DE GAULLE OVERLEDEN Door hartaanval getroffen in buitenhuis ^mmell*arcn Radioschip aan grond gelopen Citaat Griekse ex-ministers wekt verbazing w Buitengewone zitting Franse kabinet Het Kwartet SPREUK Crita) Pligiii! Wisselvallig VS-generaals vrijgelaten Mijnstaking in Engeland Van Dis stelt zich niet meer herkiesbaar Hans Wiegel fractieleider van de VVD? BB reageerde niet op oproep van Kampen Nieuwe leidse Courant Dinsdag 10 november 1970 51ste jaargang vooraanstaande prol. christelijke dagbladen pirecteur: F. Diemer Hoofdredacteur: Dr. E, Diemer CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mijn hert ?n teghenspoet!" ofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Telefoon 31441 Giro 58936 Abonnementsprijzen p. w. f 1,26, p. m, 5,40, p. kw. 16,15 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Een parelduiker vreest, de modder niet. MULTATULI „Je kan nu wel naar beneden ko men Kitty. De witte muis zit al weer in de doos." DE BILT Een stormveld, dat gisteren boven de Noordzee en omringende landen aanwezig was, behoorde bij een depressie die vanmorgen naar het oosten is weggetrokken. Na middernacht is de windkracht snel afgenomen. Hierbij kwam het weer gelei delijk meer onder invloed van een rug van hoge luchtdruk, die zich over de Britse eilanden naar het oosten uitbreidde. Samen hangend hiermede kwamen in de ochtend opklaringen voor en werd de buiigheid onderdrukt. De rug van hoge luchtdruk, die snel oostwaarts trekt, wordt gevolgd door een warm front, {dat de voorste begrenzing vormt van -zachte vochtige lucht. Het opdringen gaat gepaard met veel bewolking, regen en motregen. Het laat zich aanzien dat ons ind in de nacht en ochtend tij delijk in deze lucht zal vertoeven, maar dat in de loop van morgen vanuit het westen minder zachte en drogere lucht zal binnen dringen. Vooruitzichten vóór donderdag: aantal uren zon: 0 tot 3; min: temp. 2 tot 6 graden boven nor maal; max. temp. van ongeveer normaal tot 4 graden boven nor maal; kans op een droge perio de van minstens 12 uur: 50 pro cent; kans op een geheel droog etmaal: 20 procent. Barometerstand: heden 10 uur 76 cm (1013 millibar) stijgend. Zon en maan 11 november: zon op 7.52, onder 16.56; maan op 15.36, onder 5.29; 13 november V.M. Hoog water 11 november: Rotterdam le ge tij 2.58, 2e getij 15.06; Schevenin- gen 0.5413.19; Vlissingen O.OO12.17; Willemstad 3.27—15.50. PARIJS - Een van de bekendste staatslieden van deze eeuw, de Franse oud-president Charles de Gaulle, is aan een hartaanval overleden. Een zegsman van het Elysee maakte vanmorgen bekend dat de generaal, die op 22 november 80 jaar zou zijn geworden, gisteravond om half 8 in zijn buitenhuis in Colombey-les-Deux- Eglises was bezweken. Volgens de eerste berichten zat hij in een leunstoel naar de televisie te kijken, toen hij door de hartaanval werd getroffen. De Gaulle heeft tot het laatst aan zijn memoires gewerkt, waarvan de slotdelen nog moeten verschijnen. Onmiddelijk na het bekend worden van zjjn dood zijn premier Chaban- Delmas en president Pompidou in het Elysée overleg begonnen. Het Fran- - se kabinet zal in buitengewone zit ting worden bijeengeroepen om de i staatsbegrafenis te regelen. De Fran se radiostations braken hun program ma's af en zonden treurmuziek uit. Generaal De Gaulle was op 22 no vember 1890 in het Noordfranse Rijssel geboren. Na zijn opleiding aan de speciale militaire school te Saint Cyr (1909-1912) kreeg hij aan het begin van de Tweede ^Wereld oorlog het bevel over de vierde pant ser-divisie (mei 1940) en werd hij door Paul Reynaud benoemd tot on derminister van nationale defensie en oorlog (juni 1940). Perzische gevangenen kaapten vliegtuig TEHERAN Zes Perzische gevan genen, door het sjeikdom Doebai uit gewezen en op weg naar Perzië om daar te worden berecht, hebben giste ren hun drie bewakers overmeesterd en de piloot van het vliegtuig ge dwongen naar Irak te vliegen. Het toestel is spoedig vrijgegeven, maar de zes gevangenen en hun drie bewa kers worden in Irak vastgehouden. NOORDWIJK Het radio- ichip „King David", dat pro- gramma's uitzendt onder de naam „Capitol Radio", is van morgen bij Noordwijk gestrand. Het schip was enkele uren tevoren van zijn ankers losge slagen en meldde dat de machines waren uitgevallen. Op 500 meter uit de kust werden noodankers uitgeworpen, maar deze lielden het niet. Het schip liep ten- ilotte bij Noordwijk aan de grond. De sleepboot Hector en reddingbo ten uit IJmuiden en Noordwijk kon den het schip bereiken. De King Da vid had zeven mensen aan boord. Vijf van hen konden direct van boord worden gehaald. Later konden ook de laatste twee man het schip verlaten. Het radioschip kwam dit jaar in juni in de lucht. Het koos ligplaats ter hoogte van Noordwijk, in de buurt van het voormalige REM-eiland. Het was juist deze maand terug, na vier weken in Amsterdam in het dok te zijn geweest, nadat een storm ern stige vernielingen had aangericht. Radio Capitol kreeg ook bekendheid doordat het ds. G. Toornvliet regel matig zendtijd verleende. De King David Op 18 juni 1940 riep hij in Londen op tot voortzetting van de strijd voor een bevrijding van Frankrijk van de Duitse bezeting. Van augustus 1944 tot januari 1946 was hij presi dent van een voorlopige regering. Daarna kwam hij in 1958 opnieuw aan de macht door de gebeurtenissen in Algerije. Op 21 december 1958 werd hij ge kozen tot president van Frankrijk, op 19 december 1965 werd hij als zoda nig herkozen. In april 1969 trad hij af na een referendum waaraan hij zijn mandaat "had verbonden. (Zie verder op pagina 5) MOSKOU De SoWjetunie heeft twee Amerikaanse generaals, een ma joor en een Turkse kolonel, die sinds 21 oktober worden vastgehouden in de Sowjetunie, vrijgelaten. Zij waren inzittenden van een vliegtuig je, dat door een fout in de oriëntatie in de Sow jetrepubliek Armenië te rechtkwam, waar het gezelschap werd vastgehouden. De Sowjetunie heeft nu laten weten het niet nodig te vinden de mannen te laten berechten wegens grens- schending. In een mededeling van het Russische persbureau Tass heet het dat de Russische instanties een gron dig onderzoek naar de toedracht heb ben ingesteld. „In aanmerking genomen het resul taat van dit onderzoek en de veront schuldigingen van de VS en Turkije heeft de Sowjetregering besloten de betrokkenen niet te vervolgen en ze te laten vertrekken." LONDEN In Engeland heeft meer dan 40 pet. van het totale aan tal mijnwerkers het werk neerge legd. Dit als gevolg van een wilde staking. De mijnwerkers eisen hogere lonen. De Mijnraad heeft een loons verhoging aangeboden van ca. ƒ24,-, maar de mijnwerkers risen een loonsverhoging van ca. 40,-. Als reactie op deze zich uitbreiden de staking in de Britse staatsmijnen is men hier en daar al begonnen rnet het rantsoeneren van brandstof. Ver scheidene industrieën zowel staats bedrijven als particuliere onderne mingen, vrezen al de produktie te moeten gaan inkrimpen wegens een tekort aan brandstof. Door de staking zal de produktie deze week 1.250.000 ton «einder bedragen dan was voor zien. De Gaulle DEN HAAG De fractievoorzitter van de Staatkundig Gereformeerde Partij in de Tweede Kamer, ir. C. N. van Dis, heeft gisteren de kiesvere niging van zijn partij laten weten dat hij zic)h niet meer herkiesbaar stelt voor de Tweede Kamer. De heer Van Dis (77) was lid van de Tweede Kamer van september 1929 tot juni 1937 en vanaf 4 juni 1946. Hij is het Kamerlid met 'de meeste „dienstjaren". Ir. Van Dis is lid van de Provincia le Staten van Zuid-lHolland, secreta ris van de SGP en hoofdredacteur van de Banier. Hij is onderscheiden met het ridderschap in de Orde van de Nederlandse Leeuw en het Com mandeurschap in de Orde van Oran- je-Nassau. (Van onze speciale verslaggever) DEN HAAG Het socialisti sche Tweede-Kamerlid mr. Max van der otoel 'heeft gisteren voor ongebruikelijk politiek vuurwerk gezorgd door door in het NAVO- parlement een boodschap van twintig voormaligee Griekse mi nisters te citeren. Met stijgende verbazing hoorden de parlemen tariërs aan dat van hen en hun regering een bijdrage werd ver wacht aan een vreedbame terug keer van Griekenland in de ge meenschap van Europese landen. Griekenland -is niet vertegenwoor digd in de Atlantische Vergadering omdat het geen parlement heeft. De Nederlandse afgevaardigde, die ook nog pamfletten liet uitdelen kreeg van de voorzitter van het par lement, de Amerikaan Wayne L. Hays, toestemming a titre personnel te spreken. Zijn woorden werden dan ook niet in de notulen opgenomen. De boodschap, zo stelde de Griekse ex-ministers, die volgens mr. Van der Stoel vervolging en gevangenschap riskeerde, was de „enige wijze om het vertrouwen van het Griekse volk in de democratische idealen en doelstel lingen van de NAVO te herstellen" Solidair „U, als collega in het NAVO-parle- ment, verklaarde de Nederlander, „hebt de plicht u solidar te verklaren met deze vooraanstaande voormalige ministers, evenals met de andere ge vangen gehouden collegae en alle rechters, officieren, kunstenaars, in tellectuelen en andere onschuldige Grieken, die wegrotten in de ge vangenissen en kampen, en die zon der enig proces van hun vrijheid zijn beroofd". De Nederlandse afgevaardigde ci teerde ook nog uit de toespraak, die Dimitri Papaspirou, voorzitter van het laatste Griekse parlement, vrijdag j.l. heeft gehouden tijdens een lunch met de voorzitter van de politieke commissie. Het hoofdpunt hiervan was wel de beschuldiging aan het a- dres van Washington de staatsgreep van 1967 „eerder le hebben aange moedigd dan pogingen te hebben ge daan haar te voorkomen". Het communisme, aldus ,r Van der Stoel, was niet het enige alternatief voor het huidige bewind in Athene; het werkelijk belang van de Noordat- lantische Verdragsorganisatie was ge legen in het bevorderen van een te rugkeer van de democratie. De politieke commissie, van het NAVO-parlement heeft inmiddels een ontwerp-resolutie ingediend, volgens welke een NAVO-vloot permanent in de Middellandse zee moet worden ge stationeerd teneinde de zuidelijke flank van het bondgenootschap te be schermen. De invloed van de Sowjet unie in het Middellandse Zeegebied neemt volgens het stuk sterk toe, waarbij het voornaamste doel zou zijn (mede via Egypte) controle uit te oefenen op de olieverschepingen naar Europa. W urggreep In dit verband werd er door minis ter Luns aan herinnerd dat de hleft van de Europese oliebehoefte wordt gedekt door leveringen uit het Nabije Oosten, europa kan volgens de neder- landse bewindsman in een wurggreep worden genomen, als de stijgende in vloed van Moskou in het gebied van de Middellandse Zee niet wordt be perkt. In het licht van de recente ontwik kelingen in het Middellandse Zee ge bied en de gesprekken die ik onlangs in New York heb gevoerd met staats lieden uit dit deel van de wereld, al dus minister Luns, ben ik er te meer van overtuigd dat üf het bijzonder de Europese NAVO-landen een taak hebben bij het stabiliseren van de si tuatie. Tot de maatregelen, die zij kunnen nemen, behoren steun aan de pogin gen om de crisis tussen Israël en de Arabische landen op te lossen, en deelneming in de economische ont wikkeling. (voor vervolg zie pag. 5) (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Het Tweede-Ka merlid Hans Wiegel (29) maakt een grote kans fractieleider te worden van de VVD. Op de advieslijst van het hoofdbestuur staat hij achter de tegenwoordige fractieleider, mr. Geertsema, en staatssecretaris De Koster als nummer drie. Vierde is de heer Vonhoff, het Ka merlid dat de afgelopen periode ook sterk de aandacht heeft getrokken. Ook de heer Vonhoff maakt kans voorzitter van de fractie te worden. De kaarten liggen namelijk zo dat als de WD aan de regering meedoet, mr. Geertsema en staatssecretaris De Koster vermoedelijk in het kabinet worden opgenomen. De heer Wiegel wordt dan fractieleider. Maar ook hij kan toetreden tot het toekomstige ka binet als staatssecretaris. Dan gaat de heer Vonhoff de fractie leiden. Nummer vijf van de lijst is de heer Joekes, die reeds zeven jaar lid van de Kamer is. Zaterdag 12 december beslist de verkiezingsraad van de WD over de volledige kandidaten lijst. j MET CHARLES DE GAULLE is een groot Fransman heengegaan, die onvoorstelbaar veel voor zjjn land heeft gedaan en nog meer had kun nen doen, als bepaalde karakter eigenschappen hem geen parten hadden gespeeld. Die laatste leidden ertoe, dat de gene raal (na de pensioengerechtigde leeftjjd onder bijzonder moeilijke omstandigheden president gewor den) zijn roem overleefde. Hij stierf als een verbitterde oude man. Zo echter zullen de Fransen niet aan hem blijven denken. Hun gedach ten gaan terug naar de ogenblikken, waarop De Gaulle schouderhoog boven zijn landgenoten uitrees en ze de weg naar een nieuwe toekomst wees. De Gaulle heeft wel eens gezegd, dat hij Frankrijk uit de goot heeft op geraapt. In 1940 heeft hij dat inder daad gedaan, ook al beschouwden Roosevelt en Churchill hem als een lastige bemoeial. Voor De Gaulle bestond alleen Frank rijk en de Franse invloed in de we reld. Deze opvatting moest onver mijdelijk tot botsingen leiden met de bondgenoten, wier belangen vaak volkomen werden genegeerd. De grote tragiek van De Gaulle is ten slotte geweest, dat zijn landgenoten hem naar huis hebben gestuurd, om dat zij in hem waren teleurgesteld. Temeer toen de chaos, die hij zelf voorspeld had, uitbleef. Omwegen OOR DE BIJEENKOMST van de Na- voparlement te Den Haag staat in het teken van toegenomen vree» voor Russische overheersing van Europa. Hierbij, wordt niet gedacht aan een militaire operatie. Ook niet als secretaris-generaal Brosio zegt: „als de wegen voor machtsovername openliggen en de weerstand zwak is". De plannenmakers in het Kremlin gaan langs omwegen te werk. Zij zijn al bezig met een omtrekkende beweging via het Nabije Oosten en het Middellandse Zee-gebied. Een Europese vcilighcidsconferentic vol gens Russisch recept is een andere mogelijkheid om de westelijke lan den „geruisloos" in te kapselen. Het is een geruststellende gedachte, dat de Europese leden van de Navo wel bereid zijn aan een veiligheids conferentie deel te nemen, maar dat zij vooralsnog weigeren de Russische voorwaarden te aanvaarden. Deze zyn slechts bedoeld om de eigen vooruitgeschoven positie te bevesti gen en het westelijke bondgenoot schap te ondermijnen. Meer eenheid van actie in het kader van de Navo vooral ook in het Middellandse Zee-gebied, dat tot- dusver aan de Amerikaanse Zesde vloot werd toevertrouwd is voor de Europese landen geboden. Europese veiligheid begint niet en houdt niet op bij de eigen nationa le grenzen. Federatie KAMPEN Het alarmeringsnum mer van de BB gaf, ondanks het tot tweemaal toe opbellen vanuit Kam pen, niet thuis. Ook het alarmnummer van de Bescherming Bevolking in Zuid-Holland gaf geen gehoor. Wat is hier de oorzaak van Deze vraag stelde een deputatie van het college van B. en W. van Kampen gis termorgen aan minister Beernink (binnenlandse zaken) in Den Haag. Direct na de zware storm van vorige week dinsdag, die de bovenleiding van een hoogspanningsmast op het Kamper eiland uitschakelde, volgde het college de procedure, zoals die van hogerhand is voorgeschreven bij het I optreden van calamiteiten. Evenals de BB in Zuid-Holland, rea geerden het hoofd van de BB in Over ijssel en de alarmeringsnummers van de a-kringen van de BB niet op de telefonische oproep vanuit Kampen. Daarna heeft men zich tot defensie gewend, dat direct alle medewerking gaf. Minister Beernink, die de depu tatie te woord stond,zegde toe een en ander te zullen lateri onderzoeken. Ondernemersfederatie blijft medewerking prijsbeleid weigeren RIJSWFJK De ondernemersfede ratie, federatie van het katholiek en het christelijk verbond van onderne mers in het midden- en kleinbedrijf, blijft hij de weigering verder mee te DE ARABISCHE FEDERATIE, die Egypte, Soedan en Lybië willen vor men, zal weinig om het Ijjf hebben. Zjj zal in de strjjd tegen „imperia lisme en zionisme" niet méér kun nen doen dan thans reeds het geval is. De nieuwe opzet is vooral bedoeld om naar buiten indruk te maken. Dat was ook zo met de zgn. Verenigde Arabische republiek (Egypte en Sy rië), die mislukte, en met het ver bond tussen Egypte, Irak en Syrië, dat nergens toe leidde. Overigens is het opvallend, dat de be richten over de federatie geen mel ding maken van de houding die Irak en Syrië aannemen. Het lijkt er veel op, dat zij buiten de deur zjjn gehouden om dc zaak niet nóg inge wikkelder te maken. De landen die de nieuwe federatie wil len vormen kennen alle drie grote binnenlandse moeilijkheden. De lei ders van Lybië en Soedan hebben moeite zich in eigen land staande te houden. Ook Egypte bevindt zich in een over gangsfase. Leiderschap ontbreekt. Een driemanschap kan in die leem te voorzien. optimale gebruikmaking van de ont heffingsmogelijkheden die de prijs maatregel biedt stimuleren. De federatie heeft voorts besloten een informatiecentrum in te richten met de bedoeling de prijsbeweging in de aan het midden- en kleinbedrijf voorafgaande schakels van' het be drijfsleven in het oog te houden. De federatie wil daarmee een inzicht krijgen in de oorzaken der stijgingen van de consumentenprijzen die buiten het midden- en kleinbedrijf om gaan en daarmee tevens een tegenwicht hebben tegen het overwegend 'aan het midden- en kleinbedrijf toegeschre ven verhogen van de prijzen, werken aan het prijsbeleid van het kabinet. De ondememersfederatie zal een

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 1