidige 1.500.000 bewoners een redelijk be staan konden vinden. Zo begon de uittocht. De meeste „emigranten" zijn kostwinners tussen de 20 en 50 jaar. De industriële ontwikkeling van TRanskei is achtergebleven. De voor uitzichten op een economische leven svatbaarheid van het gebied be langrijk voor de regeringsplannen in zake uiteindelijke onafhankelijkheid schijnen gering. De regering heeft wel werkgelegenheid geschapen on der meer door het bouwen van een bierbrouwerij, een theefabriek en het bevorderen van de bouwnijverheid. Ondanks tekort ana werkgelegen heid is de levensstandaard van veel Bantoes de afgelopen tien jaar geste gen. Dit is te danken aan de kostwin- ners die elders werk zijn gaan zoe ken, aldus ds. Aubrey Phipson,. die al twintig jaar als zendeling in dit ge bied werkzaam is. Daartegenvoer staan honderddui zenden die geen minimuminkomen kunnen bereiken. Velen van hen hel pen bij de voedseluitreiklng in de hongersnoodgebieden of sjouwen ste nen voor de bouwvakkers. Baantjes waarmee zij ƒ1,50 per dag verdienen om tcoh nog wat eten te kunnen ko pen, aldus de Reuter-correspondent in Transkei. (Vervolg van pagina 1) Dé Westduitse minister van defen sie, Helmut Schmidt, verklaarde nog dat de Oostpolitiek van de Bondsre gering onlosmakelijk verbonden is met een krachtig westers bondge nootschap. De voorzichtige pogingen om een opening naar het oosten te vinden, pasten geheel in het grotere patroon van het westelijk beleid van onder handelingen met de Warschau-pact- landen. „Wij gaan ervan uit dat wij ons, indien deze pogingen mislukken, niet in een ongunstiger positie dan voorheen mogen bevinden. Wij zullen ons daarom niet in avonturen stor ten", aldus minister Schmidt. De bondsregering deelde niet de opvatting van hen, die menen dat ge lijktijdige integratie in West-Europa en toenadering tot Oost-Europa on verenigbaar is. „Zij die deze opvat ting huldigen, houden nog steeds vast aan de ideeën en politieke opvattin gen van de vijftige jaren en het tijd perk van confrontatie, dat zowel pre sident Nixon als bondsklanselier Brandt willen beëindigen", zo stelde minister Schmidt. DEN HAAG NAVO-secre- taris-generaal Manlio Brosio meent dat de Sow jetunie niet alleen een defensief beleid voert, maar ook een expansieve poli tiek voorzover deze niet tot een groot conflict met de Verenigde Staten leidt. „Rusland beschouwt zich als de grootste Europese mogendheid en staat klaar om een leidende rol in Europa te gaan spelen wanneer de gelegenheid zich voordoet." „Een conferentie over de Europese veiligheid kan het instrument bij uit stek zijn om te komen tot een nieuw regionaal Europees veiligheidssysteem, dat onvermijdelijk door de Sowjet- unie zou worden overheerst", aldus Brosio. Evenals minister Luns wees hij erop dat de landen van het War schaupact slechts hebben gesproken over een vermindering van de vreemde troepen in Europa, terwijl de NAVO-landen een evenwichtige vermindering van alle troepen voor staan. Het einddoel van de communisti sche landen is het verzwakken en vernietigen van de NAVO en het elimineren van de Amerikaanse aan wezigheid in Europa, waarschuwde Brosio.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 5