BRANDT: WE HOUDEN HET Commentaren EgypteLibië en Soedan gaan federatie vormen Fransman besmet met cholera Radicale partijen geen enkele kans SER-vergadering over loonpauze niet openbaar at- Het Kwartet HIT WtW Austin-Morris in financiële moeilijkheden ONDER EEN DRIEMANSCHAP Autokraker schiet op politieman Rassenrellen in Noord- Carolina Leidse Courant Maandag 9 november 1970 51ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen Directeur: F. Diemer Hoofdredacteur: Dr. E. Diemer CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Staotvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" p. w. f 1.26, p. m. f 5,40, p. kw. 16,15 18.00-19.00 uur lofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Een goed huwelijk betekent: de kleuren van het leven te zien door eikaars ogen. OPPEfiHEIM „Ik breng mezelf op temperatuur voor mijn huiswerk." DE BILT In het Middel landse zeegebied duürt het fraaie najaarsweer nog steeds voort, ook gisteren werden daar middagtem- peraturen gemeten van omstreeks 20 graden. Tijdens het weekeinde bevond ons land zich evenwel in koude lucht met maximumtempe raturen van 4 tot 7 graden. Maar in de loop van zondag werd ons land weer in een weste lijke stroming opgenomen, waar in de afgelopen nacht een fron tensysteem van west naar oost over ons land trok. Achter dit frontensysteem wordt met een noordwester storm polaire lucht aangevoerd, die onstabiel van op bouw is. Boven het nog betrekkelijk warme Noordzeewater van onge veer 12 graden ontwikkelen zich buien, waarvan sommige met ha- onweer. Deze drijven vooral het noorden van het land binnen. Een noordwestelijke uit loper van een hogedrukgebied na bij de Azoren zal morgen over de Britse eilanden naar het oosten trekken, waardoor bij ons de wind zal afnemen. Vooruitzichten voor woensdag: aantal uren zon: 0 tot 4; min. temp.; 1 tot 5 graden boven nor maal; max. temp.: omstreeks normaal; kans op een droge pe riode van minstens 12 uur: 50 procent; kans op een geheel droog etmaal: 20 procent. Barometerstand: heden 10 uur 75.4 cm (1005 millibar) dalend. Zon en maan 10 november: zon op 7.50, onder 16.57; maan op 15.22, onder 4.02; 13 november V.M. Hoog water 10 november: Rotterdam le ge tij 2.09, 2e getij 14.17; Schevenin- gen 12.28Vlissingen 11.25Willemstad 2.39—15.03. Opluchting voor de Westduitse kanselier Brandt: zijn partners in de regering, de liberalen, konden zich gisteren bij de verkiezingen in Hessen handhaven. Als ze^ de kiesdrempel niet hadden gehaald, had het er slecht uitgezien voor de toekomst van het kabinet. Forse winst voor de FDF FDl* kon zieli handhaven Klap voor die socialisten Vernieuwd BONN De Westduitse coalitieregering van de socialitkeen en liberalen komt ongeschonden uit de verkiezingsstrijd in de deel staat Hessen, met een duidelijk „ja" op de grote vraag of de libe rale FDP tenminste 5 procent van de stemmen zou krijgen. o De liberalen behaalden 10,1 pet., en dat is maar 0,3 pet. min der dan bij de deelstaatverkie zingen in 1966. De socialisten bleven de groot ste partij, maar verloren hun ab solute meerderheid: 45,9 pet. van de stemmen tegen 51 pet. vier jaar geleden. Zeer tevreden is de christen-demo cratische CDU, die de oppositie vormt. Zij maakte gisteren een sprong van 26.4 pet naar 39,7 pet, hoofdzakelijk ten koste van de SPD en van de neo-nazi&tische NPD, die met 3 pet beneden de kiesdrempel bleef en daarmee uit het parlement van de deelstaat verdween. Overgelopeu De communistische DKP haalde maar 1,2 pet. In een gelukstelegram verklaarde kanselier Brandt tegenover de libe rale minister Scheel dal de uitslag de grondslag van de coalitie in Bonn hechter had gemaakt en gunstig was voor verdere samenwerking tussen SPD en FDP. De verkiezingen werden beschouwd als belangrijke vuurproef voor de re gering in Bonn, die een meerderheid van maar zes zetels in de bondsdag heeft tegen de christen-democratische oppositie. Doordat enkele parlements leden van de FDP naar de CDU overliepen, was twijfel gerezen of de coalitie het wel zou houden. De FDP moest in ieder geel minstens 5 pet. van de stemmen krijgen, waardoor, vergeleken met een nationale verkie zing, de partij in Bonn vertegenwoor digd zou blijven. Nationale kwesties, zoals de Ostpo- litik van Brandt en Scheel en de stij gende prijzen, hebben een rol ge speeld bij de verkiezingscampagne in Hessen. De Christen-democraten had den betoogd dat de regering door een niet-aanvalsverdrag met Moskou te sluiten zonder iets terug te krijgen, de Westduitse positie heeft verzwakt. Zij wezen in het bijzonder op de erkenning van Bonn van de on schendbaarheid van de grenzen in Europa, met inbegrip van die tussen Oost- en West-Duitsland en de wes telijke grens met Polen. BIRMINGHAM De ongeveer zestigduizend werknemers van de af- deling Austin-Morris van British Leyland Motor Corporation 'nebben vrijdag te horen gekregen dat hun bedrijf in ernstige financiële moei lijkheden verkeert. President-directeur George Turn- bull deelde op een bijeenkomst van directie, bedrijfsleiders en voorman nen mee dat de maatschappij in het afgelopen boekjaar twaalf miljoen j pond sterling meer heeft moeten uit geven voor materialen en negen mil joen pond meer aan lonen. „Wij achten het met het oog op de moeilijke financiële positie van Aus tin-Morris van groot belang dat men er op alle niveaus van de bedrijfslei ding van op de hoogte is welke maat regelen worden genomen om de efficiëntie van het bedrijf te verbete ren", zo verklaarde Tumbull. (Van onze sociaal-economische rad actie) DEN HAAG De Vergadering van de Sociaal-economische raad van donderdag, waarin de raad het be langrijke advies moet vaststellen over het plan van de regering om de loon ontwikkeling af te remmen, zal ge houden worden achter gesloten deu ren. De vergadering, waarin het advies over artikel 8 van de loonwet en arti kel 2 van de prijzenwet werd uitge bracht, was openbaar. Aanvankelijk zou ook de vergade ring van 12 november openbaar zijn, maar op dat besluit is teruggekomen, omdat zei ons een woordvoerder van de SER „de standpunten nogal verdeeld zijn en er zeer behoedzaam gemanoevreerd zal moeten worden om tot zo groot mogelijke eenstem migheid te komen". DE partijraad van zaterdag heeft een duidelijke en zelfbewuste KVP opgeleverd. Eensgezind en enthou siast is het gewijzigde kernprogram ma van prof. Steenkamp aanvaard. Men kan nu weten wat men aan de KVP heeft. Lijsttrekker Veringa heeft in zyn rede geen twijfel laten bestaan over zijn gezindheid. Hij presenteerde zich als de man van „enerzjjds-anderzjjds", maar tegelijk sprak hij zich ondubbel zinnig uit voor een christelijk ge- inspireerde politiek. Maar de re ligie mag van hem geen frasologie zijn en het programma geen stapel papier. Voor CHU en ARP, die met de KVP willen samenwerken zijn dit be langrijke gegevens. Met een vernieuwd program en met personen die overtuigd achter dit programma staan, gaat de KVP de verkiezingen in. Dit zal niet zonder resultaat blijven. Het lijkt erop, dat de KVP de weg terug heeft gevonden. Identiteit OPVALLEND is, dat de KVP-party- raad veel waarde hecht aan de eigen identiteit in de verkiezingen. De party moet voor de kiezers herkenbaar blyven. KVP-fractielelder Schmelzer ziet over vier jaar één grote christelyke party. In feite bestaat de Neder landse CDU al. luidt weer een an der commentaar. In de partyraad dacht men er anders over. In een resolutie wordt het accent gelegd op de waarde van het eigen kernprogramma tegen over het gezamenlijk urgentiepro gramma. In een andere resolutie worden be langrijke wensen geuit voor het programma van „de drie". In de KVP-vergadering werd die ene christeiyke party bepaald nóg niet zichtbaar. Men ging nuchter te I werk. I Dat zal men ook doen in CHU en I ARP, waar eveneens grote waarde wordt gehecht aan de eigen iden titeit In de verkiezingsstryd. KAIRO Egypte. Libië en Soedan hebben plannen be kend gemaakt om zo spoedig mogelijk een federatie te gaan vormen. Gisteren sloten de staatshoof den van de drie landen hierover in Kairo een akkoord. Hun plan bestaat uit de volgende punten: Egvpte's Anwar el Sadat. Libië's kolonel Moeammar Gaddafi en Soe- dans generaal Gaffar el Nimeiry als leidend driemanschap: een overkoepelend comité voor economische ordening: een nationale veiligheidsraad: sub-commissies voor politieke, mi litaire en sociale kwesties. In een communiqué van de leiders staat dat de drie buurlanden, waar 50 miljoen mensen wónen, een federale band als een groot voordeel zien in deze fase van de Arabische strijd. Bovendien zal de statenbond de ba sis kunnen zijn voor een bredere Arabische eenheid. Een derde reden voor hun besluit zien de drie landen in de noodzaak om, na de dood van president Nasser, een grotere eenheid te vormen tegen de uitdagingen van het imperialisme en het zionisme in dit gebied. Hoe de federateve samenwerking gaat functioneren, is niet bekend Volgens de letter van het communiqué ligt het doel dichter bij Egypte, Soedan en Libië hebben besloten tot een federatie. Op de I foto van links naar rechts de staatshoofden generaal Numeiry (Soedan), president Sadat I' (Egypte). Hand in hand met 1 kolonel El Khadafy (Libië) zul len een leidend driemanschap vormen. een federale structuur dan bij een hechte politieke unie. Nasser had zich zo'n unie gedacht met Syrië (de in 1961 ter ziele gegane Verenigde Ara bische Republiek) en met Syrië en Irak, een unie die (in 1963) ook maar kort bestond. Een aanwijzing kan wellicht wor den gevonden in het feit dat zowel El Nimeiry als Gaddafi zich hebben ont popt als linkse leiders van de harde lijn, die de strijd tegen Israël willen voortzetten. Beiden hebben nauwe betrekkingen met Kairo aangeknoopt en hun poli tieke instelling is gebaseerd op de ideeën van Nasser c.s. na de revolutie van 1952. De drie landen hadden in december in Tripoli al besloten tot een alliantie. Sinds die tijd zijn veel gezamenlijke projekten ontwikkeld, vooral op het gebied van verbindingen en vervoer. Egypte zendt regelmatig deskundigen naar zijn buurlanden. Libië met een laag inwonertal (ruim 1.5 miljoen) maar met grote olievoorraden, is veruit het rijkste land van de drie. Soedan is nog be trekkelijk onderontwikkeld. Egypte, met een door Russische hulp zich ontwikkelende industrie, heefl een groot bevolkingsprobleem. Daarnaast draagt het de sporen van de strijd met Israël. In aanwezigheid van de Ko- I ningin is in de Westerkerk te Amsterdam een herdenkings plechtigheid, gehouden ter na- gedachtenic van de in beide luereldoorlogen omgekomen ge- I allieerden militairen. Op de foto. De Koningin legt I een krans aan de roef van de katafalk. ROTTERDAM Op de Weslkruis- kade is zaterdag een politieman door een vluchtende man tot tweemaal toe beschoten. Op het parkeerplein Weena zagen politieagenten een man in een auto zitten waarvan het tochtraampje was opengebroken. Op het verzoek om uit de wagen te komen, haalde de man een pistool te voorschijn en be te dreigde de agenten. Achteruitlopend wist de man weg te komen. Een van i de politiemannen loste een waar- schuwingsschot. De man vluchtte richting West- kruiskade. Tweemaal draaide de vluchtende man zich om en schoot j in de richting van een der agenten. Deze durfde niet terug te. vuren uit i vrees toevallige passanten te raken, hoewel de kade op het moment van de achtervolging vrij we/ verlaten AMSTERDAM De NV ECOR en de Coöp. Handelsvereniging HOBO. twee grote inkooporganisaties op het gebied van textiel en woninginrich ting, gaan fuseren. Met deze samenwerking zullen de belangen van ruim 700 grote detail zaken in Nederland en België worden gebundeld. De bijna 650 aangesloten Nederlandse leden hebben een geza menlijke winkelomzet van 800 mil joen. wat neerkomt op een aandeel van 13 pet in de Nederlandse markt. MULHOUSE In Frankrijk is cholera ontdekt. Een functio naris van de Franse spoorwegen kwam na een bezoek van twee weken in Turkije ziek terug. Hij ligt in het ziekenhuis van Mul house. Joegoslavië en Tsjechoslowakije hebben berichten tegengesproken dat zich daar nieuwe gevallen hebben voorgedaan. Honderden mensen die Turkije niet uit mochten wegens de cholera, zou den vandaag het land mogen verla ten. Met Bulgarije was hierover al overeenstemming bereikt. De Griekse autoriteiten weifelden nog. Onder de 1400 reizigers, die sinds twee weken aan de Bulgaarse grens worden tegengehouden, zijn achttien Nederlanders. Om te mogen doorrei zen hebben ze een dubbele inenting tegen de cholera gekregen, en hebben Sabotage tankschepen? PARIJS Het weekbjad l'Express meldde dat de Amerikaanse en Britse inlichtingendiensten hebben gemeld dat in de havens van de Perzische Golf kikvorsmannen van de Pales tijnse guerrillabeweging zijn aange komen die opdracht hebben mam moettankschepen van Westerse olie maatschappijen óp te blazen. ze drie dagen lang tabletten moeten slikken. Ze zullen in konvooi door Bulgarije naar dq Joegoslavische grens moeten rijden. HENDERSON (V.S.) De gouver neur van de Amerikaanse staat Noord-Carolina, Bob Scott, heeft za terdag eenheden van de nationale garde naar de 15.000 inwoners tel lende stad Henderson gezonden, waar zich sinds vrijdag ernstige rassenrel len voordoen. De ongeregeldheden begonnen vrij dagavond toen de politie met wapen stok en traangas groepen negers trachtte te verspreiden die protes teerden tegen het heropenen van een lagere school die op grond van de desegratieplannen voor de scholen was gesloten. 35 mensen werden ge arresteerd. Twee personen liepen ver- wondigen op. In de stad is> een avondklok ingesteld. 1 Ik op ol* niauwe oborvneet mm mm mam m Mijn naam is: -1 (^1| betaling per kwartaal Omoand. Stuur mij als tegenprestatie map postpapier. moet u óók doen vul de bon maar m Postzegel b niet nodig ob u op de envelop schrijft: Nieuwo Lotdio Cowpnt, Antwoordnummer 287, Leiden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 1